Aktualności                                                


Komunikat

Z dniem 1 września 2014 r. Filie naszej Biblioteki zostały przekazane jednostkom samorządu terytorialnego: w Bełżycach, Bychawie, Kraśniku, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Puławach oraz Rykach i są dostępne dla czytelników z danego terenu.
2014-12-18
2014-12-17

Informujemy, że w okresie świątecznym Biblioteka będzie czynna w godzinach:

24.12.2014   8:00-13:00 

27.12.2014   nieczynne

31.12.2014   8:00-15:00

  2.01.2015   8:00-15:00

  3.01.2015   8:00-15:00

  5.01.2015   8:00-15:00 
Bibliotekarze PBW w Lublinie z wizytą w Fundacji Między Nami w Krężnicy Jarej2014-12-17

8.12.2014 r. bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik po raz kolejny odwiedzili Fundację „Między Nami” w Krężnicy Jarej. Na przedświąteczne spotkanie z uczestnikami i pracownikami warsztatów terapii zajęciowej przygotowali prezentację multimedialną, poświęconą tradycjom świąt Bożego Narodzenia.


Fundacja "Między Nami" z siedzibą w Krężnicy Jarej k/Lublina jest organizacją wspierającą osoby niepełnosprawne umysłowo, bezdomne, uzależnione lub marginalizowane w społeczeństwie
z innych powodów.


W prowadzonych przez Fundację warsztatach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych trwają właśnie przygotowania do kiermaszów bożonarodzeniowych. Powstają stroiki, z gliny wypala się anioły i inne świąteczne dekoracje. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

galeria zdjęć
Jak pisać wiersze? – warsztaty metodyczne z Alicją Barton w PBW w Lublinie2014-12-16

11.12.2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli „Jak pisać wiersze?”. Zajęcia prowadziła Pani Alicja Barton, pisarka i poetka, znana z audycji Radia Lublin jako „Jaśkowa Babcia”.

Inicjatorkami spotkania były panie: Anna Woś, doradca metodyczny nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Podczas warsztatów w bibliotece Pani Alicja prezentowała swoją twórczość - czytała wiersze, bajki, aforyzmy i śpiewała piosenki.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zakupu książeczek-cegiełek z imienną dedykacją i autografem Pani Alicji.

Sprzedaż książeczek-cegiełek własnego autorstwa jest jedną z form działalności charytatywnej Pani Alicji na rzecz dzieci. Poetka - jako wolontariuszka - od wielu lat odwiedza dzieci w przedszkolach, szkołach, szpitalach, a także w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Bierze też udział w akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

galeria zdjęć
Bezpłatny dostęp do e-Czytelni Ibuk Libra 2014-12-12


Od 1 grudnia bezpłatny dostęp do e-Czytelni Ibuk Libra

  dla czytelników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie
i Filii w Janowie Lubelskim.

 W e-Czytelni Ibuk Libra czytelnicy PBW mają bezpłatny, całodobowy dostęp do 151 elektronicznych książek, wykupiony przez Lubelskie Biblioteki Pedagogiczne, a także do wszystkich darmowych e-publikacji w serwisie.

Ibuk - lista wykupionych tytułów

 

ZASADY korzystania:

 

1) dostęp do publikacji z sieci biblioteki na stronie www.libra.ibuk.pl

domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Przy wykupionych pozycjach pojawia się ikonka książki ("czytaj"). Po jej naciśnięciu treść otwiera się w nowym czytniku, dającym wiele możliwości pracy z tekstem.

2) dostęp do publikacji spoza sieci biblioteki na stronie www.libra.ibuk.pl

do e-Czytelni można się zalogować z każdego miejsca i urządzenia (komputer, tablet, telefon) o dowolnej porze; przed pierwszą rejestracją wystarczy przyjść do Biblioteki, zadeklarować chęć korzystania z e-zasobów i pobrać unikalny kod PIN do zdalnego logowania.

UWAGA:
Aby móc korzystać z zaawansowanych funkcjonalności, należy utworzyć swoje osobiste konto myIbuk.

Instrukcja rejestracji i logowania

jak poruszać się po platformie IBUK LibraWażne informacje dla użytkowników Ibuk Libra

Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

 

 
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE2014-12-11

 

Nowe książki w zbiorach PBW - grudzień 2014
NOWOŚCI MULTIMEDIALNE2014-12-11


 Nowe multimedia w zbiorach PBW -
grudzień 2014

 Biuletyn nabytków multimediów za 2014 rok.  Cz. 2 (lipiec - grudzień)
      
Konferencja metodyczna nauczycieli matematyki w PBW w Lublinie2014-12-10

10.12.2014 r. w PBW w Lublinie odbyła się konferencja metodyczna pt. Oferta Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej dla nauczycieli matematyki szkół podstawowych i gimnazjów. Celem spotkania była prezentacja form wspomagania szkół i nauczycieli przez bibliotekę pedagogiczną.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Pani Marty Borowieckiej, doradcy metodycznego matematyki nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Spotkanie prowadził Maciej Sztorc, nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.


Było to już trzecie spotkanie z cyklu konferencji metodycznych dla nauczycieli różnych przedmiotów i poziomów nauczania. W poprzednich konferencjach uczestniczyli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej (11.11.2014 r.) i nauczyciele języka polskiego (18.11.2014 r.).

galeria zdjęć
Światowy Dzień Pluszowego Misia 2014-11-29

Garść misiowych faktów, czyli urodziny misia pluszowego w bibliotece…

Miękki, puchaty i ten z łatką - 25 listopada na całym świecie swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – pluszowy miś.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear. Nazwa ta dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.


Filia PBW w Janowie Lubelskim 25 listopada 2014 r. obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia w Zespole Szkół w Godziszowie I. Poza prezentacją misiową nie zabrakło miejsca na głośne czytanie bajek, rozmowy o ulubionych „misiowych” książkach dzieci. Spotkanie urozmaiciły również liczne konkursy czytelnicze.
Dzięki gościnności dyrektora szkoły, pana Mirosława Gąski, święto misia z biblioteką przebiegało w iście urodzinowej atmosferze.

galeria zdjęć
Spotkania z lekturą w SP nr 44 w Lublinie2014-11-23

13.11.2014 r. pracownicy PBW w Lublinie, Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik przeprowadzili cykl zajęć poświęconych książkom lubianym i chętnie czytanym przez uczniów.

„Pinokio”, „Kubuś Puchatek” czy baśnie to lektury doskonale znane dzieciom na całym świecie. Podczas zajęć okazało się, że największy entuzjazm wśród uczniów wzbudza lektura baśni braci Grimm. Wyrazem tego były namalowane przez dzieci prace przedstawiające baśniowych bohaterów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

galeria zdjęć

Archiwum wydarzeń 2014