Aktualności 

 Nowości

  Książki

Multimedia

 

Gry edukacyjne

 

2019-12-04

Informujemy, że 7 grudnia 2019 r. (sobota)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka będzie zamknięta ze względu na odbywające się całodzienne szkolenie bibliotekarzy.

Za utrudnienia bardzo przepraszamy. 
PorozmawiajmyProszę2019-11-25

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zdobyła jedną z trzech głównych nagród w konkursie na relację z realizacji projektu PorozmawiajmyProszę zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę.

 

Nagrodzone warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Wydarzenie koordynowały Beata Trochonowicz-Wach (Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym) i Joanna Tarasiewicz (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie).

 

link do projektu 

link do relacji 
V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”2019-11-21

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie kolejny raz została koordynatorem wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”.

 

W imieniu organizatorów zwracamy się z propozycją współpracy przy realizacji projektów objętych patronatem Ministra Edukacji Narodowej - V Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Edycja 2019/2020. Mistrzostwa Lokalne oraz Certyfikatu Wielkiej Ligi Czytelników: Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo - poprzez objęcie funkcji Koordynatora Powiatowego.

 

Projekt Wielka Liga Czytelników to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w realizację podstawy programowej przedszkoli i szkół. Skutecznie oddziałuje on na szeroko pojęty rozwój poprzez kształtowanie kompetencji czytelniczych wpływających na sukces ucznia. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie ucznia do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia. 

Kontakt do koordynatora wojewódzkiego:  lubelskie@wielka-liga.pl
Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj!2019-11-04

 

Nasza Biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Idą święta, nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj!" realizowanej przez Fundację Dbam o Mój Zasięg. Ideą akcji jest propagowanie wysyłania tradycyjnych bożonarodzeniowych kartek świątecznych zamiast smsów.
Działanie wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę e-uzależnień, jak również w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/20 określone przez MEN. Koordynatorem akcji jest Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, doradca metodyczny.
Zainteresowane placówki zapraszamy do kontaktu: joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.plSpotkanie DKK dla dzieci 2019-10-28


Zapraszamy czytelników w wieku 5-11 lat na spotkanie DKK dla dzieci „Czytomaniacy”

Data: 14 grudnia 2019 r. (sobota), godzina 11.00-12.30

Miejsce: Czytelnia Biblioteki

 

Dlaczego warto?
- czytanie rozwija wyobraźnię
- wymiana opinii, poszerzanie horyzontów
- inspiracja, zabawa, edukacja

 

DKK dla dzieci w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN prowadzi Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz, Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

Informacje i zapisy: 608-577-186

 

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki adresowany jest przede wszystkim do wszystkich, którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach.

Celem klubów jest ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. DKK powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają od początku 2007 roku przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Od 2014 roku Program Dyskusyjne Kluby Książki został wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020. /KK/ 
Asy Internetu2019-10-05

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie jest dla nas bardzo ważne. Nasza biblioteka zakwalifikowała się do kolejnego projektu uczącego bezpiecznego i twórczego korzystania z zasobów sieciowych Asy Internetu. Program realizowany jest we współpracy z Fundacją Szkoła z Klasą i firmą Google. Realizowane przez nas zajęcia są zgodne z podstawą programową.

 

Koordynatorami projektu są Maciej Sztorc i Joanna Tarasiewicz. Zapraszamy do zapisów:  joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl  lub maciej.sztorc@ken.pbw.lublin.pl
800 080 222 - całodobowa bezpłatna infolinia 2019-10-03

Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

 

więcej informacji na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej

 
Ogólnopolska akcja „Mała książka – wielki człowiek”2019-10-02

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami po wyprawkę czytelniczą, która została przygotowana w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3-6 lat.


Głównym organizatorem akcji jest Instytut Książki. Koordynatorem projektu w Bibliotece jest Katarzyna Kapek.


Wyprawka czytelnicza: książka dla dziecka, książka dla opiekuna, przypinka z logo akcji, Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Kiedy dziecko zbierze 10 naklejek, otrzymuje uroczyście Dyplom.

 

Udział w akcji jest bezpłatny.

Akcja trwa od września 2019 r. do czerwca 2020 r. lub do wyczerpania materiałów promocyjnych. Serdecznie zapraszamy! /KK/

Regulamin akcji

Materiały prasowe organizatora, więcej na stronie http://wielki-czlowiek.pl/

 
Powierzenie zadań doradcy metodycznego2019-09-28

25.09.2019 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie aktów powierzeń zadań doradcy metodycznego dla wyłonionych drogą konkursu nauczycieli.

