Aktualności



                                                


Komunikat

Z dniem 1 września 2014 r. Filie naszej Biblioteki zostały przekazane jednostkom samorządu terytorialnego: w Bełżycach, Bychawie, Kraśniku, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Puławach oraz Rykach i są dostępne dla czytelników z danego terenu.




Ogłoszenie - konkurs na stanowisko informatyka PBW2014-11-20


Uprzejmie informujemy, że w Biuletynie Informacji Publicznej zamieszczone zostało ogłoszenie o otwartym konkursie na stanowisko informatyka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.


szczegółowe informacje




NOWOŚCI KSIĄŻKOWE2014-11-14

 

Nowe książki w zbiorach PBW - listopad 2014




Konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej 2014-11-13

13 listopada br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyła się konferencja pt. „Biblioteka pedagogiczna proponuje warsztat pracy nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej”. Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Pani Anny Woś, doradcy metodycznego nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz Pani Barbary Rzeszutko, dyrektora Pedagogicznej Biblioteki im. KEN w Lublinie.
Konferencję otworzyła Pani Dyrektor PBW. Następnie Ewelina Czajkowska, pracownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego, przedstawiła usługi edukacyjne oferowane przez placówkę, bogate zbiory oraz zapoznała słuchaczy z katalogami i bazami on-line Biblioteki. Spotkanie zakończyła wspólna dyskusja uczestników.

galeria zdjęć




Matura 20152014-11-12

 


 

            Repetytoria do Nowej Matury 2015




15. AKCJA POLACY-RODAKOM2014-11-12

Nasza Biblioteka przyłącza się do Akcji Polacy-Rodakom, organizowanej po raz piętnasty pod patronatem senatora RP Stanisława Gogacza. Zaczynamy zbiórkę darów, które trafią do paczek świąteczno-noworocznych dla polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie. Tradycyjnie – w każdej paczce może znaleźć się trwała żywność, słodycze i książki dla dzieci.

BĘDZIEMY ZBIERAĆ:
- produkty spożywcze o długim okresie przechowywania, tj. słodycze, kakao, konserwy, makaron, cukier, kasza, ryż itp.,
- książki dla dzieci i książki z polskiej literatury pięknej,
- zabawki (wyłącznie zabawki miękkie – małe przytulanki).

Zbiórka darów trwa do 8 grudnia. W Lublinie można je zostawiać przy ul. Królewskiej 15 od poniedziałku do piątku w godz. 11.30-16.00.

Do 4 grudnia dary można przynieść do naszej Biblioteki, do pokoju 4 (parter, obok Wypożyczalni).


PROSIMY O WSPARCIE TEJ AKCJI ORAZ ZAINTERESOWANIE INNYCH OSÓB




Dyżury metodyczne dla nauczycieli germanistów 2014-11-11


W poniedziałki w godz. 10:00-11:00 w Mediotece Języka Niemieckiego PBW (I p., pokój 7) pełni dyżur doradca metodyczny języka niemieckiego, mgr Wiesława Wąsik. Serdecznie zapraszamy na konsultacje nauczycieli germanistów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.




NOWOŚCI MULTIMEDIALNE2014-11-06


 Nowe multimedia w zbiorach PBW -
październik 2014

 Biuletyn nabytków multimediów za 2014 rok.  Cz. 1 (styczeń- czerwiec)
      




Szkolenie nauczycieli bibliotekarzy powiatu janowskiego2014-11-05

5.11.2014 r. w Filii w Janowie Lubelskim odbyło się szkolenie nauczycieli bibliotekarzy powiatu janowskiego. Tematyka szkolenia obejmowała: Promocję biblioteki szkolnej– tę część szkolenia poprowadził Maciej Sztorc z PBW w Lublinie oraz Historię janowskich cmentarzy – którą przedstawiła Agnieszka Leśnik-Lewandowska z Filii w Janowie Lubelskim. Dzięki przychylności Pana Andrzeja Tomczyka, dyrektora Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim, spotkanie uświetniła część artystyczna przygotowana i wykonana przez uczniów tegoż gimnazjum z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania

galeria zdjęć




Szlakiem lubelskich Żydów2014-10-21

21 października br. w Filii nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego odbyło się spotkanie poświęcone historii Żydów w Lublinie. Zajęcia przeprowadził Maciej Sztorc, pracownik PBW. Prelekcja na temat dziejów narodu żydowskiego zamieszkującego Lublin połączona była z prezentacją fotografii – historyczne fotografie zostały zestawione ze zdjęciami przedstawiającymi współczesny wygląd tych samych miejsc.

fotorelacja na stronie internetowej MPB w Lublinie




Zakładki książkowe - warsztaty2014-10-17

15 października 2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy pt.: Zakładki książkowe - podarunek dla bliskiej osoby.
Zakładka do książek wykonana w stylu „nitką malowane” może być doskonałym prezentem dla tych, którzy dużo czytają, jak i dla tych którzy wymagają do tego zachęty. W przypadku tych małych dzieł sztuki trudno powiedzieć, co komu więcej sprawia radości – czy twórcy, czy osobie obdarowanej kolorowym suwenirem?
Oryginalna, autorska metoda tworzenia zakładek „nitką malowane” wymyślona została przez lubelską pielęgniarkę, Panią Helenę Pietroń, której wieloletnie hobby z czasem doprowadziło do decyzji opatentowania techniki mocowania nici winylem (M-N-V) oraz do założenia swojej firmy rękodzielniczej pod nazwą "SZARFA". Pani Helena wykorzystuje małe skrawki cienkich tkanin takich jak poliester, jedwab czy kreton. W pracach autorki przeważają motywy kwiatowe. Efektowny rezultat osiąga ona bez użycia kleju lub jakichkolwiek innych substancji chemicznych.
Warsztaty prowadziła Pani Helena wraz z mężem. Pod ich kierunkiem uczestniczki spotkania wykonały zakładki do książek, wykorzystując całą gamę wyciętych z barwnych tkanin elementów roślinnych, listków, kompozycji kwiatowych i literek. Ostatnim etapem prac było naklejenie folii winylowej na szablon zakładki, aby zapewnić im trwałość. Powstały piękne rękodzieła, które sprawiły wiele radości samym wykonawczyniom.
Zajęcia przygotowane były perfekcyjnie pod względem metodycznym. Warsztaty te mogą posłużyć nauczycielom jako inspiracja do przeprowadzenia podobnych zajęć z dziećmi w bibliotece szkolnej lub świetlicy.
Warsztaty w PBW w Lublinie okazały się nie tylko szkoleniem z rękodzieła, ale również sympatycznym, towarzyskim spotkaniem, za które bardzo dziękujemy samej autorce, jak i wszystkim uczestniczkom zajęć.

galeria zdjęć





Archiwum wydarzeń 2014