Wydarzenia 2019


 

Wystawa „Duchy w bibliotece”

2019-10-18

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Duchy w bibliotece”. Prace plastyczne wykonały dzieci z grupy „0”b oraz uczniowie z klasy 1e Szkoły Podstawowej nr 44 w Lublinie. Dziękujemy za współpracę nauczycielkom: Annie Stefaniak, Henryce Kowalik-Stolarz, Monice Sowie. Wystawę zorganizowała Katarzyna Kapek z okazji ogólnopolskiej akcji V Noc Bibliotek. Ilustracje można oglądać w Galerii na piętrze do 4 listopada 2019 r.

 

galeria zdjęć

 

 

KK

 


Maudie. Życie i twórczość artystki ludowej

2019-10-16

W ubiegły piątek  w Centrum Dziennego pobytu dla  Seniorów nr 3  w Lublinie,  odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora. Luiza Kawka i Edyta Tomaszek nauczycielki bibliotekarki z Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im.  KEN w Lublinie przygotowały seans filmu Maudie w  reżyserii Aisling Walsh.

 

W postać kanadyjskiej malarki Maud Lewis, wcieliła się Sally Hawkins, która w przejmujący sposób zagrała rolę dzielnej, bezinteresownie traktującej swoją twórczość kobiety, której mimo przeciwności losu udaje się wybić na życiową niepodległość, nie tracąc przy tym pogody ducha i optymizmu.

 

Seniorom i pani Agacie Kowalczyk – kierowniczce Centrum bardzo dziękujemy za miłą i twórczą atmosferę naszego spotkania./et/ 

                                   

galeria zdjęć

 


V edycja ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek

2019-10-05

W sobotę, 5 października Biblioteka zaprosiła mieszkańców Lublina i okolic na wieczorne wydarzenie Noc Bibliotek. W tym roku spotkaliśmy się pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.  Akcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Event prowadziła dyrektor Biblioteki Barbara Rzeszutko oraz Katarzyna Kapek (koordynator akcji).

galeria zdjęć

 

Dzieci i rodzice mogli wziąć udział w różnych warsztatach: czytanie wierszyków - łamańców językowych, ozdabianie liter styrodurowych, gry planszowe, karaoke, książki z rozszerzoną rzeczywistością, kolorowanki Quiver Vision, książka na receptę, zdjęcia z Gandalfem i Hobbitem, obkładanie książek niewidzialną okładką, loteria fantowa. W sali konferencyjnej zorganizowano warsztaty języka ukraińskiego, które poprowadził Witalij Padalka. Duże emocje wzbudziło nocne zwiedzanie bibliotecznych magazynów, w których można było spotkać ducha. Na zakończenie przygotowaliśmy projekcję filmu familijnego „Ptyś i Bill”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Duchy w bibliotece”. Prace plastyczne wykonali uczniowie kl. 0 „b” oraz kl. 1 „e” SP nr 44 w Lublinie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Nocy Bibliotek!

 

Komitet organizacyjny: Dyrektor Barbara Rzeszutko, Katarzyna Kapek, Patryk Iwańczyk, Agata Gąsior, Piotr Król, Katarzyna Siewierska, Iwona Mościbrodzka, Edyta Tomaszek, Marcin Szostek, Joanna Tarasiewicz, Maria Nóżka, Piotr Wiechnik, Renata Górska. /KK/

 


Sukces warsztatów z Osikową Doliną

2019-10-03

1 października odbyły się w Bibliotece artystyczne warsztaty z wiórków drewna osikowego „Trening kreatywności jako przykład działalności edukacyjnej nauczycieli i bibliotekarzy”. Organizatorem spotkania była Katarzyna Kapek (PBW). Szkolenie przeprowadził Roman Noszczyk, założyciel i właściciel firmy Osikowa Dolina

https://www.osikowadolina.pl

 

 galeria zdjęć


W warsztatach uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób z województwa lubelskiego – nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy, studenci. Podczas trzygodzinnego szkolenia pan R. Noszczyk opowiedział historię swojej firmy Osikowa Dolina oraz tradycję związaną z osiką. Zapoznał także zebranych z techniką pracy z osikowymi płatkami. Można je wykorzystać na wiele sposobów przy tworzeniu wyjątkowych dekoracji. Płatki można przyklejać klejem na gorąco, klejami do drewna, mocować do modeli styropianowych szpilkami. Trener przygotował dla uczestników dwa zadania - wykonanie Orła Białego oraz choinki. Każdy otrzymał prezent – zestaw do wykonania jeżyka oraz kupon rabatowy do sklepu internetowego.

 

Składamy serdeczne podziękowania Panu Romanowi Noszczykowi za profesjonalne przygotowanie i bezpłatne przeprowadzenie warsztatów. /KK/

 


„Game over” - wystawa prac uczestników gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej”   

2019-10-01

Od 1 października w „Galerii na piętrze” można oglądać wystawę będącą pokłosiem gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej czyli Przedszkolak na tropie kluczy historii i współpracy się uczy”. Wydarzenie miało miejsce w maju i czerwcu 2019 r., a uczestniczyły w nim dzieci z 46 lubelskich przedszkoli.

 

galeria zdjęć

 

Prezentowane na wystawie prace przedszkolaków dotyczą odwiedzonych przez nich miejsc związanych z zawarciem Unii Lubelskiej. Każda z grup biorących udział w grze przebyła specjalną trasę, obejmującą: plac Zamkowy, Stare Miasto z Placem po Farze, z kościołem oo. Dominikanów i kamienicą Lubomelskich, a także plac Litewski z pomnikiem Unii Lubelskiej. Szósty, ostatni punkt na szlaku stanowiła Biblioteka, gdzie każda z grup kończyła grę. Udział w wydarzeniu budował u dzieci świadomość regionalną, przywiązanie do swojego miasta i dumę wynikającą z jego bogatej historii.

 

Grę zorganizowały nauczycielki Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Lublinie, Panie Katarzyna Dzida i Agnieszka Topyła. Była to pierwsza tego typu inicjatywa organizowana przez lubelskie przedszkole. Gra miejska spotkała się z dużym zainteresowaniem nauczycieli, przypadła też do gustu dzieciom. W realizacji przedsięwzięcia Przedszkole nr 36 wspierały m.in.: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie oraz Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej.Ekspozycja adresowana jest przede wszystkim do nauczycieli, opiekunów i rodziców dzieci zaangażowanych w organizację i przeprowadzenie trudnego logistycznie i organizacyjnie przedsięwzięcia.

 

Wystawę tworzą prace wielkoformatowe, przeważnie w postaci lapbooków i kolorowych plakatów, a także fotografii ukazujących przedszkolaków wykonujących wyznaczone im zadania. Prace plastyczne wykonały dzieci wspólnie z nauczycielkami Przedszkoli nr 19, 47, 56, 63 i 79.

 

Wystawę zatytułowaną „Game over” przygotowali: Grażyna Kłos, Maciej Sztorc i Patryk Iwańczyk (Wydział Informacji i Informatyzacji) oraz Monika Pawlak (Wydział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów). Prace eksponujemy do połowy października. /GK, PI/


 

 


VI Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego              

2019-09-27

26 września 2019 r. w sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS odbyła się VI Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego „Biblioteka szkolna centrum innowacji”, zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie oraz Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

galeria zdjęć

film

 

Honorowy patronat nad konferencją objęli Marszałek Województwa Lubelskiego - Pan Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski - Pan dr hab. Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Lublin - Pan dr Krzysztof  Żuk, Lubelski Kurator Oświaty - Pani Teresa Misiuk oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS - Pan Prof. dr hab. Robert Litwiński. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Oddział w Lublinie, Radio Lublin, TVP 3 Lublin oraz Portal Lustro Biblioteki.

