Aktualności             

 

 

 

 

  


 
NOWOŚCI 2017-02-24

 

Nowe książki w zbiorach PBW - luty 2017

 
  
Multimedia  - Nowości Wydziału Audiowizualnego Grudzień 2016
2017-02-23

Zapraszamy na spotkanie metodyczne 


Darmowe podręczniki dla gimnazjum i szkoły podstawowej 
Podstawy prawne 
Wypracowana dokumentacja 
Wymiana doświadczeń


28 lutego 2017 r.
godz. 16:30

Prowadzenie: Jadwiga Witkowska-Kunach
Miejsce: sala konferencyjna PBW im. KEN w Lublinie
„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego” 2017-02-22

 

 

Uprzejmie informujemy, że kolejny etap konkursu

odbędzie się 3 marca 2017 roku

w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

przy ulicy Magnoliowej 8 o godzinie 10.00 w auli.

Uczestników prosimy o stawienie się na godzinę 9.30 do sali konferencyjnej.

 

 


Wykaz uczniów laureatów etapu szkolnego

Wojewódzkiego Konkursu

 „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego”

 w kategorii:

 Kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki

 Kultura i realioznawstwo Republiki Austrii

 Terminarz:

     22.12.2016    zgłoszenie zespołów do konkursu
1-2.02.2017   etap szkolny
      13.02.2017   wyniki I etapu
       3.03.2017   etap okręgowy
       7.03.2017   lista szkół i zespołów zakwalifikowanych do trzeciego etapu
      24.04.2017   etap wojewódzki - finał

 

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego”
Warsztaty dla germanistów2017-02-22

 18 lutego 2017 r. (sobota) w godz. 9.00-12.15 w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki im. KEN w Lublinie odbyły się zajęcia w ramach programu Fokus Grundschule, które prowadziła pani Agnieszka Krajewska – trener Goethe-Institut Warschau. Warsztaty metodyczne Neue Medien im DaF-Unterricht für Jugendliche und Kinder (Nowe media w nauczaniu dzieci i młodzieży) dedykowane były nauczycielom germanistom. Spotkanie zgromadziło 16 nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Lublina i regionu lubelskiego oraz nauczycieli uczelni wyższych i szkół językowych. Uczestnicy spotkania doskonalili swoje kompetencje zawodowe oraz poznali metodyczno-technologiczne innowacje w nauczaniu języka niemieckiego.

 

Pani A. Krajewska prowadziła warsztaty przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych form nauczania, które aktywizowały uczestników do wspólnej pracy. Zajęcia realizowane były również przy pomocy urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów. Nauczyciele zgromadzeni w grupach czteroosobowych korzystali także z materiałów dydaktycznych znajdujących się w Mediotece Języka Niemieckiego Goethe Institut. Warsztaty przebiegały w przyjaznej i twórczej atmosferze.

 

W warsztatach uczestniczyła pani Wiesława Wąsik – doradca metodyczny języka niemieckiego, która prowadzi w naszej Bibliotece konsultacje dla nauczycieli germanistów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

Po zakończeniu zajęć nauczyciele odwiedzili Mediotekę Języka Niemieckiego Goethe Institut oraz Wydział Zbiorów Audiowizualnych. Pod kierunkiem pani W. Wąsik uczestnicy spotkania obejrzeli kolekcję książek i czasopism metodycznych oraz zapoznali się ze zbiorem pomocy dydaktycznych do nauki języka niemieckiego. Następnie Pani Luiza Kawka – kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych przedstawiła nauczycielom ofertę edukacyjną Wydziału.

 

Galeria

Film
PBW na Targach Edukacyjnych2017-02-21

W dniach 16-17 lutego 2017 r. nasza Biblioteka wzięła udział w XIII edycji Targów Edukacyjnych w Lublinie. Stoisko prezentowało zbiory PBW - książki, czasopisma, pomoce multimedialne oraz usługi edukacyjne. Dziękujemy za zainteresowanie ofertą Biblioteki i odwiedzenie naszego stoiska.

galeria zdjęć 
2017-02-10

Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie
oraz partnerzy:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie,
Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
zapraszają na

 

IV Lubelskie Forum Bibliologów,

 Informatologów i Bibliotekarzy

 

