Wydarzenia 2020


 

Renesansowy Kraków i Zamość w oczach uczniów

2020-06-23

Galeria Na Piętrze zaprasza na wystawę „Renesansowy Kraków i Zamość w oczach uczniów” prezentowane prace wykonali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie pod kierunkiem pani Joanny Frydrych Staszczak. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy w budynku Biblioteki lub na wirtualną wystawę na stronie Biblioteki.

 

galeria zdjęć


Zakończenie ogólnopolskiego projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”

2020-04-02

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN, jako instytucja ciesząca się zaufaniem mieszkańców, jest dobrym miejscem do szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych sprawach lokalnych. Miejscem, w którym mieszkańcy mogą się wzajemnie usłyszeć i lepiej zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania.

 

 

 

galeria zdjęć

 


W ramach ogólnopolskiego projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” przeprowadzono cykl spotkań, podczas których uczyliśmy się dialogu. Celem projektu było wypracowanie modelu dobrej rozmowy, podkreślenie, jak ważny jest dialog między osobami o zróżnicowanych poglądach. Debaty prowadziła Katarzyna Kapek, która pełniła funkcję moderatora.

 


W zajęciach uczestniczyły 52 osoby z województwa lubelskiego, wśród nich byli m. in. bibliotekarze, nauczyciele, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie, animatorzy kultury, dziennikarze, emeryci, studenci i uczniowie.

 


Tematy przeprowadzonych spotkań:

1. Czym dla mnie jest niepodległość?

2. Różne oblicza tolerancji Polaków

3. Patriotyzm lokalny

4. Biblioteka i książka w epoce cyfrowej

 


"Rozmowy..." to ogólnopolski projekt, którego głównym organizatorem była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie wspierana przez Fundusz Obywatelski.

 


Dziękujemy Instytucji Szkoleniowej Iskra-Edukacja Animacja Szkolenia oraz firmie artystycznej Kilm Events za współpracę przy organizacji spotkań.


Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za aktywny udział w debatach oraz za postawę otwartą na dialog.

KK

 


 

Najładniejsza rzecz to mundur jest wojskowy…

2020-03-04

Przedwojenne zbiory PBW w Lublinie, mimo że zdziesiątkowane w wyniku wydarzeń II wojny światowej, zawierają wiele bezcennych pozycji. Jedną z nich jest Umundurowanie wojska, marynarki wojennej i przysposobienia wojskowego w Polsce. W oparciu o biblioteczny egzemplarz Instytut Pamięci Narodowej. Oddział Lublin w listopadzie 2019 r. wydał reprint, który stał się cenną publikacją dla wielu grup odbiorców.


film


Dlaczego broszura licząca ledwie 32 stronice, wydana przez Główną Księgarnię Wojskową w 1935 r., ma taką wagę dla miłośników militariów, grup rekonstrukcyjnych, Rodaków za wschodnią granicą i pasjonatów historii?


Umundurowanie… autorstwa mjr. dypl. Mieczysława Pęczkowskiego, z realistycznymi, kolorowymi ilustracjami Stanisława Bieńkowskiego i Stanisława Haykowskiego jest swoistym kompendium podstawowych typów przedwojennych mundurów, ich barwy, kroju oraz systemu oznak wojskowych. Jest nieocenionym źródłem wiedzy o historii przedwojennej wojskowości. Może posłużyć jako pomoc dydaktyczna dla nauczyciela historii bądź dla uczniów przygotowujących się do olimpiad i konkursów przedmiotowych.


Na podstawie broszury posiadacze rodzinnych archiwów, szczególnie zdjęć, mogą np. samodzielnie zidentyfikować formację, w której służył przodek oraz ustalić jego stopień wojskowy.


Nauczyciele bibliotekarze zainteresowani egzemplarzami broszury mogą otrzymać je nieodpłatnie w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.


Koordynatorami projektu wydania reprintu byli Magdalena Śladecka - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie oraz Grzegorz Sztal - założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego / Znaki Czasu.

 


„Znaczenie sportu…” - warsztaty metodyczne

 

2020-03-03

Dnia 27 lutego 2020 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyły się 2-godzinne warsztaty metodyczne pt. „Znaczenie sportu w życiu wybranych bohaterów literatury dziecięcej i młodzieżowej”. Spotkanie poprowadził Patryk Iwańczyk – nauczyciel bibliotekarz z Wydziału Informacji i Informatyzacji.

 

Zajęcia rozpoczęły się od przywołania najważniejszych definicji sportu i rozmowy na temat znaczenia aktywności fizycznej w życiu człowieka. Następnie zaprezentowane zostały przykłady utworów literackich, w których wyeksponowane zostały wątki sportowe. Omówione zostały teksty autorstwa Mirandy Kenneally, Gianfranco Loriego, Roberto Santiago, Mitcha Johnsona, Adama Bahdaja, Jacka Podsiadły czy Pawła Beręsewicza. Spotkanie zakończyła myśl, iż uprawianie sportu przez bohaterów literackich najczęściej wiąże się z poprawą ich losu.

 

W spotkaniu uczestniczyli lubelscy nauczyciele i bibliotekarze.

 

 

PI


 

Ogólnopolski projekt „Para-buch! Książka w ruch!” – podsumowanie

2020-03-02

Od września 2019 do lutego 2020 r. nasza Biblioteka uczestniczyła w projekcie „Para-buch! Książka w ruch!” To nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. Akcja skierowana była do dzieci w wieku 3-10 lat.

galeria zdjęc 

Koordynatorem programu była Katarzyna Kapek, która odpowiadała za organizację i prowadzenie spotkań. Głównym organizatorem była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie oraz niemiecka fundacja Deutsche Telekom Stiftung.