 

Celem tegorocznej konferencji było przedstawienie pomysłów na to, jak urozmaicić, usprawnić i uatrakcyjnić aktywność biblioteki szkolnej, rzecz jednak w tym, aby działania te definiowały bibliotekę szkolną jako miejsce innowacyjne, twórcze, nowatorskie, skierowane do ucznia oraz jego bliższego i dalszego otoczenia. W czasie trwania konferencji próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: jak wygląda proces wdrażania innowacji, zarówno w zakresie działalności ściśle bibliotecznej, jak też obejmującej nowoczesne formy pracy z czytelnikiem za pomocą elektronicznych narzędzi tworzenia i przekazywania informacji oraz jakie warunki stworzyć uczniom, aby traktowali bibliotekę szkolną jako przestrzeń do nauki i poszukiwania informacji.

 

W imieniu organizatorów konferencję otworzyła Pani Barbara Rzeszutko – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. O dalszy przebieg obrad dbała Pani Luiza Kawka – sekretarz konferencji, kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW w Lublinie.

 

Konferencję zaszczycili swoją obecnością goście specjalni. Pan Lech Sprawka – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w przemówieniu otwierającym konferencję, podkreślił ważną rolę bibliotekarza szkolnego, który pełni rolę przewodnika po zasobach informacyjnych biblioteki, jest mentorem poszukiwań oraz rozbudza w uczniach chęć zdobywania wiedzy. Urząd Miasta Lublin reprezentowała Pani Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania, która przekazała organizatorom konferencji słowa uznania za podjęcie i realizację tak istotnego dla szkolnictwa tematu. Kuratorium Oświaty w Lublinie reprezentowała Pani Bożenna Jedlińska, starszy wizytator w Wydziale Edukacji Specjalnej i Wspomagania.

     

Na obrady przybyli również dyrektorzy zaprzyjaźnionych bibliotek oraz przedstawiciele placówek oświatowych współpracujących z PBW: Pani dr Dorota Mach - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, Pani Anna Denkiewicz - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, która jednocześnie wystąpiła w roli prelegentki oraz Pan dr Dariusz Kiszczak z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

W konferencji brali udział także przedstawiciele środowiska akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: Pani prof. dr hab. Maria Juda - dyrektor Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS, Pani dr hab. Anita Has-Tokarz – adiunkt w Zakładzie Kultury Informacyjnej i Czytelnictwa Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS, Pani dr Renata Malesa – adiunkt w Zakładzie Informatologii Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS oraz Pani dr Grażyna Piechota – adiunkt w Zakładzie Kultury Książki i Nauk Pomocniczych Bibliologii Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS.

 

Na sali obrad obecna była też Pani Marta Gocłowska reprezentująca NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego oraz Pani Małgorzata Dąbrowska-Duda, Prezes lubelskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

 

W tym roku frekwencja zaskoczyła organizatorów konferencji. To rekordowy wynik, najwyższy ze wszystkich dotychczasowych edycji. Na obrady przybyło 169 osób -  dyrektorzy i pracownicy lubelskich szkół i placówek oświatowych oraz nauczyciele i bibliotekarze bibliotek pedagogicznych i szkolnych z regionu lubelskiego.

 

Konferencja stała się okazją do wspólnej rozmowy o sprawach istotnych dla środowiska bibliotekarskiego, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

 

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konferencji.

 


„Tydzień Zakazanych Książek” – wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

2019-09-23

Co łączy Dekameron, Cierpienia młodego Wertera, Rok 1984 i Przygody Tomka Sawyera? Fakt, że wszystkie te utwory stały się w pewnym momencie książkami zakazanymi. Wśród „szkodliwych” tekstów odnaleźć można wiele takich, które dziś zgodnie uważa się za znaczące, wartościowe dzieła współtworzące literacki kanon. Egzemplarze wybranych utworów figurujących na „zakazanych” listach eksponowane są obecnie w holu na parterze budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie w związku z obchodami Tygodnia Zakazanych Książek. Wystawę przygotowali nauczyciele bibliotekarze Wydziału Informacji i Informatyzacji: Grażyna Kłos, Maciej Sztorc i Patryk Iwańczyk.

 

Działania cenzorskie wobec „niewygodnych” tekstów podejmowano już w czasach starożytnych. Na przestrzeni wieków praktykowane były rozmaite sposoby walki z „niechcianymi” książkami -  ingerowano w ich treść, uniemożliwiano legalne opublikowanie, niszczono i konfiskowano wydane już egzemplarze. Prześladowania dotykały też samych twórców, którzy płonęli na stosach, trafiali do więzień, a w późniejszych wiekach – musieli się liczyć z utratą pracy, ostracyzmem lub zakazem publikowania kolejnych tekstów.

 

Powody, z których poszczególne utwory trafiały na „zakazane” listy bywały bardzo różne. Niekiedy przyczyną były obecne w tekście odniesienia do sytuacji politycznej, jak miało to miejsce w przypadku Jonathana Swifta, Georgeʾa. Orwella, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Czesława Miłosza. Inne książki oskarżano z kolei o gloryfikowanie niewłaściwych postaw życiowych, propagowanie niemoralnych zachowań, obecność wulgaryzmów czy destrukcyjny wpływ na młodzież. Z niektórymi z tych zarzutów spotkały się tak znane i cenione utwory, jak: Dekameron Boccaccia, Cierpienia młodego Wertera Goethego, Lot nad kukułczym gniazdem Keseyʾa, Lolita Nabokova, a nawet… Przygody Tomka Sawyera i Przygody Hucka autorstwa Marka Twaina. Duża część książek trafiła na indeksy ze względów religijnych. Dotyczy to zarówno wybitnych dzieł filozoficznych (Próby Montaigneʾa, Krytyka czystego rozumu Kanta), jak i powieści popularnych wśród młodzieży i miłośników fantastyki (Hobbit, Zmierzch, cykl powieści o Harryʾm Potterze).

 

Tydzień Zakazanych Książek (ang. Banned Books Week) po raz pierwszy zorganizowany został w 1982 roku w Stanach Zjednoczonych przez American Library Association w związku z próbami ograniczania dostępu do wybranych pozycji książkowych w szkołach, bibliotekach i księgarniach. Dziś Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest na całym świecie – również w Polsce. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństw na obecność cenzury w życiu publicznym, a także uświadomienie jak istotną wartością jest wolność słowa.

 

 

W tym roku Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest w dniach 22-29 września. /PI/

 

 


Bibliotekarze PBW na Narodowym Czytaniu w ZSO nr 2 

2019-09-19

12 września 2019 r., na zaproszenie Pani Elżbiety Frant, nauczyciela bibliotekarza Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie, grupa bibliotekarzy PBW po raz czwarty przyjęła zaproszenie do uczestnictwa w szkolnym Narodowym Czytaniu 2019. Licznie zgromadzonymi uczestnikami byli uczniowie klas licealnych.