Konferencja odbędzie się 2 marca 2017 roku

w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie

 

Temat konferencji brzmi:


BIBLIOTEKI PARTNEREM – PARTNERZY DLA BIBLIOTEK:

 MODELE – STRATEGIE –  KORZYŚCI

 

Współczesne biblioteki działają w zróżnicowanych i turbulentnych warunkach, określanych przez ich otoczenie bliższe i dalsze, które są charakterystyczne dla całej współczesnej gospodarki rynkowej. Odnajdywanie się w tej złożonej rzeczywistości wymusza na bibliotekach zachowania typowe dla firm. Wachlarz i realizacja świadczonych usług, nierzadko wychodzących poza zakres działań statutowych, opiera się coraz częściej na współpracy z rozmaitymi podmiotami, w tym także biznesowymi. Podczas Forum chcemy przyjrzeć się bliżej modelom i przejawom współpracy bibliotek z różnymi partnerami, strategiom ich pozyskiwania i poddać pod dyskusję kwestię wzajemnych korzyści wynikających z podejmowania kooperacji.

Wyrażamy nadzieję, że wydarzenie – wzorem poprzednich -  stanie się okazją do pogłębiania integracji, umacniania współpracy oraz wymiany doświadczeń w środowisku  bibliologów, informatologów i bibliotekarzy z Lublina i Lubelszczyzny.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Forum Wszystkich zainteresowanych problematyką. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona do 80). Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w Forum, przesyłając wypełnioną kartę zgłoszenia w terminie do 24 lutego br na adres e-mail: grazyna.piechota@poczta.umcs.lublin.pl

Będzie nam miło, jeśli zechcą Państwo wziąć udział w Forum i zabrać głos w dyskusji.

 

Z  wyrazami szacunku

Komitet Organizacyjny:

     prof. dr hab. Maria Juda

 dr Anita Has-Tokarz

    dr Renata Malesa

  dr Grażyna Piechota

Program konferencji
Ferie zimowe 2017 z PBW i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4. Podsumowanie2017-01-23

Wzorem roku poprzedniego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN  i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 im. Jerzego Ciesielskiego w Lublinie wspólnie zorganizowały cykl  spotkań na ferie zimowe.

 

Uczestnikami były dzieci - podopieczni Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Pogotowia Opiekuńczego. Między 16 a 27 stycznia odbyły się cztery spotkania. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby każde dziecko mogło spędzić czas w miły i atrakcyjny sposób.

 

Podczas pierwszego spotkania przybyłe dzieci zostały zaproszone do zwiedzania Biblioteki. Odbyły wycieczkę po poszczególnych wydziałach - pokazano im czytelnię, wypożyczalnię, magazyny z książkami i czasopismami oraz wyjaśniono zadania bibliotekarzy poszczególnych wydziałów. W rolę przewodnika wcielił się Piotr Wiechnik - nauczyciel bibliotekarz Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji. Korzystając z gościnnych, nowo urządzonych pomieszczeń Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, panie pedagog przeprowadziły wiele zabaw, głównie integracyjnych, które rozruszały dzieci i pozwoliły na szybkie zapoznanie się. O nudzie nie było mowy! Ćwiczenia wprowadziły uczestników w pogodny nastrój i wywołały uśmiech na twarzy. Spotkanie inauguracyjne zakończono projekcją kilku filmów animowanych.

 

Kolejne dwa spotkania odbyły się poza Biblioteką. Były to wyjścia do kina na seanse filmu pt. „Kubo i dwie struny” oraz „Łapa”. Przed każdym seansem zapewniono dzieciom możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Wspólnie posiłki sprzyjały nawiązywaniu znajomości i kontaktów wśród uczestników.

 

Ostatnie spotkanie feryjne miało miejsce w sali konferencyjnej Biblioteki, gdzie odbyła się projekcja filmu pod tytułem „I ty możesz zostać bohaterem”, a następnie quiz poświęcony filmowi. Uczestnicy kilka godzin spędzili przy popularnych grach planszowych. Uwielbiane przez dzieci planszówki nie tylko rozwijają, ale przede wszystkim integrują.

