Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

 

Książka Miesiąca – e-book w prezencie od IBUK Libra! 2019-10-31


Na początek roku akademickiego IBUK Libra poleca PREZENT "Kultura akademicka. Koniec utopii?"  prof. Łukasza Sułkowskiego.

Autor od lat obserwuje i analizuje kluczowe zmiany w zarządzaniu uczelnią, w swojej książce krok po kroku analizuje istotne obszary wpływające na całą społeczność akademicką, od studentów, przez naukowców, po administrację rozwijającą kierunki zmian systemowych.

Książka choć ukazała się przed wprowadzeniem tzw. Ustawy 2.0, to wciąż w interesujący sposób pokazuje wyzwania, przed którymi stoją uczelnie.
/Z opisu wydawcy/

 

Książka dostępna jako prezent do 31 października [wejście: www.libra.ibuk.pl]

 

Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i konto myIBUK. Zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali za pośrednictwem naszej Biblioteki z e-booków na platformie IBUK LIBRA, do pobrania z Wypożyczalni bezpłatnego kodu PIN i założenia konta myIBUK.

Więcej informacji
Warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego2019-10-17

Zapraszamy nauczycieli germanistów na warsztaty

Jeden obraz powie więcej niż 100 słów. Praca z plakatem edukacyjnym na
lekcji języka obcego

14 listopada 2019 r., godz. 16.00

w wymiarze 4 godzin lekcyjnych


Miejsce: sala konferencyjna Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie
ul. Żołnierzy Niepodległej 1
20-078 Lublin


Prowadząca: Ewa Dorota Ostaszewska Goethe-Institut Warszawa

 

Celem warsztatów jest: poznanie zasad przygotowania dobrych plakatów edukacyjnych, wskazanie jak w praktyce zastosować poznane zasady w planowaniu pracy z plakatem edukacyjnym oraz wypracowanie i prezentowanie własnych propozycji plakatu edukacyjnego.

 

Zgłoszenia: luiza.kawka@ken.pbw.lublin.pl

 
Warsztaty metodyczne dla nauczycieli j. niemieckiego 2019-10-09

Zapraszamy na warsztaty
Internetowy Uniwersytet Dziecięcy

5 listopada 2019 r.,  godz. 15.30-18.45

Grupa docelowa:  Nauczyciele języka niemieckiego szkół podstawowych

Miejsce: Medioteka Języka Niemieckiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
ul. Żołnierzy Niepodległej 1
20-078 Lublin

Referentka: Iwona Machowicz

 

Niemiecki internetowy uniwersytet dziecięcy jest innowacyjnym projektem, który odwołuje się do ciekawości ucznia, rozwija twórczo jego myślenie i przybliża język niemiecki.

KINDERUNI to 3 fakultety, 30 filmowych wykładów, ponad 240 interaktywnych zadań oraz materiały dydaktyczne na lekcje języka niemieckiego w szkole.


Program KINDERUNI powstał z myślą o dzieciach 8-12 lat. Tematy lekcyjne są atrakcyjne również dla dzieci starszych, a nawet dla dorosłych.


 Serdecznie zapraszamy!

Dalsze informacje i zgłoszenia przez formularz na stronie Instytutu Goethego w Warszawie

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/unt/for/gia/fka.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21669545
Asy Internetu2019-10-05

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie jest dla nas bardzo ważne. Nasza biblioteka zakwalifikowała się do kolejnego projektu uczącego bezpiecznego i twórczego korzystania z zasobów sieciowych Asy Internetu. Program realizowany jest we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą i firmą Google. Realizowane przez nas zajęcia są zgodne z podstawą programową.

 

Koordynatorami projektu są Maciej Sztorc i Joanna Tarasiewicz. Zapraszamy do zapisów:  joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl  lub maciej.sztorc@ken.pbw.lublin.pl
800 080 222 - całodobowa bezpłatna infolinia 2019-10-03

Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

 

więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej

 
Ogólnopolska akcja „Mała książka – wielki człowiek”2019-10-02

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami po wyprawkę czytelniczą, która została przygotowana w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat.


Głównym organizatorem akcji jest Instytut Książki. Koordynatorem projektu w Bibliotece jest Katarzyna Kapek.


Wyprawka czytelnicza: książka dla dziecka, książka dla opiekuna, przypinka z logo akcji, Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Kiedy dziecko zbierze 10 naklejek, otrzymuje uroczyście Dyplom.

 

Udział w akcji jest bezpłatny.

Akcja trwa od września 2019 r. do czerwca 2020 r. lub do wyczerpania materiałów promocyjnych. Serdecznie zapraszamy! /KK/

Regulamin akcji

Materiały prasowe organizatora, więcej na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

 
Powierzenie zadań doradcy metodycznego2019-09-28

25.09.2019 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie aktów powierzeń zadań doradcy metodycznego dla wyłonionych drogą konkursu nauczycieli.

Doradcą metodycznym dla nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublina i powiatów świdnickiego, łęczyńskiego, opolskiego, ryckiego, łukowskiego, kraśnickiego i janowskiego została Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji. 
 

