Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

  


Godziny otwarcia w wakacje  

 

W miesiącach lipiec - sierpień  Biblioteka czynna:

poniedziałek - piątek  8:00-15:00 
sobota - nieczynna

 
2018-09-27

V  Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych
województwa lubelskiego

Kompleksowe wspomaganie oraz inne formy wspierania pracy szkoły/placówki
-
zaproszenie do współpracy

27 września 2018 r., Sala Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a


Na konferencję zapraszają:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

i Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Więcej informacji

Program konferencji
Książka Miesiąca – e-book od IBUK Libra! 2018-07-07

 

Drodzy Czytelnicy,
w lipcowej, wakacyjnej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK Libra
proponujemy książkę „Ludzie. Powieść dla ziemian" Matt'a Haig'a.


 Profesor Andrew Martin nie czuje się do końca sobą, odkąd w deszczową piątkową noc przydarzył mu się pewien „incydent”: spacerował nago po ulicach Cambridge. Jedzenie przyprawia go o mdłości. W ubraniach jest mu niewygodnie. Nawet jego ukochana żona oraz nastoletni syn wydają mu się odpychający. Czuje się zagubiony pośród tego zwariowanego, obcego gatunku, jakim są ludzie i nienawidzi wszystkich żyjących na tej planecie. Wszystkich z wyjątkiem Newtona, który – tak się składa – jest psem. Co może skłonić kogoś do zmiany zdania na temat ludzkiej rasy?...

Ludzie to zabawna i niezwykle frapująca opowieść o uprowadzeniu przez obcych, matematyce oraz najbardziej interesującym temacie z wszystkich możliwych: nas samych. Weźmy prześmiewcze podejście do życia spod znaku Douglasa Adamsa, oryginalną wizję wszechświata oraz autentycznie przejmującą historię miłosną, następnie zmieszajmy to wszystko, a otrzymamy pełną humoru, skrzącą się pomysłami i poruszającą powieść Matta Haiga. Główny bohater, profesor Andrew Martin, ginie, zanim książka się w ogóle zacznie. Nie był on jednak zbyt miłym człowiekiem, jak odkrywa zamieszkujący teraz jego ciało przybysz z kosmosu. Obcy, wysłany na Ziemię z misją zniszczenia dowodu na rozwiązanie przez Andrew Martina ważnego problemu matematycznego, dowiaduje się wkrótce o samym profesorze, jego rodzinie i „ludziach” w ogóle znacznie więcej, niż się spodziewał. Kiedy budzą się w nim uczucia wobec „swojej” żony oraz syna – którzy nie mają pojęcia, kim jest on w rzeczywistości – obcy musi wybrać pomiędzy ukończeniem swej misji i powrotem do domu a znalezieniem nowego domu, tu na Ziemi. /z opisu wydawcy/

Zachęcamy do lektury! 
[wejście: www.libra.ibuk.pl]

 

Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i konto myIBUK.  Jednocześnie zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali z książek elektronicznych na platformie IBUK LIBRA, do pobierania bezpłatnych kodów, pozwalających na założenie konta i e-czytania na laptopach, tabletach i smartfonach.

Więcej informacji
„Czytanie – Polecam”2018-07-06

W „Galerii na piętrze” jest prezentowana wystawa prac pokonkursowych  VI Wojewódzkiego konkursu plastycznego  dla placówek oświatowych województwa lubelskiego w roku szkolnym 2017/2018 „Czytanie – Polecam”. Uroczysty finał tegorocznej edycji konkursu odbył się 26.04.2018 r.

Organizatorem konkursu
„Czytanie – Polecam” jest Bursa Nr 1 w Lublinie. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie jest Patronem konkursu od jego pierwszej edycji. Zapraszamy do obejrzenia wystawionych prac.

 

Uroczysty Finał

 

Galeria

 
Rusza Dyskusyjny Klub Filmowy u Seniorów2018-07-06

6 lipca 2018 r. o godz. 13.00 podopieczni Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu – pierwszym seansie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

 

Dyskusyjny Klub Filmowy Seniora to pomysł bibliotekarek Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW - Edyty Tomaszek i Luizy Kawki, które postawiły sobie za cel popularyzację ambitnych oraz wartościowych filmów polskiej i światowej kinematografii.  Oglądając wspólnie z Seniorami na ekranie ruchome obrazy, będą grupową burzą mózgów rozbierać film na części pierwsze, aby go potem poskładać na nowo w spójną całość.

 

Pierwszym filmem, jaki zaprezentowano podczas inauguracji DKF-u była tragikomedia „Panie Dulskie” w reżyserii Filipa Bajona. Film jest zarazem ekranizacją książki Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”, wariacją na jej temat, a także ciągiem dalszym. To co najbardziej zaciekawia i intryguje to fakt, iż opowieść została przedstawiona w ramach trzech przeplatających się nieustannie płaszczyzn czasowych – tej z początku XX wieku, roku 1954 oraz tej współczesnej. Nie należy zapominać o gwiazdorskiej obsadzie i to w głównej mierze w żeńskim wymiarze - Krystynie Jandzie, Katarzynie Figurze i Mai Ostaszewskiej.

