Aktualności
       

 Pisali o nas


 

 

 

 


  

 

„Biblioteki portret własny” - wystawa w 90-lecie PBW 2017-04-18


W kwietniu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie obchodzi 90-lecie istnienia. Jest jedną z najstarszych spośród działających bibliotek pedagogicznych w Polsce. Powstała 6 kwietnia 1927 roku. Starszymi od niej o zaledwie parę lat są jedynie biblioteki pedagogiczne w Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Krakowie.

Dziewięćdziesięciolecie jest dobrym momentem, aby poświętować, ale i powspominać. Z okazji jubileuszu Czytelników i sympatyków Biblioteki zapraszamy do obejrzenia wystawy Biblioteki portret własny - 90-lecie PBW, ukazującej najważniejsze fakty z historii placówki, jak również kierunki jej współczesnej działalności.

Wystawa znajduje się w holu Biblioteki, przy głównym wejściu.

 

  
Co znajdujemy w książkach? - wystawa zakładek na 90. urodziny PBW2017-04-17


Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy Znalezione w książkach – wystawy nietypowej i nietuzinkowej, na której prezentujemy „pamiątki” po całych pokoleniach czytelników naszej Biblioteki.

Zakładki i inne przedmioty – czasem już bardzo wiekowe, często ciekawe, a nawet zadziwiające - utworzyły kilkanaście grup tematycznych, m.in.: „duchowa kolekcja”, „zdrowie”, „miłosny kalejdoskop” czy „bilety, czyli krótka historia komunikacji”. Eksponaty zebrały i posegregowały Aneta Głowacka i Luiza Kawka.

Wystawa została przygotowana z okazji 90. urodzin PBW, można ją oglądać codziennie w godzinach pracy PBW w holu na I piętrze (naprzeciwko sali konferencyjnej).

 

 
 
Płyty winylowe – niezwykła kolekcja w Wydziale Audiowizualnym2017-04-16

Wszystkich miłośników płyt winylowych, dla których odsłuch klasycznych nośników jest czymś więcej niż tylko mechanicznym odtwarzaniem zapisanych dźwięków, zapraszamy do Wydziału Zbiorów Audiowizualnych naszej Biblioteki.

  

 

Już od lat 70. XX w. Wydział gromadził płyty analogowe. Udało nam się stworzyć ich bogatą kolekcję (ok. 3 tys.) w takich kategoriach jak: muzyka klasyczna, jazz, muzyka rozrywkowa, interpretacje utworów ludowych w wykonaniu zespołów pieśni i tańca oraz bajki i utwory literackie w muzycznej oprawie. Dostępne u nas klasyki są w znakomitym stanie, najstarsze mają często po kilkadziesiąt lat.

 

Kolekcjonowanie płyt winylowych staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Melomani na nowo odkryli zarówno doskonałą jakość dźwięku z czarnych krążków jak i walory okładek albumów zawierających piękne, nierzadko artystyczne grafiki, teksty utworów oraz ciekawe zdjęcia wykonawców. Płyty te mają trwałość porównywalną do płyt CD, o czym może świadczyć stale rozwijający się rynek wtórny winyli.

 

      

 

        

 
Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego2017-04-14


24 kwietnia 2017 r. o godzinie 11.00
odbył się Finał II Wojewódzkiego Konkursu

„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego”

w XXIII Liceum Ogólnokształcącym  im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie.

 

Wyniki Finału

Kategoria:  Kultura i realioznawstwo Republiki Austrii

Kategoria: Kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki]

 


Lista uczniów zakwalifikowanych do Finału

Wojewódzkiego Konkursu

 Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego

 
Kategoria:  Kultura i realioznawstwo Republiki Austrii

 
    Kategoria: Kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki

 Terminarz:

     22.12.2016    zgłoszenie zespołów do konkursu
1-2.02.2017   etap szkolny
      13.02.2017   wyniki I etapu
       3.03.2017   etap okręgowy
       7.03.2017   lista szkół i zespołów zakwalifikowanych do trzeciego etapu
      24.04.2017   etap wojewódzki - finał

 

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego”
Półfinały Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników2017-04-14

21 kwietnia odbyły się w naszej Bibliotece półfinały Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin, angażowanie dzieci i rodziców do wspólnego czytania.