 

Zebrane grono uczniów i nauczycieli powitała inicjatorka spotkania. Następnie Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, Pan Cezary Jacek Furtak pokrótce zaznajomił młodzież z ideą Narodowego Czytania – akcją mającą na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

 

Nauczyciele bibliotekarze PBW wybrali do interpretacji nowelę „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego ze względu na to, że jest to utwór zadomowiony w szkolnych kanonach lekturowych. Nowela ta przywołuje pamięć polskich powstań narodowowyzwoleńczych i ich tragicznych okoliczności. Problematyka tekstu, dramatyczna akcja i ekspresyjność nakreślonych obrazów sprawiała, że młodzież słuchała w ogromnym skupieniu.

 

Nowelę czytali: Piotr Król (Wydz. Udostępniania Zbiorów), Luiza Kawka i Edyta Tomaszek z Wydz. Zbiorów Audiowizualnych, Grażyna Kłos (Wydz. Informacji i Informatyzacji). E. Tomaszek przeprowadziła również mini quiz sprawdzający zrozumienie tekstu S. Żeromskiego. Nagrodą za udzielenie prawidłowych odpowiedzi były egzemplarze wyboru nowel pisarza.

 

galeria zdjęć

 


Spotkanie Klubu Książki po wakacjach

2019-09-16

14 września 2019 roku Bibliotekę odwiedzili członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Czytomaniacy”. Było to pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie. Moderator DKK, Katarzyna Kapek, rozmawiała z młodymi czytelnikami o grzybach jadalnych i trujących. Dzieci odgadywały zagadki, a następnie wyruszyły na grzybobranie po bibliotecznych korytarzach. Przy pomocy atlasu grzybów starały się określić, które gatunki nadają się do spożycia. Duże emocje wzbudziło rozwiązywanie internetowego quizu „Czy ten grzyb jest jadalny?” Na zakończenie dyskutanci zostali obdarowani drobnymi upominkami.

 

Spotkanie Klubu połączone było z akcją „Para-Buch! Książka w ruch!” Jest to ogólnopolski projekt, który ma na celu promocję książek popularnonaukowych oraz rozwijanie zainteresowań dzieci światem nauki.

 

Członkowie Klubu z chęcią wypożyczyli książki, a najmłodsi odebrali czytelniczą wyprawkę w ramach akcji „Mała Książka-Wielki Człowiek”. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za obecność!

 

Kolejne zebranie DKK zaplanowano 5 października (sobota) w godzinach wieczornych. Spotkanie będzie połączone z ogólnopolskim wydarzeniem Noc Bibliotek 2019. Serdecznie zapraszamy!  /KK/

 


galeria zdjęć

 


Narodowe Czytanie 2019 w PBW -  inaczej niż zawsze

2019-09-16

Tegoroczna, 8. edycja Narodowego Czytania w PBW miała odmienną formułę niż w latach poprzednich. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN została zaproszona do włączenia się w organizację akcji, której inicjatorami byli Wojewoda Lubelski i Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Metropolitą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Prezydentem Miasta Lublin i Przewodniczącym Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Nasz wkład w organizację imprezy, która odbyła się 7 września w centralnym miejscu Lublina - na Placu Litewskim, polegał m.in. na zaproszeniu części grona lektorów, pomocy w wyborze czytanych fragmentów, przygotowaniu tła muzycznego, na realizacji filmu oraz serwisu fotograficznego, aranżacji estrady, przygotowaniu literackiego quizu z nagrodami. Imprezę prowadziła dyrektor PBW Barbara Rzeszutko oraz Jerzy Jarosiński, wicedyrektor SP nr 38 im. Henryka Sienkiewicza.

Maraton czytania fragmentów nowel trwał ponad cztery godziny. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 odczytaniem listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Annę Brzyską, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która reprezentowała Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Przygotowaniem do wspólnej lektury tekstów był wykład dr hab. Iwony Morawskiej z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej UMCS pt. „Od noweli do noweli. Ku wartościom w dniu Narodowego Czytania A.D.2019”. Prelegentka podkreśliła, że tych osiem „kanonicznych”, doborowych utworów o zwięzłej formie do dziś nie straciło nic ze swej aktualności. Utwory M. Konopnickiej, E. Orzeszkowej, B. Prusa, W. St. Reymonta, H. Rzewuskiego, B. Schulza, H. Sienkiewicza i S. Żeromskiego, mimo że reprezentują utwory epok minionych, mają moc wielowymiarowego oddziaływania na współczesnych czytelników. Nadal aktualne są ich przesłania, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i - mimo niewielkich rozmiarów - doniosłe.

W gronie interpretatorów tekstów NC 2019 znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk, ważnych instytucji Lublina i województwa lubelskiego. Wśród interpretatorów nowel była Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, a także grono zaproszonych Przyjaciół Biblioteki, m.in.: dr hab. Anita Has-Tokarz, wicedyrektor Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS, dyrektorzy szkół -  Barbara Wanat (SP nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny), Wioletta Woźnica (Zespół Szkół w Piotrkowie wraz z trzema uczennicami), Grzegorz Sztal - założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”, a także Andrzej Cebula, o. franciszkanin z Parafii Niepokalanego Serca Maryi i Św. Franciszka z Asyżu. Czytającym i biorącym udział w konkursach wręczano pamiątkowe lektury z pieczęcią Narodowego Czytania.
 

Koordynatorkami NC na Placu Litewskim były: Grażyna Dziechciarz, Marzanna Ostrowska, Ewa Walczak i Elżbieta Michalczuk - starsi wizytatorzy Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Lublinie.
 

Bibliotekarze PBW uczestniczący i współorganizujący spotkanie: Grażyna Kłos, Maciej Sztorc, Patryk Iwańczyk (Wydz. Informacji i Informatyzacji), Ewa Mazurek, Aneta Głowacka, Monika Pawlak (Wydz. Gromadzenia i Opracowania Zbiorów), Marcin Szostek (Wydz. Zbiorów Audiowizualnych). /GK/


galeria zdjęć

film

Relacja z wydarzenia na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie


 

Biblioteka na Dożynkach w Radawcu

2019-09-08

8 września 2019 r. odbyły się Wojewódzkie Dożynki w Radawcu. Na zaproszenie Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego nasza Biblioteka przygotowała stoisko przeznaczone dla dzieci. Bibliotekę reprezentowała dyrektor Barbara Rzeszutko oraz bibliotekarze:  Katarzyna Kapek, Agata Gąsior, Agnieszka Sobczak, Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik.

 

W programie znalazły się między innymi loteria fantowa z nagrodami, warsztaty plastyczne z ozdabiania liter styrodurowych, pogotowie literackie – książka na receptę, książki i kolorowanki z rozszerzoną rzeczywistością. Dla odwiedzających przygotowane były książki, słodycze, jabłka, odblaski, notesy, zakładki do książek. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko. /KK/

galeria zdjęć

 


 

Przedszkolaki Europejczykami - wystawa prac konkursowych

2019-08-09

W ramach obchodów jubileuszu DWÓCH UNII Przedszkole Z Oddziałami Integracyjnymi Nr 12 w Lublinie zorganizowało ogólnopolski konkurs „Przedszkolaki Europejczykami – idea wyrażona darami”. W uroczystym wręczeniu nagród uczestniczyła Katarzyna Kapek. Dziękujemy za zaproszenie.

