Wydarzenia 2017


 

 

Terapia sztuką w Bibliotece 2017-12-18

18 grudnia 2017 r. pani Sylwia Sawa-Pasternak, właścicielka Instytucji Szkoleniowej ISKRA, przeprowadziła w Czytelni PBW warsztaty Arteterapia – twórcze malowanie i rysowanie w pracy nauczyciela, wychowawcy, opiekuna.

W zajęciach udział wzięli nauczyciele szkół i przedszkoli oraz bibliotekarze. Celem szkolenia było przedstawienie interesujących zabaw muzycznych i plastycznych, które można wykorzystać na przykład w pracy z dziećmi lub seniorami. Było tworzenie własnego ślimaka, malowanie farbami za pomocą włóczki, nietypowe zabawy przy muzyce z nitką. Wszystkie ćwiczenia pani Sylwia opatrzyła komentarzem pedagogicznym.

Arteterapia lub artterapia (arte z łac. ars sztuka i terapia) – oznacza terapię poprzez różnego rodzaju działania artystyczne. Proces tworzenia uwalnia od napięć, stresu, pozwala na nieskrępowaną ekspresję. Jest ważnym i skutecznym narzędziem w pracy pedagoga, wychowawcy i terapeuty.

galeria

/kk/Jak zachęcić do czytania…
2017-12-14

Jak czytanie wpływa na rozwój emocjonalny dziecka? Co to znaczy dobra literatura młodzieżowa?  Jak dom rodzinny wpływa na kształtowanie kompetencji  czytelniczych? - o tym rozmawialiśmy 14 grudnia 2017 r. z nauczycielami i rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie.

Spotkanie poprowadziła Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania i Promocji.


 

Jak przechowywać zbiory w bibliotece i jak je konserwować?

2017-12-13


13.12.2017 r. w PBW odbyły się warsztaty Przechowywanie zbiorów w bibliotece szkolnej. W części teoretycznej przedstawione zostały ogólne zagadnienia z zakresu ochrony zbiorów bibliotecznych przed zniszczeniem i zagrożeniami, a także przepisy i normy dotyczące przechowywania księgozbioru w bibliotece. 

W drugiej, praktycznej części zajęć uczestnicy mieli okazję wypróbować profesjonalne produkty do konserwacji i naprawy książek - folię samoprzylepną  do obkładania, taśmy naprawcze i in. Niektórzy przynieśli własne książki, by podczas warsztatów samodzielnie wykonać nową, trwałą oprawę – „niewidoczną okładkę”. 

Zajęcia przeprowadzili:  Ewa Mazurek  (Wydział  Gromadzenia i Opracowania Zbiorów), Piotr Król i Agata Gąsior (Wydział Udostępniania).  Warsztaty zrealizowane zostały w dwóch turach: przedpołudniowej i popołudniowej. 

Próbki materiałów na warsztaty otrzymaliśmy nieodpłatnie dzięki uprzejmości firmy TN Projekt.


  

   

 

 

zobacz też  film -"Niewidzialna okładka"


 

 Szkolna lektura – wyzwaniem... dla nauczyciela polonisty 2017-12-13

12.12.2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyło się pierwsze ze spotkań planowanego cyklu wykładów i warsztatów poświęconych tematyce aktywności czytelniczej młodzieży - wykład dr hab. Iwony Morawskiej z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych w Instytucie Filologii Polskiej UMCS pt. Czytanie w „epoce ekranów” jako wyzwanie edukacyjne.

 

        

 

WIĘCEJ

Wykład Czytanie w „epoce ekranów” jako wyzwanie edukacyjne prof. Iwony Morawskiej z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych w Instytucie Filologii Polskiej UMCS zainicjował cykl spotkań w PBW, dedykowanych polonistom i nauczycielom bibliotekarzom. Współorganizatorem spotkania była Jadwiga Witkowska-Kunach, doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy.

„Epoka ekranów” – to otaczająca nas rzeczywistość, w której dziecko od najmłodszych lat wystawione jest na atak bodźców audiowizualnych. Bierny odbiór migoczących obrazów jest dużo łatwiejszy niż czynność czytania. Akt czytania wymaga skupienia i samodzielnego przetworzenia słowa w obraz.
Nowe formy komunikacji sprawiają, że współcześni uczniowie żyją w globalnej „szybkoprzestrzeni”. Tego faktu nie można lekceważyć w edukacji – trzeba się z nim zmierzyć, a nawet zawrzeć przymierze. Czytanie stanowi dla wielu młodych uczestników kultury poważny problem. Poloniści powinni „wychowywać do czytania”, nauczyć nastolatków czerpania przyjemności z lektury i wdrożyć do czytania uważnego, które z czasem pozwoli nabyć odpowiednich kompetencji umożliwiających dotarcie do głębszych sensów dzieła literackiego.

Podczas spotkania prof. Iwona Morawska - wieloletnia nauczycielka języka polskiego, autorka i recenzentka licznych publikacji z zakresu kształcenia polonistycznego - stawiała pytania skłaniające do refleksji: co to jest „dobre” czytanie? co decyduje, że o tym, że ludzie czytają? co i jak wpływa na jakość czytania? jakie formy czynności powinny towarzyszyć „dobremu czytaniu”? skąd bierze się niechęć do czytania? czy tablety, czytniki i audiobooki zastąpią książkę tradycyjną? czy książki zginą w XXI w. wskutek nastania ery cyfryzacji i digitalizacji? czy można wyobrazić sobie świat bez książki, bez czytelnika? Podkreślała, że dla „dobrego czytania” nie jest ważna postać książki (audialna, cyfrowa, audiowizualna, multimedialna), lecz procesy towarzyszące czytaniu: myślenie, przeżywanie, interpretowanie, wartościowanie, wnioskowanie, umiejętność interakcji z tekstem. Dzieło literackie zdolne jest wywołać szczególny stan poruszenia emocji i intelektu - przeżyte i przemyślane pozostawia w odbiorcy trwały ślad. Czytanie powinno być wspomagane słuchaniem i rozmawianiem.

Kilkakrotnie wybrzmiewał apel prof. Iwony Morawskiej skierowany do uczestników, aby proces polonistyczny przebiegał zawsze z uwzględnieniem podmiotowości wychowanka, w tym jego upodobań czytelniczych.

Kolejne spotkania dla polonistów i bibliotekarzy wkrótce.

/gk/


 

Myśli z włóczki, czyli art-coaching w Bibliotece

2017-12-05

 

We wtorek, 5 grudnia, w naszej Bibliotece miały miejsce interesujące warsztaty Art-coaching – zmiana zachowania zaczyna się od zmiany myślenia. Narzędzie rozwoju nauczyciela, opiekuna, wychowawcy. Zajęcia prowadziła Sylwia Sawa-Pasternak z Instytucji Szkoleniowej ISKRA.

galeria zdjęć 

W zajęciach uczestniczyli bibliotekarze, nauczyciele szkół i przedszkoli, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej, studenci oraz inni zainteresowani tematem spotkania. W warsztatach udział wzięła także pani Elżbieta Lalka-Barańska – Dyrektor Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania, pani Ewa Wójtowicz – doradca wychowania przedszkolnego oraz pani Anna Rejmak-Konopska, również doradca wychowania przedszkolnego. 

W trakcie warsztatów uczestnicy poznali ciekawe formy pracy z dziećmi i młodzieżą. Wszyscy aktywnie i z zapałem włączyli się w proponowane ćwiczenia. Dużo emocji wzbudziło rysowanie portretu bez patrzenia na kartkę oraz układanie swoich myśli z włóczki.

Było inspirująco i kreatywnie. Dziękujemy za wspólną naukę i zabawę.


Artecoaching wykorzystuje formy plastyczne, muzyczne, literackie i teatralne. Daje możliwość symbolicznego wyrazu przeżyć, doświadczeń i emocji w bezpiecznych warunkach, bez mówienia "wprost". W sesji artecoachingowej, nacisk kładziony jest nie na efekt wizualny a na wewnętrzne doświadczenie – sposób odczuwania i postrzegania świata. 
W artecoachingu wewnętrzny świat obrazów, wizji, odczuć, myśli i pomysłów jest ważniejszy niż odtwarzanie rzeczywistości.

Działania artystyczne angażują prawą półkule mózgu, przez którą uzyskuje się dostęp do nieświadomych procesów przebiegających w głębszych warstwach mózgu - a to tutaj właśnie zaczyna się każda wewnętrzna transformacja. O motywacji do działania lub jej braku decyduje  -  niezależna od świadomego umysłu - najstarsza, najbardziej pierwotna część mózgu tzw. mózg gadzi. To ON odpowiada za utrzymanie nas przy życiu oraz zarządza naszym życiowym czasem,  ON odpowiada także za motywację, entuzjazm lub zniechęcanie nas do podejmowania działań. Tak więc aby coś w swoim życiu zmienić, należy wejść w porozumienie z najstarszą - niezależną od świadomości - częścią swojego mózgu, do której portal znajduje się w  prawej "artystycznej" jego części. Dlatego artecoaching jest tak skuteczny.


Źródło: Cathy Malchiodi, Amerykańskie Stowarzyszenie Arteterapii (The American Art Therapy Association (AATA 2009), Polskie Stowarzyszenie Terapii Przez Sztukę

/kk/


 

 

Wśród nocnej ciszy

2017-12-12

Oczekując Świąt Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się 12 grudnia w Bibliotece na wspólnym kolędowaniu. Dzieci, młodzież i dorośli – wszyscy z radością uczestniczyli w muzycznym spotkaniu Cichuteńko, pośród nocy.

Wśród licznie przybyłych gości, swoją obecnością zaszczyciła nas pani Justyna Mikosz, dyrektor Katolickiego Przedszkola im. św. Franciszka z Asyżu oraz pani Marzena Radecka – nauczyciel bibliotekarz XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki. 


Z przyjemnością powitaliśmy w bibliotecznych progach uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „Absolwent”, uczniów i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Lublinie oraz ich opiekunów. W Czytelni zaprezentowano prace wychowanków - fotografie dotyczące Lublina. Wystawę Lublin – widzieć, a nie tylko patrzeć, można oglądać w naszej Bibliotece.

 

Kolędowanie rozpoczął uroczy występ dzieci z Katolickiego Przedszkola im. św. Franciszka z Asyżu. W pięknych strojach i przy akompaniamencie akordeonu, przedszkolaki zaśpiewały kolędy oraz rozdały widzom malutkie choinki z fragmentami Pisma Świętego. Przedstawienie przygotowały panie Jadwiga Baran, Teodora Kolbus, Marzena Ziółek. Dzieci zostały obdarowane książeczkami i słodyczami.

Kolejnym punktem programu był koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych oraz świąteczna poezja w wykonaniu uczniów z XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie. Młodzież z radością i zapałem zaśpiewała świąteczne piosenki. Wszyscy podziwiali talenty muzyczne i wokalne młodych artystów.

W trzeciej części spotkania wystąpiła pani Bożena Ostachowska-Kozera, która jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świdniku. Prowadzi również zajęcia z rytmiki w przedszkolach. Pani Bożena zaprosiła młodzież i publiczność do wspólnego śpiewania. Przy choince i świecach, w świątecznym nastroju, popłynęły melodie kolęd znanych i lubianych. Spotkanie zakończyliśmy życząc sobie wzajemnie Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Organizatorkami wydarzenia były Katarzyna Kapek i Grażyna Kłos.

/kk/

Galeria

Film


 

 

Mój przyjaciel zwierz - wystawa prac plastycznych 

2017-12-04

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia w Galerii "Na Piętrze" Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie wystawy prac plastycznych uczestników konkursu Mój przyjaciel zwierz.

 

Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie oraz Fundację Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE, mającą swoją siedzibę w Lublinie. Adresatami artystycznej rywalizacji, odbywającej się w trzech kategoriach wiekowych (7-9 lat, 10-15 lat, 16 lat i więcej) były dzieci i młodzież hospitalizowane w USzD. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się 7 listopada 2017 r.

Naczelną ideą przyświecającą pomysłodawcom konkursu było kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt oraz wzbogacenie wiedzy o ochronie przyrody i praw zwierząt.


Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

galeria zdjęć 

 

Z rodzicami uczniów o czytaniu cd.

2017-12-04

Tym razem o preferencjach czytelniczych młodzieży rozmawialiśmy podczas zebrania z rodzicami  w Zespole Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie.

Spotkanie 29 listopada 2017 r. poprowadziła Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji.

  

 

Biblioteka wspiera charytatywną akcję Dziennika Wschodniego

2017-12-04

 
Pracownicy naszej Biblioteki włączyli się w mikołajkową akcję MIŚ, którą zorganizował Dziennik Wschodni. Przygotowaliśmy słodycze, zabawki oraz przybory szkolne.

 

Z zebranych darów zostaną przygotowane paczki, które trafią do dzieci z najbiedniejszych rodzin oraz podopiecznych z ośrodków wychowawczych w Lublinie. Akcję MIŚ co roku wspierają lubelskie szkoły, przedszkola, firmy i instytucje. W tym roku również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie z radością włączyła się w tę szlachetną akcję. 

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w przygotowaniu mikołajkowych prezentów.

/kk/

 

 


 

 

Bibliotekarz w świecie gier

2017-11-28

Jak tworzyć literackie opowieści wykorzystując Dobble, Story Cubes czy Dixit? Jak twórczo wykorzystać gry na lekcjach i w promocji czytelnictwa? Tymi zagadnieniami zajmowaliśmy się podczas warsztatów zorganizowanych przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Oddział w Lublinie 28 listopada 2017 r.

 Spotkanie poprowadziła Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania i Promocji PBW im. KEN w Lublinie.

Było kreatywnie, miło i grywalizacyjnie :)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 


Książka czy film?

2017-11-23

 23 listopada 2017 r. Bibliotekę odwiedziły klasy szóste i siódme ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej Książka czy film?, którą poprowadziła Katarzyna Kapek.

Podczas zajęć jedna grupa przygotowała informacje przemawiające za czytaniem książek, a druga grupa - za oglądaniem filmów. Następnie omówiono różnicę między adaptacją i ekranizacją literatury. Przygotowany quiz Adaptacja czy ekranizacja wzbudził duże zainteresowanie i emocje wśród uczniów.

/kk/

 


 

 

O zdrowym stylu życia 

2017-11-23

Przełom października i listopada to czas, kiedy należy ze szczególną dbałością pomyśleć o kondycji fizycznej i zbilansowanej diecie, która pozwoli naszemu organizmowi sprawnie funkcjonować podczas zimowych miesięcy. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współpracujących z nami placówek oświatowych Wydział Zbiorów Audiowizualnych PBW im. KEN w Lublinie przygotował zajęcia edukacyjne  Patent na zdrowe odżywianie. Kierownik Wydziału Luiza Kawka zachęcała dzieci do dbania o dobre nawyki żywieniowe i do aktywnego spędzania wolnego czasu. W siedmiu spotkaniach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie oraz dzieci z przedszkoli nr 4,77 i 81 w Lublinie. 

 

Świeżo zdobytą wiedzę stosowaliśmy w praktyce  – nauczyciel prowadzący sprawdzał znajomość warzyw i owoców wśród najmłodszych dzieci z przedszkoli, natomiast wszyscy uczestnicy mieli za zadanie przyporządkować do odpowiednich poziomów piramidy zdrowego odżywiania poszczególne produkty żywnościowe. Materiały do części warsztatowej zajęć zostały przygotowane przez pracowników Wydziału Audiowizualnego.

galeria zdjęć 

/et/


 

 

Spotkania z lekturą - Krzyżacy H. Sienkiewicza

2017-11-22

 

W niezwykłej scenerii sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach odbyło się spotkanie poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi i jego ciekawej, ale też i trudnej powieści Krzyżacy.

 

Na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zajęcia z uczniami klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II przeprowadziła Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji PBW w Lublinie.

 

Dziękujemy za miłą atmosferę i do zobaczenia wkrótce.

 


 

 

Warsztaty "Z niemieckim w drogę"

2017-11-24

Erlebnisreise mit Deutsch/Z niemieckim w drogę to projekt realizowany przez Goethe-Institut we współpracy z wydawnictem LektorKlett, skierowany przede wszystkim do szkół podstawowych w ich nowym, 8-letnim kształcie.

W ramach projektu szkoły miały możliwość otrzymania jednego z 1000 pakietów z materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w nauce, promocji języka niemieckiego lub do przeprowadzenia niestandardowej lekcji pokazowej. Pakiet to gry językowe, grafiki, plakaty i karty pracy wraz z pomysłami na ich wykorzystanie do nauki i promocji języka niemieckiego, a wszystko połączone tematyką podróży i zamknięte w jednym pudełku.

Dla nauczycieli biorących udział w projekcie Z niemieckim w drogę zostały przygotowane warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznali się z kreatywnymi metodami pracy z otrzymanym pakietem. Zajęcia odbyły się 24 listopada 2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Szkolenie przeprowadziła Monika Mikołajczuk – multiplikatorka projektu Erlebnisreise mit Deutsch i nauczycielka języka niemieckiego w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Paderewski w Lublinie.

Na początku zajęć nauczyciele odwiedzili Mediotekę Języka Niemieckiego Goethe-Institut oraz Wydział Zbiorów Audiowizualnych PBW. Kierownik Wydziału - Luiza Kawka zaprezentowala uczestnikom spotkania kolekcję książek i czasopism metodycznych oraz zbiór pomocy dydaktycznych do nauki języka niemieckiego.

 

 

   


 

Terapia tańcem i ruchem w Bibliotece 2017-11-22

21 listopada 2017 r.  w naszej Bibliotece po raz pierwszy odbyły się warsztaty współorganizowane z instytucją szkoleniową ISKRA – Edukacja. Animacja. Szkolenia. Zajęcia prowadziła pani Sylwia Sawa-Pasternak.

Na szkolenie „Podróż dziecka w krainę marzeń” – Warsztat terapii tańcem i ruchem z wykorzystaniem rekwizytów licznie przybyli nauczyciele z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic szkolnych, bibliotekarze oraz studenci. Swoją obecnością zaszczycił nas również pan Marek Sikora - Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim, który aktywnie włączył się w zajęcia. W szkoleniu udział wzięła także pani Jadwiga Witkowska-Kunach - doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wykorzystać muzykę i taniec w pracy z dziećmi z różnymi dysfunkcjami.

Choreoterapia jest skuteczna w zakresie obniżania poziomu lęku i depresyjności oraz zwiększania świadomości ciała i poprawy obrazu siebie.
/kk/

galeria zdjęć

film


 

Współpraca z instytucją szkoleniową ISKRA – Edukacja Szkolenia Taniec Animacja 2017-11-21

 

Miło nam poinformować Państwa, że Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie nawiązała współpracę z instytucją szkoleniową ISKRA – Edukacja Szkolenia Taniec Animacja Sp. z o. o.

