Aktualności            
Godziny otwarcia w okresie wakacyjnym2015-07-02


W lipcu i sierpniu
Biblioteka czynna:

poniedziałek - piątek  8:00-15:00
sobota - nieczynna

 


Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy udanych, słonecznych wakacji!
WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY VIII edycja - wystawa pokonkursowa 2015-07-02

Zapraszamy na wystawę prac plastycznych wyróżnionych w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym VIII edycja "WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY – Mój najlepszy przyjaciel".

Wystawę mozna oglądać do końca sierpnia w galerii "Na piętrze" Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.

 

Galeria
Bezpłatny kurs języka angielskiego dla bibliotekarzy - polecamy 2015-06-25

 
Trwa nabór na bezpłatny e-learningowy kurs języka angielskiego dla bibliotekarzy.

(czytaj więcej)

 
Lubelskie Święto Wolnych Książek 2015-06-22

18 czerwca 2015 r. obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Razem z uczniami i nauczycielami lubelskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie przemaszerowali ulicami miasta „uwalniając” książki i zachęcając do czytania oraz dzielenia się książką z innymi.

W godzinach między 10.00 a 12.00 kolorowy korowód uczestników przeszedł przez centrum Lublina trasą z placu Litewskiego przez deptak na Stare Miasto i z powrotem na Plac Litewski, gdzie grupa historyczna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 dała pokaz żonglerki flagami.

Podczas akcji uwolniliśmy ponad 500 książek, w przemarszu wzięło udział około 250 osób. Panowała radosna atmosfera - śpiewano piosenki przy akompaniamencie gitary i akordeonów, skandowano hasła i wznoszono okrzyki, np. „Książka świętuje - Lublin triumfuje”, które przekonywały, że warto czytać i lubić książki.Huczne obchody 12. edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej, Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego, Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 oraz Bursą Szkół Artystycznych w Lublinie. Partnerami biorącymi udział w imprezie były: Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca, Gimnazjum nr 9 im. cc. majora H. Dekutowskiego ps. "Zapora", Szkoła Podstawowa nr 27 im. M. Montessori oraz Szkoła Podstawowa nr 43 im. I. J. Paderewskiego.

Pomysłodawcą, animatorem i organizatorem projektu pn. „Święto Wolnych Książek. Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania” jest Fundacja Bookcrossing Polska. Koordynatorką lubelskiej akcji była Agnieszka Sobczak, nauczyciel bibliotekarz PBW w Lublinie.

Honorowymi patronatami imprezę objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Lubelski Kurator Oświaty.


Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego przybyła Pani Katarzyna Szabała-Jońska, inspektor ds. pedagogicznych bibliotek publicznych z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

 

galeria zdjęć

film

 

Akcja miała na celu popularyzację książki i czytelnictwa oraz idei bookcrossingu - niekonwencjonalnej formy polegającej na „uwolnieniu” jak największej liczby książek w miejskiej przestrzeni publicznej, „zaszczepić” modę na czytanie, a także dzielenie się radością czytania z innymi.

Organizator - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, książnica z 88-letnią tradycją - postanowiła wyjść poza mury swojej siedziby i inspirować czytelnictwo wśród lublinian w bardziej spektakularnej, nietradycyjnej formie. Główny cel – trafić do czytelników, inspirować ich do czytania, rozwijać zainteresowania czytelnicze, podkreślić ważną rolę książki w życiu człowieka. Nie mniej ważny cel – zorganizowanie dla młodzieży edukacyjnej imprezy, a zarazem okazji do dobrej zabawy.

Przejście barwnej parady, aktywne uczestnictwo młodzieży w Święcie Wolnych Książek stworzyło jej możliwość prezentacji umiejętności artystycznych, a tym samym - możliwości instytucji współorganizujących z PBW. Przemarsz ulicami Lublina promował także miasto – duży ośrodek kultury.

Impreza poprzedzona była zbiórką książek wśród bibliotekarzy i czytelników PBW oraz w szkołach i placówkach uczestniczących w akcji. Każdy z egzemplarzy opatrzony został specjalną naklejką z napisem: „Nie jestem książką zagubioną! Jestem książką znalezioną przez Ciebie. I jestem za darmo. Jeśli lubisz czytać – weź mnie do domu, przeczytaj, a następnie przekaż dalej.” Wśród „uwolnionych" w Lublinie książek były m.in.: „Lord Jim” Conrada, „Zniewolony umysł” Miłosza, „Proces” Kafki, powieści Roberta Ludluma, „Ten obcy” Jurgielewiczowej, wiersze Brzechwy i Tuwima, ale także poradniki savoir-vivre’u oraz sposobów pielęgnacji roślin pokojowych.

