Aktualności                 
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE2015-04-25

 

Nowe książki w zbiorach PBW - kwiecień 2015
Rok Szkoły Zawodowców - zawody: cukiernik i kucharz 2015-04-24

24.04.15 r. w Pedagogicznej Bibliotece W odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś. Poświęcone było prezentacji zawodu cukiernik i kucharz.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie, którzy przybyli do Biblioteki wraz z nauczycielką, Panią Elżbietą Szczepańską.

Wbrew powszechnie panującym stereotypom – podkreślali zaproszeni doradcy zawodowi – szkolnictwo zawodowe jest doskonałą formą kształcenia dla uczniów chcących realizować swoje życiowe pasje. Ukończenie szkoły zawodowej nie przekreśla też aspiracji edukacyjnych.

Doradcy zawodowi - Pani Magdalena Zabłocka, specjalista ds. oświatowo-prawnych z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie oraz Pani Elżbieta Wójcik – mistrz szkolący w zawodzie cukiernik, prezes Polskiej Izby Produktu Tradycyjnego i Lokalnego oraz Członek Stowarzyszenia Partnerstwo Cebularza Lubelskiego zachęcali do kształcenia w zawodach kucharz i ciastkarz, ze względu na ich uniwersalność i zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie.

Certyfikaty wydawane przez polskie izby rzemieślnicze są doskonałymi rekomendacjami na zachodnich rynkach pracy.
Przyjemnym uzupełnieniem prezentacji zawodu kucharza i cukiernika była degustacja kanapek koktajlowych przygotowanych przez Piotra i Sebastiana – uczniów Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

 

galeria zdjęć

film


 
Czytajmy i kochajmy książki - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2015-04-23

 

    
 

Myśli o książkach i czytaniu w PBW z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego na 23 kwietnia
Dobór księgozbioru w bibliotece szkolnej - warsztaty w PBW2015-04-20


13 maja 2015 r. (środa) zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy na
warsztaty metodyczne. Tematem najbliższego spotkania będzie 
"Dobór księgozbioru w bibliotece szkolnej". Warsztaty odbedą się w godzinach 10-11:30 w sali konferencyjnej PBW. Udział w zajęciach nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia.
Prawo autorskie i wolne licencje w pracy bibliotekarza – dodatkowy termin warsztatów2015-04-19


W związku z dużym zainteresowaniem warsztatami metodycznymi "Od nauczyciela bibliotekarza do brokera informacji. Cz. 3, Prawo autorskie i wolne licencje w pracy bibliotekarza" zapraszamy wszystkich chętnych na szkolenie w dodatkowym terminie: 20 maja 2015 r. (środa) o godz. 9:30. Zajęcia odbędą się w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.

 
Niemiecki – przyjemnie i ciekawie. Warsztaty dla germanistów w PBW 2015-04-18

14.04.2015 r. w Mediotece Języka Niemieckiego w PBW w Lublinie odbyły się pierwsze warsztaty metodyczne dla germanistów. Temat spotkania: „Niemiecki – przyjemnie i ciekawie – gry na lekcjach języka niemieckiego” (Deutsch angenehm und spannend – Spiele im Deutschunterricht).

Uczestników i prowadzącą powitała dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN – pani Barbara Rzeszutko. Zajęcia prowadziła mgr Wiesława Wąsik, doradca metodyczny dla nauczycieli języka niemieckiego w Lublinie.

Celem warsztatów było zaprezentowanie uczestnikom nowości dydaktycznych, w jakie została doposażona Medioteka oraz rozwinięcie umiejętności stosowania gier językowych na lekcjach i zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego. W formie stacji zaprezentowano różnego rodzaju gry edukacyjne - gry w karty, gry planszowe, ruchowe, stymulujące kreatywne mówienie oraz rozwijające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Atmosfera na zajęciach była przyjemna, uczestnicy aktywni i zainteresowani.

galeria zdjęć
Czym jest eTwinning? Szkolenie informująco-promocyjne w PBW2015-04-16

15 kwietnia 2015 r. bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN odbyli trzygodzinne szkolenie nt. Wprowadzenie do programu eTwinning. Trenerem spotkania warsztatowego była Pani Magdalena Praxmajer-Sienkiewicz, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki w Chełmie.

W agendzie szkolenia znalazło się przede wszystkim przedstawienie założeń oraz charakterystyka eTwinningu - programu współpracy szkół i przedszkoli w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zaprezentowany został polski oraz europejski portal eTwinningowy, a także kilka wzorcowych projektów eTwinning, zrealizowanych przez nauczycieli i uczniów w polskich szkołach.


Celem takich projektów było rozwijanie kompetencji informatycznych uczniów, zwiększenie ich umiejętności językowych, umiejętności pracy w zespole, kreatywnego myślenia, a także otwarcia na zjawisko wielokulturowości.

Zrealizowane projekty, takie jak przygotowywanie potraw kuchni narodowych lub hodowla roślin z nasion przysłanych przez partnerów z innych krajów, stanowiły przykłady aktywnych metod nauczania, a także doskonałej zabawy dla uczniów. Wspólnym elementem działań była praca zespołowa oraz konieczność komunikowania się.

Przykłady dobrej praktyki eTwinningowej przekonywały, że program ten oferuje wsparcie i narzędzia, dzięki którym uczniowie i nauczyciel mogą realizować projekty edukacyjne z różnych dziedzin, współpracując z inną szkołą europejską.

Uczestnicy szkolenia - nauczyciele bibliotekarze PBW - zostali szczegółowo pouczeni, jak dokonać rejestracji placówki lub rejestracji nauczyciela, aby rozpocząć swą aktywność w programie eTwinning.

galeria zdjęć
 
Wybór zawodu - wybór dobrej szkoły2015-04-13

 Polecamy dobre szkoły
 
 

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH  w Lublinie

 

                      Oferta kształcenia

 

 

 
WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - VIII edycja konkursu 2015-04-07

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym – VIII edycja - „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Mój najlepszy przyjaciel” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Marszłaka Województwa Lubelskiego. Współorganizatorami  konkursu są: Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie, Doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania, Dom Kultury LSM.
W konkursie mogą brać udział uczniowie klas I-III, IV-VI i gimnazjów województwa lubelskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.

regulamin konkursu
Selfie w Bibliotece, czemu nie… Warsztaty w Filii w Janowie Lubelskim 2015-04-05

W ramach tegorocznej edycji Tygodnia z Internetem 24 marca 2015 r. Filia PBW w Janowie Lubelskim zorganizowała warsztaty nt. „Selfie w bibliotece, czemu nie…” dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim.


Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania, której myślą przewodnią jest zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych w nowoczesnej europejskiej gospodarce. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.


Działania w ramach kampanii polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań mających pokazać praktyczne możliwości wykorzystania zasobów i zastosowań nowych technologii. Scenariusze zajęć w tegorocznej edycji odwołują się do popularnego motywu selfie.

Podczas warsztatów w Janowie Lubelskim uczestnikom zaprezentowano m.in.: zasady netykiety, omówiono jak należy bezpiecznie korzystać z sieci, z poczty elektronicznej, komunikatorów, próbowano też wykonać selfie…

Uczestnicy zajęć to osoby objęte opieką Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim, działającego na rzecz rehabilitacji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi. Dom ten, jako powiatowy ośrodek wsparcia, jest elementem realizowanej w powiecie janowskim strategii zapewniania osobom z zaburzeniami psychicznymi oparcia psychicznego, pozwalającego im na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną.

galeria zdjęć
 

Archiwum wydarzeń 2015