/

Relacje z wydarzeń

Włączamy się w obchody Światowych Dni Wody


Przedstawiamy projekt poświęcony wybranym wodom janowskim (Białka, Źródlisko). Projekt pod nazwą Światowe Dni Wody 2020 dotyka poważnego problemu, jakim jest zagrożenie brakiem wody, a nawet groźbą suszy. Jak podają obserwacje, w kwietniu 2020 r. nasz kraj na ponad 1/3 swojego obszaru zmagał się z suszą. Gospodarowanie wodami i ich zasobami musi się odbywać w sposób racjonalny i zrównoważony. Dlatego wraz z podmiotami: janowskim Sanepidem, Nadleśnictwem Janów Lubelski, Wodami Polskimi Oddziałem rzeszowskim, miejscowym oddziałem PTTK-u zainteresowaliśmy się tematyką miejscowych wód.

Projekt zaplanowaliśmy na marzec (22. marca przypada Światowy Dzień Wody) i zupełnie w innej formie, niż ta, która projekt zakończyła. Pewne sytuacje, a te które zagrażają życiu i zdrowiu są najważniejsze - rozhulana pandemia koronawirusa, nie pozwoliły nam zrealizować planu w pierwszym zamyśle. Problem wody stał się dla nas tak ważny, że postanowiliśmy go przenieść na drogę on-line. Czy podołaliśmy zadaniu? Wyczerpać tematu nie, ale próba zaapelowania i zwrócenia uwagi na ważkość tematu może choć w niewielkiej formie...

Filmik zrealizowany (własnym sumptem z życzliwością członków PTTK-u janowskiego) stał się formą zastępczą planowanej wycieczki terenowej z młodzieżą nad rzekę Białkę i Janowskie Stoki.

Zapraszamy zatem na wycieczkę on-line po Janowie śladem miejscowych wód.

Placówkom edukacyjnym, które przyjęły zaproszenie do projektu Ogólniakowi i Zespołowi Szkół Technicznych dziękujemy. Wyjątkowe podziękowania dla burmistrza Janowa Lubelskiego p. Krzysztofa Kołtysia, który zgodził się objąć patronatem nasze przedsięwzięcie.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=Me0QlQITUbE&fbclid=IwAR2szpWKNcV6Wqpz36IBqPd7x2Sz0pyeXbLzKN-ZGPM9SKvybeCeOnPwvqs/CITE>

Galeria


Filia obdarowuje przywilejami


Zaczęło się 380 lat temu…

Dokument lokacyjny Katarzyny Zamoyskiej dla Janowa z 1640 r..

Katarzyna z Ostroga Zamoyska hrabina na Tarnowie kanclerzyna koronna, kniszneńska sokalska &c: starościna.

Wszystkim i każdemu z osobna do kogo należy, osobliwie zaś obywatelom w Biały podaje do wiadomości, że gdy łaskawie przez Najjaśniejszego Pana dany przywilej na założenie miasteczka mojego Biała otrzymałam, i do mnie należy aby miasteczko przerzeczone zadosyć czyniąc temuż przywilejowi Jego Królewskiej Mości z zaszczytem i ozdobą swoją we wszystkich prawach, domach, budowach, tudzież dochodach wszystkich, i w targach tygodniowych w tym przywileju niżej napisanym wyrażonych, bydź mogło wzmocnione i ugrontowane, dlatego przywileju ten ażeby wszystkim mógł bydź wiadomy słowo w słowo przepisać i do Was i urzędu Waszego dla ogłoszenia odesłać kazałam. Którego to przywileju istność słowo w słowo następuje. Obacz na pierwszej karcie, aż do końca.

Ręką własną LS.

N.B.

W tem przywileju JW. Pani jest wyrażonych ośm jarmarków, które przypadają w następujące święta: na Najś. Pannę Gromniczną, na Ś. Kazimierza, na znalezienie S. Krzyża, na Ś. Jana Chrzciciela, na Przemienienie Pańskie, na podwyższenie Św. Krzyża, na Ś. Łukasza i na Wszystkich Świętych. Te lubo są w przywileju Najjaśniejszego monarchy wyznaczone, jednakże z nich tylko cztery wyrażonych znajduje się.
Galeria


O!błędne dyktando Mikołajkowe w Filii


6. grudnia w Mikołajki ok. 200-tu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im Bohaterów Porytowego Wzgórza zmierzyło się w szkolnym konkursie ortograficznym. Była to 2. edycja o!błędnego dyktanda Mikołajkowego przygotowanego przez Filię. Tematem przewodnim była biblioteka, tytuł dyktanda: Biblioteki uwikłane w historię. Patronat nad imprezą objął Starosta Janowski, p. Artur Pizoń, który jak na prawdziwe Mikołajki przystało obdarował wszystkich uczestników słodyczami.

Dyktando ze względu na duże zainteresowanie młodzieży, pisane było w auli szkoły, w dwóch grupach. Zwycięzcy otrzymali statuetki, medale i pamiątkowe dyplomy. Kto wygrał, dla ciekawych – informacja, wyniki i galeria z imprezy na www szkoły. Dyktando wypadło dobrze, najczęściej młodzież miała problem z pisownią wyrazów: „sczezła”, „nowo powołanej”, czy „ponadstuletniej” . Byli i tacy, którzy dyktando napisali bezbłędnie, ale były w pracach niewielkie poprawki.

Konkurs pisania dyktand powoduje, że uczniowie przestają drżeć na dźwięk słowa "dyktando". Taka forma ortografii angażuje uczniów, wymaga od nich twórczej postawy i dochodzi jeszcze „zdrowa” rywalizacja. No, cóż nauczanie ortografii jest niezmiernie trudną sztuką. Jest to praca żmudna, wymagająca konsekwencji, przynosząca często niezadowalające efekty. Stan sprawności ortograficznej uczniów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Więc do pracy! - kolejne dyktando już za rok.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dyktanda: p. starostom p. A. Pizoniowi, p. M. Komackiemu, Dyrekcji szkoły, nauczycielom: p. D. Rachwalskiej-Kacie, p. Izie Wąsek, p. J. Czaja, p. M. Marzec z MCK w Janowie Lubelskim, lokalnym mediom oraz młodzieży piszącej dyktando - serdecznie podziękowania od organizatorów! AŁ.