Konkurs skierowany był do przedszkoli, które realizują program Dar Zabawy, oparty na elementach koncepcji pedagogicznej Friedricha Froebla.

Najważniejszą częścią programu Dar Zabawy są zabawy edukacyjne, których zadaniem jest podkreślenie wspólnoty dorosłych i dzieci oraz wykorzystanie do tych zabaw tzw. darów, czyli przedmiotów, które w pełni służą rozwojowi dziecka. Dar Zabawy to przede wszystkim innowacyjne spojrzenie na proces edukacji i wychowania najmłodszych poprzez prawdziwą zabawę – twórczą, radosną i bezpieczną.(www.froebel.pl)

Koordynatorem konkursu była Sylwia Kustosz, nauczyciel Przedszkola nr 12 w Lublinie. W ramach współpracy udostępniła Bibliotece prace plastyczne. Zachęcamy do ich obejrzenia. Wystawa prezentowana jest w Galerii na Piętrze. /KK/

 

  

https://lublin.eu/mieszkancy/edukacja/aktualnosci/iv-ogolnopolski-przeglad-teatrzykow-freblowskich,391,1082,1.html

 


BiblioLAB 2019 – Zjazd Bibliotekarzy z Lubelszczyzny

 

2019-06-26

14 czerwca 2019 r. w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie miała miejsce III edycja zjazdu lokalnego dla bibliotekarzy z Lubelszczyzny pod hasłem „Biblioteka blisko ludzi”. Liczne i zróżnicowane tematycznie warsztaty były niewyczerpanym źródłem pomysłów na działanie, a prezentacja dobrych praktyk ze swojej biblioteki podczas sesji stolików eksperckich dawała możliwość podzielenia się wiedzą i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Reprezentantami naszej Biblioteki byli: Luiza Kawka – kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, Katarzyna Kapek – nauczyciel Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz Piotr Wiechnik  z Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

BiblioLAB jest częścią ogólnopolskiego cyklu BiblioLABy 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie LABIB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. /LK/

                                                                                                  

 Link do galerii

 

    


„Pszczółki witają wakacje"

2019-06-24

 

 

„Pszczółki witają wakacje” w Galerii „Na piętrze”  prezentujemy prace wykonane przez przedszkolaków Przedszkola Nr 25 w Lublinie (Grupa  III –Pszczółki).

 

 

  

  

 


W samo popołudnie u Seniorów

2019-06-19

W ubiegłym tygodniu odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie. Tym razem Luiza Kawka i Edyta Tomaszek z Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW im. KEN w Lublinie zaproponowały uczestnikom spotkania seans produkcji Oliviera Dahana z 2014 roku Grace -księżna Monako. Akcja filmu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Księstwo Monako popada w konflikt z Francją zaniepokojoną jego polityką podatkową wobec osób fizycznych w tym obywateli francuskich. Pomiędzy Monte Carlo, a Paryżem krążą noty dyplomatyczne, których treść budzi coraz większy niepokój, a konflikt wisi w powietrzu. Na tę sytuację polityczną nakłada się niezbyt satysfakcjonujące i dające spełnienie życie osobiste księżnej, dawnej gwiazdy filmowej Grace Kelly wyraźnie tęskniącej za aktorstwem i sceną.

Mimo, że produkcja nie cieszyła się uznaniem krytyków filmowych, Seniorzy wraz z kierowniczką Centrum – Agatą Kowalczyk z dużym zaciekawieniem obejrzeli na ekranie kulisy życia osobistego i politycznych rozgrywek na dworze książęcym w Monako.

 Na kolejne spotkanie zapraszamy po wakacjach. /ET/

 

 

 


Biblioteka Pedagogiczna - metą gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej” 

2019-06-18

Między 6 maja a 11 czerwca 2019 r. odwiedziło PBW kilkadziesiąt grup dzieci z 46 lubelskich przedszkoli. Byli to uczestnicy gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej czyli Przedszkolak na tropie kluczy historii i współpracy się uczy”. Pomimo kaprysów pogody - dni z deszczem, a potem uciążliwych upałów, wszystkim grupom udało się przebyć zaplanowana trasę i rozwiązać przewidziane zadania. Dla 5-, 6-, 7-latków była to wspaniała lekcja historii! Sporą porcję wiedzy historycznej otrzymywały dzieci od swoich opiekunów jeszcze w przedszkolach, toteż do gry przystępowały z wiadomościami o królu Zygmuncie Auguście, kaplicy pw. św. Trójcy, obrazie Jana Matejki oraz o znaczeniu Unii Litewskiej dla powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Pomysłodawcą i organizatorem gry miejskiej było Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Lublinie. Organizatorzy założyli, że celem przedsięwzięcia będzie kształcąca wycieczka szlakiem miejsc związanych z zawarciem Unii Lubelskiej. Dzięki uczestnictwu w grze dzieci miały lepiej poznać historię miasta oraz nabyć umiejętności współpracy podczas wykonywania zadań.

PBW była ostatnim miejscem wyznaczonym przez organizatorów, w którym dzieci miały rozwiązać postawioną przed nimi zagadkę. Na szlaku gry znajdowały się kolejno plac Zamkowy, Stare Miasto z Placem po Farze, kościołem oo. Dominikanów, kamienicą Lubomelskich oraz plac Litewski z pomnikiem Unii Lubelskiej, u stóp którego dzieci rozwiązywały zadaną im krzyżówkę.

W Bibliotece zadaniem dzieci było sprawne odnalezienie kluczyka do tajemniczej skrzyni. Skrzynia zawierała nagrody oraz dyplomy uczestnictwa, a także puzzel, będący częścią większej układanki unaoczniającej historyczną rocznicę. Po rozległych pomieszczeniach magazynowych gości oprowadzali bibliotekarze Wydz. Informacji i Informatyzacji (E. Czajkowska, M. Sztorc, P. Iwańczyk oraz G. Kłos), a pomocą służyli także pracownicy Wydziału Udostępniania Zbiorów.

Wytropienie klucza ukrytego pośród tysięcy książek, własnoręcznie poczynione wpisy do pamiątkowej „Księgi uczestników” oraz wspólna fotografia na tle „puzzlowej” układanki dostarczyły dzieciom wielu ekscytujących przeżyć.

W grze „450 lat Unii Lubelskiej” brało udział ok. 1100 osób. Podsumowanie gry lubelskich przedszkolaków oraz koncert galowy zatytułowany „Unia tak daleko i tak blisko” odbył się 18 czerwca 2019 r. Uczestniczyła w nim Pani Dyrektor Barbara Rzeszutko.  /GK, PI/

 

Cena Odwagi 2019-06-18

14-16 czerwca 2019 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miała miejsce jubileuszowa X Ogólnopolska konferencja "Auschwitz i Holocaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku. Cena Odwagi".

Bibliotekę na konferencji reprezentowała Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, która pełniła również funkcję moderatora panelu dyskusyjnego "Wymiary odwagi". /JT/

 

 

 


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

2019-06-12

8 czerwca 2019 roku Biblioteka zaprosiła dzieci na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się pod hasłem „W podróż z książką”. Zebranie prowadziła Katarzyna Kapek, moderator DKK.