Finał konkursu odbędzie się w Katowicach 27 maja 2017 r.

galeria zdjęć 
Wędrówka szlakiem lubelskiego Śródmieścia - spotkanie w Centrum Aktywizacji Seniorów2017-04-13

18 kwietnia 2017 r. w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne z cyklu Dzielnice naszego miasta. Zajęcia przeprowadziła Pani Edyta Tomaszek – nauczyciel bibliotekarz Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. W trakcie prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, Seniorzy mieli możliwość odbycia wirtualnej „wędrówki szlakiem lubelskiego Śródmieścia”. W spotkaniu uczestniczyła kierowniczka placówki, Pani Lilia Potonia, także arteterapeutka i prezes Stowarzyszenia Terraz Senioras.

 

Pani Edyta Tomaszek spotkała się z miłym i serdecznym przyjęciem ze strony podopiecznych Centrum, którzy chętnie dzielili się własnymi wspomnieniami związanymi z przeszłością Koziego Grodu. Refleksje i wnioski płynące z tych rozmów pokazują, że obraz dawnego Lublina jest wciąż żywy w ludzkiej pamięci.

 

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejną prezentację o dzielnicach Lublina, tym razem dotyczącą dziejów Wrotkowa i Zemborzyc. Zajęcia odbędą się 23 maja 2017 r. o godz. 14.30 w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów przy ul. Nałkowskich 114.

 

Cykliczne zajęcia na temat dzielnic naszego miasta prowadzone przez pracowników Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW wpisują się w program obchodów 700-lecia Lublina.

  

 
Co czytają znani Polacy? Wizyta w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 32017-04-13

10 kwietnia 2017 r. Pan Marcin Szostek – nauczyciel Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie został zaproszony do Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 (w Zespole Ośrodków Wsparcia) w Lublinie, aby przeprowadzić dla podopiecznych Centrum zajęcia o charakterze edukacyjnym. Co czytają znani Polacy? - prelekcja połączona z prezentacją multimedialną i muzyczną spotkała się z  dużym zainteresowaniem Seniorów, czego przejawem była ożywiona dyskusja i wiele pytań zadawanych przez słuchaczy po jej zakończeniu. Seniorzy mieli możliwość odsłuchania kilku ciekawych wywiadów z artystami, sportowcami, pisarzami, które przeprowadził Pan Marcin Szostek w ramach swojej działalności dziennikarskiej w Radiu Świdnik. Na spotkaniu obecna była kierowniczka placówki, Pani Agata Kowalczyk, która nieustannie dba o aktywizację i rozwój zainteresowań podopiecznych Centrum.

 

Pan Marcin Szostek spotkał się z miłym i serdecznym przyjęciem. Po zakończeniu spotkania Seniorzy z dumą dzielili się swoimi dokonaniami plastycznymi (obrazy wyklejane, grafika, collage) wykonanymi podczas zajęć edukacyjno-aktywizujących, które zdobią wnętrza Placówki.

 

Zajęcia prowadzone przez bibliotekarzy PBW w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie odbywają się cyklicznie już od 2009 roku.

    

   

 

   
Spotkanie z muzykiem Piotrkiem „The Ceez” Okrasą2017-04-09

4 kwietnia 2017 r. w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się dwa spotkania z Piotrem „The Ceez” Okrasą pod hasłem The Ceez – „O chłopcu polskim” – muzyczna opowieść o życiu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pisana wierszami poety. Otwarcia imprezy dokonała Dyrektor PBW – Pani Barbara Rzeszutko.