Filia ujawnia makaronowe mity i fakty


27. Filia zorganizowała warsztaty poświęcone makaronowi. Akcja biblioteczna pt. Makaron – garstka smaku, szczypta literatury skierowana była dla uczniów janowskich szkół średnich. W spotkaniu wzięły udział chętne klasy z I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół im. Witosa w Janowie Lubelskim. Była to okazja do rywalizacji ale również do zintegrowania się młodzieży. Poszczególne grupy walczyły o trofea: złoty, srebrny i brązowy makaronu oraz dodatkowo o książki o tematyce „makaronowej”. Kto wymyślił makaron? Co oznacza w potocznym języku wyrażenie: „Nawijać makaron na uszy”? Czy makaron tuczy? Czy makaron uszczęśliwia? Jak idealnie gotować makaron? Ile Polacy przeciętnie zjadają makaronu w roku? min. na takie pytania odpowiadały przedstawiciele klas. Na warsztatach obok pojedynku umysłowego była także okazja do spróbowania przygotowanych dań z makaronu, poznania rodzaju i różnych typów makaronu. Jak wykonać domowy makaron pokazała nam p. E. Jaworska, pracownik OHP Janów Lubelski. Wesoła atmosfera, a przecież makaron uszczęśliwia, spowodowała, że sprawnie odpowiadano na wszystkie pytania a jury nie miało problemu żeby wybrać i ogłosić zwycięzcę spotkania. Która klasa wygrała, jak przebiegała makaronowa konkurencja podpowie zamieszczony filmik:(aby obejrzeć należy wcześniej zalogować)

https://www.youtube.com/watch?v=VLjAr1HklNY&t=37s


Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Rozmawiamy o wodzie


Jak chleb potrzebna, jest skarbem, jest bogactwem, to dar natury, bez niej nie ma życia… to sformułowania zawarte w niemal każdej publikacji dotyczącej wody. Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku 22. marca. To wprowadzone do kalendarza od 1993 r. święto ma na celu uświadomić, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

„Wszystkie istoty lgną do wody i wokół niej organizują swoje życie. Podobnie ludzkość. Sercem każdej społeczności jest woda: wielka jak morze albo mała jak źródełko.” Stephenie Meyer , „Wojna o dąb”.

13. listopada w Sali konferencyjnej w Domu Nauczyciela odbyła się prelekcja dotycząca problematyki wody. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z janowskim Oddziałem PTTK. Problematyka wody poruszana była w szerokich aspektach: aspekcie gospodarczym, przemysłowym, użytkowym, ogólnie roli wody w przyrodzie. Podkreślono jej niesłychaną ważność dla każdego życia i rozwoju cywilizacyjnego. Jeśli ilość wody przypadająca na jednego mieszkańca spadnie, to gospodarka może borykać się z poważnymi kłopotami, woda więc będzie pilnie poszukiwana. Rolę tej „magicznej substancji” omawiali zaproszeni specjaliści tj.: p. Krzysztof Gwizdak, kierownik ds. edukacji i komunikacji społecznej Wody Polskie Rzeszów, p. dr Maciej Wojtoń, specjalista od tematyki wód Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Rzeszów, przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim - kierownik Nadzoru Sanitarnego p. Dorota Likos i p. Anna Momot, pracownik Sekcji Higieny Komunalnej. Obecna na spotkaniu młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lub. miała okazję posłuchać i zaobserwować pomiar zawartości chloru w wodzie z miejscowego basenu. Na tej swoistej lekcji o wodzie omówione zostały także możliwości użycia wody do zaspokojenia różnorodnych potrzeb, podane zostały informacje o ściśle określonych wymogach, jakie musi spełniać woda, aby nadawała się do użytku domowego, tzw. uzdatnianie. Wspomniano o zasadach ochrony wód, zwrócono uwagę na poprawę oszczędności zużycia wody, zwrócono uwagę na temat suszy i skutki, które się z nią wiążą. Cenne uwagi o wodzie wyraził przedstawiciel Nadleśnictwa Janów Lubelski, p. Bartłomiej Kosiarski, nadleśniczy ds. zagospodarowania lasu. Na spotkaniu zaprezentowano literaturę o tematyce wodnej ze zbiorów Filii. Uczestnicy spotkania podnieśli niewątpliwie swój wymiar edukacyjny w temacie wody oraz wzrost świadomości ekologicznej na czym nam szczególnie zależało. Racjonalne korzystanie z zasobów wodnych to nasza wspólna sprawa. Jeśli wspólnie nie zadbamy o to dobro, możemy podzielić los Afryki, czy Azji. Jak mawiał Antoine de Saint-Exupéry: „Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, pożyczyliśmy ją od naszych dzieci.”

https://www.janowlubelski.pl/aktualnosci/dla-mieszkancow/porozmawiajmy-o-wodzie

https://rzeszow.wody.gov.pl/aktualnosci/581-warsztaty-szkoleniowe-w-janowie-lubelskim?fbclid=IwAR2yxdoa-gk6IXeLcR8kcXBZkRrs_2KQ2xTJWz9kZaKdZUq-naT_66QdntQ


Wiersze Herberta wyjęte nie tylko z szuflady…


Na zaproszenie Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Biblioteki Narodowej w Warszawie Biblioteka Filia w Janowie Lubelskim bierze udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”. Akcja polega na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza (nie musi to być wiersz Zbigniewa Herberta) na specjalnej karcie papeterii „Podaruj wiersz” (z rysunkami Herberta) i ofiarowaniu tego przepisanego wiersza Komuś kto zechce go przyjąć.

Inspiracją tej akcji był sam Zbigniew Herbert, który pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów).

Poprzez przyjęcie od nas przepisanego wiesza zostaniecie Państwo ambasadorami i najlepszymi propagatorami tej idei.
Galeria


Jeszcze o Narodowym Czytaniu słów kilka...


Akcja ubiegłorocznego Narodowego Czytania objęła blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie. Tegoroczne Narodowe Czytanie nie było gorsze. Filia także włączyła się do akcji, czytaliśmy w janowskich szkołach, o czym więcej w poniższych linkach:

1. https://www.janowlubelski.pl/aktualnosci/dla-mieszkancow/narodowe-czytanie-w-zespole-szkol-w-holdzie-rodakom-walczacych-o-suweren

2. http://szkola.pspzoi.webd.pro/index.php/praca-szkoly/wydarzenia/1514-narodowe-czytanie-2019


Zalet głośnego czytania jest wiele: wzmacnia więzi, trenuje mózg, poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie twarzy, czyli po prostu odmładza.

