Wydarzenia 2019


Przedszkolaki Europejczykami - wystawa prac konkursowych

2019-08-09

W ramach obchodów jubileuszu DWÓCH UNII Przedszkole Z Oddziałami Integracyjnymi Nr 12 w Lublinie zorganizowało ogólnopolski konkurs „Przedszkolaki Europejczykami – idea wyrażona darami”. W uroczystym wręczeniu nagród uczestniczyła Katarzyna Kapek. Dziękujemy za zaproszenie.

Konkurs skierowany był do przedszkoli, które realizują program Dar Zabawy, oparty na elementach koncepcji pedagogicznej Friedricha Froebla.

Najważniejszą częścią programu Dar Zabawy są zabawy edukacyjne, których zadaniem jest podkreślenie wspólnoty dorosłych i dzieci oraz wykorzystanie do tych zabaw tzw. darów, czyli przedmiotów, które w pełni służą rozwojowi dziecka. Dar Zabawy to przede wszystkim innowacyjne spojrzenie na proces edukacji i wychowania najmłodszych poprzez prawdziwą zabawę – twórczą, radosną i bezpieczną.(www.froebel.pl)

Koordynatorem konkursu była Sylwia Kustosz, nauczyciel Przedszkola nr 12 w Lublinie. W ramach współpracy udostępniła Bibliotece prace plastyczne. Zachęcamy do ich obejrzenia. Wystawa prezentowana jest w Galerii na Piętrze.

 

KK

 

  

https://lublin.eu/mieszkancy/edukacja/aktualnosci/iv-ogolnopolski-przeglad-teatrzykow-freblowskich,391,1082,1.html

 


BiblioLAB 2019 – Zjazd Bibliotekarzy z Lubelszczyzny

 

2019-06-26

14 czerwca 2019 r. w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie miała miejsce III edycja zjazdu lokalnego dla bibliotekarzy z Lubelszczyzny pod hasłem „Biblioteka blisko ludzi”. Liczne i zróżnicowane tematycznie warsztaty były niewyczerpanym źródłem pomysłów na działanie, a prezentacja dobrych praktyk ze swojej biblioteki podczas sesji stolików eksperckich dawała możliwość podzielenia się wiedzą i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Reprezentantami naszej Biblioteki byli: Luiza Kawka – kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, Katarzyna Kapek – nauczyciel Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów oraz Piotr Wiechnik  z Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

BiblioLAB jest częścią ogólnopolskiego cyklu BiblioLABy 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie LABIB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

                                                                                                      /LK/

 Link do galerii

 

    


„Pszczółki witają wakacje"

2019-06-24

 

 

„Pszczółki witają wakacje” w Galerii „Na piętrze”  prezentujemy prace wykonane przez przedszkolaków Przedszkola Nr 25 w Lublinie (Grupa  III –Pszczółki).

 

 

  

  

 


W samo popołudnie u Seniorów

2019-06-19

W ubiegłym tygodniu odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie. Tym razem Luiza Kawka i Edyta Tomaszek z Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW im. KEN w Lublinie zaproponowały uczestnikom spotkania seans produkcji Oliviera Dahana z 2014 roku Grace -księżna Monako. Akcja filmu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Księstwo Monako popada w konflikt z Francją zaniepokojoną jego polityką podatkową wobec osób fizycznych w tym obywateli francuskich. Pomiędzy Monte Carlo, a Paryżem krążą noty dyplomatyczne, których treść budzi coraz większy niepokój, a konflikt wisi w powietrzu. Na tę sytuację polityczną nakłada się niezbyt satysfakcjonujące i dające spełnienie życie osobiste księżnej, dawnej gwiazdy filmowej Grace Kelly wyraźnie tęskniącej za aktorstwem i sceną.

Mimo, że produkcja nie cieszyła się uznaniem krytyków filmowych, Seniorzy wraz z kierowniczką Centrum – Agatą Kowalczyk z dużym zaciekawieniem obejrzeli na ekranie kulisy życia osobistego i politycznych rozgrywek na dworze książęcym w Monako.