 

galeria zdjęć

 

Młodzi czytelnicy chętnie słuchali i opowiadali o książkach związanych z podróżami. Temat podróżowania został potraktowany bardzo szeroko: podróże po świecie, w kosmosie, pod wodą, w krainę fantazji. Dzieci zastanawiały się, czy warto zabierać książki na letnie wyjazdy i czytać także w wakacje.

 

Drugą część spotkania stanowiły warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonali kwiaty z wiórków drzewa osikowego. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie i sprawiły wszystkim mnóstwo radości.

 

Ostatnim punktem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki było losowanie niespodzianek. W podziękowaniu za aktywny udział, dzieci oraz rodzice zostali obdarowani drobnymi upominkami.

 

Zapraszamy na spotkanie 14 września 2019 r. w godzinach 11.00-12.30. Życzymy udanych wakacji!

 

 

 

/KK/


Jedyna taka książka…

2019-06-07

W Galerii „Na piętrze” prezentujemy prace plastyczne laureatów i uczestników wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019 pod hasłem Jedyna taka książka zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Partnerami konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego – Filia nr 31
 i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

 

Zadaniem konkursowym w kategorii plastycznej było wykonanie ilustracji do swojej ulubionej książki. 

 
/JT/

„Miłość a literatura”. Prelekcja podczas VIII Lubelskich Dni Seniora 2019-06-07

 

4.06.2019 r., podczas VIII edycji Dni Seniora, Grażyna Kłos - kierownik Wydz. Informacji i Informatyzacji PBW przeprowadziła zajęcia dla pensjonariuszy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4 w Lublinie (ul. Pozytywistów). Prelekcja zatytułowana "Miłość i literatura. Kobiety - muzy Mickiewicza" była jednym z punktów oficjalnego programu VIII Lubelskich Dni Seniora.

Ideą Dni Seniora jest upowszechnianie aktywności społecznej seniorów, zachęcanie do prowadzenia aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy i rozwijania pasji. W dniach 3-7 czerwca seniorzy uczestniczyli w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym, sportowym, spotkaniach tematycznych, koncertach, spektaklach teatralnych, projekcjach filmów, turniejach warcabowych, warsztatach komputerowych i plastycznych, wykładach, prezentacjach multimedialnych, grach integracyjnych, zajęciach rekreacyjno-ruchowych, spotkaniach muzyczno-kabaretowych.

Prelekcja miała charakter popularyzatorski. Ukazywała ciekawe, burzliwe życie Adama Mickiewicza - tytana literatury polskiej, obdarzonego ogromnym talentem, a jednocześnie człowieka mającego swoje słabości, poszukującego szczęścia w życiu prywatnym.

Za zaproszenie do CDPS nr 4 dziękujemy Pani Beacie Kidaj.

Czytelnikom zainteresowanym tematem polecamy następujące książki:

 
      
/GK/


Wiosenny zachwyt nad poezją. Konkurs recytatorski w SP Wilczopolu-Kolonii 

2019-06-07

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu-Kolonii, oraz głównych organizatorek konkursu pt. „Mój poetycki zachwyt”, pracom jury konkursowego przewodniczyła Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PWB im. KEN w Lublinie.


Link do relacji 

 

Polscy poeci kochają dzieci

2019-06-06

06.06.2019 r. w SOSW w Bystrzycy odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem „Polscy poeci kochają dzieci”.


Podczas spotkania, wpisującego się swoją konwencją w obchody XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie reprezentował Maciej Sztorc czytając wiersz Hanny Niewiadomskiej „Rogal i Bułka”.

/MS/


Link do relacji

 

Dzień Rodziny

2019-06-05

W dniu 31.05.2019 Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy typ B i C w Lublinie zorganizowały dla swoich podopiecznych oraz ich rodziców i opiekunów uroczysty „Dzień Rodziny”.


Na zaproszenie kierownictwa obu placówek w uroczystości wzięli udział Maria Nóżka i Piotr Wiechnik. Pracownicy Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji PBW zaprezentowali ofertę Biblioteki skierowaną do rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną.

/MN/

 
 

 


Lubelskie Laboratorium Talentów

2019-06-05

4 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach sieci doskonalenia "Lubelskie Laboratorium Talentów".

Wspólna inicjatywa Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Zespołu Poradni nr 2 i Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie zgromadziła nauczycieli i specjalistów zainteresowanych funkcjonowaniem ucznia zdolnego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Spotkanie było okazją do podsumowania i ewaluacji dotychczasowej pracy sieci i przedstawienia propozycji działań w kolejnym roku szkolnym.  /JT/

 

 


Kodujemy Puławy 2019-06-05

5 czerwca 2019 r. pracownicy Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik przeprowadzili kolejne warsztaty z literackich kodów QR. Tym razem gościliśmy w Puławach w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej.

Dziękujemy za zaproszenie /JT/

 


Multimedialne warsztaty profilaktyczne - Patent na zdrowie

2019-05-30

W maju na zaproszenie pani Anny Boczek, nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie, kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW - Luiza Kawka przeprowadziła multimedialne warsztaty profilaktyczne „Patent na zdrowie”.

Zajęcia dla najmłodszych pacjentów ZSS odbyły się w ramach Międzynarodowego Dnia Zdrowia.
Dzieci dowiedziały się, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania i utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz pozwala uniknąć wielu chorób. Lekcja została urozmaicona zajęciami plastycznymi. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć piramidę żywieniową z wyciętych elementów graficznych – produktów żywnościowych, a następnie nazwać poszczególne jej piętra. Maluchy świetnie sobie poradziły z tym wyzwaniem, a we wszystkich pracach przejawiała się spora inwencja twórcza.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. /LK/

Relacja z warsztatów
 

  


IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej

2019-05-30

24 maja 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbył się IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej.

Turniej zorganizowany był m.in. pod honorowym patronatem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia - link do relacji


źródło zdjęcia: http://soswlublin.pl/wyscigowa/2019/05/24/iv-wojewodzki-konkurs-wiedzy-gastronomicznej-2/     /AG/


 

Walory edukacyjne i wychowawcze teatrzyku kamishibai 2019-05-30

24 maja 2019 r. na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach Ewelina Czajkowska, nauczyciel bibliotekarz  Wydziału Informacji i Informatyzacji, przeprowadziła warsztaty metodyczne pt. „Teatr kamishibai - nowa forma parateatralna w upowszechnianiu czytelnictwa”.

Warsztaty odbyły się w ramach dwudniowej konferencji dla bibliotekarzy powiatu lubelskiego - Bajkoterapia jako forma pracy pedagogicznej w bibliotece zorganizowanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Bełżycach.


Dziękujemy za zaproszenie./EC/


Fotorelacja z konferencji

 


Filmy edukacyjne. Spotkanie TNBSP w PBW 

2019-05-27

W Wydziale Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie 22 maja 2019 r. gościliśmy nauczycieli zrzeszonych  w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Lublinie. Spotkanie metodyczne pt. „Potencjał profilaktycznych filmów edukacyjnych na lekcjach wychowawczych i nie tylko” było poświęcone omówieniu zagadnień związanych z wykorzystaniem filmów edukacyjnych w procesie nauczania i wychowania. Na wstępie prowadzące Luiza Kawka i Edyta Tomaszek pracujące na co dzień we wspomnianym powyżej wydziale przywitały przybyłe osoby, opowiedziały o specyfice swojej pracy i realizowanych przedsięwzięciach.

 

W dalszej części spotkania Luiza Kawka zaprezentowała profilaktyczne filmy edukacyjne dostępne dla użytkowników w PBW i streściła poruszane tam zagadnienia. Część praktyczną poprowadziła Edyta Tomaszek, która zaproponowała zgromadzonym emisję filmu Narkotyki - program profilaktyczny. Zadaniem uczestników było stworzenie scenariusza lekcji godziny wychowawczej, której tematem przewodnim było uzależnienie od substancji psychoaktywnych.  W ożywionej dyskusji zastanawialiśmy się nad celami edukacyjnymi i metodami, którymi będą one realizowane. 

 

Spotkanie przebiegało w twórczej i sympatycznej atmosferze, a uczestnicy z chęcią dzielili się swoimi spostrzeżeniami i sposobami prowadzenia zajęć z wykorzystaniem filmów profilaktycznych w edukacji młodzieży. /ET/

 

galeria zdjęć

 

 

  
 


 

W kolejce do digitalizacji - przedwojenne roczniki ”Płomyka”
i „Płomyczka”

 

2019-05-23

Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek czytelnikom stworzono okazję obejrzenia unikatowych zbiorów przedwojennych roczników czasopism, na których wychowało się wiele pokoleń młodych Polaków. Wystawa (dostępna w Czytelni) nosiła tytuł ”Płomyk” i „Płomyczek” - czasopisma ilustrowane dla młodszych i starszych dzieci”.

„Płomyk. Tygodnik ilustrowany dla dzieci i młodzieży”
czasopismo wydawane od 1917 r. miało cenne walory edukacyjne, gdyż podobnie jak „Szkółka dla dzieci" było skorelowane z programem szkolnym. Pierwszym jego wydawcą był Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych, a od 1930 r. ZNP. Było to czasopismo bardzo nowoczesne. W okresie dwudziestolecia międzywojennego z czasopismem współpracowali m.in. J. Czechowicz, A. Kamiński, A. Rudawcowa czy F. Themerson.

Edukacji szkolnej towarzyszył również „Płomyczek” (założony w 1917 r.) -  czasopismo przeznaczone dla dzieci w wieku 9-11 lat. „Płomyczek” wzbogacał wiedzę uczniów, wychowywał w duchu polskiej kultury i tradycji narodowej, dostarczał mądrej rozrywki. Do dziś bawią i zadziwiają zawarte w nim szarady, zagadki, rebusy obrazkowe. Dewizą gazety były słowa: „Płomyczek to czasopismo młodych, którzy chcą wiedzieć więcej niż muszą i umieć więcej niż jest od nich wymagane”. Stałymi współpracownikami pisma byli literaci, m.in. J. Brzechwa, J. Ficowski, L.J. Kern, M. Kownacka, T. Kubiak, H. Ożogowska, J. Porazińska, E. Szelburg-Zarembina. Na wysoki poziom czasopisma wpływały też liczne debiuty wielu zdolnych rysowników, malarzy, poetów i pisarzy. Obecnie czasopisma „Płomyk”, Płomyczek”, ”Świerszczyk”, „Miś”, „Świat Młodych” nie istnieją, zostały wyparte z komercyjnego rynku wydawniczego.

Wydobyte na światło dzienne z przepastnych magazynów bibliotecznych kilkadziesiąt przedwojennych roczników, będą cieszyć oko czytelnika do 10.06.2019 r. Następnie przekazane zostaną do Humanistycznego Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji - działającej w strukturze Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS -  nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie pracowni naukowo-badawczej. Laboratorium digitalizując unikatowe zasoby instytucji, stowarzyszeń i ośrodków, m.in. Ośrodka Książki Obrazkowej OKO przy MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, PBW w Lublinie, Towarzystwa Przyjaciół Janowca n. Wisłą, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej w Wojniczu zwiększa dostępność do zasobów kulturowych regionu.
Wystawę zorganizował Piotr Król - kierownik Wydz. Udostępniania Zbiorów we współpr. z bibliotekarzami Wydz. Informacji i Informatyzacji: Grażyną Kłos, Eweliną Czajkowską i Maciejem Sztorcem. Ekspozycję oglądało m.in. kilka grup dzieci z lubelskich przedszkoli uczestniczących w grze miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej czyli przedszkolak na tropie historii…”, w której PBW jest stacją końcową. /GK, EC/


 
 
 


Digital Youth Forum w bibliotece

2019-05-23

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN W Lublinie bierze udział w projekcie Digital Youth Forum, poświęconym promocji i kreatywnemu wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

23 maja 2019 r. na zajęciach prowadzonych przez Joannę Tarasiewicz, kierownika Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, zastanawialiśmy się wspólnie z uczniami nad możliwościami twórczego i bezpiecznego wykorzystania aplikacji mobilnych.  Oglądaliśmy również bezpośrednią relację internetową z konferencji Digital Youth Forum, która odbywała się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. /JT/

 
 


#JestNasWięcej 2019-05-23

#JestNasWięcej to ogólnopolska akcja Fundacji Orange, w której biorą udział osoby przeciwne obrażaniu i hejtowaniu innych w sieci.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie aktywnie włącza się w działania promujące bezpieczną sieć. Prowadzimy szereg zajęć edukacyjnych dla uczniów na temat rozważnej i przyjaznej dla innych użytkowników aktywności w internecie.

Na zajęciach „Bądź bezpieczny w sieci” prowadzonych przez Joannę Tarasiewicz, kierownika Wspomagania Edukacji i Promocji, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mętowie zawiązali w butach pomarańczowe sznurówki - symbol  niezgody na mowę nienawiści w sieci. /JT/


    Dzieci rysują bibliotekę 2019-05-22

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 76 w Lublinie pt. „Dzieci rysują bibliotekę ”. Prezentowane na wystawie prace powstały w ramach XVI edycji Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019 pod hasłem „#biblioteka”

/PW/


 

 

 

 


Fantastyczne Polecanki Literackie 2019-05-22

21 maja 2019 r. na zaproszenie organizatora Katarzyna Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczestniczyła w spotkaniu "Fantastyczne Polecanki Literackie" przygotowanym przez Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza".

Spotkanie prowadził Krzysztof Księski, prezes Stowarzyszenia. Zebrani dyskutowali oraz wymieniali się poglądami na temat najnowszych odkryć literackich. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi, dlaczego warto sięgnąć po daną książkę, co jest w niej interesującego, czym zachwyca czytelnika. Rozmawialiśmy także o tytułach, które przyniosły rozczarowanie i nie warto poświęcać im czasu. Szukaliśmy odpowiedzi, jakie są przyczyny niskiego stanu czytelnictwa w Polsce. Zastanawialiśmy się nad fenomenem książek Remigiusza Mroza oraz nad wielką popularnością kryminałów i literatury z gatunku fantasy.

"Fantastyczne Polecanki Literackie" mają charakter otwarty, wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w rozmowach. To inspirujące spotkania, konkursy i prelekcje, które rozwijają czytelnicze pasje. Informacji o planowanych wydarzeniach należy szukać na fanpage’u Stowarzyszenia. Gorąco polecamy! /KK/Loteria fantowa w Bibliotece

2019-05-21

Wszystkie osoby, które odwiedziły naszą Bibliotekę w dniach 8-18 maja 2019 roku, mogły wziąć udział w loterii fantowej. Przygotowano ją z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zainteresowanie było bardzo duże – w losowaniu uczestniczyło około 120 osób.

Upominki w postaci książek, notesów, długopisów oraz plakatów zostały przygotowane przez Ewę Mazurek oraz Katarzynę Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Kolorowe losy z cytatami o książkach przygotowała Agata Gąsior z Wydziału Udostępniania Zbiorów.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

/KK/

 

 


Uroczysta gala podsumowująca VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Stanisław Konarski – nasz współczesny

2019-05-20

14 maja 2019 r. o godz.10.30. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie odbyła się uroczystość podsumowania i wręczenia nagród w VI Ogólnopolskim Konkursie „Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny” pod patronatem honorowym Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego, Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Pana Przemysława Omieczyńskiego, Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości w Lublinie.

 

Z ramienia Biblioteki w gali uczestniczyła dyrektor Barbara Rzeszutko oraz Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW – członek Jury. W składzie Jury konkursowego była również Ewelina Czajkowska, z Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW.

Relacja z Podsumowania konkursuCzytanie jest przygodą - finał V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Twórczości Kornela Makuszyńskiego
2019-05-20

10 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Twórczości Kornela Makuszyńskiego „Czytanie jest przygodą”.  Konkurs zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 34. Honorowy patronat nad konkursem objęło m.in. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie i Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas gali dyrektor PBW Barbara Rzeszutko pełniła rolę współgospodarza uroczystości. Bibliotekę reprezentowały również Aneta Głowacka i Katarzyna Kapek, wchodzące w skład Jury konkursowego.  

Relacja z Podsumowania konkursu

/AG/


Zakodowana Pedagogiczna…

2019-05-15

14 maja 2019 r. pracownicy Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik przeprowadzili warsztaty „Literackie kody QR” w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu i filii w Biłgoraju.

Było bardzo twórczo, warsztatowo i kreatywnie. Dziękujemy za zaproszenie /JT/Lubelskie Laboratorium Talentów

2019-05-15

14 maja odbyło się piąte spotkanie nauczycieli w ramach sieci doskonalenia "Lubelskie Laboratorium Talentów". Jest to wspólna inicjatywa Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Zespołu Poradni nr 2 i Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. Koordynatorem sieci i jej pomysłodawcą jest dr Tomasz Knopik, pracownik naukowy Zakładu Metodologii i Diagnozy Psychologicznej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

 
Na spotkaniu wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny „Najmądrzejszy chłopczyk świata”, o Akricie Sawalu najmłodszym na świecie studencie medycy. Film był punktem wyjścia do dyskusji na temat szans i zagrożeń przyspieszania edukacji szkolnej w sytuacji dzieci wybitnie uzdolnionych.
/JT/


Ogólnopolski projekt „Rozmowy przy wspólnym stole”

2019-05-15

15 maja 2019 r. w Czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie „Biblioteka i książka w epoce cyfrowej”. Debatę prowadziła Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz PBW. W rozmowach udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk: pedagodzy, studenci, dziennikarze oraz bibliotekarze.

 

galeria zdjęć


Obrady otworzyła Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji, która serdecznie powitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczyciły nas dyrektor Wioletta Błaziak oraz Jolanta Kasprzak z Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublinie, Ewelina Krzykała – dziennikarka z portalu lubelski.pl, Rebeka Bucior i Marek Chwedczuk - studenci III roku Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS oraz pracownicy Biblioteki.


K. Kapek, która w projekcie „Rozmowy przy…” pełniła funkcję moderatora lokalnego, zaprosiła zebranych do wykonania kilku ćwiczeń. Miały one na celu wzajemne poznanie się, podzielenie się myślami i opiniami na określone tematy. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania związane z wizją nowoczesnej biblioteki, przyszłością książek oraz wymaganiami stawianymi przez współczesnych czytelników. Przyglądając się duńskiej bibliotece Dokk1, która uzyskała tytuł „Public Library of the Year 2016”, zgodnie uznaliśmy, że jest to właściwy kierunek zmiany. Biblioteki przyszłości to nie tylko wypożyczalnia książek, ale także sale wykładowe, pokoje do pracy zespołowej, teatry, punkty informacji turystycznej… Nowoczesna biblioteka to miejska przestrzeń medialna (Urban Mediaspace), gdzie ludzie mogą wspólnie spędzić czas.


Było to ostatnie spotkanie z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Ogólnopolski projekt, którego głównym organizatorem była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego, wzbudził duże zainteresowanie. Do pierwszej edycji projektu włączyły się dwadzieścia dwie biblioteki z całej Polski. Celem rozmów było uczenie się dialogu, doświadczenie dobrej rozmowy, w której słucham i jestem słuchany, szanuję zdanie współrozmówców, wsłuchuję się w poglądy drugiego człowieka oraz powstrzymuję się od krytykowania innych wypowiedzi.
W ramach projektu przeprowadzono w Bibliotece cztery spotkania: Czym dla mnie jest niepodległość?, Różne oblicza tolerancji Polaków, Patriotyzm lokalny, Biblioteka i książka w epoce cyfrowej. W spotkaniach uczestniczyło łącznie pięćdziesiąt dwie osoby. Dziękujemy wszystkim rozmówcom za aktywny udział, przyjemną atmosferę oraz otwartość. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom zwróciliśmy uwagę na istotę i wartość dialogu. Umiejętność prowadzenia dialogu jest kluczem do budowania dobrych relacji w społeczeństwie oraz do zrozumienia drugiego człowieka.
/KK/Druga edycja Konferencji „Biblioteka pomysłów”

2019-05-14

14 maja 2019 roku Biblioteka oraz metodycy m. Lublin zorganizowali Konferencję metodyczną dla nauczycieli świetlic, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej Biblioteka pomysłów – atrakcyjne formy pracy w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Spotkanie przeprowadziły Barbara Rzeszutko oraz Katarzyna Kapek.

 

galeria zdjęć

 

Konferencję otworzyła dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie B. Rzeszutko, która powitała gości i przedstawiła zebranym ofertę Biblioteki. Następnie wystąpili doradcy metodyczni: Małgorzata Dąbrowska, doradca metodyczny nauczycieli świetlic oraz Barbara Turska-Paprzycka, doradca metodyczny techniki i informatyki dla szkół podstawowych. Panie opowiedziały o swojej działalności, zachęcając nauczycieli i studentów do współpracy.

 

Drugą część forum stanowiło szkolenie Biblioteka pomysłów…, które przeprowadziła Katarzyna Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Prelegentka przygotowała dla nauczycieli dziesięć propozycji, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności prowadzonych zajęć edukacyjnych. K. Kapek zachęcała do stosowania wierszyków powitalnych, rymowanek, zabaw paluszkowych oraz zagadek, które wzbogacają słownictwo oraz pobudzają kreatywne myślenie. Uczestnicy poznali także wierszyki rysowane, obejrzeli film rysowanki z ręki oraz rysowanie zwierzątek z literek. Dla wielu nowością był japoński teatrzyk Kamishibai i możliwości zastosowania go w pracy z dziećmi.

