Wydarzenia 2019


 

 

 

 

 


Wystawa „Magia Świąt Bożego Narodzenia” 

2019-12-20

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Magia Świąt Bożego Narodzenia”, która prezentowana jest  w Galerii Na Piętrze. Prace wykonali uczniowie z klasy III a pod opieką Iwony Podleckiej oraz dzieci z grupy 0 b pod kierunkiem Henryki Kowalik-Stolarz oraz Moniki Sowy ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie. Wystawę przygotowała Katarzyna Kapek. /KK/

 

galerie zdjęć 


„Czas świąteczny – czas radosny” 

2019-12-19

Zapraszamy na wystawę prac uczniów Szkoły Podstawowej Nr 43 w Lublinie „ Czas świąteczny – czas radosny” prezentowaną w galerii naszej Biblioteki.

galeria zdjęć 


Warsztaty słomkarskie z Małgorzatą Maciewicz-Krajewską

2019-12-16

10 grudnia 2019 r. w ramach projektu „Para buch! Książka w ruch!” Bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. II ze Szkoły Podstawowej w Pliszczynie. Spotkanie prowadziła Katarzyna Kapek, koordynator projektu.

 

galeria zdjęć

 

Na spotkanie zaproszono Małgorzatę Majewicz-Krajewską, która reprezentowała Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Podczas spotkania wystąpiła w roli eksperta. Opowiedziała o dawnych polskich tradycjach świątecznych ze szczególnym uwzględnieniem woj. lubelskiego. Przygotowała i przeprowadziła warsztaty słomkarskie - dzieci wykonały kryształki (element pająka), które są tradycyjnymi ozdobami lubelskimi.

 

Następnie Patryk Iwańczyk oprowadził grupę uczniów po bibliotece. Dzieci poznały historię i działalność instytucji oraz odwiedziły magazyny książek. Kolejną część zajęć prowadziła K. Kapek. Rozmawiała z uczniami o bożonarodzeniowych zwyczajach, pokazywała jednocześnie książki dotyczące obrzędów i tradycji świątecznych. Wśród polecanych tytułów znalazły się: "Inspiracje na Boże Narodzenie" - J. Góźdź; "Historia świątecznej choinki" - J. Naumowicz; „Święta polskie - tradycja i obyczaj” - B. Ogrodowska; „Świętowania polskie: przewodnik po tradycji” - A. Zadrożyńska; „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne” - B. Ogrodowska.

 

Na zakończenie wspólnie odśpiewano kolędę i rozdano drobne upominki.

 

Serdecznie dziękujemy p. Iwonie Pietrzak-Płachcie, nauczycielce SP w Pliszczynie, za zainteresowanie projektem oraz miłą współpracę przy organizacji spotkania.

 

Celem projektu „Para buch! Książka w ruch!” jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych oraz rozwój zainteresowań nauką i światem wśród dzieci w wieku 3-10 lat. Akcja przygotowana została przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. /KK/

Fot. Piotr Wiechnik


Świąteczne spotkanie klubu książki

2019-12-14

Młodzi czytelnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w Bibliotece 14 grudnia 2019 r. Zajęcia przygotowała i prowadziła Katarzyna Kapek. Dzieci wysłuchały dwóch bajek: „Pięknie dziękuję” E. Surrey oraz „Domek dla chrupka” (ze zbioru opowiadań „Inspirujące bajki” A. Antosiewicz). Klubowicze zastanawiali się, czym jest wdzięczność, jak można ją okazywać, komu i za co można być wdzięcznym. Czytelnicy opowiedzieli także o książkach, które aktualnie czytają i chcieliby je polecić innym.

 

galeria zdjęć

 

Następną częścią były warsztaty plastyczne – ekologiczne ozdoby świąteczne. Uczestnicy spotkania z zaangażowaniem włączyli się w wykonanie papierowej choinki oraz piankowego Mikołaja. Na chętnych czekały interaktywne kolorowanki Quiver Vision, które są bardzo lubiane przez dzieci.

 

W podziękowaniu za aktywny udział w DKK wszyscy klubowicze otrzymali świąteczne prezenty.

 

Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za wspólne chwile spędzone w Bibliotece. Życzymy radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku! /KK/


Talerzyk pełen zdrowia 2019-12-13

W ramach projektu „Talerzyk pełen zdrowia”, którego celem jest promocja nawyków zdrowego odżywiania,  Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 2b i 2c ze Szkoły Podstawowej nr 15  im. Jana Pawła II w Lublinie. 13 grudnia 2019 r. uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Patent na zdrowe odżywianie”. Kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych - Luiza Kawka zachęcała dzieci do dbania o dobre nawyki żywieniowe i do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi zasadami zdrowego odżywiania oraz otrzymali solidną dawkę wiedzy na temat produktów żywnościowych, które są źródłem licznych witamin i składników mineralnych. Kolejną częścią wizyty w PBW było zwiedzanie Biblioteki połączone z prezentacją książek dotyczących zdrowego stylu życia.

 

galeria prac uczniów 

 

W ramach projektu „Talerzyk pełen zdrowia” uczniowie SP nr 15 wykonali prace plastyczne, które są prezentowane w bibliotecznej  „Galerii na piętrze”. Prace uczniów zrealizowane są w wielu  ciekawych technikach, co wskazuje na niezwykłą inwencję twórczą młodych artystów.

 

Projekt „Talerzyk pełen zdrowia” koordynowany był przez Panią Annę Drożdżyńską, wychowawcę klasy 2c Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Pawła II w Lublinie oraz Pana Macieja Sztorca, pracownika Wydział Informacji i Informatyzacji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

 

 

  


Wolontariusze z PBW w akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019" 2019-12-10

Nasza Biblioteka włączyła się do tegorocznej, 27. edycji Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, organizowanej przez Radio Lublin. W dniu Wielkiej Ulicznej Zbiórki Darów (24.11.2019) zasililiśmy szeregi wolontariuszy akcji – zrealizowaliśmy zbiórkę żywności długoterminowej, artykułów spożywczych, środków czystości, zabawek i artykułów szkolnych w punkcie Sztabu nr 1 przy ul. Kraśnickiej 35.Jako reprezentanci PBW w akcji udział wzięli: dyrektor Barbara Rzeszutko, Maria Nóżka, Iwona Tudruj, Aneta Głowacka, Michał Walczak i Marcin Mirosław. /AG/

 

  

 


 

#Bookstagram w bibliotece szkolnej? - warsztaty metodyczne

2019-12-06

Czy warto promować bibliotekę na Instagramie? Czy #bookstagram może być skutecznym narzędziem promocji książek i czytelnictwa w bibliotece szkolnej? Jak założyć profil biblioteczny i jakimi zdjęciami przyciągnąć uwagę? Między innymi na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas zorganizowanych w PBW warsztatów metodycznych „#Bookstagram narzędziem promocji książek i czytelnictwa” (4.12.2019). Zajęcia przeprowadziła Aneta Głowacka, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW. /AG/ 

 


 

Promocja Biblioteki podczas VII Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych

2019-12-05

Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. 4.12.2019 r. bibliotekarze PBW uczestniczyli w VII Lubelskich Targach Aktywności Osób Niepełnosprawnych organizowanych przez Prezydenta Miasta Lublin. Do udziału w imprezie zaproszona została Dyrektor Biblioteki Barbara Rzeszutko.

