Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

 

Książka Miesiąca – e-book w prezencie od IBUK Libra! 2020-01-30


 

W Nowym Roku życzymy naszym Czytelnikom samych dobrych lektur. Jako styczniowy prezent od IBUKA Libry proponujemy książkę Piotra Ambroziewcza "Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960".


Jaki jest rodowód chuligana?
Dlaczego chuligan stał się problemem politycznym?
Jak mucha zwalczała chuliganerię?
Co wspólnego z polskim chuliganem miał bagnet w brzuchu Koreanki?
Czy chuligan i bikiniarz byli przyrodnimi braćmi?

To tylko niektóre z wielu ciekawych pytań, które autor stawia w zakrojonej na szeroką skalę opowieści o pladze, jaka nawiedziła Polskę Ludową w latach pięćdziesiątych minionego stulecia – chuligaństwie. Szeroką, bo przedstawiającą rozmaite aspekty tego zjawiska w okresie jego złotych lat, gdy chuligaństwo kwitło na potęgę – wskutek niemocy władz, nieudolności fatalnie wyszkolonej milicji, braku narzędzi prawnych, a także z powodu powiększania się rzeszy młodych ludzi znudzonych socjalistyczną „mową-trawą”. Wszystko w formach też rozmaitych, ale zawsze atrakcyjnych dla odbiorcy, zwłaszcza gdy nie jest pozbawiony poczucia humoru. Autor nie stroni od anegdot i historii barwnych, choć przecież wyłuskanych z ponurej, wszechogarniającej szarzyzny tamtej dekady. W paru momentach sięga i do własnych wspomnień, ale – w tych kluczowych – ponad „opis własnymi słowami” przedkłada pełnokrwisty, najlepiej oddający istotę rzeczy oraz atmosferę cytat.

Wielu czytelników lektura może zaszokować. Mniej nawet łobuzerskimi lub zgoła bandyckimi poczynaniami chuligańskich paczek, bardziej emanującym z licznych stron antyamerykanizmem, w treści i formie graniczącym z paranoją. Nie autora, lecz ważnych, choć drugoplanowych, bohaterów jego książki: polityków, dziennikarzy na usługach władzy, tzw. działaczy, prawników.

Z kolei miłośników literatury i filmu zainteresują chuligańskie fascynacje autorów dzieł papierowych i celuloidowych. Jest jeszcze coś, co wyróżnia tę książkę – to ważny dla każdego rozdziału i dla wielu sytuacji opis tła, na jakim rozgrywają się przedstawione wypadki. Tła politycznego, społecznego, obyczajowego. Z kolei dołączone do każdego rozdziału „Niezbędniki” wyjaśnią (młodszemu lub po prostu mniej w historii zorientowanemu) czytelnikowi: kto, co i dlaczego.
/opis wydawcy/


Tytuł dostępny jako prezent do 31 stycznia
.
 [wejście: www.libra.ibuk.pl]

 

Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i konto myIBUK. Zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali za pośrednictwem naszej Biblioteki z e-booków na platformie IBUK LIBRA, do pobrania z Wypożyczalni bezpłatnego kodu PIN i założenia konta myIBUK.

Więcej informacji
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Mój przyjaciel – Miś”2020-01-14


W „Galerii na Piętrze”  prezentujemy wystawę „Mój przyjaciel – Miś”. Są to prace uczniów nagrodzone i wyróżnione w V edycji Międzyszkolnego Konkursu plastycznego „Mój przyjaciel – Miś” organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

 

Galeria zdjęć

 
Programowanie czas zacząć! 2020-01-14

Zaproszenie na warsztaty
Programowanie czas zacząć! Kodowanie
z/i bez komputera

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zaprasza
na warsztaty poświęcone nauce podstaw programowania
z udziałem Pani Magdaleny Skruch
                   (nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie)

Termin: 29 stycznia (środa) w godz. 10:00 - 11:30

Organizatorzy i prowadzący: Grażyna Kłos i Maciej Sztorc
Adresaci: nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy świetlic szkolnych oraz wszyscy zainteresowani

Miejsce: sala konferencyjna PBW (I piętro, p. 11)
Zgłoszenia: grazyna.klos@ken.pbw.lublin.pl lub maciej.sztorc@ ken.pbw.lublin.pl
Gwiazda Szeryfów Praw Dziecka2020-01-10

Klub Szkół UNICEF zrzesza szkoły, które promują wśród uczniów idee tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej, znajomość praw dziecka i wrażliwość na problemy społeczne. Placówki zrzeszone w Klubie Szkół UNICEF realizują różne projekty związane z bezpieczeństwem dzieci i kładące nacisk na edukację o prawach dziecka, a także wyróżniają osoby dbające o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności (Szeryfowie Praw Dziecka).

 

Mamy przyjemność poinformować, że na wniosek Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie jedną z wyróżnionych osób została Joanna Tarasiewicz, pracownik naszej Biblioteki.

 

 
Ferie zimowe 2020 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie2020-01-09

Na ferie zimowe 2020 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN
w Lublinie przygotowała dla dzieci i młodzieży ofertę bezpłatnych zajęć. Spotkania odbywać się będą od poniedziałku do piątku przez cały okres ferii (13 stycznia-17 stycznia oraz 21, 24 stycznia) w siedzibie PBW przy ul. Żołnierzy Niepodległej 1 w godz. 10:00-14:00. Zajęcia poprowadzą nauczyciele bibliotekarze.

