X Ogólnopolska konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych BIBLIOTEKA – NA ZDROWIE! 26 września 2024 r.
26 września 2024 r. w Auli Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przy ul. Głębokiej 45 odbyła się X Ogólnopolska konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych, której temat w tym roku brzmiał BIBLIOTEKA – NA ZDROWIE! Konferencja została zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Katedrę Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uroczystość wpisuje się jednocześnie w cykl konferencji, który Biblioteka organizuje dla nauczycieli bibliotekarzy już od 10 lat i który stanowi tradycję spotkań dotyczących zagadnień ważnych dla środowiska bibliotekarskiego.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: Pan Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego, Pan Krzysztof Komorski - Wojewoda Lubelski, Pan dr Krzysztof Żuk - Prezydent Miasta Lublin, Pan Tomasz Szabłowski - Lubelski Kurator Oświaty oraz Pani prof. dr hab. Ewelina Podgajna - Dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Patronatu udzieliło również Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Lublinie. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: TVP3 Lublin oraz Polskie Radio Lublin.
Obrady rozpoczęły się o godz. 9.30. W imieniu organizatorów konferencję otworzyli Pani dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. UMCS - kierownik Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS i Pan Maciej Sztorc – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. O dalszy przebieg obrad dbała Pani Katarzyna Kapek – sekretarz konferencji, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW w Lublinie. W obradach udział wzięli przedstawiciele władz, dyrektorzy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych bibliotek, placówek oświatowych i szkół współpracujących z PBW oraz przyjaciele Biblioteki.
Konferencję zaszczycili swoją obecnością goście specjalni. Urząd Miasta Lublin reprezentował Pan Mirosław Jarosiński - zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Przedstawicielem Kuratorium Oświaty w Lublinie była Pani Aleksandra Sępoch – zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Kształcenia Przedszkolnego, Podstawowego i Specjalnego Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
Na obrady przybyli również dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek: Pani dr Dorota Mach - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu wraz z Panią wicedyrektor Anettą Sienkiewicz, Pani Aneta Siekielewska – wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej oraz Pan Mariusz Fajman - wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie.
W zastępstwie dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przybył Pan Krzysztof Chachaj z Działu Informacji i Promocji tejże Biblioteki.
W konferencji brali udział także przedstawiciele lubelskiego środowiska akademickiego: Pani dr hab. Anita Has-Tokarz, prof. UMCS – kierownik Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS oraz Pani dr Grażyna Piechota – adiunkt w Katedrze Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.
Na sali obecni byli również: Pani Sylwia Wieczorek z Lubelskiego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Pani Kinga Kuśmiderska i Pan Tomasz Kożuch – reprezentanci Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii, a także Pani Agata Kowalczyk – kierownik Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie.
W ramach dwóch sesji zaprezentowanych zostało sześć wystąpień. Część pierwszą konferencji rozpoczęło wystąpienie Pani Luizy Kawki - wiceprezesa Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Lublinie a także nauczyciela Wydziału Udostępniania Zbiorów Zwartych i Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Referat Dekada współpracy i inspiracji – podsumowanie dziesięciu lat konferencji bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych był jubileuszową syntezą na temat dziesięciu poprzednich edycji konferencji, które od lat stanowią ważne dla środowiska bibliotekarskiego wydarzenia - platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i innowacji.
Drugi referat Kompetencje zdrowotne - zarys problemu w kontekście edukacji medialnej wygłosiła Pani dr Magdalena Pataj z Katedry Dziennikarstwa w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ostatnim punktem programu przed przerwą było wystąpienie dwóch Pań - Joanny Tarasiewicz z Wydziału Promocji i Wspomagania Edukacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Anety Szadziewskiej - doradcy metodycznego dla nauczycieli bibliotekarzy Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, a także nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie pt. Jedna wizyta w bibliotece dziennie stawia każdego na nogi bezwzględnie!
Po przerwie wystąpiła Pani Anna Wiąckiewicz ze Szkoły Policealnej – Medycznego Studium Zawodowego im. Janusza Korczaka w Łukowie, prezentując referat Jaka jest recepta na wzrost czytelnictwa słuchaczy medycznych szkół policealnych? Następnie Pani Sylwia Wontorska-Sarek reprezentująca Szkołę Policealną - Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta w Lublinie przedstawiła prezentację Jak biblioteka może promować wiedzę o zdrowiu. Ostatnim punktem programu był referat Księgozbiór Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie w kształceniu zawodów zaufania publicznego w wymiarze etycznym i prakseologicznym, który wygłosiły panie ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych im. A. Bączkowskiego w Lublinie - Katarzyna Policha i Renata Drozd.
Konferencja zakończyła się o godz. 14.00. Obrady stały się okazją do wspólnej rozmowy o sprawach istotnych dla środowiska bibliotekarskiego, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas całej konferencji, zarówno publicznie, jak i w kuluarach toczyły się ożywione dyskusje na temat współpracy bibliotek szkół medycznych z bibliotekami pedagogicznymi, których rola wykracza poza tradycyjne funkcje biblioteczne w kontekście rosnących wyzwań edukacyjnych i technologicznych, z którymi codziennie się mierzymy.
Podczas konferencji uczestnicy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz” organizowanej corocznie przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Akcja polega na tym, że odręcznie przepisany na specjalnej papeterii wybrany wiersz zostaje podarowany komuś, dla kogo to może być ważne. Zadaniem akcji jest budowanie sieci międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie.
Konferencji towarzyszyła Mobilna Wypożyczalnia Biblioterapeutyczna. Uczestnicy mogli wypożyczyć na miejscu książki z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, a także się do niej zapisać.
W trakcie konferencji Pan Piotr Król – pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Zwartych i Audiowizualnych zapoznał uczestników z kolekcją przedwojennych książek i czasopism ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie dotyczących szeroko pojętej higieny człowieka. Stoisko wystawowe usytuowane było w holu Wydziału.
Konferencja odbyła się w formie hybrydowej i zgromadziła łącznie 128 osób (66 – stacjonarnie, 62 online) - dyrektorów i pracowników bibliotek, szkół i placówek oświatowych oraz nauczycieli i bibliotekarzy szkół medycznych.