 

galeria zdjęć

 

Głównym elementem Targów była część wystawiennicza połączona z kiermaszem bożonarodzeniowym. Lubelskie Targi prezentują szeroką ofertę usług dla tej grupy społecznej oraz promują pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami.

 

Stoisko Biblioteki było jednym spośród ponad sześćdziesięciu lubelskich firm i pracodawców, instytucji i organizacji realizujących projekty szkoleniowe kierowane do osób z niepełnosprawnościami, placówek terapeutycznych, edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych o społecznym profilu działalności.

 

Targi były okazją do promocji Biblioteki, a także odnowienia kontaktów z osobami z placówek, z którymi Biblioteka współpracuje już od wielu lat. Na bibliotecznym stoisku wystawienniczym pokazywaliśmy kolekcje książek, czasopism, programów i pomocy multimedialnych pomocnych w pracy nauczycieli, wychowawców, pedagogów specjalnych, terapeutów. Odwiedzający nasze stoisko zaopatrzeni zostali w liczne materiały promocyjne oraz w informacje o usługach edukacyjnych, które znajdują się w ofercie PBW.

 

Dziękujemy za zainteresowanie naszą ekspozycją, ogromną serdeczność i życzliwość odwiedzających. Stoisko Biblioteki przygotowali i obsługiwali: Agata Gąsior, Grażyna Kłos, Edyta Tomaszek, Piotr Wiechnik. /GK/


 

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

2019-12-04

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN wzięła udział w akcji informacyjnej na temat bezpiecznego stosowania antybiotyków. Międzynarodowy Dzień Wiedzy o antybiotykach został ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską na wniosek Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.


Akcja ma na celu uświadomienie niebezpieczeństw, jakie niesie rosnące zjawisko oporności na antybiotyki i związane z tym zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów. /
JT/


 

Polska – nasza Ojczyzna - konkurs recytatorski w SP nr 24 w Lublinie

2019-11-29

14 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie odbył się szkolny konkurs recytatorski Polska – nasza Ojczyzna adresowany do uczniów klas I-IV. Na zaproszenie głównych organizatorek konkursu, bibliotekarek Elżbiety Stawarz, Marii Dermanowskiej i Moniki Rybak, pracom jury konkursowego przewodniczyła Luiza Kawka - kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Dzień ten był okazją do wysłuchania wierszy o tematyce patriotycznej, sławiących piękno naszej Ojczyzny.

 

Wystąpienia małych deklamatorów dostarczyły wielu emocji i wzruszeń. Wszyscy wspaniale zaprezentowali się przed publicznością: rodzicami, nauczycielami oraz uczniami. Komisja konkursowa przy ocenie wystąpień wzięła pod uwagę stopień opanowania pamięciowego tekstu, interpretację utworu, dobór repertuaru, kulturę słowa (poprawność językową ,dykcję) oraz ogólny wyraz artystyczny. Najlepsi recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

Tego dnia w szkole, pod hasłem „Dzień z Biblioteką”, odbyło się również szereg wydarzeń towarzyszących: Spotkanie z biblioteką – pasowanie na czytelnika klas pierwszych, przedstawienie Sąd nad książką w wykonaniu uczniów klas starszych, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą zakładkę lub ilustrację do książki oraz konkurs recytatorski poezji patriotycznej dla klas V-VIII – Historia Polski w poezji.

 

Link do relacji z SP nr 24 w Lublinie

 

 


 

Akcja „Podaruj wiersz”

2019-11-27

Wiersze Kochanowskiego, Mickiewicza, Hillar, Wierzyńskiego, Herberta, Milczewskiego-Bruna, Wojaczka, Iłłakowiczówny, Miłosza, Szymborskiej znalazły się pośród kilkudziesięciu tych, które w listopadzie bibliotekarze PBW wysłali do Przyjaciół i Sympatyków PBW. Skoro wiersz to „słowo właściwie użyte”, słowo znaczące i niosące sens, to podarowaliśmy odręcznie przepisane wiersze jako gest naszej przyjaźni lub wdzięczności.

Była to realizacja uczestnictwa w akcji społecznej „Podaruj wiersz”, którą organizuje Fundacja im. Zbigniewa Herberta, a patronami są Biblioteka Narodowa i Polskie Radio. W akcji biorą udział szkoły i biblioteki oraz inne placówki edukacyjne i kulturalne, a także instytucje opieki i pomocy społecznej. W promocję idei ofiarowywania wierszy włączyli się ludzie kultury.
 

Inspiracją dla akcji było to, że Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych poetów polskich XX w., autor Pana Cogito, lubił pisać listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów i do osób, które szczególnie cenił. Niektóre z tych listów znalazły się w książkach Herberta i należą do jego najprzenikliwszych i najmocniej poruszających utworów.

Wiersze są po to, by wyrazić uczucia, a poeci są po to, aby ludzie żyli lepiej i piękniej. Pamięć, szacunek i sympatię poprzez przepisanie i obdarowanie wierszem wyrazili: Dyrektor PBW Barbara Rzeszutko, bibliotekarze Wydziału Informacji i Informatyzacji oraz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Księgozbioru.  /GK/ 
   

 


 

PorozmawiajmyProszę 2019-11-25

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zdobyła jedną z trzech głównych nagród w konkursie na relację z realizacji projektu PorozmawiajmyProszę zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę.

 

Nagrodzone warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Wydarzenie koordynowały Beata Trochonowicz-Wach (Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym) i Joanna Tarasiewicz (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie).

 

link do projektu 

link do relacji 


 

„Jeden obraz powie więcej niż 100 słów” - warsztaty germanistyczne

 

2019-11-25

14 listopada 2019 r. w Mediotece Języka Niemieckiego Goethe-Institut działającej przy Wydziale Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej odbyły się 4-godzinne warsztaty pt. „Jeden obraz powie więcej niż 100 słów. Praca z plakatem edukacyjnym na lekcji języka obcego”. Warsztaty prowadziła Ewa Dorota Ostaszewska – koordynator projektów edukacyjnych w Goethe-Institut w Warszawie. Uczestników warsztatów przywitała Barbara Rzeszutko – dyrektor Biblioteki.

 

galeria zdjęć

 

Celem warsztatów było poznanie zasad przygotowania dobrych plakatów edukacyjnych, wskazanie jak w praktyce zastosować poznane zasady w planowaniu pracy z plakatem edukacyjnym oraz wypracowanie i prezentowanie własnych propozycji plakatu edukacyjnego.


Wstępem do zajęć była prezentacja najnowszych zbiorów Medioteki Języka Niemieckiego Goethe-Institut - poradników z projektu „Deutsch hat klasse / Niemiecki ma klasę” oraz „Walizki zawodowej” z projektu „Deutsch = Erfolg im Beruf / Niemiecki = sukces w zawodzie” – zestawu materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla szkół branżowych i techników wraz z materiałami dla nauczyciela i propozycjami zastosowania na lekcjach w szkole.


Prelegentka zaznaczyła, że wizualizacja podczas nauki języka obcego jest bardzo istotna. Następnie omówiła najważniejsze typy plakatów, a także zasady jakie powinny być stosowane podczas ich wykonywania przez uczniów.