Za rok będziemy czytać Balladynę, już teraz zapraszamy do udziału w tej imprezie.



Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania czytamy Nowele polskie. Na nadchodzącą imprezę wybrano osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie,tj.(podajemy linki do utworów, ale zapraszamy także do odwiedzania bibliotek):

1.Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;


https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dobra-pani.html


2.Dym – Maria Konopnicka;


https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dym.html


3.Katarynka – Bolesław Prus;


https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/katarynka.html


4.Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;


https://polona.pl/item/sanatorium-pod-klepsydra,Mzc0NjA0NTc/10/#info:metadata


5.Orka – Władysław Stanisław Reymont;


https://polona.pl/item/za-frontem-na-niemca-pekniety-dzwon-orka-dola-wolanie-i-wyniesli-za-frontem,MjY1NjEyMzM/#info:metadata


6.Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;


https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zeromski-rozdziobia-nas-kruki-wrony.html


7.Sachem – Henryk Sienkiewicz;


https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-sachem.html


8.Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski;


https://polona.pl/item/sawa-pan-borowski-z-pamiatek-jpana-seweryna-soplicy,MzQ1NDEwMDE/6/#info:metadata


Zachęcamy do wspólnego czytania i do czynnego udziału w akcji, przesyłaniu swoich propozycji do Biblioteki przez Facebooka, czy dowolną formę elektronicznych mediów.


Czytanie czas zacząć, start !


Link do youtube, gdzie czytamy my;

https://www.youtube.com/watch?v=qvaj3fK1D-o



Filia wśród Super Babć i Super Dziadków

folderimage.jpg
26 czerwca Filia wzięła udział w spotkaniu ogólnopolskiego zlotu szkół Super Babć i Super Dziadków. Reprezentanci dwóch szkół seniorów z Białegostoku i Lublina, ok. 42 osób, przyjechali z wizytą do Janowa Lubelskiego, aby wziąć udział w różnego typu zajęciach: przyrodniczych, rekreacyjnych, psychologicznych, teatralnych, czy plastycznych. Szkoły Superbabć i Superdziadków to organizacje, gdzie dziadkowie mogą spełniać się w różnych rolach wzbogacając wiedzę i umiejętności sprzyjające prawidłowemu rozwojowi swoich wnuków. Szkoły promują twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata. Stosowane metody warsztatowe pozwalają na wymianę doświadczeń, stwarzają przestrzeń do rozmów o trudnościach. Praca w grupach to świetna okazja do wspólnego spędzania czasu, uczy zasad pozytywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Mieliśmy okazję integrować się podczas wykładów, warsztatów a także zajęć tanecznych.


wakacje filia janow
images/Filia dyplom.jpg

Listy do B… (Biblioteki)


W ramach Tygodnia Bibliotek 8-15 maja Filia zorganizowała dla uczniów klas I-III konkurs pisania listów do Biblioteki, Bibliotekarzy… W czasach komputerów i Internetu coraz bardziej zanika zwyczaj pisania i wysyłania tradycyjnych pocztówek i listów. Akcja miała na celu zachęcić i zmotywować dzieci do pisania tradycyjnego listu oraz dać możliwość poznania Biblioteki w trochę inny sposób. Dzieci biorące udział w konkursie mogły doskonalić umiejętności samodzielnego wypisywania kartek, w osobliwy sposób przedstawiały Bibliotekę, swoje Panie Bibliotekarki oraz zainteresowania czytelnicze. Ozdobiły kartki i koperty rysunkami, naklejkami. Zadbały o wszystkie elementy listu, nauczyły się poprawnie adresować kopertę. Listy można obejrzeć poniżej w galerii - zapraszamy !

Podsumowanie naszych przygód z pisaniem listów odbędzie się na koniec roku szkolnego podczas uroczystego apelu i wręczania świadectw szkolnych.

Listy do B pod tekstem  (1) Listy do B pod tekstem  (2)

Dzień dobry!


Nie zrobiłam listu ani karteczki, ale chciałam wysłać do Pań list. Bardzo chciałabym podziękować za to, że jesteście. Lubię czytać książki bo się rozwijam i miło spędzam czas. Pozdrawiam Panie serdecznie i do widzenia, przyjdę po książki na pewno, Basia as. Pozdrawiam Panie serdecznie i do widzenia, przyjdę po książki na pewno, Basia Miłość

Galeria


Tydzień Bibliotek trwa …


Tobie Biblioteko

Biblioteka w każdej szkole, w każdym mieście, w każdej wsi
I ja chodzę do niej co dzień, by poczytać Jej nowości
Bo tam książki, czasopisma, komputery i e-booki
Ja je bardzo czytać lubię, uzupełniam wiedzy luki
Bo to nie jest wielkim trudem książek liter pojąć w mig
A ja mądrym jestem ludem i posiadam taki trik
Kiedy widzę Bibliotekę obojętnie przejść nie mogę
Muszę zajrzeć choć na chwilkę i zostawić obaw trwogę
Że jak książki nie przeczytam, nie rozwinę wyobraźni
A to wszystko tak ułatwi żyć w radości mi na jaźni
Biblioteko życzę Tobie, abyś zawsze przy nas była
Swą mądrością i rozwojem otaczała i uczyła
Pamiętaj - Nie jesteś nigdy nudna
Nie możesz także pozostać bezludna
Żyj nam przez kolejne wieki
Jesteś lekarstwem z najlepszej apteki

Czytelnik (naszej Filii)

Tydzień Bibliotek trwa, o tym, jaką rolę pełnią biblioteki w środowisku lokalnym oraz ich znaczeniu w sferze kulturowej i społecznej, ukazywaniu tradycji lokalnych, budowaniu więzi międzyludzkich i zachęcaniu do rozwoju intelektualnego mieliśmy okazję rozmawiać z członkami PTTK-u w środę, 15 maja. Były życzenia dla solenizantek: Biblioteki i Zoś, wśród obecnych była także p. Zosia, która w tym dniu obchodzi swoje imienny. Kawa, herbata, ciastka i świąteczna atmosfera, cóż można chcieć więcej… Nasze humory uwiecznione zostały na zdjęciu.