Pani Sylwia Sawa-Pasternak, prezes zarządu, będzie organizowała w naszej Bibliotece szkolenia, na które serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy interesujące tematy i wysoką jakość szkoleń.

Więcej informacji na temat firmy oraz warsztatów znajduje się na stronie internetowej www.iskra.edu.pl

/kk/


 

Warsztaty w Mediotece Języka Niemieckiego Goethe-Institut  2017-11-18


18 listopada 2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego DELFORT. Szkolenie przeprowadziła dr Iwona Machowicz – lider regionalny "Sieci ekspertów programu DELFORT" oraz starszy wykładowca w Zakładzie Lingwistyki Stosowanej Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 
 

   

  

 


Relacja

Warsztaty metodyczne Posłuchaj! Podcasty na lekcji niemieckiego zgromadziły 16 nauczycieli z kilku szkół Lublina i regionu lubelskiego oraz nauczycieli uczelni wyższych i szkół językowych. Uczestnicy wymienili się doświadczeniami na temat zasobów internetowych z podcastami oraz poznali i wypróbowali bezpłatne, przydatne na lekcjach języków obcych podcasty. Wspólnie zastanowili się także, w jaki sposób zastosowanie podcastów może efektywnie wspomagać proces nauczania i uczenia się.

Ćwiczenia rozwijające rozumienie ze słuchu są niezbędnym elementem zajęć z języka obcego, ponieważ przygotowują uczniów do mówienia. Podcasty, pliki dźwiękowe lub video pojawiające się coraz częściej w sieci mogą spełniać tę rolę, gdyż oferują nauczycielom wiele możliwości wykorzystania ich na lekcji, a uczącym się pozwalają na samodzielną pracę nad językiem. W sieci każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze i lepsze podcasty, dlatego warto wiedzieć, gdzie je znaleźć i jak z nich skorzystać.

 

Pani I. Machowicz prowadziła warsztaty przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych form nauczania, które aktywizowały uczestników do wspólnej pracy. Warsztaty przebiegały w przyjaznej i twórczej atmosferze.

/lk/


 

Nasz kolega w finale "Jaka to melodia"
2017-11-16


Z przyjemnością informujemy, że nasz kolega Marcin Szostek, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, wystąpił w programie "Jaka to melodia”  (odcinki wyemitowane w TVP1 15 i 16.11.2017). 

Gratulujemy wiedzy muzycznej i dotarcia do rundy finałowej!


Czytaj więcej...  

Marcin o tym, jak wyglądały przygotowania do programu: 

Już dawno chciałem wziąć udział w programie. Bardzo trudno jest przejść eliminacje. Na początku musiałem rozpoznać dziesięć krótkich fragmentów utworów. Potem trzeba się ciekawie zaprezentować przed komisją. Miałem pomysł na siebie i dostałem się do programu. 

Oglądając program w domu bardzo często odgaduję wszystkie piosenki. Nie ukrywam, że mam dużą wiedzę muzyczną. W moim rodzinnym domu radio grało od rana do wieczora. Już jako dziecko słuchałem list przebojów, które notowałem w  zeszytach. Z wiekiem utrwalała mi się wiedza muzyczna. Muzyka to moja największa życiowa pasja. Mam kilka tysięcy płyt winylowych i kilka tysięcy płyt CD. Raczej nie muszę korzystać z internetu żeby czegoś posłuchać.

 
W przygotowaniach najważniejsze jest oglądanie i nagrywanie każdego odcinka. Ja nagrywam na dyktafon każdy fragment piosenki oddzielnie. W programie utwory brzmią trochę inaczej niż na płycie. Bardzo ważne jest osłuchanie - to dlatego po jednym dźwięku jestem w stanie powiedzieć, że jest to ta konkretna piosenka. 

 

Przed wejściem do studia nagrań miałem tylko tydzień na przygotowanie się, a tak naprawdę na przypomnienie sobie wszystkich piosenek. Już po programie mogę powiedzieć, że zdecydowanie łatwiej odgaduje się w domu niż podczas nagrania w studiu.

 


 

Wszystkie drogi prowadzą do książki 2017-11-16


 

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN zorganizowały w dniach 15-16.11.2017 r. seminarium Wszystkie drogi prowadzą do książki.

Prowadzące zajęcia Joanna Tarasiewicz i Agnieszka Sobczak przedstawiły różne sposoby na promocję czytelnictwa oraz  omówiły dotychczasową współpracę bibliotek szkolnych z Biblioteką Pedagogiczną.

Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania.

 

 

 

 


Grafologia dla początkujących - szkolenie z analizy pisma ODRĘCZNEGO 2017-11-14


Czy można poznać osobowość człowieka badając jego pismo? Oczywiście, że tak. Potrzebna jest do tego wiedza z zakresu grafologii, czyli psychologiczna analiza. 

14.11.17 r. w PBW odbyły się warsztaty Psychografologiczna analiza pisma pomocna w pracy nauczyciela. Zajęcia prowadziła Magdalena Deuar, grafolog z  Lubelskiego Centrum Grafologii i Rozwoju "In Scripto".

 

 

 

 

Relacja

 

Pani Magdalena Deuar - grafolog, biegła sądowa, założycielka Lubelskiego Centrum Grafologii i Rozwoju „In Scripto”, bada pismo ręczne, podpisy i analizuje profile psychologiczne autorów. Kształciła się również w kierunku pismoznawstwa, aby zostać ekspertem w zakresie całościowej analizy pisma. 14.11.17 r. przeprowadziła dla nauczycieli oraz bibliotekarzy PBW szkolenie Psychografologiczna analiza pisma pomocna w pracy nauczyciela.

 

Tematyka spotkania zaciekawiła uczestników. Warsztaty dały możliwość zapoznania się z tajnikami pracy grafologa oraz  przeanalizowania swojego pisma m.in. pod kątem talentów, skłonności, postaw życiowych. Grafolog podała słuchaczom szereg informacji nt. sposobów analizy osobowości człowieka na podstawie charakteru pisma.

 

Cechy pisma - jego treść, kształt liter, sposób rozmieszczenia tekstu na kartce, ozdobniki - są elementami diagnostycznymi, podlegają analizie i interpretacji. Wszystko, co widzimy na ręcznie zapisanej kartce papieru może być kluczem do rozszyfrowania osobowości piszącego. Ocenianie kompetencji, cech osobowości, predyspozycji, talentów innych ludzi jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym. Badanie pisma może pomóc ustalić wady i zalety osoby piszącej, a także uczucia, jakie jej towarzyszą, np. napięcie, stres, a nawet choroby. Analiza pisma pod kątem występowania określonych cech (np. skłonność do manipulacji, agresja) pozwala na szybsze stworzenie portretu psychologicznego i rozpoznanie dobrego współpracownika - jego predyspozycji intelektualnych i zawodowych, przebojowości, otwartości, pewności siebie albo jej braku, zrównoważeniu, podatności na stres itp.

 

Dzięki znajomości narzędzi i metod grafologicznych mamy możliwość odczytania niewerbalnego komunikatu, mówiącego o tym, jaki ktoś jest, a nie tylko jakim nam się przedstawia. Jest to szczególnie ważne w pracy nauczycieli, bibliotekarzy i wychowawców, która w dużej mierze zależy od relacji międzyludzkich.

 

Psychografologia użyteczna jest także w doradztwie personalnym, w doborze kadr, a nawet w doborze partnerskim. Wiedza o sobie lub o innym człowieku ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących przyszłych przedsięwzięć. Na podstawie próbki odręcznego pisma kandydata można powiedzieć np. czy jest samodzielny, rzetelny, ambitny, zorganizowany, spolegliwy. Można też określić, jakimi mechanizmami kieruje się w życiu, a także jakie ma usposobienie - czy jest cieszącym się z życia optymistą, czy może skłonnym do melancholii i załamań nastroju pesymistą.

 

Na poparcie słów o cechach charakteru ujawniających się w piśmie, pani Magdalena Deuar pokazała zmiany zachodzące w charakterze podpisu Napoleona wraz z rozwojem jego kariery. Analizie poddano także podpis Baracka Obamy.

 

/gk/


Kamishibai – Kotka Milusia i inne bajki 2017-11-10


Oddziały zero
we w Szkole Podstawowej nr 44 w Lublinie wysłuchały bajek przedstawionych za pomocą japońskiego teatrzyku Kamishibai.

Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Opracowania i Gromadzenia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, odwiedziła szkołę w dniu 10 listopada 2017 r. Dzieci z dużym zaangażowaniem obserwowały opowiadane historie o Kotce Milusi, Groszku i piesku Marudku.

/kk/


Wiwat Niepodległa! Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w PBW 2017-11-07


W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, we wtorek 7.11.2017 r. w PBW zorganizowana została wieczornica patriotyczna Nadszedł upragniony dzień.

galeria zdjęć 
film


Relacja

 

 

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę  niepodległości, Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 Rokiem dla Niepodległej. Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie, wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, we wtorek (7.11.2017 r.), w PBW zorganizowana została wieczornica patriotyczna pt. Nadszedł upragniony dzień. Było to spotkanie o charakterze międzypokoleniowym. Wzięli w niej udział uczniowie, seniorzy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie, którym towarzyszyli studenci pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego oraz czytelnicy i bibliotekarze PBW. Specjalnymi gośćmi byli żołnierze reprezentujący 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej: st. chor. sztab. Janusz Majkut oraz st. sierż. Piotr Dobrowolski.

Biblioteczna wieczornica była swoistą lekcją historii, a zarazem okazją do wysłuchania i wykonania wielu piosenek znanych i bliskich każdemu Polakowi. 

W programie spotkania były recytacje wierszy patriotycznych oraz wiązanka pieśni legionowych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych. Do występu przygotowała dzieci nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej pani Marta Komarowska. Oprócz pieśni patriotycznych nie zabrakło informacji historycznych. Spotkanie rozpoczęto przypomnieniem myśli marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Wspólny śpiew pieśni żołnierskich i legionowych przy akompaniamencie muzycznym pani Bożeny Ostachowskiej-Kozery, (nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku) wywołał wśród uczestników wiele silnych wzruszeń, przełamał również bariery międzypokoleniowe. Śpiewanie pieśni żołnierskich, legionowych i ułańskich, w tym My, Pierwsza BrygadaHej, hej ułaniPierwsza Kadrowa czy Szara piechota, pozwoliło zwrócić wdzięczną myśl ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspomnieć, jak z patriotyzmu, z walki i idei wyłoniła się wolna i niepodległa Polska. Dla podkreślenia uroczystego charakteru spotkania wejście do Biblioteki oraz sala Czytelni przybrana została biało-czerwonymi dekoracjami.


Dla upamiętnienia spotkania, w szczególności młodzi artyści ze Strzeszkowic, chętnie fotografowali się z przedstawicielami polskiej armii.


Spotkanie prowadziły Katarzyna Kapek (bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów) oraz Grażyna Kłos (kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji).

/gk,kk/


Uczniowie z SOSW im. Z. Sękowskiej w Lublinie w Wydziale Audiowizualnym  2017-11-03

Dla młodzieży uczącej się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie została przeprowadzona lekcja W świecie multimediów Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie. Zajęcia odbyły się w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW.

 

 

Uczniowie, przybyli pod opieką Pana Michała Pawlaka, zapoznali się z historią urządzeń do zapisywania i odtwarzania dźwięku. Prezentację multimedialną na ten temat przedstawił  Marcin Szostek – nauczyciel Wydziału Audiowizualnego. Lekcja połączona była z pokazem sprzętu grającego: gramofonu, magnetofonu szpulowego, magnetofonu kasetowego, dyktafonu, walkmana, discmana, odtwarzacza mp3.

 

W trakcie spotkania młodzież zapoznała się także z zasobami audiowizualnymi znajdującymi się w Wydziale, o których opowiedziały Luiza Kawka i Edyta Tomaszek.

/lk,ag/

 

 

 


Papierowy Teatr KAMISHIBAI 2017-10-30

 Dzieci z Przedszkola nr 54 w Lublinie zapoznały się z japońską techniką opowiadania bajek – Kamishibai (jap. kami– papier, shibai – sztuka).


30 października 2017 r. przedszkole odwiedziła Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW im. KEN w Lublinie. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przedstawionych historii.


Kamishibai wywodzi się z Japonii. Podczas opowiadania używane są kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniany parawan.

 /kk,ag/


Książka tradycyjna czy multimedialna? 2017-10-30


Książka tradycyjna czy multimedialna?
 -  to tytuł lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez Katarzynę Kapek, nauczyciela-bibliotekarza Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.


30 października 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie uczniowie klasy 3a, pod opieką p. Jadwigi Szymanek, wysłuchali wiadomości z zakresu historii książki – od książki rękopiśmiennej do multibooków. Przeprowadzono doświadczenia dotyczące trwałości papieru i nośników elektronicznych. Poruszono zagadnienia związane ze zdrowiem – w jaki sposób książka drukowana i elektroniczna wpływa na wzrok i nasze samopoczucie. Uczniowie podczas lekcji wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem.

/kk, ag/


W świecie multimediów PBW im. KEN w Lublinie 2017-10-25

W ostatnich dniach gośćmi Biblioteki były dzieci z Przedszkoli nr 10, 15, 22, 77 i 59 w Lublinie. Tym razem tematem przewodnim spotkań w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych była wędrówka po świecie multimediów. Uczestnicy z przejęciem i zaangażowaniem słuchali opowiadań nauczycieli: Luizy Kawki, Edyty Tomaszek i Marcina Szostka o dawnych i tych najnowszych urządzeniach do odtwarzania i nagrywania dźwięku oraz obrazu.

Cykl zajęć miał charakter warsztatowy. Największym uznaniem naszego młodego pokolenia cieszył się rzutnik do oglądania bajek na starych, celuloidowych kliszach oraz slajdy (przeźrocza). 

Podsumowaniem lekcji był seans bajki z 1964 roku Gapiszon. Postać  Gapiszona - zabawnego przedszkolaka stworzył znany ilustrator i grafik Bohdan Butenko.

galeria zdjęć

/et,ag/


Urodziny Kubusia Puchatka 2017-10-24

24 października 2017 r. kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Joanna Tarasiewicz, we współpracy z Biblioteką Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, przeprowadziła warsztaty czytelnicze dla kl. 4 poświęcone Kubusiowi Puchatkowi.

Dzieci poznały biografię A. A. Milne’a, twórcy najbardziej lubianego na świecie misia, wspólnie czytały fragmenty książki i wzięły udział w degustacji wafli z miodem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji na stronie Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie 

/jt,ag/


Książka tradycyjna czy elektroniczna? 2017-10-24

24 października 2017 r. Katarzyna Kapek, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW, przeprowadziła w Szkole Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie lekcję biblioteczną Książka tradycyjna czy elektroniczna

Uczniowie klasy 3c, pod opieką pani  Jolanty Brzozowskiej, wysłuchali wiadomości z zakresu historii i rozwoju książki – od książki rękopiśmiennej do multibooków. Następnie wspólnie przeprowadzono doświadczenia. Płyta CD została przecięta, kartki w czasopiśmie -  przedarte, a potem sklejone, papierowa ulotka została zanurzona w wodzie i później osuszona. 

Na podstawie przeprowadzonych testów, uczniowie sformułowali wnioski dotyczące trwałości papieru i nośników elektronicznych oraz możliwości ich naprawy. Poruszono także zagadnienia związane ze zdrowiem – w jaki sposób książka drukowana i elektroniczna wpływa na wzrok i nasze samopoczucie. Uczniowie podczas lekcji wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem.

/kk,ag/


„Było... nie minęło" - spotkanie z historią 2017-10-21

W dniach 21 i 22 października 2017 r. bibliotekarze Pedagogicznej  Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie – A. Gąsior, K. Kapek i L. Kawka - po raz drugi wzięli udział w spotkaniu miłośników historii „Było… nie minęło”. Biblioteka zaprezentowała własne zasoby z dziedziny historii – książki, czasopisma, multimedia. Na naszym stoisku największym zainteresowaniem cieszyły się wydawnictwa przedwojenne.

 

W tym roku wydarzenie pod hasłem „Historia – to lubię!” przyjęło formę interaktywną, a dzięki barwnym opowieściom, prezentacjom i inscenizacjom uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję, aby dotknąć, poczuć i zrozumieć historię. „Było… nie minęło” to m.in. prezentacja grup rekonstrukcji historycznych z pierwszej i drugiej wojny światowej, pokaz pojazdów wojskowych, militariów, broni białej i palnej, umundurowania armii polskiej i niemieckiej.  Miłośnicy przeszłości mieli okazję obejrzeć również pokazy walk rycerskich, strojów i broni XVII wiecznej oraz pokaz wojskowej szermierki szablą. Wystawy tematyczne uzupełniały panele dyskusyjne, wykłady oraz spotkania autorskie.

 

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą Biblioteki i odwiedzenie naszego stoiska.


Galeria zdjęć

 /lk/


Pamiętajmy o Chotomskiej – wystawa z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2017-10-20

Wanda Chotomska – poetka uśmiechu – to wystawa zorganizowana w październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Bibliotekarze PBW, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych, zorganizowali ekspozycję poświęconą niedawno zmarłej poetce. Do wykonania prac plastycznych inspirowanych wierszami Chotomskiej zachęciła uczniów Pani Marta Komarowska, nauczycielka nauczania początkowego. Wystawę można obejrzeć w holu Biblioteki.

galeria zdjęć 

 

Czytaj więcej

Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017 odbywa się pod hasłem Książka nas łączy. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych, zorganizowała wystawę poświęconą twórczości Wandy Chotomskiej. Uczniowie stworzyli ilustracje do wybranych wierszy, a bibliotekarze Wydziału Udostępniania oraz Wydziału Informacji i Informatyzacji – wystawę, na którą złożyły się dzieła poetki znajdujące się w zbiorach Biblioteki.

 

Do wykonania prac plastycznych zachęciła dzieci wychowawczyni klasy I, Pani Marta Komarowska. Są to plastyczne impresje na temat utworów: Kurczę blade, Gdyby tygrysy jadły irysy, Motyl, Dziurki w serze, Kawka, Kartofle z ogniska, Rozmowa z myszką, BańkowiceMydlane. Utwory niedawno zmarłej poetki ciągle bawią i wywołują uśmiech – wyszły spod pióra mistrzyni rymu, rytmu i zabawy słowem.

 

Wystawa nosi tytuł Wanda Chotomska – poetka uśmiechu. Sama poetka mówiła o sobie: Mam taką specjalizację: jestem pediatrą wliteraturze, na receptach wypisuję uśmiech. Wanda Chotomska to potęga w świecie literatury dziecięcej. Od kilku dekad nie ma podręcznika dla najmłodszych, w którym nie byłoby jej wierszy. Krytycy literaccy podkreślali, że Chotomska w swoich tekstach kontynuowała tradycje rozpoczęte przez Jana Brzechwę i Juliana Tuwima. Mistrzyni słowa pisała prosto i dowcipnie. Idealnie trafiała w wyobraźnię dziecka. Dawała w wierszach kolory, humor, rymy, które wpadały w ucho, włączały do zabawy. 