W drugiej części warsztatów odbyły się zajęcia praktyczne. Nauczyciele germaniści pracowali w grupach przy tworzeniu plakatów edukacyjnych z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych. Widoczne było duże zaangażowanie uczestników. Podsumowaniem zajęć była prezentacja wykonanych plakatów.


Ewa Dorota Ostaszewska prowadziła szkolenie przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych form nauczania, które aktywizowały uczestników do wspólnej pracy.
/MS/
 


 

O zdrowiu w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”

2019-11-20

W ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”, którego celem jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat Bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie. 15 października 2019 r. uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych Patent na zdrowe odżywianie.

 

galeria zdjęć


Kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych - Luiza Kawka zachęcała dzieci do dbania o dobre nawyki żywieniowe i do aktywnego spędzania wolnego czasu. Maluchy zapoznały się z najważniejszymi zasadami zdrowego odżywiania oraz otrzymały solidną dawkę wiedzy na temat produktów żywnościowych, które są źródłem licznych witamin i składników mineralnych. Podczas samodzielnego tworzenia piramidy zdrowego odżywiania dzieci wykazały się sporą inwencją twórczą. Materiały do części warsztatowej zajęć zostały przygotowane przez pracowników Wydziału Audiowizualnego.
W rozbudzaniu wśród dzieci ciekawości świata pomocne były książki: Gabinet anatomii” Kate Davies, „Ciało człowieka. Trójwymiarowa podróż po ludzkim organizmie” Andy Mansfield, „Stopy” Gen-ichiro Yagyu, „Zęby” Gen-ichiro Yagyu. Dzieci z zapartym tchem prześwietlały ludzkie ciało od stóp do głów za pomocą specjalnych trójkolorowych soczewek oraz podróżowały przez skryte zakamarki ludzkiego wnętrza dzięki trójwymiarowym papierowym modelom ukrytym na stronach tych niesamowitych książek./LK/Internetowy uniwersytet dziecięcy - warsztaty germanistyczne

2019-11-18

5 listopada 2019 r. w Mediotece Języka Niemieckiego Goethe-Institut działającej przy Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW odbyły się warsztaty pt. „Internetowy uniwersytet dziecięcy”. Spotkanie prowadziła dr Iwona Machowicz, adiunkt dydaktyczny  w Katedrze Lingwistyki Stosowanej UMCS oraz lektor języka niemieckiego w Dethloff Deutschschule.
Internetowy uniwersytet dziecięcy można wykorzystywać w szkole w rozmaitych kontekstach i w różnym zakresie. Poszczególne wykłady znajdą zastosowanie na lekcjach w odniesieniu do konkretnego tematu, a także poza szkołą w celu rozwijania zainteresowań dzieci, lub też w nauczaniu innych przedmiotów.

 

galeria zdjęć


Poszczególne wykłady składające się na program Kinderuni mogą być elementem lekcji niemieckiego jako języka obcego. Będą one służyć nauce języka w ramach lekcji tematycznej. Nauczyciel niemieckiego (ewentualnie wspólnie z nauczycielem innego przedmiotu) może włączyć wykład do lekcji, rozszerzyć go lub pogłębić. Dla nauczycieli, którzy zechcą integrować lekcje niemieckiego z Kinderuni, zostały przygotowane materiały dydaktyczne ze wskazówkami oraz materiały do pracy z uczniem.

 
Lekcja niemieckiego może być przy tym językowym przygotowaniem do lekcji typu CLIL, tj. lekcji języka zintegrowanej z innymi przedmiotami wiedzy. Nauczyciele mogą pracować na lekcjach w szkole albo poza nią. Treści wykładów wchodzących w skład Kinderuni mogą oni włączać w strukturę lekcji poruszających tematy należące do innych przedmiotów szkolnych. Wiele szkół w Europie środkowej i zachodniej wykorzystuje ten system uczenia i stosuje go na lekcjach.
Pani dr Iwona Machowicz prowadziła zajęcia przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych form nauczania, które aktywizowały do wspólnej pracy. Szkolenie przebiegało w przyjaznej i twórczej atmosferze. /MS/

 


Biblioteka Pedagogiczna na Festiwalu Fantastyki Falkon 2.0

2019-11-12

W dniach 8, 9 i 10 listopada 2019 r. pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie - Agata Gąsior, Katarzyna Kapek, Luiza Kawka, Maria Nóżka, Marzena Sitarek, Maria Wójcik, Iwona Mościbrodzka - po raz pierwszy wzięli udział w wielkim święcie fantastyki - XX Ogólnopolskim Festiwalu Fantastyki Falkon 2.0. Nasza obecność podczas wydarzenia była możliwa dzięki zaproszeniu przez głównego organizatora Festiwalu - Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”.

 

galeria zdjęć

 

Falkon 2019 to trzy dni wspaniałej zabawy i mnóstwa atrakcji oraz największej i najważniejszej w Lublinie imprezy literackiej, konwentu rpg, festiwalu gier planszowych, spotkań larpowych i fantastycznych targów. 

 

W lubelskiej hali targowej (ul. Dworcowa 11) odbyło się ponad 600 wydarzeń związanych z szeroko pojętą fantastyką i kulturą popularną, a wśród nich spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, prelekcje, wykłady i panele dyskusyjne podzielone na bloki tematyczne, konkursy, warsztaty, pokazy i wystawy oraz wszelkiego rodzaju gry: komputerowe, konsolowe, planszowe, karciane, bitewne, rpg i larp, a także branżowe turnieje - NERD i Kosplay.

 

Nasza Biblioteka przygotowała wielogodzinny program dla wszystkich odwiedzających Strefę Fantastycznych Inicjatyw. Na stoisku była możliwość spróbowania sił w zdobieniu liter styrodurowych, zagłębienia się w świat przedstawiony przez książki z rozszerzoną rzeczywistością lub zabawy z Quiver Vision – kolorowankami, które ożyją na smartfonach. Dodatkowo na odwiedzających czekały gry planszowe oraz “Fantastyczna piramida żywności” – warsztaty edukacyjne dla dzieci. Bibliotekarze prezentowali zbiory PBW – książki i filmy związane z tematem przewodnim wydarzenia oraz usługi edukacyjne, które znajdują się w ofercie PBW.  

 

Wszystkim zwiedzającym dziękujemy za odwiedzenie stoiska i zainteresowanie ofertą Biblioteki. /LK/


Lubelskie Laboratorium Talentów 2019-11-12

6 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie w ramach sieci doskonalenia "Lubelskie Laboratorium Talentów".

Sieć doskonalenia jest wspólną inicjatywą Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Zespołu Poradni nr 2 i Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. Koordynatorem sieci i jej pomysłodawcą jest dr Tomasz Knopik, pracownik naukowy Zakładu Metodologii i Diagnozy Psychologicznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 


Mazurek Dąbrowskiego i inne symbole narodowe 

2019-11-06

Dnia 6 listopada 2019 r. w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW im. KEN w Lublinie odbyły się zajęcia  biblioteczne Hymn Polaków na mazurka nutę. Krótka historia hymnu narodowego, które wpisują się w obchody zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Naszymi gośćmi były dzieci z grupy zerowej Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie.