 Na kolejne spotkanie zapraszamy po wakacjach

/ET/

 

 


Biblioteka Pedagogiczna - metą gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej” 

2019-06-18

Między 6 maja a 11 czerwca 2019 r. odwiedziło PBW kilkadziesiąt grup dzieci z 46 lubelskich przedszkoli. Byli to uczestnicy gry miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej czyli Przedszkolak na tropie kluczy historii i współpracy się uczy”. Pomimo kaprysów pogody - dni z deszczem, a potem uciążliwych upałów, wszystkim grupom udało się przebyć zaplanowana trasę i rozwiązać przewidziane zadania. Dla 5-, 6-, 7-latków była to wspaniała lekcja historii! Sporą porcję wiedzy historycznej otrzymywały dzieci od swoich opiekunów jeszcze w przedszkolach, toteż do gry przystępowały z wiadomościami o królu Zygmuncie Auguście, kaplicy pw. św. Trójcy, obrazie Jana Matejki oraz o znaczeniu Unii Litewskiej dla powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Pomysłodawcą i organizatorem gry miejskiej było Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 w Lublinie. Organizatorzy założyli, że celem przedsięwzięcia będzie kształcąca wycieczka szlakiem miejsc związanych z zawarciem Unii Lubelskiej. Dzięki uczestnictwu w grze dzieci miały lepiej poznać historię miasta oraz nabyć umiejętności współpracy podczas wykonywania zadań.

PBW była ostatnim miejscem wyznaczonym przez organizatorów, w którym dzieci miały rozwiązać postawioną przed nimi zagadkę. Na szlaku gry znajdowały się kolejno plac Zamkowy, Stare Miasto z Placem po Farze, kościołem oo. Dominikanów, kamienicą Lubomelskich oraz plac Litewski z pomnikiem Unii Lubelskiej, u stóp którego dzieci rozwiązywały zadaną im krzyżówkę.

W Bibliotece zadaniem dzieci było sprawne odnalezienie kluczyka do tajemniczej skrzyni. Skrzynia zawierała nagrody oraz dyplomy uczestnictwa, a także puzzel, będący częścią większej układanki unaoczniającej historyczną rocznicę. Po rozległych pomieszczeniach magazynowych gości oprowadzali bibliotekarze Wydz. Informacji i Informatyzacji (E. Czajkowska, M. Sztorc, P. Iwańczyk oraz G. Kłos), a pomocą służyli także pracownicy Wydziału Udostępniania Zbiorów.

Wytropienie klucza ukrytego pośród tysięcy książek, własnoręcznie poczynione wpisy do pamiątkowej „Księgi uczestników” oraz wspólna fotografia na tle „puzzlowej” układanki dostarczyły dzieciom wielu ekscytujących przeżyć.

W grze „450 lat Unii Lubelskiej” brało udział ok. 1100 osób. Podsumowanie gry lubelskich przedszkolaków oraz koncert galowy zatytułowany „Unia tak daleko i tak blisko” odbył się 18 czerwca 2019 r. Uczestniczyła w nim Pani Dyrektor Barbara Rzeszutko.  /GK, PI/

 

Cena Odwagi 2019-06-18

14-16 czerwca 2019 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miała miejsce jubileuszowa X Ogólnopolska konferencja "Auschwitz i Holocaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku. Cena Odwagi".

Bibliotekę na konferencji reprezentowała Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, która pełniła również funkcję moderatora panelu dyskusyjnego "Wymiary odwagi". /JT/

 

 

 


Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

2019-06-12

8 czerwca 2019 roku Biblioteka zaprosiła dzieci na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się pod hasłem „W podróż z książką”. Zebranie prowadziła Katarzyna Kapek, moderator DKK.

 

galeria zdjęć

 

Młodzi czytelnicy chętnie słuchali i opowiadali o książkach związanych z podróżami. Temat podróżowania został potraktowany bardzo szeroko: podróże po świecie, w kosmosie, pod wodą, w krainę fantazji. Dzieci zastanawiały się, czy warto zabierać książki na letnie wyjazdy i czytać także w wakacje.

 

Drugą część spotkania stanowiły warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonali kwiaty z wiórków drzewa osikowego. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie i sprawiły wszystkim mnóstwo radości.

 

Ostatnim punktem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki było losowanie niespodzianek. W podziękowaniu za aktywny udział, dzieci oraz rodzice zostali obdarowani drobnymi upominkami.

 

Zapraszamy na spotkanie 14 września 2019 r. w godzinach 11.00-12.30 Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia telefoniczne: 608 577 186.

 

Życzymy udanych wakacji!

 

 

 

/KK/


Jedyna taka książka…

2019-06-07

W Galerii „Na piętrze” prezentujemy prace plastyczne laureatów i uczestników wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019 pod hasłem Jedyna taka książka zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Partnerami konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego – Filia nr 31
 i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

 

Zadaniem konkursowym w kategorii plastycznej było wykonanie ilustracji do swojej ulubionej książki. 

 
/JT/

„Miłość a literatura”. Prelekcja podczas VIII Lubelskich Dni Seniora 2019-06-07

 

4.06.2019 r., podczas VIII edycji Dni Seniora, Grażyna Kłos - kierownik Wydz. Informacji i Informatyzacji PBW przeprowadziła zajęcia dla pensjonariuszy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 4 w Lublinie (ul. Pozytywistów). Prelekcja zatytułowana "Miłość i literatura. Kobiety - muzy Mickiewicza" była jednym z punktów oficjalnego programu VIII Lubelskich Dni Seniora.