W imprezie wzięło udział ok. 250 osób. Oprócz uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów były także inne osoby chętne, które wspólnie z młodzieżą przeszły ulicami Lublina z transparentami i plakatami zachęcającymi do czytania książek.

Panowała radosna atmosfera - śpiewano piosenki przy akompaniamencie gitary i akordeonów, skandowano hasła i wznoszono stosowne okrzyki, np. „Książka świętuje - Lublin triumfuje”, które przekonywały, że warto czytać i lubić książki.

Książki „uwalniane” były poprzez rozdawanie ich mijanym mieszkańcom Lublina – dzieciom i starszym. „Uwalniaczami książek” były m.in. postacie literackie, a także postacie w kostiumach z różnych epok historycznych, m.in. Czerwony Kapturek, Pippi Långstrump, straszna czarownica, dziarscy ułani, obywatele z czasów Cesarstwa Rzymskiego, a także dziewczęta w sukniach w stylu empire.

Kolorowy korowód uczestników przeszedł trasą z placu Litewskiego przez deptak, Bramę Krakowską, a następnie ulicami: Jezuicką, Rynek, Złotą, Archidiakońską, Grodzką, Krakowskim Przedmieściem pod siedzibę Sądu Okręgowego i z powrotem na Plac Litewski. Na Starym Mieście wyszli przed swoje siedziby dzieci z przedszkola, a także pensjonariusze Domu Opieki Społecznej, którzy wspólnie z młodymi, wesoło przebranymi uczestnikami odśpiewali kilka piosenek.

Na zakończenie imprezy, na placu Litewskim, grupa historyczna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 dała pokaz żonglerki flagami. Towarzyszyła jej grupa bębniarzy. W gronie uczniów III LO im. Unii Lubelskiej znaleźli się utalentowani wokaliści, którzy pożegnali uczestników imprezy.

Patronatem medialnym „Święto Wolnych Książek”
objęły Akademickie Radio CentrumTVP Lublin – Telewizja Polska S.A. oraz Dziennik Wschodni.

Gości imprezy witała, przedstawiała i… żegnała dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Barbara Rzeszutko, która podkreślała, że należy czynić wszystko, by nie zaginęła sztuka czytania. Czytelnictwo, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, należy wspierać i rozwijać w różnorodnych jego formach, przywracając książce, zwłaszcza w tradycyjnej, papierowej postaci, należne jej miejsce. „Książkokrążenie”, „uwalnianie książek” daje szansę miłośnikom książek na ich przeczytanie, książki zaś nabierają życia, bo są w ręku czytelników.
2015-06-21

III KONFERENCJA BIBLIOTEKARZY
BIBLIOTEK PEDAGOGICZNYCH I SZKOLNYCH WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO 
Lublin, 17 września 2015 r.


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

i
Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie


oraz partnerzy:

Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej, Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie
i Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu

zapraszają na:

 

III Konferencję
bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych
województwa lubelskiego
„BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNE WSPOMAGAJĄ, WSPIERAJĄ…”

 

Konferencja odbędzie się 17 września 2015 r.
w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a

Rola bibliotek pedagogicznych w zakresie wspomagania działań edukacyjnych jest ogromna. Wspierają one rozwój zawodowy nauczycieli i udzielają pomocy w organizowaniu procesu dydaktycznego, gromadzą i udostępniają odpowiednią literaturę i multimedia, tworzą bazy danych, szkolą użytkowników informacji, udzielają pomocy metodycznej bibliotekarzom szkolnym, prowadzą lekcje, inspirują edukację czytelniczą i medialną. Dzisiaj ważne jest, aby szkoły realizując działania rozwojowe mogły wykorzystywać potencjał różnych instytucji, w tym bibliotek pedagogicznych z ich wieloletnim doświadczeniem i wykwalifikowaną kadrą.

Obecnie przed bibliotekami pedagogicznymi otwierają się nowe możliwości uczestnictwa w zachodzących zmianach oświatowych, koncentrujących się na kompleksowym wspomaganiu szkół – tworzeniu sieci wsparcia i samokształcenia szkół i placówek oświatowych. Wiele bibliotek pedagogicznych przygotowuje się do tej roli, intensywnie szkoląc pracowników swoich instytucji, doskonaląc swój warsztat pracy w zakresie nowych technologii, czy tworząc w swojej strukturze wyspecjalizowane wydziały wspomagania edukacji. Niektóre biblioteki już realizują nowe zadania w praktyce.

