Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

 


 

Wakacyjne godziny pracy2019-07-02


W miesiącach lipiec - sierpień Biblioteka czynna:

poniedziałek - piątek 8:00-15:00

sobota – nieczynna 
VI Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych woj. lubelskiego2019-07-01

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie
i Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapraszają na

 

 

 

 

VI Konferencję
bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych
województwa lubelskiego

 

Temat konferencji brzmi:

BIBLIOTEKA SZKOLNA CENTRUM INNOWACJI

Konferencja odbędzie się 26 września 2019 r.
w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a

          W tym roku już po raz szósty Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie organizuje cykliczną konferencję dla nauczycieli bibliotekarzy województwa lubelskiego. Spotykamy się, by wspólnie rozmawiać o sprawach istotnych dla naszego środowiska, dzielić się doświadczeniem i stawiać przed sobą nowe wyzwania.

          Celem tegorocznej konferencji będzie przedstawienie pomysłów na to, jak urozmaicić, usprawnić i uatrakcyjnić aktywność biblioteki szkolnej, rzecz jednak w tym, aby działania te definiowały bibliotekę szkolną jako miejsce innowacyjne, twórcze, nowatorskie, skierowane do ucznia oraz jego bliższego i dalszego otoczenia.

          Szczególną rolę biblioteki szkolnej w procesie dydaktycznym i wychowawczym dostrzega Ministerstwo Edukacji Narodowej, określając w Ustawach o Prawie Oświatowym i Systemie Oświaty, że zadaniem biblioteki szkolnej jest obok gromadzenia, opracowania zbiorów także tworzenie warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u nich nawyku czytania i uczenia się.

          W czasie trwania konferencji chcielibyśmy odpowiedzieć na pytania: jak wygląda proces wdrażania innowacji, zarówno w zakresie działalności ściśle bibliotecznej, jak też obejmującej nowoczesne formy pracy z czytelnikiem za pomocą elektronicznych narzędzi tworzenia
i przekazywania informacji oraz jakie warunki stworzyć uczniom, aby traktowali bibliotekę szkolną jako przestrzeń do nauki i poszukiwania informacji.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa
w konferencji, przesyłając zgłoszenie na adres e-mail:
luiza.kawka@ken.pbw.lublin.pl.

 

program konferencji 

 

 

Z poważaniem

 

Komitet organizacyjny:

dr hab. Anita Has-Tokarz

dr Renata Malesa

dr Grażyna Piechota

Barbara Rzeszutko

Luiza Kawka

Edyta Tomaszek

 

 
Książka Miesiąca – prezent od IBUK Libra! 2019-06-30


 

Na dobry początek lata lektura o wpływie otoczenia na nasze działanie i myślenie. W lipcu prezentem od IBUKA Libra zostaje książka "Siła innych" autorstwa Michaela Bond'a. 

Jeżeli nawet wydaje się nam, że mamy decydujący wpływ na to, co dzieje się wokół, przez większość czasu jest dokładnie odwrotnie. Jesteśmy poddawani manipulacji niemal w każdej sferze życia.

Przez lata psychologom udało się odkryć, dlaczego i w jaki sposób nasza wrodzona umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie ma ogromny wpływ na sposób naszego myślenia, zachowania, napędza nas do zdobywania szczytów, osiągania sukcesów, a z drugiej strony do bezmyślnego okrucieństwa.

W tej wciągającej książce Michael Bond bada najnowsze przełomy w psychologii społecznej i pokazuje, w jaki sposób uczyć się myślenia grupowego, budować lepszą pracę zespołową, identyfikować wspólne cele, stać się bardziej etycznymi i przetrwać momenty, kiedy nie ma się wsparcia grupy.
Ta niezwykła mieszkanka teorii ewolucyjnej, nauki o behawioryzmie i studium przypadku nauczy cię, jak w pełni wykorzystać ducha zespołowości. 
/Z opisu wydawcy/

 

Książka dostępna do 31 lipca. Zachęcamy do lektury! [wejście: www.libra.ibuk.pl]

 

Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i konto myIBUK. Przypominamy, że ubiegłoroczne kody PIN straciły ważność - zapraszamy do Wypożyczalni po PIN-y na 2019 rok. Jednocześnie zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali z książek elektronicznych na platformie IBUK LIBRA, do pobierania bezpłatnych kodów, pozwalających na założenie konta i e-czytania na laptopach, tabletach i smartfonach.

