Aktualności             

 

 

 

 

  


 
NOWOŚCI 2016-12-06

 

Nowe książki w zbiorach PBW - grudzień 2016

 
  
Multimedia  - biuletyn nabytków styczeń-maj 2016
W niezwykłym świecie Narnii. Wystawa prac uczniów2016-12-05

PBW im. KEN w Lublinie zaprasza do obejrzenia w „Galerii na piętrze” wystawy W niezwykłym świecie Narnii.


Prezentowane prace plastyczne to efekt fascynacji uczniów jedną z najpiękniejszych i najchętniej czytanych powieści z tzw. cyklu narnijskiego „Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Autorami tych pięknych i kolorowych rysunków są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie.

galeria zdjęć
2016-12-01Zapraszamy
na spotkanie metodyczne 

Tradycyjne i cyfrowe źródła informacji 

8 grudnia 2016 r.
godz. 16:30

Prowadzenie: Maciej Sztorc, pracownik Wydziału Informacji i Informatyzacji
PBW im. KEN w Lublinie

Miejsce: sala konferencyjna PBW im. KEN w Lublinie
17. AKCJA POLACY-RODAKOM2016-12-01

5 grudnia 2016 r. bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej  im. KEN przekazali zebrane przez siebie dary na rzecz XVII Akcji Polacy Rodakom. Dary trafią do paczek świąteczno-noworocznych dla dzieci i rodzin polskich mieszkających za wschodnimi rubieżami Polski.

 

Coroczna akcja organizowana jest przez senatora RP Stanisława Gogacza, który współpracuje z polskimi konsulatami i parafiami na Ukrainie oraz Białorusi.

 

 

    

 
Udział PBW w imprezie "Podsumowanie Obchodów Roku Henryka Sienkiewicza"2016-11-30

Pani Barbara Rzeszutko, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN, w dn. 25 listopada 2016 r. brała udział w uroczystej gali Podsumowanie Obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.


Uroczystość zorganizowana została przez: Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresę Misiuk we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 38 im. Henryka Sienkiewicza i Szkołą Podstawową nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie. Przybyli uczniowie, nauczyciele i rodzice ze szkół sienkiewiczowskich z całego województwa lubelskiego. Uroczystość odbyła się w amfiteatrze kościoła „na Poczekajce”, tj. Parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka w Lublinie.


Podczas spotkania nagradzane były szkoły i placówki, które najaktywniej świętowały i akcentowały mijającą 100. rocznicę śmierci i 170. rocznicę urodzin pisarza. Były to głównie placówki noszące zaszczytne imię polskiego Noblisty, bo Sienkiewicz jest jednym z najczęściej wybieranych patronów polskich szkół.

 

2016 rok został wybrany przez Sejm RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w szkołach Lubelszczyzny odbyły się konkursy, wystawy i specjalne lekcje poświęcone postaci  Noblisty. Obchody Roku Sienkiewiczowskiego objęły cały region lubelski.

 

Wkład Biblioteki w uświetnienie imprezy polegał na opracowaniu ekspozycji poświęconej życiu i działalności pisarza.
Uroczystość zakończył spektakl w wykonaniu uczniów, nauczycieli oraz rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz Szkoły Podstawowej nr 38 oparty na motywach noweli H. Sienkiewicza "Janko Muzykant".

galeria zdjęć

"Pierzak" w Muzeum Wsi Lubelskiej - udział bibliotekarza PBW2016-11-29

W dniu 20.11.2016 r. Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało wydarzenie z życia codziennego wsi naszego regionu pt. „Pierzak”, dotyczące jesiennych prac domowych.


Dawniej, gdy prace polowe były już wykonane, gospodynie „darły” pierze, tj. przygotowywały pierze do wykonania poduszek i pierzyn. Do tego wykorzystywały pióra gęsie.


W muzealnym budynku wiejskiej szkoły przygotowano spektakl w duchu ludowego teatru amatorskiego pt. „Pierzaki Kumowskie”. W przedstawieniu wystąpił zespół „Kumowianki”, pracownicy i przyjaciele Muzeum Wsi Lubelskiej. Udział w spektaklu wziął również bibliotekarz PBW w Lublinie, Piotr Król, który wystąpił w roli dziada proszalnego, odwiedzającego wiejskie chaty i goszczonego przez gospodarzy jadłem i napitkiem.


Wydarzenie muzealne „Pierzak” cieszyło się zainteresowaniem widowni, oglądali je zarówno starsi, jak i młodsi zwiedzający tego dnia Muzeum Wsi Lubelskiej.

galeria zdjęć
 
Spotkanie czytelnicze Czy znasz te misie? w Filii PBW w Janowie Lubelskim 2016-11-29

25 listopada, w Światowym Dniu Pluszowego Misia, bibliotekarki Filii PBW w Janowie Lubelskim zorganizowały imprezę czytelniczą, w której udział brali uczniowie klas młodszych Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim. Spotkanie prowadziła kierownik Filii PBW, Anna Żuraw-Łopata.