Chcielibyśmy, aby konferencja stała się okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk środowiska bibliotekarskiego z Lublina i Lubelszczyzny w zakresie wspomagania placówek edukacyjnych, ale też do znalezienia nowych form współpracy między bibliotekami pedagogicznymi a nauczycielami.

Do udziału zapraszamy serdecznie nie tylko bibliotekarzy szkolnych, ale również nauczycieli wszystkich typów szkół, którzy są zainteresowani problematyką wspierania pracy szkoły przez biblioteki pedagogiczne.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w konferencji, przesyłając zgłoszenie na adres e-mail:
luiza.kawka@ken.pbw.lublin.pl


Z wyrazami szacunku

Komitet organizacyjny:
mgr Barbara Rzeszutko
prof. dr hab. Maria Juda
dr Anita Has-Tokarz
mgr Luiza KawkaProgram konferencji

 9:30-10:00  
Otwarcie konferencji
10:00-10:30
Biblioteka pedagogiczna wobec wyzwań edukacji i informacji. Historia i współczesność
– dr Renata Malesa, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
10:30-11:00 
Skuteczne docieranie do szkół z ofertą bibliotek pedagogicznych
– mgr Jarosław Holwek, trener, konsultant Kaizen Perfection

11:00-11:30 Przerwa na kawę
11:30-12:00
Technologia informacyjno-komunikacyjna w pracy nauczyciela – eTwinning, wybrane przykłady, aplikacje
– mgr Magdalena Praxmajer-Sienkiewicz, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie
12:00-12:30   

Bialska BiblioGratka - Portal Bibliotek Szkolnych Białej Podlaskiej i Powiatu Bialskiego
– mgr Krystyna Orluk, kierownik Wydziału Multimediów i Wspomagania Edukacji Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej
12:30-13:00  
Biblioterapia szansą wspomagania rozwoju dzieci i dorosłych. Dobre praktyki Zamojskiej Biblioteki Pedagogicznej
– mgr Aleksandra Kopczyńska, Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie

13:00-13:40 Przerwa na lunch

13:40-14:10

Biblioteki, instytucje kultury wspierają pracę nauczycieli na przykładzie Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie
– mgr Jadwiga Witkowska-Kunach, doradca metodyczny dla nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych, Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie
14:10-14.40
Działania Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie na rzecz wspomagania szkół i placówek oświatowych
– mgr Ewelina Czajkowska, Wydział Informacji i Informatyzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie

14:40-15:00   Dyskusja i zakończenie konferencji

 
Warto czytać książki – kino dla dzieci w Bibliotece2015-06-20

Filia w Janowie Lubelskim zorganizowała dla dzieci projekcję filmu animowanego „Sekret Eleonory”. Film miał w atrakcyjny sposób zachęcić młodych widzów do czytania książek.

Projekcja filmu w janowskiej bibliotece pedagogicznej została przygotowana w ramach obchodów XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w tym roku pod hasłem "Cała Polska czyta w bibliotekach".

Na letnie kino do Biblioteki przybyły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim z klas: I a, I b, I d, I e, II a, II c wraz z wychowawcami: Anną Kwiecień, Anną Żytko, Bożeną Matysek, Teresą Maiło, Anną Bielecką, Bernadettą Hyłą i Małgorzatą Fac. Grupę widzów zasiliły także członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim wraz ze swoimi wychowawcami.

Film "Sekret Eleonory", w reżyserii Dominiqua Monfery'a to historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postacie z bajek. To film o odwadze i wierze we własne siły. Animacja opowiada o magii płynącej z baśni i bajek i w ciekawy sposób zachęca, by czytać książki. Film został doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie w 2010 r. dostał Nagrodę Specjalną.

Badania naukowe dowodzą, iż sięganie po książkę nie dla każdego jest oczywistym odruchem. Dzieci często nie wynoszą tego nawyku z domu rodzinnego, dlatego tak potrzebne jest promowanie czytelnictwa już we wczesnym dzieciństwie. Może i akcja w naszej Filii choć w niewielki sposób przyczyni się do zaszczepienia fascynacji książką.


galeria zdjęć
WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - finał konkursu2015-06-20


Finał tegorocznej, VIII już edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Mój najlepszy przyjaciel” odbył się 9 czerwca 2015 r. w Domu Kultury LSM.


