Wydarzenia 2015


 

2015-12-20

Moja kartka bożonarodzeniowa. Wystawa

W holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN prezentowana jest wystawa kartek bożonarodzeniowych sporządzonych na konkurs plastyczny Moja kartka bożonarodzeniowa. Była to  5 edycja konkursu organizowanego przez Filię PBW w Janowie Lubelskim.

Wzięli w nim udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim. Kartki wykonane zostały pod kierownictwem nauczycielek:  Teresy Maiło (kl. II a), Anny Żytko (kl. II e), Joanny Lalik (kl. II f) oraz Stefanii Wójcik, która animuje działalność koła plastycznego uczniów klas IV-VI. Część rękodzielniczych prac powstało w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim. Wykonały je osoby niepełnosprawne.

W Polsce Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok są przeżywane w szczególnym nastroju. Karty bożonarodzeniowe pozwalają odkryć na nowo wartości i symbole, które odnoszą się  m.in. do historii chrześcijaństwa, do obrzędów ludowych i tradycji. Warto ten zwyczaj kultywować, stąd nasze propozycje własnoręcznie wykonanych kartek.

galeria zdjęć

 

2015-12-18

Finał konkursu „Moja Biblioteka - najpiękniejsze miejsce w szkole”


 

14 grudnia 2015 r. w PBW w Lublinie odbył się uroczysty finał Wojewódzkiego Konkursu ,,Moja Biblioteka - najpiękniejsze miejsce w szkole" pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Jednym z głównych celów konkursu była promocja książki i czytelnictwa, a także budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej jako miejsca szczególnego w szkole.

Nadesłano 87 prac z placówek Lublina i województwa lubelskiego. W konkursie udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych: kl. IV-VI, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna.

Na
grodzonych zostało 16 uczniów, wyróżnienia otrzymało 5 uczniów. Zwycięzcom konkursu należą się wielkie gratulacje. Przygotowane przez nich filmy i prezentacje multimedialne reprezentowały wysoki poziom. Harmonijne zgranie obrazu z podkładem muzycznym, oryginalność i czytelność przekazu, wszystko to sprawia, że po obejrzeniu nagrodzonych prac nie będziemy mieć żadnych wątpliwości, które miejsce w szkole jest najpiękniejsze.

 

Galeria - finał konkursu
WYNIKI KONKURSU


Lista laureatów Wojewódzkiego Konkursu
"Moja Biblioteka - najpiękniejsze miejsce w szkole"

pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty

 


Kategoria szkoły podstawowe kl. V-VI

 

Miejsce pierwsze: Agata Robak, Agnieszka Murzacz, Krzysztof Komsta/opiekun Beata Góra ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie

Miejsce drugie: Katarzyna Tatarczak, Klaudia Grzesiak/opiekun Anna Białas z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Michowie. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte

Miejsce trzecie: Weronika Bogusz, Jagoda Gniwek, Jan Zarębski/opiekun Barbara Szopa ze Szkoły Podstawowej im. Wydarzeń Września w Czartowczyku

 

Wyróżnienia

  • Jakub Czornak/opiekun Waldemar Stoczkowski ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie
  • Barbara Gawrońska, Kacper Barwiński/opiekun Anna Kusyk z Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie

 

Kategoria szkoły gimnazjalne

 

Miejsce pierwsze: Aleksandra Ciepielewska, Michał Perszko, Weronika Szałas/opiekun Izabela Wesołowska z Publicznego  Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Karczmiskach

Miejsce drugie: Zofia Jaworska, Aleksandra Kubicka, Aleksandra Buczkowska/opiekun Małgorzata Łopuszyńska-Ratyna z Gimnazjum nr 9 im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora"
w Lublinie

Miejsce trzecie: Natalia Zygmunt, Agnieszka Szymańska/opiekun Justyna Bździuch z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie

 

Wyróżnienia

  • Anna Kwiatkowska, Natalia Lembryk / opiekun Jadwiga Witkowska-Kunach z Gimnazjum nr 1 im. im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie

 

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne

 

Miejsce pierwsze: Dominik Szczygieł / opiekun Anna Latawiec z Zespołu Szkół Elektronicznych
w Lublinie

Miejsce drugie: Paulina Pencak, Karolina Mazurek / opiekun Anna Dobraczyńska z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju

Miejsce trzecie: Marlena Milewska / opiekun Mirosław Skwarek z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie

 

2015-12-16

 

16. AKCJA POLACY-RODAKOM

Po raz kolejny nasza Biblioteka wzięła udział w Akcji Polacy-Rodakom, organizowanej przez senatora RP Stanisława Gogacza. Zebrane dary: żywność, słodycze, książki dla dzieci i pluszaki przekazaliśmy do punktu zbiórki przy ul. Królewskiej w Lublinie. Przygotowano z nich świąteczno-noworoczne paczki dla polskich rodzin mieszkających na Białorusi i Ukrainie.

 

2015-12-15

Portrety bohaterów naszych dziecięcych lektur. Wystawa

 

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN prezentowana jest kolejna wystawa prac dziecięcych, której jednym z celów jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Zarówno rodzice, jak i nauczyciele są świadomi znaczenia czytelnictwa dziecka dla powodzenia jego edukacji. Szkoła już w pierwszych latach nauczania podejmuje szereg działań ukierunkowanych na rozbudzanie i rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych. Każdy pomysł inicjujący bądź wzmacniający u dzieci chęć czytania wydaje się cenny i wart podejmowania.

Wystawa prezentowana w holu PBW nosi tytuł Portrety bohaterów naszych dziecięcych lektur. Autorami prac są dzieci klasy II ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych.

Rysunki wykonane zostały pod kierownictwem Pani Marty Komarowskiej, nauczycielki nauczania początkowego. Ekspozycję można oglądać do końca grudnia.

galeria zdjęć

 

2015-12-14

Wycieczka edukacyjna uczniów ze Strzeszkowic

 

Wizyta dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Strzeszkowic Dużych w dn. 2.12.2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN była jednym z punktów ich wycieczki edukacyjnej do Lublina.

 

Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych niedawno dołączyła do grona placówek, z którymi PBW podpisała umowę o współpracy.

 

Drugoklasiści,  pod opieką nauczycielki Pani Marty Komarowskiej, przybyli do Biblioteki, aby ją zwiedzić i zapoznać się z jej działalnością, a także uczestniczyć w zajęciach pt. Moja mała ojczyzna – Lublin w legendzie i podaniu.


Dzieci miały okazję obejrzenia ekspozycji własnych prac plastycznych, które złożyły się na wystawę pt. Portrety bohaterów naszych dziecięcych lektur. Można ją oglądać w holu Biblioteki.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer ulicami Lublina, w tym Starego Miasta. Pozwoliło to skonfrontować wiedzę zdobytą podczas zajęć w Bibliotece z pamiątkami przeszłości miasta.

Edukacja kulturowa dzieci dopełniona została spektaklem pt. „Proszę słonia” w Teatrze im. H. Ch. Andersena.

galeria zdjęć

 

2015-12-14

Dołącz do eTwinning

9 grudnia 2015 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty dla nauczycieli „Dołącz do eTwinning”, które poprowadziła pani Aneta Szadziewska, ambasador programu eTwinning w woj. lubelskim. Szkolenie sygnowane było przez Narodowe Biuro Programu eTwinning oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z bezpłatnymi narzędziami cyfrowymi wykorzystywanymi w eTwinning oraz przećwiczenia umiejętności zamieszczania materiałów projektowych na platformie.

galeria zdjęć

2015-12-03

W grudniu w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie im. KEN obejrzeć można wystawę  pt. Motyw wilka w kulturze.

Bezpośrednią inspiracją jej powstania była nowo zakupiona, najnowsza książka Adama Wajraka, mieszkańca Puszczy Białowieskiej, ulubionego dziennikarza przyrodnika Polaków. Autor opowiada w niej o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy. Książka „Wilki” odczarowuje wiele mitów związanych z tymi pięknymi zwierzętami.

 

Wilki są zwierzętami, które od wieków budziły w ludziach bardzo silne i sprzeczne uczucia. Z jednej strony człowiek podziwiał je za piękno, odwagę, siłę, wytrwałość i dążenie do wolności, z drugiej strony, te same cechy budziły w nim strach i obawy. Dlatego też w wielu mitach i legendach różnych ludów wilk występuje naprzemiennie jako symbol zła, strachu, okrucieństwa i przemocy, jak i zwierzę dobre, życzliwe, opiekuńcze i mądre. Wilk symbolizuje zarówno zło, jak i siłę i niezależność. 

 

Przełożyło się to nie tylko na przysłowia, ale także mity, bajki, powieści, obrazy, także filmowe.

 

2015-11-24

Serdecznie zapraszamy nauczycieli języka niemieckiego do wzięcia udziału w warsztatach metodycznych.

 
 

Temat: Lekcja języka niemieckiego z „Deutsch perfekt”

               Deutschunterricht mit „Deutsch perfekt”

 

Prowadzenie: Wiesława Wąsik

 

Zajęcia odbędą się 16.12.2015 r. w godz. 17.30-19.00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Uczestnicy będą mieli okazję pracy z autentycznymi materiałami kulturoznawczymi, zostaną zapoznani z możliwościami rozwijania sprawności słuchania i czytania ze zrozumieniem w oparciu o prezentowany materiał, będą mieli również dostęp do ćwiczeń utrwalających struktury gramatyczno-leksykalne z języka niemieckiego.

Prezentowany materiał może być przydatny do poszerzania treści nauczania na lekcjach języka niemieckiego, jak też na lekcjach dodatkowych i przygotowujących do konkursów.


Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach:

tel. 81 5328049 w.14 lub pod adresem e-mailowym: wasikw9@gmail.com


Termin zgłoszeń
: do 14.12.2015

2015-11-22

Książka w sam raz dla nas. Wystawa prac pokonkursowych

 

Od 23.11.15 r. w „Galerii na piętrze” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie oglądać można wystawę pt. Książka w sam raz dla nas.

Ekspozycja jest pokłosiem szkolnego konkursu plastycznego na plakat promujący czytelnictwo i biblioteki. Autorami prac są uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Plakaty są dziełami wykonanymi w niewielkich zespołach. Zwycięzcy wyłonieni zostali poprzez głosowanie uczniów i nauczycieli. Wygrał plakat wykonany przez dzieci z klasy V „g”.