/gk/


 

Wspomagamy szkoły w realizacji  priorytetów MEN na rok szk. 2017/2018 2017-10-20

Na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Łęcznej Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji PBW, przeprowadziła cykl lekcji poświęconych prawu autorskiemu w Internecie.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji na stronie Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

/jt,ag/


Paris, Paris…. dla seniorów 2017-10-17

W ramach współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej z Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie w dniu 17 października 2017 r. odbyło się spotkanie z cyklu Poznajemy europejskie stolice: Paryż

Każde miasto ma swój własny klimat, atmosferę, a cóż dopiero Paryż, jedna z najbardziej znanych i podziwianych metropolii współczesnego świata. Stolica Francji to nie tylko miejsce gdzie znajdziemy wspaniałe, monumentalne zabytki, dzieła najznamienitszych artystów, ale przede wszystkim to miasto, które stanowi mozaikę ras, kultur, ludzi o różnych przekonaniach, poglądach politycznych i społecznych, wierzeniach religijnych oraz wyznawców często ścierających się prądów filozoficznych. To tu odnajdziemy smak duchowej i intelektualnej wolności.  

 

Spotkanie przybliżyło podopiecznym Centrum historię oraz najciekawsze miejsca Paryża. Uzupełnieniem i ilustracją materiału faktograficznego, który przedstawiła Edyta Tomaszek – nauczyciel Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW, była prezentacja multimedialna, która pozwoliła Seniorom na wizualizację przekazywanych treści.

/ag,et/

   


Niezwykłe akcje w bibliotece szkolnej – warsztaty metodyczne 2017-10-18

18 października 2017 r. w PBW im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty metodyczne dla bibliotekarzy szkolnych Działamy, czytamy, tworzymy - niezwykłe akcje w bibliotece szkolnej. O tych niezwykłych przedsięwzięciach  z pasją opowiedziała Pani Urszula Cygan – obecnie nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 7 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku. 

Podczas swojej wieloletniej pracy, jako bibliotekarka i nauczycielka informatyki w Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Świdniku, była inicjatorką wielu akcji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, a także koordynatorką Ogólnopolskiego Turnieju literackiego Misja – Książka. Pani U. Cygan opowiedziała m.in. o inicjatywie świdnickiej młodzieży 1000 łabędzi dla Kuby przeprowadzonej na rzecz chorego chłopca, ucznia 2 klasy gimnazjum. 

Spotkanie poprowadziła Luiza Kawka - kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW. W warsztatach wzięło udział 33 nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Lublina i regionu lubelskiego.

 

 

 

/ag,lk/

 


Z rodzicami uczniów o czytaniu 2017-10-17

17 października 2017 r. kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN Joanna Tarasiewicz uczestniczyła w spotkaniu z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Papieża Jana Pawła II w Łęcznej.


Nasza placówka czynnie wspiera biblioteki szkolne w realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - opiniujemy listy zakupów, udzielamy konsultacji nauczycielom bibliotekarzom, formą wsparcia są  także lekcje biblioteczne prowadzone przez naszych nauczycieli.

Bierzemy również udział w organizowanych przez placówki edukacyjne spotkaniach z rodzicami uczniów, wskazując na ogromną rolę domu rodzinnego w kształtowaniu kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży.

Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę.

/ag,jt/


Inspirujące lektury dla nastolatków - spotkanie metodyczne  2017-10-11

Jakie książki mogą skłonić do czytania nawet opornych nastolatków? Przeglądowi inspirujących lektur dla młodzieży poświęcone było spotkanie metodyczne Najnowsza literatura polska dla młodzieży 14+, przeprowadzone przez dr Grażynę Wiśniewską, konsultanta Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Polonijnego Centrum Nauczycielskiego. 

Zajęcia zorganizowane zostały 11 października 2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

/ag/

 

  

  

 

Relacja

Doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy Jadwiga Witkowska-Kunach zorganizowała 11.10.2017 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej spotkanie metodyczne nt. Najnowsza literatura polska dla młodzieży 14+. Zajęcia poprowadziła dr Grażyna Wiśniewska, konsultant Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Polonijne Centrum Nauczycielskie. Rekomendowała zgromadzonym uczestnikom najnowsze lektury, które mogą skłonić do czytania nawet najbardziej opornych nastolatków. 

Spotkanie dla nauczycieli i nauczycieli bibliotekarzy było przeglądem książek dla nastolatków do czytania w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Wśród nich znalazła się m.in. Książka dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać autorstwa Francoize Boucher.

Zaprezentowane „lektury czasu wolnego” czyta się wartko, a przy tym dotyczą najważniejszych problemów młodzieży – pierwszych miłosnych zauroczeń, przyjaźni, młodzieńczego zagubienia, poznawania i odkrywania samego siebie, dojrzewania (Barbara Kosmowska Sezon na zielone kasztany, Barbara Stenka Sekundnik), seksualności (Anna Onichimowska Koniec gry, Natalia Osińska Fanfik), poczucia inności (Monika Błądek Szary, Grzegorz Gortat Do pierwszej krwi). 

Wśród propozycji lekturowych polecanych przez prelegentkę znalazły się również tytuły, które pomagają prowadzić z młodzieżą mądre rozmowy na tematy współczesnej rzeczywistości. Dziesięć stron świata Anny Onichimowskiej – to historie piętnastolatków, ludzi z różnych kultur i światów, a Ukrainka - opowieść o emigracji zarobkowej i tęsknocie za ojczyzną. Dorota Terakowska, autorka Poczwarki, porusza trudny i ważny problem dziecka z zespołem Downa w rodzinie. Autorka wnikliwie przedstawia emocje rodziców, ich rozczarowanie, obawy, lęki, sposoby radzenia sobie, lub uciekania od tego problemu.

/gk, lk/

 

 


 

Edukacyjna niedziela z lnem  2017-10-10

W dniach 27 sierpnia i 8 października 2017 r Piotr Król, nauczyciel bibliotekarz  PBW w Lublinie wziął udział w wydarzeniu muzealnym pt. Niedziela z lnem w Muzeum Wsi Lubelskiej. Wystąpił w rekonstrukcji historycznej przedstawiającej próbę ludowego teatru amatorskiego. Inscenizacja przybliżała widzom tajniki przygotowywania sztuk do wystawienia w wiejskich i małomiasteczkowych remizach. Uczestnicy rekonstrukcji zostali poddani ciekawej charakteryzacji, do której wykorzystano naturalne rośliny, głównie len.

 

Niedziela z lnem była żywą lekcją historii i tradycji naszego regionu. W ramach wydarzenia odbywały się także warsztaty lniarskie, można było obejrzeć wystawę tkanin i odzieży lnianej, a nawet pobawić się na „lnianym placu zabaw”.

 

galeria zdjęć

/ag,pk/


O zdrowym odżywianiu dla przedszkolaków 2017-10-11

Lekcja promująca zdrowy styl życia cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W tym tygodniu w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych odbyły się aż trzy lekcje Patent na zdrowe odżywianie. Gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 9, Przedszkola nr 43 i kolejną grupę z Przedszkola nr 84 w Lublinie. Maluchy zapoznały się z najważniejszymi zasadami zdrowego odżywiania oraz otrzymały solidną dawkę wiedzy na temat warzyw i owoców, które są źródłem licznych witamin i składników mineralnych. Podczas tworzenia piramidy zdrowego odżywiania dzieci wykazały się sporą inwencją twórczą.

 

galeria zdjęć 

 

/ag,lk/

 


Dawnych wspomnień czar w Wydziale Audiowizualnym 2017-09-20

Czytelnicy korzystający z zasobów Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW mają możliwość przeniesienia się w czasie dzięki nowemu gramofonowi HYUNDAI RTCC513RIP Coffe w stylu retro. Gramofon jest prawdziwą gratką dla melomanów i audiofilów.

 

 Nowo zakupiony sprzęt daje możliwość odsłuchu płyt winylowych, płyt CD, kaset magnetofonowych oraz muzyki w formatach MP3 i WMA. Format Windows Media Audio zapewnia o wiele lepszą jakość dźwięku od popularnego formatu MP3. Zestaw posiada również wbudowane radio. Dzięki złączu USB można w łatwy sposób nagrywać utwory z wyżej wymienionych nośników oraz radia.

Naszym czytelnikom oferujemy unikalną kolekcję płyt winylowych  i innych zbiorów retro, np. na kasetach magnetofonowych. Każdy ma możliwość odsłuchania utworów muzycznych na nowym odtwarzaczu.  W Wydziale codziennie wybrzmiewa muzyka ze starych płyt winylowych.

Sprzęt prezentowany jest również podczas naszych lekcji W świecie multimediów oraz Od płyty winylowej do mp3. Aparaty i nośniki do rejestracji i odtwarzania dźwięku, na które serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież szkolną.

 /lk,ag/

 

 

 


Patent na zdrowe odżywianie 2017-10-06

6 października 2017 r. w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW odbyła się lekcja nt. zdrowego żywienia dla dzieci z Przedszkola nr 84. Zajęcia Patent na zdrowe odżywianie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadziła Luiza Kawka - kierownik Wydziału. Lekcja została urozmaicona zajęciami plastycznymi. Dzieci miały za zadanie stworzyć piramidę żywieniową z wyciętych elementów graficznych – produktów żywnościowych, a następnie nazwać poszczególne jej piętra.

 

  

  

/ag, lk/Blogi o książkach dla dzieci i młodzieży - warsztaty w Kraśniku 2017-10-04


Blogi jako źródła informacji o książkach to temat warsztatów dla bibliotekarzy z Kraśnika i powiatu kraśnickiego, zorganizowanych 4 października 2017 r. w Dziale Pedagogicznym Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół Nr 
2 w Kraśniku. 

Szkolenie przeprowadziła Aneta Głowacka, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW w Lublinie. Podczas warsztatów zaprezentowała uczestnikom  wybrane blogi poświęcone książkom dla dzieci i młodzieży - blogi warte odwiedzania, atrakcyjne, ułatwiające orientację w najnowszej literaturze dla młodych czytelników.Spotkanie zrealizowane było w ramach współpracy PBW im. KEN w Lublinie z Działem Pedagogicznym Biblioteki Szkolnej ZS Nr 2 w Kraśniku.

/ag/

 

   

  

 


 

Wystawa prac pokonkursowych - WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY 2017-10-03

Od 3 października 2017 r. w holu Poczty Głównej w Lublinie gości wystawa prac pokonkursowych WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Związani z Lublinem. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych i wyróżnionych prac uczniów szkół podstawowych i gimnazjów województwa lubelskiego. 


Konkurs zorganizowany został przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie, Szkołę Podstawową Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie oraz Doradcę metodycznego plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania. Patronat nad konkursem objęli: Lubelski Kurator Oświaty i Marszałek Województwa Lubelskiego. Uroczysty finał tegorocznej edycji konkursu odbył się 30 maja 2017 r. w sali konferencyjnej PBW.
 
 

  

  


Zjazd dla bibliotekarzy z Lubelszczyzny – BiblioLAB 2017-09-29

 

28 września 2017 r. Galeria Labirynt zaprosiła w swoje gościnne progi bibliotekarzy z Lubelszczyzny. Organizatorem spotkania była sieć LABiB oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zjazd był inspirujący, a jego forma nietypowa i nowoczesna – łączyła w sobie elementy warsztatów, networkingu i wizyty studyjnej.

 

W pierwszej części spotkania uczestnicy obejrzeli prezentację Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie jako przykład Dobrych Praktyk, wysłuchali wystąpienia na temat współczesnych kompetencji bibliotekarzy oraz zapoznali się z działalnością Galerii Labirynt.

 

Następnym punktem programu były spotkania przy Stolikach Eksperckich. Wybrani bibliotekarze z województwa lubelskiego zaprezentowali ciekawe projekty, które być może staną się inspiracją dla innych. Każdy z gości mógł wybrać dwa spośród ośmiu proponowanych zagadnień. Jednym z ekspertów była Katarzyna Kapek – bibliotekarz nauczyciel z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, która przygotowała temat Promocje zwykłe i niezwykłe, czyli jesteśmy wszędzie. Jak podkreślili organizatorzy, ten stolik wzbudził największe zainteresowanie publiczności.

 

Podczas konferencji bibliotekarze wysłuchali wykładu na temat działalności sieci LABiB oraz poznali możliwości dostępne na stronie internetowej portalu. Spotkanie zakończyły dwugodzinne warsztaty tematyczne poprowadzone przez Ambasadorów Sieci LABiB.

 

Lubelski BiblioLAB to nowa i bardzo ciekawa propozycja spotkania dla bibliotekarzy. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć i współtworzyć to wydarzenie.

/kk/

 

 

  

  


Konferencja „Uczeń z trudnościami edukacyjnymi... 2017-09-20


20.09.2017 r. w Zespole Szkół w Trawnikach odbyła się konferencja Uczeń z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi w szkole – zadania i wyzwania


Podczas konferencji Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie reprezentowała dyrektor Barbara Rzeszutko, a jako prelegenci wystąpili Marcin Szostek i Maciej Sztorc z prezentacją  pt. Zbiory i usługi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie pomocą w pracy nauczyciela, psychologa, terapeuty. Dodatkowo Maciej Sztorc prowadził obrady konferencji. 


Konferencja zorganizowana została przez Powiat Świdnicki w Świdniku oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. H. Sienkiewicza w Świdniku przy współpracy ZS w Trawnikach.
/ag/

 

Relacja z konferencji

źródło zdjęcia: http://lsw24.pl/2017/09/naukowo-w-trawnikach/

 


Poprawiny Narodowego Czytania „Wesela” w PBW 2017-09-24

Przez cały wrzesień 2017 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie oferowała szkołom i placówkom oświatowym urządzanie akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w sali Czytelni.

 

Z gościnności Biblioteki skorzystały dwie grupy młodzieży – wychowankowie Bursy Szkół Artystycznychoraz Zespołu Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

Relacja

Tegoroczne biblioteczne Narodowe Czytanie już za nami, ale nadal pozostajemy w klimacie dramatu Stanisława Wyspiańskiego i pod urokiem atmosfery stworzonej przez czytających. Przez cały wrzesień 2017 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie oferowała szkołom i placówkom oświatowym urządzanie akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w sali Czytelni. Wnętrze sali pozostawiliśmy w scenografii z 2.09.17 r., tj. z dekoracjami inspirowanymi dawnymi wiejskimi weselami oraz nawiązującymi do didaskaliów zawartych utworze pisarza. Były jeszcze kwiaty, świece, obrusy, obrazy Matejki, obrazy święte, folkowe chusty zdobione w kwiatowe wzory, kolorowe „pająki” z bibułek oraz chochoły, które nadawały spotkaniom artystycznego kolorytu. W takim miejscu ”czyta się piękniej” - łatwiej zrozumieć treść dzieła i poczuć radość czytania.

 

Z gościnności Biblioteki skorzystały dwie grupy młodzieży – wychowankowie Bursy Szkół Artystycznych (12.09.17 r.) oraz uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego (26.09.17 r.) w Lublinie. Popołudniowe czytanie „Wesela” przez młodzież z Bursy były rodzajem zajęć edukacyjnych, ale także sposobem rozwijania zainteresowań pozaszkolnych i formą spędzenia wolnego czasu.

 

Uczniowie wraz nauczycielami realizowali swoje scenariusze i sposoby odczytywania arcydzieła. Głośno czytali wybrane fragmenty, inscenizowali wybrane przez siebie sceny dramatu, słuchali z uwagą i zaangażowaniem interpretacji podawanych przez kolegów i wychowawców. Dało się odczuć, że ten rodzaj biesiady literackiej przypadł im do gustu – nie traktowali „Wesela” wyłącznie jako trudnej lektury szkolnej, lecz tekstu, który inspiruje – uczy, bawi, śmieszy, pobudza do refleksji oraz jest skarbnicą błyskotliwych cytatów.

Na czytelnicze spotkanie w PBW przyprowadzili wychowanków nauczyciele –Magdalena Paluch oraz Jadwiga Zarajczyk (BSA) oraz nauczyciele bibliotekarze Izabela Talarko i Artur Nakonieczny.

 

Posiadacze własnych egzemplarzy utworu otrzymywali pieczątkę tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

 

Miłych gości Biblioteki podejmowali bibliotekarze Wydziału Informacji i Informatyzacji – Ewelina Czajkowska i Maciej Sztorc

/gk/


 

Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego trwa 2017-09-14

Mobilna grupa bibliotekarzy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN kontynuuje akcję Narodowego Czytania „Wesela”. 12 września 2017 r. podczas spotkania z licealistami w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie bibliotekarze PBW przedstawili interpretację wybranych scen „Wesela”. Uczniowie mieli również okazję wzięcia udziału w quizie czytelniczym 20 tajemnic „Wesela” 1900 r. /ag/

galeria 


Relacja

 

Mimo że minął już 2 września – dzień oficjalnego Narodowego Czytania 2017, czytanie „Wesela” Wyspiańskiego trwa. Mobilna grupa bibliotekarzy PBW, na zaproszenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie, 12 września udała się na spotkanie z młodzieżą licealną. Było to spotkanie w licznym gronie. Na szkolnym holu zgromadzili się uczniowie sześciu klas (ok. 120 osób), a także kilku nauczycieli. Podczas spotkania czytelniczego obecny był Pan Dyrektor Cezary Furtak, a także Pani Elżbieta Frant - nauczyciel bibliotekarz. 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN nie zaniedbuje żadnej sposobności do promocji czytelnictwa wśród młodzieży. Odwiedziny w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w ramach Narodowego Czytania jest krótką, co prawda, ale już tradycją. W zeszłym roku czytaliśmy fragmenty ”Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Życzliwie przyjęci, przybyli, aby czytać „Wesele”: Luiza Kawka (Wydział Zbiorów Audiowizualnych), Grażyna Kłos (Wydział Informacji i Informatyzacji), Piotr Król (Wdział Udostępniania) oraz Piotr Wiechnik (Wydział Wspomagania Edukacji i Promocji). Bibliotekarze PBW w parach zinterpretowali dwie sceny dramatu: scenę rozmowy Panny Młodej z Poetą (scena XVI aktu III) ze sławnym cytatem A to Polska właśnie… oraz scenę rozmowy Radczyni z Panem Młodym (scena XXII aktu I), rozpoczynającą się od słów Jak się żenić, to się żenić!

Aby wzbogacić program spotkania czytelniczego w ZSO nr 2, przeprowadzony został test na znajomość treści utworu pt. 20 tajemnic „Wesela” 1900 r. Quizy czytelnicze są lubianą przez młodzież formą nauki i zabawy - uczestnicy reagowali żywo, spontanicznie. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę książkową z pamiątkową pieczęcią tegorocznego Narodowego Czytania. 

