Aktualności            
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE2015-05-25

 

Nowe książki w zbiorach PBW - maj 2015

 
Spotkanie autorskie z Jolantą Koziej-Chołdzyńską2015-05-25

28 maja 2015 r. (czwartek) zapraszamy wszystkich miłośników poezji, w szczególności nauczycieli, do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN na spotkanie autorskie z poetką Jolantą Koziej-Chołdzyńską. Początek o godz. 17:00.
Spotkanie w PBW jest jedną z imprez organizowanych w ramach III Lubelskich Spotkań Literackich "Miasto Poezji" (25-30 maja). PBW będzie jednym z MIESZKAŃ POEZJI.

Jolanta Koziej-Chołdzyńska
ukończyła filologię polską na KUL. W latach 1986-2014 pracowała na stanowisku dokumentalisty i asystenta naukowego w Międzywydziałowym Zakładzie Leksykograficznym (Instytut Leksykografii KUL); tworzyła m.in. hasła do 20-tomowej Encyklopedii Katolickiej, a także do Encyklopedii białych plam.
Jest autorką kilkuset artykułów zamieszczonych w licznych czasopismach, redaktorką i współredaktorką prac naukowych.
Opublikowała sześć tomów wierszy:
Nieustanna obecność (1993), Spękana aureola (1995), Pejzaże wieczności (1998), Kosmos serca (2002), W promieniu Słowa (2006), Frasobliwy z Głębokiej (2015).
Uzyskała kilka nagród w konkursach poetyckich. Należy do Oddziału Lubelskiego Związku Literatów Polskich i Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić tomiki Poetki.

 


 
18 czerwca - Święto Wolnych Książek w Lublinie2015-05-24

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego w Lublinie, Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Lublinie oraz Bursą Szkół Artystycznych w Lublinie realizują na terenie Lublina obchody Święta Wolnych Książek.

Pomysłodawcą, animatorem i organizatorem projektu pn. „Święto Wolnych Książek. Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania” jest Fundacja Bookcrossing Polska.

Obchody Święta Wolnych Książek odbędą się 18 czerwca 2015 r. To już XII edycja akcji, która ma na celu popularyzację książki i czytelnictwa oraz idei bookcrossingu, polegającej na „uwolnieniu” jak największej liczby książek w miejskiej przestrzeni publicznej.

Biblioteka Pedagogiczna ogłasza zbiórkę książek (mogą być używane). Książki można przynosić do Wypożyczalni PBW w Lublinie przy ul I. Armii Wojska Polskiego 1 do 15 czerwca 2015 r.

Zebrane egzemplarze będą wykorzystane w akcji bookcrossingowej.
Biblioteka „od kuchni” czyli kuchenne rewolucje w Bibliotece czas zacząć…2015-05-24

20 maja 2015 r. w Filii w Janowie Lubelskim odbyła się akcja biblioteczna Biblioteka „od kuchni”. Spotkanie zorganizowane z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nawiązywało tematyczne do obchodów ustanowionego w bieżącym roku szkolnym Roku Szkoły Zawodowców.

Licznie przybyła młodzież z janowskiego Gimnazjum
podczas spotkania zapoznała się z historią kucharstwa i wypróbowała swoje umiejętności kulinarne przygotowując pyszne gofry. Wszystkich zachwyciły umiejętności carvingowe uczennic z Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim pod kierunkiem nauczyciela zawodu pani Bogumiły Kmity.
Imprezę zaszczycili obecnością goście: dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie Barbara Rzeszutko, doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin Jadwiga Witkowska-Kunach, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim Andrzej Tomczyk, kierownik świetlicy szkolnej w tymże gimnazjum Zofia Bartoszek oraz młodzież, nauczyciele i wychowawcy miejscowego gimnazjum.


Spotkanie udowodniło po raz kolejny, że biblioteka jest wyjątkowym miejscem, w którym wcale nie musi być nudno…. Zadaniem biblioteki jest nie tylko popularyzowanie czytelnictwa, ale także - poprzez organizowanie podobnych akcji - budowanie jej pozytywnego obrazu w środowisku lokalnym, jako miejsca przyjaznego dla wszystkich.

