Wydarzenia 2013


 

 Wydarzenia 2013

 

2013-12-15

Rok Juliana Tuwima w PBW

W ramach obchodów Roku Juliana Tuwima bibliotekarze PBW we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 31 przygotowali cykl lekcji prezentujących życie i twórczość poety. Zwieńczeniem cyklu spotkań był konkurs dla klas III SP nr 31 pt. "Julian Tuwim, jego życie i twórczość dla dzieci". Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy o życiu i twórczości poety.

galeria zdjęć
 

 

 

 2013-11-21

Finał I Wojewódzkiego Konkursu Ekonomicznego "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ TU I TERAZ"

 

4 listopada 2013 r. odbył się uroczysty finał I Wojewódzkiego Konkursu Ekonomicznego "PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ TU I TERAZ" pod patronatem JM Rektora Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej i Pani Poseł Magdaleny Gąsior-Marek.

W konkursie wzięło udział 60 uczniów z 25 szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Jego celem było aktywizowanie młodzieży, rozwijanie podstaw przedsiębiorczości oraz poznanie zasad rządzących wolnym rynkiem.

Finał uświetnili swoją obecnością honorowi goście: Pani Poseł Magdalena Gąsior-Marek, dr inż. Magdalena Zwolińska-Ligaj z Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, uczniowie biorący udział w konkursie wraz ze swoimi opiekunami oraz pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.

Laureatom i osobom wyróżnionym wręczono nagrody rzeczowe, pamiątkowe puchary i dyplomy. Ponadto uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną "Analiza luki kompetencyjnej na lokalnym rynku pracy" wygłoszonej przez panią dr inż. Magdalenę Zwolińską-Ligaj, przygotowanej wspólnie z dr Eweliną Dresler.

Organizatorzy jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom oraz osobom i instytucjom, które wsparły nasz projekt.

 

galeria zdjęć

 

  2013-10-31

W krainie wierszy Tuwima - Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Doradca metodyczny nauczycieli języka polskiego przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie serdecznie zapraszają uczniów klas IV-VI szkół podstawowych miasta Lublin do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „W krainie wierszy Tuwima”.

Przesłuchania uczestników odbędą się 26 listopada 2013 roku od godz. 10 w sali konferencyjnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, ul. 1 Armii Wojska Polskiego 1.
Serdecznie zapraszamy.

 

  2013-10-16

Konferencja naukowo-szkoleniowa „Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka z deficytem słuchu”


9 października 2013 roku pracownicy PBW uczestniczyli w konferencji naukowo-szkoleniowej „Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka z deficytem słuchu” organizowanej przez Zespół Poradni nr 3 w Lublinie. W czasie uroczystości prezentowano najnowszą literaturę z zakresu pedagogiki i promowano ofertę edukacyjną naszej placówki.

 galeria zdjeć

 

  2013-10-03


"Wspólnie mówimy nie przemocy"- wystawa prac pokonkursowych

Wystawa prac pokonkursowych VI Edycji Konkursu Plastycznego "Wspólnie mówimy nie przemocy" w holu Poczty Głównej w Lublinie.

 
galeria zdjęć

 2013-10-01

III Edycja Międzynarodowego Dnia Głuchego


26 września 2013 roku pracownicy PBW uczestniczyli w obchodach III Edycji Międzynarodowego Dnia Głuchego odbywającego się w ramach Tygodnia Integracji Międzynarodowej. W czasie uroczystości prezentowano najnowszą literaturę z zakresu pedagogiki i promowano ofertę edukacyjną naszej placówki.

 

galeria zdjęć

 

2013-06-20

Puchatkowe królestwo

17 czerwca odwiedzili nas sympatyczni goście z Przedszkola Niepublicznego im. Św. Józefa w Lublinie. Wspólnie podążaliśmy śladami Kubusia Puchatka i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

galeria zdjęć

 

 

2013-06-19

 Jubileusz 60-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego


14 czerwca 2013 r. pracownicy PBW uczestniczyli w uroczystych obchodach Jubileuszu 60-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie. W trakcie imprezy promowali zbiory Biblioteki z zakresu surdopedagogiki.

galeria zdjęć

 


2014-06-06

Finał VI edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego

4 czerwca 2013 roku w sali konferencyjnej PBW odbył się uroczysty finał VI edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY - Zielone łagodzi obyczaje” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Organizatorami konkursu byli:
• doradca metodyczny plastyki i wiedzy o kulturze przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania – Małgorzata Basińska, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie.
• Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie.

W konkursie udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych: kl. I-III, IV-VI i młodzież gimnazjalna. Nadesłano 381 prac z 30 placówek miasta Lublina i powiatu lubelskiego.

Nagrodzonych zostało 28 uczniów, wyróżnienia otrzymało 23 uczniów. Nagrody wręczali: z ramienia Lubelskiego Kuratora Oświaty – wizytator Joanna Kulikowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej 29 w Lublinie, Marek Woźniak oraz Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie, Grażyna Stoma.