 
Warsztaty dla nauczycieli j. niemieckiego2019-09-27


Zapraszamy na warsztaty w ramach programu DELFORT
RHABARBER-BARBARA

​Fonetyka na lekcjach języka niemieckiego

19 października 2019 r.,  godz. 9.30-12.45

 

Miejsce: Medioteka Języka Niemieckiego

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
ul. Żołnierzy Niepodległej 1
20-078 Lublin

Referent: Iwona Machowicz

 

Co to jest fonetyka? Jak brzmi język niemiecki w uszach naszych uczniów i uczennic? Jak ważna jest dobra wymowa? Przed jakimi wyzwaniami stoją uczniowie i uczennice w zakresie intonacji i artykulacji?Na warsztatach poznają Państwo wskazówki, metody i techniki pracy, prowadzące do pokonania problemów z fonetyką występujących u naszych uczniów. Wypróbujemy również nowe formy ćwiczeń i zapoznamy się z aktualną ofertą online w tym zakresie.

Serdecznie zapraszamy!

 

Zapisy:

https://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaTermin 

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/unt/for/gia/fka.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21639808 
Ogólnopolski projekt „Active Citizens – Aktywne Społeczności”2019-09-24

Informujemy, że Biblioteka została przyjęta do projektu „Active Citizens – Aktywne Społeczności” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z British Council. Funkcję lokalnych liderów pełnią Agnieszka Sobczak i Katarzyna Kapek.

Projekt „Active Citizens – Aktywne Społeczności” to metodologia pracy ze społecznościami lokalnymi stworzona przez British Council i praktykowana w wielu miejscach na całym świecie: od Ameryki, poprzez Europę, Azję, na Afryce kończąc.

W ramach projektu koordynatorzy przygotują i przeprowadzą spotkania dla mieszkańców Lublina. Szczegółowe informacje podamy w listopadzie./KK/
„Para-buch! Książka w ruch!”2019-09-11

Zapraszamy nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie, który realizuje nasza Biblioteka. Koordynatorami akcji są Katarzyna Kapek i Ewelina Czajkowska. Celem projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych oraz rozwój zainteresowań nauką i światem wśród dzieci w wieku 3-10 lat.

W ramach projektu koordynatorzy przeprowadzą dla dzieci zajęcia, które obejmują warsztaty plastyczne, eksperymenty, głośne czytanie, spotkania z ekspertami. Udział w projekcie jest bezpłatny.


W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego: 608 577 186.

Akcja przygotowana została we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Pilotaż odbywa się w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. /KK/


Więcej informacji na stronie:
http://parabuch.org/

      
PorozmawiajMY. Proszę!2019-09-02

Nasza Biblioteka zakwalifikowała się do udziału w akcji „PorozmawiajMY. Proszę!" organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. W oparciu o tekst książki „Nieoczywista Układanka Polska” przeprowadzimy szereg spotkań z uczniami dotyczących tolerancji, social mediów, fake newsów czy demokracji. Akcję koordynuje Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

Informacje i zapisy:
joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl

 
Kliknij. Sprawdź. Zrozum2019-06-04

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie została zakwalifikowana do udziału w projekcie „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” realizowanym przez Fundację Społeczeństwa Informacyjnego wraz z partnerami – Goethe Institut i Polityka Insight.

Program poświęcony jest krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji.
Koordynatorami projektu w naszej bibliotece zostali Maciej Sztorc i Joanna Tarasiewicz, którzy przeprowadzą cykl warsztatów poświęconych edukacji informacyjnej dla uczniów i nauczycieli placówek edukacyjnych na terenie woj. lubelskiego. 

Informacje i zapisy: 
joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl
msztorc@ken.pbw.lublin.pl

 
Charytatywna akcja ROZKRĘCAMY JASIA! 2019-03-01

 
Zapraszamy do naszej Biblioteki, w której w ramach akcji charytatywnej można zostawić plastikowe nakrętki. Zbieramy je, aby pomóc w sfinansowaniu specjalistycznego obozu rehabilitacyjnego dla Jasia. Chłopczyk ma 4 lata. Ma zespół Downa i inne towarzyszące dysfunkcje. W bardzo prosty sposób każdy może włączyć się do akcji i wesprzeć zbiórkę. Wystarczy przynieść nakrętki. W imieniu Jasia – dziękujemy!

 
Zanurzeni w legalnej kulturze2019-02-11

        
 

Nasza Biblioteka bierze udział w multimedialnym projekcie Kultura Na Widoku. Celem przedsięwzięcia jest promowanie świadomego i zgodnego z prawem autorskim uczestnictwa w kulturze oraz propagowanie zasobów legalnych źródeł kultury.

W prowadzonych przez nas warsztatach dla uczniów i nauczycieli uczymy poszanowania własności intelektualnej i zachęcamy do korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych. W czasie trwania projektu Kultura Na Widoku z wywieszonych w bibliotece plakatów za pomocą kodów QR i aktywnych linków można pobrać bezpłatnie filmy, audiobooki i e-booki.

Działania fundacji Legalna Kultura wspiera Lustro Biblioteki, które co roku ogłasza konkurs na zdjęcia, na których zaprezentowany będzie plakat Kultury Na Widoku.  Z dumą informujemy, że nasze zdjęcie Zanurzeni w Legalnej Kulturze znalazło się wśród grona zwycięzców.

Archiwum wydarzeń 2019