Biblioteka szkolna nowej ery – relacja ze spotkania TNBSP
Spotkania Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich są zwykle pełne inspiracji. Tego właśnie spodziewali się uczestnicy, a raczej uczestniczki wizyty studyjnej, która odbyła się 28 maja 2025 r. pod hasłem „Biblioteka szkolna nowej ery – dla tych, którzy myślą przyszłością” w bibliotece XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. A jednak to było spotkanie inne niż wszystkie.
Prowadząca spotkanie pani Agnieszka Kowalska, nauczycielka bibliotekarka oraz doradczyni metodyczna Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zabrała nas w podróż do świata filmu. Trzy krótkie produkcje (Dziewczyna z Instagrama, Wielka historia małej kreski oraz Chór) poruszyły w nas wiele emocjonalnych strun. Sprowokowały nas też do ożywionej dyskusji. Rola mediów społecznościowych, zalety i wady bycia twórcą cyfrowym, relacje w rodzinie, ambicje nauczycieli versus potrzeby uczniów, wieloznaczność przekazów filmowych - o tym i o innych sprawach toczyła się nasza dyskusja.
W pięknych i ciekawie zaaranżowanych wnętrzach biblioteki, przy pysznej kawie i herbacie czas minął jak mgnienie oka. Bardzo ważne jest to, że zaproponowany styl pracy jest uniwersalny. Cieszymy się jednak, że tym spotkaniem wypełniamy lukę w ofercie dla nauczycieli bibliotekarzy szkół średnich. Z ciekawością będziemy śledzić działania biblioteki XXX LO.