Aktualności 


 

 

  
NOWOŚCI 2017-11-30

 

Nowe książki w zbiorach PBW - listopad 2017

 
  
Multimedia  - Nowości Wydziału Audiowizualnego
Warsztaty dla nauczycieli j. niemieckiego2017-11-27


Goethe-Institut w Warszawie
i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
zapraszają na warsztaty

  

POSŁUCHAJ! PODCASTY NA LEKCJI NIEMIECKIEGO

  18 listopada 2017 r. (sobota), godz. 10.30-13.30

Miejsce: sala konferencyjna PBW im. KEN w Lublinie (I p.)

Prowadzenie: dr Iwona Machowicz
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie

Zakład Lingwistyki Stosowanej

 

Ćwiczenia rozwijające rozumienie ze słuchu są niezbędnym elementem zajęć z języka obcego, gdyż przygotowują uczniów do mówienia. Podcasty, pliki dźwiękowe lub video pojawiające się coraz częściej w sieci mogą spełniać tę rolę, gdyż oferują nauczycielom wiele możliwości wykorzystania ich na lekcji a uczącym się pozwalają na samodzielną pracę nad językiem. W sieci każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze i lepsze podcasty, dlatego warto wiedzieć, gdzie je znaleźć i jak z nich skorzystać.


Podczas warsztatów:

- wymienimy się doświadczeniami na temat zasobów internetowych z podcastami,
- poznamy i wypróbujemy bezpłatne i przydatne na lekcjach języków obcych podcasty,
- zastanowimy się, jak zastosowanie podcastów może efektywnie wspomagać proces nauczania i uczenia się


Zapraszamy!
2017-11-24

Goethe-Institut w Warszawie
i
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
zapraszają
na warsztaty

Erlebnisreise mit Deutsch / Z niemieckim w drogę


          
24 listopada 2017 r., godz. 16.00-19.30
Miejsce: sala konferencyjna PBW im. KEN w Lublinie (I p.)


Prowadzenie: Monika Mikołajczuk

 

Jak zachęcać do nauki języka niemieckiego? Zabrać uczniów w podróż z niemieckim! To projekt realizowany przez Goethe-Institut we współpracy z wydawnictwem LektorKlett, skierowany przede wszystkim do nauczycieli szkół podstawowych w ich nowym, 8-letnim kształcie.

Gry językowe, grafiki, plakaty i karty pracy wraz z pomysłami na ich wykorzystanie do nauki i promocji języka niemieckiego, a wszystko połączone tematyką podróży i zamknięte w jednym pudełku.

Zapraszamy do wyprawy z językiem niemieckim!
Współpraca z instytucją szkoleniową ISKRA – Edukacja Szkolenia Taniec Animacja2017-11-21

Miło nam poinformować Państwa, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie nawiązała współpracę z instytucją szkoleniową ISKRA – Edukacja Szkolenia Taniec Animacja Sp. z o. o.

Pani Sylwia Sawa-Pasternak, prezes zarządu, będzie organizowała w naszej Bibliotece szkolenia, na które serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy interesujące tematy i wysoką jakość szkoleń.

Więcej informacji na temat firmy oraz warsztatów znajduje się na stronie internetowej www.iskra.edu.pl

/kk/
2017-11-21
Nasz kolega w finale "Jaka to melodia"2017-11-16

Z przyjemnością informujemy, że nasz kolega Marcin Szostek, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, wystąpił w programie "Jaka to melodia”  (odcinki wyemitowane w TVP1 15 i 16.11.2017).

Gratulujemy wiedzy muzycznej i dotarcia do rundy finałowej!


Czytaj więcej... 

Marcin o tym, jak wyglądały przygotowania do programu:

Już dawno chciałem wziąć udział w programie. Bardzo trudno jest przejść eliminacje. Na początku musiałem rozpoznać dziesięć krótkich fragmentów utworów. Potem trzeba się ciekawie zaprezentować przed komisją. Miałem pomysł na siebie i dostałem się do programu.

Oglądając program w domu bardzo często odgaduję wszystkie piosenki. Nie ukrywam, że mam dużą wiedzę muzyczną. W moim rodzinnym domu radio grało od rana do wieczora. Już jako dziecko słuchałem list przebojów, które notowałem w  zeszytach. W wiekiem utrwalała mi się wiedza muzyczna. Muzyka to moja największa życiowa pasja. Mam kilka tysięcy płyt winylowych i kilka tysięcy płyt CD. Raczej nie muszę korzystać z internetu żeby czegoś posłuchać.

