Aktualności  

W dniu 31 października 2020 r.  Biblioteka będzie nieczynna.

 


 

Zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek w strefie czerwonej/żółtej

 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie wraz z Filią w Janowie Lubelskim od 25 maja 2020 r.  wznawiają działalność. Do odwołania zamknięte pozostają Czytelnie.   Czytaj więcej 


 

 


 

MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021

  1. Wdrażanie nowej podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przyrodniczej i matematycznej. Rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.
  2. Wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia osób dorosłych.
  3. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych.
  4. Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.
  5. Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.

Czytaj więcej


Nowości

  Książki

Multimedia

Gry edukacyjne


 
E-book Miesiąca – w prezencie od IBUKA Libry2020-10-31


Książką października w IBUKU Librze został tytuł "Wolfgang Amadeusz Mozart. Wybór listów" pod red. Ireneusza Dembowskiego. Zapraszamy do lektury.

*

Wolfgang Amadeusz Mozart był nie tylko muzycznym geniuszem, ale tak jak jego ojciec, znakomitym epistolografem. Ich listy są uważane za najciekawsze i najpiękniejsze, jakie kiedykolwiek napisał muzyk. Korespondencja Mozarta oraz jego najbliższych, przyjaciół i znajomych jest niezrównaną, najwiarygodniejszą encyklopedią jego życia i twórczości oraz wspaniałym świadectwem epoki.

Książka jest zbiorem listów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zebrał je oraz przetłumaczył Ireneusz Dembowski, dodając także komentarze do listów, przypisy, indeksy nazwisk i utworów kalendarium życia Mozarta. Czytelnik znajdzie tu przegląd najważniejszych okresów życia Mozarta, który żył niespełna 36 lat.

Przekład listów Mozarta stanowi dumny polski akcent w historii opracowań listów kompozytora. Ireneusz Dembowski wykonał heroiczną pracę, tłumacząc, opracowując i dokumentując przelane na papier myśli autora Requiem.
Podstawą tłumaczenia jest wydanie krytyczne korespondencji Mozarta Mozart. Briefe und Aufzeichnungen Gesamtausgabe w opracowaniu W. Bauera i O. E. Deutscha, opublikowane pod patronatem Mozarteum w Salzburgu.


Tytuł dostępny jako prezent do 31 października. [wejście: www.libra.ibuk.pl]
 Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i konto myIBUK. Zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali za pośrednictwem naszej Biblioteki z e-booków na platformie IBUK LIBRA, do pobrania z Wypożyczalni bezpłatnego kodu PIN (można go uzyskać również telefonicznie lub pocztą elektroniczną) i założenia konta myIBUK.

Więcej informacji
PBW w podsumowaniu projektu Para-buch! Książka w ruch! - wydarzenie online2020-10-23

17-19 listopada odbędzie się wydarzenie online pt. „Para-buch! Książka w ruch! Jak wprowadzać dzieci w świat nauki i dziedzin STEM?”, podsumowujące projekt „Para-buch! Książka w ruch!”. W programie znajdą się prezentacje, spotkania, dobre praktyki z kraju i z zagranicy.


Z przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka została zaproszona do wystąpienia w międzynarodowym podsumowaniu projektu jako przykład dobrych praktyk. Działania zrealizowane w PBW w ramach projektu przedstawi Katarzyna Kapek
19 listopada (dzień 3) podczas Sesji I "Jak połączyć popularyzację nauki z głośnym czytaniem książek w bibliotece - doświadczenia bibliotek z projektu Para-buch! Książka w ruch!” (godz. 10.00-10.45).  

Zachęcamy do udziału - szczegółowe informacje o wydarzeniu: biblioteki.org   
„Jesienne nastroje” - mini ekspozycja prac uczniów SOSW nr 12020-10-13

„Jesienne nastroje” to mini wystawa złożona z prac plastycznych wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie (Al. Spółdzielczości Pracy 65).

 

galeria zdjęć

 

Prace wykonane zostały pod kierownictwem nauczycielki, plastyczki Moniki Mróz w ramach działalności szkolnego koła artystyczno-recyklingowego „Dobre rady na odpady”. W dniu 12 października autorzy dostarczyli swoje prace, przy okazji zwiedzając dostępne wydziały Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Barwną jesienną ekspozycję zaaranżowali nauczyciele bibliotekarze Wydziału Informacji i Informatyzacji. Obejrzeć ją można w holu biblioteki.


/PI/
Zostań w domu i czytaj e-booki w IBUKU Librze2020-09-30

E-booki to świetne rozwiązanie na czas pandemii. Bez wychodzenia z domu szeroką ofertę publikacji masz w zasięgu ręki. Nie trać szansy na dostęp do literatury i korzystaj z IBUKA Libry.

Polecamy IBUKA Librę – e-czytelnię czynną całą dobę, w której do czytania e-booków nie potrzebujesz żadnej aplikacji. Wystarczy urządzenie z przeglądarką internetową.

 

Weź tablet lub laptop, rozsiądź się wygodnie w fotelu i oddaj lekturze, korzystając z zasobów IBUK Libra. Potrzebujesz tylko kodu PIN, który otrzymasz w naszej bibliotece osobiściście, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.


W celu uzyskania PINu zadzwoń:  81 532 80 49 lub napisz:  wypozyczalnia@ken.pbw.lublin.pl       
Biblioteka szkolna wobec wyzwań pandemicznych2020-09-23

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Odział Lublin i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN serdecznie zapraszają nauczycieli bibliotekarzy na spotkanie metodyczne „Biblioteka szkolna wobec wyzwań pandemicznych”.

Kolejny termin spotkania metodycznego to, 13 październik 2020 godzina 16:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie o godzinie 16 w reżimie sanitarnym, a dozwolona liczba uczestników to 20 osób.

Prosimy o zapisy do 12 października poprzez email: tnbsp.lublin@wp.pl lub kontakt z doradcami metodycznymi: jtarasiewicz@lscdn.pl i aszadziewska@lscdn.pl W sytuacji dużego zainteresowania spotkaniem TNBSP oddział Lublin i doradcy metodyczni wyrażają otwartość na zorganizowanie następnego spotkania na ten temat.
Bajka, która leczy - padlet biblioterapeutyczny2020-09-16

 

 
Autyzm - polecamy e-booki w IBUKU Librze2020-04-28

Te oraz inne e-publikacje na temat autyzmu u dzieci i dorosłych są dostępne w IBUKU Librze. Kod dostępu można uzyskać w naszej bibliotece telefonicznie lub pocztą emailową. Gorąco zachęcamy do korzystania z e-czytelni.

 

wejście do IBUK Libra
Bibliodoradca - grupa na Facebooku 2020-04-23

Pandemia zmieniła i zmodyfikowała styl naszej pracy. Stanęliśmy wszyscy przed nowymi wyzwaniami, którym staramy się sprostać w miarę swoich umiejętności i możliwości. W celu efektywnego wspomagania środowiska doradca metodyczny dla nauczycieli bibliotekarzy Joanna Tarasiewicz utworzyła zamkniętą grupę na Facebooku Bibliodoradca. Jest nas już tam blisko 180 osób. Dzielimy się pomysłami na pracę zdalną i wspieramy wzajemnie. Zapraszamy do dołączenia i wspólnej pracy.

link do grupy

Archiwum wydarzeń 2019