Aktualności                                                


Komunikat

Z dniem 1 września 2014 r. Filie naszej Biblioteki zostały przekazane jednostkom samorządu terytorialnego: w Bełżycach, Bychawie, Kraśniku, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Puławach oraz Rykach i są dostępne dla czytelników z danego terenu.
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE2014-09-25

 

Nowe książki w zbiorach PBW - wrzesień 2014
2014-09-25


II Konferencja
bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych
i szkolnych województwa lubelskiego

"Czy tylko internet? Twórcze sposoby na promocję biblioteki"

 

Informujemy, że lista uczestników konferencji została już zamknięta.
Warsztaty Zakładki książkowe - podarunek dla bliskiej osoby2014-09-25

15 października 2014 r. (środa) w godz. 15:30-17:00 w PBW odbedą się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy nt. Zakładki książkowe - podarunek dla bliskiej osoby. Zajęcia poprowadzi Pani Helena Pietroń. Serdecznie zapraszamy. Udział w warsztatach nie wymaga wcześniejszego zgloszenia.


Więcej informacji o technice wykonywania zakładek i pracach
Pani Heleny Pietroń - http://www.szarfa.com.pl
2014-09-25

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

1 października 2014 r.

zapraszamy  na koncert nauczycieli z Rock Music School

oraz na bezpłatne warsztaty gitarowe.


 

Osoby zainteresowane warsztatami gitarowymi mogą przynieść własną gitarę akustyczną lub elektryczną ze wzmacniaczem.

 

 

1.10.2014 r. (środa), godz. 14⁰⁰
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
ul. I Armii Wojska Polskiego 1
Sala konferencyjna, p. 11, I piętro
WSTĘP WOLNY
Spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy 2014-09-24

24 września 2014 r. (środa) o godz. 16.00 w PBW odbyło się spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy nt.: "Twój program jest lepszy od każdego nie-twojego" - czyli jak powstają programy autorskie? Cz.2, zorganizowane  przez doradcę metodycznego, Panią Jadwigę Witkowską-Kunach.


Szczegółowe informacje:

Temat spotkania:

"Twój program jest lepszy od każdego nie-twojego" - czyli jak powstają programy autorskie? Cz.2

 

Poziom edukacyjny:
szkoła podstawowa, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne


Prowadzenie:

Małgorzata Sagan, doradca metodyczny nauczycieli języka polskiego szkół gimnazjalnych

 

Data i godzina spotkania:
24 września 2014 roku
godz. 16.00

 

Miejsce spotkania:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN

ul. I Armii Wojska Polskiego 1

sala konferencyjna
3 Zjazd Latarników Polski Cyfrowej2014-09-17


Pracownicy PBW - Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik wzięli udział w 3 Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej, który odbył się 15-16 września w łódzkim Art_Incubator Fabryka Sztuki.
W imprezie uczestniczyło ponad 200 Latarników, trenerzy PCRS, koordynatorzy projektu oraz przedstawiciele władz samorządowych i centralnych. Uroczystego otwarcia dokonała Małgorzata Olszewska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Krzysztof Piątkowski – Zastępca Prezydenta Miasta Łodzi. W trakcie zjazdu uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w tematycznych warsztatach dotyczących najnowszych technologii informatycznych i ich wykorzystania w edukacji.

 
Konferencja dla bibliotekarzy2014-09-17


Zapraszamy na II Konferencję bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego "Czy tylko internet? Twórcze sposoby na promocję biblioteki", która odbędzie się 9 października 2014 r. o godz. 9.00 w Galerii GALA przy ul. Fabrycznej 2 w Lublinie. Organizatorem konferencji jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

 

 

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Lubleskiego Sławomir Sosnowski oraz Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz   


Tegoroczna edycja konferencji,
adresowanej do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, będzie poświęcona przedstawieniu różnorodnych form promocji biblioteki i propagowania czytelnictwa oraz pomysłów na rozszerzenie grona odbiorców usług, które oferuje biblioteka.