Ideą Dni Seniora jest upowszechnianie aktywności społecznej seniorów, zachęcanie do prowadzenia aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy i rozwijania pasji. W dniach 3-7 czerwca seniorzy uczestniczyli w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym, sportowym, spotkaniach tematycznych, koncertach, spektaklach teatralnych, projekcjach filmów, turniejach warcabowych, warsztatach komputerowych i plastycznych, wykładach, prezentacjach multimedialnych, grach integracyjnych, zajęciach rekreacyjno-ruchowych, spotkaniach muzyczno-kabaretowych.

Prelekcja miała charakter popularyzatorski. Ukazywała ciekawe, burzliwe życie Adama Mickiewicza - tytana literatury polskiej, obdarzonego ogromnym talentem, a jednocześnie człowieka mającego swoje słabości, poszukującego szczęścia w życiu prywatnym.

Za zaproszenie do CDPS nr 4 dziękujemy Pani Beacie Kidaj.

Czytelnikom zainteresowanym tematem polecamy następujące książki:

 
      
/GK/


Wiosenny zachwyt nad poezją. Konkurs recytatorski w SP Wilczopolu-Kolonii 

2019-06-07

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu-Kolonii, oraz głównych organizatorek konkursu pt. „Mój poetycki zachwyt”, pracom jury konkursowego przewodniczyła Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PWB im. KEN w Lublinie.


Link do relacji 

 

Polscy poeci kochają dzieci

2019-06-06

06.06.2019 r. w SOSW w Bystrzycy odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem „Polscy poeci kochają dzieci”.


Podczas spotkania, wpisującego się swoją konwencją w obchody XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie reprezentował Maciej Sztorc czytając wiersz Hanny Niewiadomskiej „Rogal i Bułka”.

/MS/


Link do relacji

 

Dzień Rodziny

2019-06-05

W dniu 31.05.2019 Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnością „Benjamin” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy typ B i C w Lublinie zorganizowały dla swoich podopiecznych oraz ich rodziców i opiekunów uroczysty „Dzień Rodziny”.


Na zaproszenie kierownictwa obu placówek w uroczystości wzięli udział Maria Nóżka i Piotr Wiechnik. Pracownicy Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji PBW zaprezentowali ofertę Biblioteki skierowaną do rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną.

/MN/

 
 

 


Lubelskie Laboratorium Talentów

2019-06-05

4 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach sieci doskonalenia "Lubelskie Laboratorium Talentów".

Wspólna inicjatywa Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Zespołu Poradni nr 2 i Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie zgromadziła nauczycieli i specjalistów zainteresowanych funkcjonowaniem ucznia zdolnego w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

Spotkanie było okazją do podsumowania i ewaluacji dotychczasowej pracy sieci i przedstawienia propozycji działań w kolejnym roku szkolnym.  /JT/

 

 


Kodujemy Puławy 2019-06-05

5 czerwca 2019 r. pracownicy Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik przeprowadzili kolejne warsztaty z literackich kodów QR. Tym razem gościliśmy w Puławach w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej.

Dziękujemy za zaproszenie /JT/

 


Multimedialne warsztaty profilaktyczne - Patent na zdrowie

2019-05-30

W maju na zaproszenie pani Anny Boczek, nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie, kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW - Luiza Kawka przeprowadziła multimedialne warsztaty profilaktyczne „Patent na zdrowie”.

Zajęcia dla najmłodszych pacjentów ZSS odbyły się w ramach Międzynarodowego Dnia Zdrowia.
Dzieci dowiedziały się, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania i utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz pozwala uniknąć wielu chorób. Lekcja została urozmaicona zajęciami plastycznymi. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć piramidę żywieniową z wyciętych elementów graficznych – produktów żywnościowych, a następnie nazwać poszczególne jej piętra. Maluchy świetnie sobie poradziły z tym wyzwaniem, a we wszystkich pracach przejawiała się spora inwencja twórcza.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. /LK/

Relacja z warsztatów
 

  


IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej

2019-05-30

24 maja 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbył się IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej.

Turniej zorganizowany był m.in. pod honorowym patronatem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia - link do relacji


źródło zdjęcia: http://soswlublin.pl/wyscigowa/2019/05/24/iv-wojewodzki-konkurs-wiedzy-gastronomicznej-2/     /AG/


 

Walory edukacyjne i wychowawcze teatrzyku kamishibai 2019-05-30

24 maja 2019 r. na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach Ewelina Czajkowska, nauczyciel bibliotekarz  Wydziału Informacji i Informatyzacji, przeprowadziła warsztaty metodyczne pt. „Teatr kamishibai - nowa forma parateatralna w upowszechnianiu czytelnictwa”.

