Wydarzenia 2020 

Konferencja wojewódzka ŚWIADOMIE KOCHAJ DZIECKO 2020-02-27

18 lutego 2020 r. odbyła się Konferencja Wojewódzka „Świadomie Kochaj Dziecko” adresowana do bibliotekarzy pracujących z dziećmi  i młodzieżą. W wydarzeniu wzięła udział dyrektor PBW Barbara Rzeszutko.


Relacja z konferencji dostępna jest na stronie organizatora -
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego


 

I urodziny Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci 2020-02-24

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Czytomaniacy” miało urodzinową oprawę. 22 lutego 2020 r. klubowicze uczcili pierwszą rocznicę powstania DKK. Były życzenia, piękny tort i mnóstwo dobrego humoru.

 

W spotkaniu uczestniczyło dwadzieścioro dzieci oraz ich rodzice. Patronem wydarzenia i sponsorem tortu był PLATON – dystrybucja książek. Firmę reprezentował p. Adam Górnicki, który przywiózł dla dzieci upominki.

 

Gości powitała Barbara Rzeszutko - dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Po słodkim poczęstunku Katarzyna Kapek przeprowadziła zajęcia - klubowicze opowiadali o książkach, które ostatnio przeczytali, a następnie wzięli udział w konkursie pełnym zagadek. Na zakończenie wszyscy mogli wybrać zdjęcia z poprzednich spotkań.

 

Moderatorem Klubu jest K. Kapek z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu. Oprócz czytania i dyskutowania o książkach organizowane są także warsztaty plastyczne. Dzieci biorą aktywny udział w różnego rodzaju akcjach, np. Noc Bibliotek, Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady, Mała książka – wielki człowiek. 

 

Młodzi czytelnicy udowadniają, że czytanie książek jest przyjemne i wartościowe, a w Bibliotece można miło i ciekawie spędzić czas.

 

Serdecznie dziękujemy firmie PLATON – dystrybucja książek za współpracę oraz wszystkim osobom, które okazały wsparcie w organizacji wydarzenia.

           KK                        

galeria zdjęć 

 


 

Idą święta, nie o smsie lecz  o kartce pamiętaj

2020-01-25

Nasza biblioteka uzyskała certyfikat za udział w kampanii społecznej „Idą święta, nie o smsie lecz  o kartce pamiętaj”. Ideą projektu było propagowanie wysyłania tradycyjnych bożonarodzeniowych kartek świątecznych zamiast smsów.

 

 

Działanie wpisuje się w szeroko rozumianą profilaktykę e-uzależnień, jak również w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/20 określone przez MEN. Koordynatorem akcji była Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji, doradca metodyczny.


Opowieść Wigilijna - świąteczna historia z uniwersalnym przesłaniem

2019-12-20

W przedświątecznym tygodniu nauczycielki z Wydziału Zbiorów Audiowizualnych - Luiza Kawka i Edyta Tomaszek odwiedziły Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów nr 3 przy ulicy Niecałej w Lublinie. W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora przygotowały seans filmu Opowieść Wigilijna w reżyserii Davida Hugh Jones’a.

Adaptacja opowiadania Charlesa Dickensa to najczęściej ekranizowana historia świąteczna. Ebenezer Scrooge (w tej roli Patrick Stewart) to nad wyraz skąpy, zgorzkniały i oschły starzec, który wszystkich traktuje chłodno, nawet rodzinę. Poprzez swój materializm stracił miłość, swoją postawą odtrącił przyjaciół i bliskich, a w konsekwencji zgubił też radość życia. Podczas nocy wigilijnej nawiedzają go cztery duchy: duch zmarłego wspólnika - Marley, a także duchy Przeszłości, Teraźniejszości i Przyszłości, przeprowadzając go przez poszczególne etapy jego życia. Ta magiczna wędrówka uświadamia mu, że musi zmienić swoje życie, a przede wszystkim samego siebie. 

To niezwykłe filmowe spotkanie wprowadziło wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Uczestnicy wymienili się życzeniami i prezentami. Czas upłynął w bardzo sympatycznej atmosferze. /lk/

 

galeria zdjęć