 

Plakaty udostępnione zostały Bibliotece za życzliwą aprobatą Pani Dyrektor, Marianny Olszańskiej oraz Pań bibliotekarek - Elżbiety Grabarczuk i Sylwii Wirackiej. Szkoła Podstawowa nr 51 uczestniczy w realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń”.

Zarówno szkolny konkurs, jak i wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, nawiązują do jednego z tegorocznych priorytetów wskazanych przez MEN, tj. rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W dobie mediów wychowanie dzieci na miłośników czytania wymaga dużego zaangażowania dorosłych, zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Zaraz po kulturze czytania wyniesionej z domu rodzinnego, kluczową rolę w promowaniu czytelnictwa odgrywają nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, poloniści i bibliotekarze, którzy powinni inspirować młodych ludzi do systematycznego kontaktu z książką, rozwijać zainteresowania czytelnicze i wskazywać, że czytanie może być prawdziwą przyjemnością.

galeria zdjęć

 

2015-11-20

Zachęcamy do korzystania z nowej usługi informacyjnej na naszej stronie - "Zapytaj bibliotekarza".

Za pośrednictwem formularza elektronicznego można wysłać wszelkie pytania dotyczące działalności biblioteki, zbiorów i usług. Odpowiedź zostanie przesłana na podany adres e-mail.

 

2015-11-19

Biblioterapia w pracy pedagogicznej nauczyciela. Warsztaty

 

18 listopada 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty pt. Biblioterapia w pracy pedagogicznej nauczyciela. Zajęcia prowadziła Aleksandra Kopczyńska, nauczyciel dyplomowany, bibliotekarka Pedagogicznej Biblioteki w Zamościu. Filia w Hrubieszowie. W grupie uczestników, obok bibliotekarzy PBW w Lublinie, byli również bibliotekarze bibliotek szkolnych Lublina.

 

W ciekawej warsztatowej formie biblioterapia ukazana została jako metoda, która z powodzeniem może być stosowana w szkole, a jej uczestnikami mogą być uczniowie, ich rodzice, opiekunowie. Biblioterapia może stanowić ważny czynnik wspomagający proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły.

 

Terapia poprzez czytanie może pomóc uczniom np. pokonaniu trudności adaptacyjnych - w odnalezieniu się w nowej, trudnej sytuacji, np. podczas pierwszych dni w szkole, klasie. Metody biblioterapeutyczne są pomocne nauczycielowi w uaktywnianiu dziecka w społeczności szkolnej albo też  w stworzeniu odpowiedniej sytuacji terapeutycznej, pozytywnie wpływającej na stany emocjonalne uczniów.

 

Biblioterapia szkolna jest przydatna w usuwaniu następstw niepowodzeń szkolnych wynikających z: osłabionej motywacji uczenia się, zahamowań, negatywnego nastawienia do otoczenia, nerwic szkolnych, zahamowań aspołecznych.

 

W biblioterapii jedną z najważniejszych spraw jest dobór odpowiednich tekstów. Wśród polecanych przez Panią Aleksandrę Kopczyńską pozycji znalazły się: Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu autorstwa Reginy Brett, Pozwól, że Ci opowiem... . Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć - Jorge Bucay’ a, Bajkoterapia czyli Dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać oraz książeczki napisane przez Bruno Ferrero (Kółka na wodzie. Krótkie opowiadania dla ducha, Tajemnica czerwonych rybek i inne).

 

Galeria zdjęć

 

2015-11-18

 Zajęcia komputerowe dla seniorów w Filii w Janowie Lubelskim

W Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Janowie Lubelskim, od poniedziałku do czwartku, odbywają się zajęcia doskonalące technikę obsługi komputera. W zajęciach uczestniczą seniorzy - członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddziału Rejonowego w Janowie Lubelskim.

 

Pierwsze kroki w sieci seniorów odbywają się  pod opieką  Latarnika - Pana  Jarosława Lalika (https://latarnicy.pl/) oraz pracowników Filii.    

 

Nauka odbywa się w zorganizowanych grupach. O składzie decyduje stopień znajomości technologii komputerowej uczestników. Zajęcia doskonalące obsługę komputera odbywają się w ramach programu „Aktywny Dziadek, Aktywna Babcia”. Dzięki zdobytym umiejętnościom seniorzy wykorzystują internet m.in. jako znakomite narzędzie do  komunikowania się z rodziną i wnukami.

Zajęcia w janowskiej bibliotece, przeprowadzane w przyjaznej atmosferze, pozwalają seniorom przełamywać strach i obawy przed nowymi technologiami. Wspólnie spędzony czas,  a także rozmowy przy kawie podczas przerwy mocno integrują uczestników oraz umacniają lokalne więzi. Zaangażowanie osób starszych w różne formy aktywności przyczynia się podtrzymania poczucia własnej wartości, przynależności i bycia potrzebnym.

galeria zdjęć

 

2015-11-17

Warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w Filii w Janowie Lubelskim

17 listopada 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie. Filia  w Janowie Lubelskim odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.  

 

Uczestnikami warsztatów pt. W Krainie Liter i Liczb. Wspomaganie dzieci w nauce czytania, pisania i liczenia. Wykorzystanie w pracy z uczniami klas I zeszytów ćwiczeń Natalka i Olek w Krainie Liter oraz Czytam, piszę liczę Edukacji JUT oraz ciekawych własnoręcznie wykonanych pomocy dydaktycznych byli nauczyciele pragnący poznać czynnościowe metody pracy z uczniami klas pierwszych oraz aktywnie włączyć dzieci w przebieg lekcji.

 

Tematykę tę zaprezentowała Pani Joanna Kaczebura, konsultant ds. edukacji elementarnej i  wspomagania szkół w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego  i edukacji wczesnoszkolnej z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli O/Zamość. 


Książki
Czytam, piszę, liczę oraz Natalka i Olek w Krainie Liter to propozycje wydawnicze oficyny  Edukacja JUT dla najmłodszych dzieci rozpoczynających naukę.

 

Atmosfera zaangażowania uczestników podczas panelu dyskusyjnego wykazywała, że  zdobywanie wiedzy praktycznej ma dla pedagogów pierwszorzędne znaczenie.  

 

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość obejrzenia wystawy pt. Rewolucja społeczna czy dzika przebudowa. Przekształcenia własnościowe w Polsce w latach 1944–1956 i ich społeczne skutki. Ekspozycja  ukazuje najważniejsze elementy polityki społeczno-gospodarczej, prowadzonej przez władze komunistyczne po roku 1944.
             Wystawa przygotowana została przez Muzeum Ziemi Janowskiej.


Galeria zdjęć

 

2015-11-04

W magicznym świecie legend, bajek i baśni. Wystawa

 

Groźne smoki, zaklęte królewny, brzydkie kaczątka, dzielni a przemyślni szewczykowie - galerię postaci poruszających serce i inspirujących wyobraźnię dziecka można obejrzeć na wystawie W magicznym świecie legend, bajek i baśni w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w dniach 4-30 listopada 2015 r.

 

Jest to ekspozycja prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Strzeszkowicach Dużych.  Rysunki wykonane zostały pod kierownictwem nauczycielki nauczania początkowego, Pani Marty Komarowskiej.

 

Legendy, podania, mity czy klasyczne baśnie Grimmów to swoiste metafory prawd o ludzkiej naturze. Dzieci bardzo lubią postacie mówiących zwierząt, latających bogów i sytuacje, z którymi bohaterowie muszą się uporać. Zwierzęta mówiące ludzkim głosem, potwory, krasnoludki, bogowie to świat fantazji, który przemawia do dziecięcej wyobraźni w sposób symboliczny, a nie dosłowny. Bajki, baśnie i mity pozwalają w wyobraźni w bezpieczny sposób przeżywać wiele trudnych sytuacji, dzięki czemu dziecko oswaja się z różnymi emocjami, również tymi nieprzyjemnymi. To przyczynia się do ich psychicznego rozwoju.

Galeria

 

2015-11-03

Moja Biblioteka - najpiękniejsze miejsce w szkole - konkurs

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie ,,Moja Biblioteka - najpiękniejsze miejsce w szkole" pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Organizatorem konkursu jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (kl. V-VI), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

Regulamin konkursu.

 Karta zgłoszeniowa

 
 

 

2015-10-28

Wystawa prac pokonkursowych „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Mój najlepszy przyjaciel”

Od 28 października 2015 r. w holu Poczty Głównej w Lublinie gości wystawa prac pokonkursowych WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Mój najlepszy przyjaciel. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych i wyróżnionych prac uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu lubelskiego.

Konkurs zorganizowany został przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie, Szkołę Podstawową Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie oraz Doradcę metodycznego plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania. Patronat nad konkursem objęli: Lubelski Kurator Oświaty i Marszałek Województwa Lubelskiego. Uroczysty finał tegorocznej edycji konkursu odbył się 9 czerwca 2015 r. w Domu Kultury LSM.

galeria zdjęć

 

2015-10-21

 Święta Urszula – patronka szkoły. Wystawa

 

Od 21.10.2015 r. w „Galerii na piętrze” w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie można obejrzeć wystawę prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie.  

21 października  siostry urszulanki na całym świecie czczą swoją patronkę - świętą Urszulę, a wszystkie szkoły urszulańskie obchodzą w tym dniu swoje święto patronalne. Z tej okazji uczniowie wykonali rysunki - dziecięce  wyobrażenia postaci patronki Szkoły.

Siostry urszulanki pragną w duchu charyzmatu swej założycielki -  św. Anieli Merici kształcić umysły, przekazywać swym wychowankom entuzjazm wiary katolickiej i zamiłowanie do chrześcijańskich wartości.

 

Galeria zdjęć

 

2015-10-15

Święto Dnia Edukacji Narodowej w PBW

15.10.15 r. nauczyciele bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie obchodzili  Dzień Edukacji Narodowej, goszcząc dawnych współpracowników, emerytów. Na spotkaniu koleżeńskim obecna była  m.in. Pani Grażyna Stoma, poprzednia dyrektor Biblioteki oraz Pani Halina Kołodziejczyk, wicedyrektor.

Seniorzy obecni byli przy rozdaniu nagród Dyrektora dla nauczycieli bibliotekarzy oraz osób z pionu administracyjnego.

