Wydarzenia 2018


 

Dzień Nowych Technologii w PBW 2018-03-21

21 marca 2018 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie obchodziła ogólnopolski Dzień Nowych Technologii w Edukacji, który zgodnie z założeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej miał na celu promowanie nowoczesnych technologii wspierających naukę.  Do udziału w wydarzeniu Biblioteka zaprosiła uczniów, rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy.

W ramach programu zaproponowano: pokazy dla uczniów z robotyki i programowania, szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy „Deskryptory Biblioteki Narodowej jako nowy język opracowania zbiorów”, prezentację  pomocy edukacyjnych do nauki języków obcych znajdujących się w zasobach Medioteki Języka Niemieckiego oraz lekcję o zastosowaniu kodów QR.  Zajęcia odbywały równolegle w Czytelni oraz w sali konferencyjnej i Wydziale Zbiorów Audiowizualnych.


galeria zdjęć

film 
 

Relacja
Najbardziej widowiskową częścią spotkania były warsztaty programowania robotów przeprowadzone przez uczniów kasy I i II Zespołu Szkół Elektronicznych z Lublina. Młodzi pasjonaci elektroniki - Mateusz, Wojciech, Przemysław, Rami i Artur, podopieczni nauczyciela informatyki pana Michała Tarnowskiego, dali wspaniały pokaz możliwości nowych technologii. Uczniowie ZSEL zademonstrowali działanie drukarki 3D, model sztucznej ręki i manipulator działający za pomocą sprężonego powietrza (z elementami pneumatyki) oraz model wiatraka – zbudowanych z klocków Lego Technic. Zaprezentowali również makietę i zasadę działania „inteligentnego domu” - sterowanego przez internet za pomocą komórki lub komputera, dzięki zintegrowanym ze sobą czujnikom i detektorom. Elementy makiety zostały zaprojektowane i wykonane samodzielnie przez uczniów poprzez wydruk drukarką 3D.

Demonstracje działania robotów i manipulatorów z klocków okazały się niezwykle ekscytujące dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie. Fascynatami nowych rozwiązań technicznych byli nie tylko chłopcy, ale też dziewczęta, które z  nie mniejszym zainteresowaniem ustawiały się w kolejce do wypróbowania możliwości mini robota i sprawdzenia, jak działają jego pompy, czujniki, przełączniki i dźwignie hydrauliczne podnośnika. Warsztaty przygotowane przez uczniów ZSEL pokazały emocjonujące oblicze IT oraz to, że informatyka może być nie tylko źródłem świetnej zabawy, ale też sposobem na edukacyjną i zawodową przyszłość. Wielu potencjalnych uczniów szkoły średniej dopytywało o warunki naboru oraz nauki w „Elektroniku”.

Warsztaty metodyczne, których tematem był nowy język informacyjno-wyszukiwawczy - Deskryptory Biblioteki Narodowej zgromadziły 22 bibliotekarzy. Podczas spotkania Aneta Głowacka, nauczyciel bibliotekarz Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów zaprezentowała nowe możliwości swobodnego wyszukiwania informacji w katalogach bibliotek za pomocą deskryptorów. Przedstawiła główne zmiany w modelu katalogowania zbiorów z użyciem Deskryptorów BN i efekty wdrożenia tych zmian na przykładzie opracowania książek z literatury pięknej.

Szeroko otworzyła swoje podwoje dla uczniów działająca przy Wydziale Zbiorów Audiowizualnych Medioteka Języka Niemieckiego Goethe Institut, oferująca ciekawe kolekcje pomocy do nauki języka niemieckiego. O piłkach, kostkach, puzzlach, kartach, dzwonkach i ich zastosowaniach w celu łatwiejszego przyswajania języków obcych opowiedziała kierownik Wydziału, Luiza Kawka. Pomoce zostały udostępnione i natychmiast przetestowane. 

Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania i Promocji przeprowadziła lekcję dla uczniów klasy VII SP nr 24. W formie swobodnej zabawy zaznajomiła uczestników z wieloma kreatywnymi i zaskakującymi zastosowaniami kodów QR w codziennym życiu (strony internetowe, dowolny tekst, gry, animacje). Do zabawy kodami przydały się własne smartfony przyniesione przez uczestników.