Warsztaty odbyły się w ramach dwudniowej konferencji dla bibliotekarzy powiatu lubelskiego - Bajkoterapia jako forma pracy pedagogicznej w bibliotece zorganizowanej przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Lublinie oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Bełżycach.


Dziękujemy za zaproszenie./EC/


Fotorelacja z konferencji

 


Filmy edukacyjne. Spotkanie TNBSP w PBW 

2019-05-27

W Wydziale Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie 22 maja 2019 r. gościliśmy nauczycieli zrzeszonych  w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich - Oddział w Lublinie. Spotkanie metodyczne pt. „Potencjał profilaktycznych filmów edukacyjnych na lekcjach wychowawczych i nie tylko” było poświęcone omówieniu zagadnień związanych z wykorzystaniem filmów edukacyjnych w procesie nauczania i wychowania. Na wstępie prowadzące Luiza Kawka i Edyta Tomaszek pracujące na co dzień we wspomnianym powyżej wydziale przywitały przybyłe osoby, opowiedziały o specyfice swojej pracy i realizowanych przedsięwzięciach.

 

W dalszej części spotkania Luiza Kawka zaprezentowała profilaktyczne filmy edukacyjne dostępne dla użytkowników w PBW i streściła poruszane tam zagadnienia. Część praktyczną poprowadziła Edyta Tomaszek, która zaproponowała zgromadzonym emisję filmu Narkotyki - program profilaktyczny. Zadaniem uczestników było stworzenie scenariusza lekcji godziny wychowawczej, której tematem przewodnim było uzależnienie od substancji psychoaktywnych.  W ożywionej dyskusji zastanawialiśmy się nad celami edukacyjnymi i metodami, którymi będą one realizowane. 

 

Spotkanie przebiegało w twórczej i sympatycznej atmosferze, a uczestnicy z chęcią dzielili się swoimi spostrzeżeniami i sposobami prowadzenia zajęć z wykorzystaniem filmów profilaktycznych w edukacji młodzieży. /ET/

 

galeria zdjęć

 

 

  
 


 

W kolejce do digitalizacji - przedwojenne roczniki ”Płomyka”
i „Płomyczka”

 

2019-05-23

Podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek czytelnikom stworzono okazję obejrzenia unikatowych zbiorów przedwojennych roczników czasopism, na których wychowało się wiele pokoleń młodych Polaków. Wystawa (dostępna w Czytelni) nosiła tytuł ”Płomyk” i „Płomyczek” - czasopisma ilustrowane dla młodszych i starszych dzieci”.

„Płomyk. Tygodnik ilustrowany dla dzieci i młodzieży”
czasopismo wydawane od 1917 r. miało cenne walory edukacyjne, gdyż podobnie jak „Szkółka dla dzieci" było skorelowane z programem szkolnym. Pierwszym jego wydawcą był Związek Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych, a od 1930 r. ZNP. Było to czasopismo bardzo nowoczesne. W okresie dwudziestolecia międzywojennego z czasopismem współpracowali m.in. J. Czechowicz, A. Kamiński, A. Rudawcowa czy F. Themerson.

Edukacji szkolnej towarzyszył również „Płomyczek” (założony w 1917 r.) -  czasopismo przeznaczone dla dzieci w wieku 9-11 lat. „Płomyczek” wzbogacał wiedzę uczniów, wychowywał w duchu polskiej kultury i tradycji narodowej, dostarczał mądrej rozrywki. Do dziś bawią i zadziwiają zawarte w nim szarady, zagadki, rebusy obrazkowe. Dewizą gazety były słowa: „Płomyczek to czasopismo młodych, którzy chcą wiedzieć więcej niż muszą i umieć więcej niż jest od nich wymagane”. Stałymi współpracownikami pisma byli literaci, m.in. J. Brzechwa, J. Ficowski, L.J. Kern, M. Kownacka, T. Kubiak, H. Ożogowska, J. Porazińska, E. Szelburg-Zarembina. Na wysoki poziom czasopisma wpływały też liczne debiuty wielu zdolnych rysowników, malarzy, poetów i pisarzy. Obecnie czasopisma „Płomyk”, Płomyczek”, ”Świerszczyk”, „Miś”, „Świat Młodych” nie istnieją, zostały wyparte z komercyjnego rynku wydawniczego.