 

Pomysłodawcą i organizatorem spotkań z artystą był – Pan Marcin Szostek, nauczyciel Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW, prywatnie pasjonat muzyki i założyciel internetowego Radia Świdnik. Pan M. Szostek jest także koordynatorem projektu The Ceez - „O chłopcu polskim”, który obejmuje wszelkie działania związane z promocją płyty.

 

Celem przedsięwzięcia w PBW była chęć zaprezentowania pasji i zainteresowań artystycznych głównego bohatera wydarzenia. Piotr „The Ceez” Okrasa to wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent. Jego muzyka to kompilacja doświadczeń wynikających z pracy z artystami z całego świata. The Ceez jest wszechstronnym muzykiem, który przez swoje różnorodne doświadczenia odnajduje się w wielu gatunkach - od subtelnego jazz-rocka poprzez mocny grunge rock, funky, R&B i muzykę filmową tworzoną w Los Angeles, aż po art-metal. Za album „Introspection” nagrany z zespołem The Maension w 2008 r. nagrodzony został na LAMA (Los Angeles Music Awards), zdobywając tytuł The Best Hollywood Rock Band.

 

Podczas spotkań The Ceez promował swoją solową płytę  „O chłopcu polskim”, która pojawi się na polskim rynku muzycznym późną wiosną. Wydawcą krążka jest Polskie Radio, a patronem medialnym Telewizja Polska.

 

Wokalista opowiadał o swojej fascynacji poezją K. K. Baczyńskiego oraz o współpracy z muzykami z całego świata. Wypowiedzi artysty były przeplatane utworami w jego wykonaniu. The Ceez przedstawił także ofertę trasy koncertowej po szkołach z materiałem z najnowszej płyty.

 

Imprezy zostały urozmaicone prezentacją multimedialną, która przybliżyła przebieg kariery muzycznej The Ceez’a. Uczestnicy spotkań mieli okazję zapoznać się z opiniami dziennikarzy, muzyków i poetów na temat twórczości wokalisty oraz wysłuchać pochlebnej recenzji Pana Dariusza Tokarzewskiego –członka zespołu Vox.

 

Muzykowi towarzyszyła wokalistka Patrycja Topajew, która użyczyła swojego głosu do dwóch piosenek z płyty oraz wystąpiła w teledysku do utworu „Słowa do deszczu”. Teledysk jest dostępny w serwisie internetowym YouTube www.youtube.com/watch

 

Na spotkania z artystą przybyli uczniowie z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie z nauczycielką języka polskiego – Panią Beatą Kopycką oraz młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie z polonistkami – Panią Martą Budek i Panią Anną Sprawką-Sotirow.

 

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili również znani w środowisku literackim świdniccy poeci – Pan Janusz Adamczyk i Pan Karol Gibuła. Swoimi wypowiedziami dotyczącymi muzycznych interpretacji wierszy K. K. Baczyńskiego w wykonaniu The Ceez’a wzbogacili walory artystyczne imprezy.

 

Więcej informacji o muzyku na facebooku:

 

www.facebook.com/The-Ceez-194987977237100/

www.facebook.com/ochlopcupolskim/

 

     

Galeria

 

 
II Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej 2017-04-08

30 marca 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbył się II Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN - obok Wojewody Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Uniwersytetu Przyrodniczego (Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii) oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - sprawowała nad turniejem patronat honorowy.

 

Organizatorem konkursu był SOSW oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin, a partnerem przedsięwzięcia - restauracja „Od Kuchni” i Multi Frigo - firma oferująca profesjonalne urządzenia gastronomiczne i chłodnicze.

 

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej zgromadził ponad 50 młodych adeptów sztuki kulinarnej, z których 27 uczestniczyło w zmaganiach turniejowych. Uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami reprezentowali ośrodki szkolno-wychowawcze z Olbięcina, Hrubieszowa, Karczmisk, Włodawy, Krasnegostawu, Lublina oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową ZDZ w Lublinie - Filia w Kraśniku, a także Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Cycowa.