Podczas obchodów Dnia Nowych Technologii Bibliotekę odwiedził pan Jan Kozioł, kierownik Oddziału Edukacji w Departamencie Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.


 

„Płynie się zawsze do źródeł”. Obchody Światowego Dnia Poezji 2018-03-20

Z okazji Światowego Dnia Poezji Grażyna Kłos i Małgorzata Kozieł z PBW 20.03.2018 r. odwiedziły zaprzyjaźnionych seniorów w Centrum Pobytu Dziennego dla Seniorów nr 3 w Lublinie z prezentacją  „Męstwo wobec bytu” -  o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta.

galeria zdjęć 

 

Relacja

20 marca, w przededniu Światowego Dnia Poezji, którego celem jest zachęcanie do czytania poezji, bibliotekarki PBW Grażyna Kłos i Małgorzata Kozieł aktywnie włączyły się w obchody tego święta, odwiedzając zaprzyjaźnionych seniorów z Centrum Pobytu Dziennego dla Seniorów nr 3 w Lublinie. Na tę okazję przygotowały prezentację o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta pt. „Męstwo wobec bytu”. 

2018 rok  poświęcony jest Herbertowi -  jednemu z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich drugiej połowy XX w. „Na każdy jego wiersz się czekało, każdą kolejną książkę omawiało w gronie miłośników poezji jako wydarzenie artystyczne i moralne wielkiej wagi. Można było ręką zasłonić nad wierszem nazwisko autora, a i tak tekst jego był zawsze rozpoznawalny. Dane mu było mówić głosem własnym, co zdarza się tylko wielkim artystom” (Wisława Szymborska). 

W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce - kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu - kodeksów etycznych jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Hasłem jego życiowej drogi były słowa: „płynie się zawsze do źródeł, pod prąd”. Pozostawał wierny tej dewizie, zarówno w podjęciu trudu płynięcia pod prąd tak zwanych historycznych konieczności, w sprzeciwie wobec „bratania się z silniejszym”,  w wyczuleniu na „głos poniżonych i bitych”, jak i w „upartym poszukiwaniu źródła”.

Spotkanie z seniorami potwierdziło fakt, że choć w tym roku mija już 20. rocznica śmierci poety, to jego wiersze nadal budzą emocje, warte są czytania i rozważania. To nadal poezja żywa i aktualna - ważna nie tylko w postaci „ładnego cytatu”. Wiersze poety takie jak ”Przesłanie Pana Cogito”, „Potęga smaku”  czy  „Raport z oblężonego Miasta”,  zawsze inspirowały  do dyskusji o problemach władzy i losie jednostki uwikłanej w historię.  Podczas spotkania z seniorami również wywiązała się dyskusja  na temat realiów życia w PRL-u i ceną, którą trzeba było płacić za przejawy niezgody na ówczesny ustrój.

Dla uzupełnienia wiedzy o twórcy, bibliotekarki zarekomendowały uczestnikom spotkania pasjonujące książki poświęcone Poecie - biograficzną „Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie” (2002) Joanny Siedleckiej oraz monograficzną „Poeta, czyli człowiek zwielokrotniony. Szkice o Zbigniewie Herbercie” (2004)  Bohdana Urbankowskiego. Są to opowieści o wielkim poecie, ale i człowieku żyjącym w ponurych czasach. 

Bibliotekarki PBW dziękują pani Agacie Kowalczyk, kierowniczce Centrum  za zaproszenie, a państwu seniorom za aktywność w docieraniu do nieodkrytych dotychczas sensów wierszy Poety.   

Życzmy sobie, jako czytelnicy, aby poezja, choć jest krytyczna, niepraktyczna, bezproduktywna, niekomercyjna, indywidualistyczna, wolnomyślicielska, prowokująca i odkrywcza, zapobiegała nadmiernemu sformatowaniu świata i nas samych. /gk/PBW na Targach Edukacyjnych 2018 2018-03-16

