Aktualności 


 

 

  
NOWOŚCI 2017-12-30

 

Nowe książki w zbiorach PBW - listopad 2017

 
  
Multimedia  - Nowości Wydziału Audiowizualnego


„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego”2017-12-29

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. KEN w Lublinie
wraz
z doradcami metodycznymi
języka angielskiego i niemieckiego m. Lublin
ogłaszają III edycję konkursu
dla uczniów gimnazjów województwa lubelskiego

 

„Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego”

 

w kategorii:

  • kultura i realioznawstwo Związku Australijskiego (Australia)
  • kultura i realioznawstwo Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwa Lichtensteinu (Szwajcaria i Lichtenstein)

 

       Regulamin

 

       Terminarz:

do 05.01.2018 – zgłoszenie zespołów do konkursu

między 21.02.2018 - 23.02.2018  – I etap szkolny

do 26.02.2018  – dostarczenie protokołów na adres mailowy pbwlublin@gmail.com


01.03.2018
– wyniki I etapu i lista szkół i zespołów zakwalifikowanych do II etapu na stronie internetowej biblioteki http://ken.pbw.lublin.pl

23.03.2018 – etap okręgowy

27.03.2018 – wyniki II etapu i lista szkół i zespołów zakwalifikowanych do III etapu: http://ken.pbw.lublin.pl

24.04.2018 Finał – III etap wojewódzki, ogłoszenia wyników oraz wręczenie naród.
Zapraszamy na szkolenie2017-12-18
„Ekstremalne czytanie” - ogólnopolski konkurs fotograficzny2017-12-14


Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Europejskie Stowarzyszenie Psychologów i Pedagogów Szkolnych zapraszają nauczycieli do udziału w konkursie fotograficznym "Ekstremalne czytanie".


Cel konkursu: Promowanie czytelnictwa poprzez zarejestrowanie obrazów ludzi czytających w ekstremalnych warunkach

Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy


Zdjęcia wraz z kartą zgłoszeniową można przesyłać także w formie elektronicznej na adres a.bakierzynska@bpplock.pl
Książka Miesiąca – bezpłatny e-book od IBUK Libra! 2017-12-13


Drodzy Czytelnicy,

w grudniowej odsłonie akcji PREZENT OD IBUK LIBRA
książką miesiąca jest "Starożytna Grecja od kuchni",
autorstwa Magdaleny Nowakowskiej.


 

 Z książki dowiemy się m.in.:
Kto gotował dla Platona i Sokratesa?
Gdzie były kobiety, podczas gdy ich mężowie biesiadowali?
Jak wyglądały przybory kuchenne?
Czy Grecy wychodzili na lunch?
Czy zmysłowe przyjemności mogą mieć coś wspólnego z rybami?

Jaka była rola uczty i sympozjonu, prócz czerpanej z niej rozrywki i radości z jedzenia i picia?
Czy dziś możemy posmakować starożytnego sera?

[wejście: www.libra.ibuk.pl]

 

Aby przeczytać książkę, wystarczy dostęp do internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w Wypożyczalni.  Jednocześnie zachęcamy wszystkich czytelników, którzy jeszcze nie korzystali z książek elektronicznych na platformie IBUK LIBRA, do pobierania bezpłatnych kodów, pozwalających na założenie konta i e-czytania na laptopach, tabletach i smartfonach.

Więcej informacji
Szkolna lektura – wyzwaniem... dla nauczyciela polonisty 2017-12-13

12.12.2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyło się pierwsze ze spotkań planowanego cyklu wykładów i warsztatów poświęconych tematyce aktywności czytelniczej młodzieży - wykład dr hab. Iwony Morawskiej z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych w Instytucie Filologii Polskiej UMCS pt. Czytanie w „epoce ekranów” jako wyzwanie edukacyjne.

 

        

 

WIĘCEJ

Wykład Czytanie w „epoce ekranów” jako wyzwanie edukacyjne prof. Iwony Morawskiej z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych w Instytucie Filologii Polskiej UMCS zainicjował cykl spotkań w PBW, dedykowanych polonistom i nauczycielom bibliotekarzom. Współorganizatorem spotkania była Jadwiga Witkowska-Kunach, doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy.

„Epoka ekranów” – to otaczająca nas rzeczywistość, w której dziecko od najmłodszych lat wystawione jest na atak bodźców audiowizualnych. Bierny odbiór migoczących obrazów jest dużo łatwiejszy niż czynność czytania. Akt czytania wymaga skupienia i samodzielnego przetworzenia słowa w obraz.
Nowe formy komunikacji sprawiają, że współcześni uczniowie żyją w globalnej „szybkoprzestrzeni”. Tego faktu nie można lekceważyć w edukacji – trzeba się z nim zmierzyć, a nawet zawrzeć przymierze. Czytanie stanowi dla wielu młodych uczestników kultury poważny problem. Poloniści powinni „wychowywać do czytania”, nauczyć nastolatków czerpania przyjemności z lektury i wdrożyć do czytania uważnego, które z czasem pozwoli nabyć odpowiednich kompetencji umożliwiających dotarcie do głębszych sensów dzieła literackiego.