 

galeria zdjęć

 

Celem zajęć było przybliżenie młodszym dzieciom Mazurka Dąbrowskiego, jego kontekstu historycznego, ukazanie w jakich sytuacjach oraz w czasie jakich świąt i patriotycznych uroczystości śpiewamy hymn narodowy. 

 

Chcemy, aby już na etapie edukacji przedszkolnej, dzieci słysząc słowa Mazurka wiedziały z jakimi wydarzeniami i postaciami historycznymi są związane.

 

Głównym założeniem spotkania było aktywne i wielowymiarowe poznawanie przez uczniów symboli narodowych w tym hymnu. W trakcie zajęć ćwiczyliśmy odpowiednią postawę, którą należy przyjąć przy śpiewie tej narodowej pieśni, poznaliśmy technikę składania flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a na zakończenie dzieci odciskały na karcie papieru swoje dłonie pomalowane na biało–czerwono. Plansze te będą eksponowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Galerii „Na Piętrze”.

 

Lekcję przeprowadzili pracownicy Wydziału w składzie: Luiza Kawka, Edyta Tomaszek i Marcin Szostek.   "... I dlatego lubię mówić z tobą..." 

2019-11-04

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie  znalazła się w gronie bibliotek zakwalifikowanych do ogólnopolskiego programu PorozmawiajMy Proszę! zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę.

 

galeria zdjęć

W oparciu o tekst książki "€žNieoczywista Układanka Polska"€ przeprowadziliśmy w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie akcję poświęconą hejtowi i budowaniu relacji rówieśniczych z wykorzystaniem słów proszę, dziękuję, przepraszam. Słowo jest bardzo ważne. Może niszczyć i ranić, ale też ma magiczną moc. Pomaga tworzyć lepszy świat, wzmacnia poczucie własnej wartości, jest wstępem do nawiązania dialogu z innym człowiekiem. Ogromną kreatywnością i wrażliwością wykazali się uczestniczący w akcji uczniowie. To dzięki ich pomysłom i zaangażowaniu realizacja projektu mogła dojść do skutku i przybrać tak przejmującą w wymowie formę.

Wydarzenie koordynowały Joanna Tarasiewicz (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie) i Beata Trochonowicz-Wach (Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym). /JT/Rhabarber-Barbara. Fonetyka na lekcjach języka niemieckiego 2019-10-30

Co to jest fonetyka? Jak brzmi język niemiecki w uszach uczniów i uczennic? Jak ważna jest dobra wymowa? Przed jakimi wyzwaniami stoją uczniowie i uczennice w zakresie intonacji i artykulacji? Na te wszystkie pytania i zagadnienia w dniu 19 października 2019 r. odpowiedziała dr Iwona Machowicz, adiunkt dydaktyczny w Katedrze Lingwistyki Stosowanej UMCS, ekspert projektu DELFORT Goethe-Institut.

Uczestnicy warsztatów poznali metody i techniki pracy, prowadzące do pokonania problemów z fonetyką występujących u uczniów na wszystkich etapach nauczania języka niemieckiego. Referentka  zaproponowała również nowe formy ćwiczeń i przedstawiła aktualną ofertą online w tym zakresie.

Na początku zajęć nauczyciele odwiedzili Mediotekę Języka Niemieckiego Goethe-Institut oraz Wydział Zbiorów Audiowizualnych PBW. Pracownik Wydziału – Edyta Tomaszek zaprezentowała uczestnikom spotkania kolekcję książek i czasopism metodycznych oraz zbiór pomocy dydaktycznych do nauki języka niemieckiego.
/ET/

 

 

 Przesłanie Zbigniewa Herberta - zajęcia edukacyjne dla seniorów 
2019-10-28

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora, zajęcia edukacyjne dla pensjonariuszy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4 w Lublinie przeprowadziła Grażyna Kłos, kierownik Wydz. Informacji i Informatyzacji PBW. Zaproszenie do przeprowadzenia zajęć w dn. 24.10.19 r. nadesłała kierownik Centrum, pani Beata Kidaj.

 

Święto osób starszych obchodzone jest w Europie i na świecie w różnych terminach: 1 października (jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych), 20 listopada (Ogólnopolski Dzień Seniora) oraz 20 października (jako Europejski Dzień Seniora). Łączy je wspólny cel - kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych i podejmowanie działań zapewniających seniorom godne życie, w tym ułatwienie dostępu do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Ogólnopolska Rada Obchodów Roku Seniorów w liście otwartym z 24.02.1999 r. zwróciła się z apelem „o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, które przyniosą pomoc i radość Seniorom, a także pozwolą im aktywnie włączyć się w życie innych pokoleń”. Obecnie coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań.

 

Zajęcia pt. „Męstwo wobec bytu” - poświęcone życiu i twórczości Zbigniewa Herberta, było świetną okazją do promocji akcji „Podaruj wiersz”, której inspiracją był fakt, że Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów.

 

Nauczyciel bibliotekarz Grażyna Kłos zachęcała seniorów do włączenia się w akcję polegającą na wybraniu wiersza, przepisaniu go odręcznie, i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza konkretnej osobie. Gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję. Jest to intymny akt ofiarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności. Wiersz może być darem dla kogoś bliskiego, ale także dla osób w domach pomocy społecznej, domach seniora, domach dziecka, świetlicach środowiskowych, noclegowniach dla bezdomnych.  Podarowanie słów poezji,  słowa niosącego sens i nadzieję, dającego oparcie ma być  prostym, ludzkim gestem -  jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni. W zamierzeniu organizatorów inicjatywa ta ma budować i wzmacniać sieć relacji międzyludzkich/międzypokoleniowych. Akcji patronuje Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Biblioteka Narodowa.  Miłośnicy poezji mają szansę czynnego udziału w akcji do 30 listopada 2019. /GK/

 

 

 


Gala Finałowa II Międzyszkolnego Konkursu 450 LAT UNII LUBELSKIEJ W TRADYCJI LUBELSKIEGO SZKOLNICTWA 2019-10-28

15 października 2019 r. Edyta Tomaszek, nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im KEN w Lublinie była gościem na Uroczystej  Gali rozstrzygnięcia  II Międzyszkolnego Konkursu  450 LAT UNII LUBELSKIEJ W TRADYCJI LUBELSKIEGO SZKOLNICTWA. Inicjatywa została zrealizowana przez XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie pod honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin i Instytutu Pamięci Narodowej. Oddział w Lublinie.

Konkurs skierowany był do uczniów i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Zadaniem uczestników rywalizacji było przygotowanie prezentacji multimedialnej, której zgodność z tematem, samodzielność i oryginalność pracy, poprawność merytoryczną oraz umiejętność znalezienia i interpretacji  źródeł  oceniało Jury
Konkursowe w składzie: Krystyna Świrniak-Mateuszuk, Edyta Tomaszek i dr Andrzej Kaproń, powołane prze Dyrektora XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie.