 

Nieformalna część spotkania składała się przede wszystkim z mini wycieczki po Bibliotece. Przybyli obserwowali z zaciekawieniem wiele zmian, które dokonały się w ciągu ostatnich kliku miesięcy. Należą do nich m.in. odświeżony wygląd holu, powołanie do życia nowocześnie urządzonej  „Galerii na piętrze”, w której aktualnie eksponowane są  prace plastyczne dzieci, zaopatrzenie w nowe meble  Wydziału Informacji i Informatyzacji oraz duża liczba nowo zakupionego i udostępnionego sprzętu komputerowego.  Dużą zmianą jest uruchomienie elektronicznego wypożyczania książek.  Trwają prace nad digitalizacją kartoteki zagadnieniowej. Techniczne opracowanie książek - okładanie  książek w papier zastąpiono użyciem folii samoprzylepnej, co wpłynęło  na podwyższenie estetyki, a także funkcjonalności  oprawy udostępnianych książek.

Zmiany nastąpiły również w aranżacji wnętrz poszczególnych wydziałów. Zadbano o ich nowocześniejszy,  bardziej przyjazny wygląd.  Jest bardziej przytulnie, a zarazem ekologicznie.  Pojawiło się dużo zieleni.

 

Podczas spotkania zawiązał się Klub Seniora PBW. Liderem została  Pani Halina Kołodziejczyk. Członkowie spotykać się będą na zasadzie całkowitej dobrowolności,  aby służyć w razie potrzeby jako ciało doradcze dla Biblioteki, a także w celach towarzyskich i  rozrywkowych.

galeria zdjęć

 

2015-10-14

Warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

 

12.10.2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej odbyły się warsztaty dla nauczycieli przedszkoli oraz edukacji wczesnoszkolnej nt. Wykorzystanie zeszytów ćwiczeń „Czytam, piszę, liczę” oraz „Natalka i Olek w Krainie Liter poprzez gry i zabawy edukacyjne w pracy z sześciolatkami.

Zajęcia adresowane były do pedagogów poszukujących twórczych metod pracy – pragnących poznać nowe techniki metodyczne w pracy z sześciolatkami oraz aktywnie włączać dzieci w przebieg lekcji. Nasza propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem pedagogów. Na spotkanie przybyło ponad pięćdziesiąt nauczycieli z Lublina i jego okolic.

Przedmiot naszych warsztatów zainteresował uczestników – jak wiadomo, pięć do dziesięciu procent dzieci ma problemy z opanowaniem sztuki czytania. Zarówno umiejętność czytania, jak pisania nie mogą obejść się bez intensywnego treningu. Trzon procesu edukacyjnego w przedszkolu stanowi gra dydaktyczna, od niej wszystko zależy, jest ona podstawą różnorodnej aktywności rozwijającej dziecko we wszystkich obszarach edukacji.

Doradca metodyczny nauczania wczesnoszkolnego z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Pani Anna Woś, przedstawiła referat na temat znaczenia gier dydaktycznych  w edukacji wczesnoszkolnej oraz możliwości zastosowania gier w rzeczywistości przedszkolnej. Podkreślała, że dzięki stosowaniu gier edukacyjnych, osiągnąć można wysoki poziom wymagań zawartych w celach edukacji wczesnoszkolnej oraz w nabywaniu kluczowych kompetencji przez dziecko.

Podczas spotkania rekomendowano publikacje wydane przez Edukację JUT: „Natalka i Olek w Krainie Liter”, „Czytam, piszę, liczę” i „Kolorowanka od A do Z”. Autorką proponowanych pozycji jest nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z wieloletnią praktyką, Marta Komarowska.  Prezentowane książki Edukacji JUT przygotowane zostały z myślą o dzieciach, które rozpoczęły swą przygodę z nauką języka ojczystego i matematyki, ale także o rodzicach i nauczycielach.

Książki zawierają wiele ćwiczeń służących poznaniu lub utrwaleniu umiejętności rozpoznawania liter i dwuznaków, kształceniu słuchu fonematycznego, rozwijaniu umiejętności grafomotorycznych, pamięci wzrokowej, koncentracji uwagi i spostrzegawczości, aż po osiągnięcie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zawarte w książkach zabawy i ćwiczenia  uwzględniają zarówno funkcje dydaktyczne, jak i rozrywkowe. Takie zadania pełnią zawarte tu labirynty, krzyżówki i kolorowanki.

Wśród przybyłych gości była  Pani Elżbieta Sobiech - starszy wizytator Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie. Pani wizytator stwierdziła, że również w jej opinii proponowane publikacje Edukacji JUT służyć mogą jako doskonała pomoc metodyczna dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Opinię te podzielała doradca metodyczny LSCDN,   Pani Elżbieta Szymula. Potwierdziła, że opracowane przez autorkę ćwiczenia wykazują głęboką znajomość zagadnień, które sprawiają dzieciom szczególne trudności oraz tego,  jak im zaradzić.  

Dyskusja, która wywiązała się podczas warsztatów wskazywała, że książki te spotkały się z dużym zainteresowaniem i przychylnym przyjęciem nauczycielek. Wyrażano pozytywne opinie dotyczące możliwości zastosowania ćwiczeń w codziennej praktyce.

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy mieli możliwość zakupu książek.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele obdarowani zostali przez Wydawnictwo JUT piękną różą.
  

Dla zainteresowanych nabyciem prezentowanych  książek podajemy adres biura i redakcji
Wydawnictwa JUT:

 

Biuro Wydawnictwa JUT 

ul. Ciepłownicza 6a

20-479 Lublin

  

 GALERIA

 

2015-10-12

Wspomnienia z wakacji 2015 – wystawa

 
Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 25 w Lublinie pt. „Wspomnienia z wakacji 2015”. Prezentowane na wystawie prace powstały pod kierunkiem Pani Moniki Gardyas.

Ekspozycję można oglądać w Galerii „Na piętrze” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.

GALERIA ZDJĘĆ

 

2015-10-12

Charyzmatyczny wychowawca  - św. Jan Bosco - wystawa

 

 Z okazji zbliżającego się święta Dnia Edukacji Narodowej w holu PBW przygotowana została wystawa upamiętniająca 200. rocznicę urodzin Jana Bosco, wybitnego pedagoga XIX w., księdza, założyciela Towarzystwa Salezjanów.

 

Ksiądz Bosco, nazywany apostołem młodzieży, w szczególny sposób poświęcił się opiece i formacji trudnej, biednej, zaniedbanej młodzieży. Stworzył styl wychowania nazywany systemem prewencyjnym bądź uprzedzającym. Do salezjanów współpracowników mówił: Chcecie zrobić rzecz dobrą? Wychowujcie młodzież. Chcecie zrobić rzecz świętą? Wychowujcie młodzież. Chcecie zrobić rzecz najświętszą? Wychowujcie młodzież. Chcecie uczynić rzecz boską? Wychowujcie młodzież. Co więcej, wśród rzeczy boskich ta jest najbardziej boska.
 
Bosco głosił optymizm wychowawczy, wierzył w sens wychowania i był przekonany o potrzebie angażowania się rodziców, nauczycieli, wychowawców, duchownych w proces rozwoju człowieka. System wychowawczy św. Jana Bosko wymaga wielkiego zaangażowania wychowawcy. Owocność wpływu wychowawczego zależy od „pozyskania serca młodego człowieka”, czyli nawiązania z nim głębokich relacji. Święty wychowawca był przekonany, że wychowywać - oznacza docierać do serca wychowanka. Wychowanie jest procesem towarzyszenia człowiekowi na drodze rozwoju ku pełni człowieczeństwa. Mawiał: „wychowanie jest sprawą serca”.
 
Wystawę pt. Charyzmatyczny wychowawca - św. Jan Bosco obejrzeć można do końca października.
 
 

 

2015-10-11

„Niedziela z lnem”

 

W dniach 12 i 30 lipca 2015 r. Piotr Król, nauczyciel bibliotekarz PBW, wziął udział w wydarzeniu muzealnym „Niedziela z lnem” w Muzeum Wsi Lubelskiej. Nasz kolega wystąpił w rekonstrukcji historycznej przedstawiającej próbę ludowego teatru amatorskiego. Inscenizacja przybliżała widzom tajniki przygotowywania sztuk do wystawienia w wiejskich i małomiasteczkowych remizach. Uczestnicy rekonstrukcji zostali poddani ciekawej charakteryzacji, do której wykorzystano naturalne rośliny, głównie len.
„Niedziela z lnem” była żywą lekcją historii i tradycji naszego regionu. Podczas wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach lniarskich, obejrzeć wystawę tkanin i odzieży lnianej, a nawet pobawić się na „lnianym placu zabaw”.

galeria zdjęć

 

2015-10-09

Stoisko PBW na Kongresie Rodziny

 

23.09.2015 r. nauczyciele bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, Małgorzata Kozieł i Piotr Król, wzięli udział w Kongresie Rodziny „Obudzić (nie)odkryty potencjał rodziny. Rodzina pyta i odpowiada.”
Konferencja odbyła się w Instytucje Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dotyczyła problematyki zagrożeń współczesnego świata wobec rodziny oraz możliwości wzmocnienia potencjału rodziny w różnych aspektach: psychologicznym, społecznym, kulturowym , religijno-duchowym oraz biologicznym.

Podczas konferencji, na stoisku ekspozycyjnym, nasi bibliotekarze prezentowali książki ze zbiorów PBW o tematyce współczesnej rodziny, jakości jej życia, problemach i zagrożeniach. Zainteresowanym uczestnikom konferencji rozdawali przygotowane na tę okazję zestawienia bibliograficzne publikacji z zakresu problematyki Kongresu.

galeria zdjęć

 

2015-10-09

II Lubelskie Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy

 

8 października 2015 r. odbyło się  II Lubelskie Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy zorganizowane przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie.  Partnerami imprezy byla  Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

 

Tematem konferencji były

„NOWOCZESNE FORMY PRACY W BIBLIOTECE – MOŻLIWOŚCI PLACÓWEK A POTRZEBY I OCZEKIWANIA UŻYTKOWNIKÓW”.

 

Spotkanie zorganizowano w sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie. Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konferencji. 

 

2015-09-18

Wystawa Lubelski Lipiec

 


Lubelski Lipiec
– pod tą nazwą przeszła do historii fala strajków i protestów pracowniczych na Lubelszczyźnie, która zapoczątkowała erę Solidarności. Strajki rozpoczęły się w Państwowych Zakładach Lotniczych w Świdniku na Wydziale Obróbki Mechanicznej 8 lipca 1980 roku. Ich bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen żywności. Strajk w PZL Świdnik trwał do 11 lipca, kiedy „komitet postojowy” podpisał porozumienia.