Obecna edycja, podobnie jak wszystkie poprzednie, cieszyła się ogromną popularnością. Nadesłano 970 prac z 71 placówek Lublina i województwa lubelskiego. W konkursie udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych: kl. I-III, IV-VI i młodzież gimnazjalna.


Nagrodzonych zostało 29 uczniów, wyróżnienia otrzymało 32 uczniów.
Zwycięzcom konkursu należą się wielkie gratulacje. Wykonane przez młodych artystów prace to małe cegiełki na rzecz budowania świata bez przemocy i agresji, świata, w którym przyjaźń i oparte na wzajemnym szacunku relacje są wartościami nadrzędnymi.


Wyniki konkursu

Prace uczniów - galeria

Finał konkursu - galeria

Wśród zaproszonych gości na uroczystym finale obecni byli: Anna Szczepińska, Lubelski Wicekurator Oświaty, Krystyna Cugowska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Marek Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie, dr Romuald Tarasiuk z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS, Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, laureaci konkursu wraz opiekunami i rodzinami.

Uroczystość uświetnił swoim występem chór ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Słowackiego w Lublinie pod dyr. Zbigniewa Wiertela.

Nadesłane prace konkursowe były na bardzo wysokim poziomie. Świadczą, jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego, a szczególnie w życiu dziecka. Tematami prac były zwierzęta, rodzina, ukochane przytulanki, szkoła. Dzieci interpretowały temat w formie realistycznej lub odrealnienie poprzez deformację z elementami abstrakcji. Z prac emanuje ciepło i wewnętrzne zaangażowanie młodych artystów w prezentację tego, co jest im bliskie. Dominującą techniką było malarstwo, ale były też prace wykonane w technikach graficznych, rysunkowych i kolaże.


Antoine de Saint-Exupéry powiedział, że „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”.
Życzymy wszystkim uczestnikom, by wyobraźnia i pasja tworzenia nigdy ich nie opuściła i pozwalała im unosić się przy wsparciu przyjaciół.

Serdecznie dziękujemy n
auczycielom wszystkich dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.Organizatorzy konkursu:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie
Małgorzata Basińska, doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania
Dom Kultury LSM

Honorowy Patronat:
Lubelski Kurator Oświaty
Marszałek Województwa Lubelskiego

 
NOWOŚCI 2015-06-19

 

Nowe książki w zbiorach PBW - czerwiec 2015

 
 

  Biuletyn nabytków multimediów (styczeń - czerwiec 2015)
Cukiernik – zawód dla ludzi z fantazją i wyobraźnią 2015-06-12

11 czerwca 2015 r. odbyło się uroczyste zakończenie cyklu zajęć dla gimnazjalistów w ramach projektu WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ.

Projekt WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ realizowany był w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie od lutego 2015 r. Jego głównym celem była promocja szkolnictwa zawodowego.

Obejmował zajęcia edukacyjne z przedstawicielami wybranych zawodów i doradcami zawodowymi, którzy pomagali uczniom gimnazjów w planowaniu kariery zawodowej. W czasie tych spotkań młodzież mogła bezpośrednio porozmawiać z osobami, które w szkołach zawodowych uczą się lub tam pracują.

 

Pierwsze spotkanie poświęcone było profesjom fryzjera i wizażysty (24.02.2015). Podczas kolejnych spotkań gimnazjalistom zaprezentowano zawody: mechatronika (16.03.2015), kucharza (24.04.2015) i introligatora (15.05.2015). Ostatnie, zamykające cykl Roku Szkoły Zawodowców w PBW, poświęcone było zawodowi cukiernika.

W zajęciach zawodoznawczych  wzięli udział uczniowie trzech lubelskich gimnazjów, tj. Gimnazjum nr 18, z nauczycielką Sylwią Paryż-Pankowską (doradca zawodowy), Gimnazjum nr 19 (z bibliotekarką Elżbietą Szczepańską), Gimnazjum nr 1 wraz z Jadwigą Witkowską-Kunach, doradcą metodycznym nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin.

Zaproszonymi gośćmi specjalnymi byli: Joanna Szałachowska – inspektor ds. stypendiów i funduszy pomocowych z Departamentu ds. Edukacji  Urzędu Marszałkowskiego, Dorota Jaworowska i Renata Olszewska – starsi wizytatorzy z Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie, dyrektor Gimnazjum nr 1 - Izabela Maciejewska, dyrektor Gimnazjum nr 18 -  Małgorzata Dziewulska-Tryl, a także Grażyna Soszyńska, dyrektor Zespołu Poradni nr 2.