Zapraszamy do Biblioteki :)

Galeria


„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” - wzruszające wspomnienia p. Zofii Gierczak, córki żołnierza Andersa


18. kwietna Filia wraz z członkami janowskiego PTTK-u zorganizowała spotkanie poświęcone 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Z miesięcznym wyprzedzeniem uczciliśmy pamięć polskich żołnierzy walczących o Monte Cassino. Był to swego rodzaj janowski dzień wspomnień o Monte Cassino. W spotkaniu uczestniczyli: młodzież Zespołu Szkół Technicznych z wychowawcami, członkowie janowskiego PTTK-u, pracownicy MCK-u oraz przyjaciele Biblioteki.

Ci, którzy dzisiaj oglądają wzgórza Monte Cassino, powinni pamiętać, że wiosną 1944 r. niemieccy żołnierze uczynili je niezdobytą twierdzą, a klasztor benedyktyński był ostatnim bastionem męczeńskich walk na ziemi włoskiej. Wzgórze przy Monte Cassino zdobywane było metr po metrze, walka była bardzo ciężka, prowadzona w nocy, bo tylko pod jej osłoną można było „działać”. W kulminacyjnych momentach walk żołnierze polscy z powodu zmęczenia nie myśleli ani o strachu ani o odwadze. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył Monte Cassino wraz z ze znajdującym się tam klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2 931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Dowódca 2. Korpusu gen. Władysław Anders w swoich wspomnieniach przedstawiał okoliczności podjęcia decyzji o udziale polskich sił w tej bitwie: (…) Wykonanie tego zadania ze względu na rozgłos, jaki Monte Cassino zyskało wówczas w świecie, mogło mieć duże znaczenie dla sprawy polskiej. Byłoby najlepszą odpowiedzią na propagandę sowiecką, która twierdziła, że Polacy nie chcą się bić z Niemcami. Podtrzymywałoby na duchu opór walczącego Kraju. Przyniosłoby dużą chwałę orężowi polskiemu. Oceniałem ryzyko podjęcia tej walki, nieuniknione straty oraz moją pełną odpowiedzialność w razie niepowodzenia. Po krótkim namyśle oświadczyłem, że podejmuję się tego trudnego zadania. (…) (Wł. Anders „Bez ostatniego rozdziału”). W 1945 r. na Monte Cassino otwarto polski cmentarz wojenny, na którym pochowanych jest - według różnych źródeł - od ok. 1 050 do ponad 1 070 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W 1970 r. na Monte Cassino pochowano zmarłego w Londynie gen. Andersa. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. Dziś trudno wyrazić uczucia, które wówczas towarzyszyły żołnierzom. Literatura przedmiotu wiernie oddaj tamtego ducha walki, Biblioteka stara się ją ciągle gromadzić i udostępniać.

Obecna na spotkaniu p. Zofia Gierczak, córka bohatera spod Monte Cassino, ze wzruszeniem opowiedziała losy swojej rodziny oraz zasługi ojca-żołnierza. Z rozrzewnieniem mówiła o tym, co przeżyła. Spośród wszystkich narodów ujarzmionych przez Hitlera, pomimo fali terroru, brutalności i rozlewu krwi w czasach Stalina nie ulegli sowietyzacji, tak jak nie poddali się rusyfikacji w okresie caratu. Ludzie tacy, jak rodzina p. Zofii Gierczak dla nas stali się bohaterami godnymi pamięci. Są to bohaterowie, którzy polegli niepokonani i do końca służyli Polsce. Dla nas była to żywa lekcja historii, p. Zosiu dziękujemy !

Obecny na spotkaniu p. Antoni Sydor nakreślił rys historyczny II wojny światowej i w ciekawy sposób przeniósł zebranych do okoliczności batalii o włoskie Wzgórze, zakończonej zwycięstwem alianckich sił.

Czerwone maki na Monte Cassino, które podczas majowej ofensywy ubarwiły wzgórze, na którym stał klasztor, stały się symbolem przelanej polskiej krwi. Nie mogło zabraknąć tej pieśni na spotkaniu, którą wspólnie odśpiewaliśmy z szacunku dla poległych na stojąco.

Wszystkich zainteresowała ciekawostka o misiu Wojtku „kapralu walczącym” w polskiej armii. Historia niedźwiedzia weszła na trwałe do polskiej historiografii i do dzisiaj wzbudza zainteresowanie wielu czytelników, którzy nie mogą uwierzyć, że wydarzyła się naprawdę.

Miłym akcentem spotkania był list napisany przez p. Andrzeja Marca, prezesa Fundacji Monte Cassino, która kultywuje pamięć o bitwie pod Monte Cassino, popularyzuje wśród młodzieży szkolnej wysiłek zbrojny polskiego żołnierza w II wojnie światowej na ziemi włoskiej, gromadzi oraz udostępniania pamiątki związane z bitwą pod Monte Cassino oraz opiekuje się cmentarzem polskim na Monte Cassino.

Historia nasączona jest wzniosłymi chwilami i momentami pełnej dumy o tych, którzy wpisali się w panteon bohaterskich postaci. Dowódcy, wojskowi, politycy, artyści, pisarze – każdy kto dołożył cegiełkę do umacniania polskiego patriotyzmu, do budowania polskości wart jest uwagi. To skromne spotkanie miało się temu przysłużyć.

Galeria


Ile tajemnic skrywa jajko – konkurs wiosenny w Filii


20 marca w Sali Konferencyjnej Domu Nauczyciela Filia wraz z pracownikami miejscowego Młodzieżowego Centrum Kariery działającego przy Ochotniczych Hufcach Pracy zorganizowała konkurs wiosenny: Z jajkiem w roli głównej. Jajeczne rezolucje czyli o wyższości jajka w kulturze polskiej. Nic dziwnego, że bohaterem było jajko, przecież to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych symboli w wielu wierzeniach i religiach. To także oznaka zdrowia i życia, miłości i płodności. Na wiosnę astronomiczną bohater idealny. Któż nie zna przysłowia: Czym skorupka za młody nasiąknie, tym na starość trąci, czy nie zastanawiał się nad pytaniem: co było pierwsze - jajko czy kura? Można by tak o jajku pisać wiele, zachęcamy do licznej literatury przedmiotu, biblioteka będzie przy tym, jak zawsze, pomocna.

