Aktualności           
NOWOŚCI 2015-11-23

 

Nowe książki w zbiorach PBW - listopad 2015

 
 

  NOWOŚCI  Wydziału Audiowizualnego listopad 2015
Książka w sam raz dla nas. Wystawa prac pokonkursowych 2015-11-22

Od 23.11.15 r. w „Galerii na piętrze” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie oglądać można wystawę pt. Książka w sam raz dla nas.

 

Ekspozycja jest pokłosiem szkolnego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo i biblioteki. Autorami prac są uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Plakaty są dziełami wykonanymi w niewielkich zespołach. Zwycięzcy wyłonieni zostali poprzez głosowanie uczniów i nauczycieli. Wygrał plakat wykonany przez dzieci z klasy V „g”.

 

Plakaty udostępnione zostały Bibliotece za życzliwą aprobatą Pani Dyrektor, Marianny Olszańskiej oraz Pań bibliotekarek - Elżbiety Grabarczuk i Sylwii Wirackiej. Szkoła Podstawowa nr 51 uczestniczy w realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”.

 

Zarówno szkolny konkurs, jak i wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, nawiązują do jednego z tegorocznych priorytetów wskazanych przez MEN, tj. rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

 

W dobie mediów wychowanie dzieci na miłośników czytania wymaga dużego zaangażowania dorosłych, zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Zaraz po kulturze czytania wyniesionej z domu rodzinnego, kluczową rolę w promowaniu czytelnictwa odgrywają nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, poloniści i bibliotekarze, którzy powinni inspirować młodych ludzi do systematycznego kontaktu z książką, rozwijać zainteresowania czytelnicze i wskazywać, że czytanie może być prawdziwą przyjemnością.

galeria zdjęć

 
16. AKCJA POLACY-RODAKOM2015-11-21

Nasza Biblioteka przyłącza się do Akcji Polacy-Rodakom, organizowanej po raz szesnasty pod patronatem senatora RP Stanisława Gogacza. Zaczynamy zbiórkę darów, które trafią do paczek świąteczno-noworocznych dla polskich dzieci na Białorusi i Ukrainie.

BĘDZIEMY ZBIERAĆ:
- produkty spożywcze o długim okresie przechowywania, tj. słodycze, kakao, konserwy, makaron, cukier, kasza, ryż itp.,
- książki dla dzieci i książki z polskiej literatury pięknej,
- zabawki (wyłącznie zabawki miękkie – małe przytulanki).

Zbiórka darów trwa do 4 grudnia. W Lublinie można je zostawiać przy ul. Królewskiej 15 od poniedziałku do piątku w godz. 11.30-16.00.

Do 3 grudnia dary można przynieść do naszej Biblioteki, do pokoju 4 (parter, obok Wypożyczalni).

PROSIMY O WSPARCIE TEJ AKCJI ORAZ ZAINTERESOWANIE INNYCH OSÓB
Dołącz do eTwinning2015-11-20

Serdecznie zapraszamy nauczycieli na warsztaty


Dołącz do eTwinning

Zajęcia poprowadzi pani Aneta Szadziewska, ambasador programu eTwinning w woj. lubelskim.


Uczestnicy otrzymają publikacje i materiały informacyjne programu eTwinning. Nauczyciele, którzy podczas warsztatów zarejestrują się w programie eTwinning, otrzymają certyfikaty ukończenia szkolenia „Dołącz do eTwinning”, sygnowane przez Narodowe Biuro Programu eTwinning oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Termin: 9 grudnia 2015 godz. 16

Miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie

sala konferencyjna (cz. 1) i Czytelnia (cz. 2)

formularz zgłoszeniowy:

https://docs.google.com/forms/d/1S6xilZPFjhUOFB0MLnLR8t5ENWh-SGiW8ZDMMar9ryU/viewform

 

Program szkolenia Dołacz do eTwinning

 
Deutsch perfekt2015-11-20

Serdecznie zapraszamy nauczycieli języka niemieckiego do wzięcia udziału w warsztatach metodycznych.

