Kordian w roli głównej – Narodowe Czytanie w XVIII LO
W tym roku, ponownie nauczyciele bibliotekarze udali się do XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisławy Filipiny Paleolog w Lublinie, aby wspólnie ze społecznością szkoły wziąć udział w akcji Narodowego Czytania, w której chodzi o to, by nasza rodzima literatura została na nowo odkryta i doceniona.
Narodowe Czytanie jest wydarzeniem zainaugurowanym w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, a następnie kontynuowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. To właśnie głowa państwa wskazuje każdego roku kolejny tytuł, nad którym pochylą się ludzie doceniający skarby polskiej literatury. Na tegoroczną lekturę został wybrany Kordian Juliusza Słowackiego. Kordian to dramat jednostki i uciemiężonego narodu, dramat racji i postaw etycznych, moralnych to wreszcie filozoficzny traktat o pochodzeniu zła i próbie pogodzenia go z dobrem.
Swoje umiejętności sceniczne, przed licznie zgromadzoną widownią prezentowali zarówno uczniowie klas maturalnych - Julia Persona, Paulina Rudzka, Jakub Makuch i Aleksander Zarzycki, którzy odczytali monolog Kordiana na górze Mont Blanc jak i przedstawicielki Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Edyta Tomaszek przedstawiła okoliczności powstania dramatu, szczególną uwagę zwracając na ścierające się postawy i poglądy w Prologu do właściwej części dramatu. Następnie nauczycielki bibliotekarki Maria Nóżka, Luiza Kawka i Aneta Głowacka zaprezentowały kolejno poglądy trzech osób występujących we wstępie do Kordiana.
Dramat Juliusza Słowackiego Kordian wybrzmiał dobitnie dzięki zaangażowaniu wspaniałych młodych ludzi, dyrekcji szkoły oraz nauczycieli. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę dyrektor Anny Mirońskiej oraz nauczycielki biblioteki szkolnej Agaty Kapały.
Lektorzy w nagrodę za występ otrzymali pamiątkowy egzemplarz książki z okolicznościową pieczęcią.
Dokumentację fotograficzną z wydarzenia sporządził Piotr Wiechnik.