Laureatom i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /ET/

Więcej informacji o konkursie na stronie  XXIII LO w Lublinie
 

 


Zajęcia edukacyjne w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Pliszczynie 2019-10-28

17 października 2019 r. Katarzyna Kapek przeprowadziła zajęcia biblioedukacyjne dla klas 1-3 w ZSP w Pliszczynie. Uczniowie spotkali się z nowymi propozycjami nauki przez zabawę – rysowane wierszyki, zwierzątka z literek, japoński teatrzyk Kamishibai. Dziękujemy pani Iwonie Pietrzak-Płachcie za zaproszenie. Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii. /KK/

Galeria na stronie ZSP w Pilszczynie

 


„Drzewa” – spotkanie w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” 2019-10-23

18 października 2019 r. Bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy „0” przy Szkole Podstawowej nr 6 w Lublinie. Wspólnie z nauczycielką Małgorzatą Ławicką, uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach „Drzewa” w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” Spotkanie przeprowadziła Katarzyna Kapek, koordynator akcji.

 

galeria zdjęć 

 

Uczestnicy zajęć poznali ciekawostki dotyczące drzew – najwyższe drzewa świata, jaka jest długość życia drzew, jaką funkcję pełnią drzewa w różnych kulturach, co można wykonać z drewna. Dzieci rozpoznawały gatunki drzew na podstawie liści oraz książki „Drzewa” (P. Socha, W. Grajkowski, wydaw. Dwie Siostry). Na zakończenie K. Kapek zaprosiła wszystkich do Galerii na Piętrze, w której dzieci z przyjemnością obejrzały wystawy prac plastycznych. /KK/

 

 


„Bieg po zdrowie” – spotkanie z Michałem Tyburkiem

2019-10-22

16 października 2019 r. Bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola nr 36 w Lublinie. Mali czytelnicy wzięli udział w spotkaniu „Bieg po zdrowie” w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” Zajęcia przygotowała Katarzyna Kapek, która zaprosiła do współpracy Michała Tyburka.

 

galeria zdjęć 

 

Michał Tyburek wygrał w 2017 r. Bieg Rzeźnika Ultra, jedno z najtrudniejszych wyzwań dla biegaczy. Pokonał dystans 140 km (faktycznie 145 km), w czasie 19 godz. i 40 min. Kilka miesięcy wcześniej biegał na trasie Orlen Warsaw Marathon. Wystartował także w Łemkowyna Ultra-Trail®, gdzie przebiegł 150 km.

 

Ekspert zachęcał dzieci do zdrowego trybu życia. Przedstawił im ćwiczenia, wyjaśnił dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia człowieka. Omówił piramidę żywieniową oraz przygotował dla uczestników loterię z prostymi ćwiczeniami.

 

Po spotkaniu z ekspertem dzieci odrysowały swoje stopy. Następnie z zaciekawieniem oglądały książki dotyczące zdrowia i ludzkiego ciała. Na zakończenie K. Kapek zaprosiła wszystkich do Galerii na piętrze, gdzie prezentowane są wystawy prac plastycznych.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za spotkanie!  /KK/

 


Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk! Wystawa 
2019-10-21

Już kilka dni od podania informacji  o tym, że Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 (decyzję ogłoszono 10.10.19), bibliotekarze Wydz. Informacji i Informatyzacji zorganizowali z tej okazji wystawę w holu naszej Biblioteki.

 

galeria zdjęć 

 

Uhonorowanie pisarki najważniejszą nagrodą literacką to historyczny moment dla polskiej kultury. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej, to międzynarodowe elitarne wyróżnienie znów trafia w ręce Polki. Mamy powód do dumy i radości z sukcesu utalentowanej Rodaczki. Olga Tokarczuk wymieniana była w gronie faworytów do Literackiej Nagrody Nobla już od kilku lat. Pochodząca z Sulechowa autorka licznych opowiadań, powieści i esejów dołączyła do grona polskojęzycznych laureatów Nobla, wśród których są już: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i wspominana wcześniej Wisława Szymborska. Wyróżnienie dla Tokarczuk jest dowodem na to, że polska kultura doceniana jest na całym świecie.

 

Literackiego Nobla za 2018 rok przyznano za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną dokładnością oddaje przekraczanie granic jako formę istnienia (oryg. for a narrative imagination that with encyclopedic passion represents the crossing of boundaries as a form of life). Warto dodać, że książki Tokarczuk cieszyły się popularnością na całym świecie wiele lat przed werdyktem Akademii Szwedzkiej. Publikacje polskiej autorki przełożone zostały na 30 języków, w tym na chiński, japoński i hindi.

 

Po informacji o otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, w polskich księgarniach nastąpił szturm po jej książki. W niespełna 10 godzin sprzedało się około 12 tys. egzemplarzy.

 

Na bibliotecznej ekspozycji pt. „Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk” prezentujemy niektóre z ważnych jej dzieł, m.in.: „E.E.” (powieść, która utorowała autorce uznanie czytelników i krytyków), „Prawiek i inne czasy” (jedna z najpoczytniejszych i najgłośniejszych współczesnych polskich powieści, przełożona na ponad 20 języków, wyróżniona Nagrodą Kościelskich), „Dom dzienny, dom nocny”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, "Bieguni" i „Księgi Jakubowe" - obie uhonorowane „Nike” - najważniejszą polską nagrodą literacką (2008 i 2015). Wystawę dedykujemy wszystkim naszym Czytelnikom, mając nadzieję, że zachęci ich do sięgnięcia po książki Olgi Tokarczuk. /GK, PI/


Druga edycja gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej” 2019-10-21

Za nami już druga edycja gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej”. W jesiennej turze wzięli udział uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pamięci Majdanka w Lublinie.

 

galeria zdjęć 

Biblioteka i tym razem była metą gry, której trasa wiodła szlakiem miejsc związanych z zawarciem Unii Lubelskiej. W kolejnych punktach miasta, od placu Zamkowego, przez Stare Miasto aż po plac Litewski na uczniów czekały różnorodne zadania. Z ostatnią zagadką dzieci mierzyły się w podziemnych magazynach naszej Biblioteki. Zadanie polegało na odnalezieniu klucza do tajemniczej skrzyni, zgodnie z przygotowanymi wskazówkami.  Młodzi poszukiwacze sprawnie tropili miejsce ukrycia kluczyka. W skrzyni  znajdowały się puzzle wielkoformatowej układanki z herbem Unii Lubelskiej. Aż miło było popatrzeć, jak znakomitą umiejętnością współpracy wykazywali się trzecioklasiści przy zespołowym układaniu herbu Unii. Skrzynia skrywała również dyplomy uczestnictwa oraz nagrody.

Jednym z punktów wycieczki była biblioteczna Galeria „Na piętrze” i oglądanie wystawy „Game over” – ekspozycji prac plastycznych przedszkolaków uczestniczących w poprzedniej edycji.

Każda z grup kończyła swoją grę własnoręcznymi wpisami dzieci i opiekunów do pamiątkowej „Księgi uczestników”, stemplowaniem dyplomów pieczęcią gry oraz wspólną fotografią.  

Po Bibliotece grupy oprowadzali: Grażyna Kłos, Patryk Iwańczyk, Aneta Głowacka i Monika Pawlak.