Uroczystość uświetnili występem soliści chóru ze Szkoły Podstawowej nr 29 prowadzonego przez panią mgr Halinę Wróbel.

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

galeria zdjęć

 

2013-06-04

Wielki Festyn Rodzinny 2013


Udział pracowników PBW w Wielkim Festynie Rodzinnym zorganizowanym przez Radę dzielnicy i Dom Kultury LSM w Lublinie

galeria zdjęć

 

2013-05-24

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima


22 maja 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 31 w Lublinie odbył się finał konkursu wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima. Na zaproszenie Pani Anny Szewczyk w komisji konkursowej wzięli udział bibliotekarze PBW - Małgorzata Kozieł i Piotr Król.
Konkurs był bardzo ciekawy, pytania szczegółowe, uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą na temat życia i twórczości poety.

 
galeria zdjęć         

2013-05-24

Jeżyki w PBW

21 maja odwiedzili nas mili goście z Niepublicznego Przedszkola "Jeżyk" w Lublinie. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą Kubusiowi Puchatkowi i jego przyjaciołom ze Stumilowego Lasu, zwiedziliśmy bibliotekę, a na koniec odwiedziliśmy wielkie magazyny, w których na półkach stoi mnóstwo ciekawych książek.

 

galeria zdjęć

 

2013-05-24


Odjazdowy Bibliotekarz 2013

Już po raz trzeci bibliotekarze PBW wzięli udział w akcji Odjazdowy Bibliotekarz, która odbywa się co roku w całej Polsce w ramach Tygodnia Bibliotek.
Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. Znakiem rozpoznawczym uczestników rajdu były pomarańczowe koszulki.


W tym roku peleton ruszył 18 maja 2013 r. o godz. 10.30 sprzed Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Trasa przebiegała ulicami: Narutowicza, Kapucyńska, Krakowskie Przedmieście, Królewska, Wyszyńskiego, Zamojska. W trakcie przejazdu bibliotekarze trzykrotnie zatrzymywali się na mini happeningi - głośne czytanie wierszy Juliana Tuwima: pod Baobabem (Pl. Litewski), na deptaku przed Ratuszem i na moście na Bystrzycy.
Ostatni etap trasy to przejazd bulwarem nad Bystrzycą pod Bibliotekę Politechniki Lubelskiej, gdzie nastąpiło zakończenie imprezy. Ostatnią atrakcją rajdu były konkursy z nagrodami.

galeria zdjęć

 

2013-05-16

Cykl lekcji bibliotecznych dla uczniów SP nr 31 w Lublinie

W dniach 7-10 maja 2013 r. bibliotekarze P. Król i M. Kozieł przeprowadzili cykl lekcji bibliotecznych związanych z życiem i twórczością Juliana Tuwima i Ireny Tuwim. Bibliotekę odwiedzili uczniowie klas III SP nr 31 w Lublinie. Celem zajęć była pomoc uczniom w przygotowaniu się do konkursu wiedzy o życiu i twórczości pisarzy, organizowanego przez bibliotekę szkolną.

 galeria zdjęć

 

2013-05-08

Baśnie braci Grimm i Charlesa Perraulta w PBW

6 maja gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Tematem zajęć były baśnie braci Grimm i Charlesa Perraulta. Wspólnie z naszymi gośćmi odwiedziliśmy niezwykłą krainę, gdzie można spotkać gadającego kota w butach, małe zabawne krasnoludki i królewnę Śnieżkę, złą czarownicę i gdzie można przeżyć wiele niezwykłych przygód…

galeria zdjęć

 

2013-04-29

Happy Kids w PBW

25 kwietnia odwiedzili nas mili goście z Przedszkola Hello Kids w Lublinie. Wspólnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą Kubusiowi Puchatkowi i jego przyjaciołom ze Stumilowego Lasu, zwiedziliśmy bibliotekę, a na koniec odwiedziliśmy wielkie magazyny, w których na półkach stoi mnóstwo ciekawych książek.

galeria zdjęć

 

2013-04-29

Lekcje biblioteczne pracowników PBW

 

Bibliotekarze Piotr Król, Małgorzata Kozieł i Agata Gąsior przeprowadzili w Szkole Podstawowej nr 50 lekcję nt.: Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych, w Przedszkolu nr 54 zaprezentowali dzieciom twórczość Wandy Chotomskiej, a w Przedszkolu nr 39 czytali dzieciom wiersze Juliana Tuwima.

galeria zdjęć

 

2013-04-26

Finał Konkursu Recytatorskiego „Cyprian Kamil Norwid – poeta myśli”

 

23 kwietnia 2013 r. odbył się uroczysty finał PowiatowegoKonkursu Recytatorskiego „Cyprian Kamil Norwid – poeta myśli”. W konkursie brali udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych miasta Lublin i powiatu lubelskiego. Głównym celem przedsięwzięcia było upamiętnienie i przybliżenie twórczości Cypriana Kamila Norwida oraz upowszechnienie wśród młodzieży poezji i kultury żywego słowa.