W tym czasie fala strajków rozlała się już na inne zakłady - w Lublinie i w wielu mniejszych miastach regionu, m.in.:

- Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku,
- Polmozbyt Lublin w Lublinie,
- Fabrykę Maszyn Rolniczych „Agromet” w Lublinie,
- Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów w Lublinie,
- Zakład Naprawczo-Produkcyjny Mechanizacji Rolnictwa w Lublinie,
- Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie,
- Zakłady Azotowe Puławy w Puławach,
- KWK Bogdance,
- Fabrykę Łożysk Tocznych w Kraśniku,
- Polskie Koleje Państwowe w Lublinie,
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie.

Lubelska prasa nie informowała o strajkach, mimo że od 9 lipca Radio Wolna Europa nadawało o nich informacje, a 18 lipca protestowało już ponad 70 zakładów. Zwłaszcza strajk kolei był dotkliwy dla władz, a miasto bardzo odczuło strajk komunikacji miejskiej od 18 lipca. Do 20 lipca podpisano porozumienia między poszczególnymi strajkującymi zakładami pracy a stroną rządową, w których obiecano podwyżkę płac.

Wystawę pt. „Lubelski Lipiec 1980” ukazującą historyczne zdjęcia jak i współczesny odbiór wydarzeń lipcowych można obejrzeć w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.


Zestawienie bibliograficzne „Lubelski Lipiec 1980”

 


 

2015-09-17

III KONFERENCJA BIBLIOTEKARZY BIBLIOTEK PEDAGOGICZNYCH i SZKOLNYCH

 

17 września 2015 r. w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS odbyła się III Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego „BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNE WSPOMAGAJĄ, WSPIERAJĄ…”, zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w LublinieInstytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz partnerów: Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej, Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie i Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu.


Konferencja objęta była honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Babisza oraz Dziekana Wydziału Humanistycznego UMCS prof. dr hab. Roberta Litwińskiego.  Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Radio Lublin.


Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konferencji.  


GALERIA ZDJĘĆ

 

2015-09-05

Narodowe Czytanie 2015 w PBW

5 września 2015 r., w sobotnie przedpołudnie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której razem czytana była powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W tym roku akcja odbywała się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

W czytaniu uczestniczyli uczniowie, czytelnicy Biblioteki, młodzież, osoby zaprzyjaźnione z Biblioteką oraz miłośnicy klasycznych dzieł literatury polskiej i pięknej polszczyzny.
Akcję Narodowego Czytania zainicjował przed trzema laty prezydent Bronisław Komorowski. Ma ona na celu popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Czytanie klasyki literatury buduje w społeczeństwie ciągłość pamięci, która z kolei buduje wspólnotę. Czytanie nas jednoczy – we wspólnym czytaniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej uczestniczyły trzy pokolenia.

 
W gronie uczestników imprezy, a zarazem interpretatorów wybranych fragmentów dzieła znaleźli się przedstawiciele świata lubelskiej kultury i oświaty, m.in.: Witold Kopeć – znakomity aktor Teatru im. Osterwy, Anna Mazurek, kustosz Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, kulturoznawca i nauczyciel muzealny Magdalena Połoncarz z Muzeum Wsi Lubelskiej, Stanisław Dąbrowski, autor licznych publikacji naukowych oraz dr Dariusz Kiszczak, reprezentujący Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jeden z fragmentów czytany był również przez dyrektor PBW, Panią Barbarę Rzeszutko.
 

Z wybranymi fragmentami „Lalki” zmierzyli się też wolontariusze, nasi czytelnicy - Pani Agnieszka Majewska-Patyra, nauczycielka Przedszkola nr 13 oraz Pani Jolanta Czapla, studentka. Najmłodszymi lektorami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. A. Mickiewicza, Gimnazjum Nr 1 im. S. Konarskiego oraz Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 im. Hetmana Jana Zamoyskiego.

 
„Lalka” to lektura niełatwa, ale ważna, uznawana za jedną „z wielkich pytań epoki”. Sam Prus sformułował temat „Lalki” następująco: „przedstawić naszych polskich idealistów na tle społecznego rozkładu”. Powieść daje szeroką panoramę polskiego życia społecznego lat 70. XIX w.
 
Prezentacja fragmentów poprzedzona była krótkim wprowadzeniem Pani Grażyny Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW w tematykę i kontekst literacki utworu.
 
Czytaniu „Lalki” towarzyszyły dwie wystawy tematyczne. Pierwsza poświęcona była dziełu oraz jego twórcy, zorganizowana w holu Biblioteki, druga – miniwystawa starych stylowych lalek, nawiązująca do tytułu powieści.
 
Uczestnicy spotkania mieli możliwość otrzymania okolicznościowej pieczęci na przyniesionych przez siebie egzemplarzach „Lalki”.
 
Wszystkim lektorom i gościom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu.
 
W przyszłym roku o temacie Narodowego Czytania zadecydują Polacy. Tytuł dzieła ogłoszony zostanie 1 lutego - w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

GALERIA ZDJĘĆ

 

2015-06-22

Lubelskie Święto Wolnych Książek

 

18 czerwca 2015 r. obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Razem z uczniami i nauczycielami lubelskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie przemaszerowali ulicami miasta „uwalniając” książki i zachęcając do czytania oraz dzielenia się książką z innymi.

W godzinach między 10.00 a 12.00 kolorowy korowód uczestników przeszedł przez centrum Lublina trasą z placu Litewskiego przez deptak na Stare Miasto i z powrotem na Plac Litewski, gdzie grupa historyczna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 dała pokaz żonglerki flagami.

Podczas akcji uwolniliśmy ponad 500 książek, w przemarszu wzięło udział około 250 osób. Panowała radosna atmosfera - śpiewano piosenki przy akompaniamencie gitary i akordeonów, skandowano hasła i wznoszono okrzyki, np. „Książka świętuje - Lublin triumfuje”, które przekonywały, że warto czytać i lubić książki.Huczne obchody 12. edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej, Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego, Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 oraz Bursą Szkół Artystycznych w Lublinie. Partnerami biorącymi udział w imprezie były: Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca, Gimnazjum nr 9 im. cc. majora H. Dekutowskiego ps. "Zapora", Szkoła Podstawowa nr 27 im. M. Montessori oraz Szkoła Podstawowa nr 43 im. I. J. Paderewskiego.

Pomysłodawcą, animatorem i organizatorem projektu pn. „Święto Wolnych Książek. Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi radością czytania” jest Fundacja Bookcrossing Polska. Koordynatorką lubelskiej akcji była Agnieszka Sobczak, nauczyciel bibliotekarz PBW w Lublinie.

Honorowymi patronatami imprezę objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin oraz Lubelski Kurator Oświaty.


Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego przybyła Pani Katarzyna Szabała-Jońska, inspektor ds. pedagogicznych bibliotek publicznych z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

 

galeria zdjęć

film

 

Akcja miała na celu popularyzację książki i czytelnictwa oraz idei bookcrossingu - niekonwencjonalnej formy polegającej na „uwolnieniu” jak największej liczby książek w miejskiej przestrzeni publicznej, „zaszczepić” modę na czytanie, a także dzielenie się radością czytania z innymi.

Organizator - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, książnica z 88-letnią tradycją - postanowiła wyjść poza mury swojej siedziby i inspirować czytelnictwo wśród lublinian w bardziej spektakularnej, nietradycyjnej formie. Główny cel – trafić do czytelników, inspirować ich do czytania, rozwijać zainteresowania czytelnicze, podkreślić ważną rolę książki w życiu człowieka. Nie mniej ważny cel – zorganizowanie dla młodzieży edukacyjnej imprezy, a zarazem okazji do dobrej zabawy.

Przejście barwnej parady, aktywne uczestnictwo młodzieży w Święcie Wolnych Książek stworzyło jej możliwość prezentacji umiejętności artystycznych, a tym samym - możliwości instytucji współorganizujących z PBW. Przemarsz ulicami Lublina promował także miasto – duży ośrodek kultury.

Impreza poprzedzona była zbiórką książek wśród bibliotekarzy i czytelników PBW oraz w szkołach i placówkach uczestniczących w akcji. Każdy z egzemplarzy opatrzony został specjalną naklejką z napisem: „Nie jestem książką zagubioną! Jestem książką znalezioną przez Ciebie. I jestem za darmo. Jeśli lubisz czytać – weź mnie do domu, przeczytaj, a następnie przekaż dalej.” Wśród „uwolnionych" w Lublinie książek były m.in.: „Lord Jim” Conrada, „Zniewolony umysł” Miłosza, „Proces” Kafki, powieści Roberta Ludluma, „Ten obcy” Jurgielewiczowej, wiersze Brzechwy i Tuwima, ale także poradniki savoir-vivre’u oraz sposobów pielęgnacji roślin pokojowych.

W imprezie wzięło udział ok. 250 osób. Oprócz uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów były także inne osoby chętne, które wspólnie z młodzieżą przeszły ulicami Lublina z transparentami i plakatami zachęcającymi do czytania książek.

Panowała radosna atmosfera - śpiewano piosenki przy akompaniamencie gitary i akordeonów, skandowano hasła i wznoszono stosowne okrzyki, np. „Książka świętuje - Lublin triumfuje”, które przekonywały, że warto czytać i lubić książki.

Książki „uwalniane” były poprzez rozdawanie ich mijanym mieszkańcom Lublina – dzieciom i starszym. „Uwalniaczami książek” były m.in. postacie literackie, a także postacie w kostiumach z różnych epok historycznych, m.in. Czerwony Kapturek, Pippi Långstrump, straszna czarownica, dziarscy ułani, obywatele z czasów Cesarstwa Rzymskiego, a także dziewczęta w sukniach w stylu empire.

Kolorowy korowód uczestników przeszedł trasą z placu Litewskiego przez deptak, Bramę Krakowską, a następnie ulicami: Jezuicką, Rynek, Złotą, Archidiakońską, Grodzką, Krakowskim Przedmieściem pod siedzibę Sądu Okręgowego i z powrotem na Plac Litewski. Na Starym Mieście wyszli przed swoje siedziby dzieci z przedszkola, a także pensjonariusze Domu Opieki Społecznej, którzy wspólnie z młodymi, wesoło przebranymi uczestnikami odśpiewali kilka piosenek.