 

Za organizację wspólnych ferii 2017 szczególne podziękowania należą się paniom pedagog - Natalii Maciejewskiej oraz Magdalenie Ochal.
Inauguracja Roku Josepha Conrada 2017-01-20

2017 jest Rokiem Josepha Conrada - Korzeniowskiego. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zainaugurowała  obchody ekspozycją w gablocie w  holu. Ekspozycja poświęcona twórcy „Jądra  ciemności”, „Lorda Jima”, „Nostromo”,Tajnego agenta”, „W oczach Zachodu” apologizuje głównie tematykę psychologiczno-moralną.

 

Ze wszystkich pisarzy, jakich wydała Polska, Joseph Conrad - Korzeniowski był pisarzem najbardziej europejskim. Ten polski szlachcic - brytyjski pisarz i żeglarz, był człowiekiem trzech kultur: polskiej, francuskiej i angielskiej.  Uznany jest za jednego z najwybitniejszych stylistów w angielskiej literaturze oraz nowatorów prozy powieściowej. Powieść „Jądro ciemności” jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury nowoczesnej, analizowanym przez miliony studentów na całym świecie i przetwarzanym w postaci filmów. 

 

Conradowi udało się opanować do perfekcji angielską pisownię, składnię i gramatykę, chociaż do końca życia mówił po angielsku z bardzo silnym obcym akcentem, trochę polskim, trochę francuskim. Znał doskonale język francuski i historię Francji. Akcja jego utworów rozgrywa się częściej we Francji, niż w Anglii. Jego życie  upłynęło pod znakiem morza i książek. Podróże wynikały z poświęcenia się marynarce już od siedemnastego roku życia.

 

Poruszał się swobodnie po obszarach wielu  innych kultur europejskich. Według niego „Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi - i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie”.  Niemal wszystkie jego dzieła poruszają temat moralności jednostki lub zbiorowości ludzkiej. Są one przesiąknięte aktami tchórzostwa, okrucieństwa, strachu, niezrozumienia, zachłanności. Dzieje się tak, ponieważ dla Conrada „literatura jest historią ludzką”. Z własnej ojczyzny wyniósł znajomość naszej literatury, przede wszystkim wielkich romantyków - jego ulubionym poetą był Słowacki, "dusza polskości", jak go określił, a także typowe motywy wierności, zdrady, odwagi, obowiązku i honoru.

 

Był synem Apollona Korzeniowskiego, poety, tłumacza i wybitnego działacza niepodległościowego. W dzieciństwie (1862-67) dzielił z rodzicami zesłanie  do Wołogdy, w północnej Rosji. W wieku dwunastu lat przyszły pisarz został sierotą. Chociaż z Polski wyjechał szybko, to nie stracił kontaktu z rodakami, a przede wszystkim nie utracił zainteresowania swoją ojczyzną. Syn polskich patriotów, zesłańców syberyjskich bardzo bolał nad faktem braku niepodległości swojej ojczyzny. Miał wyrzuty sumienia, że żyje z daleka od niej. W 1916 r. ogłosił „Notę w sprawie polskiej”, w której postulował odbudowę Polski pod protektoratem Wielkiej Brytanii i Francji. Kiedy Polska odzyskała niepodległość w roku 1918, napisał pełne przejęcia szkice o "zbrodni rozbiorów" i odbudowie państwa polskiego. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 r., apelował gorąco o udzielenie jej pomocy.

 

Rok 2017 będzie okresem refleksji nad tym, co Joseph Conrad - Korzeniowski wniósł  do cywilizacji europejskiej, oraz dlaczego jego postać i  twórczość ważna  jest dla nas, Polaków.

 
Niezgodna-Divergent - prace2017-01-13


Zapraszamy do oglądania w "Galerii na piętrze" prac powstałych w trakcie imprezy czytelniczo-językowej "Niezgodna-Divergent". Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 3 im. im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie.


"Niezgodna" to tytuł pierwszej części bestselerowego cyklu Veroniki Roth, opowiadającego o przygodach szesnastoletniej Beatrice Prior, która zostawia swoją rodzinną frakcję–Altruizm i wstępuje w szeregi Nieustraszonych. Cykl porównywany do Igrzysk śmierci przyniósł autorce sławę i uznanie czytelników.


galeria zdjęć
Pierwsze kroki ku patriotyzmowi2017-01-03

W gablotach wystawienniczych w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie obejrzeć można miniekspozycję Na tropie historii. Jest to wystawka wybranych prac dzieci z lubelskich przedszkoli - Przedszkola nr 25, Przedszkola nr 85, Przedszkola nr 64 oraz z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Marii Konopnickiej w Puławach.