 

Zdobywcami najwyższych miejsc zostali: Michał Łuczkowski (SOSW nr 1, Lublin), Barbara Piwowarczyk (SOSW nr 1, Lublin), Paweł Dudkowski (SOSW  Krasnymstaw). Laureaci otrzymali sprzęt gastronomiczny ufundowany przez firmę Multi Frigo.

 

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała wyróżniającym się uczestnikom 12 dodatkowych nagród, w tym nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, Panią Barbarę Rzeszutko.

 

Zgodnie z programem, w trakcie Konkursu został przedstawiony wykład „Bakterie w żywności - nasi wrogowie czy przyjaciele” dr inż. Katarzyny Skrzypczak oraz pokaz kulinarny w wykonaniu Pana Bartosza Sadowskiego, szefa kuchni restauracji „Od Kuchni”. Nauczyciele Ośrodka - mgr Agnieszka Najdamgr Magdalena Fatyga przedstawiły prelekcję „Przygotowanie uczniów do potrzeb rynku pracy”, po której nastąpiła dyskusja i wymiana doświadczeń wśród uczestników.

 

Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN reprezentowała Pani Luiza Kawka - kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych. 

Link do relacji 
Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra2017-04-08

30 marca 2017 r. w gościnnych progach Teatru Syrena w Warszawie odbyła się III edycja Akademii Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra, w której uczestniczyły Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie oraz Ewa Mazurek, kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

link do relacji 
NOWOŚCI 2017-04-01

 

Nowe książki w zbiorach PBW - kwiecień 2017

 
  
Multimedia  - Nowości Wydziału Audiowizualnego
IX edycja konkursu WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY2017-03-30

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie serdecznie zapraszają młodzież szkół podstawowych i gimnazjów miasta Lublin i województwa lubelskiego do wzięcia udziału w IX edycji Konkursu Plastycznego „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Związani z Lublinem" organizowanego pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty
.

Celem konkursu jest uświadomienie znaczenia pozytywnych wzorców wybitnych ludzi  żyjących i działających w Lublinie.  Odnalezienie wartości tworzących dumę i poczucie wspólnoty mieszkańców miasta. To za ich sprawą mieszkańcy koziego grody mogli i nadal mogą żyć w przyjaźni, klimacie bezpieczeństwa i zaufania do otoczenia. 

Regulamin konkursu

 
„Odkryty/Ukryty Lublin”2017-03-03

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie Odkryty/Ukryty Lublin, którego celem jest zachęcenie uczestników do indywidualnego odkrywania i promowania własnej wiedzy o Lublinie oraz dzielenie się nią w ciekawy sposób z innymi mieszkańcami miasta.

Zadanie konkursowe polega na opracowaniu oryginalnego i niezrealizowanego jeszcze w praktyce pomysłu na poznawanie/zwiedzanie miasta Lublin w niebanalny sposób zgodnie z własną interpretacją tytułu konkursu. Pomysł musi być autorski i może mieć dowolną formę opisową (do 3 stron A4). Do opisu można dołączyć elementy plastyczne, graficzne, fotograficzne, itp.

Uczestnikami konkursu mogą być: zainteresowany Lublinem mieszkaniec miasta i Lubelszczyzny, osoby odwiedzające miasto i przebywające czasowo, w dowolny sposób związane z miastem bez względu na wiek, wykształcenie, zawód, status społeczny i pochodzenie oraz grupy do trzech osób (uczniowie, nauczyciele, nauczyciele i uczniowie, rodziny, grupy przyjaciół, grupy osób kreatywnych, itp.).

Organizatorzy konkursu: Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A.Krąpca OP w Lublinie, Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wrotków, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

Regulamin konkursu

 

 
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2017-02-20

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.

Archiwum wydarzeń 2016