Do zmagań w konkursie „jajecznym” przystąpiły 4 drużyny: grupa emerytów, członków Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddziału Janowskiego, dwie klasy I b i I e Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza oraz przedstawiciele dwóch klas VIII. Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi. Nad prawidłowością konkursu sprawiedliwą pieczę pełniło Jury w składzie: p. Zofia Widz-Baryła, przewodnicząca ZERiI O/Janowskiego, p. Zofia Bartoszek kierownik świetlicy przy Oddziałach Gimnazjalnych PSP z OI, p. Andrzej Tomczyk, dyrektor Oddziałów Gimnazjalnych przy PSP z OI w Janowie Lubelskim. W konkursie rywalizowano w wiedzy o jajku, w dziedzinach: kulinarnej, sztuki, malarstwa, literatury, architektury, czy najogólniej ujmując sztuki użytku powszechnego. Nie zabrakło także konkurencji sprawnościowych: wyścigów z jajkiem na łyżce na czas, czy popularnej walatki (stukania się jajkiem). Na koniec zmagań umysłowych, zorganizowaliśmy coś dla ciała, wszystkie grupy zmierzyły się w konkurencji kulinarnej – smażenia naleśników. I tę konkurencję każda z grup zaliczyła na szóstkę! Było pysznie, zabawnie i ciekawie. Jajko odkryło swoje tajemnice, choć nie wszystkie w ciągu trwania tego konkursu udało się przedstawić. Dziękując za udział i zaangażowanie Wszystkim Uczestnikom zmagań „jajecznych” życzymy, jak najmniej „podrzuconych kukułczych jaj”, ale za to wielu złotych jaj od kury, która znosi tylko takie jajka.


Kreatywność inspiracją w pracy bibliotekarzy - seminarium


6 marca w PBW w Lublinie Filia przeprowadziła szkolenie o kreatywności w pracy bibliotekarzy. Licznie zgromadzeni kreatywni bibliotekarze z województwa lubelskiego mogli podzielić się uwagami ze swojej pracy, każdy wnosi przecież coś nowego, często nawet nieprzewidywalnego. Popyt na szeroko pojętą informację przyczynia się do zmian w funkcjonowaniu bibliotek, a tym samym i w pracy samych bibliotekarzy. Jak ważna jest przy tym kreatywność mieli możliwość wysłuchać, wykonać kilka wybranych ćwiczeń z kreatywności oraz poznać dobre przykłady placówek, gdzie kreatywność zagościła na dobre. Dziś istnieje potrzeba ciągłego doskonalenia warsztatu bibliotekarskiego i kształcenia się w wielu kierunkach, także w kierunku szeroko pojmowanej pedagogiki twórczości. Bibliotekarze starają się sprostać wymaganiom współczesnego świata, by stać się bibliotekarzami na miarę czasów. No cóż, użytkownik wymaga, bibliotekarz nie boi się wyzwań, stara się sprostać potrzebom i oczekiwaniom. A kreatywność, postrzegana jako cecha niezbędna w projektowaniu, tylko może pomóc.


Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne? - spotkanie z rodzicami


5 lutego pracownicy Filii uczestniczyli w zorganizowanym w Publicznej Szkole Podstawowej im. R. Traugutta w Potoku Stanach spotkaniu z rodzicami. Podczas spotkania omówiony został temat: Jak zachęcić do wspólnego czytania. Bibliotekarze wystosowali list-apel do rodziców w celu zwrócenia uwagi na problem nieczytania w ogóle. Pogadanka skierowana do rodziców wskazała na ważność głośnego i systematycznego (codziennego) czytania swoim dzieciom, najlepiej już od najmłodszych lat życia dziecka. Omówione zostały zalety czytania wpływające na rozwój osobowości dzieci. Została zaakcentowana także wartość terapeutyczna książki, istotna w pokonywaniu różnego rodzaju problemów dnia codziennego. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom i zachęcajmy je do czytania! Nawyk i potrzeba czytania lektury musi powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. Każde dziecko bez względu na wiek powinno mieć codzienny kontakt z książką. Dzięki naszym jak najwcześniejszym staraniom dziecko samo zechce poznać treść książki, a tym samym rozbudzona zostanie jego motywacja do czytania. Każdy rodzic powinien zrobić wszystko, by jego dziecko polubiło literaturę, aby sięgało po książki w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu.


Bibliotekarze także mają swoje Memy…

mem2
Nadchodzą Ferie, Wszystkim, którzy lubią spędzać czas przy komputerze odrywając się od wszelkich innych równie pasjonujących zajęć proponujemy konkurs na…. MEMY O BIBLIOTECE.

Temat związany z książką, biblioteką, bibliotekarzami...

Konkurs dla kreatywnych, dowcipnych, ironistów, mistrzów ripost, efektownych puent oraz każdego, kto zechce się zmierzyć z naszym tematem.

Zapraszamy do udziału, szczegóły w Regulaminie.


Regulamin konkursu


swiatelko

Filia napisała Dyktando Niepodległościowe


6 grudnia w Mikołajki uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza wzięli udział w Dyktandzie dla Niepodległej - Popisz się na Mikołaja! Imprezę zorganizowała Filia w Janowie Lubelskim we współpracy z tą placówką. Zainteresowanie chętnych do pisania tekstu dyktanda pt. „Aby nie odeszły w niepamięć…” przerosło organizatorów. Uczestniczyło w nim 139 uczniów (brawo!). Udział w dyktandzie Niepodległościowym świadczył o wysokim poziomie umiejętności w zakresie poprawnej polszczyzny i znajomości reguł ortograficznych, czy interpunkcyjnych jaki zaprezentowali wszyscy piszący uczniowie. Celem przedsięwzięcia było:
  • promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych języka polskiego,
  • doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej, interpunkcyjnej i gramatycznej,
  • kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych,
  • rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

Za dyktando można było zdobyć maksymalnie 41 punktów, szkolny Mistrz Ortografii uzyskał 38 punktów.

Uczestnicy walczyli o tytuł klasowego Mistrza Ortografii 2018 r. oraz indywidualnego Mistrza Ortografii 2018 r. Po sprawdzeniu wszystkich prac okazało się, że najlepiej w poszczególnych kategoriach wypadli: I miejsce – kl. I d II miejsce ex aequo – kl. I a i II a III miejsce ex aequo – kl. I c i II c Kategoria indywidualna: I miejsce ex aequo – uczennice z kl. I c i I d II miejsce ex aequo - uczennice z kl. II b i II a III miejsce ex aequo – uczennice z kl. II a i I d oraz wyróżnienie specjalne - uczennica z kl. I c Nagrody zwycięzcom wręczali: dyrektor miejscowego LO p. Wiesława Dyjach i w-ce dyrektor p. Irena Dycha. Gościem specjalnym dyktanda był p. Jarosław Lalik, prezes PTTK Oddziału Janowskiego.