Dla zasmakowania klimatu spotkania w Bibliotece podajemy sprawdzony przepis na gofry, który wykonywali uczestnicy.


Przepis na gofry ok. 12 porcji

Składniki:
·2 szklanki mąki pszennej
·2 szklanki mleka
·1 łyżeczka proszku do pieczenia
·1/3 szklanki oleju słonecznikowego (ok. 6 łyżek)
·3 jajka (żółtka oddzielone od białek)
·1 cukier wanilinowy
·szczypta soli
·1-2 łyżki drobnego cukru
Dodatki: dżem, cukier puder, bita śmietana - do wyboru!
Dobry humor i chęci!
Smacznego!

 

galeria zdjęć
 
KULTURA jest NA WIDOKU! 2015-05-18

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku, które od 27 maja, przez 5 miesięcy, będą podróżowały po Polsce. Ta multimedialna biblioteka odwiedzi 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju będą mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.

 

więcej informacji
2015-05-16

Niewidzialna okładka – nowy sposób obkładania książek w PBW

 

 

 
Znalezione w książkach...2015-05-15
WYBÓR ZAWODU - POMYŚL JUŻ DZIŚ. Zawód introligatora 2015-05-15

15 maja 2015 r. w ramach Tygodnia Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś. Prezentowany był zawód współczesnego introligatora - profesji z pogranicza rzemiosła, sztuki i informatyki.

W spotkaniu uczestniczyła Pani Dominika Karp-Skomra, redaktor regionalny portalu Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU).

Prezentacja zawodu poprzedzona została mini-wykładem Piotra Króla, bibliotekarza PBW o historii papieru.

Beata Kosik, Monika Grum oraz Wiesław Szot, nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie podkreślali, że wykwalifikowany introligator znajduje zatrudnienie w drukarniach, firmach introligatorskich, jako osoba planująca i kontrolująca produkcję poligraficzną, zarówno jednostkową, jak i przemysłową. Może także prowadzić własną działalność gospodarczą.

Technik procesów introligatorskich obsługuje nowoczesne urządzenia, analizuje i kontroluje proces technologiczny i gotową produkcję poligraficzną. Introligatorzy chętnie zatrudniani są na terenie Wielkiej Brytanii, a nawet Stanów Zjednoczonych.

Oprawy wykonane przez introligatora można odnaleźć w wielu polskich domach, urzędach, bibliotekach, muzeach, szkołach, uczelniach, restauracjach i kościołach.

Na spotkanie przybyła grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego wraz z opiekunką - Panią Jadwigą Witkowską-Kunach - doradcą metodycznym nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin oraz uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej z Panią Dorotą Gozdalską, nauczycielem bibliotekarzem.

Przyniesione narzędzia introligatorskie, m.in. mosiężne i ołowiane czcionki, matryce oraz prasa śrubowa wzbudziły duże zainteresowanie gimnazjalistów.

Pani Beata Kosik oraz Pan Wiesław Szot, nauczyciele Ośrodka, a zarazem właściciele introligatorni ARS Libri, dali możliwość młodym uczestnikom wykonania niewielkich prac z płótna, skóry, kartonu i papieru.

 

galeria zdjęć
NOWOŚCI MULTIMEDIALNE2015-05-13 Nowe multimedia w zbiorach PBW -
kwiecień/maj 2015


      
WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - VIII edycja konkursu 2015-05-13


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie serdecznie zaprasza do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym – VIII edycja - „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Mój najlepszy przyjaciel” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Marszłaka Województwa Lubelskiego.

Współorganizatorami  konkursu są: Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie, Doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania, Dom Kultury LSM.

W konkursie mogą brać udział uczniowie klas I-III, IV-VI i gimnazjów województwa lubelskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.

regulamin konkursu

Archiwum wydarzeń 2015