Warsztaty artystyczne w Janowie Lubelskim
Kultura regionu wyraża się w wielu różnorakich odmiennościach lokalnych. To, co stanowi swoistą inność w regionie – wzmacnia poczucie jego wartości i bogactwa kulturowego. Na ideę regionu składają się nie tylko trwałe elementy dziedziczone przez pokolenia, lecz także lokalne odmienności, z których część nie ma charakteru trwałego, lecz podlega stosownej zmianie. Własną interpretację osobliwości regionu Ziemi Janowskiej przedstawiła młodzież kl. I b I Liceum Ogólnokształcącego im. Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. 22 listopada rozmawialiśmy o regionalizmie, tworząc obrazy strukturalne. Zajęcia przeprowadzili bibliotekarze z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie: Maria Wójcik, Agata Gąsior i Radosław Jarecki.
Klasa I b miejscowego liceum wykonywała swoje obrazy po raz pierwszy. Młodzież chętnie przystąpiła do działania, technika a raczej zabawa formą, teksturą i kolorem, a nade wszystko pomysłowością, nie stanowiła dla niej żadnych problemów. Pod bacznym okiem bibliotekarzy starała się uchwycić osobliwości Janowa. Wśród nich znalazły się, min.: pomnik patronki miasta Katarzyny Zamoyskiej, kościółek w Momotach Górnych, kolejka wąskotorowa, instrument lokalny suka biłgorajska, wyspa nad Zalewem Janowskim, figura Chrystusa Króla nad Stokami. Wykonane prace można oglądać na wystawie w holu szkoły.
Zajęcia okazały się doskonałą zachętą do lepszego poznania historii regionu i zaproszenia młodzieży do odwiedzin miejscowych bibliotek, które systematycznie poszerzają księgozbiory w tematyce regionalnej.
Szczególne podziękowania kierujemy do bibliotekarzy Marii Wójcik, Agaty Gąsior i Radosława Jareckiego za przeprowadzenie tak ciekawych i twórczych warsztatów.
Tematyką zajęć i wykonanymi przez uczniów pracami włączyliśmy się w różnorodność działań i imprez organizowanych w ramach obchodów Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.