 
W przygotowaniach najważniejsze jest oglądanie i nagrywanie każdego odcinka. Ja nagrywam na dyktafon każdy fragment piosenki oddzielnie. W programie utwory brzmią trochę inaczej niż na płycie. Bardzo ważne jest osłuchanie - to dlatego po jednym dźwięku jestem w stanie powiedzieć, że jest to ta konkretna piosenka. 

 

Przed wejściem do studia nagrań miałem tylko tydzień na przygotowanie się, a tak naprawdę na przypomnienie sobie wszystkich piosenek. Już po programie mogę powiedzieć, że zdecydowanie łatwiej odgaduje się w domu niż podczas nagrania w studiu.

 
Wszystkie drogi prowadzą do książki2017-11-16

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN zorganizowały w dniach 15-16.11.2017 r. seminarium Wszystkie drogi prowadzą do książki.

Prowadzące zajęcia Joanna Tarasiewicz i Agnieszka Sobczak przedstawiły różne sposoby na promocję czytelnictwa oraz  omówiły dotychczasową współpracę bibliotek szkolnych z Biblioteką Pedagogiczną.

Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania.

 

 

 

 
2017-11-16

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Lublinie
i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN
zapraszają na spotkanie

Przygoda z grami w bibliotece


Jak zachęcić uczniów do czytania wykorzystując gry i jak wspólnie z nimi stworzyć własną literacką grę planszową?

Spotkanie poprowadzi Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

Warsztaty odbędą się 28 listopada (wtorek) 2017 o godz. 16 w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Al. Racławickie 7.

Zgłoszenia udziału w warsztatach prosimy przesyłać na adres: tnbsp.lublin@wp.pl

Serdecznie zapraszamy!

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

 


Grafologia dla początkujących - szkolenie z analizy pisma ODRĘCZNEGO2017-11-14

Czy można poznać osobowość człowieka badając jego pismo? Oczywiście, że tak. Potrzebna jest do tego wiedza z zakresu grafologii, czyli psychologiczna analiza.

14.11.17 r. w PBW odbyły się warsztaty Psychografologiczna analiza pisma pomocna w pracy nauczyciela. Zajęcia prowadziła Magdalena Deuar, grafolog z  Lubelskiego Centrum Grafologii i Rozwoju "In Scripto".

 

 

 

 

Relacja

 

Pani Magdalena Deuar - grafolog, biegła sądowa, założycielka Lubelskiego Centrum Grafologii i Rozwoju „In Scripto”, bada pismo ręczne, podpisy i analizuje profile psychologiczne autorów. Kształciła się również w kierunku pismoznawstwa, aby zostać ekspertem w zakresie całościowej analizy pisma. 14.11.17 r. przeprowadziła dla nauczycieli oraz bibliotekarzy PBW szkolenie Psychografologiczna analiza pisma pomocna w pracy nauczyciela.

 

Tematyka spotkania zaciekawiła uczestników. Warsztaty dały możliwość zapoznania się z tajnikami pracy grafologa oraz  przeanalizowania swojego pisma m.in. pod kątem talentów, skłonności, postaw życiowych. Grafolog podała słuchaczom szereg informacji nt. sposobów analizy osobowości człowieka na podstawie charakteru pisma.

 

Cechy pisma - jego treść, kształt liter, sposób rozmieszczenia tekstu na kartce, ozdobniki - są elementami diagnostycznymi, podlegają analizie i interpretacji. Wszystko, co widzimy na ręcznie zapisanej kartce papieru może być kluczem do rozszyfrowania osobowości piszącego. Ocenianie kompetencji, cech osobowości, predyspozycji, talentów innych ludzi jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym. Badanie pisma może pomóc ustalić wady i zalety osoby piszącej, a także uczucia, jakie jej towarzyszą, np. napięcie, stres, a nawet choroby. Analiza pisma pod kątem występowania określonych cech (np. skłonność do manipulacji, agresja) pozwala na szybsze stworzenie portretu psychologicznego i rozpoznanie dobrego współpracownika - jego predyspozycji intelektualnych i zawodowych, przebojowości, otwartości, pewności siebie albo jej braku, zrównoważeniu, podatności na stres itp.