 

Prace dzieci to jeden z wielu efektów wdrożenia Jesiennej Akademii Korpusu Ochrony Pamięci – jednego z programów fundacji Normalna Kultura.

 

Wykonane prace przedstawiają ważne postacie z historii Lublina i Lubelszczyzny oraz wytwory ich talentów i umiejętności. Znalazły się tu m.in. podobizny lubelskich przemysłowców, twórców słynnych lubelskich marek - przedsiębiorcy Wilhelma Hessa, założyciela lubelskiego zakładu naprawy i budowy wag oraz inż. Mieczysława Wolskiego - założyciela Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych „Wolski i S-ka”.

 

Inne rysunki przedszkolaków inspirowane były historią lubelskiego przemysłu. Przykładem – obrazek popularnego samochodu dostawczego Żuk, którego konstruktorem był inż. Stanisław Tański. Pojazd ten produkowany był w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie i przez wiele lat był jednym z produktów, z którym najbardziej kojarzone było nasze miasto.

 

Fundacja Normalna Kultura działa na terenie wschodniej Polski w obszarze kultury i edukacji. Chce dotrzeć do ludzi młodych, także do dzieci, dać im wzorce postaw ludzi, którzy czuli się Polakami i czynnie pracowali dla dobra swojej lokalnej, a pośrednio i ogólnopolskiej wspólnoty. Fundacja propaguje rozumną dumę z polskości i wizję wielkich możliwości wynikających z polskiego potencjału.

 

Proces wychowania patriotycznego jest procesem złożonym i wymaga długotrwałego oddziaływania, dlatego rozpocząć go należy możliwie wcześnie.

Podstawowym celem wychowania przedszkolnego w tym zakresie, zgodnie z podstawą programową, jest „kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej”.

 

Wystawkę oglądać można w styczniu w godz. 8:00-19:30.

 

galeria zdjęć
2016-12-21

  Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie

we współpracy ze

Szkołą Podstawową nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie

ogłaszają

III Ogólnopolski Konkurs Literacki
o Twórczości Kornela Makuszyńskiego

                                         CZYTANIE JEST PRZYGODĄ

 

 pod patronatem

 Pana Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka

Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty

Pana Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin

Pani Anny Wende-Surmiak, Dyrektora Muzeum Kornela Makuszyńskiego 
w Zakopanem

Pani Karoliny Kępczyk, Dyrektora Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

 

Regulamin

 

     

 
IV Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim2016-12-20

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

we współpracy

z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie

 

ogłasza

 

IV Ogólnopolski Konkurs o ks. Stanisławie Konarskim

                                   "Ksiądz Stanisław Konarski - nasz współczesny"

 

pod patronatem

Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego

oraz

Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty.

 

Regulamin konkursu
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - nowe książki już czekają!2016-10-29Prawie 300 nowych książek!
Bestsellerowe powieści - fantasy, przygodowe, kryminalne, biografie i wiele innych.   

  Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych!

                    

   

Z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy dotację na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytetu 3 dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocji i wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych.


Z otrzymanej dotacji nasza biblioteka zakupiła 270 książek. 

          
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa2016-10-25

W ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów oraz promocji i wspierania czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakupu nowości wydawniczych Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zaprasza szkoły, które otrzymały wsparcie finansowe do współpracy w zakresie wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo i konsultacji w sprawie zakupów książkowych.

Kontakt:

Tel. 81 5328049 wew. 20

joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl

 

 
Projekt zajęć profilaktycznych 2016-10-24

Nasza Biblioteka realizuje projekt zajęć profilaktycznych dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych we współpracy z Zespołem Poradni nr 2 w Lublinie. W ramach porozumienia pracownicy Wydziału Informacji i Informatyzacji oraz Wydziału Zbiorów Audiowizualnych zobowiązali się systematycznie dostarczać terapeutom wszelkich pomocy dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć oraz sporządzać zestawienia bibliograficzne do podanych przez nich tematów. Spotkania odbywają się cyklicznie na terenie naszej placówki.

Archiwum wydarzeń 2016