Beatyfikacja Rodziny Ulmów
Z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu nauczyciele bibliotekarze Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW przygotowali ekspozycję poświęconą historii Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich potomstwa. W grudniu 1942 roku Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów, pochodzącymi z Łańcuta i Markowej członków rodziny Goldmanów. 24 marca 1944 roku Ulmowie zostali rozstrzelani przez Niemców, prawdopodobnie w wyniku donosu granatowego policjanta z Łańcuta. Naziści zabili Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, będącą w siódmym miesiącu ciąży, a także szóstkę ich dzieci.
Oprócz wystawy, pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie przygotowali również zestawienie bibliograficzne „Polacy ratujący ludność żydowską podczas okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie”. Zestawienie opracowane zostało na podstawie katalogów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie, katalogów bibliotek i bibliografii regionalnych oraz Bibliografii Lubelszczyzny. Zawiera opisy wydawnictw zwartych (książki, artykuły w pracach zbiorowych i fragmenty książek) i artykułów z czasopism. Bibliografia opracowana za lata 1977-2023.
Ponadto Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział IPN w Lublinie, Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Jana Pawła II w Lublinie zaprasza uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego do udziału w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym im. Marianny Krasnodębskiej SPRAWIEDLIWI LUBELSZCZYZNY. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy o roli mieszkańców Lubelszczyzny, którzy często narażając życie własne i swoich rodzin, ratowali osoby pochodzenia żydowskiego przed eksterminacją podczas II wojny światowej. Szczegółowe informacje o Projekcie można uzyskać w Kuratorium Oświaty w Lublinie.