15-16 marca 2018 r. bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie - E. Czajkowska, A. Gąsior i P. Wiechnik uczestniczyli w Targach Edukacyjnych. Targi na dwa dni stały się miejscem prezentacji szerokiej oferty edukacyjnej publicznych i prywatnych szkół, uczelni z Polski i z zagranicy (m.in. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy i Australii) oraz innych instytucji związanych z edukacją. Nowością tegorocznych targów była Strefa Happeningu, w której placówki przedstawiały praktyczną stronę nauki zawodu.
Stoisko PBW prezentowało - książki, czasopisma, pomoce multimedialne oraz usługi edukacyjne.
Dziękujemy za zainteresowanie ofertą Biblioteki i zapraszamy do korzystania z naszych usług
.     /ec/

 

galeria zdjęć

 


 

 

 O czytaniu i nie tylko...   2018-03-14

14 marca 2018 r. - na zaproszenie Zespołu Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach - Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji PBW wzięła udział w spotkaniu sieci współpracy i samodoskonalenia nauczycieli-bibliotekarzy. Spotkanie   poświęcone było działaniom promującym czytelnictwo wśród uczniów.

Dziękujemy za zaproszenie :)


 


 

 Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa   2018-03-13

13 marca 2018 w PBW odbyła się konferencja Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – zasady planowania zakupów.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej, Ewa Mazurek-kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów omówiła zasady zakupu książek i opisywania faktur.

W części drugiej, Joanna Tarasiewicz kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji przedstawiła przykłady działań edukacyjnych spełniających wymagania programu oraz propozycje współpracy ze szkołami.

 

 


   
Warsztaty dla germanistów 2018-03-03

3.03.2018 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie w ramach programu DELFORT odbyły się warsztaty Niemiecki po niemiecku. Wskazówki, sposoby, metody na drodze do jednojęzyczności. Spotkanie prowadziła dr Iwona Machowicz, starszy wykładowca w Zakładzie  Lingwistyki Stosowanej UMCS oraz lektor  języka niemieckiego w Dethloff Deutschschule.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali środki językowe, metody, wskazówki i triki ułatwiające prowadzenie lekcji języka niemieckiego po niemiecku. Uczestnicy zajęć wspólnie stworzyli listę wskazówek, instrukcji dla nauczyciela, które nie tylko pomogą w organizacji lekcji po niemiecku, lecz także zaktywizują i zmotywują uczniów do komunikacji w języku niemieckim.

Ćwiczenia rozwijające rozumienie ze słuchu są niezbędnym elementem zajęć z języka obcego, gdyż przygotowują uczniów do mówienia. Podcasty, pliki dźwiękowe lub video pojawiające się coraz częściej w sieci mogą spełniać tę rolę, gdyż oferują nauczycielom wiele możliwości wykorzystania ich na lekcji a uczącym się pozwalają na samodzielną pracę nad językiem. W sieci każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze i lepsze podcasty, dlatego warto wiedzieć, gdzie je znaleźć i jak z nich skorzystać. Wszystkie te zagadnienia zostały poruszone z kolei podczas warsztatów Podcasty i piosenki na lekcji języka obcego, które odbyły się 6.03.2018 r. Na wstępie dr Iwona Machowicz zainspirowała słuchaczy do wymiany doświadczeń na temat wykorzystania zasobów internetowych z podcastami, w dalszej części zajęć uczestnicy poznali i wypróbowali bezpłatne i przydatne na lekcjach języków obcych podcasty. Podsumowaniem spotkania była próba odpowiedzi na pytanie, jak zastosowanie podcastów może efektywnie wspomagać proces nauczania i uczenia się.

Pani dr Iwona Machowicz prowadziła warsztaty przy użyciu nowoczesnych, atrakcyjnych form nauczania, które aktywizowały do wspólnej pracy.  Warsztaty przebiegały w przyjaznej i twórczej atmosferze./et/

 

 Szkoły młodych patriotów -   konkurs recytatorski w SP w Wilczopolu
2018-03-01

1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu Kolonii zorganizowała ogólnoszkolny konkurs recytatorski poezji patriotycznej. Mottem konkursu były słowa patrona szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego:  Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej. Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach ogólnopolskiego konkursu Szkoły młodych patriotów.

galeria zdjęć

Relacja
Na zaproszenie dyrektor Szkoły, pani Alicji Cioczek oraz głównej organizatorki,  nauczyciela bibliotekarza Marzeny Sołtys, w pracach jury konkursowego uczestniczyła Grażyna Kłos - kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW.

