Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

 

Książka Miesiąca – e-book od IBUK Libra! 2018-12-22

 

Drodzy Czytelnicy,
w grudniowej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK Libra
proponujemy książkę
Moda Polska autorstwa Ewy Rzechorzek

Po kim Jadwiga Grabowska odziedziczyła zamiłowanie do mody?
Jak po wojnie organizowały się w Warszawie warsztaty krawieckie?
Jak w latach 50. ewoluowały fasony kobiecych okryć: od bezkształtnego płaszcza po mężu do spektakularnych paryskich linii?
Czym były „żywe żurnale mody”?
Jak prowokowano PRL-owski przemysł do produkcji gustownych tkanin?
Jak propagowano polską modę w kraju i za granicą?

Ewa Rzechorzek opisuje bogatą i barwną historię Mody Polskiej – instytucji, której za zadanie postawiono edukację w zakresie mody i stylu. W fascynujący sposób opowiada o szczegółach kroju, fakturze tkanin, zapachu perfum... Przede wszystkim jednak skupia się na najważniejszym elemencie sukcesu przedsiębiorstwa: na ludziach. Fundamentem opowieści są losy Jadwigi Grabowskiej – „ministra mody” w Polsce. 

/z opisu wydawcy/

 

Książka dostępna jest w darmowym dostępie do 31 grudnia br. 

Zachęcamy do lektury! 
[wejście: www.libra.ibuk.pl]

 

Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i konto myIBUK.  Jednocześnie zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali z książek elektronicznych na platformie IBUK LIBRA, do pobierania bezpłatnych kodów, pozwalających na założenie konta i e-czytania na laptopach, tabletach i smartfonach.

Więcej informacji
Charytatywna akcja ROZKRĘCAMY JASIA! 2018-12-21

 
Zapraszamy do naszej Biblioteki, w której w ramach akcji charytatywnej można zostawić plastikowe nakrętki. Zbieramy je, aby pomóc w sfinansowaniu specjalistycznego obozu rehabilitacyjnego dla Jasia. Chłopczyk ma 4 lata. Ma zespół Downa i inne towarzyszące dysfunkcje. W bardzo prosty sposób każdy może włączyć się do akcji i wesprzeć zbiórkę. Wystarczy przynieść nakrętki. W imieniu Jasia – dziękujemy!


Zbiórka trwa do końca czerwca 2019 roku.

 
„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego”2018-12-20

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

wraz z doradcą metodycznym języka angielskiego m. Lublin

oraz doradcą metodycznym Medioteki Języka  Niemieckiego

 

ogłaszają

 

IV edycję konkursu

„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego”

 

w kategorii:

  • Kultura i realioznawstwo Nowej Zelandii
  • Kultura i realioznawstwo Niemiec

 

Konkurs adresowany jest do uczniów klas gimnazjalnych w różnych typach szkół

oraz klas siódmych i ósmych ze szkół podstawowych w województwie lubelskim
Szkolenie Rady Pedagogicznej2018-12-20

Informujemy, że 18 grudnia (wtorek) odbędzie się szkolenie Rady Pedagogicznej PBW nt. „Bajkoterapia”. Szkolenie poprowadzi Halina Kubarska-Klimek, trener 1. stopnia Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, autorka programów szkoleniowych dla nauczycieli, specjalizująca się szczególnie w bajkoterapii i zabawach edukacyjnych.

źródło grafiki: Freepik.com
Najpopularniejsze e-booki w PBW2018-11-28
Radość i duma ze 100 lat niepodległości Ojczyzny2018-11-10

  

 

Na dwa dni przed świętowaniem 100-lecia niepodległości Polski, pracownicy PBW na czele z Panią Dyrektor Barbarą Rzeszutko uwiecznili się na okolicznościowych fotografiach. Zrobione zostały u wejścia Biblioteki - placówki zapraszającej do siebie nauczycieli, pedagogów, wychowawców i studentów Lublina i całej Lubelszczyzny od ponad 91 lat. 