 
 

Temat: Lekcja języka niemieckiego z „Deutsch perfekt”

               Deutschunterricht mit „Deutsch perfekt”

 

Prowadzenie: Wiesława Wąsik

 

Zajęcia odbędą się 16.12.2015 r. w godz. 17.30-19.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Uczestnicy będą mieli okazję pracy z autentycznymi materiałami kulturoznawczymi, zostaną zapoznani z możliwościami rozwijania sprawności słuchania i czytania ze zrozumieniem w oparciu o prezentowany materiał, będą mieli również dostęp do ćwiczeń utrwalających struktury gramatyczno-leksykalne z języka niemieckiego.

Prezentowany materiał może być przydatny do poszerzania treści nauczania na lekcjach języka niemieckiego, jak też na lekcjach dodatkowych i przygotowujących do konkursów.


Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach:

tel. 81 5328049 w.14 lub pod adresem e-mailowym: wasikw9@gmail.com


Termin zgłoszeń
: do 14.12.2015
Zapytaj bibliotekarza2015-11-20

Zachęcamy do korzystania z nowej usługi informacyjnej na naszej stronie - "Zapytaj bibliotekarza".

Za pośrednictwem formularza elektronicznego można wysłać wszelkie pytania dotyczące działalności biblioteki, zbiorów i usług. Odpowiedź zostanie przesłana na podany adres e-mail.

 
Biblioterapia w pracy pedagogicznej nauczyciela. Warsztaty 2015-11-19

18 listopada 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty pt. Biblioterapia w pracy pedagogicznej nauczyciela. Zajęcia prowadziła Aleksandra Kopczyńska, nauczyciel dyplomowany, bibliotekarka Pedagogicznej Biblioteki w Zamościu. Filia w Hrubieszowie. W grupie uczestników, obok bibliotekarzy PBW w Lublinie, byli również bibliotekarze bibliotek szkolnych Lublina.

 

W ciekawej warsztatowej formie biblioterapia ukazana została jako metoda, która z powodzeniem może być stosowana w szkole, a jej uczestnikami mogą być uczniowie, ich rodzice, opiekunowie. Biblioterapia może stanowić ważny czynnik wspomagający proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły.

 

Terapia poprzez czytanie może pomóc uczniom np. pokonaniu trudności adaptacyjnych - w odnalezieniu się w nowej, trudnej sytuacji, np. podczas pierwszych dni w szkole, klasie. Metody biblioterapeutyczne są pomocne nauczycielowi w uaktywnianiu dziecka w społeczności szkolnej albo też  w stworzeniu odpowiedniej sytuacji terapeutycznej, pozytywnie wpływającej na stany emocjonalne uczniów.

 

Biblioterapia szkolna jest przydatna w usuwaniu następstw niepowodzeń szkolnych wynikających z: osłabionej motywacji uczenia się, zahamowań, negatywnego nastawienia do otoczenia, nerwic szkolnych, zahamowań aspołecznych.

 

W biblioterapii jedną z najważniejszych spraw jest dobór odpowiednich tekstów. Wśród polecanych przez Panią Aleksandrę Kopczyńską pozycji znalazły się: Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu autorstwa Reginy Brett, Pozwól, że Ci opowiem... . Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć - Jorge Bucay’ a, Bajkoterapia czyli Dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać oraz książeczki napisane przez Bruno Ferrero (Kółka na wodzie. Krótkie opowiadania dla ducha, Tajemnica czerwonych rybek i inne).

 

Galeria zdjęć
Warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w Filii w Janowie Lubelskim2015-11-18

17 listopada 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie. Filia  w Janowie Lubelskim odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.  

 

Uczestnikami warsztatów pt. W Krainie Liter i Liczb. Wspomaganie dzieci w nauce czytania, pisania i liczenia. Wykorzystanie w pracy z uczniami klas I zeszytów ćwiczeń Natalka i Olek w Krainie Liter oraz Czytam, piszę liczę Edukacji JUT oraz ciekawych własnoręcznie wykonanych pomocy dydaktycznych byli nauczyciele pragnący poznać czynnościowe metody pracy z uczniami klas pierwszych oraz aktywnie włączyć dzieci w przebieg lekcji.