Organizatorzy następująco wytyczyli cele konkursu:  krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny oraz piękna i wartości narodowej kultury, kształtowanie przynależności do małej i dużej Ojczyzny, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich i aktorskich oraz rozbudzanie zainteresowań poezją patriotyczną, zachęcanie do występów na scenie i promocja talentów,  uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

Konkurs uświetniony został montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów Gimnazjum pod kierunkiem polonistki Olgi Krzywickiej. Inscenizacja nawiązywała do tragicznych losów żołnierzy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego. Uczniowie z przejęciem odtwarzali sceny aresztowań i przesłuchań żołnierzy, którzy po wojnie nie złożyli broni, walcząc przeciwko sowieckiej okupacji oraz reżimowi komunistycznemu. Sugestywność i dramatyzm inscenizacji wywarły wielkie wrażenie na młodszych i starszych kolegach szkolnych.


W zmaganiach konkursowych brali udział uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych: dzieci z oddziałów przedszkolnych, klas I-III, IV-VII i II-III gimnazjum. Deklamatorzy (wyłonieni w eliminacjach klasowych) prezentowali po jednym utworze o tematyce patriotycznej. Recytowane teksty zostały dobrane odpowiednio do wieku i możliwości interpretacyjnych wykonawców. W repertuarze znalazły się wiersze Joanny Białobrzeskiej, Czesława Janczarskiego, Wandy Chotomskiej, Ryszarda Przymusa, Tadeusza Kubiaka, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej,  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Pietrzaka.

Wszyscy pięknie zaprezentowali się przed publicznością: rodzicami, nauczycielami oraz koleżankami i kolegami.
Komisja konkursowa przy ocenie wystąpień wzięła pod uwagę  dobór repertuaru, interpretację, znajomość tekstu, tempo mówienia i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Najlepsi interpretatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Nagrodzono po trzech uczniów z każdej kategorii wiekowej, najmłodsi wykonawcy otrzymali dodatkowo kilka wyróżnień.  Uroczystość zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem./gk/

 Dzień Bezpiecznego Internetu
2018-02-27

27 lutego 2018 Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji uczestniczyła w Dniu Bezpiecznego Internetu w filii Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Wspólnie z uczniami zastanawialiśmy się, jak chronić swoją prywatność w sieci, ustalaliśmy zasady netykiety i bezpiecznego zachowania w Internecie. Zajęcia wzbogaciły wizualnie materiały otrzymane z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz instytutu badawczego NASK.

 

  

  Wszystkie drogi w Chełmie prowadzą do książki…

2018-02-24

Na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji Joanna Tarasiewicz wzięła udział w spotkaniu Sieci Współpracy i Samokształcenia Czytanie jest COOL!

Jak propagować czytelnictwo, jak skutecznie zachęcić do czytania, jakie tytuły zarekomendować uczniowi, to tylko niektóre z zagadnień poruszanych w czasie szkolenia.

Dziękujemy za zaproszenie i twórczą atmosferę. /JT/

 

fotorelacjaKody QR superstar!
 2018-02-21

21 lutego 2018 w PBW odbyły się warsztaty dla nauczycieli „Literackie kody QR w bibliotece – wykorzystanie w konkursach, quizach i lekcjach bibliotecznych”. Czy zabawa z QR kodami to tylko zabawa? Z pewnością nie. W małym kwadraciku można zakodować niemal wszystko: adres strony internetowej, dowolny tekst, gry, animacje, zadania, pytania… To świetne i proste narzędzie do wykorzystania w pracy nauczyciela  i w bibliotece.

Wspólnie z uczestnikami warsztatów tworzyliśmy kolorowe kody z aplikacjami, kody głosowe i kody do zamalowania. Wszystko bez stresu i z wykorzystaniem telefonów komórkowych i tabletów.

Zajęcia prowadzili Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik z Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji. Dziękujemy za wspólną pracę i zabawę

 

  

 

 


 


Japoński teatrzyk Kamishibai w przedszkolu
2018-02-15

 

15.02.2018 r. w Prywatnym Przedszkolu Motylek w Lublinie odbyły się zajęcia z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku Kamishibai. Zajęcia prowadziła Ewelina Czajkowska  - nauczyciel bibliotekarz Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW. Celem zajęć była promocja książki i czytania. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały opowieści pt. „Szukając Marudka” i „Groszki” przedstawionych na papierowych slajdach. 

 

fotorelacja grupa V

fotorelacja graupa IV i III
 

 

   


Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu
2018-02-13

13.02.2018 pracownicy PBW Joanna Tarasiewicz i Maciej Sztorc w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przeprowadzili warsztaty szkoleniowe dla słuchaczy Medycznego Studium Zawodowego w Łukowie. Poprowadzili również szkolenie Rady Pedagogicznej, podczas którego omówili problematykę cyberbezpieczeństwa. 

 

relacja z obchodów 


 

 Ferie zimowe z PBW edycja 2018 - podsumowanie  2018-02-12

Kolejny raz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4 im. Jerzego Ciesielskiego w Lublinie była organizatorem ferii zimowych.

Spotkania z dziećmi odbywały się w atrakcyjnych miejscach naszego miasta. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby każde dziecko mogło spędzić czas w miły i atrakcyjny sposób z uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań.

Dzieci będące pod opieką Poradni z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zaproponowanych im formach aktywności. Byliśmy między innymi w kinie BAJKA na projekcjach filmów animowanych, adresowanych do najmłodszej publiczności. Każdy seans był zakończony konkursem, który tematycznie był powiązany z oglądaną wcześniej bajką. Zestaw symbolicznych nagród ufundowali właściciele i pracownicy kina. Odwiedziliś


my również Centrum Spotkania Kultur, gdzie mogliśmy zapoznać się z wystawą Grand Press Photo 2017 w Lublinie.

Koordynatorami projektu FERIE 2018 byli: Natalia Maciejewska z ramienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 im. Jerzego Ciesielskiego w Lublinie i Piotr Wiechnik, reprezentujący Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Lublinie."Bajeczki ze skrzyneczki"  i inne pomysły na zajęcia w bibliotece szkolnej. Warsztaty
2018-01-24

24.01.2018 r. w PBW odbyły się warsztaty szkoleniowe Teatr kamishibai i inne... Wybrane formy parateatralne w upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci. Zajęcia skierowane były do bibliotekarzy i pedagogów poszukujących atrakcyjnych sposobów kształtowania zainteresowań książką. 

galeria zdjęć


Relacja
Uczestnikami warsztatów byli nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Podczas zajęć zademonstrowano kilka rozwiązań metodycznych (m.in. z pedagogiki zabawy), które pomagają skupiać uwagę małych dzieci i wdrażać je do uważnego słuchania i odbioru tekstu literackiego. Inscenizacja wierszyków z zastosowaniem ciekawych  rekwizytów i gadżetów potrafi wywołać (nie tylko) u dziecka silne przeżycie emocjonalne i estetyczne. 

Jedną z metod - seans czytania opowieści z użyciem skrzynki służącej do prezentacji obrazków - teatrzyku kamishibai, zaprezentowały bibliotekarki PBW Ewelina Czajkowska i Grażyna Kłos. Opowiastki Groszki i Szukając Marudka ukazały, na czym polega magia teatrzyku kamishibai, swoistej dużej książki obrazkowej do kreatywnego czytania i obsługi „kart narracyjnych”. Kamishibai opiera się na współprzeżywaniu czytanej historii i wytworzeniu więzi między narratorem i słuchaczem. „Teatrzyk ilustracji” rozwija wyobraźnię dziecka, uczy czytania, opowiadania, formułowania wypowiedzi. To świetna forma zabawy do zastosowania m.in. świetlicy i bibliotece szkolnej. 


Dr Małgorzata Centner-Guz, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Przedszkolnej UMCS przedstawiła nowe trendy w obszarze współczesnej książki dla dzieci na przykładach ciekawych edytorsko książek, odbiegających od tradycyjnej formy kodeksu. Pokazane zostały także sposoby wykorzystania w pracy z dziećmi tzw. książek integralnych (np. np. Smonia Moniki Hanulak, książki Iwony Chmielewskiej), „książek myślących”, w których „czyta się obrazy i ogląda teksty”, dorysowuje elementy, wymyśla zakończenia. Dr M. Centner-Guz podkreślała, że dzieci łatwiej zapamiętują treść utworu, gdy jest ona obrazowana i przeżywana, lepiej koncentrują się, gdy mają możliwość wiązania słowa z działaniem oraz manipulowania przedmiotami czy śledzenia inscenizacji. Po mistrzowsku zainscenizowała kilka wierszyków, dając  przykład, jak można dobrać, twórczo przetworzyć i zinterpretować nawet najprostszy utwór dziecięcy.