Podczas spotkania prof. Iwona Morawska - wieloletnia nauczycielka języka polskiego, autorka i recenzentka licznych publikacji z zakresu kształcenia polonistycznego - stawiała pytania skłaniające do refleksji: co to jest „dobre” czytanie? co decyduje, że o tym, że ludzie czytają? co i jak wpływa na jakość czytania? jakie formy czynności powinny towarzyszyć „dobremu czytaniu”? skąd bierze się niechęć do czytania? czy tablety, czytniki i audiobooki zastąpią książkę tradycyjną? czy książki zginą w XXI w. wskutek nastania ery cyfryzacji i digitalizacji? czy można wyobrazić sobie świat bez książki, bez czytelnika? Podkreślała, że dla „dobrego czytania” nie jest ważna postać książki (audialna, cyfrowa, audiowizualna, multimedialna), lecz procesy towarzyszące czytaniu: myślenie, przeżywanie, interpretowanie, wartościowanie, wnioskowanie, umiejętność interakcji z tekstem. Dzieło literackie zdolne jest wywołać szczególny stan poruszenia emocji i intelektu - przeżyte i przemyślane pozostawia w odbiorcy trwały ślad. Czytanie powinno być wspomagane słuchaniem i rozmawianiem.

Kilkakrotnie wybrzmiewał apel prof. Iwony Morawskiej skierowany do uczestników, aby proces polonistyczny przebiegał zawsze z uwzględnieniem podmiotowości wychowanka, w tym jego upodobań czytelniczych.

Kolejne spotkania dla polonistów i bibliotekarzy wkrótce.

/gk/
"Wśród nocnej ciszy" i inne kolędy2017-12-12

Oczekując Świąt Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się 12 grudnia w Bibliotece na wspólnym kolędowaniu. Dzieci, młodzież i dorośli – wszyscy z radością uczestniczyli w muzycznym spotkaniu Cichuteńko, pośród nocy.

Wśród licznie przybyłych gości, swoją obecnością zaszczyciła nas pani Justyna Mikosz, dyrektor Katolickiego Przedszkola im. św. Franciszka z Asyżu oraz pani Marzena Radecka – nauczyciel bibliotekarz XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki. 


Z przyjemnością powitaliśmy w bibliotecznych progach uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Absolwent”, uczniów i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Lublinie oraz ich opiekunów. W Czytelni zaprezentowano prace wychowanków - fotografie dotyczące Lublina. Wystawę Lublin – widzieć, a nie tylko patrzeć, można oglądać w naszej Bibliotece.

 

Kolędowanie rozpoczął uroczy występ dzieci z Katolickiego Przedszkola im. św. Franciszka z Asyżu. W pięknych strojach i przy akompaniamencie akordeonu, przedszkolaki zaśpiewały kolędy oraz rozdały widzom malutkie choinki z fragmentami Pisma Świętego. Przedstawienie przygotowały panie Jadwiga Baran, Teodora Kolbus, Marzena Ziółek. Dzieci zostały obdarowane książeczkami i słodyczami.

Kolejnym punktem programu był koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych oraz świąteczna poezja w wykonaniu uczniów z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Młodzież z radością i zapałem zaśpiewała świąteczne piosenki. Wszyscy podziwiali talenty muzyczne i wokalne młodych artystów.

W trzeciej części spotkania wystąpiła pani Bożena Ostachowska-Kozera, która jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świdniku. Prowadzi również zajęcia z rytmiki w przedszkolach. Pani Bożena zaprosiła młodzież i publiczność do wspólnego śpiewania. Przy choince i świecach, w świątecznym nastroju, popłynęły melodie kolęd znanych i lubianych. Spotkanie zakończyliśmy życząc sobie wzajemnie Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Organizatorkami wydarzenia były Katarzyna Kapek i Grażyna Kłos.

/kk/
Myśli z włóczki, czyli art-coaching w Bibliotece2017-12-05

We wtorek, 5 grudnia, w naszej Bibliotece miały miejsce interesujące warsztaty Art-coaching – zmiana zachowania zaczyna się od zmiany myślenia. Narzędzie rozwoju nauczyciela, opiekuna, wychowawcy. Zajęcia prowadziła Sylwia Sawa-Pasternak z Instytucji Szkoleniowej ISKRA.

galeria zdjęć 

W zajęciach uczestniczyli bibliotekarze, nauczyciele szkół i przedszkoli, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej, studenci oraz inni zainteresowani tematem spotkania. W warsztatach udział wzięła także pani Elżbieta Lalka-Barańska – Dyrektor Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania, pani Ewa Wójtowicz – doradca wychowania przedszkolnego oraz pani Anna Rejmak-Konopska, również doradca wychowania przedszkolnego.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznali ciekawe formy pracy z dziećmi i młodzieżą. Wszyscy aktywnie i z zapałem włączyli się w proponowane ćwiczenia. Dużo emocji wzbudziło rysowanie portretu bez patrzenia na kartkę oraz układanie swoich myśli z włóczki.