Uczniowie otrzymali również najsławniejsze cytaty utworu z pieczęcią Narodowego Czytania – była to zachęta do sięgnięcia po „Wesele” nie tylko jako lekturę szkolną, ale jako pozycję ważną dla każdego wykształconego kulturalnego Polaka – ważną dla polskiej historii i polskiej kultury.


PBW stara się być partnerem wspierającym szkoły w działaniach promujących czytelnictwo. Narodowe Czytanie - największa akcja wspólnego czytania, kampania mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa, jest do tego działania znakomitą okazją. /gk,lk/

 


 

Przyjdź, Chochole, na Wesele. Narodowe Czytanie w PBW  2017-09-10

Z okazji Narodowego Czytania „Wesela” 2 września 2017 r. Czytelnia PBW im. KEN w Lublinie przemieniła się w tradycyjną izbę weselną, w której wspólnie z zaproszonymi gośćmi i lektorami-wolontariuszami czytaliśmy fragmenty dramatu Wyspiańskiego. W programie spotkania były dwa wykłady, quiz „20 tajemnic Wesela 1900 r.” oraz barwny, żywiołowy krakowiak w wykonaniu duetu lubelskich tancerzy. Imprezie towarzyszył poczęstunek stylizowany na „swojski stół weselny”.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Narodowym Czytaniu w PBW i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji
 juz za rok./ag/

galeria

film

zdjęcia /PioWie/

Przyjdź, Chochole, na Wesele. Narodowe Czytanie w PBW  - relacja 

W odpowiedzi na przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy zachęcającego do wspólnej lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie po raz czwarty zorganizowała akcję Narodowego Czytania. W sobotę 2 września 2017 r. w Czytelni odbyło się spotkanie, którego celem była promocja czytelnictwa, a także wzmacnianie poczucia polskiej wspólnoty kulturowej. 

Arcydramat Wyspiańskiego, będący swoistym dialogiem z tradycją, jak również przenikliwą diagnozą losów Rzeczypospolitej, był dziełem, które odmieniło obraz polskiej literatury. To wyjątkowy utwór, bez znajomości którego trudno mówić o zrozumieniu Polaków i ich tożsamości. Od ponad stu lat pozostaje najczęściej inscenizowaną polską sztuką teatralną. 

Biblioteczne spotkanie czytelnicze zatytułowane „Przyjdź, Chochole, na Wesele” odbyło się w formule otwartej, tj. czytać mógł każdy, kto wyraził chęć bycia lektorem. W założeniu lektorami i uczestnikami inscenizowanych scenek mieli być uczniowie, przedstawiciele kultury i nauki lubelskiej, osoby z zaprzyjaźnionych z Biblioteką instytucji, a także wszyscy chętni czytelnicy i miłośnicy literatury polskiej. Goście dopisali - sala była pełna. Każdy z przychodzących otrzymał specjalne „bilety wstępu” – opatrzone wybranym cytatem z „Wesela” oraz stemplem Narodowego Czytania. Najliczniejszą grupą lektorów byli uczniowie szkół średnich, pomimo że był to ostatni dzień wakacji. Niektórzy z nich przybyli do PBW na Narodowe Czytanie już po raz kolejny. 

W ramach przygotowań do akcji czytania od lipca w holu obejrzeć można było wystawę nawiązującą do treści „Wesela”, przed budynkiem zawisł baner informacyjny, a w oknach rozmieszczono plakaty z logo Narodowego Czytania. Przed wejściem do Biblioteki, w holu oraz w sali „weselnej” gości witały wielkie słomiane chochoły. Przy bibliotecznej furcie widniał ogromny plakat z wizerunkiem Wyspiańskiego. 

Dla stworzenia nastroju hucznego weseliska na długo przed rozpoczęciem spotkania wybrzmiewała odtwarzana głośno muzyka „na ludową nutę” – żwawe krakowiaki, polki i oberki.

Wspólną lekturę fragmentów „Wesela” poprzedziły dwa wykłady, które wprowadziły publiczność zarówno w konteksty historycznoliterackie i zaoferowały sporą porcję wiedzy z zakresu dawnej obyczajowości wsi polskiej. Dr hab. Iwona Morawska(Zakład Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego UMCS) w wykładzie Znane lektury szkolne w nowych odsłonach na przykładzie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przekonywała, że choć lektura szkolna kojarzy się uczniom z czymś nudnym i trudnym, to zastosowanie przez polonistów innowacyjnych sposobów z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej może lekturę uprzystępnić i pomóc młodzieży wykreować własne interpretacje, skojarzenia i sensy. Kulturoznawca dr Mariola Tymochowicz (Zakład Kultury Polskiej Instytut Kulturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UMCS) w prezentacji Tradycje weselne na wsi lubelskiej przedstawiła świat częściowo już zapomnianych, odchodzących wraz z przemianami cywilizacyjnymi, obyczajów swatów, zrękowin, zaprosin, oczepin czy poprawin. 

Przygotowany i przeprowadzony przez Grażynę Kłos (kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW) quiz pt. 20 tajemnic Wesela 1900 r. testował znajomość utworu, orientację „kto jest kim” w tym najważniejszym z literackich polskich wesel, pozwalał uczestnikom popisać się znajomością najcelniejszych cytatów z utworu oraz wiedzą, czy czapka krakuska z pawimi piórami jest symbolem wyłącznie lekkomyślności i próżności, oraz jaki kraj na świecie najbardziej interesował starostę weselnego – Czepca. 

Artyści scen lubelskich Mateusz Janusz Solowski oraz Beata Zawadzka (Oprawa artystyczna imprez „w stylu folk” i nie tylko. Biuro Koncertowe) podbili serca widzów „kolorowymi bajecznie” ludowymi strojami krakowskimi - „krasnymi wstążkami, pawimi piórami, kierezyją, barwnym kaftanem”, a w szczególności wspaniałym widowiskiem - brawurowo wykonanym skocznym krakowiakiem. 

Aranżacja Czytelni nawiązywała do didaskaliów zawartych w utworze – wisiały obrazy święte i reprodukcje obrazów historycznych Jana Matejki, stało kilka przedmiotów o charakterze rustykalnym. Sala przypominała izbę weselną z poczęstunkiem dla gości. Były wielkie bochny razowego chleba, kiszone ogórki, wiejska kiełbasa oraz ciasto drożdżowe z nadzieniem z maku oraz z kaszy gryczanej. Od sufitu zwieszały się kolorowe „pająki” z bibułek, na stołach zasłanych białymi obrusami stały płonące świece. Przygotowane zostało miejsce dla państwa młodych z zawieszonym z tyłu obrazem. 

Maraton czytelniczy rozpoczął się inscenizowaną scenką z udziałem Pani Dyrektor PBW Barbary Rzeszutko, ubranej w strój krakowski i Piotra Króla - w rolach Panny Młodej i  Poety (sc. XVI z aktu II). Scenka zakończona była słynnym cytatem 
A to Polska właśnie. Aby w szczególny sposób podkreślić ważność tego cytatu, uwagę obecnych nakierowano na przygotowaną miniwystawkę książek Wydawnictwa Dolnośląskiego z serii A to Polska właśnie, stanowiących jedną z kolekcji książkowych PBW. 

Następnie solo lub w duetach czytali wybrane przez siebie fragmenty: prof. dr hab. Czesław Maj (Zakład Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii UMCS) w zaimprowizowanym duecie z Panią Marzeną Radecką (nauczyciel bibliotekarz Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki), Pan Andrzej Zieliński - Dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Pan dr Dariusz Kiszczak (LSCDN) oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionej z Biblioteką firmy JUT. Wydawnictwo. Wyrostkiewicz H.: Panie Magdalena Czarnecka i Aleksandra Dopko oraz Pan Marcin Walczak

Kolejność czytania młodzi lektorzy, uczniowie ustalali na zasadzie wzajemnego porozumienia, przecząc zasadzie o niemożności porozumienia się Polaków między sobą. Odrzucili zasadę „Wyście sobie, a my sobie / Każden sobie rzepke skrobie”. Czytali uczniowie Katolickiego Liceum im. św. Stanisława KostkiV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie,Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego, Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lublinie

W wyborze fragmentów do czytania pomogły uczniom polonistki Małgorzata Swatowska i Anna Rucka-Szewczyk (PSBiG), Katarzyna Dziuba (ZSzS) oraz nauczyciele bibliotekarze Marzena Radecka i Elżbieta Frant (ZSO nr 2). 

Gośćmi spotkania byli również Jadwiga Witkowska-Kunach – doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy lubelskich, Agnieszka Pisiak - polonistka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku oraz nauczyciel bibliotekarz Anna Sprawka-Sotirow ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. 

Każdy, kto tego dnia włączył się biblioteczną akcję i przyniósł ze sobą egzemplarz „Wesela”, otrzymał w nim pamiątkowy odcisk pieczęci z logo tegorocznego Narodowego Czytania, a także podziękowanie za udział. 

Na koniec spotkania uczestnicy chętnie pozowali do okolicznościowych zdjęć w towarzystwie artystów i bibliotekarzy PBW. 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka dziękuje wszystkim uczestnikom i zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu za rok./gk/ 

 


 

Razem stwórzmy kolekcję Muzeum Historii Polski! 2017-09-10


Razem stwórzmy kolekcję Muzeum Historii Polski!

Trwa ogólnoświatowa społeczna zbiórka pamiątek historycznych „Małe Wielkie Historie”. Zbiórkę prowadzi Muzeum Historii Polski. Zachęcamy czytelników naszej Biblioteki do współtworzenia nowej kolekcji Muzeum.  

Jak informuje Muzeum: Organizatorzy oczekują na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych (...), przedmioty związane z polską drogą do Niepodległości – zarówno tej w 1918 roku, jak i w roku 1989. Muzeum zainteresowane jest również przedmiotami codziennego użytku, fotografiami, pocztówkami, dokumentami, listami i pamiętnikami, prasą – a także elementami ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, zabytkowymi urządzeniami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi (...).Pamiątki wejdą w skład tworzącej się kolekcji Muzeum Historii Polski. Część ofiarowanych przedmiotów trafi na wystawę stałą Muzeum, a wszystkie inne dary zostaną  należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych. 

Zbiórka została zainaugurowana w 2016 r. Do tej pory Muzeum udało się pozyskać ok. 5,5 tys. obiektów. 

 

Osoby zainteresowane przekazaniem do MHP pamiątek mogą zgłaszać się osobiście, telefonicznie, bądź mailowo. Każda propozycja zostanie rozpatrzona przez pracowników Muzeum. 

Szczegółowe informacje i regulamin zbiórki „Małe Wielkie Historie” dostępny jest na stronie Muzeum Historii Polski – www.muzhp.pl.
/ag,ms/


 

PBW na Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji IFLA – Wrocław 2017  2017-09-04

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie wzięła udział w Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji IFLA. Bibliotekę reprezentowała Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, pełniąc funkcję supervisora w grupie wolontariuszy Congress Materiał Distribution. Tegoroczny Kongres odbywał się w dniach 19-25 sierpnia 2017 r. we Wrocławiu. /ag/


Zapraszamy do obejrzenia 
galerii zdjęć


Relacja

19-25 sierpnia 2017 we Wrocławiu miało miejsce najważniejsze wydarzenie bibliotekarskie na świecie - Kongres Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions).

Tegoroczny Światowy Kongres IFLA 2017 oraz towarzyszące mu 83. Generalne Zgromadzenie członków IFLA odbył się we Wrocławiu pod hasłem Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo.

Udział w Kongresie wzięło ponad 3 tys. delegatów ze 130 krajów, którzy w czasie sesji tematycznych, spotkań biznesowych, obrad komitetów mieli okazję poznać i wymienić doświadczenia dotyczące innowacyjnych projektów bibliotecznych, zarządzania wiedzą, digitalizacją zbiorów.

Ze względu na wysokie koszty udziału w Kongresie IFLA (opłata konferencyjna wynosiła od 240 euro dla studentów do 665 euro dla delegatów nie będących członkami IFLA) powstał specjalny program stypendialny dla bibliotekarzy i tzw. wolontariat konferencyjny.

http://lustrobiblioteki.pl/2017/08/czerwone-kamizelki-czyli-wolontariat-na-kongresie-ifla/

Po raz pierwszy w Światowym Kongresie Bibliotek i Informacji IFLA wzięła udział Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. Bibliotekę na kongresie reprezentowała Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, pełniąca funkcję supervisora w grupie wolontariuszy Congress Materiał Distribution. Zadaniem zespołu była dystrybucja materiałów konferencyjnych, obsługa Business Centre czyli drukowanie, skanowanie, wyszukiwanie w sieci informacji przydatnych delegatom oraz opieka nad Boulevard Library.

Bulwar Bibliotek to miejsce, gdzie polskie biblioteki promowały swoją działalność, przedstawiały realizowane projekty i programy na tzw. roll-upach./jt/

 


 

Polska jakiej nie znamy… Ekspozycja 2017-06-25

Zapraszamy do obejrzenia wakacyjnej ekspozycji, która urządzona została w Czytelni PBW. Wystawa składa się z barwnych plansz przedstawiających okładki Wydawnictwa JUT. Eksponowane tytuły to publikacje o charakterze przewodników turystycznych. Są to książki ukazujące się w ramach serii Polska jakiej nie znamy… Wśród nich znajdują się m.in.: Sanktuaria województwa lubelskiego,Sanktuaria Podkarpacia, Sanktuaria województwa śląskiego, Sanktuaria województwa podlaskiego. Publikacje z tej serii JUT-u to książki szczególnie przydatne miłośnikom turystyki i rekreacji w Polsce. Przewodniki sprawdzą się w czasie wakacji - do planowania wycieczek, zwiedzania, odpoczywania na łonie natury oraz w poszukiwaniu osobliwości i ciekawostek historycznych. W każdym z przewodników uwzględniono obiekty sakralne i świeckie oraz muzea, które warto zobaczyć w okolicy. Publikacje opatrzone zostały pięknymi fotografiami autorstwa Marty Komarowskiej oraz Grzegorza Głowali. Niektóre z przewodników znajdują się w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. 

 

 

 


 

Blogi o książkach dla dzieci i młodzieży - warsztaty  2017-06-14


„Blogi jako źródło informacji o książkach” to temat warsztatów dla nauczycieli bibliotekarzy, zorganizowanych 13.06.2017 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim.

Szkolenie poprowadziła Aneta Głowacka, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW w Lublinie.

Zajęcia zrealizowane były w ramach partnerstwa branżowego we współpracy z Oddziałem pedagogicznym MGBP w Opolu Lubelskim.

 

 

 

fot. Wioleta Bucior

 


 

Spacerkiem po lubelskim Starym Mieście 2017-06-14

W ramach cyklicznych spotkań w Centrum Aktywizacji  i Rozwoju Seniorów w Lublinie, 13 czerwca  2017 r. bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Pani Edyta Tomaszek po raz kolejny odwiedziła gościnne progi placówki. Na ostatnim przed przerwą wakacyjną spotkaniu uczestnicy zajęć wysłuchali interesujących historii związanych z lubelskim Starym Miastem. Któż z nas nie wraca z przyjemnością na Starówkę, aby  raz jeszcze zatopić się w klimacie zabytkowych kamienic i w opowieściach związanych z przeszłością staromiejskiego wzgórza. 

Uzupełnieniem i ilustracją wykładu była prezentacja multimedialna, która pozwoliła Seniorom na wizualizację przekazywanych treści. 

 

Koordynatorką  naszych spotkań jest Pani Lilia Potonia - kierowniczka Centrum, prezes Stowarzyszenia Terraz Senioras, która aktywizuje swoich podopiecznych na wiele sposobów m.in. poprzez zajęcia arteterapeutyczne.

 
Jednym z gównych celów zajęć w Centrum Aktywizacji  i Rozwoju Seniorów w Lublinie jest integracja i pobudzanie do działania emerytów i rencistów miasta Lublina oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu. 

 

   

  


 

Muzyczne przedstawienie o dawnym  Lublinie  2017-06-09

9 czerwca 2017 r. Katarzyna Kapek – nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW zorganizowała w sali konferencyjnej spotkanie, podczas którego wystąpili uczniowie klasy 3A Szkoły Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich w Lublinie z muzycznym przedstawieniem „PrzezKrakowskie pobiegniemy tak, jak dawniej…” Inscenizację przygotowały p. Renata Złotnicka-Panasiuk  (SP nr 23 w Lublinie) oraz p. Dorota Bujnowska (MDK nr 2 w Lublinie).

 

Uczniowie odwiedzili Bibliotekę po raz pierwszy. Z wielkim zaciekawieniem zwiedzili pomieszczenia placówki. Duże zainteresowanie wzbudziła Mediateka Języka Niemieckiego oraz znajdujące się tutaj pomoce edukacyjne. Wycieczka po Bibliotece zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Następnie dzieci rozpoczęły przygotowania do występu.

 

Przedstawienie powstało z myślą o uświetnieniu jubileuszu 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi. Mali artyści przenieśli nas na chwilę do dawnego Lublina. Z przyjemnością wysłuchaliśmy piosenek i wierszy Józefa Czechowicza. Zobaczyliśmy dawne stroje, zwyczaje i dziecięce zabawy.

 

Swoją obecnością zaszczyciła nas p. Agata Kowalczyk – kierownik Centrum Dziennego Pobytu Seniorów nr 3 oraz jej podopieczni. Wśród publiczności najmłodszą i najliczniejszą  grupę stanowiły dzieci z Katolickiego Przedszkola im. Św. Franciszka z Asyżu, które przybyły pod opieką nauczycielek. Inscenizację obejrzeli również goście z Środowiskowego Domu Samopomocy„Absolwent” przy Al. Spółdzielczości Pracy 65 w Lublinie. Przybyły również inne osoby zaprzyjaźnione z Biblioteką, a także  pracownicy Biblioteki. Widzowie nagrodzili występujących gromkimi brawami. Seniorzy przygotowali niespodziankę dla młodych artystów – cukierki, co oczywiście spotkało się z wielkim entuzjazmem dzieci.

 

Serdecznie dziękujemy artystom i opiekunom za trud i wysiłek związany z przygotowaniem przedstawienia. Dziękujemy za piękne wystąpienie i miłe wrażenia. Gratulujemy Paniom i uczniom wspaniałego występu!

 

galeria zdjęć
film


Spotkanie z tłumaczem Kamenem Rikevem w ramach Narodowego
Programu Rozwoju Czytelnictwa
2017-06-08

 

8 czerwca 2017 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN zorganizowały spotkanie z Panem Kamenem Rikevem - tłumaczem literatury polskiej na język bułgarski. Gospodynią spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie Technikum Specjalnego nr 2, była Pani Wicedyrektor Barbara Białkowska. Obecna była również Pani Jadwiga Witkowska-Kunach, doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin oraz Pani Beata Jawor, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 40. Miejscem spotkania była szkolna aula Ośrodka.