Finał uświetnili swoją obecnością honorowi goście: Pani Joanna Kulikowska, dyrektor Wydziału Kształcenia Specjalnego i Zwiększania Szans Edukacyjnych, z Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Lublinie Pan wicedyrektor Tomasz Czekoński i Pan Marek Momot, Pani Urszula Wesołowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie, Pani Barbara Wojtaś, doradca metodyczny nauczycieli języka polskiego przy Urzędzie Miasta Lublin Wydziału Oświaty i Wychowania, Pani Sylwia Hejno – dziennikarka „Kuriera Lubelskiego”, uczniowie biorący udział w konkursie wraz ze swoimi opiekunami.
Głównymi nagrodami były monety kolekcjonerskie z wizerunkiem C. K. Norwida ufundowane przez Narodowy Bank Polski, wyemitowane z okazji 130. rocznicy śmierci poety.


W części artystycznej laureaci recytowali przygotowane na konkurs wiersze. Sylwetkę Norwida przybliżyła przygotowana na tę okazję prezentacja multimedialna.


Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują sponsorom oraz osobom i instytucjom, które wsparły nasz projekt.

galeria zdjęć

 

2013-04-04

IX Targi Edukacyjne

W dniach 26-27 marca 2013 r. nasza Biblioteka wzięła udział w I edycji Salonu Książki i Wyposażenia Szkół, zorganizowanym w ramach IX Targów Edukacyjnych EDUKACJA 2013.

27 marca (II dzień Targów) bibliotekarze PBW przeprowadzili zajęcia dla uczniów oraz warsztaty dla nauczycieli:

9.45–10.45 „Agresywnie czy asertywnie - decyzja należy do ciebie” - mgr Magdalena Kruk
Panel dla uczniów gimnazjum prowadzony w formie debaty interaktywnej z wykorzystaniem filmu pt.: "W pułapce"

12.30–14.00 „Multimedia wspomagające warsztat pracy nauczyciela w realizacji godzin wychowawczych” - warsztaty metodyczne - mgr Urszula Korupczyńska
Panel dla nauczycieli wychowawców promujący edukacyjne programy multimedialne, dostępne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie

galeria zdjęć

2013-04-02

Konkurs Recytatorsko-Plastyczny "Slowa w muzyce, muzyka w slowach"

7 marca 2013 r. pan Marcin Szostek wziął udział w pracach komisji II Międzyszkolnego Konkursu Recytatorsko-Plastycznego "Słowa w muzyce, muzyka w słowach "zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 43 im. I. J. Paderewskiego w Lublinie. Wystawę nagrodzonych prac można obejrzeć w holu Biblioteki

galeria zdjęć

 

2013-03-15

Goście z Przedszkola nr 25 w PBW

7 marca 2013 w progi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN zawitali goście z Przedszkola nr 25 w Lublinie. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej oraz zwiedziły gmach Biblioteki.

galeria zdjęć

 

2013-03-06

Jesteśmy w KaRo

Informujemy, że od 6 marca 2013 r. katalog książek PBW jest dostępny w KaRo (Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich). Wyszukiwarka KaRo daje możliwość przeszukiwania katalogów bibliotecznych kilkudziesięciu polskich bibliotek.

 2013-03-06

4 marca 2013 r. Joanna Tarasiewicz i Marcin Szostek przeprowadzili lekcję biblioteczną nt.: "...Sercem Polak, a talentem świata obywatel - Fryderyk Chopin". Naszymi gośćmi byli uczniowie SP nr 42 im. K. I. Gałczyńskiego w Lublinie.

 

galeria zdjęć

 

 2013-02-23

Zimowa opowieść o śniegowym bałwanku - wystawa

„Zimowa opowieść o śniegowym bałwanku” - wystawa prac plastycznych dzieci z Przedszkola nr 54 w Lublinie.

Jolanta Kamińska i Katarzyna Głąb, nauczycielki najstarszej grupy przedszkolnej, kierując pracami nad wizerunkiem postaci bałwanka – sympatycznego symbolu zimy, inspirowały dzieci do refleksji na temat ciekawych zjawisk przyrody. Użycie kruchych, nietrwałych materiałów (np. ryżu, kasz) wzbogaciło dziecięce doświadczenia związane z prawami rządzącymi w świecie przyrody – przyczynami zmian stanów skupienia wody oraz przemijania pór roku.
Ekspozycję prac przedszkolaków obejrzeć można w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 19 lutego - 15 marca 2013 roku.

galeria zdjęć

 2013-02-14

1 lutego 2013 r. w Przedszkolu nr 54 w Lublinie Małgorzata Kozieł i Piotr Król przeprowadzili lekcję biblioteczną nt.: „Przysłowia – mądrość przysłów”. Wybrane przysłowia zostały zilustrowane wierszami znanych poetów: J. Tuwima, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, D. Wawiłow, D. Gellner.

galeria zdjęć