Na zakończenie imprezy, na placu Litewskim, grupa historyczna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 dała pokaz żonglerki flagami. Towarzyszyła jej grupa bębniarzy. W gronie uczniów III LO im. Unii Lubelskiej znaleźli się utalentowani wokaliści, którzy pożegnali uczestników imprezy.

Patronatem medialnym „Święto Wolnych Książek”
objęły Akademickie Radio CentrumTVP Lublin – Telewizja Polska S.A. oraz Dziennik Wschodni.

Gości imprezy witała, przedstawiała i… żegnała dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Barbara Rzeszutko, która podkreślała, że należy czynić wszystko, by nie zaginęła sztuka czytania. Czytelnictwo, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, należy wspierać i rozwijać w różnorodnych jego formach, przywracając książce, zwłaszcza w tradycyjnej, papierowej postaci, należne jej miejsce. „Książkokrążenie”, „uwalnianie książek” daje szansę miłośnikom książek na ich przeczytanie, książki zaś nabierają życia, bo są w ręku czytelników.

 

2015-06-21

WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - finał konkursu


Finał tegorocznej, VIII już edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Mój najlepszy przyjaciel” odbył się 9 czerwca 2015 r. w Domu Kultury LSM.


Obecna edycja, podobnie jak wszystkie poprzednie, cieszyła się ogromną popularnością. Nadesłano 970 prac z 71 placówek Lublina i województwa lubelskiego. W konkursie udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych: kl. I-III, IV-VI i młodzież gimnazjalna.


Nagrodzonych zostało 29 uczniów, wyróżnienia otrzymało 32 uczniów.
Zwycięzcom konkursu należą się wielkie gratulacje. Wykonane przez młodych artystów prace to małe cegiełki na rzecz budowania świata bez przemocy i agresji, świata, w którym przyjaźń i oparte na wzajemnym szacunku relacje są wartościami nadrzędnymi.


Wyniki konkursu

Prace uczniów - galeria

Finał konkursu - galeria

Wśród zaproszonych gości na uroczystym finale obecni byli: Anna Szczepińska, Lubelski Wicekurator Oświaty, Krystyna Cugowska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Marek Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie, dr Romuald Tarasiuk z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS, Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, laureaci konkursu wraz opiekunami i rodzinami.

Uroczystość uświetnił swoim występem chór ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Słowackiego w Lublinie pod dyr. Zbigniewa Wiertela.

Nadesłane prace konkursowe były na bardzo wysokim poziomie. Świadczą, jak ważna jest przyjaźń w życiu każdego, a szczególnie w życiu dziecka. Tematami prac były zwierzęta, rodzina, ukochane przytulanki, szkoła. Dzieci interpretowały temat w formie realistycznej lub odrealnienie poprzez deformację z elementami abstrakcji. Z prac emanuje ciepło i wewnętrzne zaangażowanie młodych artystów w prezentację tego, co jest im bliskie. Dominującą techniką było malarstwo, ale były też prace wykonane w technikach graficznych, rysunkowych i kolaże.


Antoine de Saint-Exupéry powiedział, że „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”.
Życzymy wszystkim uczestnikom, by wyobraźnia i pasja tworzenia nigdy ich nie opuściła i pozwalała im unosić się przy wsparciu przyjaciół.

Serdecznie dziękujemy n
auczycielom wszystkich dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.Organizatorzy konkursu:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie
Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie
Małgorzata Basińska, doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania
Dom Kultury LSM

Honorowy Patronat:
Lubelski Kurator Oświaty
Marszałek Województwa Lubelskiego

 

2015-06-20

Warto czytać książki – kino dla dzieci w Bibliotece

 

Filia w Janowie Lubelskim zorganizowała dla dzieci projekcję filmu animowanego „Sekret Eleonory”. Film miał w atrakcyjny sposób zachęcić młodych widzów do czytania książek.

Projekcja filmu w janowskiej bibliotece pedagogicznej została przygotowana w ramach obchodów XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego w tym roku pod hasłem "Cała Polska czyta w bibliotekach".

Na letnie kino do Biblioteki przybyły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim z klas: I a, I b, I d, I e, II a, II c wraz z wychowawcami: Anną Kwiecień, Anną Żytko, Bożeną Matysek, Teresą Maiło, Anną Bielecką, Bernadettą Hyłą i Małgorzatą Fac. Grupę widzów zasiliły także członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim wraz ze swoimi wychowawcami.

Film "Sekret Eleonory", w reżyserii Dominiqua Monfery'a to historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postacie z bajek. To film o odwadze i wierze we własne siły. Animacja opowiada o magii płynącej z baśni i bajek i w ciekawy sposób zachęca, by czytać książki. Film został doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, gdzie w 2010 r. dostał Nagrodę Specjalną.

Badania naukowe dowodzą, iż sięganie po książkę nie dla każdego jest oczywistym odruchem. Dzieci często nie wynoszą tego nawyku z domu rodzinnego, dlatego tak potrzebne jest promowanie czytelnictwa już we wczesnym dzieciństwie. Może i akcja w naszej Filii choć w niewielki sposób przyczyni się do zaszczepienia fascynacji książką.


galeria zdjęć

2015-06-12

Cukiernik – zawód dla ludzi z fantazją i wyobraźnią

11 czerwca 2015 r. odbyło się uroczyste zakończenie cyklu zajęć dla gimnazjalistów w ramach projektu WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ.

Projekt WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ realizowany był w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie od lutego 2015 r. Jego głównym celem była promocja szkolnictwa zawodowego.

Obejmował zajęcia edukacyjne z przedstawicielami wybranych zawodów i doradcami zawodowymi, którzy pomagali uczniom gimnazjów w planowaniu kariery zawodowej. W czasie tych spotkań młodzież mogła bezpośrednio porozmawiać z osobami, które w szkołach zawodowych uczą się lub tam pracują.

 

Pierwsze spotkanie poświęcone było profesjom fryzjera i wizażysty (24.02.2015). Podczas kolejnych spotkań gimnazjalistom zaprezentowano zawody: mechatronika (16.03.2015), kucharza (24.04.2015) i introligatora (15.05.2015). Ostatnie, zamykające cykl Roku Szkoły Zawodowców w PBW, poświęcone było zawodowi cukiernika.

W zajęciach zawodoznawczych  wzięli udział uczniowie trzech lubelskich gimnazjów, tj. Gimnazjum nr 18, z nauczycielką Sylwią Paryż-Pankowską (doradca zawodowy), Gimnazjum nr 19 (z bibliotekarką Elżbietą Szczepańską), Gimnazjum nr 1 wraz z Jadwigą Witkowską-Kunach, doradcą metodycznym nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin.

Zaproszonymi gośćmi specjalnymi byli: Joanna Szałachowska – inspektor ds. stypendiów i funduszy pomocowych z Departamentu ds. Edukacji  Urzędu Marszałkowskiego, Dorota Jaworowska i Renata Olszewska – starsi wizytatorzy z Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie, dyrektor Gimnazjum nr 1 - Izabela Maciejewska, dyrektor Gimnazjum nr 18 -  Małgorzata Dziewulska-Tryl, a także Grażyna Soszyńska, dyrektor Zespołu Poradni nr 2.

Partnerami projektu WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ było Kuratorium Oświaty, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie.

Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości reprezentowali: wiceprezes Dariusz Wójtowicz oraz specjalista ds. oświatowo-prawnych, Magdalena Zabłocka.  

W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego -  pani  Monika Burlewicz, a także kierownik szkolenia praktycznego - Czesław Bujak.

Ponieważ prezentacja zawodu cukiernika zamyka Rok Szkoły Zawodowców w PBW, na wstępie wyświetlony został film, który ukazał najciekawsze momenty spotkań, które odbyły się w Bibliotece.

Magdalena Zabłocka, anonsując ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości podkreślała, że zawód ten jest dzisiaj doceniany i cieszy się dużym uznaniem – głównie za sprawą konkursów kulinarnych, na których cukiernicy zyskują renomę i rozpoznawalność.

W zawodzie cukiernika istotna jest wyobraźnia, umiejętność modyfikowania przepisów, dostosowywania ich do okoliczności. Cukiernik to osoba, która wykonuje czynności związane z wypiekiem ciast i ciastek, tortów, deserów, lodów oraz ich dekorowanie. Dobry cukiernik umie realizować swoje autorskie pomysły - stąd jest to zawód dla ludzi pomysłowych i z wyobraźnią. Wyroby cukiernicze, poza walorami smakowymi, powinny również posiadać walory wizualne. W zawodzie tym niezwykle istotne są zdolności manualne, niezbędne przy dekorowaniu tworzonych deserów.

Gimnazjaliści ćwiczyli swoje zdolności manualne i plastyczne, wykonując róże z masy marcepanowej, a także dekorując kremem i galaretkami smakowite babeczki. Uczennice Szkół Rzemiosła dały pokaz sposobu wykonywania kul ryżowych (szyszek) z masy kajmakowej i ryżu preparowanego. Słodkie wyroby, ku uciesze zgromadzonych, poddane zostały degustacji i… konsumpcji. Przygotowane smakołyki można było i skosztować, i ocenić ich walory.

Na zakończenie spotkania partnerzy projektu WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ podziękowali sobie wzajemnie za współpracę i zgodnie stwierdzili, że spotkania zawodoznawcze organizowane w PBW należy kontynuować w przyszłym roku szkolnym. Dostarczały one bowiem młodzieży cennych informacji o poszczególnych zawodach i szkołach. Były dobrą formą orientacji i doradztwa zawodowego.

 

    

 

 Galeria

2015-06-10

Wystawa „Lubelskie ślady Jana Pawła II”

Data 9 czerwca 1987 r. weszła na stałe do historii Lublina. W tym dniu Ojciec Święty – Jan Paweł II podczas III pielgrzymki do Ojczyzny odwiedził nasze miasto. Papież modlił się w archikatedrze przed obrazem Matki Boskiej. Spotkał się z profesorami i studentami KUL w gmachu uczelni. Potem odprawił mszę na Czubach. Był także w dawnym hitlerowskim obozie zagłady na Majdanku.
Inne na trwale zapisane w pamięci fakty - Karol Wojtyła był przez 24 lata wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ponad 20 lat kierował tu katedrą etyki. W murach tej uczelni pozostawił nie tylko swoje słowa, ale też cząstkę siebie. Przyjeżdżał do Lublina jako ksiądz, potem biskup i w końcu kardynał. Karol Wojtyła pracował w Lublinie aż do konklawe w 1978 r. Miał na KUL-u spore grono oddanych przyjaciół i uczniów. Od kiedy objął urząd biskupa krakowskiego, swoją pensję „kulowską” oddawał na stypendia dla młodzieży.
Ksiądz docent Karol Wojtyła należał do najbardziej popularnych wykładowców. W największej sali nr 33 na jego wykładach był zawsze tłok.

O wielkim wykładowcy KUL przypomina pomnik na dziedzińcu uczelni - rzeźba na postumencie, przedstawiająca scenę z audiencji dla Polaków następnego dnia po inauguracji pontyfikatu, gdy Jan Paweł II obejmuje przyklękającego przed nim kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II uchwałą Sejmu RP z dnia 5 grudnia 2014 r. Posłowie na Sejm RP zgodnie przyjęli tę uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.
Wystawę pt. „Lubelskie ślady Jana Pawła II” - o związkach Karola Wojtyły z naszym miastem można obejrzeć w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej do końca czerwca 2015 r.

 
 

2015-05-29
Spotkanie autorskie z Jolantą Koziej-Chołdzyńską

 

28 maja 2015 r. w Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN odbyło się spotkanie autorskie z poetką Jolantą Koziej-Chołdzyńską. Impreza zorganizowana została w ramach VIII Lubelskich Spotkań Literackich "Miasto Poezji" (25-30 maja). PBW była jednym z MIESZKAŃ POEZJI.

Jolanta Koziej-Chołdzyńska
ukończyła filologię polską na KUL. W latach 1986-2014 pracowała na stanowisku dokumentalisty i asystenta naukowego w Międzywydziałowym Zakładzie Leksykograficznym (Instytut Leksykografii KUL); tworzyła m.in. hasła do 20-tomowej Encyklopedii Katolickiej, a także do Encyklopedii białych plam.
Jest autorką kilkuset artykułów zamieszczonych w licznych czasopismach, redaktorką i współredaktorką prac naukowych.
Opublikowała sześć tomów wierszy:
Nieustanna obecność (1993), Spękana aureola (1995), Pejzaże wieczności (1998), Kosmos serca (2002), W promieniu Słowa (2006), Frasobliwy z Głębokiej (2015).
Uzyskała kilka nagród w konkursach poetyckich. Należy do Oddziału Lubelskiego Związku Literatów Polskich i Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Spotkanie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – uważne wsłuchanie publiczności w wypowiadane przez poetkę słowa i zdania - świadczy, że warto było pochylić się nad wierszami. Najnowszy tomik Frasobliwy z Głębokiej - refleksyjny, pełen religijnej zadumy, ale ukazujący też zakamarki kobiecego serca, podobać się może szerszej publiczności.

Wielu uczestników skorzystało z możliwości zakupu tomików Poetki.


galeria zdjęć

film
 

2015-05-24
Biblioteka „od kuchni” czyli kuchenne rewolucje w Bibliotece czas zacząć…


20 maja 2015 r. w Filii w Janowie Lubelskim odbyła się akcja biblioteczna Biblioteka „od kuchni”. Spotkanie zorganizowane z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nawiązywało tematyczne do obchodów ustanowionego w bieżącym roku szkolnym Roku Szkoły Zawodowców.


Licznie przybyła młodzież z janowskiego Gimnazjum
podczas spotkania zapoznała się z historią kucharstwa i wypróbowała swoje umiejętności kulinarne przygotowując pyszne gofry. Wszystkich zachwyciły umiejętności carvingowe uczennic z Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim pod kierunkiem nauczyciela zawodu pani Bogumiły Kmity.
Imprezę zaszczycili obecnością goście: dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie Barbara Rzeszutko, doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin Jadwiga Witkowska-Kunach, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim Andrzej Tomczyk, kierownik świetlicy szkolnej w tymże gimnazjum Zofia Bartoszek oraz młodzież, nauczyciele i wychowawcy miejscowego gimnazjum.


Spotkanie udowodniło po raz kolejny, że biblioteka jest wyjątkowym miejscem, w którym wcale nie musi być nudno…. Zadaniem biblioteki jest nie tylko popularyzowanie czytelnictwa, ale także - poprzez organizowanie podobnych akcji - budowanie jej pozytywnego obrazu w środowisku lokalnym, jako miejsca przyjaznego dla wszystkich.


galeria zdjęć

 

Dla zasmakowania klimatu spotkania w Bibliotece podajemy sprawdzony przepis na gofry, który wykonywali uczestnicy.


Przepis na gofry ok. 12 porcji

Składniki:
·2 szklanki mąki pszennej
·2 szklanki mleka
·1 łyżeczka proszku do pieczenia
·1/3 szklanki oleju słonecznikowego (ok. 6 łyżek)
·3 jajka (żółtka oddzielone od białek)
·1 cukier wanilinowy
·szczypta soli
·1-2 łyżki drobnego cukru
Dodatki: dżem, cukier puder, bita śmietana - do wyboru!
Dobry humor i chęci!
Smacznego!
 

 

2015-05-22

Znalezione w książkach...

 

 

2015-05-20

Jakie znasz zawody? – wystawa prac konkursowych


Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji prac dzieci z ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Jakie znasz zawody?”. Konkurs zorganizowała Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu i Fundacja Społeczeństwo i Gospodarka z Poznania.

Materiały konkursowe przekazała, współpracująca z PBW, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie.

Wystawę można oglądać do końca czerwca w naszej nowej Galerii „Na piętrze”.

 

galeria zdjęć

2015-05-20

 WYBÓR ZAWODU - POMYŚL JUŻ DZIŚ. Zawód introligatora

15 maja 2015 r. w ramach Tygodnia Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś. Prezentowany był zawód współczesnego introligatora - profesji z pogranicza rzemiosła, sztuki i informatyki.

W spotkaniu uczestniczyła Pani Dominika Karp-Skomra, redaktor regionalny portalu Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU).

Prezentacja zawodu poprzedzona została mini-wykładem Piotra Króla, bibliotekarza PBW o historii papieru.

Beata Kosik, Monika Grum oraz Wiesław Szot, nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie podkreślali, że wykwalifikowany introligator znajduje zatrudnienie w drukarniach, firmach introligatorskich, jako osoba planująca i kontrolująca produkcję poligraficzną, zarówno jednostkową, jak i przemysłową. Może także prowadzić własną działalność gospodarczą.

Technik procesów introligatorskich obsługuje nowoczesne urządzenia, analizuje i kontroluje proces technologiczny i gotową produkcję poligraficzną. Introligatorzy chętnie zatrudniani są na terenie Wielkiej Brytanii, a nawet Stanów Zjednoczonych.

Oprawy wykonane przez introligatora można odnaleźć w wielu polskich domach, urzędach, bibliotekach, muzeach, szkołach, uczelniach, restauracjach i kościołach.

Na spotkanie przybyła grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego wraz z opiekunką - Panią Jadwigą Witkowską-Kunach - doradcą metodycznym nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin oraz uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej z Panią Dorotą Gozdalską, nauczycielem bibliotekarzem.

Przyniesione narzędzia introligatorskie, m.in. mosiężne i ołowiane czcionki, matryce oraz prasa śrubowa wzbudziły duże zainteresowanie gimnazjalistów.

Pani Beata Kosik oraz Pan Wiesław Szot, nauczyciele Ośrodka, a zarazem właściciele introligatorni ARS Libri, dali możliwość młodym uczestnikom wykonania niewielkich prac z płótna, skóry, kartonu i papieru.

 

galeria zdjęć

2015-05-19

Tadeusz Kantor – artysta totalny

 Obchodzimy rok Tadeusza Kantora, ogłoszony w 100. rocznicę urodzin tego wielkiego demiurga sztuki XX w.

 

Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN przygotowała ekspozycję pt. Tadeusz Kantor – artysta totalny. Obejrzeć ją można w holu Biblioteki w ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2015).   

 

Tadeusz Kantor był artystą wszechstronnym – był reżyserem, malarzem, scenografem, pisarzem, teoretykiem sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, wykładowcą krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Już za życia uznawano go za jednego z największych awangardowych artystów II poł. XX wieku.

 

W teatrze zajmował się reżyserią oraz tworzył scenografię. Największym dziełem Kantora jest, stworzony przez niego w 1955 r., teatr Cricot 2". Sam również był autorem wystawianych później sztuk teatralnych. Do najbardziej znanych jego sztuk należą: „Wielopole, Wielopole", „Dziś są moje urodziny" oraz „Umarła klasa".  


      

          

2015-05-18

 XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK


Od 8 do 15 maja w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej
im. KEN w Lublinie trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznego
Tygodnia Bibliotek to „Wybieram bibliotekę”.

Włączając się w akcję promowania czytelnictwa, bibliotek i roli zawodu
bibliotekarza proponujemy:

 

Tydzień bez kar - amnestia dla czytelników, którzy przetrzymują książki
„Z biblioteką cyfrową za pan brat” - darmowy tygodniowy dostęp do e-booków z literaturą piękną w wirtualnej bibliotece IBUK.LIBRA
wystawy okolicznościowe: „Renesans płyty winylowej” oraz „Tadeusz Kantor - artysta totalny”
Bookcrossing - uwalnianie książek - ekspozycja akcji w Wypożyczalni
8 maja - zajęcia edukacyjne nauczycieli bibliotekarzy PBW w Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 2 (z prezentacją multimedialną o motywie czekolady w literaturze)
11 maja - impreza czytelnicza „Pasowanie na czytelnika” dla dzieci z Przedszkola nr 25
12 maja - konkurs czytelniczy „Moi przyjaciele z Bullerbyn” (współorganizowany ze Szkołą Podstawową nr 43 im. Ignacego  Jana Paderewskiego w Lublinie)
13 maja - warsztaty metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy „Dobór księgozbioru w bibliotece szkolnej”
14 maja - lekcja biblioteczna w Przedszkolu nr 13 „Droga książki od wydawcy do biblioteki”
15 maja - spotkanie dla gimnazjalistów - prezentacja zawodu introligatora w ramach obchodów Roku Szkoły Zawodowców
15 maja - lekcja biblioteczna w Przedszkolu nr 5 „Witamy w niezwykłym świecie baśni braci Grimm i Charlesa Perraulta”
15 maja - lekcja biblioteczna w Przedszkolu nr 54 „Moja mała ojczyzna - Lublin w legendzie i podaniu”
 

2015-05-12

 Z biblioteką cyfrową za pan brat!

W Tygodniu Bibliotek 2015 (8-15 maja) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie proponuje czytelnikom - oprócz ebooków w stałej ofercie - darmowy, tygodniowy dostęp do całości kolekcji beletrystyki na platformie IBUK Libra. Platforma jest dostępna 24h/dobę, można z niej korzystać z dowolnego miejsca - za pomocą komputera, tabletu czy smartfona.

Chętni otrzymają w Bibliotece kod PIN, dzięki któremu będą mogli założyć konto na stronie www.libra.ibuk.pl. Po zarejestrowaniu się, będzie można czytać dowolne książki spośród udostępnionych.

IBUK Libra to wirtualna biblioteka, oferująca kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych najlepszych polskich wydawców.

Swobodny tygodniowy dostęp do ebooków z literaturą piękną i literaturą faktu na platformie IBUK Libra jest możliwy dzięki akcji „Z biblioteką cyfrową za pan brat!”, organizowanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie.

2015-04-24

WYBÓR ZAWODU - POMYŚL JUŻ DZIŚ. Zawód kucharza

24.04.2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie  odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś. Poświęcone było prezentacji zawodu kucharza.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie, którzy przybyli do Biblioteki wraz z nauczycielką, Panią Elżbietą Szczepańską.

Wbrew powszechnie panującym stereotypom – podkreślali zaproszeni doradcy zawodowi – szkolnictwo zawodowe jest doskonałą formą kształcenia dla uczniów chcących realizować swoje życiowe pasje. Ukończenie szkoły zawodowej nie przekreśla aspiracji edukacyjnych.

Doradcy zawodowi - Pani Magdalena Zabłocka, specjalista ds. oświatowo-prawnych z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie oraz Pani Elżbieta Wójcik – mistrz szkolący w zawodzie cukiernik, prezes Polskiej Izby Produktu Tradycyjnego i Lokalnego oraz Członek Stowarzyszenia Partnerstwo Cebularza Lubelskiego zachęcali do kształcenia w zawodzie kucharza, ze względu na jego uniwersalność i zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie.

Certyfikaty wydawane przez polskie izby rzemieślnicze są doskonałymi rekomendacjami na zachodnich rynkach pracy.
Przyjemnym uzupełnieniem prezentacji zawodu kucharza była degustacja kanapek koktajlowych przygotowanych przez Piotra i Sebastiana – uczniów Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

 

galeria zdjęć

film

 

2015-04-23

Czytajmy i kochajmy książki - Światowy  Dzień Książki i Praw Autorskich

 
 Myśli o książkach i czytaniu w PBW z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego na 23 kwietnia

2015-04-20

Bezpłatne platformy i portale edukacyjne w pracy  bibliotekarza – warsztaty


14 kwietnia w Filii w Janowie Lubelskim odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy powiatu janowskiego nt.: Tworzenie quizów i testów online z wykorzystaniem platformy ProProfs i ClassMarker. Szkolenie prowadziły Maria Nóżka i Joanna Tarasiewicz z PBW w Lublinie.

Uczestnicy spotkania nabyli umiejętność posługiwania się serwisami i platformami do tworzenia własnych quizów. Quizy sporządzone za pomocą prezentowanych na szkoleniu narzędzi można wykorzystać m.in. do kontrolowania postępów w nauce uczniów.

Warsztaty urozmaicono pokazem sztuki pięknego pisania kaligrafii w wykonaniu Wioletty Małysz i Katarzyny Podkańskiej, nauczycieli z Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim.


galeria zdjęć

 

2015-04-18

Niemiecki – przyjemnie i ciekawie. Warsztaty dla germanistów w PBW

14.04.2015 r. w Mediotece Języka Niemieckiego w PBW w Lublinie odbyły się pierwsze warsztaty metodyczne dla germanistów. Temat spotkania: „Niemiecki – przyjemnie i ciekawie – gry na lekcjach języka niemieckiego” (Deutsch angenehm und spannend – Spiele im Deutschunterricht).


Uczestników i prowadzącą powitała dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN – pani Barbara Rzeszutko. Zajęcia prowadziła mgr Wiesława Wąsik, doradca metodyczny dla nauczycieli języka niemieckiego w Lublinie.

Celem warsztatów było zaprezentowanie uczestnikom nowości dydaktycznych, w jakie została doposażona Medioteka oraz rozwinięcie umiejętności stosowania gier językowych na lekcjach i zajęciach dodatkowych z języka niemieckiego. W formie stacji zaprezentowano różnego rodzaju gry edukacyjne - gry w karty, gry planszowe, ruchowe, stymulujące kreatywne mówienie oraz rozwijające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Atmosfera na zajęciach była przyjemna, uczestnicy aktywni i zainteresowani.

galeria zdjęć

 

2015-04-16

Czym jest eTwinning?  Szkolenie informująco-promocyjne w PBW

15 kwietnia 2015 r. bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN odbyli trzygodzinne szkolenie nt. Wprowadzenie do programu eTwinning. Trenerem spotkania warsztatowego była Pani Magdalena Praxmajer-Sienkiewicz, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki w Chełmie.

W agendzie szkolenia znalazło się przede wszystkim przedstawienie założeń oraz charakterystyka eTwinningu - programu współpracy szkół i przedszkoli w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zaprezentowany został polski oraz europejski portal eTwinningowy, a także kilka wzorcowych projektów eTwinning, zrealizowanych przez nauczycieli i uczniów w polskich szkołach.


Celem takich projektów było rozwijanie kompetencji informatycznych uczniów, zwiększenie ich umiejętności językowych, umiejętności pracy w zespole, kreatywnego myślenia, a także otwarcia na zjawisko wielokulturowości.

Zrealizowane projekty, takie jak przygotowywanie potraw kuchni narodowych lub hodowla roślin z nasion przysłanych przez partnerów z innych krajów, stanowiły przykłady aktywnych metod nauczania, a także doskonałej zabawy dla uczniów. Wspólnym elementem działań była praca zespołowa oraz konieczność komunikowania się.

Przykłady dobrej praktyki eTwinningowej przekonywały, że program ten oferuje wsparcie i narzędzia, dzięki którym uczniowie i nauczyciel mogą realizować projekty edukacyjne z różnych dziedzin, współpracując z inną szkołą europejską.

Uczestnicy szkolenia - nauczyciele bibliotekarze PBW - zostali szczegółowo pouczeni, jak dokonać rejestracji placówki lub rejestracji nauczyciela, aby rozpocząć swą aktywność w programie eTwinning.

galeria zdjęć
 
 

2015-04-13

Wybór zawodu - wybór dobrej szkoły
 

 Polecamy dobre szkoły
 
 

ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWLANYCH  w Lublinie

 

                      Oferta kształcenia

 

 

 


2015-04-05
Selfie w Bibliotece, czemu nie…  Warsztaty w Filii w Janowie Lubelskim


W ramach tegorocznego Tygodnia z Internetem 24 marca 2015 r. Filia PBW w Janowie Lubelskim zorganizowała warsztaty nt. „Selfie w bibliotece, czemu nie…” dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim.


Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania, której myślą przewodnią jest zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych w nowoczesnej europejskiej gospodarce. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.


Działania w ramach kampanii polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań mających pokazać praktyczne możliwości wykorzystania zasobów i zastosowań nowych technologii. Scenariusze zajęć w tegorocznej edycji odwołują się do popularnego motywu selfie.

Podczas warsztatów w Janowie Lubelskim uczestnikom zaprezentowano m.in.: zasady netykiety, omówiono jak należy bezpiecznie korzystać z sieci, z poczty elektronicznej, komunikatorów, próbowano też wykonać selfie…

Uczestnicy zajęć to osoby objęte opieką Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim, działającego na rzecz rehabilitacji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi. Dom ten, jako powiatowy ośrodek wsparcia, jest elementem realizowanej w powiecie janowskim strategii zapewniania osobom z zaburzeniami psychicznymi oparcia psychicznego, pozwalającego im na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną.

galeria zdjęć
 
 

2015-03-27

XI Targi Edukacyjne  – „Edukacja 2015”
 

24 i 25 marca 2015 r. bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie po raz kolejny wzięli udział w  Salonie Książki i Wyposażenia Szkół. Salon jest imprezą towarzyszącą lubelskim Targom Edukacyjnym – „Edukacja 2015”.

Oferta Biblioteki znalazła się wśród szkół, wydawnictw akademickich, biur podróży promujących turystykę szkolną, firm prowadzących sprzedaż pomocy dydaktycznych i naukowych, sprzętu komputerowego i audiowizualnego. Skierowana była do młodzieży oraz pracowników wszystkich typów szkół.

Stoisko prezentowało zbiory PBW - książki, czasopisma, programy i pomoce multimedialne oraz usługi edukacyjne. Dziękujemy za zainteresowanie ofertą Biblioteki i odwiedzenie naszego stoiska.

galeria zdjęć

 
wideorelacja z targów
fotorelacja - szkoły zawodowe na targach edukacyjnych

 

2015-03-22

Gimnazjalista na zawodowym rozdrożu


20 marca 2015 r.
w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji w Lublinie odbyło się przedsięwzięcie Gimnazjalista na zawodowym rozdrożu, zorganizowane przez Kuratorium Oświaty w Lublinie, w ramach ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej Roku Szkoły Zawodowców, pod honorowym patronatem: Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego oraz patronatem medialnym: TVP Lublin i Radia Lublin.


Jednym ze współorganizatorów przedsięwzięcia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie - obok Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Specjalistycznej Poradni Zawodowej w Lublinie, Izb
y Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie oraz Lubelskiej Izby Rzemieślniczej.

 galeria zdjęć


Relacja ze spotkania na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie

 

2015-03-21

 I Lubelskie Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy

19 marca 2015 r. odbyło się I Lubelskie Forum Bibliologów, Informatologów i Bibliotekarzy Nowoczesna biblioteka - Nowoczesny bibliotekarz, zorganizowane przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie wraz z partnerami: Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.


Jednym z prelegentów konferencji był Maciej Sztorc z PBW im. KEN w Lublinie, który wystąpił z referatem "Internet jako narzędzie promocji bibliotek".

 

2015-03-19
WYBÓR ZAWODU – POMYŚL JUŻ DZIŚ . Mechatronik - zawód z przyszłością


16.03.2015 r. w PBW odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś.


Profesjonalną prezentację dotyczącą zawodu mechanika i mechatronika przedstawiła Ewa Dębska – doradca metodyczny przedmiotów mechanicznych dla szkół ponadgimnazjalnych z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie.


Na prezentację składało się wiele elementów - m.in. pokaz multimedialny dotyczący oferty edukacyjnej Lubelskiego Centrum Kształcenia wraz z charakterystyką nauczanych specjalności: technik mechatronik, technik mechanik, technik cyfrowych procesów graficznych, technik informatyki.


Prelegentkę wspomagali uczniowie 3 klasy Technikum Mechanicznego - Michał i Mateusz. Młodzi pasjonaci mechatroniki, członkowie Ligi SumiBOT-ów dali pokaz działania - skonstruowanych w szkole - mobilnych robotów. Gimnazjaliści mieli okazję przetestowania ich działania i obsługi.


Podczas spotkania można było obejrzeć różnorodne prace uczniowskie wytworzone dzięki nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie urządzeniom, w które wyposażone są pracownie i warsztaty Szkoły.
Przyszli mechatronicy przekonywali, że nabywana w Centrum Kształcenia znajomość technologii informacyjnych - umiejętność kodowania, programowania robotów, pisania aplikacji mobilnych daje możliwość realizacji zainteresowań, ale także być sposobem na zawodową przyszłość.


Uczestnikami pokazu byli uczniowie klasy 3 Gimnazjum nr 9 im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" w Lublinie. Opiekunami przybyłej grupy były Panie Małgorzata Ratyna - nauczyciel bibliotekarz oraz Ewa Dąbrowska - pedagog szkolny.
Honorowymi gośćmi spotkania była Pani Katarzyna Szabała-Jońska - inspektor ds. pedagogicznych bibliotek publicznych z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Jadwiga Witkowska-Kunach - doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin wraz z grupą uczniów z Gimnazjum nr 1 w Lublinie.

galeria zdjęć

film


2015-03-12

Pasje nauczycieli bibliotekarzy – wystawa Macieja Sztorca


7.03.15 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie odbył się wernisaż wystawy Macieja Sztorca „Mniej znane Miejsce”.
Na wystawę składają się czarno-białe fotogramy, wykonane w tradycyjnej technice analogowej. Fotografie ukazują piękno, a zarazem przemijanie i powolny upadek dawnych rezydencji i dworów szlacheckich na Lubelszczyźnie.

Jest to druga indywidualna wystawa młodego twórcy, dla którego inspiracją są obiekty związane z kulturą i historią Lubelszczyzny.

Wystawa Macieja Sztorca, bibliotekarza Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, została zrealizowana w ramach projektu „Mobilna Galeria Lubelskiej Fotografii”, finansowanego dzięki Stypendium Prezydenta Miasta Lublina w kategorii upowszechniania kultury.

zdjęcia do galerii użyczyli - Michał Patroń i Krzysztof Cześniak

galeria zdjęć

 

2015-03-11

Wybór zawodu - wybór dobrej szkoły

 


 Polecamy dobre szkoły!

 
 

Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie


Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie

- jedna  z najlepszych szkół technicznych w Polsce

- najlepsze technikum w woj. lubelskim 2015

- IV miejsce w ogólnopolskim rankingu techników 2015

 

Oferta kształcenia

 

2015-03-10

Biblioteka - miejsce ciekawe. Wystawa

25.02.15 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie zwiedziły PBW oraz uczestniczyły w lekcji bibliotecznej „Droga książki od wydawcy do biblioteki”.

 

Obiektami, które szczególnie zainteresowały uczniów podczas zwiedzania Biblioteki były katalogi z ogromną ilością szufladek, regały przesuwne w magazynach, winda do transportu książek, a także urządzenia do przycinania papieru.

Zapraszamy do obejrzenia galerii prac plastycznych zainspirowanych obserwacjami i wrażeniami drugoklasistów z wycieczki do Biblioteki. Rysunki dzieci złożyły się na wystawę ”Biblioteka – miejsce ciekawe”. Wystawę można obejrzeć w holu PBW przez najbliższe dwa tygodnie.

galeria zdjęć

 

2015-03-05

 Zabawy z książką w Filii w Janowie Lubelskim

100 pytań dotyczących bajek, baśni, lektur szkolnych i życia codziennego. Rywalizacja uczniów z dwóch klas trzecich. Dobre odpowiedzi premiowane cukierkami. Nagrody-książki dla obu klas za uzyskane punkty. I na zakończenie turnieju – głośne czytanie fragmentów lektur przez przedstawicieli klas.

Tak Biblioteka Pedagogiczna w Janowie Lubelskim zachęcała trzecioklasistów do czytania i przekonywała, że treści przeczytanych książek mogą stać się wspaniałą inspiracją do zabawy.

W imprezie wzięli udział uczniowie klas III b i III c oraz Panie wychowawczynie: Marzena Stolarz, Ala Kuźnicka i Iwona Walas z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim.

Duża dawka emocji i dobra zabawa dzieci podczas spotkania potwierdziły, że turniejowa forma zajęć z edukacji czytelniczej to skuteczny sposób na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych.

    

                           

 

 

2015-02-13

 Kubuś Puchatek i przyjaciele  -  konkurs czytelniczy dla uczniów klas  młodszych

19.02.15 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie odbył się konkurs czytelniczy pt. „Znany, czytany, lubiany - Kubuś Puchatek i przyjaciele” z udziałem uczniów klas III Szkoły Podstawowej Nr 50 w Lublinie.

Małych uczestników obowiązywała wiedza o Kubusiu Puchatku – „misiu o bardzo małym rozumku” oraz o przygodach jego najbli
ższych przyjaciół – Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Sowy Przemądrzałej, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia. Dzieci miały wykazać się również znajomością faktów dotyczących A. A. Milne’a, autora „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka”.

Trzecioklasiści bardzo starannie przygotowali się do konkursu. Z łatwością odpowiadali na pytania o postacie ze Stumilowego Lasu, np.: kto w Stumilowym Lesie potrafił pisać, w jakim drzewie było mieszkanie Prosiaczka, gdzie Puchatek znalazł ogon Kłapouchego lub o której godzinie Kubuś lubił przekąsić swoje „małe Conieco”.

Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów klas młodszych. Uczestnicy nie tylko doskonale znali świat sympatycznego Puchatka, ale również rozumieli ducha utworów Milne’a - aurę życzliwości, dobroci, solidarności, koleżeństwa, przyjaźni, łagodności i optymizmu.

galeria zdjęć
 

2015-02-15

WYBÓR ZAWODU - POMYŚL JUŻ DZIŚ. Zawody: fryzjer i wizażysta

W Roku Zawodowców Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie włącza się w działania promocyjne mające na celu podniesienie prestiżu i atrakcyjności kształcenia zawodowego.

24.02.15 r. w PBW odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu Wybór zawodu – pomyśl już dziś, poświęcone prezentacji zawodu fryzjera i kosmetyczki. Organizowany przez PBW cykl zajęć ma wspierać uczniów - w szczególności gimnazjalistów - w wyborze szkoły  oraz zaplanowaniu kariery zawodowej.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 1 im. księdza Stanisława Konarskiego, a także instruktorzy zawodu – Pani Magdalena Zabłocka, specjalista ds. oświatowo-prawnych z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, Pani Agata Łoś, nauczyciel zawodu z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie oraz Pani Agnieszka Orzyp - dyplomowana kosmetyczka. Doradcy zawodowi podkreślali wartość kształcenia w dobrych szkołach zawodowych, które oferują praktyczne umiejętności, a także przygotowują do mobilności na rynku pracy. Mentorzy zawodu fryzjer i wizażysta przedstawili ofertę nauki w swoich specjalnościach i możliwości na rynku pracy.

Pokaz nowoczesnego makijażu i stylizacji fryzur w wykonaniu instruktorów zawodu i uczennic spotkał się z dużym zainteresowaniem przybyłej młodzieży.

galeria zdjęć

film
 

2015-01-24

Żegnamy wielkich twórców kultury polskiej –  Tadeusz Konwicki i Stanisław Barańczak

W holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie obejrzeć można ekspozycję "Pro memoriam” poświęconą niedawno zmarłym luminarzom polskiej kultury – Tadeuszowi Konwickiemu oraz Stanisławowi Barańczakowi. Obaj twórcy pozostawili po sobie bogatą spuściznę i trwały ślad, zwłaszcza w dziedzinie literatury. 


Tadeusz Konwicki – „ostatni polski romantyk”  zmarł w Warszawie 7.01.2015 r. – w mieście, z którym ściśle złączone było zarówno jego życie, jak i twórczość. Konwicki, autor „Wniebowstąpienia” i „Małej apokalipsy” był twórcą, który organizował swą twórczością zbiorową świadomość Polaków. Każda jego nowa
książka była wydarzeniem, wywoływała dyskusje na „tematy polskie”.

 
Stanisław Barańczak - poeta, tłumacz i znawca dzieł literackich, a zwłaszcza tłumacz literatury angielskiej, o którym Czesław Miłosz napisał "takiego tłumacza polska literatura od jej początków po dzisiaj nie miała" zmarł w Bostonie 26.12.2014 r.
 

 

 

2015-01-23

Kolędowanie ze złotą gwiazdą w Bibliotece Pedagogicznej w Janowie Lubelskim


W Dzień Dziadka, 22 stycznia 2015 r. w Filii PBW w Janowie Lubelskim można było obejrzeć niezwykłe przedstawienie w wykonaniu janowskiej grupy kolędniczej pod kierownictwem Zofii Widz-Baryły.

Tego dnia, dzięki artystom ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, działającego w Janowie Lubelskim, w Bibliotece z powodzeniem odżyła tradycja kolędowania. W spotkaniu uczestniczyli m.in. pracownicy Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Janowie Lubelskim z dyrektorem Zbigniewem Flisem, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim wraz z dyrektorem Andrzejem Tomczykiem, kierownikiem świetlicy Zofią Bartoszek i wychowawcami klas, osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dzieci ze świetlicy z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim.

Zapraszmy do obejrzenia  galerii zdjęć

Relacja ze spotkania