Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

 

Książka Miesiąca – e-book w prezencie od IBUK Libra! 2019-09-30


Wrześniowy prezent od IBUK Libra  to  "Duchowe życie mózgu" Kennetha M. Heilmana i Russella S. Dondy.

Na planecie zamieszkałej przez 6,9 miliarda ludzi 6 miliardów praktykuje jakąś formę religii.
Chrześcijanie, muzułmanie, hindusi stanowią dwie trzecie wszystkich wierzących. Pozostałe 1,4 miliarda to wyznawcy buddyzmu, shinto, sikhizmu, judaizmu, bahaizmu i rozmaitych religii ludowych. Łącznie 87% ludzkości wierzy w jakąś siłę nadprzyrodzoną. Ta liczba robi wrażenie.

Które sieci neuronowe w mózgu są najaktywniejsze, gdy żarliwie się modlimy, błagamy Boga, śpiewamy w świątyni, zachwycamy się biblijną historią, bronimy naszych religijnych przekonań lub robimy inne rzeczy związane z naszą wiarą? A które nie wykazują aktywności? Co robi nasz mózg, kiedy doświadczamy mistycznych lub transcendentnych przeżyć? Które układy mózgowe uczestniczą w naszej religijności i duchowości? W jaki sposób odczuwamy i przeżywamy to, co zdaje się wykraczać poza nas samych? Co jest wspólne w doświadczeniu religijnym osób różnych wyznań?

Ta książka jest właśnie o tym, jak to wszystko się dzieje – jak mózg umożliwia ludziom bycie istotami religijnymi i duchowymi. /Z opisu wydawcy/

 

Książka dostępna jako prezent do 30 września [wejście: www.libra.ibuk.pl]

 

Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i konto myIBUK. Zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali za pośrednictwem naszej Biblioteki z e-booków na platformie IBUK LIBRA, do pobrania z Wypożyczalni bezpłatnego kodu PIN i założenia konta myIBUK.

Więcej informacji
2019-09-26
VI Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych woj. lubelskiego2019-09-26

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie
i Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapraszają na

 

 

 

 

VI Konferencję
bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych
województwa lubelskiego

 

Temat konferencji brzmi:

BIBLIOTEKA SZKOLNA CENTRUM INNOWACJI

Konferencja odbędzie się 26 września 2019 r.
w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a

          W tym roku już po raz szósty Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie organizuje cykliczną konferencję dla nauczycieli bibliotekarzy województwa lubelskiego. Spotykamy się, by wspólnie rozmawiać o sprawach istotnych dla naszego środowiska, dzielić się doświadczeniem i stawiać przed sobą nowe wyzwania.

          Celem tegorocznej konferencji będzie przedstawienie pomysłów na to, jak urozmaicić, usprawnić i uatrakcyjnić aktywność biblioteki szkolnej, rzecz jednak w tym, aby działania te definiowały bibliotekę szkolną jako miejsce innowacyjne, twórcze, nowatorskie, skierowane do ucznia oraz jego bliższego i dalszego otoczenia.

          Szczególną rolę biblioteki szkolnej w procesie dydaktycznym i wychowawczym dostrzega Ministerstwo Edukacji Narodowej, określając w Ustawach o Prawie Oświatowym i Systemie Oświaty, że zadaniem biblioteki szkolnej jest obok gromadzenia, opracowania zbiorów także tworzenie warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u nich nawyku czytania i uczenia się.

          W czasie trwania konferencji chcielibyśmy odpowiedzieć na pytania: jak wygląda proces wdrażania innowacji, zarówno w zakresie działalności ściśle bibliotecznej, jak też obejmującej nowoczesne formy pracy z czytelnikiem za pomocą elektronicznych narzędzi tworzenia
i przekazywania informacji oraz jakie warunki stworzyć uczniom, aby traktowali bibliotekę szkolną jako przestrzeń do nauki i poszukiwania informacji.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa
w konferencji, przesyłając zgłoszenie na adres e-mail:
luiza.kawka@ken.pbw.lublin.pl.

 

program konferencji 

 

 

Z poważaniem

 

Komitet organizacyjny:

dr hab. Anita Has-Tokarz

dr Renata Malesa

dr Grażyna Piechota

Barbara Rzeszutko

Luiza Kawka

Edyta Tomaszek

 

 
Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci 2019-09-14

Zapraszamy dzieci w wieku 5-11 lat na spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci "CZYTOMANIACY"

sobota, 14 września, godz. 11.00-12.30

Informacje i zapisy:
Katarzyna Kapek, tel. 608 577 186


UWAGA!
Dzieci w wieku 3-6 lat zachęcamy do udziału w projekcie "Mała książka, Wielki Człowiek". Dziecko oraz opiekun otrzymują bezpłatnie książki, przypinkę z logo akcji oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Każda wizyta w bibliotece i wypożyczenie książki to jedna naklejka. Po zebraniu 10 naklejek czytelnik otrzymuje DYPLOM.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 
„Para-buch! Książka w ruch!”2019-09-11

Zapraszamy nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie, który realizuje nasza Biblioteka. Koordynatorami akcji są Katarzyna Kapek i Ewelina Czajkowska. Celem projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych oraz rozwój zainteresowań nauką i światem wśród dzieci w wieku 3-10 lat.