 

 

W programie imprezy znalazły się:

 

  • wystawa książek (udostępnionych ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Janowie), których bohaterami były postacie misiów oraz wystawa nagrodzonych prac plastycznych,
  • krótka historia Światowego Dnia Pluszowego Misia i maskotki pluszowego niedźwiedzia (Anna Żuraw-Łopata),
  • turniej czytelniczy dla dzieci, na znajomość bohaterów literackich i filmowych: Uszatka, Coralgola, Yogiego, Ruperta, Paddingtona, Kubusia Puchatka oraz Troskliwych Misiów pt. Czy znasz te misie?,
  • rozstrzygnięcie konkursu plastycznego (postaci ulubionego „misiowego” bohatera), którego celem było rozwijanie czytelnictwa i zainteresowania lekturą,
  • czytanie wybranych fragmentów książek przez bibliotekarki oraz zaproszonych nauczycieli (Misiostwo świata Grzegorza Janusza i Agnieszki Żelewskiej, Misiowe opowieści autorstwa Maureen Spurgeon oraz Miś zwany Paddington Michaela Bonda),
  • wspólne odśpiewanie piosenki dziecięcej pt. Pluszowy miś.
     

Dzięki operatywności bibliotekarek, które postarały się o sponsoring wśród lokalnych przedsiębiorców, wszyscy uczniowie, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie plastycznym (ok. 80 prac) otrzymali drobne gadżety (długopisy, notesy, elementy odblaskowe). Autorom najładniejszych prac wręczone zostały dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Miłą pamiątką i zachętą do czytania były niewątpliwie książki, które otrzymali „zawodnicy” biorący udział w quizie o misiach. Odpowiedzi na pytania nie sprawiały dzieciom trudności, a zdobyte książkowe trofea przyniosły im dużo radości i satysfakcji.

 

Gośćmi spotkania były Panie: Anna Kwiecień, Bernarda Hyła oraz Joanna Jarosz, wychowawczynie klas, nauczycielki nauczania początkowego. W zmaganiach turniejowych dzieci jurorowała Pani Iwona Walas, wicedyrektor Publicznej SP z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim oraz Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW w Lublinie.

 

Fotogaleria ze spotkania poniżej:

galeria zdjęć 

prace plastyczne

 
2016-11-17

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. KEN w Lublinie

 wraz  

z doradcami metodycznymi
języka angielskiego i niemieckiego m. Lublin
  

ogłaszają II edycję konkursu
dla uczniów gimnazjów woj. lubelskiego

„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego”

 w kategorii:

Kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki

Kultura i realioznawstwo Republiki Austrii

 
Terminarz:

     12.12.2016    zgłoszenie zespołów do konkursu
1-2.02.2017   etap szkolny
      13.02.2017   wyniki I etapu
       3.03.2017   etap okręgowy
       7.03.2017   lista szkół i zespołów zakwalifikowanych do trzeciego etapu
      7.04.2017   etap wojewódzki - finał

 

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego”
„Niezgodna-Divergent” 2016-11-03

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN i Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie zapraszają uczniów klas I-III gimnazjów powiatu Lublin do wzięcia udziału w imprezie czytelniczo-językowej „Niezgodna-Divergent”.
Pytania konkursowe będą dotyczyły znajomości książki „Niezgodna” – I części cyklu powieściowego V. Roth, okoliczności powstania powieści, biografii autorki i znajomości ekranizacji
pierwszej części trylogii.

 

Regulamin konkursu

 
2016-11-02

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie

we współpracy ze

Szkołą Podstawową nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie

ogłaszają

III Ogólnopolski Konkurs Literacki
o Twórczości Kornela Makuszyńskiego

                                         CZYTANIE JEST PRZYGODĄ

 

 pod patronatem

 Pana Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka

Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty

Pana Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin

Pani Anny Wende-Surmiak, Dyrektora Muzeum Kornela Makuszyńskiego 
w Zakopanem

Pani Karoliny Kępczyk, Dyrektora Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 

Regulamin

 

     

 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - nowe książki już czekają!2016-10-29Prawie 300 nowych książek!
Bestsellerowe powieści - fantasy, przygodowe, kryminalne, biografie i wiele innych.   

  Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych!

                    

   

Z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy dotację na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytetu 3 dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocji i wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych.


Z otrzymanej dotacji nasza biblioteka zakupiła 270 książek. 

          
Projekt zajęć profilaktycznych 2016-10-24

Nasza Biblioteka realizuje projekt zajęć profilaktycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych we współpracy z Zespołem Poradni nr 2 w Lublinie. W ramach porozumienia pracownicy Wydziału Informacji i Informatyzacji oraz Wydziału Zbiorów Audiowizualnych zobowiązali się systematycznie dostarczać terapeutom wszelkich pomocy dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć oraz sporządzać zestawienia bibliograficzne do podanych przez nich tematów. Spotkania odbywają się cyklicznie na terenie naszej placówki.
Badanie satysfakcji użytkowników biblioteki2016-10-13

Szanowna/y/ Pani/e/,

Prosimy o wypełnienie krótkiej anonimowej ankiety, której celem jest ocena jakości naszych usług. Jej wyniki pomogą nam lepiej dostosować funkcjonowanie biblioteki do potrzeb użytkowników. Prosimy o szczere odpowiedzi, zgodne z Pana/i odczuciami.

Ankietę mogą Państwo wypełnić w naszej placówce lub internetowo.

LINK DO ANKIETY  

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas!
Konkurs Wielka Liga Czytelników2016-10-11

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie została Koordynatorem Wojewódzkim projektu Wielka Liga Czytelników.

Głównym celem Wielkiej Ligi Czytelników jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin.

Na czym polega konkurs?
Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają (w bibliotece szkolnej lub filii Miejskiej Biblioteki Publicznej) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą "VI Wielka Zabawa Rodzinna".

Rozpoczęcie konkursu już 17 października 2016!

 
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2016-02-27

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.

Archiwum wydarzeń 2016