Wydobyte na światło dzienne z przepastnych magazynów bibliotecznych kilkadziesiąt przedwojennych roczników, będą cieszyć oko czytelnika do 10.06.2019 r. Następnie przekazane zostaną do Humanistycznego Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji - działającej w strukturze Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS -  nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie pracowni naukowo-badawczej. Laboratorium digitalizując unikatowe zasoby instytucji, stowarzyszeń i ośrodków, m.in. Ośrodka Książki Obrazkowej OKO przy MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, PBW w Lublinie, Towarzystwa Przyjaciół Janowca n. Wisłą, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wojnickiej w Wojniczu zwiększa dostępność do zasobów kulturowych regionu.
Wystawę zorganizował Piotr Król - kierownik Wydz. Udostępniania Zbiorów we współpr. z bibliotekarzami Wydz. Informacji i Informatyzacji: Grażyną Kłos, Eweliną Czajkowską i Maciejem Sztorcem. Ekspozycję oglądało m.in. kilka grup dzieci z lubelskich przedszkoli uczestniczących w grze miejskiej „450 lat Unii Lubelskiej czyli przedszkolak na tropie historii…”, w której PBW jest stacją końcową. /GK, EC/


 
 
 


Digital Youth Forum w bibliotece

2019-05-23

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN W Lublinie bierze udział w projekcie Digital Youth Forum, poświęconym promocji i kreatywnemu wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

23 maja 2019 r. na zajęciach prowadzonych przez Joannę Tarasiewicz, kierownika Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, zastanawialiśmy się wspólnie z uczniami nad możliwościami twórczego i bezpiecznego wykorzystania aplikacji mobilnych.  Oglądaliśmy również bezpośrednią relację internetową z konferencji Digital Youth Forum, która odbywała się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. /JT/

 
 


#JestNasWięcej 2019-05-23

#JestNasWięcej to ogólnopolska akcja Fundacji Orange, w której biorą udział osoby przeciwne obrażaniu i hejtowaniu innych w sieci.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie aktywnie włącza się w działania promujące bezpieczną sieć. Prowadzimy szereg zajęć edukacyjnych dla uczniów na temat rozważnej i przyjaznej dla innych użytkowników aktywności w internecie.

Na zajęciach „Bądź bezpieczny w sieci” prowadzonych przez Joannę Tarasiewicz, kierownika Wspomagania Edukacji i Promocji, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mętowie zawiązali w butach pomarańczowe sznurówki - symbol  niezgody na mowę nienawiści w sieci. /JT/


    Dzieci rysują bibliotekę 2019-05-22

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 76 w Lublinie pt. „Dzieci rysują bibliotekę ”. Prezentowane na wystawie prace powstały w ramach XVI edycji Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019 pod hasłem „#biblioteka”

/PW/


 

 

 

 


Fantastyczne Polecanki Literackie 2019-05-22

21 maja 2019 r. na zaproszenie organizatora Katarzyna Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczestniczyła w spotkaniu "Fantastyczne Polecanki Literackie" przygotowanym przez Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza".

Spotkanie prowadził Krzysztof Księski, prezes Stowarzyszenia. Zebrani dyskutowali oraz wymieniali się poglądami na temat najnowszych odkryć literackich. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi, dlaczego warto sięgnąć po daną książkę, co jest w niej interesującego, czym zachwyca czytelnika. Rozmawialiśmy także o tytułach, które przyniosły rozczarowanie i nie warto poświęcać im czasu. Szukaliśmy odpowiedzi, jakie są przyczyny niskiego stanu czytelnictwa w Polsce. Zastanawialiśmy się nad fenomenem książek Remigiusza Mroza oraz nad wielką popularnością kryminałów i literatury z gatunku fantasy.

"Fantastyczne Polecanki Literackie" mają charakter otwarty, wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w rozmowach. To inspirujące spotkania, konkursy i prelekcje, które rozwijają czytelnicze pasje. Informacji o planowanych wydarzeniach należy szukać na fanpage’u Stowarzyszenia. Gorąco polecamy! /KK/Loteria fantowa w Bibliotece

2019-05-21

Wszystkie osoby, które odwiedziły naszą Bibliotekę w dniach 8-18 maja 2019 roku, mogły wziąć udział w loterii fantowej. Przygotowano ją z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zainteresowanie było bardzo duże – w losowaniu uczestniczyło około 120 osób.

Upominki w postaci książek, notesów, długopisów oraz plakatów zostały przygotowane przez Ewę Mazurek oraz Katarzynę Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Kolorowe losy z cytatami o książkach przygotowała Agata Gąsior z Wydziału Udostępniania Zbiorów.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

/KK/

 

 


Uroczysta gala podsumowująca VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Stanisław Konarski – nasz współczesny

2019-05-20

14 maja 2019 r. o godz.10.30. w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie odbyła się uroczystość podsumowania i wręczenia nagród w VI Ogólnopolskim Konkursie „Ksiądz Stanisław Konarski – nasz współczesny” pod patronatem honorowym Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego, Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Pana Przemysława Omieczyńskiego, Prezesa Zarządu Fundacji Niepodległości w Lublinie.