Organizatorem gry miejskiej było Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Lublinie. Serdecznie dziękujemy za współpracę i  wspólną zabawę.  /AG/


Wystawa „Duchy w bibliotece”

2019-10-18

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Duchy w bibliotece”. Prace plastyczne wykonały dzieci z grupy „0”b oraz uczniowie z klasy 1e Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie. Dziękujemy za współpracę nauczycielkom: Annie Stefaniak, Henryce Kowalik-Stolarz, Monice Sowie. Wystawę zorganizowała Katarzyna Kapek z okazji ogólnopolskiej akcji V Noc Bibliotek. Ilustracje można oglądać w Galerii na piętrze do 4 listopada 2019 r. /KK/

 

galeria zdjęć

 


Maudie. Życie i twórczość artystki ludowej

2019-10-16

W ubiegły piątek  w Centrum Dziennego pobytu dla  Seniorów nr 3  w Lublinie,  odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora. Luiza Kawka i Edyta Tomaszek nauczycielki bibliotekarki z Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im.  KEN w Lublinie przygotowały seans filmu Maudie w  reżyserii Aisling Walsh.

 

W postać kanadyjskiej malarki Maud Lewis, wcieliła się Sally Hawkins, która w przejmujący sposób zagrała rolę dzielnej, bezinteresownie traktującej swoją twórczość kobiety, której mimo przeciwności losu udaje się wybić na życiową niepodległość, nie tracąc przy tym pogody ducha i optymizmu.

 

Seniorom i pani Agacie Kowalczyk – kierowniczce Centrum bardzo dziękujemy za miłą i twórczą atmosferę naszego spotkania./et/ 

                                   

galeria zdjęć

 


V edycja ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek

2019-10-05

W sobotę, 5 października Biblioteka zaprosiła mieszkańców Lublina i okolic na wieczorne wydarzenie Noc Bibliotek. W tym roku spotkaliśmy się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.  Akcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Event prowadziła dyrektor Biblioteki Barbara Rzeszutko oraz Katarzyna Kapek (koordynator akcji).

galeria zdjęć

film

 

Dzieci i rodzice mogli wziąć udział w różnych warsztatach: czytanie wierszyków - łamańców językowych, ozdabianie liter styrodurowych, gry planszowe, karaoke, książki z rozszerzoną rzeczywistością, kolorowanki Quiver Vision, książka na receptę, zdjęcia z Gandalfem i Hobbitem, obkładanie książek niewidzialną okładką, loteria fantowa. W sali konferencyjnej zorganizowano warsztaty języka ukraińskiego, które poprowadził Witalij Padalka. Duże emocje wzbudziło nocne zwiedzanie bibliotecznych magazynów, w których można było spotkać ducha. Na zakończenie przygotowaliśmy projekcję filmu familijnego „Ptyś i Bill”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Duchy w bibliotece”. Prace plastyczne wykonali uczniowie kl. 0 „b” oraz kl. 1 „e” SP nr 44 w Lublinie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Nocy Bibliotek!

 

Komitet organizacyjny: Dyrektor Barbara Rzeszutko, Katarzyna Kapek, Patryk Iwańczyk, Agata Gąsior, Piotr Król, Katarzyna Siewierska, Iwona Mościbrodzka, Edyta Tomaszek, Marcin Szostek, Joanna Tarasiewicz, Maria Nóżka, Piotr Wiechnik, Renata Górska. /KK/


Sukces warsztatów z Osikową Doliną

2019-10-03

1 października odbyły się w Bibliotece artystyczne warsztaty z wiórków drewna osikowego „Trening kreatywności jako przykład działalności edukacyjnej nauczycieli i bibliotekarzy”. Organizatorem spotkania była Katarzyna Kapek (PBW). Szkolenie przeprowadził Roman Noszczyk, założyciel i właściciel firmy Osikowa Dolina

https://www.osikowadolina.pl

 

 galeria zdjęć


W warsztatach uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób z województwa lubelskiego – nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy, studenci. Podczas trzygodzinnego szkolenia pan R. Noszczyk opowiedział historię swojej firmy Osikowa Dolina oraz tradycję związaną z osiką. Zapoznał także zebranych z techniką pracy z osikowymi płatkami. Można je wykorzystać na wiele sposobów przy tworzeniu wyjątkowych dekoracji. Płatki można przyklejać klejem na gorąco, klejami do drewna, mocować do modeli styropianowych szpilkami. Trener przygotował dla uczestników dwa zadania - wykonanie Orła Białego oraz choinki. Każdy otrzymał prezent – zestaw do wykonania jeżyka oraz kupon rabatowy do sklepu internetowego.

 

Składamy serdeczne podziękowania Panu Romanowi Noszczykowi za profesjonalne przygotowanie i bezpłatne przeprowadzenie warsztatów. /KK/


„Game over” - wystawa prac uczestników gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej”   

2019-10-01

Od 1 października w „Galerii na piętrze” można oglądać wystawę będącą pokłosiem gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej czyli Przedszkolak na tropie kluczy historii i współpracy się uczy”. Wydarzenie miało miejsce w maju i czerwcu 2019 r., a uczestniczyły w nim dzieci z 46 lubelskich przedszkoli.

 

galeria zdjęć

 

Prezentowane na wystawie prace przedszkolaków dotyczą odwiedzonych przez nich miejsc związanych z zawarciem Unii Lubelskiej. Każda z grup biorących udział w grze przebyła specjalną trasę, obejmującą: plac Zamkowy, Stare Miasto z Placem po Farze, z kościołem oo. Dominikanów i kamienicą Lubomelskich, a także plac Litewski z pomnikiem Unii Lubelskiej. Szósty, ostatni punkt na szlaku stanowiła Biblioteka, gdzie każda z grup kończyła grę. Udział w wydarzeniu budował u dzieci świadomość regionalną, przywiązanie do swojego miasta i dumę wynikającą z jego bogatej historii.

 

Grę zorganizowały nauczycielki Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Lublinie, Panie Katarzyna Dzida i Agnieszka Topyła. Była to pierwsza tego typu inicjatywa organizowana przez lubelskie przedszkole. Gra miejska spotkała się z dużym zainteresowaniem nauczycieli, przypadła też do gustu dzieciom. W realizacji przedsięwzięcia Przedszkole nr 36 wspierały m.in.: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie oraz Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej.Ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do nauczycieli, opiekunów i rodziców dzieci zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie trudnego logistycznie i organizacyjnie przedsięwzięcia.

 

Wystawę tworzą prace wielkoformatowe, przeważnie w postaci lapbooków i kolorowych plakatów, a także fotografii ukazujących przedszkolaków wykonujących wyznaczone im zadania. Prace plastyczne wykonały dzieci wspólnie z nauczycielkami Przedszkoli nr 19, 47, 56, 63 i 79.

 

Wystawę zatytułowaną „Game over” przygotowali: Grażyna Kłos, Maciej Sztorc i Patryk Iwańczyk (Wydział Informacji i Informatyzacji) oraz Monika Pawlak (Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów). Prace eksponujemy do połowy października. /GK, PI/ 


Powierzenie zadań doradcy metodycznego 2019-09-28

25.09.2019 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie aktów powierzeń zadań doradcy metodycznego dla wyłonionych drogą konkursu nauczycieli.

Doradcą metodycznym dla nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublina i powiatów świdnickiego, łęczyńskiego, opolskiego, ryckiego, łukowskiego, kraśnickiego i janowskiego została Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji. 
 