 

Konferencja zgromadziła liczne grono nauczycieli, bibliotekarzy oraz studentów z województwa lubelskiego. Doskonalenie umiejętności i kompetencji jest niezwykle ważne w codziennej pracy pedagogów. Szukanie inspiracji do prowadzenia ciekawych zajęć, do rozwijania talentów własnych oraz uczniów stanowi podstawę w unowocześnianiu swojego warsztatu pracy. Cieszymy się, że konferencja wzbudziła tak duże zainteresowanie. Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział oraz przyjemną atmosferę. /KK/


„Śladami Stanisława Moniuszki” - spotkanie z podróżnikiem Kazimierzem Kasprzakiem  2019-05-13

13 maja 2019 r. zawitał do PBW Kazimierz Kasprzak - dziennikarz podróżnik, fotograf, członek elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów.
Emerytowany dziennikarz „Dziennika Wschodniego” jest też popularyzatorem historii Polski i wybitnych postaci polskiej kultury. Spotkanie zatytułowane „Śladami Stanisława Moniuszki” była jedną z imprez zrealizowanych przez Bibliotekę w ramach świętowania XVI edycji Tygodnia Bibliotek.

 

galeria zdjęć

film

 

Wybór tematu i daty spotkania inspirowany był 200. rocznicą urodzin (5 maja) jednego z patronów roku 2019 r. - Stanisława Moniuszki, muzyka, ale także wzoru patrioty – „krwi z krwi i kość z kości Polaka”.


Do Biblioteki przybyła liczna grupa uczestników: przyjaciół prelegenta, uczniów XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie (z nauczycielem Andrzejem Kowalczykiem), kilkoro podopiecznych SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej (pod opieką nauczyciela bibliotekarza Anny Sprawki-Sotirow), obecni byli też pracownicy pedagogicznej Książnicy.


Spotkanie prowadziła dyrektor PBW Barbara Rzeszutko, która najpierw wyraziła szczególne zadowolenie z obecności młodzieży licealnej, a następnie pokrótce przybliżyła sylwetkę Kazimierza Kasprzaka – obieżyświata nie rozstającego się ze swoim aparatem fotograficznym, dokumentującego swe podróże do dziesiątków miejsc na świecie, chętnie udostępniającego swe fotografie, organizując wystawy w różnych miastach Polski.


Podróżnik podzielił się z publicznością swoimi wrażeniami z wyprawy na Antarktydę, którą odbył w 2007 r. Po obejrzeniu autorskiego filmu, który przedstawiał majestatyczne, zapierające dech widoki Antarktydy oraz żyjące na tym kontynencie zwierzęta: wilki morskie, pingwiny, wydrzyki, mewy, kormorany, albatrosy, fulmary można było zrozumieć, dlaczego „podróżować, podróżować jest bosko”.


Głównym tematem spotkania był jednak wyjazd Kazimierza Kasprzaka na Białoruś, do miejsc gdzie Moniuszko (urodzony w Ubielu pod Mińskiem) dorastał w atmosferze wsi litewskiej i od dzieciństwa towarzyszyły mu polskie i białoruskie pieśni ludowe. Później jego twórczość połączyła w sobie cechy ludowej muzyki Białorusinów, Polaków i Litwinów. Ciekawe, a barwne szczegóły nieco „odbrązowiły” biografię wielkiego kompozytora, ale też uczyniły z niej postać bliższą i bardziej żywą. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Śladami Stanisława Moniuszki”, którą obejrzeć można było w Galerii „Na piętrze”. Składało się na nią 27 kolorowych fotogramów przedstawiających miejsca, które odwiedził autor podążający tropami „twórcy polskiej opery narodowej”. Zachęcamy do jej oglądania (do 18 maja).

 

 
 

/GK/


Książki kreatywne dla dzieci

2019-05-11

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Czytomaniacy” odbyło się 11 maja 2019 r. pod hasłem „Książki kreatywne dla dzieci”. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Katarzyna Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

 

galeria zdjęć


Uczestnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się w poznawanie książek kreatywnych. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Klubowicze poznali książki „Wytwórnik geometryczny - punkt wyjścia” oraz „Wytwórnik kosmiczny”, które dla wszystkich były nowością. Jeden z chłopców, dziesięcioletni Gabryś, napisał samodzielnie rymowaną balladę, którą odczytał zebranym. Gratulujemy talentu i zachęcamy wszystkie dzieci do próbowania swoich sił w pisaniu wierszy.


Klubowicze obejrzeli z zaciekawieniem wystawę „Płomyk i Płomyczek – czasopisma ilustrowane dla młodszych i starszych dzieci”, na której prezentowane są egzemplarze z lat 1920-1930.


Z okazji trwającego XVI Tygodnia Bibliotek, dzieci oraz rodzice wzięli udział w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz słodkim poczęstunkiem.


Dziękujemy wszystkim za udział w DKK. Codzienne czytanie jest drogą do rozwoju kompetencji społecznych oraz rozwoju intelektualnego. Warto dbać o czytanie w rodzinie od najwcześniejszych lat.


Zapraszamy na kolejne spotkanie już 8 czerwca w godz. 11.00-12.30
Do zobaczenia w Bibliotece!


/KK/


„Gry bez prądu” – warsztaty metodyczne   2019-05-08

8 maja 2019 r. w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty metodyczne „Gry edukacyjne jako wsparcie procesu dydaktyczno-wychowawczego”, których adresatami byli nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy świetlic oraz wszyscy miłośnicy „gier bez prądu”. Zajęcia prowadziła pani Wiesława Sołtys, kierownik Filii nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, znawczyni i prawdziwa pasjonatka gier. Spotkanie zainaugurowało XVI edycję Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019 pod hasłem #biblioteka.

 

galeria zdjęć

 

Gry planszowe i karciane przeżywają obecnie renesans. Znajdują coraz więcej zwolenników nie tylko u młodych odbiorców, ale także wśród nauczycieli i pedagogów, śmiało wkraczając do szkół i instytucji oświatowych. Gry to świetne narzędzie do integracji, zabawy i edukacji. Można je wykorzystać w domu, w szkole, w plenerze czy na spotkaniu z przyjaciółmi. Systematyczne rozgrywki nie tylko bawią,  ale w równym stopniu rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności, rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne.

 

Gry stanowią świetne uzupełnienie dla tradycyjnych wykładów i ćwiczeń w szkole. Pozwalają uczniom na silne zaangażowanie, co z kolei przekłada się na szybsze przyswajanie nowych treści i trwalsze zapamiętanie materiału. Uruchamiają kreatywność, zdolność analizy oraz rozwijają orientację przestrzenną. Nauka przy wykorzystaniu „gier bez prądu” jest dla dzieci po prostu ciekawsza.

 

Podczas zajęć uczestnicy poznali zasady i strategie wykorzystania gier edukacyjnych w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Prelegentka omówiła najnowsze i najbardziej wartościowe pozycje na rynku wydawniczym oraz zachęciła nauczycieli do wcielania w życie hasła: „bawiąc uczyć, ucząc bawić”.

 

Organizatorami wydarzenia byli Luiza Kawka, Edyta Tomaszek i Marcin Szostek, nauczyciele Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW, w którym zgromadzona jest bogata kolekcja gier planszowych i karcianych dostępna dla czytelników Biblioteki. 

 

 

/LK/

 

 

 

 


 

 Wydarzenia 2019 styczeń - kwiecień