 

Z ramienia Biblioteki w gali uczestniczyła dyrektor Barbara Rzeszutko oraz Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW – członek Jury. W składzie Jury konkursowego była również Ewelina Czajkowska, z Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW.

Relacja z Podsumowania konkursuCzytanie jest przygodą - finał V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Twórczości Kornela Makuszyńskiego
2019-05-20

10 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Twórczości Kornela Makuszyńskiego „Czytanie jest przygodą”.  Konkurs zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 34. Honorowy patronat nad konkursem objęło m.in. Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie i Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas gali dyrektor PBW Barbara Rzeszutko pełniła rolę współgospodarza uroczystości. Bibliotekę reprezentowały również Aneta Głowacka i Katarzyna Kapek, wchodzące w skład Jury konkursowego.  

Relacja z Podsumowania konkursu

/AG/


Zakodowana Pedagogiczna…

2019-05-15

14 maja 2019 r. pracownicy Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik przeprowadzili warsztaty „Literackie kody QR” w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu i filii w Biłgoraju.

Było bardzo twórczo, warsztatowo i kreatywnie. Dziękujemy za zaproszenie /JT/Lubelskie Laboratorium Talentów

2019-05-15

14 maja odbyło się piąte spotkanie nauczycieli w ramach sieci doskonalenia "Lubelskie Laboratorium Talentów". Jest to wspólna inicjatywa Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Zespołu Poradni nr 2 i Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. Koordynatorem sieci i jej pomysłodawcą jest dr Tomasz Knopik, pracownik naukowy Zakładu Metodologii i Diagnozy Psychologicznej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

 
Na spotkaniu wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny „Najmądrzejszy chłopczyk świata”, o Akricie Sawalu najmłodszym na świecie studencie medycy. Film był punktem wyjścia do dyskusji na temat szans i zagrożeń przyspieszania edukacji szkolnej w sytuacji dzieci wybitnie uzdolnionych.
/JT/


Ogólnopolski projekt „Rozmowy przy wspólnym stole”

2019-05-15

15 maja 2019 r. w Czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie „Biblioteka i książka w epoce cyfrowej”. Debatę prowadziła Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz PBW. W rozmowach udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk: pedagodzy, studenci, dziennikarze oraz bibliotekarze.

 

galeria zdjęć


Obrady otworzyła Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji, która serdecznie powitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczyciły nas dyrektor Wioletta Błaziak oraz Jolanta Kasprzak z Powiatowego Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Lublinie, Ewelina Krzykała – dziennikarka z portalu lubelski.pl, Rebeka Bucior i Marek Chwedczuk - studenci III roku Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS oraz pracownicy Biblioteki.


K. Kapek, która w projekcie „Rozmowy przy…” pełniła funkcję moderatora lokalnego, zaprosiła zebranych do wykonania kilku ćwiczeń. Miały one na celu wzajemne poznanie się, podzielenie się myślami i opiniami na określone tematy. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania związane z wizją nowoczesnej biblioteki, przyszłością książek oraz wymaganiami stawianymi przez współczesnych czytelników. Przyglądając się duńskiej bibliotece Dokk1, która uzyskała tytuł „Public Library of the Year 2016”, zgodnie uznaliśmy, że jest to właściwy kierunek zmiany. Biblioteki przyszłości to nie tylko wypożyczalnia książek, ale także sale wykładowe, pokoje do pracy zespołowej, teatry, punkty informacji turystycznej… Nowoczesna biblioteka to miejska przestrzeń medialna (Urban Mediaspace), gdzie ludzie mogą wspólnie spędzić czas.


Było to ostatnie spotkanie z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Ogólnopolski projekt, którego głównym organizatorem była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy wsparciu Funduszu Obywatelskiego, wzbudził duże zainteresowanie. Do pierwszej edycji projektu włączyły się dwadzieścia dwie biblioteki z całej Polski. Celem rozmów było uczenie się dialogu, doświadczenie dobrej rozmowy, w której słucham i jestem słuchany, szanuję zdanie współrozmówców, wsłuchuję się w poglądy drugiego człowieka oraz powstrzymuję się od krytykowania innych wypowiedzi.
W ramach projektu przeprowadzono w Bibliotece cztery spotkania: Czym dla mnie jest niepodległość?, Różne oblicza tolerancji Polaków, Patriotyzm lokalny, Biblioteka i książka w epoce cyfrowej. W spotkaniach uczestniczyło łącznie pięćdziesiąt dwie osoby. Dziękujemy wszystkim rozmówcom za aktywny udział, przyjemną atmosferę oraz otwartość. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom zwróciliśmy uwagę na istotę i wartość dialogu. Umiejętność prowadzenia dialogu jest kluczem do budowania dobrych relacji w społeczeństwie oraz do zrozumienia drugiego człowieka.
/KK/Druga edycja Konferencji „Biblioteka pomysłów”

2019-05-14

14 maja 2019 roku Biblioteka oraz metodycy m. Lublin zorganizowali Konferencję metodyczną dla nauczycieli świetlic, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej Biblioteka pomysłów – atrakcyjne formy pracy w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Spotkanie przeprowadziły Barbara Rzeszutko oraz Katarzyna Kapek.

