8-15 maja Tydzień Bibliotek w Filii w Janowie Lubelskim
20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbył się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”.
Autorką hasła jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu. P. Jolanta tak tłumaczyła wybór hasła: „Biblioteka jest miejscem, które gromadzi społeczność zarówno jako grupę, jak i każdą poszczególną osobę. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze.”
W ramach Tygodnia Bibliotek Filia zrealizowała kilka ciekawych przedsięwzięć.
9 maja bibliotekarze odwiedzili z książkami obrazkowymi i z książkami z rozszerzoną rzeczywistością wspaniałą klasie III e PSP z OI w Janowie Lubelskim. Kl. III e i wychowawczyni p. K. Lachawiec to klasa wyróżniającą się realizacją wielu projektów edukacyjnych i licznych przedsięwzięć, nic więc dziwnego, że interesują ją także nowinki ze świata bibliotekarsko-wydawniczego.
Lekcja biblioteczna z książkami z rozszerzoną rzeczywistością zaangażowała młodych czytelników i udowodniła, że zdobywanie wiedzy może być dobrą zabawą - w „Małym Księciu” np. można pomóc bohaterowi oczyścić planetę z baobabów czy zapalić latarnię z latarnikiem.
Wykorzystanie książek z rozszerzoną rzeczywistością pozwala przeprowadzić interaktywne warsztaty łączące nowe technologie z literaturą.
10 maja zaprosiliśmy do współpracy nauczycielkę plastyki p. Ewą Sobstyl wraz z uczniami, z wybranych klas IV i V na warsztaty plastyczne pt. „Mój inicjał”. Obok ważnej teorii - funkcji inicjału, roli sztuki pięknego pisania nie mogło zabraknąć zajęć praktycznych – uczniowie wykonywali prace plastyczne dowolną techniką, mogli poczuć się choć trochę jak średniowieczni iluminatorzy – zaangażowania i kreatywności nie brakowało.
12 maja zorganizowałyśmy spotkanie z niesamowitą p. Ireną Krawiec – animatorką i założycielką kocudzkiej „Jarzębiny”, dziecięcych „Wisienek” i zespołu męskiego „Borowiacy” z Branwi. Dzięki inicjatywom p. Ireny, Kocudza stała się ważnym miejscem na mapie etnograficznej Polski.
W 2012 r. „Jarzębina” zdobyła szeroką popularność piosenką „Ko-ko Euro spoko”, ceniona jest jednak od lat przede wszystkim za stylowe i pełne wyrazu wykonania repertuaru. Pani Irena Krawiec jest także założycielką Roztoczańskiego Stowarzyszenia Miłośników Folkloru.
Jak co roku Tydzień Bibliotek cieszył się dużą popularnością. Bibliotekarzom, miłośnikom książek nie brakuje ciekawych inicjatyw i pomysłów. Nieodłącznym elementem wszystkich przedsięwzięć jak zawsze jest książka i czytanie, i o to w tym wszystkim chodzi.