Członkom komisji sprawdzającej dyktanda oraz klasie III b o profilu humanistycznym pod opieką polonistki p. Doroty Rachwalskiej-Katy dziękujemy za dobrą współpracę!

Finalistom klasowym i indywidualnym Dyktanda pogratulowaliśmy bardzo wysokiego wyniku! Były statuetki, medale, książkowe prezenty i coś słodkiego od Mikołaja… Dziękujemy za odwagę w zmierzeniu się z własną wiedzą ortograficzną, ale przede wszystkim za sam udział w przedsięwzięciu promującym poprawność języka polskiego. Było warto, drobne błędy ( a któż ich nie robi…) zawsze jest czas poprawić...

Po mikołajkowej przygodzie z dyktandem wszyscy w dziedzinie ortografii wiemy i potrafimy trochę więcej!


Wideorelacja z wydarzenia poniżej:
Wideorelacja


Wyróżnienie dla Filii w wolontariacie


Wolontariat uczy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, wolontariat uczy pracy zespołowej, wspomaga w rozwoju własnej kariery zawodowej, daje poczucie i satysfakcję ze spełniania marzeń innych i własnych, odkrywa nowe talenty i umiejętności, uczy pokory i docenienia własnego życia takim, jakim ono jest, nie zawsze najlepszym, można by tak wymieniać i wymieniać… Nic tak nie daje satysfakcji, jak uśmiech oraz radość osób, którzy otrzymali pomoc. Aby zmienić na lepsze świat swój i innych wystarczy chcieć!

Bardzo nam miło, że 10 grudnia Filia została wyróżniona na Gali Wolontariatu powiatu janowskiego. Pozostałym wspaniałym Wolontariuszom, a jest ich bardzo wielu, gratulujemy!

wolont1 wolont2


Statuetka Przyjaciela Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddziału Lubelskiego


21. listopada w Dniu Seniora Filia w Janowie otrzymała z rąk Pani Aliny Gucmy Wice-Przewodniczącej Zarządu Głównego PZERiI w Warszawie statuetkę Przyjaciela Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddziału Lubelskiego. Statuetką wyróżnieni zostali także Państwo Stefan Schmidt i Alicja Jachiewicz-Schmidt, aktorskie małżeństwo, które od lat działa społecznie i charytatywnie rozwijając założoną przez siebie fundację Kresy. Dziękujemy serdecznie za wyróżnienie naszej placówki.

Galeria


Mistrz Mowy Polskiej 2018 r. wybrany


20. listopada w Filii odbył się międzyszkolny i międzypokoleniowy konkurs - Mistrz Mowy Polskiej 2018 r. W zmaganiach językowych o statuetkę złotej Victorii - Mistrza Mowy Polskiej 2018 wzięły udział cztery grupy, tj.: Szypliszki – uczniowie kl. III e Technikum Ekonomicznego Janowie Lubelskim; Lojalne - panie, członkinie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddziału Janowskiego; Szczebrzeszynianie – uczniowie kl. III f Oddziałów Gimnazjalnych w Janowie Lubelskim oraz Morzeszczynianie – uczniowie kl. I a Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Po przejściu wszystkich pytań konkursowych (wcale nie tak łatwych) i specjalnych zadań sprawdzających poprawną wymowę, dykcję oraz akcent jury wyłoniło zwycięzcę – grupę Szypliszek, którą reprezentowała młodzież z miejscowego Technikum. Statuetkami srebrnej Victorii – rzymskiej bogini zwycięstwa uhonorowano pozostałych uczestników zmagań, gdyż poziom był wysoki i bardzo wyrównany. Celem konkursu była popularyzacja języka polskiego i pięknej mowy ojczystej, co w 100-leciu odzyskania Niepodległości nabrało dodatkowego znaczenia.


Zapraszamy także do obejrzenia relacji z konkursu:
Wideorelacja


Rzeczywistość rozszerzona - inny wymiar czytelnictwa na przykładzie lektur szkolnych – szkolenie w Filii


15. listopada w gościnnej Bibliotece Szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim odbyło się szkolenie bibliotekarzy powiatu janowskiego. Tematem spotkania była rzeczywistość rozszerzona jako jeden ze współczesnych wymiarów w procesie czytania, przedstawiła go Joanna Tarasiewicz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Obecna na szkoleniu Pani Wiesława Dyjach - dyrektor janowskiego Liceum podkreśliła rolę biblioteki szkolnej jako niezwykle istotnego komponentu w życiu szkoły. Bibliotekarze mieli także przyjemność obejrzenia lapbooka, który wykonały uczennice LO pod opieką nauczyciela-bibliotekarza. Rozszerzona rzeczywistość w procesie edukacyjnym, czy czytelnictwie, choć z pozoru brzmi tajemniczo i groźnie, to rozwiązanie umożliwiające połączenie w czasie rzeczywistym prawdziwego, realnego świata z generowanym cyfrowo obrazem. Możliwości tej technologii stają się imponujące. Wirtualne laboratoria i sale operacyjne, “ożywione” szkolne podręczniki i encyklopedie, przewodniki muzealne czy rekonstrukcje historyczne, to dopiero początek wielu niesamowitych możliwości. Nauka przez zabawę i doświadczenie nabiera zupełnie nowego świeżego wymiaru. Większość światowej sławy specjalistów jest przekonana, że rozszerzona rzeczywistość zrewolucjonizuje dotychczasowe metody komunikacji. Być może ta metoda przyczyni się do wzrostu zainteresowania czytaniem i poprawi ciągle kulejący stan czytelnictwa.

Galeria


Filia poleca na jesień i nie tylko


Bez książek jesienne wieczory mogą być nudne, jesień sprzyja lekturom. Tym, którzy czerpią przyjemność z czytania, specjalnie nie trzeba przekonywać, że warto zaglądać do literatury. Biblioteka obok gorących nowości z pedagogiki i psychologii, z czystym sumieniem poleca książki z dedykacją autorską dla Jej Czytelników. To wyśmienite przykłady literatury, wciągające historie, inteligentna gra słów i smaczny dodatek do filiżanki gorącej kawy lub herbaty. Zapraszamy - Biblioteka jest zawsze po drodze!