 

Tematykę tę zaprezentowała Pani Joanna Kaczebura, konsultant ds. edukacji elementarnej i  wspomagania szkół w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego  i edukacji wczesnoszkolnej z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli O/Zamość. 


Książki
Czytam, piszę, liczę oraz Natalka i Olek w Krainie Liter to propozycje wydawnicze oficyny  Edukacja JUT dla najmłodszych dzieci rozpoczynających naukę.

 

Atmosfera zaangażowania uczestników podczas panelu dyskusyjnego wykazywała, że  zdobywanie wiedzy praktycznej ma dla pedagogów pierwszorzędne znaczenie.  

 

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość obejrzenia wystawy pt. Rewolucja społeczna czy dzika przebudowa. Przekształcenia własnościowe w Polsce w latach 1944–1956 i ich społeczne skutki. Ekspozycja  ukazuje najważniejsze elementy polityki społeczno-gospodarczej, prowadzonej przez władze komunistyczne po roku 1944.
             Wystawa przygotowana została przez Muzeum Ziemi Janowskiej.


Galeria zdjęć

 

 
Zajęcia komputerowe dla seniorów w Filii w Janowie Lubelskim2015-11-12

W Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Janowie Lubelskim, od poniedziałku do czwartku, odbywają się zajęcia doskonalące technikę obsługi komputera. W zajęciach uczestniczą seniorzy - członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddziału Rejonowego w Janowie Lubelskim.

 

Pierwsze kroki w sieci seniorów odbywają się  pod opieką  Latarnika - Pana  Jarosława Lalika (https://latarnicy.pl/) oraz pracowników Filii.    

 

Nauka odbywa się w zorganizowanych grupach. O składzie decyduje stopień znajomości technologii komputerowej uczestników. Zajęcia doskonalące obsługę komputera odbywają się w ramach programu „Aktywny Dziadek, Aktywna Babcia”. Dzięki zdobytym umiejętnościom seniorzy wykorzystują internet m.in. jako znakomite narzędzie do  komunikowania się z rodziną i wnukami.

 

Zajęcia w janowskiej bibliotece, przeprowadzane w przyjaznej atmosferze, pozwalają seniorom przełamywać strach i obawy przed nowymi technologiami. Wspólnie spędzony czas,  a także rozmowy przy kawie podczas przerwy mocno integrują uczestników oraz umacniają lokalne więzi. Zaangażowanie osób starszych w różne formy aktywności przyczynia się podtrzymania poczucia własnej wartości, przynależności i bycia potrzebnym.

 

galeria zdjęć

 
W magicznym świecie legend, bajek i baśni. Wystawa 2015-11-04

Groźne smoki, zaklęte królewny, brzydkie kaczątka, dzielni a przemyślni szewczykowie - galerię postaci poruszających serce i inspirujących wyobraźnię dziecka można obejrzeć na wystawie W magicznym świecie legend, bajek i baśni w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w dniach 4-30 listopada 2015 r.

 

Jest to ekspozycja prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych.  Rysunki wykonane zostały pod kierownictwem nauczycielki nauczania początkowego, Pani Marty Komarowskiej.

 

Legendy, podania, mity czy klasyczne baśnie Grimmów to swoiste metafory prawd o ludzkiej naturze. Dzieci bardzo lubią postacie mówiących zwierząt, latających bogów i sytuacje, z którymi bohaterowie muszą się uporać. Zwierzęta mówiące ludzkim głosem, potwory, krasnoludki, bogowie to świat fantazji, który przemawia do dziecięcej wyobraźni w sposób symboliczny, a nie dosłowny. Bajki, baśnie i mity pozwalają w wyobraźni w bezpieczny sposób przeżywać wiele trudnych sytuacji, dzięki czemu dziecko oswaja się z różnymi emocjami, również tymi nieprzyjemnymi. To przyczynia się do ich psychicznego rozwoju.

 

Galeria

 

 

 

Archiwum wydarzeń 2015