 

Dr Kamen Rikev - pracownik naukowy Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS jest autorem wielu prac naukowych z zakresu bułgarsko-polskiego literaturoznawstwa porównawczego i polsko-bułgarskiego dialogu kulturowego. Jest autorem podręcznika akademickiego z literatury polskiej z antologią dla bułgarskich studentów polonistów pt. Dwie muzy i żubr. Literatura polska XV-XVII w. Obronił doktorat z zakresu literatury staropolskiej. Oprócz pracy naukowej zajmuje się też tłumaczeniem literatury polskiej na język bułgarski. Dzięki niemu w 2014 r. bułgarscy czytelnicy mogli poznać utwór Jerzego Pilcha Narty Ojca Świętego.


Prelegent podkreślał ogromne znaczenie kultury, w szczególności tekstu literackiego, jako jednego z najważniejszych instrumentów umożliwiających wzajemne poznawanie się narodów i poszczególnych ludzi. Prelegent opowiedział o swojej literacko-translatorycznej przygodzie z literaturą polską, akcentując fakt, że w jego kraju cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem. Przedstawił pułapki językowe, które czyhają na tłumacza. Zwrócił uwagę, że dobry przekład musi  oddawać zarówno charakterystyczny dla pisarza styl wypowiedzi, jak i rozmaite konteksty kulturowe.

 

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jego organizatorkami były Anna Sprawka-Sotirow - nauczyciel bibliotekarz SOSW oraz Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW. Szczególne podziękowanie składamy Pani Magdalenie Fatydze za tłumaczenie prelekcji na język migowy dla młodzieży niesłyszącej.

 

Dokumentację fotograficzną sporządziła Pani Elżbieta Czyżewska, nauczyciel SOSW. 

 

Galeria


Żywa książka - wystawa fotograficzna 2017-06-01

Zapraszamy do Galerii „Na piętrze” na wystawę prac fotograficznych uczniów klas 1-4 Technikum Usługowo-Gospodarczego z Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Stanisława Reymonta w Lublinie.

Wystawa to efekt konkursu „Żywa książka”, który miał na celu przygotowanie prezentacji przestrzennej fragmentu wybranego dzieła literackiego z kanonu lektur szkolnych. Uczniowie wcielili się w postacie ze znanych dzieł literatury polskiej i zagranicznej – „Dziadów”, „Lalki”, „Przedwiośnia”, „Konrada Wallenroda” czy też „Cierpień młodego Wertera”.

 

galeria zdjęć 


 

Finał IX edycji konkursu WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY 2017-05-30


30.05.2017 r. w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbył się finał IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Wspólnie mówimy nie przemocy - Związani z Lublinem. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN, Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza i doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania.
Celem tegorocznej edycji było uświadomienie znaczenia pozytywnych wzorców wybitnych ludzi żyjących i działających w Lublinie. To za ich sprawą mieszkańcy koziego grodu mogli i nadal mogą żyć w przyjaźni, klimacie bezpieczeństwa i zaufania do otoczenia.

Lublin obchodzi 700-lecie nadania praw miejskich, tym bardziej ważne jest poznanie, przypomnienie sylwetek osób, których działalność znacząco wpłynęła na dzieje naszego miasta i jego mieszkańców.

Na konkurs napłynęło 714 prac z 61 szkół województwa lubelskiego. Prace reprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny.

Wśród zaproszonych gości na finale obecni byli: Marek Sikora, wicedyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Bożenna Jedlińska, starszy wizytator Wydziału Edukacji Specjalnej i Wspomagania Kuratorium Oświaty w Lublinie, dr hab. Dorota Wereda, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Marek Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie, laureaci wraz opiekunami i rodzinami.

Nagrodzonym uczniom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejną, X jubileuszową edycję konkursu w przyszłym roku!


Prace uczniów - galeria

Finał konkursu - galeria 

 


Warsztaty w Mediotece Języka Niemieckiego Goethe Institut 2017-05-28

27.05.2017 r. w godz. 9.30-12.45 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu doskonalenia nauczycieli języka niemieckiego DELFORT, które prowadziła pani dr Iwona Machowicz – lider regionalny "Sieci ekspertów programu DELFORT” oraz starszy wykładowca w Zakładzie Lingwistyki Stosowanej Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Warsztaty metodyczne LASS DEINE SCHÜLER DIE WELT AUF DEUTSCH ENTDECKEN! CLIL - ELEMENTE IM DaF - UNTERRICHT (Pozwól uczniom odkrywać świat po niemiecku - Elementy CLIL na lekcji języka niemieckiego) zgromadziły 13 nauczycieli z kilku szkół Lublina i regionu lubelskiego oraz nauczycieli uczelni wyższych i szkół językowych. Uczestnicy spotkania doskonalili swoje kompetencje zawodowe poprzez poznawanie metod i ćwiczeń łączących przekazywanie treści z różnych dziedzin z nauczaniem języka niemieckiego.

 

Kompleksowe podejście do nauczania i uczenia się z wykorzystaniem elementów CLIL, wymiana doświadczeń na temat pracy z testem i słownictwem w sposób zrozumiały i ciekawy dla ucznia na różnych etapach kształcenia oraz wypracowanie krótkich sekwencji lekcyjnych nie tylko wzbogaci warsztat pracy nauczyciela o techniki przekazywania wiedzy i słownictwa fachowego w języku niemieckim, ale również uwrażliwi na praktyczne zastosowanie języka obcego i połączenie kompetencji językowych z wiedzą fachową.

 

Pani I. Machowicz prowadziła warsztaty przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych form nauczania, które aktywizowały uczestników do wspólnej pracy. Warsztaty przebiegały w przyjaznej i twórczej atmosferze.

 

Po zakończeniu zajęć nauczyciele odwiedzili Mediotekę Języka Niemieckiego Goethe Institut oraz Wydział Zbiorów Audiowizualnych. Pod kierunkiem pani Edyty Tomaszek – pracownika Wydziału i Medioteki, uczestnicy spotkania obejrzeli kolekcję książek i czasopism metodycznych oraz zapoznali się ze zbiorem pomocy dydaktycznych do nauki języka niemieckiego. Następnie Pani E. Tomaszek przedstawiła nauczycielom ofertę edukacyjną Wydziału.    

 

   


  


Warsztaty dla bibliotekarzy - Co chcą czytać uczniowie? 2017-05-27

25.05.2017 r. w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN odbyły się warsztaty Co chcą czytać uczniowie? „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” szansą dla bibliotek szkolnych zorganizowane we współpracy z doradcą metodycznym Jadwigą Witkowską-Kunach.

Spotkanie poprowadziła Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, która zapoznała uczestników z najnowszymi trendami we współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży oraz przedstawiła ofertę wydawnictw, które mają największy wpływ na kształt rynku literackiego w Polsce.

Warsztaty miały na celu pomóc nauczycielom bibliotekarzom w planowaniu zakupów książek do bibliotek szkolnych w ramach przyznanej dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i zaplanowanie wspólnych działań promujących czytelnictwo.

 

    
 


Szlakiem Wrotkowa i Zemborzyc - spotkanie w Centrum Aktywizacji Seniorów 2017-05-25

23 maja 2017 r. Pani Luiza Kawka – kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW im. KEN w Lublinie gościła w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów (w Zespole Ośrodków Wsparcia) w Lublinie. Dla podopiecznych Centrum przeprowadziła kolejne zajęcia z cyklu „Dzielnice naszego miasta”. Tym razem Seniorzy wyruszyli szlakiem swojej rodzimej dzielnicy – Wrotkowa i pobliskich Zemborzyc. W trakcie wykładu, połączonego z prezentacją multimedialną, usłyszeli ciekawostki związane z budową młyna przy stawie Wrotkowskim czy historię wodociągów miejskich, które swój początek mają właśnie na Wrotkowie. Natomiast legenda o nocowaniu we wsi Zemborzyce w 1790 r. generała Tadeusza Kościuszki bardzo ich zaintrygowała. Podopieczni Centrum podczas zajęć chętnie dzielili się własnymi wspomnieniami związanymi z dzielnicą, w której mieszkają.


Cykliczne zajęcia na temat dzielnic naszego miasta prowadzone przez pracowników Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW wpisują się w program obchodów 700-lecia Lublina.

Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów w Lublinie działa już od kilkunastu lat. W każdym miesiącu Centrum przygotowuje spotkania i zajęcia, w których bezpłatnie mogą wziąć udział mieszkańcy Lublina po 55 roku życia. Tematyka spotkań jest różnorodna – ale zawsze dostosowana do potrzeb Seniorów.

 

   

  
Teatrzyk Kamishibai w przedszkolu 2017-05-18


17.05.2017 r. w Przedszkolu nr 59 w Lublinie odbyły się zajęcia z wykorzystaniem nowej formy pracy pedagogicznej tj. „magicznej skrzynki" Teatrzyku Kamishibai. Zajęcia prowadziła Ewelina Czajkowska  - nauczyciel bibliotekarz Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW. Celem zajęć była promocja książki i czytania.

 

Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, „teatr obrazkowy” lub „teatr narracji”. Technika ta wykorzystuje pięknie ilustrowane kartonowe plansze z tekstem na odwrocie oraz drewnianą skrzynię zwaną „butai”, która przypomina teatr. Kamishibai jest narzędziem edukacyjnym o szerokim zastosowaniu na różnych poziomach rozwijania umiejętności u dzieci, zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Sprawdza się m.in. przy czytaniu dzieciom, nauce opowiadania i czytania na głos, a także rysowaniu oraz pisaniu opowiadań przez dzieci.

 

Choć wyraz kamishibai był trudny do wypowiedzenia, przedszkolakom bardzo podobał się teatrzyk. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wzruszającej opowieści o przyjaźni, autorstwa Kumiko Yamamoto pt. Szukając Marudka. Z uwagą śledziły zmieniające się papierowe slajdy i chętnie wypowiadały się na temat historii chłopca, który przemierzał deszczowe ulice, plac zabaw i park w poszukiwaniu zagubionego pieska.

 

Pod koniec spotkania przedszkolaki poprosiły o kolejny seans kreatywnego czytania.

 

 

 

  

Warsztaty metodyczne „Promocja czytelnictwa”

2017-05-18

17.05.2017 r. w sali konferencyjnej PBW im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty metodyczne dla bibliotekarzy szkolnych „Promocja czytelnictwa – ciekawie, niestandardowo, zaskakująco”. Spotkanie zgromadziło 35 nauczycieli bibliotekarzy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Lublina i regionu lubelskiego.

 

Warsztaty podzielone zostały na trzy części. Pierwszą część zajęć poprowadziła Pani Luiza Kawka -  kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, która  opowiedziała o kilku ciekawych i nietypowych formach promocji czytelnictwa poza murami bibliotek, w przestrzeni miejskiej. W części drugiej Pani L. Kawka zaprezentowała działania podjęte w ramach Ogólnopolskiego Turnieju literackiego „Misja – Książka” przez Panią Urszulę Cygan – bibliotekarkę i nauczycielkę informatyki z Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Świdniku. Ostatnią część warsztatów poprowadził Pan Marcin Szostek - pracownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, który w niezwykły sposób przedstawił swoją działalność w Radiu Świdnik na rzecz promocji czytelnictwa, łącząc pracę z pasją dziennikarską.   

 

 

   

  

  
Wystawa zakładek „Znalezione w książkach…” w Panoramie Lubelskiej 2017-05-11
 

 

Co znajdujemy w książkach? Relacja o wystawie zakładek pozostawianych przez czytelników naszej Biblioteki została wyemitowana w Panoramie Lubelskiej 2 maja 2017 r.
 

 


Gala wręczenia nagród w IV Ogólnopolskim Konkursie
o ks. Stanisławie Konarskim

 
2017-05-12

15 maja 2017 r. w Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca IV edycję Ogólnopolskiego Konkursu o ks. Stanisławie Konarskim - "Ksiądz Stanisław Konarski - nasz współczesny". Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, obok Gimnazjum nr 1, była jego współorganizatorem. Ogólnopolski turniej zorganizowany został pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego oraz Pani Teresy Misiuk, Lubelskiego Kuratora Oświaty.

 

Organizatorzy zaprosili do udziału w konkursie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Ogółem na konkurs wpłynęło 107 prac z 10 województw. Jury przyznało 12 nagród i 1 wyróżnienie.

 

Głównym celam przedsięwzięcia było upowszechnianie wiedzy o dokonaniach księdza S. Konarskiego - wychowawcy narodu i budziciela sumień Polaków, twórcy programu naprawy Rzeczypospolitej, działacza przeciwstawiającego się niedoskonałościom ówczesnego życia politycznego w Polsce, pedagoga pragnącego, aby młodzież polska „służyła z poświęceniem Bogu i Ojczyźnie”. Ideą konkursu było rozpropagowanie głoszonych przez niego wartości i odniesienia ich do czasów współczesnych. Udział w konkursie miał doskonalić u uczniów samodzielne i krytyczne myślenie o historii, a także swobodę w posługiwaniu się językiem polskim. W gali uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele z kilku województw. Uroczystego wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów laureatom Konkursu, oraz podziękowań ich opiekunom, dokonali ks. dr Krzysztof Gałan, Dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, Pani Bożena Ćwiek, Dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty, Pani Barbara Rzeszutko, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, Pani Iwona Pańpuch, Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego, prof. Mieczysław Ryba, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Pan Zdzisław Niedbała, Inspektor Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

 

W składzie komisji oceniającej prace byli: Pani Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW, Pan dr Piotr Makarzec, Prezes Zarządu Fundacji Instytut im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie oraz Pan dr Piotr Gawryszczak, Wiceprezes Zarządu Fundacji Niepodległości, Radny Rady Miasta Lublin. Komisji konkursowej przewodniczył Pan prof. Mieczysław Ryba.

 

Wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu o ks. Stanisławie Konarskim w kategorii prezentacja multimedialna - poziom gimnazjalny:

I nagroda - praca Angeliki Studzińskiej z Gimnazjum nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie (woj. lubelskie), wykonana pod kierunkiem nauczycielki Pani Teresy Miszczak; II nagroda - praca Karoliny Zimnoch z Gimnazjum im. ks. Michała Sopoćki w Turośni Kościelnej (woj. podlaskie), wykonana pod kierunkiem nauczycielki Pani Katarzyny Kowalko; III nagroda - praca Marii Oziembłowskiej z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie), wykonana pod kierunkiem nauczyciela Pana Grzegorza Marszałka.   

 

Zwycięskie prace w kategorii prezentacja multimedialna - poziom ponadgimnazjalny:

I nagroda - praca Sylwii Koper z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), wykonana pod kierunkiem nauczycielki Pani Anny Krempińskiej; II nagroda - praca Stanisława Szklarka z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, wykonana pod kierunkiem nauczycielki Pani Bożeny Ostachowskiej-Kos; III nagroda - praca Anny Kazub z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu (woj. podkarpackie), wykonana pod kierunkiem nauczycielki Pani Celiny Sury.      

 

Laureaci w kategorii praca literacka - poziom gimnazjalny:

I nagroda - Kornelia Porzeżyńska z Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Łazach (woj. śląskie), praca napisana pod kierunkiem nauczycielki Pani Ewy Kubik; II nagroda - Izabela Karczmarzyk z Zespołu Szkół nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie (woj. lubelskie), praca napisana pod kierunkiem nauczyciela Pan Tomasza Marczewskiego; III nagroda - Gabriela Kowal z Zespołu Szkół w Lubyczy Królewskiej, Publiczne Gimnazjum (woj. lubelskie), praca napisana pod kierunkiem nauczycielki Pani Marioli Maciuły. Wyróżnienie - Izabela Miazga ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, Gimnazjum nr 22, praca napisana pod kierunkiem nauczycielki Pani Urszuli Marzędy.  


Laureaci w kategorii praca literacka poziom ponadgimnazjalny:

I nagroda - Aneta Kopeć z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu (woj. dolnośląskie), praca napisana pod kierunkiem nauczycielki Pani Małgorzaty Kucharskiej; II nagroda - Jakub Maćkowiak z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, praca napisana pod kierunkiem nauczyciela ks. Pawła Szymańskiego; III nagroda - Ada Fałdyga z Pallotyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Lublinie, praca napisana pod kierunkiem nauczycielki Pani Jadwigi Lis.

 

Prawidłową organizację i przebieg Konkursu zapewnił komitet organizacyjny w składzie: koordynator - Pan Piotr Bielak, nauczyciel katecheta oraz Panie Urszula Górniak i Agnieszka Pawelec.

 

Wydarzenie uświetnił w szczególności wykład Pana prof. Mieczysława Ryby, który przybliżył tło historyczne Polski przedrozbiorowej, a także znaczenie myśli i dzieła ks. Stanisława Konarskiego. Uroczystość w Gimnazjum nr 1 była dla jej uczestników nie tylko galą, ale lekcją historii i wychowania obywatelskiego. Uczniowie Gimnazjum nr 1, przygotowani przez Panią Agnieszkę Pawelec, zaprezentowali ciekawą inscenizację, a Pani Ewa Cydejko, polonistka wygłosiła słowa: Za grzechy zaniechania, zaniedbania i zdrady wobec Ojczyzny zapłaciliśmy u schyłku epoki oświecenia stu dwudziesto trzyletnią niewolą. Nie wiadomo, ilu jeszcze doznalibyśmy cierpień i strat, gdyby nie działalność rodaków, którzy ponad wszystko przedkładali duchowy obowiązek wobec kraju. Jednym z nich był patron naszej szkoły - ksiądz Stanisław Konarski.


Fundatorami nagród dla laureatów konkursu byli: Fundacja Niepodległości, Hurtownia Katolickiej Książki Exodus, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej Lublinie oraz Wydawnictwo Świętego Wojciecha w Poznaniu.

  
Wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych dziękujemy za udział, laureatom i ich nauczycielom-mentorom gorąco gratulujemy! Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Mamy nadzieję, że kontakt młodzieży z osiągnięciami i myślą filozoficzną ks. Stanisława Konarskiego przyczyni się do trwałego ukształtowania postaw patriotycznych młodego pokolenia.

 

Galeria


 
Patent na zdrowe odżywianie – spotkanie w Wydziale Audiowizualnym

2017-05-12

12 maja 2017 r. w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych PBW odbyła się lekcja nt. zdrowego żywienia dla uczniów II klasy Szkoły Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie. Zajęcia „Patent na zdrowe odżywianie” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadziła Luiza Kawka - kierownik Wydziału.

 

Dzieci dowiedziały się, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania i utrzymania dobrego stanu zdrowia oraz pozwala uniknąć wielu chorób.  Uczniowie otrzymali również sporą dawkę wiedzy na temat warzyw i owoców, które są wspaniałym źródłem licznych witamin i składników mineralnych. Powinni też zapamiętać, że woda jest niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu, a jej funkcja jest nieoceniona, gdyż pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i przyczynia się do utrzymania stałej temperatury ciała.