 

 

 

Zapraszamy zorganizowane grupy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i trochę starszych nastolatków wraz z opiekunami.

 

 

 

Internetowe Centrum Medialne oferuje dzieciom bezpłatny dostęp do Internetu.

 

 

Zapraszamy do Wydziału Zbiorów Audiowizualnych na projekcje bajek i filmów dla dzieci i młodzieży, oferujemy również zajęcia z wykorzystaniem gier edukacyjnych.

 

Zgłoszenia grup przyjmujemy pod nr telefonu: 81 532 80 49 w. 14

 

Oferta zajęć
VII Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim2020-01-07

VII Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim

"Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny"

 

pod patronatem 

 

Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego
Ojca Mateusza Pindelskiego, Prowincjała Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów                  
Pana Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego
Pana Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin
Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty
Pana Przemysława Omieczyńskiego, Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości w Lublinie

 

organizatorzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie

 

Regulamin wraz z kartą zgłoszeniową

 
VI Ogólnopolski Konkurs Literacki o Twórczości Kornela Makuszyńskiego2020-01-07

 VI Ogólnopolski
Konkurs Literacki o Twórczości Kornela Makuszyńskiego
CZYTANIE JEST PRZYGODĄ


pod patronatem

 

Pana Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka
Pana Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin
Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty
Pani Anny Wende - Surmiak, Dyrektora Muzeum Kornela Makuszyńskiego - Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Pani Karoliny Kępczyk, Dyrektora Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 

Organizatorzy:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie

 

Regulamin wraz z kartą zgłoszeniową
Nowości w świątecznym klimacie2019-12-17


Świąteczne nowości książkowe 2019 już dostępne w Wypożyczalni. Polecamy i zapraszamy!
PorozmawiajmyProszę2019-11-25

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zdobyła jedną z trzech głównych nagród w konkursie na relację z realizacji projektu PorozmawiajmyProszę zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę.

 

Nagrodzone warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Wydarzenie koordynowały Beata Trochonowicz-Wach (Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym) i Joanna Tarasiewicz (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie).

 

link do projektu 

link do relacji 
V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”2019-11-21

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie kolejny raz została koordynatorem wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”.

 

W imieniu organizatorów zwracamy się z propozycją współpracy przy realizacji projektów objętych patronatem Ministra Edukacji Narodowej - V Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne oraz Certyfikatu Wielkiej Ligi Czytelników: Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo - poprzez objęcie funkcji Koordynatora Powiatowego.

 

Projekt Wielka Liga Czytelników to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w realizację podstawy programowej przedszkoli i szkół. Skutecznie oddziałuje on na szeroko pojęty rozwój poprzez kształtowanie kompetencji czytelniczych wpływających na sukces ucznia. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie ucznia do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia. 

Kontakt do koordynatora wojewódzkiego:  lubelskie@wielka-liga.pl
Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj!2019-11-04

 

Nasza Biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj!" realizowanej przez Fundację Dbam o Mój Zasięg. Ideą akcji jest propagowanie wysyłania tradycyjnych bożonarodzeniowych kartek świątecznych zamiast smsów.
Działanie wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę e-uzależnień, jak również w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/20 określone przez MEN. Koordynatorem akcji jest Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, doradca metodyczny.
Zainteresowane placówki zapraszamy do kontaktu: joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.plAsy Internetu2019-10-05

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie jest dla nas bardzo ważne. Nasza biblioteka zakwalifikowała się do kolejnego projektu uczącego bezpiecznego i twórczego korzystania z zasobów sieciowych Asy Internetu. Program realizowany jest we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą i firmą Google. Realizowane przez nas zajęcia są zgodne z podstawą programową.

 

Koordynatorami projektu są Maciej Sztorc i Joanna Tarasiewicz. Zapraszamy do zapisów:  joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl  lub maciej.sztorc@ken.pbw.lublin.pl
800 080 222 - całodobowa bezpłatna infolinia 2019-10-03

Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

 

więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej

 
Ogólnopolska akcja „Mała książka – wielki człowiek”2019-10-02

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami po wyprawkę czytelniczą, która została przygotowana w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat.


Głównym organizatorem akcji jest Instytut Książki. Koordynatorem projektu w Bibliotece jest Katarzyna Kapek.


Wyprawka czytelnicza: książka dla dziecka, książka dla opiekuna, przypinka z logo akcji, Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Kiedy dziecko zbierze 10 naklejek, otrzymuje uroczyście Dyplom.

 

Udział w akcji jest bezpłatny.

Akcja trwa od września 2019 r. do czerwca 2020 r. lub do wyczerpania materiałów promocyjnych. Serdecznie zapraszamy! /KK/

Regulamin akcji

Materiały prasowe organizatora, więcej na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

Teledysk promujący projekt

 
Powierzenie zadań doradcy metodycznego2019-09-28

25.09.2019 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie aktów powierzeń zadań doradcy metodycznego dla wyłonionych drogą konkursu nauczycieli.

Doradcą metodycznym dla nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublina i powiatów świdnickiego, łęczyńskiego, opolskiego, ryckiego, łukowskiego, kraśnickiego i janowskiego została Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji. 
 

 

Archiwum wydarzeń 2019