 

galeria zdjęć

 

Konferencję otworzyła dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie B. Rzeszutko, która powitała gości i przedstawiła zebranym ofertę Biblioteki. Następnie wystąpili doradcy metodyczni: Małgorzata Dąbrowska, doradca metodyczny nauczycieli świetlic oraz Barbara Turska-Paprzycka, doradca metodyczny techniki i informatyki dla szkół podstawowych. Panie opowiedziały o swojej działalności, zachęcając nauczycieli i studentów do współpracy.

 

Drugą część forum stanowiło szkolenie Biblioteka pomysłów…, które przeprowadziła Katarzyna Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Prelegentka przygotowała dla nauczycieli dziesięć propozycji, które mają na celu zwiększenie atrakcyjności prowadzonych zajęć edukacyjnych. K. Kapek zachęcała do stosowania wierszyków powitalnych, rymowanek, zabaw paluszkowych oraz zagadek, które wzbogacają słownictwo oraz pobudzają kreatywne myślenie. Uczestnicy poznali także wierszyki rysowane, obejrzeli film rysowanki z ręki oraz rysowanie zwierzątek z literek. Dla wielu nowością był japoński teatrzyk Kamishibai i możliwości zastosowania go w pracy z dziećmi.

 

Konferencja zgromadziła liczne grono nauczycieli, bibliotekarzy oraz studentów z województwa lubelskiego. Doskonalenie umiejętności i kompetencji jest niezwykle ważne w codziennej pracy pedagogów. Szukanie inspiracji do prowadzenia ciekawych zajęć, do rozwijania talentów własnych oraz uczniów stanowi podstawę w unowocześnianiu swojego warsztatu pracy. Cieszymy się, że konferencja wzbudziła tak duże zainteresowanie. Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział oraz przyjemną atmosferę. /KK/


„Śladami Stanisława Moniuszki” - spotkanie z podróżnikiem Kazimierzem Kasprzakiem  2019-05-13

13 maja 2019 r. zawitał do PBW Kazimierz Kasprzak - dziennikarz podróżnik, fotograf, członek elitarnego międzynarodowego Klubu Siedmiu Kontynentów.
Emerytowany dziennikarz „Dziennika Wschodniego” jest też popularyzatorem historii Polski i wybitnych postaci polskiej kultury. Spotkanie zatytułowane „Śladami Stanisława Moniuszki” była jedną z imprez zrealizowanych przez Bibliotekę w ramach świętowania XVI edycji Tygodnia Bibliotek.

 

galeria zdjęć

film

 

Wybór tematu i daty spotkania inspirowany był 200. rocznicą urodzin (5 maja) jednego z patronów roku 2019 r. - Stanisława Moniuszki, muzyka, ale także wzoru patrioty – „krwi z krwi i kość z kości Polaka”.


Do Biblioteki przybyła liczna grupa uczestników: przyjaciół prelegenta, uczniów XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie (z nauczycielem Andrzejem Kowalczykiem), kilkoro podopiecznych SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej (pod opieką nauczyciela bibliotekarza Anny Sprawki-Sotirow), obecni byli też pracownicy pedagogicznej Książnicy.


Spotkanie prowadziła dyrektor PBW Barbara Rzeszutko, która najpierw wyraziła szczególne zadowolenie z obecności młodzieży licealnej, a następnie pokrótce przybliżyła sylwetkę Kazimierza Kasprzaka – obieżyświata nie rozstającego się ze swoim aparatem fotograficznym, dokumentującego swe podróże do dziesiątków miejsc na świecie, chętnie udostępniającego swe fotografie, organizując wystawy w różnych miastach Polski.


Podróżnik podzielił się z publicznością swoimi wrażeniami z wyprawy na Antarktydę, którą odbył w 2007 r. Po obejrzeniu autorskiego filmu, który przedstawiał majestatyczne, zapierające dech widoki Antarktydy oraz żyjące na tym kontynencie zwierzęta: wilki morskie, pingwiny, wydrzyki, mewy, kormorany, albatrosy, fulmary można było zrozumieć, dlaczego „podróżować, podróżować jest bosko”.


Głównym tematem spotkania był jednak wyjazd Kazimierza Kasprzaka na Białoruś, do miejsc gdzie Moniuszko (urodzony w Ubielu pod Mińskiem) dorastał w atmosferze wsi litewskiej i od dzieciństwa towarzyszyły mu polskie i białoruskie pieśni ludowe. Później jego twórczość połączyła w sobie cechy ludowej muzyki Białorusinów, Polaków i Litwinów. Ciekawe, a barwne szczegóły nieco „odbrązowiły” biografię wielkiego kompozytora, ale też uczyniły z niej postać bliższą i bardziej żywą. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Śladami Stanisława Moniuszki”, którą obejrzeć można było w Galerii „Na piętrze”. Składało się na nią 27 kolorowych fotogramów przedstawiających miejsca, które odwiedził autor podążający tropami „twórcy polskiej opery narodowej”. Zachęcamy do jej oglądania (do 18 maja).

 

 
 

/GK/


Książki kreatywne dla dzieci

2019-05-11

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Czytomaniacy” odbyło się 11 maja 2019 r. pod hasłem „Książki kreatywne dla dzieci”. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Katarzyna Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

 

galeria zdjęć


Uczestnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się w poznawanie książek kreatywnych. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Klubowicze poznali książki „Wytwórnik geometryczny - punkt wyjścia” oraz „Wytwórnik kosmiczny”, które dla wszystkich były nowością. Jeden z chłopców, dziesięcioletni Gabryś, napisał samodzielnie rymowaną balladę, którą odczytał zebranym. Gratulujemy talentu i zachęcamy wszystkie dzieci do próbowania swoich sił w pisaniu wierszy.


Klubowicze obejrzeli z zaciekawieniem wystawę „Płomyk i Płomyczek – czasopisma ilustrowane dla młodszych i starszych dzieci”, na której prezentowane są egzemplarze z lat 1920-1930.


Z okazji trwającego XVI Tygodnia Bibliotek, dzieci oraz rodzice wzięli udział w loterii fantowej, w której każdy los wygrywał. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz słodkim poczęstunkiem.


Dziękujemy wszystkim za udział w DKK. Codzienne czytanie jest drogą do rozwoju kompetencji społecznych oraz rozwoju intelektualnego. Warto dbać o czytanie w rodzinie od najwcześniejszych lat.


Zapraszamy na kolejne spotkanie już 8 czerwca w godz. 11.00-12.30
Do zobaczenia w Bibliotece!


/KK/


„Gry bez prądu” – warsztaty metodyczne   2019-05-08

8 maja 2019 r. w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty metodyczne „Gry edukacyjne jako wsparcie procesu dydaktyczno-wychowawczego”, których adresatami byli nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy świetlic oraz wszyscy miłośnicy „gier bez prądu”. Zajęcia prowadziła pani Wiesława Sołtys, kierownik Filii nr 35 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, znawczyni i prawdziwa pasjonatka gier. Spotkanie zainaugurowało XVI edycję Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2019 pod hasłem #biblioteka.

 

galeria zdjęć

 

Gry planszowe i karciane przeżywają obecnie renesans. Znajdują coraz więcej zwolenników nie tylko u młodych odbiorców, ale także wśród nauczycieli i pedagogów, śmiało wkraczając do szkół i instytucji oświatowych. Gry to świetne narzędzie do integracji, zabawy i edukacji. Można je wykorzystać w domu, w szkole, w plenerze czy na spotkaniu z przyjaciółmi. Systematyczne rozgrywki nie tylko bawią,  ale w równym stopniu rozwijają wyobraźnię, uczą przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności, rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne.

 

Gry stanowią świetne uzupełnienie dla tradycyjnych wykładów i ćwiczeń w szkole. Pozwalają uczniom na silne zaangażowanie, co z kolei przekłada się na szybsze przyswajanie nowych treści i trwalsze zapamiętanie materiału. Uruchamiają kreatywność, zdolność analizy oraz rozwijają orientację przestrzenną. Nauka przy wykorzystaniu „gier bez prądu” jest dla dzieci po prostu ciekawsza.

 

Podczas zajęć uczestnicy poznali zasady i strategie wykorzystania gier edukacyjnych w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Prelegentka omówiła najnowsze i najbardziej wartościowe pozycje na rynku wydawniczym oraz zachęciła nauczycieli do wcielania w życie hasła: „bawiąc uczyć, ucząc bawić”.

 

Organizatorami wydarzenia byli Luiza Kawka, Edyta Tomaszek i Marcin Szostek, nauczyciele Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW, w którym zgromadzona jest bogata kolekcja gier planszowych i karcianych dostępna dla czytelników Biblioteki. 

 

 

/LK/

 

 

 

 


 

 Wydarzenia 2019 styczeń - kwiecień