Milenium pierwszej koronacji królewskiej w Polsce – relacja z wernisażu i konferencji
8 maja 2025 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbył się uroczysty wernisaż ekspozycji „Dokumenty królewskie ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”. Wystawie towarzyszyła konferencja naukowa „Koronacje polskie: polityka i ceremoniał”, poświęcona tematyce historycznych aktów koronacyjnych oraz ich znaczeniu w kontekście polskiej tradycji państwowej.
W wydarzeniu udział wzięli liczni przedstawiciele władz samorządowych, środowisk naukowych, bibliotekarskich oraz pasjonaci historii. Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie reprezentowali - dyrektor Maciej Sztorc oraz pracownicy biblioteki – Luiza Kawka, Edyta Tomaszek i Piotr Wiechnik.
Ekspozycja stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z unikatowymi dokumentami królewskimi wystawionymi przez kancelarie królewskie w imieniu panujących monarchów, m.in. Władysława Jagiełły, Zygmunta Starego, Stefana Batorego i Stanisława Augusta Poniatowskiego, które na co dzień przechowywane są w zasobach WBP im. H. Łopacińskiego. Konferencja naukowa zachęciła do pogłębiania wiedzy na temat polskiego ceremoniału koronacyjnego oraz zwyczajów, tradycji i wydarzeń z nim związanych.
Wydarzenie odbyło się w ramach ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie.