Aktualności                           

 
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE2014-04-20

 

Nowe książki w zbiorach PBW - kwiecień 2014
Konkurs - WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR RATUJĄ ŚWIAT2014-04-17

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie oraz Doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania zapraszają uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu lubelskiego do udziału w VII edycji powiatowego konkursu plastycznego pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty:

„WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY-BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR RATUJĄ ŚWIAT”

regulamin konkursu
NOWOŚCI MULTIMEDIALNE2014-04-15


     Nowe multimedia w zbiorach PBW -
marzec - kwiecień 2014

     
      
Wystawa wielkanocna - Wesoły nam dzień dziś nastał2014-04-14

W przedświątecznym i poświątecznym okresie obejrzeć można w holu Biblioteki wystawę prac plastycznych dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Kubuś i Tygrysek” pt. Wesoły nam dzień dziś nastał.


Nauczycielki Przedszkola Niepublicznego „Kubuś i Tygrysek”, panie Iwona Szpringer i Grażyna Ochyra potraktowały zbliżające się święta Wielkanocne jako okazję do zapoznania dzieci z niektórymi formami tradycji polskich. Tradycje i zwyczaje świąt są częścią historii i kultury narodowej. Dziecko, stopniowo poznając obyczaje i tradycje, poczynając od przedszkola i własnej rodziny, rozwija swoją społeczną tożsamość. Kultywowanie tradycji świątecznych znacznie wzbogaca dzieci wewnętrznie, zaszczepia w maluchach wrażliwość, ciepło i szczyptę magii. Wykonanie prac plastycznych z motywami pisanek i baranka wielkanocnego zapoznało dzieci z symboliką świąt Wielkiej Nocy - jajkiem jako symbolem nowego życia oraz barankiem, symbolem zmartwychwstałego Jezusa.


Prace plastyczne dzieci utrzymane są w wesołych, nasyconych kolorach, emanują radością i optymizmem.

 

       

 

galeria zdjęć
Spotkanie dla bibliotekarzy - Chopin w polskiej szkole i kulturze2014-04-14


9 kwietnia 2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się spotkanie  Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Temat „Chopin w polskiej szkole i kulturze” przygotowały Joanna Tarasiewicz i Agnieszka Sobczak.

 
Bohaterowie bajek i baśni2014-04-13

Bibliotekarze PBW zaprezentowali uczniom klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 50 baśniowe postacie zwierząt w wybranych utworach literackich. Prezentacja multimedialna ukazała najpopularniejsze zwierzątka występujące w baśniach, bajkach, wierszach i filmach dla najmłodszych czytelników. Na koniec zajęć dzieci otrzymały w prezencie kolorowanki z postaciami zwierzęcych bohaterów.

 

galeria zdjęć
Adam Chmielowski – św. Brat Albert - wystawa 2014-04-08


W kwietniu w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej obejrzeć można wystawę "Adam Chmielowski – św. Brat Albert", przygotowaną przez uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie pod kierownictwem Gabrieli Szachoń.


Wystawa poświęcona jest polskiemu zakonnikowi franciszkańskiemu – Adamowi Chmielowskiemu, znanemu jako święty Brat Albert, założycielowi zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. Był wybitnym malarzem, krytykiem i teoretykiem sztuki, reprezentującym nurt realizmu. Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych jego prac należą: Ecce Homo, Po pojedynku, Dziewczynka z pieskiem, Cmentarz, Dama z listem, Powstaniec na koniu, Wizja św. Małgorzaty, Zachód słońca, Amazonka.

Po przebytym kryzysie życiowym porzucił malarstwo i całkowicie poświęcił się działalności charytatywnej. Brat Albert odznaczał się wybitnie franciszkańską duchowością. Heroicznie kochał Boga i bliźniego. Służbę na rzecz bezdomnych i nędzarzy uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Umarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie w opinii świętości. Został kanonizowany w 1989 r. przez papieża Jana Pawła II.

 

    

 

galeria zdjęć
Warsztaty dla bibliotekarzy w Puławach2014-04-03

2 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach odbyły się warsztaty nt.: Od nauczyciela bibliotekarza do brokera informacji. Cz. 3, Prawo autorskie i wolne licencje w pracy nauczyciela bibliotekarza. Zajęcia poprowadziły Maria Nóżka i Joanna Tarasiewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Spotkanie było inauguracją powiatowej sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy z powiatu puławskiego.

galeria zdjęć
MATERIAŁY REPERTUAROWE2014-04-01


Wielkanoc
Konstytucja 3 Maja

Polecamy 2014-03-30

Formy współpracy nauczycieli bibliotekarzy z nauczycielami przedmiotów ogólnokształcących - konferencja

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego zapraszają nauczycieli bibliotek szkolnych oraz nauczycieli wszystkich typów szkół zainteresowanych tematyką na konferencję 'Formy współpracy nauczycieli bibliotekarzy z nauczycielami przedmiotów ogólnokształcących'. Konferencja o zasięgu wojewódzkim odbędzie się 27 maja br., od godz. 10.00 w WBP przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie.  Więcej informacji