Telefon/Fax:  81 532 80 49

Katalogi on-line

Oferta

IBUK

Konkursy

X JUBILEUSZOWY OGÓLNOPOLSKI KONKURS O KS. STANISŁAWIE KONARSKIM „KSIĄDZ STANISŁAW KONARSKI – NASZ WSPÓŁCZESNY"

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie o ks. Stanisławie Konarskim „Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny".

Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o dokonaniach ks. Stanisława Konarskiego,  poprzez kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym był wierny Wybitny Pijar.

Literackie zadanie konkursowe polega na zredagowaniu pracy pisemnej na jeden z podanych poniżej tematów:

1. Ksiądz Stanisław Konarski zapewniał, że w procesie kształcenia i wychowania młodzieży wielką rolę odgrywa korzystanie z książek. Zachęć swoich rówieśników do czytelnictwa, wskazując jego rolę w kształtowaniu osobowości człowieka.

2. Jakie były powody przeprowadzenia gruntownej reformy szkolnictwa przez ks. Stanisława Konarskiego?

3. Ksiądz Stanisław Konarski był gorliwym patriotą. W jaki sposób współczesny uczeń może wykazywać się miłością wobec Ojczyzny?

Multimedialne zadanie konkursowe polega na przygotowaniu prezentacji na jeden z podanych poniżej tematów:

1. Jakie idee księdza Stanisława Konarskiego są realizowane w Twojej szkole?

2. Ksiądz Stanisław Konarski nawoływał do pielęgnowania mowy ojczystej. W jaki sposób młodzież  XXI wieku powinna dbać o piękno języka polskiego?

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w załączonym poniżej Regulaminie.

 

Serdecznie zapraszamy

Organizatorzy Konkursu

Ogólnopolskie konkursy w ramach projektu Wielka Liga Czytelników w roku szkolnym 2022/2023

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie po raz kolejny została koordynatorem wojewódzkim Wielkiej Ligi Czytelników.  Chętne biblioteki z województwa lubelskiego zapraszamy do objęcia funkcji koordynatorów powiatowych Wielkiej Ligi Czytelników.
 

Koordynatorzy Województwa Lubelskiego:

Maciej Sztorc (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie) e-mail: msztorc@ken.pbw.lublin.pl.pl

Agnieszka Chaber (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie) e-mail: achaber@ken.pbw.lublin.pl.pl

Piotr Wiechnik (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie) e-mail: pwiechnik@ken.pbw.lublin.pl.pl

 

Konkurs plastyczny "Biblioteka moich marzeń "

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie


zaprasza do udziału w konkursie plastycznym uczniów z klas 1-3 szkół podstawowych "Biblioteka moich marzeń"

konkurs trwa
02.11-30.11.2022

szczegóły pod
nr tel. 81 532 80 49,
wew. 15

Wielki test o Norwidzie

Już po raz czwarty Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX oraz Studencko-Doktoranckie Koło Młodych Dydaktyków, funkcjonujące w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, organizują pod opieką dr hab. Elżbiety Flis-Czerniak, prof. UMCS, i dr Beaty Jarosz „Wielki test”, który jest tym razem poświęcony autorowi Fortepianu Szopena.

Konkurs odbędzie się 3 grudnia 2021 r. w formule zdalnej, na platformie wskazanej przez Organizatora. Do udziału w konkursie zapraszamy serdecznie młodzież ze szkół średnich z Lublina i regionu. Można zgłosić zarówno pojedyncze osoby, jaki całe klasy (przy czym każdy uczestnik musi indywidualnie wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod linkiem wskazanym w Regulaminie). Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe (np. tablet, czytnik ebooków, bezprzewodowe głośniki). Proponowaną literaturę podmiotową i opracowania znajdą Państwo w załączniku. Szczegółowe informacje dotyczące godziny oraz przebiegu konkursu zostaną przesłane w kolejnym komunikacie do osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa.

Na Państwa zgłoszenia czekamy do 22 listopada 2021 r. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt mailowy (flis-czerniak@umcs.pl  ; beata.jarosz@umcs.pl).