Galeria


Filia z Antkiem 2017/2018


Co roku, nasza Gmina Janów Lubelski honoruje statuetkami i dyplomami Antek Roku osoby fizyczne, placówki, czy podmioty działające na jej terenie w różnych aspektach życia społeczno-kulturowego. Wyróżnienia Antka przyznawane są w następujących kategoriach: Sponsor Roku, Człowiek Roku, Promotor Roku, Talent Roku, Firma Roku, Wydarzenie Roku i Wolontariusz Roku. W tym roku, w kolejnej już edycji konkursu Antek Roku 2017/2018, dostrzeżone i docenione zostały osoby, które wyróżniają się swoją pracą, postawą, zaangażowaniem lub talentami i z oddaniem działają na rzecz środowiska lokalnego przyczyniając się do jego rozwoju i promocji. Nasz Filia zasiliła grono Antkowych Wolontariuszy. Jest nam tym bardziej miło, że to wyjątkowa kategoria. Dziękujemy Kapitule za statuetkę, kierujemy ogromne podziękowania za nominację dla Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Rejonu Janowskiego pod kierownictwem p. Zofii Widz-Baryły oraz dyrektorowi Oddziałów Gimnazjalnych przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim, p. Andrzejowi Tomczykowi. Wszystkim nagrodzonym statuetkami gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych fascynujących dokonań.

antek1 antek2


To były niezłe Tarapaty z Filią


IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek już za nami. Hasło „RzeczpospoCzyta” zachęcało na różne sposoby do promowania czytania i odwiedzania bibliotek jako jednych z najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury. Biblioteki łączyły siły i czekały na Czytelników z mnóstwem atrakcji. My tym razem postawiliśmy na edukację filmową. Mieliśmy okazję gościć w sąsiadującej z biblioteką Szkolnej Pracowni Filmowej działającej przy Zespole Szkół Technicznych. Przywiała nas p. Emilia Żuber, opiekunka pracowni, która po krótce przedstawiła jej zasady funkcjonowania. Potem już tylko kino, kino, kino… Film Tarapaty dzięki uprzejmości Organizatorów Akcji mogły zobaczyć dzieci, które włączyły się do naszej Akcji. Wszyscy poczuli już klimat nadchodzących wakacji, przecież za oknem już od dawna słońce mocno przygrzewa.

tarapaty1


Filia „Ma Głos”


25 maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody „Super Samorząd 2018”. Tytuł „Super Samorządu” przyznawany jest od siedmiu lat przez Fundację im. Stefana Batorego za wzorową współpracę pomiędzy społecznością lokalną a samorządem. Wśród wyróżnionych znalazła się nasza Filia. Jest nam tym bardziej miło, że to nasze początki działalności w Fundacji. Działania placówki zostały uhonorowane przez gremium w składzie: Mikołaj Cześnik (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), sędzia Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor prowadząca serwis Samorzad.lex.pl wydawnictwa Wolters Kluwer). Nagroda Super Samorząd jest wyróżnieniem dla uczestników akcji Masz Głos, którzy najskuteczniej zachęcą do współpracy władze samorządowe i mieszkańców. Nagroda przyznawana jest także działającym w partnerstwie z uczestnikami władzom samorządowym.

Tak uzasadniło Jury wyróżnienie dla Filii:

Biblioteka Pedagogiczna w Janowie Lubelskim / Janów Lubelski (lubelskie)

„Za stałą i systematyczną troskę o to, by biblioteka nie była martwą instytucją, ale miejscem spotkań międzypokoleniowych. Również za pokazywanie różnych twarzy patriotyzmu i zaangażowania w życie lokalnych społeczności.”(…)

Filmik z wręczenia wyróżnienia dla Filii

glos1 glos


Filia na majówce rowerowej


24 maja pracownicy Filii wraz z ponad dwudziestoosobową grupą energicznych emerytów, członków Janowskiego Oddziału Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów pod kierownictwem p. Zofii Widz-Baryły, zebrała się na parkingu Janowskiego Domu Kultury, aby uczestniczyć w rajdzie rowerowym. Trasa tego rajdu biegła szlakiem turystyczno-historycznym naszego miasta przez Kruczek do Szklarni. Większość uczestników stanowili członkowie i przyjaciele Związku. Nie zabrakło jednak gości, wśród nich p. Andrzej Łukasik, prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych KRON w Janowie Lubelskim, czy p. Jarosław Lalik, przewodnik po Roztoczu i pasjonat historii regionu. Uczestnicy rajdu mogli zobaczyć i dowiedzieć się ciekawych informacji o okolicznych terenach i znajdujących się lokalnych zabytkach. Nie każda miejscowość może pochwalić się takimi perełkami z kart historii i przepięknymi widokami. Poszczególne etapy rajdu kończyły krótkie przerwy z pogadankami w tle. P. Andrzej Łukasik opowiadał o swoich niezwykłych pielgrzymkach rowerowych do miejsc świętych we Francji, czy we Włoszech; p. J. Lalik - o ciekawostkach i miejscach historycznych mijanego szlaku rowerowego; p. J. Osmoła, emerytowany nauczyciel j. polskiego, opowiadał o J. Piłsudskim, a A. Łopata przybliżyła postać I. J. Paderewskiego. Aby uczcić Rok dla Niepodległej podczas krótkich postojów śpiewano piosenki patriotyczne. Przyjazna trasa, piękna pogoda, która była „zamówiona” przez organizatorów, dostarczyła uczestnikom rajdu niezapomnianych wrażeń. Zakończenie trasy miało miejsce w Szklarni, gdzie na wszystkich uczestników czekał smaczny poczęstunek i dalszy ciąg atrakcji – zabawy integracyjne. Rajd był bardzo udanym przedsięwzięciem. Tworzyły go nie tylko piękne krajobrazy, ciekawe miejsca, ale przede wszystkim wyjątkowi ludzie.