Więcej informacji
Nowości - książki dla dzieci 2019-06-30
Kliknij. Sprawdź. Zrozum2019-06-04

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie została zakwalifikowana do udziału w projekcie „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” realizowanym przez Fundację Społeczeństwa Informacyjnego wraz z partnerami – Goethe Institut i Polityka Insight.

Program poświęcony jest krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji.
Koordynatorami projektu w naszej bibliotece zostali Maciej Sztorc i Joanna Tarasiewicz, którzy przeprowadzą cykl warsztatów poświęconych edukacji informacyjnej dla uczniów i nauczycieli placówek edukacyjnych na terenie woj. lubelskiego. 

Informacje i zapisy: 
joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl
msztorc@ken.pbw.lublin.pl

 
Ogólnopolska akcja „Mała książka – wielki człowiek”2019-05-31

Z przyjemnością informujemy, że nasza Biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 roku zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat po wyprawkę czytelniczą. Do kolejnej edycji projektu bookstartowego organizowanego przez Instytut Książki zgłosiło się aż 5156 bibliotek. Kampania zachęcająca dzieci i rodziców do czytania jest ważnym elementem edukacji społeczeństwa. Koordynatorem akcji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie jest Katarzyna Kapek.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem projektu.
 

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym będzie można odebrać od września 2019 r. w ponad 5 tys. bibliotek w całej Polsce, które zgłosiły się do projektu. Pełna lista bibliotek biorących udział w akcji pojawi się na stronie www-wielki-czlowiek.pl pod koniec maja 2019 r.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
 

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
 

Regulamin akcji

Materiały prasowe organizatora, więcej na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

/KK/

 
Wyniki etapu wojewódzkiego Wielkiej Ligii Czytelników 2019-04-02


Wyniki etapu wojewódzkiego Wielkiej Ligii Czytelników.

Gratulujemy finalistom i wszystkim uczestnikom konkursu. 
Zanurzeni w legalnej kulturze2019-02-11

        
 

Nasza Biblioteka bierze udział w multimedialnym projekcie Kultura Na Widoku. Celem przedsięwzięcia jest promowanie świadomego i zgodnego z prawem autorskim uczestnictwa w kulturze oraz propagowanie zasobów legalnych źródeł kultury.

W prowadzonych przez nas warsztatach dla uczniów i nauczycieli uczymy poszanowania własności intelektualnej i zachęcamy do korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych. W czasie trwania projektu Kultura Na Widoku z wywieszonych w bibliotece plakatów za pomocą kodów QR i aktywnych linków można pobrać bezpłatnie filmy, audiobooki i e-booki.

Działania fundacji Legalna Kultura wspiera Lustro Biblioteki, które co roku ogłasza konkurs na zdjęcia, na których zaprezentowany będzie plakat Kultury Na Widoku.  Z dumą informujemy, że nasze zdjęcie Zanurzeni w Legalnej Kulturze znalazło się wśród grona zwycięzców.
Nowelizacja Karty Nauczyciela - e-book2019-01-08Darmowy e-book dla naszych Czytelników - pełna wersja (pdf)


Więcej bezpłatnych publikacji elektronicznych
w zakładce Darmowe ebooki
Charytatywna akcja ROZKRĘCAMY JASIA! 2018-12-21

 
Zapraszamy do naszej Biblioteki, w której w ramach akcji charytatywnej można zostawić plastikowe nakrętki. Zbieramy je, aby pomóc w sfinansowaniu specjalistycznego obozu rehabilitacyjnego dla Jasia. Chłopczyk ma 4 lata. Ma zespół Downa i inne towarzyszące dysfunkcje. W bardzo prosty sposób każdy może włączyć się do akcji i wesprzeć zbiórkę. Wystarczy przynieść nakrętki. W imieniu Jasia – dziękujemy!


Zbiórka trwa do końca czerwca 2019 roku.

 

Archiwum wydarzeń 2019