Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

 
2018-10-27

W związku z  V Konferencją

bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego

w dniu 27 września 2018 r.

 Biblioteka będzie nieczynna
2018-10-20

 

 

V  Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych

województwa lubelskiego

Kompleksowe wspomaganie oraz inne formy wspierania pracy szkoły/placówki
-
zaproszenie do współpracy

27 września 2018 r., Sala Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a


Na konferencję zapraszają:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

i Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Więcej informacji

Program konferencji
2018-10-19

Ogólnopolski konkurs na grę edukacyjną

Moja Polska Niepodległa

dla uczniów
szkół podstawowych i ponadpodstawowych


  Organizatorzy:
Pedag
ogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie
Szkoła Podstawowa nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia  w Lublinie

 

 

Współorganizatorzy:
Klub Inteligencji Katolickiej w Lublinie
Fundacja Instytutu im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie

 

Zapraszamy do udziału w konkursie.

Regulamin konkursu

 
X Edycja konkursu plastycznego WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY2018-10-17

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 29 im. A Mickiewicza w Lublinie oraz doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania zapraszają uczniów gimnazjów i szkół podstawowych do udziału w X edycji konkursu plastycznego pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Lubelskiego: „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - POD WSPÓLNYM NIEBEM”. 

Regulamin konkursu 

 
Projekt „Rozmowy przy wspólnym stole”2018-10-16

Z przyjemnością informujemy, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 16 października 2018 r. (wtorek) o godzinie 11.00 w czytelni Biblioteki.

 

Celem projektu jest wypracowanie i przetestowanie w bibliotekach modelu dobrej rozmowy. Chcemy, żeby „Rozmowy przy wspólnym stole” stały się szansą na spotkanie osób z różnych środowisk i o różnych poglądach, mieszkających w jednej miejscowości.

 

Do projektu przystąpiły 22 biblioteki z całej Polski. Tematem pierwszego spotkania będzie świętowanie stulecia niepodległości Polski. Z tej okazji chcemy zaprosić do odpowiedzenia sobie i przedyskutowania z innymi odpowiedzi na pytanie „Czym dla mnie jest niepodległość?”. Kolejne tematy ustalą biblioteki już samodzielnie, biorąc pod uwagę potrzeby i zainteresowania swojej społeczności.

 

Organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjatywa wspierana jest przez Fundację Obywatelską zarządzaną przez Fundację dla Polski.

 

Szczegóły na stronie organizatora

link

 

        
Konkurs „Re-Animuj się!” rozstrzygnięty!2018-10-01

Do udziału w trzeciej edycji konkursu zorganizowanego przez sieć LABiB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zgłosiło się 100 bibliotek. Nagrody - warsztaty i konsultacje z Ambasadorami LABiB - trafiły do 27 bibliotek, które przesłały najciekawsze zgłoszenia.

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka wygrała warsztaty „Gry miejskie w bibliotece — skuteczny sposób promocji”, które poprowadzi Karol Baranowski, Ambasador LABiB. Spotkanie odbędzie się 1 października 2018 r. (poniedziałek) o godzinie 10.00

 

Karol Baranowski - Uzależniony od Internetu, książek i roweru bibliotekarz nauczyciel, który uczy, bawi, wychowuje. Uwielbiam zarówno tworzyć, jak i być uczestnikiem gier miejskich. Prowadzę zajęcia z tabletami w swojej bibliotece, warsztaty z nowych technologii, organizuję „Odjazdowego Bibliotekarza”. Mam też swój kawałek Internetu pod adresem: www.charliethelibrarian.com. Specjalizacja: gry miejskie – projektowanie, tworzenie, przeprowadzanie; nowe technologie, nowe media; obróbka grafiki i filmów wideo; social media szeroko rozumiane.

 

Szczegóły na stronie organizatorów

link

KK

 
„Czytanie – Polecam”2018-07-06

W „Galerii na piętrze” jest prezentowana wystawa prac pokonkursowych  VI Wojewódzkiego konkursu plastycznego  dla placówek oświatowych województwa lubelskiego w roku szkolnym 2017/2018 „Czytanie – Polecam”. Uroczysty finał tegorocznej edycji konkursu odbył się 26.04.2018 r.

Organizatorem konkursu
„Czytanie – Polecam” jest Bursa Nr 1 w Lublinie. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie jest Patronem konkursu od jego pierwszej edycji. Zapraszamy do obejrzenia wystawionych prac.

 

Uroczysty Finał

 

Galeria

 
Rusza Dyskusyjny Klub Filmowy u Seniorów2018-07-06

6 lipca 2018 r. o godz. 13.00 podopieczni Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu – pierwszym seansie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

 

Dyskusyjny Klub Filmowy Seniora to pomysł bibliotekarek Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW - Edyty Tomaszek i Luizy Kawki, które postawiły sobie za cel popularyzację ambitnych oraz wartościowych filmów polskiej i światowej kinematografii.  Oglądając wspólnie z Seniorami na ekranie ruchome obrazy, będą grupową burzą mózgów rozbierać film na części pierwsze, aby go potem poskładać na nowo w spójną całość.

