Aktualności    
2016-02-12

12 lutego 2016 r. (piątek) w związku z  posiedzeniem Rady Pedagogicznej, Biblioteka będzie nieczynna.

 


WĘDRÓWKA PO KRAJACH ANGIELSKIEGO/NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO - konkurs2016-02-11

Wykaz uczniów laureatów etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu „WĘDRÓWKA PO KRAJACH ANGIELSKIEGO/NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO"

język niemiecki

język angielski
Folklorem malowane … inspiracje sztuką łowicką2016-02-08

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie pt. „Folklorem malowane … inspiracje sztuką łowicką”.

 

Prezentowane na wystawie prace powstały pod kierunkiem Pani Małgorzaty Basińskiej.
Ekspozycję można oglądać w Galerii „Na piętrze” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

 

galeria zdjęć

 
„Patroni jak na dłoni”. Wystawa prac dzieci 2016-02-07

W holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN zorganizowano wystawę prac dzieci z przedszkola Bajkolandia, uczestniczących w warsztatach przeprowadzonych przez fundację Normalna Kultura.   Warsztaty służyły poznaniu przez dzieci patronów ulic z dzielnic Sławin, Sławinek i Szerokie.

Zajęcia  były współfinansowane przez Miasto Lublin w ramach Programu Dzielnice Kultury.

Wykonane prace są dziecięcymi wizjami plastycznymi związanymi z patronami następujących lubelskich ulic, m.in.: Stefana Batorego,  Jana Karola Chodkiewicza, Stefana Czarnieckiego,  Stanisława Żółkiewskiego, Powstańców Śląskich, Bohaterów Monte Cassino oraz Jagiellońska.

galeria zdjęć

 
Ferie zimowe 2016 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie2016-02-06

Na ferie zimowe 2016 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie przygotowała dla dzieci i młodzieży ofertę bezpłatnych zajęć. Spotkania odbywać się będą od poniedziałku do piątku przez cały okres ferii (15-28 lutego) w siedzibie PBW przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1 w godz. 10:00-14:00. Zajęcia poprowadzą nauczyciele bibliotekarze.

Zapraszamy grupy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i trochę starszych nastolatków.

Internetowe Centrum Medialne oferuje dzieciom bezpłatny dostęp do internetu.

Zgłoszenia grup i uzgodnienie ternimu zajęć przyjmujemy pod nr telefonu: 81 532 80 49 w. 14

Nasze propozycje:„Życie i twórczość H. Ch. Andersena i J. Brzechwy”. Prezentacja multimedialna pokazująca świat baśni Andersena i bajek Brzechwy. Dla grup przedszkolnych i uczniów klas I-III.


„Z wizytą w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie”. Wycieczka po Bibliotece. Zwiedzanie Wypożyczalni, Czytelni i magazynów. Dla grup przedszkolnych i uczniów klas I-III.

 

"Od płyty winylowej do mp3. Aparaty i nośniki do rejestracji i odtwarzania dźwięku". Prezentacja multimediala połączona z pokazem sprzętu - poziom gimnazjalny.


„Litwo, ojczyzno moja… Dzieciństwo i wczesna młodość Adama Mickiewicza”
. Prezentacja multimedialna na poziom gimnazjalny.


„Dzielnice naszego miasta. Cz. I”. Zabytki i najciekawsze miejsca dzielnic Lublina: Rury (LSM), Czuby, Czechów, Kalinowszczyzna, Bronowice, Tatary. Prezentacja multimedialna - poziom gimnazjalny.


„Dzielnice naszego miasta. Cz. II”. Zabytki i najciekawsze miejsca dzielnic Lublina: Dziesiąta, Wrotków, Zemborzyce, Węglin, Konstantynów. Prezentacja multimedialna - poziom gimnazjalny.

 

„Kornel Makuszyński – przyjaciel dzieci”. Życie i twórczość autora "Awantury o Basię” i Koziołka Matołka. Prezentacja multimedialna i wspólne rozwiązywanie zagadek dotyczących znajomości lektury "Szatana z siódmej klasy". Dla uczniów klas IV-VI.


„Odkrywamy Lublin poprzez legendy”. Legendy i podania związane z Lublinem. Pokaz multimedialny dla starszych przedszkolaków i uczniów klas I-III.

„Szlakiem lubelskich Żydów”. Spotkanie poświęcone historii Żydów w Lublinie - poziom gimnazjalny.


„Wiersze dla dzieci” Wandy Chotomskiej”. Prezentacja multimedialna o twórczości W. Chotomskiej, wspólne czytanie wierszy poetki. Zwiedzanie biblioteki. Dla uczniów kl. I-III.


„Przysłowia - mądrość przysłów”.
Mądrość przysłów zilustrowana wierszami J. Tuwima, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, D. Wawiłow, D. Gellner. Prezentacja multimedialna dla przedszkoli i uczniów klas I-III.


„Postacie zwierząt występujące w baśniach, bajkach i wierszach dla dzieci”. Prezentacja multimedialna dla przedszkoli i uczniów klas I-III

 
III Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim2016-01-28

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie we współpracy z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie ogłasza III Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim „Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny” pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego oraz Pana Krzysztofa Babisza, Lubelskiego Kuratora Oświaty.

 

Regulamin

Karta zgłoszenia
 

zestawienie bibliograficzne
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2016-01-27

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.
Ziemia łukowska – „mała ojczyzna” Henryka Sienkiewicza. Wystawa 2016-01-27

Z okazji Roku Sienkiewiczowskiego bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie przygotowali ekspozycję pt. Urodziłem się we wsi Wola Okrzejska, należącej do mojego dziadka po kądzieli, poświęconą tradycjom rodzinnym oraz „krajowi lat dziecinnych” przyszłego laureata nagrody Nobla. Wystawę można obejrzeć w holu Biblioteki.

 

Jako miejsca szczęśliwego dzieciństwa Henryka Sienkiewicza zapisały się Wola Okrzejska i pobliska Okrzeja oraz Burzec, miejscowości położone na pograniczu Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny. Po latach, już jako dojrzały pisarz, Henryk Sienkiewicz tak wspominał swoje rodzinne strony: Pierwsze moje wrażenie wsi i przyrody przywiązały mnie do ziemi i ludzi, a zamiłowanie do literatury rozwinęły we mnie stare księgi, których pełen kufer znalazłem u babki na strychu […] i dzięki nim, jako dzieciak jeszcze zapoznałem się z pisarzami złotego wieku.

 

Wrażenia wyniesione z lat młodzieńczych wyraziły się niejednokrotnie w twórczości pisarza. Można przypuszczać, że malownicze pejzaże zawarte w Janku muzykancie, Hani, Trylogii, Starym słudze, Rodzinie Połanieckich, Szkicach węglem inspirowane były rzeczywistymi miejscami bliskimi sercu literata. To właśnie ze stron rodzinnych pisarza pochodzą pierwowzory późniejszych bohaterów Trylogii - Kmicica, Skrzetuskiego, Wołodyjowskiego, Longinusa Podbipięty, Zagłoby, których wedle przekazu wyobrażał sobie jako mały chłopiec, obserwując drzewa nad rzeką Okrzejką.

 

Ślady pobytu pisarza i członków jego rodu znajdują się głównie w Okrzei. Stoi tu kościół parafialny, fundowany przez prababkę pisarza - Teresę z Lelewelów Cieciszowską, żonę pisarza koronnego Adama Cieciszowskiego. W kryptach pod kościołem pochowani są fundatorka i inni przodkowie Sienkiewicza. Na ścianie kościoła umieszczono tablicę upamiętniającą chrzest Henryka Adama Aleksandra Piusa Sienkiewicza w dniu 7 maja 1846 r., a sklepienie zdobią polichromie ze scenami z Quo vadis oraz Potopu. W tym kościele brali ślub rodzice pisarza, chrzest przyjmowały wszystkie dzieci państwa Sienkiewiczów.

 

Nieopodal kościoła wznosi się ziemny kopiec o wysokości ok. 15 m, usypany w latach 30. XX w. przez miłośników twórczości Sienkiewicza i okolicznych mieszkańców, na którym w 1980 r. postawiono pomnik z popiersiem pisarza. Kopiec usypano z ziemi pochodzącej z najróżniejszych miejsc związanych z Sienkiewiczem, zwożonej nawet zza Atlantyku.

Z kopca roztacza się znakomity widok zarówno na równiny z polami i lasami, jak i na park w Woli Okrzejskiej oraz na kościół i cmentarz parafialny w Okrzei. Na okrzejskim cmentarzu pochowana jest matka pisarza, Stefania Sienkiewiczowa z Cieciszowskich, o której napisał: Matce mojej zawdzięczam pociąg do literatury. Na jej grobie, z inicjatywy Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza wLublinie, wzniesiono monument „Matka i syn”.

 

W Woli Okrzejskiej w dworku, gdzie 5 maja 1846 r., o godzinie szóstej wieczorem urodził się wielki pisarz, działa muzeum biograficzne poświęcone jego życiu i twórczości.

 

 

 
V edycja konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich2016-01-25

Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie zaprasza do udziału w V jubileuszowej edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2016. Konkurs skierowany jest do uczniów klas V i VI szkół podstawowych i gimnazjów miasta Lublin. Hasło przewodnie konkursu to słowa pisarki Carli Montero: „.. książki posiadają aurę, jak każde dzieło sztuki. Książka to nie plik papierów, tak jak obraz nie jest płótnem, jedno i drugie to kreacja w czystej postaci, energia twórcza, i dlatego mają aurę.” Uczestnicy mogą przygotować prace w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i medialnej. W konkursie literackim uczniowie piszą krótkie utwory przeznaczone do gry na scenie. Zadaniem konkursowym w kategorii plastycznej jest samodzielne wykonanie książki artystycznej, a w kategorii medialnej przygotowanie  do wyboru: animowanej recenzji ulubionej książki młodzieżowej z literatury współczesnej, filmu nawiązującego do hasła konkursu lub wykonanie fotografii. Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 marca 2016 roku.

Szczegółowe informacje o konkursie

Regulamin konkursu z okazji ŚDK 2016

Karta zgłoszeniowa
„Czarcia łapa w Przedszkolu”. Wystawa2016-01-24

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie obejrzeć można wystawę pt. Czarcia łapa w przedszkolu. Bezpośrednią inspiracją jej powstawania była lekcja  „Lublina w podaniu i legendzie”  przeprowadzona w Przedszkolu nr 13 w Lublinie. Prace plastyczne przedszkolaków z grupy Pszczółki w oryginalny i barwny sposób ilustrują trzy lubelskie legendy.

galeria zdjęć
IBUK Libra - darmowe e-booki w PBW 2016-01-23


Czytelnicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie mogą korzystać z darmowego dostępu do ponad 170 e-booków wykupionych na platrormie IBUK Libra przez Lubelskie Biblioteki Pedagogiczne: IBUK - lista wykupionych tytułów na 2016 r.

Aby korzystać z e-booków, wystarczy być zarejestrowanym czytelnikiem PBW w Lublinie i zgłosić się po kod PIN niezbędny do założenia konta na platformie. Dzięki niemu użytkownik otrzyma całodobowy dostęp do e-booków z dowolnego miejsca, także za pomocą urządzeń mobilnych.

więcej informacji

wejście do czytelni IBUK
 
WĘDRÓWKA PO KRAJACH ANGIELSKIEGO/NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO - konkurs2016-01-21

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie oraz Doradcy metodyczni języka angielskiego i niemieckiego serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie „WĘDRÓWKA PO KRAJACH ANGIELSKIEGO/NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO". Konkursy dla języka niemieckiego i angielskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych organizowane są w ramach obchodów Jubileuszu 25-lecia Dobrego Sąsiedztwa i 25–lecia istnienia Centrum Brytyjskiego UMCS pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz przy wsparciu Centrum Brytyjskiego UMCS w Lublinie i American Corner w Lublinie.

Organizatorami konkursu są Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie oraz Doradcy metodyczni języka angielskiego i niemieckiego.


Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych.

 

TERMINARZ

 

Do 20. 12. 2015 r. - zgłoszenie grup do konkursu
Między 01.-04. 02. 2016 r. - etap szkolny
Do 05. 02. 2016 r. - dostarczenie protokołów na adres mailowy
pbwlublin@gmail.com
12. 02. 2016 r
- wyniki I etapu na stronie internetowej koordynatora
http://ken.pbw.lublin.pl
16. 03. 2016 r. - etap okręgowy
18. 03. 2016 r. - ostateczny termin dostarczenia protokołów
pbwlublin@gmail.com
22. 03. 2016 r. - lista szkół i składy grup  zakwalifikowanych do trzeciego
etapu: http://ken.pbw.lublin.pl
22. 04. 2016 r. - etap wojewódzki, termin  rozstrzygnięcia konkursu,
ogłoszenia wyników oraz wręczenia naród

 

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA W KONKURSIE – WIELKA BRYTANIA
KARTA ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA W KONKURSIE – NIEMCY

ZGODA NA WYKORZYSTANIE DANYCH OSOBOWYCH

zestawienie bibliograficzne

 

Patronaty:

        

Archiwum wydarzeń 2016