Ogólnopolski konkurs "Ekologia w moim domu" XIV edycja

Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie ogłaszają WYNIKI XIV EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „EKOLOGIA W MOIM DOMU”, który uzyskał Honorowy Patronat:

 • Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki,
 • Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego,
 • Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka,
 • Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk,
 • Muzeum Wsi Lubelskiej – Dyrektor Bogny Bender-Motyki,
 • Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS – Dziekan dr hab. Moniki Budzyńskiej, prof. UMCS,
  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – Prezesa Zarządu dr hab.Grzegorza Grzywaczewskieg

                            
W tym roku na konkurs wpłynęło 295 prac z 14 województw Polski. W kategorii praca plastyczna nadesłano 212 prac, natomiast w kategorii praca multimedialna lub literacka 83 prace.

Nagrody oraz wyróżnienia dnia 25 listopada 2021 r. roku przyznało Jury konkursu w składzie:

 1. Przewodniczący – prof. dr hab. Mariusz Krawiec, kierownik Katedry Fizyki Powierzchni i Nanostruktur UMCS;
 2. Członek – mgr Grażyna Kłos, nauczyciel-bibliotekarz Wydziału Informacji i Informatyzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie;
 3. Członek – dr Patryk Iwańczyk, nauczyciel-bibliotekarz Wydziału Informacji i Informatyzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki w Stylu Norwidowskim "Kult wielkich ludzi"

Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie i Stowarzyszenie Lubelski Plastyk

przy współpracy z Ośrodkiem Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL w Lublinie, Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie,  Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie

ogłaszają

I Ogólnopolski Konkurs Poetycki

w Stylu Norwidowskim

Kult wielkich ludzi

I Edycja Wojewódzkiego Konkursu „Weź ze sobą książkę na wakacje”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w I edycji Wojewódzkiego Konkursu „Weź ze sobą książkę na wakacje”.

Wakacje to wymarzony czas na wypoczynek, a także na czytanie. Książkę zawsze możemy zabrać ze sobą - bez względu na to, gdzie spędzamy urlop.

Być może podczas letniego odpoczynku uda Ci się przeczytać fascynującą lekturę, która pozwoli na chwilę relaksu, a może głębszej refleksji. Prosimy, uwiecznijcie te bezcenne chwile i prześlijcie do nas zdjęcie z książką czytaną na łonie natury, w zakamarkach zabytkowych budowli lub na tarasie własnego domu.

Autorzy najlepszych fotografii zostaną nagrodzeni.

Prace można przesyłać od 12.07.2021 r. do 30.09.2021 r. na adres e-mail: audiowizualny@ken.pbw.lublin.pl.

Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszenia w pliku do pobrania poniżej.

 

IX i 1/2 edycja wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki 2021

Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie zaprasza uczniów klas I-VIII do udziału w wojewódzkim konkursie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2021 pod honorowym patronatem dyrektora LSCDN pana Krzysztofa Starucha i TNBSP oddział Lublin oraz w partnerstwie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Lublinie i Miejską Biblioteką Publiczną im. H.Łopacińskiego w Lublinie. Zapraszamy do udziału w trzech kategoriach: plastycznej na kreatywny artystyczny pamiętnik czytelnika, literackiej na kartkę z pamiętnika czytelnika i medialnej na książkę w formie cyfrowej.

 

 

VIII Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udzialu w VIII Ogólnopolskim Konkursie o ks. Stanisławie Konarskim "Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny".

Organizatorzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie

Termin nadsyłania prac: 19.03.2021

Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszenia w pliku do pobrania poniżej.


KONKURS „Das möchte ich mal sehen, hören, erleben…"

Medioteka Języka Niemieckiego przy PBW im. KEN w Lublinie, doradca metodyczny języka niemieckiego LSCDN i Goethe-Institut w Warszawie zapraszają wszystkich zainteresowanych uczniów szkół podstawowych i średnich oraz nauczycieli języka niemieckiego (jako opiekunów) do udziału w Konkursie Języka Niemieckiego „Das möchte ich mal sehen, hören, erleben…”.

Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do kreatywnego i twórczego podejścia do nauki języka niemieckiego poprzez przygotowanie plakatów o tematyce związanej z życiem kulturalnym  i społecznym w krajach niemieckiego obszaru językowego.


Prosimy o zapoznanie się z dokumentami (w plikach PDF) umieszczonymi w załącznikach, które zawierają szczegółowe informacje o konkursie.

 

Prace konkursowe prosimy przesyłać pocztą elektroniczną w dniach od 3.02.2021 do 14.03.2021 r. w formie plików jpg (zdjęcie plakatu) wraz z formularzem zgłoszeniowym oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych (dokumenty są obowiązkowe aby przystąpić do konkursu) na adres: sekretariat@ken.pbw.lublin.pl

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.