Zainteresowanie projektem było bardzo duże. Zrealizowano 14 spotkań dla 302 uczestników. Na wybrane zajęcia zaproszono ekspertów, którzy dzielili się wiedzą oraz prowadzili z dziećmi warsztaty. W realizacji projektu wsparli nas m. in. Stowarzyszenie Twórców Ludowych, MPWiK w Lublinie, Komenda Miejska Policji w Lublinie, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Świdnik, Centrum Dietetyczne Naturhouse.

Serdecznie dziękujemy za udział uczniom, nauczycielom, bibliotekarzom oraz wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu.

Tematy zajęć:


1. Idziemy na grzyby!
2.    Bieg po zdrowie
3.    Drzewa
4.    Moje zdrowie – ważna sprawa
5.    Drzewa
6.    Patent na zdrowe odżywianie
7.    Tradycje bożonarodzeniowe
8.    Ochrona środowiska – znaczenie wody i powietrza dla życia
9.    Poznajemy książki interaktywne
10.  Talerz zdrowia, czyli edukacja o zdrowym odżywianiu
11.  Zagrożenia ze strony zwierząt, roślin i zjawisk przyrody
12.  Zwierzęta i pory roku
13.  Przystosowanie się zwierząt do pór roku
14.  Opowieści o zimowym lesie, czyli spotkanie z Lasami Państwowymi

 

http://parabuch.org/
www.biblioteki.org
www.frsi.org

 

 

 

KKKonferencja wojewódzka ŚWIADOMIE KOCHAJ DZIECKO 2020-02-27

18 lutego 2020 r. odbyła się Konferencja Wojewódzka „Świadomie Kochaj Dziecko” adresowana do bibliotekarzy pracujących z dziećmi  i młodzieżą. W wydarzeniu wzięła udział dyrektor PBW Barbara Rzeszutko.


Relacja z konferencji dostępna jest na stronie organizatora -
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego


 

I urodziny Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 2020-02-24

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Czytomaniacy” miało urodzinową oprawę. 22 lutego 2020 r. klubowicze uczcili pierwszą rocznicę powstania DKK. Były życzenia, piękny tort i mnóstwo dobrego humoru.

 

W spotkaniu uczestniczyło dwadzieścioro dzieci oraz ich rodzice. Patronem wydarzenia i sponsorem tortu był PLATON – dystrybucja książek. Firmę reprezentował p. Adam Górnicki, który przywiózł dla dzieci upominki.

 

Gości powitała Barbara Rzeszutko - dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Po słodkim poczęstunku Katarzyna Kapek przeprowadziła zajęcia - klubowicze opowiadali o książkach, które ostatnio przeczytali, a następnie wzięli udział w konkursie pełnym zagadek. Na zakończenie wszyscy mogli wybrać zdjęcia z poprzednich spotkań.

 

Moderatorem Klubu jest K. Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu. Oprócz czytania i dyskutowania o książkach organizowane są także warsztaty plastyczne. Dzieci biorą aktywny udział w różnego rodzaju akcjach, np. Noc Bibliotek, Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady, Mała książka – wielki człowiek. 

 

Młodzi czytelnicy udowadniają, że czytanie książek jest przyjemne i wartościowe, a w Bibliotece można miło i ciekawie spędzić czas.

 

Serdecznie dziękujemy firmie PLATON – dystrybucja książek za współpracę oraz wszystkim osobom, które okazały wsparcie w organizacji wydarzenia.

           KK                        

galeria zdjęć 

 


 

Idą święta, nie o smsie lecz  o kartce pamiętaj

2020-01-25

Nasza biblioteka uzyskała certyfikat za udział w kampanii społecznej „Idą święta, nie o smsie lecz  o kartce pamiętaj”. Ideą projektu było propagowanie wysyłania tradycyjnych bożonarodzeniowych kartek świątecznych zamiast smsów.

 

 

Działanie wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę e-uzależnień, jak również w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/20 określone przez MEN. Koordynatorem akcji była Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, doradca metodyczny.


Opowieść Wigilijna - świąteczna historia z uniwersalnym przesłaniem

2019-12-20

W przedświątecznym tygodniu nauczycielki z Wydziału Zbiorów Audiowizualnych - Luiza Kawka i Edyta Tomaszek odwiedziły Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 przy ulicy Niecałej w Lublinie. W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora przygotowały seans filmu Opowieść Wigilijna w reżyserii Davida Hugh Jones’a.

Adaptacja opowiadania Charlesa Dickensa to najczęściej ekranizowana historia świąteczna. Ebenezer Scrooge (w tej roli Patrick Stewart) to nad wyraz skąpy, zgorzkniały i oschły starzec, który wszystkich traktuje chłodno, nawet rodzinę. Poprzez swój materializm stracił miłość, swoją postawą odtrącił przyjaciół i bliskich, a w konsekwencji zgubił też radość życia. Podczas nocy wigilijnej nawiedzają go cztery duchy: duch zmarłego wspólnika - Marley, a także duchy Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości, przeprowadzając go przez poszczególne etapy jego życia. Ta magiczna wędrówka uświadamia mu, że musi zmienić swoje życie, a przede wszystkim samego siebie. 

To niezwykłe filmowe spotkanie wprowadziło wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy wymienili się życzeniami i prezentami. Czas upłynął w bardzo sympatycznej atmosferze. /lk/

 

galeria zdjęć