W ramach projektu koordynatorzy przeprowadzą dla dzieci zajęcia, które obejmują warsztaty plastyczne, eksperymenty, głośne czytanie, spotkania z ekspertami. Udział w projekcie jest bezpłatny.

W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego: 608 577 186.

Akcja przygotowana została we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Pilotaż odbywa się w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

 

Więcej informacji na stronie: http://parabuch.org/

      
Artystyczne warsztaty z wiórków drewna osikowego2019-09-04


Bezpłatne szkolenie

„Trening kreatywności jako przykład działalności edukacyjnej nauczycieli i bibliotekarzy”

 

 
Data: 1 października 2019 r. (wtorek)

Miejsce: Czytelnia Biblioteki

Odbiorcy: nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy, studenci oraz inne zainteresowane osoby.

 

Godzina:

I grupa - 10.00-13.00

II grupa - 16.00-19.00


Liczba uczestników: 2 grupy po 30 osób

Prowadzenie: Katarzyna Kapek (PBW), Roman Noszczyk (Osikowa Dolina)

Podczas zajęć uczestnicy poznają technikę pracy z wiórkami z drewna osikowego.


Wykonamy trzy prace:

-koszyczek

-Orzeł Biały

-choinka

Wykonane prace plastyczne uczestnicy zabierają ze sobą. Każdy otrzyma także kupon rabatowy do internetowego sklepu Osikowa Dolina. Podczas szkolenia nie będzie możliwości dokonania zakupów.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w warsztatach.

Serdecznie zapraszamy!

 

Osikowa Dolina  https://www.osikowadolina.pl/sklep/

 

 

Zapisy i informacje: Katarzyna Kapek, tel. 608 577 186

 
Ogólnopolska akcja „Mała książka – wielki człowiek”2019-09-02

Z przyjemnością informujemy, że nasza Biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 roku zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat po wyprawkę czytelniczą. Do kolejnej edycji projektu bookstartowego organizowanego przez Instytut Książki zgłosiło się aż 5156 bibliotek. Kampania zachęcająca dzieci i rodziców do czytania jest ważnym elementem edukacji społeczeństwa. Koordynatorem akcji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie jest Katarzyna Kapek.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem projektu.
 

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym będzie można odebrać od września 2019 r. w ponad 5 tys. bibliotek w całej Polsce, które zgłosiły się do projektu. Pełna lista bibliotek biorących udział w akcji pojawi się na stronie www-wielki-czlowiek.pl pod koniec maja 2019 r.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
 

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
 

Regulamin akcji

Materiały prasowe organizatora, więcej na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

/KK/

 
PorozmawiajMY. Proszę!2019-09-02

Nasza Biblioteka zakwalifikowała się do udziału w akcji „PorozmawiajMY. Proszę!" organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. W oparciu o tekst książki „Nieoczywista Układanka Polska” przeprowadzimy szereg spotkań z uczniami dotyczących tolerancji, social mediów, fake newsów czy demokracji. Akcję koordynuje Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

Informacje i zapisy:
joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl

 
Kliknij. Sprawdź. Zrozum2019-06-04

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie została zakwalifikowana do udziału w projekcie „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” realizowanym przez Fundację Społeczeństwa Informacyjnego wraz z partnerami – Goethe Institut i Polityka Insight.

Program poświęcony jest krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji.
Koordynatorami projektu w naszej bibliotece zostali Maciej Sztorc i Joanna Tarasiewicz, którzy przeprowadzą cykl warsztatów poświęconych edukacji informacyjnej dla uczniów i nauczycieli placówek edukacyjnych na terenie woj. lubelskiego. 

Informacje i zapisy: 
joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl
msztorc@ken.pbw.lublin.pl

 
Charytatywna akcja ROZKRĘCAMY JASIA! 2019-03-01

 
Zapraszamy do naszej Biblioteki, w której w ramach akcji charytatywnej można zostawić plastikowe nakrętki. Zbieramy je, aby pomóc w sfinansowaniu specjalistycznego obozu rehabilitacyjnego dla Jasia. Chłopczyk ma 4 lata. Ma zespół Downa i inne towarzyszące dysfunkcje. W bardzo prosty sposób każdy może włączyć się do akcji i wesprzeć zbiórkę. Wystarczy przynieść nakrętki. W imieniu Jasia – dziękujemy!

 
Zanurzeni w legalnej kulturze2019-02-11

        
 

Nasza Biblioteka bierze udział w multimedialnym projekcie Kultura Na Widoku. Celem przedsięwzięcia jest promowanie świadomego i zgodnego z prawem autorskim uczestnictwa w kulturze oraz propagowanie zasobów legalnych źródeł kultury.

W prowadzonych przez nas warsztatach dla uczniów i nauczycieli uczymy poszanowania własności intelektualnej i zachęcamy do korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych. W czasie trwania projektu Kultura Na Widoku z wywieszonych w bibliotece plakatów za pomocą kodów QR i aktywnych linków można pobrać bezpłatnie filmy, audiobooki i e-booki.

Działania fundacji Legalna Kultura wspiera Lustro Biblioteki, które co roku ogłasza konkurs na zdjęcia, na których zaprezentowany będzie plakat Kultury Na Widoku.  Z dumą informujemy, że nasze zdjęcie Zanurzeni w Legalnej Kulturze znalazło się wśród grona zwycięzców.

Archiwum wydarzeń 2019