 

VI Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego              

2019-09-27

26 września 2019 r. w sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS odbyła się VI Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego „Biblioteka szkolna centrum innowacji”, zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie oraz Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

galeria zdjęć

film

 

Honorowy patronat nad konferencją objęli Marszałek Województwa Lubelskiego - Pan Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski - Pan dr hab. Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Lublin - Pan dr Krzysztof  Żuk, Lubelski Kurator Oświaty - Pani Teresa Misiuk oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS - Pan Prof. dr hab. Robert Litwiński. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Oddział w Lublinie, Radio Lublin, TVP 3 Lublin oraz Portal Lustro Biblioteki.

 

Celem tegorocznej konferencji było przedstawienie pomysłów na to, jak urozmaicić, usprawnić i uatrakcyjnić aktywność biblioteki szkolnej, rzecz jednak w tym, aby działania te definiowały bibliotekę szkolną jako miejsce innowacyjne, twórcze, nowatorskie, skierowane do ucznia oraz jego bliższego i dalszego otoczenia. W czasie trwania konferencji próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jak wygląda proces wdrażania innowacji, zarówno w zakresie działalności ściśle bibliotecznej, jak też obejmującej nowoczesne formy pracy z czytelnikiem za pomocą elektronicznych narzędzi tworzenia i przekazywania informacji oraz jakie warunki stworzyć uczniom, aby traktowali bibliotekę szkolną jako przestrzeń do nauki i poszukiwania informacji.

 

W imieniu organizatorów konferencję otworzyła Pani Barbara Rzeszutko – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. O dalszy przebieg obrad dbała Pani Luiza Kawka – sekretarz konferencji, kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW w Lublinie.

 

Konferencję zaszczycili swoją obecnością goście specjalni. Pan Lech Sprawka – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w przemówieniu otwierającym konferencję, podkreślił ważną rolę bibliotekarza szkolnego, który pełni rolę przewodnika po zasobach informacyjnych biblioteki, jest mentorem poszukiwań oraz rozbudza w uczniach chęć zdobywania wiedzy. Urząd Miasta Lublin reprezentowała Pani Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania, która przekazała organizatorom konferencji słowa uznania za podjęcie i realizację tak istotnego dla szkolnictwa tematu. Kuratorium Oświaty w Lublinie reprezentowała Pani Bożenna Jedlińska, starszy wizytator w Wydziale Edukacji Specjalnej i Wspomagania.

     

Na obrady przybyli również dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek oraz przedstawiciele placówek oświatowych współpracujących z PBW: Pani dr Dorota Mach - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Pani Anna Denkiewicz - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, która jednocześnie wystąpiła w roli prelegentki oraz Pan dr Dariusz Kiszczak z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

W konferencji brali udział także przedstawiciele środowiska akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: Pani prof. dr hab. Maria Juda - dyrektor Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS, Pani dr hab. Anita Has-Tokarz – adiunkt w Zakładzie Kultury Informacyjnej i Czytelnictwa Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS, Pani dr Renata Malesa – adiunkt w Zakładzie Informatologii Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS oraz Pani dr Grażyna Piechota – adiunkt w Zakładzie Kultury Książki i Nauk Pomocniczych Bibliologii Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS.

 

Na sali obrad obecna była też Pani Marta Gocłowska reprezentująca NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego oraz Pani Małgorzata Dąbrowska-Duda, Prezes lubelskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

 

W tym roku frekwencja zaskoczyła organizatorów konferencji. To rekordowy wynik, najwyższy ze wszystkich dotychczasowych edycji. Na obrady przybyło 169 osób -  dyrektorzy i pracownicy lubelskich szkół i placówek oświatowych oraz nauczyciele i bibliotekarze bibliotek pedagogicznych i szkolnych z regionu lubelskiego.

 

Konferencja stała się okazją do wspólnej rozmowy o sprawach istotnych dla środowiska bibliotekarskiego, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

 

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konferencji.

 


„Tydzień Zakazanych Książek” – wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

2019-09-23

Co łączy Dekameron, Cierpienia młodego Wertera, Rok 1984 i Przygody Tomka Sawyera? Fakt, że wszystkie te utwory stały się w pewnym momencie książkami zakazanymi. Wśród „szkodliwych” tekstów odnaleźć można wiele takich, które dziś zgodnie uważa się za znaczące, wartościowe dzieła współtworzące literacki kanon. Egzemplarze wybranych utworów figurujących na „zakazanych” listach eksponowane są obecnie w holu na parterze budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie w związku z obchodami Tygodnia Zakazanych Książek. Wystawę przygotowali nauczyciele bibliotekarze Wydziału Informacji i Informatyzacji: Grażyna Kłos, Maciej Sztorc i Patryk Iwańczyk.

 

Działania cenzorskie wobec „niewygodnych” tekstów podejmowano już w czasach starożytnych. Na przestrzeni wieków praktykowane były rozmaite sposoby walki z „niechcianymi” książkami -  ingerowano w ich treść, uniemożliwiano legalne opublikowanie, niszczono i konfiskowano wydane już egzemplarze. Prześladowania dotykały też samych twórców, którzy płonęli na stosach, trafiali do więzień, a w późniejszych wiekach – musieli się liczyć z utratą pracy, ostracyzmem lub zakazem publikowania kolejnych tekstów.

 

Powody, z których poszczególne utwory trafiały na „zakazane” listy bywały bardzo różne. Niekiedy przyczyną były obecne w tekście odniesienia do sytuacji politycznej, jak miało to miejsce w przypadku Jonathana Swifta, Georgeʾa. Orwella, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Czesława Miłosza. Inne książki oskarżano z kolei o gloryfikowanie niewłaściwych postaw życiowych, propagowanie niemoralnych zachowań, obecność wulgaryzmów czy destrukcyjny wpływ na młodzież. Z niektórymi z tych zarzutów spotkały się tak znane i cenione utwory, jak: Dekameron Boccaccia, Cierpienia młodego Wertera Goethego, Lot nad kukułczym gniazdem Keseyʾa, Lolita Nabokova, a nawet… Przygody Tomka Sawyera i Przygody Hucka autorstwa Marka Twaina. Duża część książek trafiła na indeksy ze względów religijnych. Dotyczy to zarówno wybitnych dzieł filozoficznych (Próby Montaigneʾa, Krytyka czystego rozumu Kanta), jak i powieści popularnych wśród młodzieży i miłośników fantastyki (Hobbit, Zmierzch, cykl powieści o Harryʾm Potterze).

 

Tydzień Zakazanych Książek (ang. Banned Books Week) po raz pierwszy zorganizowany został w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych przez American Library Association w związku z próbami ograniczania dostępu do wybranych pozycji książkowych w szkołach, bibliotekach i księgarniach. Dziś Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest na całym świecie – również w Polsce. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństw na obecność cenzury w życiu publicznym, a także uświadomienie jak istotną wartością jest wolność słowa.