Partnerami projektu WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ było Kuratorium Oświaty, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie.

Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentowali: wiceprezes Dariusz Wójtowicz oraz specjalista ds. oświatowo-prawnych, Magdalena Zabłocka.  

W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego -  pani  Monika Burlewicz, a także kierownik szkolenia praktycznego - Czesław Bujak.

Ponieważ prezentacja zawodu cukiernika zamyka Rok Szkoły Zawodowców w PBW, na wstępie wyświetlony został film, który ukazał najciekawsze momenty spotkań, które odbyły się w Bibliotece.

Magdalena Zabłocka, anonsując ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości podkreślała, że zawód ten jest dzisiaj doceniany i cieszy się dużym uznaniem – głównie za sprawą konkursów kulinarnych, na których cukiernicy zyskują renomę i rozpoznawalność.

W zawodzie cukiernika istotna jest wyobraźnia, umiejętność modyfikowania przepisów, dostosowywania ich do okoliczności. Cukiernik to osoba, która wykonuje czynności związane z wypiekiem ciast i ciastek, tortów, deserów, lodów oraz ich dekorowanie. Dobry cukiernik umie realizować swoje autorskie pomysły - stąd jest to zawód dla ludzi pomysłowych i z wyobraźnią. Wyroby cukiernicze, poza walorami smakowymi, powinny również posiadać walory wizualne. W zawodzie tym niezwykle istotne są zdolności manualne, niezbędne przy dekorowaniu tworzonych deserów.

Gimnazjaliści ćwiczyli swoje zdolności manualne i plastyczne, wykonując róże z masy marcepanowej, a także dekorując kremem i galaretkami smakowite babeczki. Uczennice Szkół Rzemiosła dały pokaz sposobu wykonywania kul ryżowych (szyszek) z masy kajmakowej i ryżu preparowanego. Słodkie wyroby, ku uciesze zgromadzonych, poddane zostały degustacji i… konsumpcji. Przygotowane smakołyki można było i skosztować, i ocenić ich walory.

Na zakończenie spotkania partnerzy projektu WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ podziękowali sobie wzajemnie za współpracę i zgodnie stwierdzili, że spotkania zawodoznawcze organizowane w PBW należy kontynuować w przyszłym roku szkolnym. Dostarczały one bowiem młodzieży cennych informacji o poszczególnych zawodach i szkołach. Były dobrą formą orientacji i doradztwa zawodowego.

 

    

 

 Galeria
Wystawa „Lubelskie ślady Jana Pawła II”2015-06-10

Data 9 czerwca 1987 r. weszła na stałe do historii Lublina. W tym dniu Ojciec Święty – Jan Paweł II podczas III pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził nasze miasto. Papież modlił się w archikatedrze przed obrazem Matki Boskiej. Spotkał się z profesorami i studentami KUL w gmachu uczelni. Potem odprawił mszę na Czubach. Był także w dawnym hitlerowskim obozie zagłady na Majdanku.
Inne na trwale zapisane w pamięci fakty - Karol Wojtyła był przez 24 lata wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ponad 20 lat kierował tu katedrą etyki. W murach tej uczelni pozostawił nie tylko swoje słowa, ale też cząstkę siebie. Przyjeżdżał do Lublina jako ksiądz, potem biskup i w końcu kardynał. Karol Wojtyła pracował w Lublinie aż do konklawe w 1978 r. Miał na KUL-u spore grono oddanych przyjaciół i uczniów. Od kiedy objął urząd biskupa krakowskiego, swoją pensję „kulowską” oddawał na stypendia dla młodzieży.
Ksiądz docent Karol Wojtyła należał do najbardziej popularnych wykładowców. W największej sali nr 33 na jego wykładach był zawsze tłok.

O wielkim wykładowcy KUL przypomina pomnik na dziedzińcu uczelni - rzeźba na postumencie, przedstawiająca scenę z audiencji dla Polaków następnego dnia po inauguracji pontyfikatu, gdy Jan Paweł II obejmuje przyklękającego przed nim kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II uchwałą Sejmu RP z dnia 5 grudnia 2014 r. Posłowie na Sejm RP zgodnie przyjęli tę uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.
Wystawę pt. „Lubelskie ślady Jana Pawła II” - o związkach Karola Wojtyły z naszym miastem można obejrzeć w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej do końca czerwca 2015 r.

 
 

Archiwum wydarzeń 2015