Lekcja została urozmaicona zajęciami plastycznymi. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć piramidę żywieniową z wyciętych elementów graficznych – produktów żywnościowych, a następnie nazwać poszczególne jej piętra. Maluchy świetnie sobie poradziły z tym wyzwaniem, a we wszystkich pracach przejawiała się spora inwencja twórcza. W nagrodę za dobrze wykonane zadanie dzieci otrzymały nagrody w postaci książeczek kreatywnych. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

  

  

 

 

 

„Trwanie i przemijanie”. Spotkanie autorskie z Wiktorem Kowalczykiem  2017-05-10
 

W ramach XIV edycji Tygodnia Bibliotek, 10 maja 2017 r. odbyło się w PBW spotkanie autorskie Wiktora Kowalczyka pt. „Trwanie i przemijanie”. Na wstępie, w nawiązaniu do święta bibliotekarzy i bibliotek, autor wygłosił laudację na cześć bibliotek - instytucji upowszechniających dziedzictwo kultury, oraz książki - jako środka komunikacji myśli ludzkiej ponad granicami czasu.

 

Wiktor Kowalczyk jest lublinianinem. Studiował biologię na UMCS i muzealnictwo na Uniwersytecie Warszawskim. 20 lat pracy poświęcił Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym (w tym kilkanaście tamtejszemu Muzeum Przyrodniczemu). Od czterech lat pracuje w Muzeum Lubelskim w Lublinie, opiekując się Dworkiem Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie. Jest twórcą wystaw i publikacji, organizatorem wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych.

 

Podczas spotkania Gość Biblioteki, oprócz utworów poetyckich, prezentował także wybrane przez siebie fotografie, nawiązujące do treści prezentowanych wierszy. Czy można być jednocześnie fotografem i poetą? Zaprezentowane utwory poetyckie świadczyły, że pisanie wierszy i pasja fotografowania wzajemnie się przenikają i potrafią współgrać. Twórca traktuje fotografowanie, podobnie jak pisanie wierszy, jako odkrywanie i oswajanie rzeczywistości. Są one nie tylko rejestracją spostrzeżeń, lecz sposobem wyrażania siebie, stwarzaniem alternatywnego świata, autoterapią. Pociąga go odnajdywanie piękna w najbliższym otoczeniu, codzienności, zwykłości, prostocie – szukam skojarzeń, symboli, wieloznaczności, reinterpretuję, snując przy tym refleksję nad sobą i światem.

 

Autor dzielił się z zebranymi nie tylko myślami, refleksjami i słowami. Podzielił się też świeżym, pachnącym chlebem oraz szklanką źródlanej wody, co wytworzyło wśród obecnych swoiste poczucie wspólnoty ponad podziałami wieku. Uczestnikami spotkania w Bibliotece byli reprezentanci trzech pokoleń: seniorzy z Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 (w Zespole Ośrodków Wsparcia), uczniowie Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Zofii Sękowskiej, bibliotekarze PBW oraz bliscy i znajomi autora, w tym osoby z kręgu kultury i nauki Lublina.

 

Młodym i trochę starszym wielbicielom poezji towarzyszyły Panie: Marzena Radecka - nauczyciel bibliotekarz „Biskupiaka”, polonistka Pani Ewa Kożuszek (SOSW) oraz Pani Agata Kowalczyk, kierownik Centrum dla Seniorów. Wykonawców i uczestników serdecznie witała Pani Barbara RzeszutkoDyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, zapraszając do odwiedzania placówki oraz korzystania z jej bogatych zbiorów.

 

Spotkanie miało piękną oprawę artystyczną - uświetnił je swoim występem Pan Ryszard Borkowski - jeden z najdłużej goszczących na lubelskiej scenie poetyckiej bardów, wielokrotny laureat wielu ogólnopolskich festiwali, m.in.: Festiwalu Pieśni Prawdziwej, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Festiwalu Pieśni Morza w Giżycku, czy Spotkań Zamkowych w Olsztynie. Jest on reprezentantem, zanikającego w dzisiejszej rzeczywistości nurtu piosenki autorskiej. Artysta swój koncert w PBW zatytułował „Pieśninarowistej duszy”. Recital był świadectwem jego fascynacji kulturą i literaturą rosyjską. Uczestnicy spotkania mieli przyjemność wysłuchania kilku autorskich utworów, a także ballad Włodzimierza Wysockiego oraz kilku ludowych pieśni ukraińskich. Silny, męski głos wykonawcy wspaniale wybrzmiewał w przestrzeni niemal całej Biblioteki.

 

Organizatorką i gospodynią spotkania była kierowniczka Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW - Grażyna Kłos. Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za przybycie oraz postawę skupienia nad przesłaniami utworów poety. 

 

galeria zdjęć

film 


Jubileusz 90-lecia PBW w Panoramie Lubelskiej  2017-04-28
 

 


Relacja o obchodach Jubileuszu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie wyemitowana w Panoramie Lubelskiej 26 kwietnia 2017 r.

 
 

 

Zapraszamy również do obejrzenia programu To nas dotyczy z 26 kwietnia 2017 r. w TVP3 Lublin. Gościem programu była Barbara Rzeszutko, dyrektor PBW im. KEN w Lublinie. Rozmowa z panią dyrektor rozpoczyna się ok. 12 minutyy programu.

 

 


Tak świętowaliśmy 90. urodziny Biblioteki  2017-04-28
 

 

26 kwietnia 2017 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie obchodziła swoje okrągłe, 90. urodziny. Tego dnia odbyła się jubileuszowa konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele władz, liczni zaproszeni goście – dyrektorzy i przedstawiciele zaprzyjaźnionych bibliotek, placówek i szkół współpracujących z PBW oraz przyjaciele Biblioteki. Z przyjemnością gościliśmy również emerytowanych pracowników naszej placówki i bibliotekarzy z byłych filii PBW. 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą, koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. biskupa Mieczysława Cisło w Kościele Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu (Poczekajka) w Lublinie. 

Część konferencyjna odbyła się w gościnnych progach amfiteatru kościoła „na Poczekajce”. Było nam bardzo miło usłyszeć podczas wystąpień okolicznościowych tyle ciepłych słów i życzeń dla Biblioteki-jubilatki na kolejne lata. Wiele serdeczności w postaci listów gratulacyjnych z całej Polski dotarło do nas również pocztą. 

Uhonorowaniem Biblioteki z okazji jubileuszu było przekazanie na ręce Pani Dyrektor Barbary Rzeszutko pamiątkowych medali, grawertonów i dyplomów przez przedstawicieli Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin. Również nauczyciele bibliotekarze PBW otrzymali z rąk wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka dyplomy uznania. Jeden z naszych kolegów został wyróżniony Nagrodą okolicznościową Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Uroczyste wręczenie certyfikatu ISO 9001:2015 przez przedstawiciela jednostki certyfikującej PRS Gdańsk było potwierdzeniem wieloletniej dbałości Biblioteki o wysoką jakość pracy.

Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „90 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie - zaczęło się w roku 1927”. Następnie wysłuchaliśmy laudacji Pani prof. dr hab. Marii Judy, dyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie i wykładu Pani prof. dr hab. Krystyny Chałas, kierownika Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL „Ku jakim wartościom wychowywać młodzież”.

W części artystycznej odbył się minikoncert skrzypcowy przy akompaniamencie gitary. Na scenie wystąpili Magdalena Rzechowska oraz Mateusz Górecki, uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie. 

Po oficjalnej części goście przeszli do pobliskiej restauracji „Fokus” na poczęstunek i tort jubileuszowy.

 

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy świętowali z nami 90-lecie Biblioteki.

 

Galeria zdjęć

 

Film z uroczystości

 

Listy gratulacyjne

 


Pisali o nas 2017-05-08

 

 
Biblioteka oczami dzieci - galeria prac 2017-05-08

W związku z jubileuszem 90-lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie zaprzyjaźnione z nami instytucje oświatowe - Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza, Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR i Przedszkole nr 25 przygotowały dla nas niezwykły prezent. Otrzymaliśmy kolekcję rysunków przedstawiających naszą bibliotekę i bibliotekarzy namalowanych z przymrużeniem oka i sporą dawką humoru. Dziękujemy bardzo :)

 

Prace złożyły się na wystawę pt. „To nie żarty-skończyliśmy 90 lat”.

Galeria zdjęć

 

Dzielnice naszego miasta – spotkanie z młodzieżą ZS nr w Lublinie 2017-04-21

 

 28 kwietnia 2017 r. bibliotekarze Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie – Pani Edyta Tomaszek i Pan Marcin Szostek przeprowadzili dwie lekcje na temat „dzielnic naszego miasta” dla uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. Zajęcia połączone z prezentacją multimedialną przedstawiały historię i najciekawsze miejsca wybranych dzielnic Lublina – Czechowa, Dziesiątej, Bronowic i Kalinowszczyzny.

 

Uczniowie z wielkim entuzjazmem słuchali o skarbie monet arabskich z IX i X w. znalezionych na terenie Czechowa w 1945 r. oraz o przedziwnej historii nieistniejącego już zamku Tarłów, na miejscu którego znajduje się obecnie Kościół Mariawitów przy ulicy Paganiniego. Poznali też fascynującą przeszłość Bronowic, które pod koniec XIX w. przekształciły się w dynamicznie rozwijającą się gospodarczo podmiejską osadę z kilkoma dużymi fabrykami. Kalinowszczyzna natomiast zaintrygowała młodzież historią Grodziska – Starego Kirkutu, na którym znajduje się m.in. macewa sławnego rabina zwanego „Widzącym z Lublina”.

 

Zajęcia przebiegły w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Młodzież doceniła wysiłki naszych bibliotekarzy przygotowując specjalnie dla nich słodki poczęstunek w postaci wypieków własnej produkcji.

 

Lekcje na temat dzielnic  prowadzone przez pracowników Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW wpisują się w program obchodów 700-lecia Lublina.

 

    

    

 

 

„Biblioteki portret własny” - wystawa w 90-lecie PBW  2017-04-21
 

 


W kwietniu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie obchodzi 90-lecie istnienia. Jest jedną z najstarszych spośród działających bibliotek pedagogicznych w Polsce. Powstała 6 kwietnia 1927 roku. Starszymi od niej o zaledwie parę lat są jedynie biblioteki pedagogiczne w Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Krakowie. 

Dziewięćdziesięciolecie jest dobrym momentem, aby poświętować, ale i powspominać. Z okazji jubileuszu Czytelników i sympatyków Biblioteki zapraszamy do obejrzenia wystawy Biblioteki portret własny - 90-lecie PBWukazującej najważniejsze fakty z historii placówki, jak również kierunki jej współczesnej działalności. 

Wystawa znajduje się w holu Biblioteki, przy głównym wejściu.

 

  

 


Co znajdujemy w książkach? - wystawa zakładek na 90. urodziny PBW 2017-04-21
 

 


Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy Znalezione w książkach – wystawy nietypowej i nietuzinkowej, na której prezentujemy „pamiątki” po całych pokoleniach czytelników naszej Biblioteki. 

Zakładki i inne przedmioty – czasem już bardzo wiekowe, często ciekawe, a nawet zadziwiające - utworzyły kilkanaście grup tematycznych, m.in.: „duchowa kolekcja”, „zdrowie”, „miłosny kalejdoskop” czy „bilety, czyli krótka historia komunikacji”. Eksponaty zebrały i posegregowały Aneta Głowacka i Luiza Kawka.

Wystawa została przygotowana z okazji 90. urodzin PBW, można ją oglądać codziennie w godzinach pracy PBW w holu na I piętrze (naprzeciwko sali konferencyjnej).

 

 

 
 


 

Płyty winylowe – niezwykła kolekcja w Wydziale Audiowizualnym 2017-04-21
 

 

 

Wszystkich miłośników płyt winylowych, dla których odsłuch klasycznych nośników jest czymś więcej niż tylko mechanicznym odtwarzaniem zapisanych dźwięków, zapraszamy do Wydziału Zbiorów Audiowizualnych naszej Biblioteki.

  

Już od lat 70. XX w. Wydział gromadził płyty analogowe. Udało nam się stworzyć ich bogatą kolekcję (ok. 3 tys.) w takich kategoriach jak: muzyka klasyczna, jazz, muzyka rozrywkowa, interpretacje utworów ludowych w wykonaniu zespołów pieśni i tańca oraz bajki i utwory literackie w muzycznej oprawie. Dostępne u nas klasyki są w znakomitym stanie, najstarsze mają często po kilkadziesiąt lat.

 

Kolekcjonowanie płyt winylowych staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Melomani na nowo odkryli zarówno doskonałą jakość dźwięku z czarnych krążków jak i walory okładek albumów zawierających piękne, nierzadko artystyczne grafiki, teksty utworów oraz ciekawe zdjęcia wykonawców. Płyty te mają trwałość porównywalną do płyt CD, o czym może świadczyć stale rozwijający się rynek wtórny winyli.

      

   

          

 


 

ORDER UŚMIECHU DLA ALICJI BARTON 2017-04-27
 

 

27 kwietnia 2017 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie miała miejsce wspaniała uroczystość — Gala "Wielka moc uśmiechu", podczas której przyjęto do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu panią Alicję Barton. Pani Alicja przyjęła odznaczenie z rąk Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Uśmiechu p. Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. Koncert uświetniły występy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz lubelskich artystów.

 

Pani Alicja znana jest lublinianom jako radiowa babcia — od wielu lat możemy ją usłyszeć w sobotni poranek w audycji dla dzieci „Jasiek” (Radio Lublin). Z radością odwiedza dzieci w przedszkolach, szpitalach, przedstawia swoją poezję i bajki, dzieli się tym, co ma najlepsze — dobrym sercem.

 

Alicja Barton została 1007. Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jest piątą osobą z Lubelszczyzny, która otrzymała to elitarne wyróżnienie. W tym szczególnym wydarzeniu towarzyszyła pani Alicji delegacja naszych bibliotekarzy: Ewelina Czajkowska, Katarzyna Kapek, Luiza Kawka, Grażyna Kłos i Agnieszka Sobczak. W imieniu wszystkich pracowników przekazaliśmy serdeczne gratulacje.

 

Na czwartkowej uroczystości pani Ala powiedziała, że uśmiech to paszport do szczęścia. Starajmy się o tym pamiętać każdego dnia.

  


 

Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego  obszaru językowego

2017-04-24
 

 

24 kwietnia br. w murach szkoły XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego nauczania w Lublinie, odbył się Finał II Wojewódzkiego Konkursu „Wędrówka po krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego” zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie oraz doradców metodycznych języka angielskiego i niemieckiego miasta Lublin.

Konkurs został objęty honorowym Patronatem przez:
- Ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, Jego Ekscelencję Paula W. Jonesa;
- Ambasadora Austrii w Polsce, Jego Ekscelencję dr Thomasa M. Buchsbauma;
- Konsula Honorowego Republiki Austrii w Lublinie, Pana Piotra Majchrzaka;
- Marszałka Województwa Lubelskiego, Pana Sławomira Sosnowskiego;
- Wojewodę Lubelskiego, Pana dra Przemysława Czarnka;
- Lubelskiego Kuratora Oświaty, Panią Teresę Misiuk;
- Prezydenta Miasta Lublina, Pana dra Krzysztofa Żuka;
- oraz American Corner Lublin.

Tegoroczna edycja konkursu obejmowała 2 kategorie: kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Austrii, a jego adresatami byli uczniowie gimnazjów z województwa lubelskiego.

Głównym celem konkursu było rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania krajami anglo- i niemieckojęzycznymi, propagowanie wychowania proeuropejskiego, rozbudzanie otwartości na inne kultury i krzewienie ducha tolerancji i szacunku. W trójetapowch zmaganiach gimnazjaliści odpowiadali na pytania dotyczące geografii, historii, kultury oraz współczesnych wydarzeń, które miały miejsce w Austrii i Stanach Zjednoczonych. Zakres wymaganej wiedzy obejmował także podstawowe wiadomości o symbolach narodowych, walucie, najatrakcyjniejszych obiektach zabytkowych, a także słynnych postaciach polityki, kultury, filmu, sportu, muzyki i sztuki. Uczestnicy musieli się również wykazać znajomością najważniejszych świąt i zwyczajów z nimi związanych, w tym także potraw i narodowych i regionalnych instrumentów muzycznych.

Wspaniałe nagrody dla wszystkich 36 Finalistów z 9 zespołów w każdej kategorii, którzy wzięli udział w ostatnim etapie konkursu, w tym również 12 laureatów I, II i III miejsca w obydwu kategoriach oraz nauczycieli, którzy przygotowali ich do konkursu, ufundowali nasi Patroni wraz z wydawnictwami językowymi: Oxford University Press, Macmillan Education i Pearson. 

Eliminacje konkursowe rozpoczęły się, po oficjalnym przywitaniu uczestników oraz zaproszonych Gości i Sponsorów nagród, które wygłosiła w imieniu Pani Dyrektor XXIII LO Moniki Wrony – Pani Wicedyrektor Dorota Szendała.

Etap wojewódzki, czyli Finał konkursu składał się z 2 rund oraz dogrywki, w wyniku której wyłoniono trzy najlepsze zespoły w kategorii kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Austrii. Po raz pierwszy dogrywka polegała na rozwiązaniu internetowego quizu zamieszczonego na platformie Quizizz. O zwycięstwie przesądziły uzyskane punkty oraz szybkość, z jaką poszczególne zespoły rozwiązały zadania. 
I tak w kategorii kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych zwyciężyły Gabriela Kozak i Łucja Komsta z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Abramowie. II miejsce zdobyli Julia Włosek i Adam Adamczuk z Gimnazjum im. Elwiro Michała Andriollego w Nałęczowie, a zdobywcami III miejsca zostały Julia Parcheta i Joanna Gał z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku. 

W kategorii kultura i realioznawstwo Republiki Austrii uczestniczyło 9 zespołów uczniowskich. Po raz kolejny zwyciężył zespół z Niepublicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Zofiówce w składzie: Julia Jabłoniec i Patrycja Rzepecka. II miejsce zdobyli gimnazjaliści: Adrian Grządka i Michał Żaba z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Kraśniku, a III miejsce wywalczyła drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Zespole Szkół w Przybysławicach - Diana Pikul i Mikołaj Muzyka.

Podsumowanie wyników odbyło się w obecności licznego grona zaproszonych gości. Galę finałową zaszczycili swoją obecnością Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie, Pan Piotr Majchrzak oraz reprezentujący Lubelskie Kuruatorium Oświaty - starszy wizytator Pan Jan Rećko. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele Prezydenta Lublina i innych instytucji oświatowych, a także reprezentanci wydawnictw językowych w osobie Małgorzaty Warmińskiej-Marczak z Oxford University Press i Marzeny Jankowskiej-Buszta z Pearson.