 

PBW utworzona została w kwietniu 1927 r., w okresie, gdy nowo powstałe Państwo Polskie borykało się jeszcze z wieloma trudnościami. Ważnym zadaniem władz oświatowych odrodzonego państwa było podniesienie poziomu oświaty w społeczeństwie i przygotowanie kadry nauczycielskiej. Pedagogom należało zapewnić przede wszystkim literaturę niezbędną do nauczania oraz doskonalenia zawodowego.

W czasie II wojny światowej lokal Biblioteki zajęły wojska niemieckie. Kierownictwo Biblioteki oddało do przechowania ok. 60% zbiorów czytelnikom-nauczycielom oraz pracownikom Kuratorium. Pozostała część księgozbioru została wywieziona do gmachu Muzeum Lubelskiego przy ul. Narutowicza 4, gdzie z zagrabionych zbiorów bibliotek Lubelszczyzny organizowana została Państwowa Biblioteka Niemiecka. Księgozbiór uznany zostaje za bezwartościową makulaturę i przeznaczony do zniszczenia. Placówka utraciła podczas wojny 5,5 tys. tomów. Zaginął m.in. dział beletrystyki, bogaty zbiór bibliografii zagadnieniowych i niemal cały zbiór czasopism. Całkowitemu zniszczeniu uległ katalog alfabetyczny i kartoteka zagadnieniowa, z katalogu z katalogu działowego i ksiąg inwentarzowych pozostały tylko szczątki.

 

Biblioteka przechodziła w swej historii rozmaite zawirowania organizacyjne, lokalowe, finansowe. Misja PBW pozostawała jednak niezmienna, zawsze ta sama - wspieranie nauczycieli w ich pracy dydaktyczno-wychowawczej.

 

Od stycznia 2018 r. na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej następuje zamiana nazwy ulicy w adresie Biblioteki - dotychczasowa ul. I Armii Wojska Polskiego zostaje przemianowana na ul. Żołnierzy Niepodległej.

 

Znajomość historii dowodzi, że losy pojedynczych ludzi i losy poszczególnych instytucji są integralnie złączone z ogólnym dobrobytem państwa i narodu. Życzymy więc Rzeczypospolitej Polskiej, która obchodzi setną rocznicę przywrócenia narodowej wolności, aby mogła rozwijać się w spokoju, pomyślności, osiągać wiele sukcesów i mieć wielu szczęśliwych i dumnych z Niej obywateli!

 
Zostań koordynatorem Wielkiej Ligii Czytelników 2018-10-20

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie – współorganizator i Koordynator Wojewódzki IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” poszukuje chętne instytucje kulturalno-oświatowe do podjęcia współpracy poprzez podjęcie funkcji Koordynatora Powiatowego.

Zachęcamy biblioteki wojewódzkie, miejskie, pedagogiczne, a także ośrodki szkolenia nauczyciel oraz szkoły do wzięcia udziału w największych zawodach czytelniczych w Polsce.

W tym roku, już po raz czwarty organizujemy Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodzin. Naszym marzeniem jest, aby jak największa liczba młodych czytelników wzięła udział w tej przygodzie z książkami. Aby tak się stało potrzebna jest nam Wasza pomoc.

Konkurs ma charakter etapowy, dlatego stanowisko koordynatora jest dla nas tak ważne. Zadaniem koordynatora jest nadzorowanie przebiegu konkursu na etapie szkolnym i powiatowym.

Lata doświadczeń sprawiły, że wypracowaliśmy sprawny system organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia i z wielką przyjemnością udzielimy wszelkich potrzebnych informacji oraz przekażemy niezbędne materiały, wszystkim chętnym!

 

Kontakt: lubelskie@wielka-liga.pl

Regulamin konkursu

Zadania koordynatorów powiatowych
Informacja dla osób korzystających z usług PBW w Lublinie2018-06-15

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach.