 

 

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest w dniach 22-29 września. /PI/

 


Bibliotekarze PBW na Narodowym Czytaniu w ZSO nr 2 

2019-09-19

12 września 2019 r., na zaproszenie Pani Elżbiety Frant, nauczyciela bibliotekarza Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie, grupa bibliotekarzy PBW po raz czwarty przyjęła zaproszenie do uczestnictwa w szkolnym Narodowym Czytaniu 2019. Licznie zgromadzonymi uczestnikami byli uczniowie klas licealnych.

 

Zebrane grono uczniów i nauczycieli powitała inicjatorka spotkania. Następnie Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Pan Cezary Jacek Furtak pokrótce zaznajomił młodzież z ideą Narodowego Czytania – akcją mającą na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Nauczyciele bibliotekarze PBW wybrali do interpretacji nowelę „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego ze względu na to, że jest to utwór zadomowiony w szkolnych kanonach lekturowych. Nowela ta przywołuje pamięć polskich powstań narodowowyzwoleńczych i ich tragicznych okoliczności. Problematyka tekstu, dramatyczna akcja i ekspresyjność nakreślonych obrazów sprawiała, że młodzież słuchała w ogromnym skupieniu.

 

Nowelę czytali: Piotr Król (Wydz. Udostępniania Zbiorów), Luiza Kawka i Edyta Tomaszek z Wydz. Zbiorów Audiowizualnych, Grażyna Kłos (Wydz. Informacji i Informatyzacji). E. Tomaszek przeprowadziła również mini quiz sprawdzający zrozumienie tekstu S. Żeromskiego. Nagrodą za udzielenie prawidłowych odpowiedzi były egzemplarze wyboru nowel pisarza.

 

galeria zdjęć


Spotkanie Klubu Książki po wakacjach

2019-09-16

14 września 2019 roku Bibliotekę odwiedzili członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Czytomaniacy”. Było to pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie. Moderator DKK, Katarzyna Kapek, rozmawiała z młodymi czytelnikami o grzybach jadalnych i trujących. Dzieci odgadywały zagadki, a następnie wyruszyły na grzybobranie po bibliotecznych korytarzach. Przy pomocy atlasu grzybów starały się określić, które gatunki nadają się do spożycia. Duże emocje wzbudziło rozwiązywanie internetowego quizu „Czy ten grzyb jest jadalny?” Na zakończenie dyskutanci zostali obdarowani drobnymi upominkami.

 

Spotkanie Klubu połączone było z akcją „Para-Buch! Książka w ruch!” Jest to ogólnopolski projekt, który ma na celu promocję książek popularnonaukowych oraz rozwijanie zainteresowań dzieci światem nauki.

 

Członkowie Klubu z chęcią wypożyczyli książki, a najmłodsi odebrali czytelniczą wyprawkę w ramach akcji „Mała Książka-Wielki Człowiek”. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za obecność!

 

Kolejne zebranie DKK zaplanowano 5 października (sobota) w godzinach wieczornych. Spotkanie będzie połączone z ogólnopolskim wydarzeniem Noc Bibliotek 2019. Serdecznie zapraszamy!  /KK/

 


galeria zdjęć


Narodowe Czytanie 2019 w PBW -  inaczej niż zawsze

2019-09-16

Tegoroczna, 8. edycja Narodowego Czytania w PBW miała odmienną formułę niż w latach poprzednich. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN została zaproszona do włączenia się w organizację akcji, której inicjatorami byli Wojewoda Lubelski i Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Metropolitą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Prezydentem Miasta Lublin i Przewodniczącym Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Nasz wkład w organizację imprezy, która odbyła się 7 września w centralnym miejscu Lublina - na Placu Litewskim, polegał m.in. na zaproszeniu części grona lektorów, pomocy w wyborze czytanych fragmentów, przygotowaniu tła muzycznego, na realizacji filmu oraz serwisu fotograficznego, aranżacji estrady, przygotowaniu literackiego quizu z nagrodami. Imprezę prowadziła dyrektor PBW Barbara Rzeszutko oraz Jerzy Jarosiński, wicedyrektor SP nr 38 im. Henryka Sienkiewicza.

Maraton czytania fragmentów nowel trwał ponad cztery godziny. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Annę Brzyską, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która reprezentowała Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Przygotowaniem do wspólnej lektury tekstów był wykład dr hab. Iwony Morawskiej z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej UMCS pt. „Od noweli do noweli. Ku wartościom w dniu Narodowego Czytania A.D.2019”. Prelegentka podkreśliła, że tych osiem „kanonicznych”, doborowych utworów o zwięzłej formie do dziś nie straciło nic ze swej aktualności. Utwory M. Konopnickiej, E. Orzeszkowej, B. Prusa, W. St. Reymonta, H. Rzewuskiego, B. Schulza, H. Sienkiewicza i S. Żeromskiego, mimo że reprezentują utwory epok minionych, mają moc wielowymiarowego oddziaływania na współczesnych czytelników. Nadal aktualne są ich przesłania, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i - mimo niewielkich rozmiarów - doniosłe.

W gronie interpretatorów tekstów NC 2019 znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk, ważnych instytucji Lublina i województwa lubelskiego. Wśród interpretatorów nowel była Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, a także grono zaproszonych Przyjaciół Biblioteki, m.in.: dr hab. Anita Has-Tokarz, wicedyrektor Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS, dyrektorzy szkół -  Barbara Wanat (SP nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny), Wioletta Woźnica (Zespół Szkół w Piotrkowie wraz z trzema uczennicami), Grzegorz Sztal - założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”, a także Andrzej Cebula, o. franciszkanin z Parafii Niepokalanego Serca Maryi i Św. Franciszka z Asyżu. Czytającym i biorącym udział w konkursach wręczano pamiątkowe lektury z pieczęcią Narodowego Czytania.
 

Koordynatorkami NC na Placu Litewskim były: Grażyna Dziechciarz, Marzanna Ostrowska, Ewa Walczak i Elżbieta Michalczuk - starsi wizytatorzy Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie.
 

Bibliotekarze PBW uczestniczący i współorganizujący spotkanie: Grażyna Kłos, Maciej Sztorc, Patryk Iwańczyk (Wydz. Informacji i Informatyzacji), Ewa Mazurek, Aneta Głowacka, Monika Pawlak (Wydz. Gromadzenia i Opracowania Zbiorów), Marcin Szostek (Wydz. Zbiorów Audiowizualnych). /GK/


galeria zdjęć

film

Relacja z wydarzenia na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie

Tekst wykładu dr hab. prof. UMCS Iwony Morawskiej 


Biblioteka na Dożynkach w Radawcu

2019-09-08

8 września 2019 r. odbyły się Wojewódzkie Dożynki w Radawcu. Na zaproszenie Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego nasza Biblioteka przygotowała stoisko przeznaczone dla dzieci. Bibliotekę reprezentowała dyrektor Barbara Rzeszutko oraz bibliotekarze:  Katarzyna Kapek, Agata Gąsior, Agnieszka Sobczak, Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik.

 

W programie znalazły się między innymi loteria fantowa z nagrodami, warsztaty plastyczne z ozdabiania liter styrodurowych, pogotowie literackie – książka na receptę, książki i kolorowanki z rozszerzoną rzeczywistością. Dla odwiedzających przygotowane były książki, słodycze, jabłka, odblaski, notesy, zakładki do książek. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. /KK/

galeria zdjęć


 

 Wydarzenia 2019 styczeń - sierpień