Doradcą metodycznym dla nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublina i powiatów świdnickiego, łęczyńskiego, opolskiego, ryckiego, łukowskiego, kraśnickiego i janowskiego została Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji. 
 

 
Ogólnopolski projekt „Active Citizens – Aktywne Społeczności”2019-09-24

Informujemy, że Biblioteka została przyjęta do projektu „Active Citizens – Aktywne Społeczności” realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z British Council. Funkcję lokalnych liderów pełnią Agnieszka Sobczak i Katarzyna Kapek.

Projekt „Active Citizens – Aktywne Społeczności” to metodologia pracy ze społecznościami lokalnymi stworzona przez British Council i praktykowana w wielu miejscach na całym świecie: od Ameryki, poprzez Europę, Azję, na Afryce kończąc.

W ramach projektu koordynatorzy przygotują i przeprowadzą spotkania dla mieszkańców Lublina. Szczegółowe informacje podamy w listopadzie./KK/
„Para-buch! Książka w ruch!”2019-09-11

Zapraszamy nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie, który realizuje nasza Biblioteka. Koordynatorami akcji są Katarzyna Kapek i Ewelina Czajkowska. Celem projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych oraz rozwój zainteresowań nauką i światem wśród dzieci w wieku 3-10 lat.

W ramach projektu koordynatorzy przeprowadzą dla dzieci zajęcia, które obejmują warsztaty plastyczne, eksperymenty, głośne czytanie, spotkania z ekspertami. Udział w projekcie jest bezpłatny.


W celu ustalenia szczegółów zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego: 608 577 186.

Akcja przygotowana została we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Pilotaż odbywa się w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. /KK/


Więcej informacji na stronie:
http://parabuch.org/

      
PorozmawiajMY. Proszę!2019-09-02

Nasza Biblioteka zakwalifikowała się do udziału w akcji „PorozmawiajMY. Proszę!" organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę. W oparciu o tekst książki „Nieoczywista Układanka Polska” przeprowadzimy szereg spotkań z uczniami dotyczących tolerancji, social mediów, fake newsów czy demokracji. Akcję koordynuje Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

Informacje i zapisy:
joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl

 
Kliknij. Sprawdź. Zrozum2019-06-04

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie została zakwalifikowana do udziału w projekcie „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” realizowanym przez Fundację Społeczeństwa Informacyjnego wraz z partnerami – Goethe Institut i Polityka Insight.

Program poświęcony jest krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji.
Koordynatorami projektu w naszej bibliotece zostali Maciej Sztorc i Joanna Tarasiewicz, którzy przeprowadzą cykl warsztatów poświęconych edukacji informacyjnej dla uczniów i nauczycieli placówek edukacyjnych na terenie woj. lubelskiego. 

Informacje i zapisy: 
joanna.tarasiewicz@ken.pbw.lublin.pl
msztorc@ken.pbw.lublin.pl

 
Charytatywna akcja ROZKRĘCAMY JASIA! 2019-03-01

 
Zapraszamy do naszej Biblioteki, w której w ramach akcji charytatywnej można zostawić plastikowe nakrętki. Zbieramy je, aby pomóc w sfinansowaniu specjalistycznego obozu rehabilitacyjnego dla Jasia. Chłopczyk ma 4 lata. Ma zespół Downa i inne towarzyszące dysfunkcje. W bardzo prosty sposób każdy może włączyć się do akcji i wesprzeć zbiórkę. Wystarczy przynieść nakrętki. W imieniu Jasia – dziękujemy!

 
Zanurzeni w legalnej kulturze2019-02-11

        
 

Nasza Biblioteka bierze udział w multimedialnym projekcie Kultura Na Widoku. Celem przedsięwzięcia jest promowanie świadomego i zgodnego z prawem autorskim uczestnictwa w kulturze oraz propagowanie zasobów legalnych źródeł kultury.

W prowadzonych przez nas warsztatach dla uczniów i nauczycieli uczymy poszanowania własności intelektualnej i zachęcamy do korzystania z otwartych zasobów edukacyjnych. W czasie trwania projektu Kultura Na Widoku z wywieszonych w bibliotece plakatów za pomocą kodów QR i aktywnych linków można pobrać bezpłatnie filmy, audiobooki i e-booki.

Działania fundacji Legalna Kultura wspiera Lustro Biblioteki, które co roku ogłasza konkurs na zdjęcia, na których zaprezentowany będzie plakat Kultury Na Widoku.  Z dumą informujemy, że nasze zdjęcie Zanurzeni w Legalnej Kulturze znalazło się wśród grona zwycięzców.

Archiwum wydarzeń 2019