Zachęcamy do zapoznania się z: 


KLAUZULĄ INFORMACYJNĄ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH 

 
Nowe lekcje w ofercie PBW2018-04-23


Zachęcamy nauczycieli do skorzystania z oferty lekcji bibliotecznych prowadzonych bezpłatnie przez naszych nauczycieli bibliotekarzy. Najnowsze propozycje zajęć: 

Kto może zostać felietonistą?
- 45 min.
Lekcja ma na celu przybliżenie uczniom historii i cech gatunkowych felietonu prasowego. Uczestnicy zajęć podejmują próbę analizy współczesnych wypowiedzi felietonistycznych. Adresaci:  kl. I-IV liceum ogólnokształcącego (prowadzenie: Patryk Iwańczyk)

Nagłówek, lid i korpus, czyli z czego składa się tekst prasowy -45 min. 
Celem lekcji jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu budowy wypowiedzi prasowej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję dowiedzieć się, co nazywamy nagłówkiem, lidem czy korpusem i na czym polega zasada „odwróconej piramidy”. Adresaci:  kl. I-IV liceum ogólnokształcącego (prowadzenie: Patryk Iwańczyk)

 

Skąd się biorą książki? Pojęcia związane z powstawaniem i rozpowszechnianiem książki - 45 min. 
Uczniowie poznają proces powstawania i dystrybucji książek. Oglądają krótki film o nowoczesnej produkcji książek. Odgadują zagadki związane z tworzeniem i rozpowszechnianiem książek. Adresaci: przedszkole i edukacja wczesnoszkolna (prowadzenie: Katarzyna Kapek)

 

Znajomość rodzajów wydawnictw - 45 min.
Dzieci poznają rodzaje wydawnictw (komiks, podręcznik, słownik, atlas, gazeta itd.) – oglądają je i charakteryzują. Zastanawiają się, co zawiera taka książka/gazeta/czasopismo, w jakim celu korzysta się z takiej książki i komu może być potrzebna. Adresaci: przedszkole i edukacja wczesnoszkolna (prowadzenie: Katarzyna Kapek)

 

Przejdź do pełnej oferty lekcji
Wypożycz, graj i ucz przez zabawę2018-03-01

Wydział Zbiorów Audiowizualnych ma przyjemność zaproponować Państwu możliwość wypożyczania gier planszowych i karcianych lub przeprowadzania na miejscu zajęć edukacyjnych z ich wykorzystaniem.

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów i wychowawców jako propozycję wzbogacenia procesu dydaktyczno-wychowawczego.

 
Gry planszowe i karciane to doskonała alternatywa dla wszechobecnych nowoczesnych technologii, a ich wykorzystanie jako narzędzia edukacyjnego może być jedną z ciekawszych metod aktywizujących. Szeroko rozumiane gry edukacyjne pozytywnie wpływają na kształtowanie wielu ważnych umiejętności, takich jak  praca według ustalonych reguł, zasad współpracy i zachowania, koncentracja uwagi i spostrzegawczość, wytrwałość w dążeniu do samodzielnego rozwiązania problemu, przyjmowanie odpowiedniej postawy wobec porażki i zwycięstwa oraz odporność na stres, odkrywanie własnych mocnych stron.


To, czy granie stanie się jednym z elementów lekcji, czy pozostanie tylko sposobem na miłe spędzanie czasu pozaszkolnego, zależy od Państwa. My ze swojej strony zachęcamy do próby zastosowania gier w edukacji szkolnej. /et/

  

Gra może tak wciągać, tak angażować uwagę, jak żadna
inna metoda nauczania. Co więcej, wzrost zainteresowania
i motywacji wywołany krótką grą może obudzić pozytywnie
nastawienie do przedmiotu (i nauczyciela), utrzymujące się
czasem nawet przez wiele tygodni.
Geoff Petty

 Źródło: Geoff, P. (2010). Nowoczesne nauczanie. Praktyczne wskazówki
i techniki dla nauczycieli, wykładowców i szkoleniowców. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

 

 
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2017-12-01

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, ul. Żołnierzy Niepodległej 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.

Archiwum wydarzeń 2017