Dzieci dla dzieci – wystawa sensoryczna "Mówi obraz"
W odpowiedzi na zaproszenie Muzeum Narodowego w Lublinie, nauczycielki bibliotekarki Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Luiza Kawka, Katarzyna Kapek i Edyta Tomaszek, 24 września br. miały zaszczyt uczestniczyć w seminarium pod tytułem „Współpraca, inkluzywność, partycypacja”, zorganizowanym z inicjatywy Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie. Pretekstem do przygotowania spotkania była wystawa sensoryczna „Mówi obraz” stworzona przez najmłodszych dla najmłodszych. Ekspozycja wprowadza dzieci i młodzież w świat malarstwa, przybliża środki wyrazu plastycznego, którymi posługują się artyści, oraz emocje towarzyszące zarówno artystom w procesie twórczym, jak i odbiorcom ich wypowiedzi artystycznych.
Od otwarcia wystawy edukacyjnej „Mówi obraz” minął już jakiś czas, dlatego warto było zaprezentować szerszemu gronu osób związanych z edukacją, wychowaniem, wspieraniem rozwoju dzieci i młodzieży efekty oraz doświadczenia zdobyte podczas jej planowania, projektowania, realizacji i udostępniania.
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania i krótkiego przemówienia dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie dr hab. Katarzyny Mieczkowskiej.
Sesję merytoryczną rozpoczęły przedstawicielki Muzeum Narodowego w Lublinie - Marzena Bury, Anna Fajge-Samoń oraz Dorota Zalewska z 4Museum Foundation, które w swoich wystąpieniach zaprezentowały założenia projektu „Mówi obraz”, kulisy współpracy z uczestnikami czyli dziećmi i ich rodzicami. Ważnym aspektem była też aranżacja przestrzeni wystawowej tak, aby w finalnym kształcie spełniała rolę wyznaczoną przez inicjatorów przedsięwzięcia.
Kolejne referaty dotyczyły szeroko rozumianej edukacji muzealnej dzieci i młodzieży, tworzenia wystaw w otoczeniu szkolnym oraz dostępności muzeów, instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami.
Podsumowaniem seminarium było oprowadzanie po wystawie "Mówi obraz" z udziałem młodych kuratorów, trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dzieci wywiązały się ze swojego zadania znakomicie. Istotnym punktem zwiedzania była wizyta w Kaplicy Trójcy Świętej - jednym z cenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie.