Aktualności             

 

 

 

 

  


 
NOWOŚCI 2017-01-17

 

Nowe książki w zbiorach PBW - styczeń 2017

 
  
Multimedia  - Nowości Wydziału Audiowizualnego Grudzień 2016
Niezgodna-Divergent - prace2017-01-13


Zapraszamy do oglądania w "Galerii na piętrze" prac powstałych w trakcie imprezy czytelniczo-językowej "Niezgodna-Divergent". Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 3 im. im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie.


"Niezgodna" to tytuł pierwszej części bestselerowego cyklu Veroniki Roth, opowiadającego o przygodach szesnastoletniej Beatrice Prior, która zostawia swoją rodzinną frakcję–Altruizm i wstępuje w szeregi Nieustraszonych. Cykl porównywany do Igrzysk śmierci przyniósł autorce sławę i uznanie czytelników.


galeria zdjęć
2017-01-09

 

Zapraszamy Państwa do lektury naszego serwisu. To krótki informator, który pojawiać będzie się co miesiąc na stronie internetowej biblioteki. Zakres tematyczny będzie szeroki - informacje o książkach, czasopismach, wydarzeniach kulturalnych, konkursach itp.
Za przygotowanie serwisu odpowiada Katarzyna Kapek.
Ferie zimowe 2017 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie2017-01-06

Na ferie zimowe 2017 Biblioteka przygotowała dla dzieci i młodzieży ofertę bezpłatnych zajęć. Spotkania odbywać się będą od poniedziałku do piątku przez cały okres ferii (16-27 stycznia 2017) w siedzibie PBW przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1 w godz. 10:00-14:00.
Zajęcia poprowadzą nauczyciele bibliotekarze.

 

Zapraszamy grupy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i trochę starszych nastolatków.

 

Internetowe Centrum Medialne oferuje dzieciom bezpłatny dostęp do Internetu.

 

W czasie trwania ferii w godz. 9.00-14.00 zapraszamy dzieci na pokazy filmowe bajek
i filmów do Wydziału Audiowizualnego (pok. 7, II piętro)
Propozycje filmów

 

Zgłoszenia grup przyjmujemy pod nr telefonu: 81 532 80 49 w. 14

 

Wykaz zajęć 

 
„Niezgodna-Divergent" - konkurs czytelniczo-językowy2017-01-04

19 grudnia 2016 w Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie odbył się konkurs czytelniczo-językowy dotyczący znajomości książki „Niezgodna-Divergent” – I części cyklu powieściowego Veroniki  Roth oraz okoliczności powstania powieści, biografii autorki i znajomości filmowej ekranizacji pierwszej części.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka była partnerem i współorganizatorem tego niezwykle ciekawego wydarzenia.

Konkurs składał się z trzech części: czytelniczej, językowej i plastycznej. Dodatkowo  drużyny mogły otrzymać punkty, o ile przebrały się za wybranego bohatera książki lub przygotowując oryginalny gadżet promujący książkę „Niezgodna”.

Kogo nazywano bezfrakcyjnymi i jaki był ich symbol? Kim był Marcus Eaton? Kto zagrał w ekranizacji rolę Tris i w jakich butach Veronika Roth chodzi na spacery?

Pytania nie były łatwe, ale uczestnicy poradzili sobie z nimi bez problemu.

W efekcie końcowym I miejsce zdobyły uczennice z Gimnazjum nr 26 im. Józefa I. Kraszewskiego w Lublinie, II miejsce przypadło uczennicom z Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie, III miejsce zdobyli również gimnazjaliści z Gimnazjum nr 26.

galeria zdjęć
Pierwsze kroki ku patriotyzmowi2017-01-03

W gablotach wystawienniczych w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie obejrzeć można miniekspozycję Na tropie historii. Jest to wystawka wybranych prac dzieci z lubelskich przedszkoli - Przedszkola nr 25, Przedszkola nr 85, Przedszkola nr 64 oraz z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Marii Konopnickiej w Puławach.

 

Prace dzieci to jeden z wielu efektów wdrożenia Jesiennej Akademii Korpusu Ochrony Pamięci – jednego z programów fundacji Normalna Kultura.

 

Wykonane prace przedstawiają ważne postacie z historii Lublina i Lubelszczyzny oraz wytwory ich talentów i umiejętności. Znalazły się tu m.in. podobizny lubelskich przemysłowców, twórców słynnych lubelskich marek - przedsiębiorcy Wilhelma Hessa, założyciela lubelskiego zakładu naprawy i budowy wag oraz inż. Mieczysława Wolskiego - założyciela Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych „Wolski i S-ka”.