Udział w konferencji jest bezpłatny. Wszyscy uczestnicy otrzymają potwierdzenia udziału. Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres luiza.kawka@ken.pbw.lublin.pl


Program konferencji

9:00-9:15 Otwarcie konferencji
9:15-9:45  
Biblioteka z pomysłem – czyli co robią biblioteki na świecie, by otworzyć się na czytelnika – dr Paulina Studzińska-Jaksim, Oddział Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
9:45-10:15 Promocja biblioteki – fascynująca konieczność i permanentne wyzwanie. Z doświadczeń Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie – mgr Ewa Hadrian, Dział Informacji i Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie
10:15-10:45 Promocja w bibliotece – tradycja i współczesność – dr Renata Malesa, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
10:45-11:00     
Przerwa na kawę
11:00-11:30   
Media społecznościowe jako narzędzie promocji zbiorów bibliotecznych – mgr Lidia Jarska, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
11:30-12:00 
Nowatorskie formy promocji biblioteki na przykładzie akcji Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie – mgr Marta Horabik-Piasecka, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie
12:00-12:30 Dobry adres – Biblioteka Zespołu Szkół w Niemcach – mgr Renata Staszek, Zespół Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach
12:30-13:00 Przerwa na lunch
13:00-13:30 Internet narzędziem promocji bibliotek szkolnych – mgr Maciej Sztorc, Wydział Informacyjno-Bibliograficzny Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie
13:30-14.00

Od przedmiotu do słowa, czyli o drodze z muzeum do biblioteki - dr Halina Stachyra, mgr Grzegorz Miliszkiewicz, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

 

   
NOWOŚCI MULTIMEDIALNE2014-09-15


 Nowe multimedia w zbiorach PBW -
lipiec/wrzesień 2014

 Biuletyn nabytków multimediów za 2014 rok.  Cz. 1 (styczeń- czerwiec)
      
Narodowe Czytanie Trylogii w PBW2014-09-08

 

6 września Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka wzięła udział w III edycji akcji Narodowego Czytania, odbywającego się pod auspicjami Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W tym roku pochylaliśmy się nad kartami Trylogii Henryka Sienkiewicza – dzieła napisanego „ku pokrzepieniu serc” Polaków. Święto wspólnego czytania połączyło młodzież, bibliotekarzy, przybyłych lublinian oraz zaproszonych do Biblioteki gości: Panią Poseł na Sejm RP Magdalenę Gąsior-Marek, poetę Jerzego Bolesława Sprawkę, „Jaśkową Babcię” z Radia Lublin, Alicję Barton oraz Bartosza Siwka, aktora Teatru im. H. Andersena. Lektorzy kolejno odczytywali przygotowane przez siebie fragmenty „ojczystego heroicum”, ukochanego przez wiele pokoleń Polaków.


Spotkanie miało charakter odświętny, choć nie do końca poważny, bo Sienkiewiczowskie dzieło zawiera wszak dużą dawkę humoru, rubaszności i żartu. Takie głównie urywki interpretowali uczniowie Gimnazjum Nr 1 i młodzież z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie.


Literacko-muzyczne spotkanie rozpoczęło się o godz. 12:00 Po odczytaniu listu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego uczestnicy spotkania wysłuchali utworu „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana w stylowym wykonaniu duetu wychowanków z Bursy Szkół Artystycznych.
Świętu czytania towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowana w holu Biblioteki.


Aby zachęcić mieszkańców Lublina do wzięcia udziału w imprezie, dwoje bibliotekarzy PBW przebranych w stroje szlacheckie rozdawało mieszkańcom Lublina ulotki informacyjne o mającej wkrótce nastąpić imprezie. Wszyscy chętni, którzy zjawili się w Bibliotece z własnymi egzemplarzami „Ogniem i mieczem”, „Potopu” lub „Pana Wołodyjowskiego" mogli uzyskać pieczęć z logo tegorocznego Narodowego Czytania.


Udziałem uczniów w naszej bibliotecznej akcji zainteresowała się stacja Polskie Radio – Czwórka. Dla tej rozgłośni uczniowie, którzy czytali fragmenty Trylogii, udzielili krótkich wywiadów.


Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu. Zapraszamy już za rok na Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa!

galeria zdjęć

 
WARSZTATY METODYCZNE 2014/20152014-08-29

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem warsztatów metodycznych dla nauczycieli i nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2014/2015