W części artystycznej wystąpili uczniowie lubelskich szkół: XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego nauczania w Lublinie - Paulina Duda z kl. 2h wraz z koleżanką Agatą Jackowską z kl. 3h Gimnazjum nr 10 im. ks. J. Twardowskiego, w impresji baletowej do piosenki austriackiego zespołu The Makemakes, który reprezentował Austrię w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu oraz Sara Kamińska z kl. 3c, która wraz z partnerem Szymonem Tyburkiem ze Szkoły Tańca Lider, zatańczyła pięknego walca wiedeńskiego. Mogliśmy podziwiać również taniec współczesny, którego kolebką są Stany Zjednoczone – a mianowicie break dance w wykonaniu Patryka Jaworskiego z kl. 1b Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K.K.Baczyńskiego w Lublinie.
Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwali asystenci z klasy 2h i 1f XXIII Liceum Ogólnokształcącego, którym składamy serdeczne podziękowania w imieniu organizatorów konkursu.

Fotorelację z Finału Konkursu wykonała Natalia Pasternak z kl. 2h, a nieocenionego wsparcia technicznego udzielili Panowie: Władysław Bicz z XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie oraz Łukasz Chojnacki, Marcin Szostek i Piotr Wiechnik z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań dziękujemy za udział, Laureatom i ich nauczycielom - mentorom raz jeszcze gorąco gratulujemy! Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Mamy nadzieję, że kolejna, trzecia już edycja konkursu cieszyć się będzie podobnym, a nawet jeszcze większym zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej. Bezcenne doświadczenie nabywane przez uczniów podczas uczestnictwa w konkursach przyczynia się do dalszego kształcenia kulturowego - poszerzania wiedzy o kulturze krajów nie tylko europejskich oraz nabywania kompetencji językowych, a także umiejętności współpracy w grupie. Udział w turniejach, olimpiadach i konkursach umożliwia sprawdzenie umiejętnego korzystania ze swojej wiedzy i wykazanie się różnorodnymi umiejętnościami.

Galeria zdjęć

 

Wyniki Finału

Kategoria:  Kultura i realioznawstwo Republiki Austrii

Kategoria: Kultura i realioznawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki

 

 


Półfinały Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników 2017-04-21
 

 

21 kwietnia odbyły się w naszej Bibliotece półfinały Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Głównym celem projektu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin, angażowanie dzieci i rodziców do wspólnego czytania.


Finał konkursu odbędzie się w Katowicach 27 maja 2017 r.

galeria zdjęć 

 


 

Wędrówka szlakiem lubelskiego Śródmieścia  2017-04-13
 

 

 

18 kwietnia 2017 r. w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne z cyklu Dzielnice naszego miasta. Zajęcia przeprowadziła Pani Edyta Tomaszek – nauczyciel bibliotekarz Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. W trakcie prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, Seniorzy mieli możliwość odbycia wirtualnej „wędrówki szlakiem lubelskiego Śródmieścia”. W spotkaniu uczestniczyła kierowniczka placówki, Pani Lilia Potonia, także arteterapeutka i prezes Stowarzyszenia Terraz Senioras.

 

Pani Edyta Tomaszek spotkała się z miłym i serdecznym przyjęciem ze strony podopiecznych Centrum, którzy chętnie dzielili się własnymi wspomnieniami związanymi z przeszłością Koziego Grodu. Refleksje i wnioski płynące z tych rozmów pokazują, że obraz dawnego Lublina jest wciąż żywy w ludzkiej pamięci.

 

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejną prezentację o dzielnicach Lublina, tym razem dotyczącą dziejów Wrotkowa i Zemborzyc. Zajęcia odbędą się 23 maja 2017 r. o godz. 14.30 w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów przy ul. Nałkowskich 114.

 

Cykliczne zajęcia na temat dzielnic naszego miasta prowadzone przez pracowników Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW wpisują się w program obchodów 700-lecia Lublina.

   

 

 


Co czytają znani Polacy?  2017-04-13
 

 

10 kwietnia 2017 r. Pan Marcin Szostek – nauczyciel Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie został zaproszony do Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 (w Zespole Ośrodków Wsparcia) w Lublinie, aby przeprowadzić dla podopiecznych Centrum zajęcia o charakterze edukacyjnym. Co czytają znani Polacy? - prelekcja połączona z prezentacją multimedialną i muzyczną spotkała się z  dużym zainteresowaniem Seniorów, czego przejawem była ożywiona dyskusja i wiele pytań zadawanych przez słuchaczy po jej zakończeniu. Seniorzy mieli możliwość odsłuchania kilku ciekawych wywiadów z artystami, sportowcami, pisarzami, które przeprowadził Pan Marcin Szostek w ramach swojej działalności dziennikarskiej w Radiu Świdnik. Na spotkaniu obecna była kierowniczka placówki, Pani Agata Kowalczyk, która nieustannie dba o aktywizację i rozwój zainteresowań podopiecznych Centrum.

 

Pan Marcin Szostek spotkał się z miłym i serdecznym przyjęciem. Po zakończeniu spotkania Seniorzy z dumą dzielili się swoimi dokonaniami plastycznymi (obrazy wyklejane, grafika, collage) wykonanymi podczas zajęć edukacyjno-aktywizujących, które zdobią wnętrza Placówki.

 

Zajęcia prowadzone przez bibliotekarzy PBW w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 w Lublinie odbywają się cyklicznie już od 2009 roku.

     

   

 

   

 


Podsumowanie konferencji  2017-04-04
 

 

Wojewódzka konferencja "Upowszechnianie czytelnictwa i rozwój kompetencji czytelniczych" odbyła się 5 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Jej organizatorzy: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego Lublinie. Konferencja dla nauczycieli biblioteki szkolnej i przedmiotów humanistycznych.

 

Współorganizatorzy Konferencji: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów (SNaP), Zakład Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych UMCS, Katedra Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL JP II, Zespół Szkół Ekonomicznych im. A i J. Vetterów w Lublinie, Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, Gimnazjum nr 1 w Lublinie, Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A.Krąpca OP w Lublinie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego Filia nr 31 w Lublinie.

 

Konferencja pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Lublina.

 

link do relacji Spotkanie z muzykiem Piotrkiem „The Ceez” Okrasą 2017-04-09
 

 

 

 

4 kwietnia 2017 r. w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się dwa spotkania z Piotrem „The Ceez” Okrasą pod hasłem The Ceez – „O chłopcu polskim” – muzyczna opowieść o życiu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pisana wierszami poety. Otwarcia imprezy dokonała Dyrektor PBW – Pani Barbara Rzeszutko.

 

Pomysłodawcą i organizatorem spotkań z artystą był – Pan Marcin Szostek, nauczyciel Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW, prywatnie pasjonat muzyki i założyciel internetowego Radia Świdnik. Pan M. Szostek jest także koordynatorem projektu The Ceez - „O chłopcu polskim”, który obejmuje wszelkie działania związane z promocją płyty.

 

Celem przedsięwzięcia w PBW była chęć zaprezentowania pasji i zainteresowań artystycznych głównego bohatera wydarzenia. Piotr „The Ceez” Okrasa to wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent. Jego muzyka to kompilacja doświadczeń wynikających z pracy z artystami z całego świata. The Ceez jest wszechstronnym muzykiem, który przez swoje różnorodne doświadczenia odnajduje się w wielu gatunkach - od subtelnego jazz-rocka poprzez mocny grunge rock, funky, R&B i muzykę filmową tworzoną w Los Angeles, aż po art-metal. Za album „Introspection” nagrany z zespołem The Maension w 2008 r. nagrodzony został na LAMA (Los Angeles Music Awards), zdobywając tytuł The Best Hollywood Rock Band.

 

Podczas spotkań The Ceez promował swoją solową płytę  „O chłopcu polskim”, która pojawi się na polskim rynku muzycznym późną wiosną. Wydawcą krążka jest Polskie Radio, a patronem medialnym Telewizja Polska.

 

Wokalista opowiadał o swojej fascynacji poezją K. K. Baczyńskiego oraz o współpracy z muzykami z całego świata. Wypowiedzi artysty były przeplatane utworami w jego wykonaniu. The Ceez przedstawił także ofertę trasy koncertowej po szkołach z materiałem z najnowszej płyty.

 

Imprezy zostały urozmaicone prezentacją multimedialną, która przybliżyła przebieg kariery muzycznej The Ceez’a. Uczestnicy spotkań mieli okazję zapoznać się z opiniami dziennikarzy, muzyków i poetów na temat twórczości wokalisty oraz wysłuchać pochlebnej recenzji Pana Dariusza Tokarzewskiego –członka zespołu Vox.

 

Muzykowi towarzyszyła wokalistka Patrycja Topajew, która użyczyła swojego głosu do dwóch piosenek z płyty oraz wystąpiła w teledysku do utworu „Słowa do deszczu”. Teledysk jest dostępny w serwisie internetowym YouTube www.youtube.com/watch

 

Na spotkania z artystą przybyli uczniowie z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie z nauczycielką języka polskiego – Panią Beatą Kopycką oraz młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie z polonistkami – Panią Martą Budek i Panią Anną Sprawką-Sotirow.

 

Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili również znani w środowisku literackim świdniccy poeci – Pan Janusz Adamczyk i Pan Karol Gibuła. Swoimi wypowiedziami dotyczącymi muzycznych interpretacji wierszy K. K. Baczyńskiego w wykonaniu The Ceez’a wzbogacili walory artystyczne imprezy.

 

Więcej informacji o muzyku na facebooku:

 

www.facebook.com/The-Ceez-194987977237100/

www.facebook.com/ochlopcupolskim/

 

      

Galeria

 

 


Akademia Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra 2017-04-13
 

 

30 marca 2017 r. w gościnnych progach Teatru Syrena w Warszawie odbyła się III edycja Akademii Dyrektorów Bibliotek IBUK Libra, w której uczestniczyły Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie oraz Ewa Mazurek, kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

link do relacji 


 

II Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej  2017-04-08
 

 

30 marca 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie odbył się II Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN - obok Wojewody Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Uniwersytetu Przyrodniczego (Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii) oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej - sprawowała nad turniejem patronat honorowy.

 

Organizatorem konkursu był SOSW oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin, a partnerem przedsięwzięcia - restauracja „Od Kuchni” Multi Frigo - firma oferująca profesjonalne urządzenia gastronomiczne i chłodnicze.

 

Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej zgromadził ponad 50 młodych adeptów sztuki kulinarnej, z których 27 uczestniczyło w zmaganiach turniejowych. Uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami reprezentowali ośrodki szkolno-wychowawcze z Olbięcina, Hrubieszowa, Karczmisk, Włodawy, Krasnegostawu, Lublina oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową ZDZ w Lublinie - Filia w Kraśniku, a także Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Cycowa.

 

Zdobywcami najwyższych miejsc zostali: Michał Łuczkowski (SOSW nr 1, Lublin), Barbara Piwowarczyk (SOSW nr 1, Lublin), Paweł Dudkowski (SOSW  Krasnymstaw). Laureaci otrzymali sprzęt gastronomiczny ufundowany przez firmę Multi Frigo.

 

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała wyróżniającym się uczestnikom 12 dodatkowych nagród, w tym nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, Panią Barbarę Rzeszutko.

 

Zgodnie z programem, w trakcie Konkursu został przedstawiony wykład „Bakterie w żywności - nasi wrogowie czy przyjaciele” dr inż. Katarzyny Skrzypczak oraz pokaz kulinarny w wykonaniu Pana Bartosza Sadowskiego, szefa kuchni restauracji „Od Kuchni”. Nauczyciele Ośrodka - mgr Agnieszka Najda i  mgr Magdalena Fatyga przedstawiły prelekcję „Przygotowanie uczniów do potrzeb rynku pracy”, po której nastąpiła dyskusja i wymiana doświadczeń wśród uczestników.

 

Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN reprezentowała Pani Luiza Kawka - kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych. 

Link do relacji  

 


Czas radości, czas refleksji. Wystawa plastyczna 2017-04-04
 

 

Wielkanocna atmosfera na dobre zagościła w naszej Bibliotece. Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych uczniów pokazujących piękno Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego wykonali kolorowe palmy i pisanki.


Uczniowie Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie pod kierunkiem Pani Aliny Hładyniuk techniką druku strukturalnego zilustrowali 14 stacji Drogi Krzyżowej przypominając, że Wielkanoc to również święto skupienia i refleksji nad życiem.

galeria zdjęc
 


Patent na zdrowe odżywianie – lekcja w Wydziale Audiowizualnym 2017-04-04
 

 

4 kwietnia 2017 r. w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych naszej Biblioteki gościli uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej nr 50 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. Lekcję Patent na zdrowe odżywianie z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadziła Pani Luiza Kawka - kierownik Wydziału. Dzieci zapoznały się z zasadami racjonalnego odżywiania czyli „co należy jeść, aby zdrowym być”. Uczniowie poznali też złotą zasadę która mówi, że należy dostosować dietę do trybu życia. W kolejnej części zajęć dzieci dowiedziały się, że przyrządzanie posiłków może być bardzo interesującym i kreatywnym zajęciem, jednak trzeba pamiętać o kilku środkach ostrożności.

 

Lekcja została urozmaicona o ciekawe zajęcia plastyczne. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć piramidę żywieniową z wyciętych elementów graficznych – produktów żywnościowych, a następnie nazwać poszczególne jej piętra. Maluchy świetnie sobie poradziły z tym wyzwaniem, a we wszystkich pracach przejawiała się spora inwencja twórcza.

 

Po zakończeniu zajęć dzieci miały okazję obejrzeć materiały audiowizualne znajdując się w Wydziale. Szczególne zainteresowanie wzbudziły przezrocza (slajdy) - obrazy fotograficzne na przezroczystym materiale (dawniej wyłącznie światłoczułym), które możemy oglądać pod światło lub wyświetlać na ekranie i ścianie za pomocą diaskopu (rzutnika).

 

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

 

  

 

Galeria

 


Od płyty winylowej do mp3  2017-04-04
 

 

22 marca 2017 r. w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyła się lekcja Od płyty winylowej do mp3. Aparaty i nośniki do rejestracji i odtwarzania dźwięku dla uczniów klas IV, V, IV Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie. Zajęcia z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat historii urządzeń do zapisywania i odtwarzania dźwięku przeprowadził Pan Marcin Szostek – nauczyciel Wydziału Audiowizualnego. Lekcja połączona była z pokazem sprzętu grającego: gramofonu, magnetofonu szpulowego, magnetofonu kasetowego, dyktafonu, walkmana, discmana, odtwarzacza mp3. W trakcie spotkania młodzież zapoznała się także ze zbiorami audiowizualnymi znajdującymi się w Wydziale, o których opowiedziała Pani Luiza Kawka - kierownik Wydziału.  

Zajęcia odbyły się w ramach wycieczki zorganizowanej w nagrodę dla uczestników III Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”. Głównym celem Konkursu jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Wizyta w naszej Bibliotece zakończyła się uroczystym rozdaniem dyplomów laureatom I etapu Konkursu. Najlepsze uczennice zdobyły 10 sprawności czytelniczych. Koordynatorem projektu w bibliotece szkolnej SP nr 31 w Lublinie była Pani Paulina Dziurdzia – nauczyciel bibliotekarz.

 

  

 

galeria zdjęć 


Czytanie jest przygodą 2017-04-04
 

 


Finał  III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego 
o Twórczości Kornela Makuszyńskiego „Czytanie jest przygodą”

Podsumowanie III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o Twórczości Kornela Makuszyńskiego „Czytanie jest przygodą”, na który w tym roku wpłynęło niemal 500 prac z całej Polski,  odbyło się 31 marca 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie. Współorganizatorem konkursu była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. Na galę przybyło wielu Gości, niektórzy z laureatów konkursu pokonali setki kilometrów. Bibliotekę reprezentowały: Barbara Rzeszutko - dyrektor PBW oraz Aneta Głowacka.

Podczas uroczystości wystąpił chór szkolny, a świetlicowy teatr "Smoczek" zaprezentował przedstawienie kukiełkowe. 

W serdecznej atmosferze mówiono o znaczeniu czytania książek przez dzieci i odwoływania się do wielkich autorytetów polskiej literatury, w tym oczywiście do twórczości Kornela Makuszyńskiego. Ważną rolę edukacyjną i wychowawczą konkursu w przysłanym liście gratulacyjnym podkreślił Rzecznik Praw Dziecka, jeden z patronów honorowych tego przedsięwzięcia.

 

Galeria


Lekcja w Mediotece Języka Niemieckiego  2017-03-21
 

21 marca 2017 r. w Mediotece Języka Niemieckiego Goethe-Institut znajdującej się przy Wydziale Zbiorów Audiowizualnych naszej Biblioteki gościli uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz klasy I gimnazjum z Zespołu Szkół im. Gen. Franciszka Kleeberga w Woli Gułowskiej. Kierownik Wydziału -  Pani Luiza Kawka zaprezentowała bogate zbiory Wydziału, zarówno na nowoczesnych nośnikach, jak i zbiory archiwalne: fotosy, przeźrocza, płyty winylowe.  Pod kierunkiem Pani Małgorzaty Bernat – nauczycielki języka niemieckiego młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe. Do zajęć wykorzystane zostały najnowsze materiały dydaktyczne do nauki języka niemieckiego znajdujące się w zbiorach Medioteki m.in.  gry edukacyjne Quick Buzz i Die freche Sprech-Hexe, kostki Blanko-Würfel oraz piłki Hands On Lernspielball. Po zakończeniu zajęć uczniowie udali się na wycieczkę po Bibliotece, którą poprowadziła Pani Ewelina Czajkowska – nauczyciel Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW.

 

  „Połamać pióro II” – relacja z konkursu ortograficznego 2017-03-20
 

 

10 marca 2017 r. w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS odbył się konkurs ortograficzny „Połamać pióro II” zorganizowany przez członków studencko-doktoranckiego Koła Młodych Dydaktyków pod opieką dr Beaty Jarosz z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych.

Na spotkaniu byli obecni: prodziekan Wydziału Humanistycznego – prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej – dr hab. Arkadiusz Bagłajewski oraz dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie będącej patronem honorowym konkursu – Barbara Rzeszutko.

Relacja z konkursu 


Szkolny mistrz czytelnictwa - konkurs 2017-03-15
 

 

7 marca 2016 r. w czytelni Gimnazjum nr 1 odbył się konkurs pt. „Szkolny mistrz czytelnictwa” dla klas II i III organizowany przez nauczycieli bibliotekarzy we współpracy z nauczycielami języka polskiego i wychowawcami klas. W tym roku wzięło w nim udział 29 uczniów.

 

Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa, poszerzanie wiedzy ze znajomości wybranych lektur omawianych na lekcjach języka polskiego oraz utrwalenie wiadomości przed egzaminem gimnazjalnym. Autorem testu jest pani Ewa Cydejko – nauczyciel polonista, natomiast koordynatorem konkursu pani Jadwiga Witkowska–Kunach – nauczyciel bibliotekarz.

 

Honorowy patronat nad konkursem objęła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. 