 

Pierwszym filmem, jaki zaprezentowano podczas inauguracji DKF-u była tragikomedia „Panie Dulskie” w reżyserii Filipa Bajona. Film jest zarazem ekranizacją książki Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”, wariacją na jej temat, a także ciągiem dalszym. To co najbardziej zaciekawia i intryguje to fakt, iż opowieść została przedstawiona w ramach trzech przeplatających się nieustannie płaszczyzn czasowych – tej z początku XX wieku, roku 1954 oraz tej współczesnej. Nie należy zapominać o gwiazdorskiej obsadzie i to w głównej mierze w żeńskim wymiarze - Krystynie Jandzie, Katarzynie Figurze i Mai Ostaszewskiej.

 

Seans filmowy został poprzedzony krótkim wprowadzeniem, a po  projekcji filmu był czas na dzielenie się wrażeniami. Nasza dyskusyjna grupa miłośników srebrnego ekranu wykazała się ogromną błyskotliwością, dużą uwagą i niezwykłą przenikliwością - różne odczucia, interpretacje, wrażenia.

 

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich starszych fanów kina do uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach DKF-u oraz na kolejny pokaz, który odbędzie się we wrześniu. Tym razem obejrzymy film biograficzny - „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

 

 

 

  

 
Informacja dla osób korzystających z usług PBW w Lublinie2018-06-15

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach.

Zachęcamy do zapoznania się z: 


KLAUZULĄ INFORMACYJNĄ O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH 

 
Najpopularniejsze e-booki w PBW2018-06-14
Nowe lekcje w ofercie PBW2018-04-23


Zachęcamy nauczycieli do skorzystania z oferty lekcji bibliotecznych prowadzonych bezpłatnie przez naszych nauczycieli bibliotekarzy. Najnowsze propozycje zajęć: 

Kto może zostać felietonistą?
- 45 min.
Lekcja ma na celu przybliżenie uczniom historii i cech gatunkowych felietonu prasowego. Uczestnicy zajęć podejmują próbę analizy współczesnych wypowiedzi felietonistycznych. Adresaci:  kl. I-IV liceum ogólnokształcącego (prowadzenie: Patryk Iwańczyk)

Nagłówek, lid i korpus, czyli z czego składa się tekst prasowy -45 min. 
Celem lekcji jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu budowy wypowiedzi prasowej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję dowiedzieć się, co nazywamy nagłówkiem, lidem czy korpusem i na czym polega zasada „odwróconej piramidy”. Adresaci:  kl. I-IV liceum ogólnokształcącego (prowadzenie: Patryk Iwańczyk)

 

Skąd się biorą książki? Pojęcia związane z powstawaniem i rozpowszechnianiem książki - 45 min. 
Uczniowie poznają proces powstawania i dystrybucji książek. Oglądają krótki film o nowoczesnej produkcji książek. Odgadują zagadki związane z tworzeniem i rozpowszechnianiem książek. Adresaci: przedszkole i edukacja wczesnoszkolna (prowadzenie: Katarzyna Kapek)

 

Znajomość rodzajów wydawnictw - 45 min.
Dzieci poznają rodzaje wydawnictw (komiks, podręcznik, słownik, atlas, gazeta itd.) – oglądają je i charakteryzują. Zastanawiają się, co zawiera taka książka/gazeta/czasopismo, w jakim celu korzysta się z takiej książki i komu może być potrzebna. Adresaci: przedszkole i edukacja wczesnoszkolna (prowadzenie: Katarzyna Kapek)

 

Przejdź do pełnej oferty lekcji
Wypożycz, graj i ucz przez zabawę2018-03-01

Wydział Zbiorów Audiowizualnych ma przyjemność zaproponować Państwu możliwość wypożyczania gier planszowych i karcianych lub przeprowadzania na miejscu zajęć edukacyjnych z ich wykorzystaniem.

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów i wychowawców jako propozycję wzbogacenia procesu dydaktyczno-wychowawczego.

 
Gry planszowe i karciane to doskonała alternatywa dla wszechobecnych nowoczesnych technologii, a ich wykorzystanie jako narzędzia edukacyjnego może być jedną z ciekawszych metod aktywizujących. Szeroko rozumiane gry edukacyjne pozytywnie wpływają na kształtowanie wielu ważnych umiejętności, takich jak  praca według ustalonych reguł, zasad współpracy i zachowania, koncentracja uwagi i spostrzegawczość, wytrwałość w dążeniu do samodzielnego rozwiązania problemu, przyjmowanie odpowiedniej postawy wobec porażki i zwycięstwa oraz odporność na stres, odkrywanie własnych mocnych stron.


To, czy granie stanie się jednym z elementów lekcji, czy pozostanie tylko sposobem na miłe spędzanie czasu pozaszkolnego, zależy od Państwa. My ze swojej strony zachęcamy do próby zastosowania gier w edukacji szkolnej. /et/

  

Gra może tak wciągać, tak angażować uwagę, jak żadna
inna metoda nauczania. Co więcej, wzrost zainteresowania
i motywacji wywołany krótką grą może obudzić pozytywnie
nastawienie do przedmiotu (i nauczyciela), utrzymujące się
czasem nawet przez wiele tygodni.
Geoff Petty

 Źródło: Geoff, P. (2010). Nowoczesne nauczanie. Praktyczne wskazówki
i techniki dla nauczycieli, wykładowców i szkoleniowców. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

 

 
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2017-12-01

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, ul. Żołnierzy Niepodległej 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.

Archiwum wydarzeń 2017