 

Dzięki znajomości narzędzi i metod grafologicznych mamy możliwość odczytania niewerbalnego komunikatu, mówiącego o tym, jaki ktoś jest, a nie tylko jakim nam się przedstawia. Jest to szczególnie ważne w pracy nauczycieli, bibliotekarzy i wychowawców, która w dużej mierze zależy od relacji międzyludzkich.

 

Psychografologia użyteczna jest także w doradztwie personalnym, w doborze kadr, a nawet w doborze partnerskim. Wiedza o sobie lub o innym człowieku ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących przyszłych przedsięwzięć. Na podstawie próbki odręcznego pisma kandydata można powiedzieć np. czy jest samodzielny, rzetelny, ambitny, zorganizowany, spolegliwy. Można też określić, jakimi mechanizmami kieruje się w życiu, a także jakie ma usposobienie - czy jest cieszącym się z życia optymistą, czy może skłonnym do melancholii i załamań nastroju pesymistą.

 

Na poparcie słów o cechach charakteru ujawniających się w piśmie, pani Magdalena Deuar pokazała zmiany zachodzące w charakterze podpisu Napoleona wraz z rozwojem jego kariery. Analizie poddano także podpis Baracka Obamy.

 

/gk/
Lubelszczyzna dla Syrii2017-11-13

 

Szanowni Państwo 
Dyrektorzy Przedszkoli,
Szkół i Placówek Oświatowych,
Nauczyciele i Rodzice
Drodzy Uczniowie


18 września br. w gronie kilkudziesięciu sygnatariuszy - przedstawicieli środowisk kościelnych, rządowych, samorządowych, naukowych i biznesowych - w towarzystwie wolontariuszy z 12 szkół województwa lubelskiego złożyłam podpis pod Deklaracją na rzecz pomocy poszkodowanym w wyniku wojny w Syrii.
Akcja „Lubelszczyzna dla Syrii” jest owocem spotkania ojca Ibrahima Al-Sabbagh’a z wojewodą lubelskim profesorem Przemysławem Czarnkiem, które odbyło się 22 czerwca br. W trakcie spotkania ojciec Ibrahim, który jest proboszczem parafii św. Franciszka w Aleppo, przedstawił wojewodzie sytuację mieszkańców Syrii z pozycji duchownego, który ostatnie lata w pełni poświęcił pomocy poszkodowanym.
Wiedza pozyskana z rozmowy z syryjskim duchownym oraz nawiązanie współpracy z organizacją kościelną Pomoc Kościołowi w Potrzebie, której dyrektorem jest ks. prof. Waldemar Cisło, pozwoliła na szybkie działanie, czego efektem jest ruszająca akcja charytatywna „Lubelszczyzna dla Syrii”. Celem przedsięwzięcia jest zebranie pieniędzy na odbudowę i remont domów rodzin syryjskich, które zostały zniszczone przez wojnę. Jak podkreślał ks. prof. Cisło pilną potrzebą jest także odbudowa szkół. Organizatorzy planują zbiórki do puszek, skarbon stacjonarnych, a także organizację wydarzeń kulturalnych na terenie województwa lubelskiego.


W akcję można również włączyć się, wpłacając datki pieniężne bezpośrednio na konto bankowe – 63 1020 4900 0000 8502 3055 5762 z dopiskiem “Lubelszczyzna dla Syrii” lub wysyłając SMS o treści RATUJE pod numer 72405 (koszt 2,46 z VAT). Akcja potrwa do marca 2018 roku. Jest objęta honorowym patronatem wojewody lubelskiego profesora Przemysława Czarnka. Gorąco zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego działania na rzecz pomocy dla Syryjczyków. Pamiętajmy, że każdy przejaw wsparcia jest dla potrzebujących znakiem miłości do drugiego człowieka i potrafi odrodzić w cierpiącym nadzieję i wiarę na powrót do godnego i spokojnego życia w swojej Ojczyźnie. Nie zapominajmy też, że wiele dobra przychodzi do nas w drugim człowieku.
Społeczności przedszkoli, szkół i placówek oświatowych Lubelszczyzny wielokrotnie już udowadniały, że okazują solidarność z ludźmi potrzebującymi pomocy. Za postawę pełną miłości i zrozumienia serdecznie dziękuję.