Było inspirująco i kreatywnie. Dziękujemy za wspólną naukę i zabawę.


Artecoaching wykorzystuje formy plastyczne, muzyczne, literackie i teatralne. Daje możliwość symbolicznego wyrazu przeżyć, doświadczeń i emocji w bezpiecznych warunkach, bez mówienia "wprost". W sesji artecoachingowej, nacisk kładziony jest nie na efekt wizualny a na wewnętrzne doświadczenie – sposób odczuwania i postrzegania świata.
W artecoachingu wewnętrzny świat obrazów, wizji, odczuć, myśli i pomysłów jest ważniejszy niż odtwarzanie rzeczywistości.

Działania artystyczne angażują prawą półkule mózgu, przez którą uzyskuje się dostęp do nieświadomych procesów przebiegających w głębszych warstwach mózgu - a to tutaj właśnie zaczyna się każda wewnętrzna transformacja. O motywacji do działania lub jej braku decyduje  -  niezależna od świadomego umysłu - najstarsza, najbardziej pierwotna część mózgu tzw. mózg gadzi. To ON odpowiada za utrzymanie nas przy życiu oraz zarządza naszym życiowym czasem,  ON odpowiada także za motywację, entuzjazm lub zniechęcanie nas do podejmowania działań. Tak więc aby coś w swoim życiu zmienić, należy wejść w porozumienie z najstarszą - niezależną od świadomości - częścią swojego mózgu, do której portal znajduje się w  prawej "artystycznej" jego części. Dlatego artecoaching jest tak skuteczny.


Źródło: Cathy Malchiodi, Amerykańskie Stowarzyszenie Arteterapii (The American Art Therapy Association (AATA 2009), Polskie Stowarzyszenie Terapii Przez Sztukę

/kk/
Mój przyjaciel zwierz - wystawa prac plastycznych 2017-12-04

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia w Galerii "Na Piętrze" Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie wystawy prac plastycznych uczestników konkursu Mój przyjaciel zwierz.

Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie oraz Fundację Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE, mającą swoją siedzibę w Lublinie. Adresatami artystycznej rywalizacji, odbywającej się w trzech kategoriach wiekowych (7-9 lat, 10-15 lat, 16 lat i więcej) były dzieci i młodzież hospitalizowane w USzD. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się 7 listopada 2017 r.

Naczelną ideą przyświecającą pomysłodawcom konkursu było kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt oraz wzbogacenie wiedzy o ochronie przyrody i praw zwierząt.


Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

galeria zdjęć
Biblioteka wspiera charytatywną akcję Dziennika Wschodniego2017-12-04


Pracownicy naszej Biblioteki włączyli się w mikołajkową akcję MIŚ, którą zorganizował Dziennik Wschodni. Przygotowaliśmy słodycze, zabawki oraz przybory szkolne.

Z zebranych darów zostaną przygotowane paczki, które trafią do dzieci z najbiedniejszych rodzin oraz podopiecznych z ośrodków wychowawczych w Lublinie. Akcję MIŚ co roku wspierają lubelskie szkoły, przedszkola, firmy i instytucje. W tym roku również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie z radością włączyła się w tę szlachetną akcję.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w przygotowaniu mikołajkowych prezentów.

/kk/

 
Z rodzicami uczniów o czytaniu cd.2017-12-04

Tym razem o preferencjach czytelniczych młodzieży rozmawialiśmy podczas zebrania z rodzicami  w Zespole Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie.

Spotkanie 29 listopada 2017 r. poprowadziła Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

 
Bibliotekarz w świecie gier2017-11-28

Jak tworzyć literackie opowieści wykorzystując Dobble, Story Cubes czy Dixit? Jak twórczo wykorzystać gry na lekcjach i w promocji czytelnictwa? Tymi zagadnieniami zajmowaliśmy się podczas warsztatów zorganizowanych przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Oddział w Lublinie 28 listopada 2017 r.

 Spotkanie poprowadziła Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania i Promocji PBW im. KEN w Lublinie.

Było kreatywnie, miło i grywalizacyjnie :)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 
Bezpłatne szkolenia komputerowe dla osób 50+ 2017-05-20

Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 50+ do udziału w bezpłatnych zajęciach komputerowych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie, przy ul. I Armii Wojska Polskiego 1. Szkolenia odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans i prowadzone są przez certyfikowanych latarników kompetencji cyfrowych. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny: 81 532 69 16 w. 20.

Więcej o projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans.

Archiwum wydarzeń 2017