 

Inne rysunki przedszkolaków inspirowane były historią lubelskiego przemysłu. Przykładem – obrazek popularnego samochodu dostawczego Żuk, którego konstruktorem był inż. Stanisław Tański. Pojazd ten produkowany był w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie i przez wiele lat był jednym z produktów, z którym najbardziej kojarzone było nasze miasto.

 

Fundacja Normalna Kultura działa na terenie wschodniej Polski w obszarze kultury i edukacji. Chce dotrzeć do ludzi młodych, także do dzieci, dać im wzorce postaw ludzi, którzy czuli się Polakami i czynnie pracowali dla dobra swojej lokalnej, a pośrednio i ogólnopolskiej wspólnoty. Fundacja propaguje rozumną dumę z polskości i wizję wielkich możliwości wynikających z polskiego potencjału.

 

Proces wychowania patriotycznego jest procesem złożonym i wymaga długotrwałego oddziaływania, dlatego rozpocząć go należy możliwie wcześnie.

Podstawowym celem wychowania przedszkolnego w tym zakresie, zgodnie z podstawą programową, jest „kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej”.

 

Wystawkę oglądać można w styczniu w godz. 8:00-19:30.

 

galeria zdjęć
2016-12-21

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. KEN w Lublinie

 wraz  

z doradcami metodycznymi
języka angielskiego i niemieckiego m. Lublin
  

ogłaszają II edycję konkursu
dla uczniów gimnazjów woj. lubelskiego

„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego”

 w kategorii:

Kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki

Kultura i realioznawstwo Republiki Austrii

 
Terminarz:

     22.12.2016    zgłoszenie zespołów do konkursu
1-2.02.2017   etap szkolny
      13.02.2017   wyniki I etapu
       3.03.2017   etap okręgowy
       7.03.2017   lista szkół i zespołów zakwalifikowanych do trzeciego etapu
      14.04.2017   etap wojewódzki - finał

 

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego”
2016-12-21

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie

we współpracy ze

Szkołą Podstawową nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie

ogłaszają

III Ogólnopolski Konkurs Literacki
o Twórczości Kornela Makuszyńskiego

                                         CZYTANIE JEST PRZYGODĄ

 

 pod patronatem

 Pana Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka

Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty

Pana Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin

Pani Anny Wende-Surmiak, Dyrektora Muzeum Kornela Makuszyńskiego 
w Zakopanem

Pani Karoliny Kępczyk, Dyrektora Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 

Regulamin

 

     

 
IV Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim2016-12-20

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

we współpracy

z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie

 

ogłasza

 

IV Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim

                                   "Ksiądz Stanisław Konarski - nasz współczesny"

 

pod patronatem

Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego

oraz

Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty.

 

Regulamin konkursu
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - nowe książki już czekają!2016-10-29Prawie 300 nowych książek!
Bestsellerowe powieści - fantasy, przygodowe, kryminalne, biografie i wiele innych.   

  Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych!

                    

   

Z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy dotację na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytetu 3 dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocji i wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych.


Z otrzymanej dotacji nasza biblioteka zakupiła 270 książek. 

          
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa2016-10-25

W ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocji i wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zaprasza szkoły, które otrzymały wsparcie finansowe do współpracy w zakresie wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo i konsultacji w sprawie zakupów książkowych.

Kontakt:

Tel. 81 5328049 wew. 20

joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl

 

 
Projekt zajęć profilaktycznych 2016-10-24

Nasza Biblioteka realizuje projekt zajęć profilaktycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych we współpracy z Zespołem Poradni nr 2 w Lublinie. W ramach porozumienia pracownicy Wydziału Informacji i Informatyzacji oraz Wydziału Zbiorów Audiowizualnych zobowiązali się systematycznie dostarczać terapeutom wszelkich pomocy dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć oraz sporządzać zestawienia bibliograficzne do podanych przez nich tematów. Spotkania odbywają się cyklicznie na terenie naszej placówki.
Konkurs Wielka Liga Czytelników2016-10-11

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie została Koordynatorem Wojewódzkim projektu Wielka Liga Czytelników.

Głównym celem Wielkiej Ligi Czytelników jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin.

Na czym polega konkurs?
Uczniowie szkół podstawowych wypożyczają (w bibliotece szkolnej lub filii Miejskiej Biblioteki Publicznej) książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. 1-3 i 4-6 weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin. Całość imprezy odbędzie się pod nazwą "VI Wielka Zabawa Rodzinna".

Rozpoczęcie konkursu już 17 października 2016!

 
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2016-02-27

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.

Archiwum wydarzeń 2016