Gość specjalny - Halina Kubarska-Klimek, nauczyciel konsultant edukacji wczesnoszkolnej Ośrodek Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą Polonijne Centrum Nauczycielskiego, a także trener I stopnia Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA brawurowo wciągnęła wszystkich uczestników do zabawy. Uświadomiła tym samym, jak cennymi narzędziami w pracy pedagogicznej, szczególnie z małym dzieckiem, są proste zabawy słowno-ruchowe, rymowanki, wesołe przerywniki, wyliczanki i wierszyki. /gk/

   

 

Global Village - w jeden dzień dookoła świata!

2017-01-22

20.01.2018 r. w progach Biblioteki gościliśmy wolontariuszy zrzeszonych w organizacji studenckiej AIESEC w ramach projektu Global Village.

Obcokrajowcy z Chin, Sri Lanki,  Mołdawii,  Turcji i Indii nie tylko z chęcią podzielili się niesamowitymi opowieściami o swojej kulturze, ale również opowiadali o przeżyciach związanych z pobytem w Polsce. Reprezentanci poszczególnych państw przedstawili historię i zwyczaje swoich krajów. Ciekawostki, barwne opowieści w języku angielskim, pokazy tradycyjnych strojów i degustacja potraw pozwoliły uczestnikom w ciągu paru godzin przeżyć inspirującą podróż po kuli ziemskiej, która staje się właśnie globalną wioską./et/

galeria zdjęć 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia autorstwa Adrianny Momot ze stowarzyszenia AIESEC 


 

Lublin - widzieć, a nie tylko patrzeć. Wystawa 2018-01-22

W styczniu i lutym 2018 r. we wnętrzach Czytelni i Wypożyczalni PBW  można było oglądać prace uczestników działań Środowiskowego Domu Samopomocy "Absolwent" oraz uczniów i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Lublinie. Wystawa podsumowywała projekt Nasz Lublin – moja pasja, zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Lublinie, współfinansowany ze środków Gminy Lublin.

galeria zdjęć 

 

Więcej
Dzieła młodych niepełnosprawnych artystów są osobistą i subtelną opowieścią o Lublinie w wyjątkowym dla niego czasie – jubileuszu 700-lecia. Barwne fotografie oraz czarno-białe linoryty utrwalają piękno urokliwych uliczek i zaułków Lublina, głównie Starego Miasta, ale i obiektów współczesnej architektury, m.in. odnowionego placu Litewskiego. Klimat miasta oddany został również poprzez wizerunki mieszkańców ukazanych w codziennych sytuacjach: na ulicach, placach, w kawiarenkach, przed sklepami.


Aby nadać artystyczny wyraz przedstawieniom zabytków i charakterystycznych budynków 700-letniego Lublina, młodzi twórcy odbyli cykl spotkań i warsztatów. Lublin z historią w tle - wędrując turystycznymi szlakami, poznawali architekturę i wyjątkowość miasta wynikającą z jego bogatej historii i wielokulturowości. Warsztaty fotograficzne Lublin - opowiedziane kadrem – uczyły wyszukiwania i „zapisywania” w kadrze najciekawszych zakamarków znanych miejsc. Podczas warsztatów Lublin w grafice młodzi adepci sztuki poznali podstawy linorytu - samodzielnego projektowania, rytowania i odbijania. Opiekunami i trenerami artystycznymi były: Bożena Lemieszek, Monika Mróz i Beata Żurowicz. Ekspozycję w PBW zaaranżowały bibliotekarki: Grażyna Kłos, Ewa Mazurek i Aneta Głowacka. 

Modelowa organizacja biblioteki szkolnej. Seminarium 2018-01-18

Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN zorganizowały w dniach 17-18 stycznia 2018 r. seminarium Modelowa organizacja biblioteki szkolnej. Prowadząca zajęcia Ewa Mazurek przedstawiła przepisy prawne funkcjonowania bibliotek oraz zarządzanie zbiorami w bibliotece szkolnej.

Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania.