Wydarzenia 2014


 Wydarzenia 2014

 

2014-12-20

Moja kartka bożonarodzeniowa - 4. edycja konkursu w Filii w Janowie Lubelskim

To już 4. edycja konkursu plastycznego dla dzieci „Moja kartka bożonarodzeniowa”, organizowanego w Filii w Janowie Lubelskim.

Dziecięce kartki wykonane na konkurs w pełni zasługują na miano małych dzieł sztuki, bowiem ich autorzy natchnęli je własnym, niepowtarzalnym duchem i urodą. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac wykonanych przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim, pod opieką plastyczną Pań nauczycielek: Stefanii Wójcik, Marzeny Stolarz i Ali Kuźnickiej. 


Krótka historia świątecznej pocztówki

Pierwszą świąteczną kartkę wysłał najprawdopodobniej 16-letni londyński malarz William Maw Egley. Napisał bożonarodzeniowe życzenia i przesłał je na małym kartoniku z kolorowym rysunkiem na jednej stronie do mieszkającego daleko przyjaciela. Jednak to nie Egleya uznaje się za autora pierwszych kartek świątecznych, chociaż być może jego pomysł stał się inspiracją dla kolejnych twórców.

Za wynalazcę świątecznych pocztówek uznaje się Szkota Thomasa Sturrocka, który pierwszą kartkę stworzył ok. 1841 r. Dwa lata później na zlecenie sir Henry'ego Cole'a, dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, wyprodukowano pierwsze drukowane kartki w ilościach hurtowych - ich nakład wyniósł tysiąc sztuk. Kartki przedstawiały radosną rodzinę siedzącą przy świątecznym stole.

W 1875 r. kartki świąteczne pojawiły się także w Ameryce. W Stanach Zjednoczonych rozsławił je pochodzący z Wrocławia Louis Prang, który również był inicjatorem konkursów na najciekawsze wzory kartek.

 

Pierwsze kartki wysyłane były jak listy, w kopertach. Dopiero z czasem wprowadzono możliwość wypisania adresu bezpośrednio na karcie.

W Polsce pocztówki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w. (pomysłodawcą nazwy „pocztówka” był Henryk Sienkiewicz). Największą popularność w naszym kraju zyskały w latach 20. XX w. Z czasem bożonarodzeniowe karty stawały się coraz bardziej kolorowe, z coraz piękniejszymi nadrukami. Dziś spotykamy też kartki dźwiękowe i zapachowe, bywają ręcznie malowane, dodawane są do nich fantazyjne dodatki, niektóre ledwo mieszczą się w kopertach i daleko im do pierwowzoru, tj. zwykłego kartonika z kolorowym obrazkiem.

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach zwyczaj wysyłania kartek powoli zanika. To głównie ludzie starsi, ci z pokolenia przedinternetowego, kultywują tę tradycję. Szkoda, gdyż nie ma porównania między otrzymaniem e-kartki, której treść nadawca skopiował do kilkudziesięciu użytkowników od tej ręcznie napisanej. Nawet, jeśli jest to tylko kilka słów, życzenia na papierze nabierają zupełnie innego znaczenia.


Pełne uroku kartki wykonane na nasz konkurs przypominają o tym, że warto podtrzymywać piękną tradycję wysyłania sobie życzeń z wykorzystaniem ręcznie wypisanej świątecznej pocztówki.

galeria zdjęć

 

2014-12-18

Boże Narodzenie i zima - świąteczna wystawa prac uczniów SOSW nr 2 w Lublinie

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie pt. „Boże Narodzenie i zima”. Ekspozycję prac plastycznych i oryginalnych ozdób choinkowych można oglądać w holu PBW.

galeria zdjęć

2014-12-12

Bibliotekarze PBW w Lublinie z wizytą w Fundacji  Między Nami w Krężnicy Jarej

8.12.2014 r. bibliotekarze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik po raz kolejny odwiedzili Fundację „Między Nami” w Krężnicy Jarej. Na przedświąteczne spotkanie z uczestnikami i pracownikami warsztatów terapii zajęciowej przygotowali prezentację multimedialną, poświęconą tradycjom świąt Bożego Narodzenia.


Fundacja "Między Nami" z siedzibą w Krężnicy Jarej k/Lublina jest organizacją wspierającą osoby niepełnosprawne umysłowo, bezdomne, uzależnione lub marginalizowane w społeczeństwie
z innych powodów.


W prowadzonych przez Fundację warsztatach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych trwają właśnie przygotowania do kiermaszów bożonarodzeniowych. Powstają stroiki, z gliny wypala się anioły i inne świąteczne dekoracje. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

galeria zdjęć

 

2014-12-16

Jak pisać wiersze? – warsztaty metodyczne z Alicją Barton w PBW w Lublinie

11.12.2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli „Jak pisać wiersze?”. Zajęcia prowadziła Pani Alicja Barton, pisarka i poetka, znana z audycji Radia Lublin jako „Jaśkowa Babcia”.

Inicjatorkami spotkania były panie: Anna Woś, doradca metodyczny nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Podczas warsztatów w bibliotece Pani Alicja prezentowała swoją twórczość - czytała wiersze, bajki, aforyzmy i śpiewała piosenki.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zakupu książeczek-cegiełek z imienną dedykacją i autografem Pani Alicji.

Sprzedaż książeczek-cegiełek własnego autorstwa jest jedną z form działalności charytatywnej Pani Alicji na rzecz dzieci. Poetka - jako wolontariuszka - od wielu lat odwiedza dzieci w przedszkolach, szkołach, szpitalach, a także w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Bierze też udział w akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

galeria zdjęć

 

2014-12-12

Bezpłatny dostęp do e-Czytelni Ibuk Libra


Od 1 grudnia bezpłatny dostęp do e-Czytelni Ibuk Libra

  dla czytelników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie
i Filii w Janowie Lubelskim.

 W e-Czytelni Ibuk Libra czytelnicy PBW mają bezpłatny, całodobowy dostęp do 151 elektronicznych książek, wykupiony przez Lubelskie Biblioteki Pedagogiczne, a także do wszystkich darmowych e-publikacji w serwisie.

 

2014-12-10

Konferencja metodyczna nauczycieli matematyki w PBW w Lublinie

10.12.2014 r. w PBW w Lublinie odbyła się konferencja metodyczna pt. Oferta Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej dla nauczycieli matematyki szkół podstawowych i gimnazjów. Celem spotkania była prezentacja form wspomagania szkół i nauczycieli przez bibliotekę pedagogiczną.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Pani Marty Borowieckiej, doradcy metodycznego matematyki nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Spotkanie prowadził Maciej Sztorc, nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.


Było to już trzecie spotkanie z cyklu konferencji metodycznych dla nauczycieli różnych przedmiotów i poziomów nauczania. W poprzednich konferencjach uczestniczyli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej (11.11.2014 r.) i nauczyciele języka polskiego (18.11.2014 r.).

galeria zdjęć

 

2014-12-04

Spotkania z lekturą w SP nr 44 w Lublinie

13.11.2014 r. pracownicy PBW w Lublinie, Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik przeprowadzili cykl zajęć poświęconych książkom lubianym i chętnie czytanym przez uczniów.

„Pinokio”, „Kubuś Puchatek” czy baśnie to lektury doskonale znane dzieciom na całym świecie. Podczas zajęć okazało się, że największy entuzjazm wśród uczniów wzbudza lektura baśni braci Grimm. Wyrazem tego były namalowane przez dzieci prace przedstawiające baśniowych bohaterów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

galeria zdjęć

 

2014-12-03

Konkurs pod patronatem PBW

2 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 10 im. H. Sienkiewicza w Lublinie odbył się uroczysty finał Wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego "Moja przygoda w bibliotece szkolnej", zorganizowanego pod patronatem naszej Biblioteki.


2014-11-25

Światowy Dzień Pluszowego Misiaw Filii w Janowie Lubelskim


Garść misiowych faktów, czyli urodziny misia pluszowego w bibliotece…

Miękki, puchaty i ten z łatką - 25 listopada na całym świecie swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – pluszowy miś.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear. Nazwa ta dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.


Filia PBW w Janowie Lubelskim 25 listopada 2014 r. obchodziła Światowy Dzień Pluszowego Misia w Zespole Szkół w Godziszowie I. Poza prezentacją misiową nie zabrakło miejsca na głośne czytanie bajek, rozmowy o ulubionych „misiowych” książkach dzieci. Spotkanie urozmaiciły również liczne konkursy czytelnicze.
Dzięki gościnności dyrektora szkoły, pana Mirosława Gąski, święto misia z biblioteką przebiegało w iście urodzinowej atmosferze.

galeria zdjęć

2014-11-21

Konferencja dla nauczycieli języka polskiego

 

18 listopada 2014 r. w ramach współpracy PBW z doradcami metodycznymi odbyła się konferencja pt. Oferta Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej dla nauczycieli polonistów szkół podstawowych i gimnazjów. Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Pani Małgorzaty Sagan i Pani Barbary Wojtaś, doradców metodycznych języka polskiego nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. Spotkanie prowadziła Ewelina Czajkowska, nauczyciel bibliotekarz PBW. Celem spotkania była prezentacja oferty usług edukacyjnych, zbiorów Biblioteki oraz zasad korzystania z katalogów on-line.

 

2014-11-20

Zakładki do książek mają także swoją historię…

Jedna z pierwszych wzmianek odnosząca się do zakładki książkowej pochodzi z roku 1584, kiedy to Christopher Barker, nadworny drukarz królowej Elżbiety, podarował jej jedwabną zakładkę z frędzlami. Więcej informacji i ciekawostek można było usłyszeć 19 listopada 2014 r. w Filii w Janowie Lubelskim podczas spotkania poświęconego konkursowi Z historii zakładki do książki.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim oraz wychowawcy A. Kuźnicka i M. Stolarz.

galeria zdjęć

 

 

2014-11-20

 Wizyta w PBW uczniów z SP w Nasutowie

 

20.11.2014 r. Bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowejw Nasutowie. Uczniowie z klas I, II i III obejrzeli prezentacje multimedialne: „Poznajemy Lublin poprzez legendy” oraz „Postacie zwierząt występujące w baśniach, bajkach, wierszach dla dzieci”. Następnym punktem programu była wycieczka po Bibliotece i zwiedzanie magazynów książek. Na zakończenie spotkania odbyło się pasowanie uczniów na czytelników bibliotek.

galeria zdjęć

 

 

 

2014-11-13

Konferencja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

13 listopada 2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie odbyła się konferencja pt. „Biblioteka pedagogiczna proponuje warsztat pracy nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej”. Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Pani Anny Woś, doradcy metodycznego nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz Pani Barbary Rzeszutko, dyrektora Pedagogicznej Biblioteki im. KEN w Lublinie.
Konferencję otworzyła Pani Dyrektor PBW. Następnie Ewelina Czajkowska, pracownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego, przedstawiła usługi edukacyjne oferowane przez placówkę, bogate zbiory oraz zapoznała słuchaczy z katalogami i bazami on-line Biblioteki. Spotkanie zakończyła wspólna dyskusja uczestników.

galeria zdjęć

 

 

2014-11-11

Dyżury metodyczne dla nauczycieli germanistów

W poniedziałki w godz. 10:00-11:00 w Mediotece Języka Niemieckiego PBW (I p., pokój 7) pełni dyżur doradca metodyczny języka niemieckiego, mgr Wiesława Wąsik. Serdecznie zapraszamy na konsultacje nauczycieli germanistów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

2014-11-05

Szkolenie nauczycieli bibliotekarzy powiatu janowskiego

5.11.2014 r. w Filii w Janowie Lubelskim odbyło się szkolenie nauczycieli bibliotekarzy powiatu janowskiego. Tematyka szkolenia obejmowała: Promocję biblioteki szkolnej– tę część szkolenia poprowadził Maciej Sztorc z PBW w Lublinie oraz Historię janowskich cmentarzy – którą przedstawiła Agnieszka Leśnik-Lewandowska z Filii w Janowie Lubelskim. Dzięki przychylności Pana Andrzeja Tomczyka, dyrektora Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim, spotkanie uświetniła część artystyczna przygotowana i wykonana przez uczniów tegoż gimnazjum z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania

galeria zdjęć

 

2014-10-21

Szlakiem lubelskich Żydów

21.10.2014 r. w Filii nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego odbyło się spotkanie poświęcone historii Żydów w Lublinie. Zajęcia przeprowadził Maciej Sztorc, pracownik PBW. Prelekcja na temat dziejów narodu żydowskiego zamieszkującego Lublin połączona była z prezentacją fotografii – historyczne fotografie zostały zestawione ze zdjęciami przedstawiającymi współczesny wygląd tych samych miejsc.

fotorelacja na stronie internetowej MPB w Lublinie

 

 

 

 2014-10-16

Zakładki książkowe - warsztaty

15 października 2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy pt.: Zakładki książkowe - podarunek dla bliskiej osoby.
Zakładka do książek wykonana w stylu „nitką malowane” może być doskonałym prezentem dla tych, którzy dużo czytają, jak i dla tych którzy wymagają do tego zachęty. W przypadku tych małych dzieł sztuki trudno powiedzieć, co komu więcej sprawia radości – czy twórcy, czy osobie obdarowanej kolorowym suwenirem?
Oryginalna, autorska metoda tworzenia zakładek „nitką malowane” wymyślona została przez lubelską pielęgniarkę, Panią Helenę Pietroń, której wieloletnie hobby z czasem doprowadziło do decyzji opatentowania techniki mocowania nici winylem (M-N-V) oraz do założenia swojej firmy rękodzielniczej pod nazwą "SZARFA". Pani Helena wykorzystuje małe skrawki cienkich tkanin takich jak poliester, jedwab czy kreton. W pracach autorki przeważają motywy kwiatowe. Efektowny rezultat osiąga ona bez użycia kleju lub jakichkolwiek innych substancji chemicznych.
Warsztaty prowadziła Pani Helena wraz z mężem. Pod ich kierunkiem uczestniczki spotkania wykonały zakładki do książek, wykorzystując całą gamę wyciętych z barwnych tkanin elementów roślinnych, listków, kompozycji kwiatowych i literek. Ostatnim etapem prac było naklejenie folii winylowej na szablon zakładki, aby zapewnić im trwałość. Powstały piękne rękodzieła, które sprawiły wiele radości samym wykonawczyniom.
Zajęcia przygotowane były perfekcyjnie pod względem metodycznym. Warsztaty te mogą posłużyć nauczycielom jako inspiracja do przeprowadzenia podobnych zajęć z dziećmi w bibliotece szkolnej lub świetlicy.
Warsztaty w PBW w Lublinie okazały się nie tylko szkoleniem z rękodzieła, ale również sympatycznym, towarzyskim spotkaniem, za które bardzo dziękujemy samej autorce, jak i wszystkim uczestniczkom zajęć.

galeria zdjęć

 

2014-10-10

 Zarys historii tajnego nauczania w Polsce - wystawa w PBW

W październiku 2014 r. w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej gościła wystawa „Zarys historii tajnego nauczania w Polsce”, przygotowana przez uczniów XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie pod kierunkiem Małgorzaty Soboń.
Wystawa poświęcona była konspiracyjnej działalności polskich nauczycieli, którzy stworzyli najpiękniejszą armię jaką kiedykolwiek miała Polska, armię ludzi uczących tajnie polską młodzież w trudnych latach polskiej historii.   

 

galeria zdjęć

2014-10-09

II konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych województwa lubelskiego

9 października 2014 r. w budynku Centrum GALA przy ul. Fabrycznej 2 w Lublinie odbyła się konferencja pt. „Czy tylko internet? Twórcze sposoby na promocję biblioteki”. Konferencję zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz. Partnerem konferencji było Wydawnictwo Bliżej Przedszkola.


Tegoroczna edycja konferencji, adresowanej do nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych i pedagogicznych, poświęcona była przedstawieniu różnorodnych form promocji biblioteki i propagowania czytelnictwa oraz pomysłów na rozszerzenie grona odbiorców usług, które oferuje biblioteka.


Obrady rozpoczęły się o godz. 9.00. Konferencję otworzyła Pani Barbara Rzeszutko, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, która powitała zebranych gości i przedstawiła cele konferencji. Następnie głos zabrała Pani Wicekurator Oświaty Anna
Dudek-Janiszewska podkreślając ważną rolę bibliotek w kształtowaniu rozwoju intelektualnego uczniów. Następnie Pani Katarzyna Szabała-Jońska – inspektor ds. pedagogicznych bibliotek publicznych z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego odczytała list od Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego skierowany do organizatorów i uczestników konferencji. Po oficjalnym powitaniu Pani Dyrektor Barbara Rzeszutko przekazała głos Pani Luizie Kawce, przewodniczącej konferencji, która zapowiadała kolejno prelegentów i odnosiła się do treści zawartych w wygłaszanych referatach. Konferencja zakończyła się ok. godz. 14.30.


Konferencję zaszczycili swoją obecnością goście specjalni: Anna
Dudek-Janiszewska Wicekurator Oświaty, Katarzyna Szabała-Jońska - inspektor ds. pedagogicznych bibliotek publicznych z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Grażyna Stoma - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Zofia Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Piotr Tokarczuk – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Anita Has-Tokarz – Zastępca Dyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Jadwiga Witkowska-Kunach – doradca metodyczny nauczycieli bibliotekarzy miasta Lublin z Gimnazjum nr 1 w Lublinie.


W konferencji wzięło udział 98 osób, w tym 20 pracowników PBW w Lublinie, 62 nauczycieli bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych oraz 9 prelegentów i 7 gości specjalnych.


Referaty podczas konferencji wygłosiło 9 prelegentów. Pierwszy referat pt. Biblioteka z pomysłem – czyli co robią biblioteki na świecie, by otworzyć się na czytelnika wygłosiła Pani dr Paulina Studzińska-Jaksim z Oddziału Informacji Naukowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Następnie Pani mgr Ewa Hadrian, kierownik Działu Informacji i Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie wystąpiła z referatem pt. Promocja biblioteki – fascynująca konieczność i permanentne wyzwanie. Z doświadczeń Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Kolejny referat pt. Promocja w bibliotece – tradycja i współczesność wygłosiła Pani dr Renata Malesa z Instytutu
Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po przerwie kawowej Pani mgr Lidia Jarska z Zakładu Informatologii Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przedstawiła referat pt. Media społecznościowe jako narzędzie promocji zbiorów bibliotecznych.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Pani mgr Marty Horabik-Piaseckiej, kierownika Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie pt. Nowatorskie formy promocji biblioteki na przykładzie akcji Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Następną prezentację pt. Dobry adres – Biblioteka Zespołu Szkół w Niemcach przedstawiła Pani mgr Renata Staszek – nauczyciel dyplomowany z Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach. Po przerwie na lunch wystąpili Pani dr Halina Stachyra i Pan mgr Grzegorz Miliszkiewicz z Muzeum Wsi Lubelskiej z referatem pt. Od przedmiotu do słowa, czyli o drodze z muzeum do biblioteki. Podczas odczytu prezentowali liczne eksponaty ze zbiorów lubelskiego skansenu. Ostatnią prezentację nt. Internet narzędziem promocji bibliotek szkolnych przedstawił Pan mgr Maciej Sztorc z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.
Wszystkie wystąpienia były bardzo kształcące. Dzielono się dobrymi praktykami oraz pomysłami w jaki najbardziej popularny i skuteczny sposób powinno się reklamować działalność bibliotek.


Serdecznie dziękujemy prelegentom i uczestnikom za udział w naszej konferencji.

galeria zdjęć

 

2014-10-07

Spotkanie z doradcami metodycznymi

7.10.2014 r. w sali konferencyjnej PBW odbyło się spotkanie doradców metodycznych i pracowników Biblioteki. Idea spotkania została zainicjowana przez Koordynatora Doradztwa Metodycznego z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Beatę Ryczkowską oraz Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki im. KEN w Lublinie, Barbarę Rzeszutko.

Celem spotkania było utworzenie sieci współpracy pomiędzy doradcami a PBW. Doradcom metodycznym została zaprezentowana oferta usług edukacyjnych naszej placówki, następnie doszło do wymiany poglądów dotyczących wzajemnego wspomagania. Spotkanie zakończyła próba diagnozy potrzeb ze strony metodyków, co dało nam podstawę do określenia kierunków współpracy.

 

2014-10-05

Konferencja Podlascy i Polescy laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga


26.09.2014 r. bibliotekarze PBW uczestniczyli w konferencji Podlascy i Polescy laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, która odbyła się w Auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. KEN w Białej Podlaskiej. Konferencja zorganizowana została w dwusetną rocznicę urodzin etnografa Oskara Kolberga oraz w czterdziestą rocznicę ustanowienia nagrody jego imienia. Na konferencję przybyli wszyscy żyjący laureaci z województwa podlaskiego. Organizatorami spotkania byli: Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach, Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej oraz Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej.

 

galeria zdjęć

2014-10-02

Jesienne dary natury - zajęcia z przedszkolakami 

Złota polska jesień to piękna i kolorowa pora roku. Jest porą zbiorów owoców i warzyw oraz przygotowywania zapasów na zimę, zarówno przez ludzi, jak i zwierzeta. Podczas zajęć nt. "Jesienne dary natury" o urokach jesieni rozmawiali z dziećmi w Przedszkolu nr 5 w Lublinie Piotr Król i Małgorzata Kozieł z PBW. Zajęcia odbyły się 2 października 2014 r. 

galeria zdjęc

 

 

 

2014-10-01

Międzynarodowy Dzień Muzyki na rockowo

1 października 2014 r. gmach naszej Biblioteki w godzinach popołudniowych rozbrzmiewał głośną rockową muzyką. Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki gościliśmy przedstawicieli Rock Music School. Podczas imprezy można było na żywo wysłuchać rockowego koncertu w wykonaniu nauczyciela szkoły, gitarzysty – Marcina Gałkowskiego oraz wziąć udział warsztatach gitarowych. Na to niecodzienne muzyczne wydarzenie w PBW przybyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie oraz studenci.

galeria zdjęć

 

 

 

 

2014-10-01

Elektroniczne zamawianie książek

Od 1 października nasi Czytelnicy, posiadający aktualną kartę biblioteczną (z kodem kreskowym), mogą zamawiać książki przez internet.

W katalogu on-line książek przy sygnaturach znajdują się informacje o dostępności egzemplarza lub jego wypożyczeniu - wraz z przewidywanym terminem zwrotu.

 

2014-09-30

IV edycja Międzynarodowego Dnia Głuchych

30.09.2014 r. bibliotekarze naszej placówki uczestniczyli w obchodach IV Edycji Międzynarodowego Dnia Głuchych w Lublinie, odbywającego się w ramach Tygodnia Integracji Międzynarodowej. W czasie uroczystości prezentowano najnowszą literaturę z zakresu surdopedagogiki i promowano ofertę edukacyjną Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie.

galeria zdjęć

 

 

 

 

2014-09-22

"Wspólnie mówimy nie przemocy" - wystawa prac pokonkursowych

Od 22 września 2014 r. w holu Poczty Głównej w Lublinie gości wystawa prac pokonkursowych VII Edycji Konkursu Plastycznego WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR RATUJĄ ŚWIAT. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych i wyróżnionych prac uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu lubelskiego.


Konkurs zorganizowany został przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie, Szkołę Podstawową Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie oraz Doradcę metodycznego plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Uroczysty finał tegorocznej edycji konkursu odbył się 27 maja 2014 r. w sali konferencyjnej PBW.

 

galeria zdjęć

 

2014-09-17

3 Zjazd Latarników Polski Cyfrowej


Pracownicy PBW - Joanna Tarasiewicz i Piotr Wiechnik wzięli udział w 3 Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej, który odbył się 15-16 września 2014 r. w łódzkim Art_Incubator Fabryka Sztuki.
W imprezie uczestniczyło ponad 200 Latarników, trenerzy PCRS, koordynatorzy projektu oraz przedstawiciele władz samorządowych i centralnych. Uroczystego otwarcia dokonała Małgorzata Olszewska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Krzysztof Piątkowski – Zastępca Prezydenta Miasta Łodzi. W trakcie zjazdu uczestnicy mieli możliwość uczestniczenia w tematycznych warsztatach dotyczących najnowszych technologii informatycznych i ich wykorzystania w edukacji.

 

2014-09-24

 Spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy

24 września 2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Lublinie odbyło się spotkanie metodyczne nauczycieli bibliotekarzy nt.: "Twój program jest lepszy od każdego nie-twojego" - czyli jak powstają programy autorskie? Cz.2, zorganizowane  przez doradcę metodycznego, Panią Jadwigę Witkowską-Kunach. Spotkanie poprowadziła Pani Małgorzata Sagan, doradca metodyczny nauczycieli języka polskiego szkół gimnazjalnych.
 

2014-09-06

Narodowe Czytanie Trylogii w PBW

6 września 2014 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka wzięła udział w III edycji akcji Narodowego Czytania, odbywającego się pod auspicjami Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W tym roku pochylaliśmy się nad kartami Trylogii Henryka Sienkiewicza – dzieła napisanego „ku pokrzepieniu serc” Polaków. Święto wspólnego czytania połączyło młodzież, bibliotekarzy, przybyłych lublinian oraz zaproszonych do Biblioteki gości: Panią Poseł na Sejm RP Magdalenę Gąsior-Marek, poetę Jerzego Bolesława Sprawkę, „Jaśkową Babcię” z Radia Lublin, Alicję Barton oraz Bartosza Siwka, aktora Teatru im. H. Andersena. Lektorzy kolejno odczytywali przygotowane przez siebie fragmenty „ojczystego heroicum”, ukochanego przez wiele pokoleń Polaków.


Spotkanie miało charakter odświętny, choć nie do końca poważny, bo Sienkiewiczowskie dzieło zawiera wszak dużą dawkę humoru, rubaszności i żartu. Takie głównie urywki interpretowali uczniowie Gimnazjum Nr 1 i młodzież z Bursy Szkół Artystycznych w Lublinie.


Literacko-muzyczne spotkanie rozpoczęło się o godz. 12:00 Po odczytaniu listu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego uczestnicy spotkania wysłuchali utworu „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana w stylowym wykonaniu duetu wychowanków z Bursy Szkół Artystycznych.
Świętu czytania towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza zorganizowana w holu Biblioteki.


Aby zachęcić mieszkańców Lublina do wzięcia udziału w imprezie, dwoje bibliotekarzy PBW przebranych w stroje szlacheckie rozdawało mieszkańcom Lublina ulotki informacyjne o mającej wkrótce nastąpić imprezie. Wszyscy chętni, którzy zjawili się w Bibliotece z własnymi egzemplarzami „Ogniem i mieczem”, „Potopu” lub „Pana Wołodyjowskiego" mogli uzyskać pieczęć z logo tegorocznego Narodowego Czytania.


Udziałem uczniów w naszej bibliotecznej akcji zainteresowała się stacja Polskie Radio – Czwórka. Dla tej rozgłośni uczniowie, którzy czytali fragmenty Trylogii, udzielili krótkich wywiadów.


Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu. Zapraszamy już za rok na Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa!

galeria zdjęć

 

2014-07-09

Wizyta dzieci ze świetlicy środowiskowej

9.07.2014 r. gościlismy w PBW dzieci ze świetlicy środowiskowej "Dom św. Józefa dla Dzieci i Młodzieży. Ognisko wychowawcze". Podczas wizyty dzieci zwiedziły Bibliotekę i obejrzały prezentację multimedialną nt. "Życie i twórczość Tove Jansson i Astrid Lindgren".

galeria zdjęć

 

2014-06-15

25 lat Wolności" w PBW

 

filmowy pokaz zdjęć

pakiet edukacyjny

 

 

2014-06-15

2014! Młodzi dla Wolności


Wyniki wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „2014! Młodzi dla Wolności” dla uczniów, nauczycieli i środowisk lokalnych na projekt edukacyjny, plakat, esej, scenariusz lekcji, zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji razem z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Kancelarią Prezydenta RP - Protokół z posiedzenia jury etapu wojewódzkiego konkursu "2014! Młodzi dla Wolności"

 

2014-06-12

Janusz Korczak – wychowanie w kategoriach twórczości - konferencja

3.06.2014 r. pracownicy naszej Biblioteki wzięli udział w konferencji „Janusz Korczak – wychowanie w kategoriach twórczości”, zorganizowanej przez Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS, Kolegium Pracowników Służb Społecznych oraz przez Lubelski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W trakcie imprezy prezentowaliśmy m.in. przedwojenne wydania dzieł Janusza Korczaka, stanowiące jedną z najcenniejszych kolekcji naszych zbiorów. Konferencja odbyła się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

galeria zdjęć

 

2014-06-06

Wernisaż wystawy Pauliny Wiśniewskiej

6.06.2014 r. w sali konferencyjnej PBW odbył się wernisaż wystawy prac Pauliny Wiśniewskiej, uczennicy klasy 3 gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie.

Paulina urodziła się 15 lutego 1998 w Lublinie. Jest osobą niewidzącą i niesłyszącą. Prezentowane na wystawie prace to wyraz ogromnej wrażliwości dziewczynki i jej niezwykłej wyobraźni.

W spotkaniu wzięli udział rodzice Paulinki i jej siostra, Pani Anna Stasiak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie, Pani Małgorzata Basińska, doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania, Pani Grażyna Sakowicz, opiekun artystyczny Pauliny i współorganizator wernisażu, Pani Agnieszka Lachowska, pedagog i tłumacz migowy Pauliny. Licznie przybyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie oraz koledzy i koleżanki Pauliny.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

2014-06-01

Ulubiona postać z bajki - wystawa


Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 54 w Lublinie. Wielobarwne prace przedszkolaków wykonane pod kierownictwem Pań nauczycielek – Katarzyny Głąb i Anny Aftyki-Nankiewicz techniką rysunku pastelą olejną złożyły się na wystawę  Jaś i Małgosia, Pinokio, Kopciuszek, Kot w butach i inni… Ulubiona postać z bajki.

Rola baśni w edukacji i wychowaniu dziecka jest nie do przecenienia. Przede wszystkim stanowią one nieodzowny element szczęśliwego dzieciństwa, a ponadto uczą i wychowują – czyli kształtują osobowość dziecka „Baśń to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy rozumieć siebie i innych zanim dojrzejemy intelektualnie” – pisze Bruno Bettelheim w książce Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach w baśni. Bohaterowie i wydarzenia występujące w bajkach i baśniach są postaciami fikcyjnymi, a jednocześnie bardzo realnymi dla małego odbiorcy. Bohaterowie literaccy są bliscy dzieciom, stanowią cząstkę ich świata, świata w którym ożywają lalki, zabawki, rośliny i przedmioty. Dlatego tak ważne są wartości i wzory, które bohaterowie sobą reprezentują. Bajki i baśnie, ich bohaterowie mogą znacznie wzbogacić i pogłębić nasze oddziaływania wychowawcze.

galeria zdjęć

 

2014-05-30

WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - finał VII edycji konkursu

 

27 maja 2014 r. w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN odbył się finał VII edycji powiatowego konkursu plastycznego pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty: „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY-BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR RATUJĄ ŚWIAT”.
Organizatorami konkursu byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Szkoła Podstawowa Nr 29 im. A. Mickiewicza w Lublinie oraz doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
 

Finał konkursu - galeria

Prace uczniów - galeria

 

 

  2014-05-28

Majowe spotkania z dziećmi

 

W maju bibliotekarze PBW, Małgorzata Kozieł i Piotr Król, przeprowadzili zajęcia w dwóch lubelskich przedszkolach - Przedszkolu nr 5 i w Niepublicznym Przedszkolu "Krasnal 3". Tematyka zajęć dotyczyła mądrości przysłów oraz zwierząt w gospodarstwie wiejskim. Dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek w Lublinie przeprowadzili w siedzibie PBW lekcję "Książka dawniej i dziś".

 

 

 Lekcja Przedszkole "Krasnal 3" - galeria zdjęć

Lekcja Przedszkole nr 5 - galeria zdjęć

Lekacja Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek - galeria zdjęć

 

 

  2014-04-26

Warsztaty dla bibliotekarzy w Rykach

15 kwietnia 2014 r. w bibliotece Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach odbyły się warsztaty nt.: Od nauczyciela bibliotekarza do brokera informacji. Cz. 3, Prawo autorskie i wolne licencje w pracy nauczyciela bibliotekarza. Zajęcia poprowadziły Maria Nóżka i Joanna Tarasiewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Spotkanie było inauguracją powiatowej sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy z powiatu ryckiego.

 

 

 

  2014-04-13

Spotkanie dla bibliotekarzy - Chopin w polskiej szkole i kulturze


9.04.2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się spotkanie  Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Temat „Chopin w polskiej szkole i kulturze” przygotowały Joanna Tarasiewicz i Agnieszka Sobczak.

 

 

 

  

2014-04-13

Bohaterowie bajek i baśni

 Bibliotekarze PBW zaprezentowali uczniom klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 50 baśniowe postacie zwierząt w wybranych utworach literackich. Prezentacja multimedialna ukazała najpopularniejsze zwierzątka występujące w baśniach, bajkach, wierszach i filmach dla najmłodszych czytelników. Na koniec zajęć dzieci otrzymały w prezencie kolorowanki z postaciami zwierzęcych bohaterów.

 

galeria zdjęć

 

 

 2014-04-12

Adam Chmielowski – św. Brat Albert - wystawa


W kwietniu w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej obejrzeć można wystawę "Adam Chmielowski – św. Brat Albert", przygotowaną przez uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie pod kierownictwem Gabrieli Szachoń.


Wystawa poświęcona jest polskiemu zakonnikowi franciszkańskiemu – Adamowi Chmielowskiemu, znanemu jako święty Brat Albert, założycielowi zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek. Był wybitnym malarzem, krytykiem i teoretykiem sztuki, reprezentującym nurt realizmu. Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych jego prac należą: Ecce Homo, Po pojedynku, Dziewczynka z pieskiem, Cmentarz, Dama z listem, Powstaniec na koniu, Wizja św. Małgorzaty, Zachód słońca, Amazonka.

Po przebytym kryzysie życiowym porzucił malarstwo i całkowicie poświęcił się działalności charytatywnej. Brat Albert odznaczał się wybitnie franciszkańską duchowością. Heroicznie kochał Boga i bliźniego. Służbę na rzecz bezdomnych i nędzarzy uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Umarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie w opinii świętości. Został kanonizowany w 1989 r. przez papieża Jana Pawła II.

 

    

 

galeria zdjęć

 

2014-04-08

Wystawa wielkanocna - Wesoły nam dzień dziś nastał

W przedświątecznym i poświątecznym okresie obejrzeć można w holu Biblioteki wystawę prac plastycznych dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Kubuś i Tygrysek” pt. Wesoły nam dzień dziś nastał.


Nauczycielki Przedszkola Niepublicznego „Kubuś i Tygrysek”, panie Iwona Szpringer i Grażyna Ochyra potraktowały zbliżające się święta Wielkanocne jako okazję do zapoznania dzieci z niektórymi formami tradycji polskich. Tradycje i zwyczaje świąt są częścią historii i kultury narodowej. Dziecko, stopniowo poznając obyczaje i tradycje, poczynając od przedszkola i własnej rodziny, rozwija swoją społeczną tożsamość. Kultywowanie tradycji świątecznych znacznie wzbogaca dzieci wewnętrznie, zaszczepia w maluchach wrażliwość, ciepło i szczyptę magii. Wykonanie prac plastycznych z motywami pisanek i baranka wielkanocnego zapoznało dzieci z symboliką świąt Wielkiej Nocy - jajkiem jako symbolem nowego życia oraz barankiem, symbolem zmartwychwstałego Jezusa.


Prace plastyczne dzieci utrzymane są w wesołych, nasyconych kolorach, emanują radością i optymizmem.

 

       

 

galeria zdjęć

 

2014-04-03

 Warsztaty dla bibliotekarzy w Puławach

2 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach odbyły się warsztaty nt.: Od nauczyciela bibliotekarza do brokera informacji. Cz. 3, Prawo autorskie i wolne licencje w pracy nauczyciela bibliotekarza. Zajęcia poprowadziły Maria Nóżka i Joanna Tarasiewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Spotkanie było inauguracją powiatowej sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy z powiatu puławskiego.

galeria zdjęć


2014-03-19

 Warsztaty dla bibliotekarzy w Kraśniku

18 marca 2014 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN. Filia w Kraśniku odbyły się warsztaty nt.: Od nauczyciela bibliotekarza do brokera informacji. Cz. 3, Prawo autorskie i wolne licencje w pracy nauczyciela bibliotekarza. Zajęcia poprowadziły Maria Nóżka i Joanna Tarasiewicz z PBW im. KEN w Lublinie. Spotkanie było inauguracją powiatowej sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy z powiatu kraśnickiego.

 

galeria zdjęć

 

2014-03-19

Bibliotekarze u przedszkolaków

11.03.2014 r. bibliotekarze PBW gościli w Przedszkolu nr 37 w Lublinie. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena i Jana Brzechwy,a następnie bibliotekarze przeczytali przedszkolakom fragmenty baśni Andersena i wybrane wiersze J. Brzechwy.

galeria zdjęć

 

 

 

 

 

2014-03-14

A wiosna tuż, tuż... -  wystawa prac plastycznych dzieci


Anonsujemy wystawę prac plastycznych „A wiosna tuż, tuż…”, wykonanych przez dzieci z Przedszkola
Niepublicznego „Kubuś i Tygrysek” w Lublinie.
    

W marcu, w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej obejrzeć można prace przedszkolaków wykonane pod kierownictwem nauczycielek – Iwony Szpringer i Grażyny Ochyry. Tematyka i tytuł wystawy nawiązują do obserwowanych w przyrodzie oznak zmiany pory roku. Kwitnące w przydomowych ogródkach przebiśniegi, bazie na targowisku i wznoszące się codziennie coraz wyżej słońce – to niechybne znaki przedwiośnia. Świat przyrody dostarcza nam pozytywnych emocji, cieszy i wzrusza. Zachwyt nad budzącą do życia przyrodą i wiosennym krajobrazem nie jest obcy zarówno artystom, jak i zwykłym, wrażliwym ludziom.


Zbliżenie dziecka do świata przyrody poprzez naukę dostrzegania jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi – to główne cele edukacji ekologicznej w przedszkolu.
Edukacja ekologiczna we wczesnym wieku sprzyja rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu dziecka, wpływa na rozwój uczuć estetycznych i osobowości, kształtuje cechy charakteru, potrzeby i zainteresowania. W ramach zajęć w przedszkolu związana jest ona m.in. z pracami wytwórczymi. Dzieci przedszkolne wykonując prace plastyczne, których tematem jest wiosenna przyroda, uświadamiały sobie wielorakość zjawisk zachodzących na przełomie zimy i wiosny, a także potrzebę harmonijnego współżycia z otaczającą nas naturą.

 
galeria zdjęć

         
2014-02-27

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zapraszamy do lektury artykułu Marka Krzyżanowskiego, nauczyciela bibliotekarza PBW, pt. "Działalność zbrojna oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. ‘Uskok’". Artykuł poświęcony jest kpt. Zdzisławowi Brońskiemu i jego oddziałowi walczącemu na Lubelszczyźnie w latach 1944-1947.

 

2014-02-20

Na ulicy. Klimaty postindustrialne - wystawa prac plastycznych dzieci

W styczniu i w lutym 2014 r. w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oglądać można wystawę prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 54 w Lublinie, zatytułowaną "Na ulicy. Klimaty postindustrialne". Prace, przygotowane pod kierownictwem nauczycielek Katarzyny Głąb i Anny Aftyki-Nankiewicz, przedstawiają charakterystyczne elementy przestrzeni miejskiej: wysokie domy, latarnie, sygnalizatory świetlne, pasy – przejścia dla pieszych, ruch pojazdów samochodowych oraz spieszących się ludzi.


Przestrzeń miast i dużych aglomeracji miejskich wymaga od ich użytkowników znajomości określonych wzorców zachowań. Z podstawami zasad ruchu pojazdów i pieszych po drogach publicznych zapoznaje się dzieci już na etapie przedszkola. Przedstawiona tematyka związana jest realizacją zajęć z edukacji komunikacyjnej. Polega ona na nauce rozpoznawania obiektów, miejsc, sygnałów, dźwięków, barw i właściwego zachowania na drodze. Zajęcia o tematyce bezpieczeństwa ruchu uczą pięcio- i sześciolatków takich pozytywnych nawyków jak: dbanie o własne bezpieczeństwo, przechodzenia przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych i dobrze oznakowanych, nawyku bezpiecznego poruszania się w pobliżu jezdni, a także przestrzegania kolorów sygnalizacji świetlnej.W Przedszkolu nr 54 w Lublinie jedną z formą uwrażliwiania przedszkolaków na kwestie bezpieczeństwa na drodze było m.in. wykonanie prac plastycznych. Złożyły się one następnie na barwną ekspozycję w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.

 

galeria zdjęć

     


 


 

2014-02-19

PBW na  X Targach Edukacyjnych


W dniach 18-19 lutego 2014 r. nasza Biblioteka wzięła udział w II edycji Salonu Książki i Wyposażenia Szkół, zorganizowanym w ramach X Targów Edukacyjnych w Lublinie. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko.

 galeria zdjęć