Wizyta Ambasadora Republiki Ugandy
Dzień 21 listopada 2024 r. zapisze się wielkimi literami w historii naszej Biblioteki. Mieliśmy zaszczyt gościć Ambasadora Republiki Ugandy w Polsce z siedzibą w Berlinie - Jego Ekscelencję Stephena Mubiru oraz Drugiego Sekretarza - Jessicę Namuddu, którzy odwiedzili nas w ramach wizyty promującej kulturę, edukację i gospodarkę swojego kraju w Lublinie. W wizycie towarzyszył im Robert Ainebyona, przedstawiciel studentów z Ugandy studiujących w Lublinie. Wydarzenie to stało się wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i przybliżenia działalności Biblioteki oraz działającej przy niej Fundacji Mała Misja. Dyrektor Biblioteki Maciej Sztorc wraz z prezezem Fundacji Radosławem Jareckim mieli okazję opowiedzieć Gościom o kilku wystawach związanych z kontynentem afrykańskim (Twarze Madagaskaru, Pokochajmy Afrykę), które zaprezentowano w przestrzeniach Biblioteki. Wspólnie z Ambasadą Republiki Ugandy zaplanowano także działania na przyszłość. Szykują się wielkie przedsięwzięcia, o których będziemy Państwa informowali.
Podczas wizyty Ambasador zapoznał się z działalnością wszystkich wydziałów Biblioteki. Miłym momentem wizyty była niespodzianka przygotowana przez jednego z pracowników Wydziału Udostępniania Zbiorów Zwartych i Audiowizualnych. Specjalnie dla Ambasadora odtworzono nagranie z kasety magnetofonowej zawierające tradycyjne pieśni i tańce ugandyjskie – Bakisimba/Nankasa. Kaseta jest częścią zbiorów audiowizualnych, które są rzadko eksponowane. Ambasador, wyraźnie wzruszony, podziękował za tę niespodziankę, podkreślając, jak ważne jest pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego.
Przedstawicieli Ambasady Republiki Ugandy zainteresowała również niezwykła akcja ,,Zbiórki instrumentów dla African Music School", którą prowadzi Fundacja Mała Misja wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Lublinie oraz działalność Brata Benedykta Pączka w Republice Środkowoafrykańskiej.
Wizyta zakończyła się serdecznymi rozmowami przy kawie, podczas których Ambasador podziękował za ciepłe przyjęcie, wyraził nadzieję na przyszłą współpracę w dziedzinie kultury i edukacji oraz obradował Bibliotekę prezentami w postaci afrykańskiego rękodzieła, tradycyjnych strojów ugandyjskich i albumu o przepięknych Górach Księżycowych. Nie pozostaliśmy dłużni – oprócz książek, własnoręcznie przygotowane prezenty dla Gości wykonała nasza koleżanka Maria Wójcik - specjalistka wielu technik rękodzielniczych.
Był to niezapomniany dzień, który pokazał, jak bardzo kultura i historia łączą ludzi z różnych stron świata.
Pragniemy podziękować naszemu Przyjacielowi - Robertowi Ainebyona za okazaną wszelką pomoc w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.