Aktualności                 
2015-02-26


Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła rok szkolny 2014/15 „Rokiem Szkoły Zawodowców”.

W ramach wspierania działań edukacyjnych związanych z „Rokiem Szkoły Zawodowców” Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie proponuje zbiory (także multimedia) z zakresu poradnictwa edukacyjno-zawodowego i szkolnictwa zawodowego.


Rok Szkoły Zawodowców - zobacz zestawienia bibliograficzne

 

Szkolnictwo zawodowe

Doradztwo zawodowe - poziom gimnazjalny i ponadgimnazjalny (multimedia)

Poradnictwo zawodowe w szkole 

 

Zapraszamy na zajęcia edukacyjne z orientacji zawodowej

Wybieram zawód - zajęcia edukacyjne z orientacji zawodowej dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Terminy zajęć można ustalać telefonicznie:
tel.: 81 532 80 49 w. 14  - Wydział Informacji i Informatyzacji


 
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE2015-02-25

 

Nowe książki w zbiorach PBW - luty 2015
Rok Szkoły Zawodowców - zawody: fryzjer i wizażysta2015-02-24

W Roku Zawodowców Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie włącza się w działania promocyjne mające na celu podniesienie prestiżu i atrakcyjności kształcenia zawodowego.

24.02.15 r. w PBW odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś, poświęcone prezentacji zawodu fryzjera i kosmetyczki. Organizowany przez PBW cykl zajęć ma wspierać uczniów - w szczególności gimnazjalistów - w wyborze szkoły  oraz zaplanowaniu kariery zawodowej.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 1 im. księdza Stanisława Konarskiego, a także instruktorzy zawodu – Pani Magdalena Zabłocka, specjalista ds. oświatowo-prawnych z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, Pani Agata Łoś, nauczyciel zawodu z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie oraz Pani Agnieszka Orzyp - dyplomowana kosmetyczka. Doradcy zawodowi podkreślali wartość kształcenia w dobrych szkołach zawodowych, które oferują praktyczne umiejętności, a także przygotowują do mobilności na rynku pracy. Mentorzy zawodu fryzjer i wizażysta przedstawili ofertę nauki w swoich specjalnościach i możliwości na rynku pracy.

Pokaz nowoczesnego makijażu i stylizacji fryzur w wykonaniu instruktorów zawodu i uczennic spotkał się z dużym zainteresowaniem przybyłej młodzieży.

galeria zdjęć

film


 
Kubuś Puchatek i przyjaciele - konkurs czytelniczy dla uczniów klas młodszych 2015-02-13

19.02.15 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie odbył się konkurs czytelniczy pt. „Znany, czytany, lubiany - Kubuś Puchatek i przyjaciele” z udziałem uczniów klas III Szkoły Podstawowej Nr 50 w Lublinie.

Małych uczestników obowiązywała wiedza o Kubusiu Puchatku – „misiu o bardzo małym rozumku” oraz o przygodach jego najbli
ższych przyjaciół – Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Sowy Przemądrzałej, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia. Dzieci miały wykazać się również znajomością faktów dotyczących A. A. Milne’a, autora „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka”.

Trzecioklasiści bardzo starannie przygotowali się do konkursu. Z łatwością odpowiadali na pytania o postacie ze Stumilowego Lasu, np.: kto w Stumilowym Lesie potrafił pisać, w jakim drzewie było mieszkanie Prosiaczka, gdzie Puchatek znalazł ogon Kłapouchego lub o której godzinie Kubuś lubił przekąsić swoje „małe Conieco”.

Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów klas młodszych. Uczestnicy nie tylko doskonale znali świat sympatycznego Puchatka, ale również rozumieli ducha utworów Milne’a - aurę życzliwości, dobroci, solidarności, koleżeństwa, przyjaźni, łagodności i optymizmu.

galeria zdjęć
 
2015-01-26

UWAGA! KONKURS

Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie ogłasza
IV edycję konkursu
z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2015 pod hasłem
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

w trzech kategoriach:
1) konkurs plastyczny na plakat promujący „radość czytania”,
2) konkurs literacki na opowiadanie humorystyczne, limeryk,
3) konkurs medialny na film, fotografię promującą „radość czytania”

dla uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych miasta Lublina.

Więcej informacji na stronie Gimnazjum nr 3 w Lublinie
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2015-01-26

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.
Matura 20152015-01-25

 
 

            Repetytoria do Nowej Matury 2015
NOWOŚCI MULTIMEDIALNE2015-01-24


 Nowe multimedia w zbiorach PBW -
grudzień 2014

 Biuletyn nabytków multimediów za 2014 rok.  Cz. 2 (lipiec - grudzień)
      
Bezpłatny dostęp do e-Czytelni Ibuk Libra2014-12-20


W e-Czytelni Ibuk Libra czytelnicy PBW w Lublinie i Filii w Janowie Lubelskim mają bezpłatny, całodobowy dostęp do 151 elektronicznych książek, wykupiony przez Lubelskie Biblioteki Pedagogiczne, a także do wszystkich darmowych e-publikacji w serwisie.

Ibuk - lista wykupionych tytułów

 

ZASADY korzystania:

 

1) dostęp do publikacji z sieci biblioteki na stronie www.libra.ibuk.pl

domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Przy wykupionych pozycjach pojawia się ikonka książki ("czytaj"). Po jej naciśnięciu treść otwiera się w nowym czytniku, dającym wiele możliwości pracy z tekstem.

2) dostęp do publikacji spoza sieci biblioteki na stronie www.libra.ibuk.pl

do e-Czytelni można się zalogować z każdego miejsca i urządzenia (komputer, tablet, telefon) o dowolnej porze; przed pierwszą rejestracją wystarczy przyjść do Biblioteki, zadeklarować chęć korzystania z e-zasobów i pobrać unikalny kod PIN do zdalnego logowania.

UWAGA:
Aby móc korzystać z zaawansowanych funkcjonalności, należy utworzyć swoje osobiste konto myIbuk.

Instrukcja rejestracji i logowania

jak poruszać się po platformie IBUK LibraWażne informacje dla użytkowników Ibuk Libra

Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

 

 
WARSZTATY METODYCZNE 2014/20152014-08-29

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem warsztatów metodycznych dla nauczycieli i nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2014/2015

Archiwum wydarzeń 2014