Link do relacji


Dzielnice Lublina - spotkanie w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów 2017-03-15
 

 

14 marca 2017 r. Luiza Kawka – kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie gościła w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów (w Zespole Ośrodków Wsparcia) w Lublinie. Dla podopiecznych Centrum przeprowadziła zajęcia o charakterze edukacyjnym pt. Dzielnice naszego miasta. W trakcie prelekcji, połączonej z prezentacją multimedialną, Seniorzy mieli możliwość poznania ciekawej historii wybranych dzielnic Lublina – Czechowa, Bronowic i Tatar. Na spotkaniu obecna była kierowniczka placówki, Pani Lilia Potonia

Pani Luiza Kawka spotkała się z miłym i serdecznym przyjęciem ze strony podopiecznych Centrum, którzy chętnie dzielili się własnymi wspomnieniami związanymi z Lublinem, jakiego dziś już nie ma. 

Cykliczne zajęcia na temat dzielnic naszego miasta prowadzone przez pracowników Wydziału Zbiorów Audiowizualnych PBW wpisują się w program obchodów 700-lecia Lublina.

Z myślą o Seniorach przygotowaliśmy już kolejną prezentację pt. Wędrówka szlakiem lubelskiego Śródmieścia. Zajęcia odbędą się 18 kwietnia 2017 r. o godz. 14.30 w Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów przy ul. Nałkowskich 114. 

Centrum Aktywizacji i Rozwoju Seniorów w Lublinie działa już od kilkunastu lat. W każdym miesiącu Centrum przygotowuje spotkania i zajęcia, w których bezpłatnie mogą wziąć udział mieszkańcy Lublina po 55. roku życia. Tematyka spotkań jest różnorodna – ale zawsze dostosowana do potrzeb i zainteresowań Seniorów.

 

 


Kazimierz Dolny w malarstwie i fotografii osób niepełnosprawnych.  2017-03-14
 

 

Od początku 2017 r. czytelnicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie mają okazję  oglądania kolekcji prac malarskich i fotograficznych uczestników działań Środowiskowego Domu Samopomocy „Absolwent” przy al. Spółdzielczości Pracy 65 w Lublinie.  Jest to druga wystawa urządzona w Bibliotece dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Błaszczak, kierownika placówki,  oraz Pani Magdaleny Olszewskiej - opiekuna artystycznego. Autorami prezentowanych dzieł są młode osoby niepełnosprawne. Dzięki ekspozycji Biblioteka stała się swego rodzaju galerią sztuki.

 

Eksponowane prace są efektem realizacji jednego z projektów Stowarzyszenia Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Lublinie - organizacji pozarządowej  działającej na rzecz osób niepełnosprawnych. 

 

Elementem  projektu „Nakręceni pozytywnie, twórczo i aktywnie” – zadania dofinansowanego przez Województwo Lubelskie -  był wyjazd plenerowy do Kazimierza Dolnego,  miasta inspiracji dla wielu plastyków, malarzy. W wyniku pleneru powstało kilkadziesiąt budzących zachwyt barwnych fotogramów i prac malarskich. W większości są to  indywidualne wizje Kazimierza Dolnego, ukazanego zarówno poprzez ciekawe detale architektoniczne, jak i szerokie  malarskie panoramy miasta i jego okolic.

 

Prace rozmieszczone są w kilku miejscach Biblioteki. Większość z nich podziwiać można w wydziałach udostępniania zbiorów. Trzon kolekcji, obrazy akrylowe na płótnie, eksponujemy w Czytelni i Wydziale Informacji i Informatyzacji, a kolorowe fotografie dużego formatu - w Mediotece Języka Niemieckiego. Wystawione są także na półpiętrach, w miejscach dostępnych dla czytelników PBW. 

Sympatyków malarstwa i fotografii zapraszamy do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w godz. 8:00-19:00, już tylko do końca marca 2017 r.

Mając na uwadze, iż Środowiskowy Dom Samopomocy „Absolwent” jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie miejscem otwartym, przyjaznym i bezpiecznym jak rodzinny dom, a utrzymującym się między innymi z darowizn, zachęcamy do wsparcia jego działalności poprzez przekazanie 1% podatku:

Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 
w Lublinie al. Spółdzielczości Pracy 65, 20-147 Lublin

KRS 0000173463                  Nr konta: 90 1240 5497 1111 0000 5012 5489

 

Galeria zdjęć

 

 

 Wernisaż prac artystycznych młodzieży SOSW 2017-03-10
 

9 marca 2017 r. w Galerii na piętrze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac artystycznych młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Otwarcia wystawy dokonali dyrektorzy obu placówek - Pani Barbara Rzeszutko (PBW) oraz Pani Iwona Majewska (SOSW).


Na uroczystości obecni byli również: Pani Barbara Białkowska - Wicedyrektor SOSW, Pani Jadwiga Witkowska-Kunach - doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy lubelskich, pracownicy Biblioteki, nauczyciele i młodzież Ośrodka.


Pomysłodawczyniami i głównymi organizatorkami wystawy w PBW były nauczycielki - polonistka i bibliotekarz szkolny, Pani Anna Sprawka-Sotirow oraz nauczycielka języka polskiego, Pani Ewa Kożuszek. Głównym celem tego przedsięwzięcia była chęć szerszego zaprezentowania pasji, zainteresowań i fascynacji artystycznych młodzieży SOSW.


Na początku imprezy odbyła się projekcja krótkiego filmu zrealizowanego w Szkolnym Kole Audio-Video pod kierownictwem nauczycielki Pani Elżbiety Czyżewskiej. Uczniowska etiuda, swoisty „autoportret” Specjalnego Ośrodka ukazywała uczącą się tam młodzież, działające koła zainteresowań, pracownie, kierunki nauczanych specjalności i zawodów.


Najważniejszymi gośćmi imprezy byli autorzy prezentowanych dzieł, tj. młodzież SOSW. W temat wystawy wprowadziły zgromadzonych fragmenty manifestu artystycznego Stanisława Przybyszewskiego pt. „Confiteor” oraz słynny wiersz Kazimierza Przerwy–Tetmajera pt. „Eviva l`arte!” w interpretacji Rafała Zygmunta. Kilkoro z młodych twórców pokrótce opowiedziało o procesie tworzenia swoich dzieł, o inspiracjach, pomysłach, o trudnościach związanych z posługiwaniem się wybranymi przez siebie poszczególnymi technikami plastycznymi. Rafał Ugarenko omówił prace plastyczne, Piotr Ciechomski zaprezentował twórczość poetycką i gazetkę szkolną ”Wyścigowa 31”, a Natalia Zagojska - prace powstałe w internacie w Pracowni rękodzieła. Mateusz Kuprianowicz, członek Szkolnego Koła Audio-Video, zdradził swoje marzenia o karierze operatora filmowego, a Dawid Stadnik technologię wykonywania efektownych prac introligatorskich. Patrycja Zamoryn pokazała przybyłym swoje rysunki: portret kobiety i szkice zwierząt. Silnych wzruszeń dostarczył słuchaczom Jarek Mitrus, recytując swój wiersz pt. „Niepodległa”.


Wśród eksponowanych na wystawie prac były teksty wierszy nagrodzonych w konkursach poetyckich, ciekawe fotografie o tematyce przyrodniczej, efektowne przedmioty zdobione techniką découpage’u, biżuteria, prace rękodzielnicze wykonane techniką coulingu i orgiami oraz inne prace z papieru i bibuły. Były to m.in. efekty działających w Ośrodku uczniowskich kół zainteresowań. Te niezwykłe, zaskakujące dzieła stworzone zostały z kartonowych pudełek, pustych opakowań, i wielu innych codziennych przedmiotów. We wszystkich pracach przejawiała się spora inwencja twórcza ich autorów, ale także duży wysiłek nauczycieli - uczących młodzież podstaw technik malarskich, rysunkowych, graficznych, ale także polonistów pracujących z uczniami uzdolnionymi literacko.


Kolejną część imprezy stanowiła wycieczka edukacyjna po Bibliotece. Młodzi goście zostali oprowadzeni i zapoznani z pracami poszczególnych wydziałów. Najciekawszym okazał się Wydział Zbiorów Audiowizualnych. Zainteresował młodzież imponującym zbiorem płyt winylowych oraz możliwością obejrzenia starego sprzętu analogowego (magnetofon szpulowy, adapter).


Współorganizatorkami spotkania z ramienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej była Pani Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji oraz Pani Luiza Kawka - kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych.


Czas trwania wystawy: 9-31 marca 2017 r.

galeria zdjęć

 

Habit i miecz, czyli o Krzyżakach Henryka Sienkiewicza

2017-03-07

23 lutego 2017 r. w Gimnazjum nr 1 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Dobrej Książki. Uczestniczyło w nim 7 klas: 2a, 2b, 2c, 2d, 3d i 3c, a prowadziła je  pani Joanna Tarasiewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej

Link do wydarzenia 

 

 

 

 
 

PBW na Targach Edukacyjnych

2017-02-21

W dniach 16-17 lutego 2017 r. nasza Biblioteka wzięła udział w XIII edycji Targów Edukacyjnych w Lublinie. Stoisko prezentowało zbiory PBW - książki, czasopisma, pomoce multimedialne oraz usługi edukacyjne. Dziękujemy za zainteresowanie ofertą Biblioteki i odwiedzenie naszego stoiska.

galeria zdjęć

 

 Warsztaty dla germanistów

2017-02-21

 18 lutego 2017 r. w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki im. KEN w Lublinie odbyły się zajęcia w ramach programu Fokus Grundschule, które prowadziła pani Agnieszka Krajewska – trener Goethe-Institut Warschau. Warsztaty metodyczne Neue Medien im DaF-Unterricht für Jugendliche und Kinder (Nowe media w nauczaniu dzieci i młodzieży) dedykowane były nauczycielom germanistom. Spotkanie zgromadziło 16 nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Lublina i regionu lubelskiego oraz nauczycieli uczelni wyższych i szkół językowych. Uczestnicy spotkania doskonalili swoje kompetencje zawodowe oraz poznali metodyczno-technologiczne innowacje w nauczaniu języka niemieckiego.

 

Pani A. Krajewska prowadziła warsztaty przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych form nauczania, które aktywizowały uczestników do wspólnej pracy. Zajęcia realizowane były również przy pomocy urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów. Nauczyciele zgromadzeni w grupach czteroosobowych korzystali także z materiałów dydaktycznych znajdujących się w Mediotece Języka Niemieckiego Goethe Institut. Warsztaty przebiegały w przyjaznej i twórczej atmosferze.

 

W warsztatach uczestniczyła pani Wiesława Wąsik – doradca metodyczny języka niemieckiego, która prowadzi w naszej Bibliotece konsultacje dla nauczycieli germanistów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

Po zakończeniu zajęć nauczyciele odwiedzili Mediotekę Języka Niemieckiego Goethe Institut oraz Wydział Zbiorów Audiowizualnych. Pod kierunkiem pani W. Wąsik uczestnicy spotkania obejrzeli kolekcję książek i czasopism metodycznych oraz zapoznali się ze zbiorem pomocy dydaktycznych do nauki języka niemieckiego. Następnie Pani Luiza Kawka – kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych przedstawiła nauczycielom ofertę edukacyjną Wydziału.

 

Galeria

Film

 

Inauguracja Roku Josepha Conrada  2017-01-15
 

 2017 jest Rokiem Josepha Conrada - Korzeniowskiego. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie zainaugurowała  obchody ekspozycją w gablocie w  holu. Ekspozycja poświęcona twórcy „Jądra  ciemności”, „Lorda Jima”, „Nostromo”, „Tajnego agenta”, „W oczach Zachodu” apologizuje głównie tematykę psychologiczno-moralną.

 

 Ze wszystkich pisarzy, jakich wydała Polska, Joseph Conrad - Korzeniowski był pisarzem najbardziej europejskim. Ten polski szlachcic - brytyjski pisarz i żeglarz, był człowiekiem trzech kultur: polskiej, francuskiej i angielskiej.  Uznany jest za jednego z najwybitniejszych stylistów w angielskiej literaturze oraz nowatorów prozy powieściowej. Powieść „Jądro ciemności” jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury nowoczesnej, analizowanym przez miliony studentów na całym świecie i przetwarzanym w postaci filmów. 

 
Conradowi udało się opanować do perfekcji angielską pisownię, składnię i gramatykę, chociaż do końca życia mówił po angielsku z bardzo silnym obcym akcentem, trochę polskim, trochę francuskim. Znał doskonale język francuski i historię Francji. Akcja jego utworów rozgrywa się częściej we Francji, niż w Anglii. Jego życie  upłynęło pod znakiem morza i książek. Podróże wynikały z poświęcenia się marynarce już od siedemnastego roku życia.

 

Poruszał się swobodnie po obszarach wielu  innych kultur europejskich. Według niego „Sztuka to wielkie ucho i wielkie oko świata: słyszy i widzi - i ma zawstydzić, drażnić, budzić sumienie”.  Niemal wszystkie jego dzieła poruszają temat moralności jednostki lub zbiorowości ludzkiej. Są one przesiąknięte aktami tchórzostwa, okrucieństwa, strachu, niezrozumienia, zachłanności. Dzieje się tak, ponieważ dla Conrada „literatura jest historią ludzką”. Z własnej ojczyzny wyniósł znajomość naszej literatury, przede wszystkim wielkich romantyków - jego ulubionym poetą był Słowacki, "dusza polskości", jak go określił, a także typowe motywy wierności, zdrady, odwagi, obowiązku i honoru.

Był synem Apollona Korzeniowskiego, poety, tłumacza i wybitnego działacza niepodległościowego. W dzieciństwie (1862-67) dzielił z rodzicami zesłanie  do Wołogdy, w północnej Rosji. W wieku dwunastu lat przyszły pisarz został sierotą. Chociaż z Polski wyjechał szybko, to nie stracił kontaktu z rodakami, a przede wszystkim nie utracił zainteresowania swoją ojczyzną. Syn polskich patriotów, zesłańców syberyjskich bardzo bolał nad faktem braku niepodległości swojej ojczyzny. Miał wyrzuty sumienia, że żyje z daleka od niej. W 1916 r. ogłosił „Notę w sprawie polskiej”, w której postulował odbudowę Polski pod protektoratem Wielkiej Brytanii i Francji. Kiedy Polska odzyskała niepodległość w roku 1918, napisał pełne przejęcia szkice o "zbrodni rozbiorów" i odbudowie państwa polskiego. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 r., apelował gorąco o udzielenie jej pomocy.

 

Rok 2017 będzie okresem refleksji nad tym, co Joseph Conrad - Korzeniowski wniósł  do cywilizacji europejskiej, oraz dlaczego jego postać i  twórczość ważna  jest dla nas, Polaków.

 


Niezgodna-Divergent - prace 2017-01-14
 

 


Zapraszamy do oglądania w "Galerii na piętrze" prac powstałych w trakcie imprezy czytelniczo-językowej "Niezgodna-Divergent". Impreza odbyła się w Gimnazjum nr 3 im. im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie.


"Niezgodna" to tytuł pierwszej części bestselerowego cyklu Veroniki Roth, opowiadającego o przygodach szesnastoletniej Beatrice Prior, która zostawia swoją rodzinną frakcję–Altruizm i wstępuje w szeregi Nieustraszonych. Cykl porównywany do Igrzysk śmierci przyniósł autorce sławę i uznanie czytelników.


galeria zdjęć


„Niezgodna-Divergent" 2017-01-04
 

 

19 grudnia 2016 w Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie odbył się konkurs czytelniczo-językowy dotyczący znajomości książki „Niezgodna-Divergent” – I części cyklu powieściowego Veroniki  Roth oraz okoliczności powstania powieści, biografii autorki i znajomości filmowej ekranizacji pierwszej części.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka była partnerem i współorganizatorem tego niezwykle ciekawego wydarzenia.

Konkurs składał się z trzech części: czytelniczej, językowej i plastycznej. Dodatkowo  drużyny mogły otrzymać punkty, o ile przebrały się za wybranego bohatera książki lub przygotowując oryginalny gadżet promujący książkę „Niezgodna”.

Kogo nazywano bezfrakcyjnymi i jaki był ich symbol? Kim był Marcus Eaton? Kto zagrał w ekranizacji rolę Tris i w jakich butach Veronika Roth chodzi na spacery?

Pytania nie były łatwe, ale uczestnicy poradzili sobie z nimi bez problemu.

W efekcie końcowym I miejsce zdobyły uczennice z Gimnazjum nr 26 im. Józefa I. Kraszewskiego w Lublinie, II miejsce przypadło uczennicom z Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie, III miejsce zdobyli również gimnazjaliści z Gimnazjum nr 26.

galeria zdjęć


Pierwsze kroki ku patriotyzmowi  2017-01-03
 

 

W gablotach wystawienniczych w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie obejrzeć można miniekspozycję Na tropie historii. Jest to wystawka wybranych prac dzieci z lubelskich przedszkoli - Przedszkola nr 25, Przedszkola nr 85, Przedszkola nr 64 oraz z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. Marii Konopnickiej w Puławach.

 

Prace dzieci to jeden z wielu efektów wdrożenia Jesiennej Akademii Korpusu Ochrony Pamięci – jednego z programów fundacji Normalna Kultura.

 

Wykonane prace przedstawiają ważne postacie z historii Lublina i Lubelszczyzny oraz wytwory ich talentów i umiejętności. Znalazły się tu m.in. podobizny lubelskich przemysłowców, twórców słynnych lubelskich marek - przedsiębiorcy Wilhelma Hessa, założyciela lubelskiego zakładu naprawy i budowy wag oraz inż. Mieczysława Wolskiego - założyciela Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych „Wolski i S-ka”.

 

Inne rysunki przedszkolaków inspirowane były historią lubelskiego przemysłu. Przykładem – obrazek popularnego samochodu dostawczego Żuk, którego konstruktorem był inż. Stanisław Tański. Pojazd ten produkowany był w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie i przez wiele lat był jednym z produktów, z którym najbardziej kojarzone było nasze miasto.

 

Fundacja Normalna Kultura działa na terenie wschodniej Polski w obszarze kultury i edukacji. Chce dotrzeć do ludzi młodych, także do dzieci, dać im wzorce postaw ludzi, którzy czuli się Polakami i czynnie pracowali dla dobra swojej lokalnej, a pośrednio i ogólnopolskiej wspólnoty. Fundacja propaguje rozumną dumę z polskości i wizję wielkich możliwości wynikających z polskiego potencjału.

 

Proces wychowania patriotycznego jest procesem złożonym i wymaga długotrwałego oddziaływania, dlatego rozpocząć go należy możliwie wcześnie.

Podstawowym celem wychowania przedszkolnego w tym zakresie, zgodnie z podstawą programową, jest „kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej”.

 

Wystawkę oglądać można w styczniu w godz. 8:00-19:30.

 

galeria zdjęć