 

Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami
Teresa Misiuk
Lubelski Kurator Oświaty
Kamishibai – Kotka Milusia i inne bajki2017-11-10

Oddziały zerowe w Szkole Podstawowej nr 44 w Lublinie wysłuchały bajek przedstawionych za pomocą japońskiego teatrzyku Kamishibai.

Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Opracowania i Gromadzenia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, odwiedziła szkołę w dniu 10 listopada 2017 r. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały opowiadane historie o Kotce Milusi, Groszku i piesku Marudku.

/kk/
Wiwat Niepodległa! Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w PBW2017-11-07


W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, we wtorek 7.11.2017 r. w PBW zorganizowana została wieczornica patriotyczna Nadszedł upragniony dzień.

galeria zdjęć 
film


Relacja

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę  niepodległości, Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 Rokiem dla Niepodległej. Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie, wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, we wtorek (7.11.2017 r.), w PBW zorganizowana została wieczornica patriotyczna pt. Nadszedł upragniony dzień. Było to spotkanie o charakterze międzypokoleniowym. Wzięli w niej udział uczniowie, seniorzy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie, którym towarzyszyli studenci pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego oraz czytelnicy i bibliotekarze PBW. Specjalnymi gośćmi byli żołnierze reprezentujący 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej: st. chor. sztab. Janusz Majkut oraz st. sierż. Piotr Dobrowolski.

Biblioteczna wieczornica była swoistą lekcją historii, a zarazem okazją do wysłuchania i wykonania wielu piosenek znanych i bliskich każdemu Polakowi.

W programie spotkania były recytacje wierszy patriotycznych oraz wiązanka pieśni legionowych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych. Do występu przygotowała dzieci nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej pani Marta Komarowska. Oprócz pieśni patriotycznych nie zabrakło informacji historycznych. Spotkanie rozpoczęto przypomnieniem myśli marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Wspólny śpiew pieśni żołnierskich i legionowych przy akompaniamencie muzycznym pani Bożeny Ostachowskiej-Kozery, (nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku) wywołał wśród uczestników wiele silnych wzruszeń, przełamał również bariery międzypokoleniowe. Śpiewanie pieśni żołnierskich, legionowych i ułańskich, w tym My, Pierwsza Brygada, Hej, hej ułani, Pierwsza Kadrowa czy Szara piechota, pozwoliło zwrócić wdzięczną myśl ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu, z walki i idei wyłoniła się wolna i niepodległa Polska. Dla podkreślenia uroczystego charakteru spotkania wejście do Biblioteki oraz sala Czytelni przybrana została biało-czerwonymi dekoracjami.


Dla upamiętnienia spotkania, w szczególności młodzi artyści ze Strzeszkowic, chętnie fotografowali się z przedstawicielami polskiej armii.


Spotkanie prowadziły Katarzyna Kapek (bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów) oraz Grażyna Kłos (kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji).

/gk,kk/
Uczniowie z SOSW im. Z. Sękowskiej w Lublinie w Wydziale Audiowizualnym 2017-11-03

Dla młodzieży uczącej się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie została przeprowadzona lekcja W świecie multimediów Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie. Zajęcia odbyły się w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW.

 

Uczniowie, przybyli pod opieką Pana Michała Pawlaka, zapoznali się z historią urządzeń do zapisywania i odtwarzania dźwięku. Prezentację multimedialną na ten temat przedstawił  Marcin Szostek – nauczyciel Wydziału Audiowizualnego. Lekcja połączona była z pokazem sprzętu grającego: gramofonu, magnetofonu szpulowego, magnetofonu kasetowego, dyktafonu, walkmana, discmana, odtwarzacza mp3.

 

W trakcie spotkania młodzież zapoznała się także z zasobami audiowizualnymi znajdującymi się w Wydziale, o których opowiedziały Luiza Kawka i Edyta Tomaszek.

/lk,ag/

 

 

 
Papierowy Teatr KAMISHIBAI2017-10-30

 Dzieci z Przedszkola nr 54 w Lublinie zapoznały się z japońską techniką opowiadania bajek – Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka).


30 października 2017 r. przedszkole odwiedziła Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW im. KEN w Lublinie. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przedstawionych historii.


Kamishibai wywodzi się z Japonii. Podczas opowiadania używane są kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniany parawan.

 /kk,ag/

Archiwum wydarzeń 2017