 

Seans filmowy został poprzedzony krótkim wprowadzeniem, a po  projekcji filmu był czas na dzielenie się wrażeniami. Nasza dyskusyjna grupa miłośników srebrnego ekranu wykazała się ogromną błyskotliwością, dużą uwagą i niezwykłą przenikliwością - różne odczucia, interpretacje, wrażenia.

 

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich starszych fanów kina do uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach DKF-u oraz na kolejny pokaz, który odbędzie się we wrześniu. Tym razem obejrzymy film biograficzny - „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

 

 

 

  

 
Informacja dla osób korzystających z usług PBW w Lublinie2018-06-15

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach.

Zachęcamy do zapoznania się z: 


KLAUZULĄ INFORMACYJNĄ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH 

 
Najpopularniejsze e-booki w PBW2018-06-14
Nowe lekcje w ofercie PBW2018-04-23


Zachęcamy nauczycieli do skorzystania z oferty lekcji bibliotecznych prowadzonych bezpłatnie przez naszych nauczycieli bibliotekarzy. Najnowsze propozycje zajęć: 

Kto może zostać felietonistą?
- 45 min.
Lekcja ma na celu przybliżenie uczniom historii i cech gatunkowych felietonu prasowego. Uczestnicy zajęć podejmują próbę analizy współczesnych wypowiedzi felietonistycznych. Adresaci:  kl. I-IV liceum ogólnokształcącego (prowadzenie: Patryk Iwańczyk)

Nagłówek, lid i korpus, czyli z czego składa się tekst prasowy -45 min. 
Celem lekcji jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu budowy wypowiedzi prasowej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję dowiedzieć się, co nazywamy nagłówkiem, lidem czy korpusem i na czym polega zasada „odwróconej piramidy”. Adresaci:  kl. I-IV liceum ogólnokształcącego (prowadzenie: Patryk Iwańczyk)

 

Skąd się biorą książki? Pojęcia związane z powstawaniem i rozpowszechnianiem książki - 45 min. 
Uczniowie poznają proces powstawania i dystrybucji książek. Oglądają krótki film o nowoczesnej produkcji książek. Odgadują zagadki związane z tworzeniem i rozpowszechnianiem książek. Adresaci: przedszkole i edukacja wczesnoszkolna (prowadzenie: Katarzyna Kapek)

 

Znajomość rodzajów wydawnictw - 45 min.
Dzieci poznają rodzaje wydawnictw (komiks, podręcznik, słownik, atlas, gazeta itd.) – oglądają je i charakteryzują. Zastanawiają się, co zawiera taka książka/gazeta/czasopismo, w jakim celu korzysta się z takiej książki i komu może być potrzebna. Adresaci: przedszkole i edukacja wczesnoszkolna (prowadzenie: Katarzyna Kapek)

 

Przejdź do pełnej oferty lekcji
Wypożycz, graj i ucz przez zabawę2018-03-01

Wydział Zbiorów Audiowizualnych ma przyjemność zaproponować Państwu możliwość wypożyczania gier planszowych i karcianych lub przeprowadzania na miejscu zajęć edukacyjnych z ich wykorzystaniem.

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów i wychowawców jako propozycję wzbogacenia procesu dydaktyczno-wychowawczego.

 
Gry planszowe i karciane to doskonała alternatywa dla wszechobecnych nowoczesnych technologii, a ich wykorzystanie jako narzędzia edukacyjnego może być jedną z ciekawszych metod aktywizujących. Szeroko rozumiane gry edukacyjne pozytywnie wpływają na kształtowanie wielu ważnych umiejętności, takich jak  praca według ustalonych reguł, zasad współpracy i zachowania, koncentracja uwagi i spostrzegawczość, wytrwałość w dążeniu do samodzielnego rozwiązania problemu, przyjmowanie odpowiedniej postawy wobec porażki i zwycięstwa oraz odporność na stres, odkrywanie własnych mocnych stron.


To, czy granie stanie się jednym z elementów lekcji, czy pozostanie tylko sposobem na miłe spędzanie czasu pozaszkolnego, zależy od Państwa. My ze swojej strony zachęcamy do próby zastosowania gier w edukacji szkolnej. /et/

  

Gra może tak wciągać, tak angażować uwagę, jak żadna
inna metoda nauczania. Co więcej, wzrost zainteresowania
i motywacji wywołany krótką grą może obudzić pozytywnie
nastawienie do przedmiotu (i nauczyciela), utrzymujące się
czasem nawet przez wiele tygodni.
Geoff Petty

 Źródło: Geoff, P. (2010). Nowoczesne nauczanie. Praktyczne wskazówki
i techniki dla nauczycieli, wykładowców i szkoleniowców. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

 

 
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2017-12-01

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, ul. Żołnierzy Niepodległej 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.

Archiwum wydarzeń 2017