(Do) wolność czytania w Filii


W ramach obchodu Tygodnia Bibliotek, w dniach 8-15 maja, Filia w Janowie przygotowała szereg atrakcji. Lekcje biblioteczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, gry planszowe i karciane, zabawy z książką dla najmłodszych, każdy uczestnik mógł wybrać coś dla siebie. Nie zabrakło również życzeń dla bibliotekarzy i bibliotek z okazji ich święta. Symboliczny kwiatek od najmłodszych ( nie byle jaki, aksamitka wyhodowana przez same dzieci!) słodycze, kawa z ciastkiem były dobrą okazją, aby podyskutować o nowościach książkowych, o tym, co lubimy i czy lubimy czytać… Tydzień, z biblioteką szybko minął, ale przecież z tak potrzebną instytucją warto zmierzać przez cały rok

Galeria


Z kart rodzinnego archiwum - pogadanka w Filii


Stare fotografie i dokumenty poświadczające pochodzenie, wykształcenie, obyczajowość, stanowią niesamowitą historię nie tylko naszej rodziny, ale również minionego okresu historii narodowej. W powszechnej opinii rodzinne archiwa to przede wszystkim fotografie (rzeczywiście wśród pamiątek dominują). Te rodzinne skarby, same w sobie są już wartościowe, ale jakie niesamowite historie zawierają… Takich wspomnień mieliśmy okazję posłuchać i poszperać w rodzinnych pamiątkach p. Marka Ryszki, mieszkańca Janowa, który z dziada pradziada zamieszkuje w naszym mieście w domu rodzinnym, zabytkowym dworku (objętym zresztą pieczą architekta zabytków miejskich). Tak jak u większości rodzin są historie nie do końca jeszcze poznane, to w przypadku p. Marka dzięki długowieczności członków Jego rodzinny, historia układa się w coraz to liczniejsze i ciekawsze karty. Mama, 94-letnia, żywotna Bronisława spisuje swoje wspomnienia. Będziemy mieli niebywała okazję przeczytać je w najbliższym numerze lokalnego czasopisma Janowskie Korzenie.

Spotkanie z p. Markiem dla zebranych słuchaczy-emerytów i zapalonych członków PTTK Oddziału Janowskiego było w Roku dla Niepodległej kolejnym, skromnym wkładem w obchody tej okrągłej, zacnej rocznicy. Jak przekonaliśmy się, własne archiwa z biegiem czasu stają się cennym świadectwem lokalnej kultury, a odświeżone tworzą kopalnię wiedzy o przeszłości.

Zebrani słuchacze po ciekawym, środowym spotkaniu pozostali z myślą, że warto wrócić do tradycji tworzenia archiwów rodzinnych i gromadzić zdjęcia lub inne dokumenty po przodkach, aby przekazać je wnukom i przyszłym pokoleniom. Cóż, można tylko zachęcić i pozazdrościć co niektórym, że zgromadzili tak wiele pamiątek i zachowali je w zbiorach rodzinnych. Takimi skarbami zawsze można, jeśli są dla nas uciążliwe, wzbogacić zbiory archiwów, bibliotek lub muzeów.

Galeria


Magiczne spotkanie z teatrem Kamishibai – szkolenie w Filii


Kamishibai - teatr ukryty w drewnianej skrzynce, uruchamia wyobraźnię i kreatywność uczestników. Uczy umiejętności opowiadania, czytania na głos, tworzenia własnych historii, rysowania, te i inne zalety tej parateatralnej formy promującej czytelnictwo mieliśmy okazję poznać na szkoleniu bibliotekarzy w Filii. Tę szczególną formę czytelniczą przedstawiła na szkoleniu bibliotekarzy 12 kwietnia p. Ewelina Czajkowska, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie. Na warsztatach była możliwość wypróbowania tej ciekawej formy pracy z czytelnikiem przez uczestników szkolenia oraz uczniów miejscowego liceum.

Dla Filii goszczącej już po raz kolejny w progach Biblioteki szkolnej LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, była dodatkowa okazja, aby uhonorować p. dyrektor szkoły Wiesławę Dyjach statuetką Przyjaciela Biblioteki za zaufanie, jakim obdarza Biblioteki oraz zrozumienie i serdeczność dla nauczycieli-bibliotekarzy.

Galeria


O różnych obliczach patriotyzmu – spotkanie w Filii


Patriotyzm to pojęcie, które na przestrzeni lat przybiera coraz to nowszą formę znaczenia. Dla walczących o polską niepodległość patriotyzm był ofiarą krwi. Dziś, patriotyzm można definiować, min. jako świadome i odpowiedzialne umiłowanie ojczyzny, mądra praca na jej rzecz w codziennym życiu. W Filii, 11 kwietnia mieliśmy okazję porozmawiać o różnym obliczu patriotyzmu, w roku Dla Niepodległej nabrało to dodatkowego wyrazu. Z niebywałą uwagą wysłuchaliśmy wspomnień p. Tadeusza Mayera, syna polskiego legionisty, który walczył za ojczyznę z narażaniem swojego życia. Pan Mayer pokazał oryginalne dokumenty historyczne zachowane po swoim ojcu.

Patriotyzm dziś, w osobliwy sposób swoim zachowaniem pokazali państwo Zuzanna i Ryszard Skoczyńscy z Modliborzyc, obecni także na spotkaniu w Filii. Państwo włączyli się w szczególny sposób w akcję wizyty rodaków na Wielkanoc , którą od 19 lat organizuje Stowarzyszenie "Wspólne Korzenie". Gościnnie przyjęli pod swój dach i zaopiekowali się rodaczką z Krymu. Te przykłady to jedne z licznych oznak patriotyzmu, które pojawiły się w ludzkich czynach i postawach.

Galeria


Filia rozdała kolejne statuetki


Krąg Przyjaciół Biblioteki zasiliły uhonorowane symbolicznymi statuetkami kolejne osoby z nią sympatyzujące. To, min. nasi wierni czytelnicy, uczestnicy wydarzeń kulturalnych inicjowanych przez bibliotekę, osoby i placówki dobrze nam życzące i wspierające nas w naszych poczynaniach i przedsięwzięciach. „Mądra Sowa” powędrowała tym razem do dyr Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli gminy Janów Lub., p. Zbigniewa Flisa, który jako zarządca budynku Domu Nauczyciela, gdzie od lat mieści się biblioteka, dba o to, aby od strony „technicznej” niczego nam nie brakowało.

Kolejną osobą obdarowaną zaszczytną „Sówką” został prezes Janowskiego Oddziału PTTK, Latarnik z kilkuletnimi osiągnięciami w poszerzaniu komputerowej wiedzy i umiejętności wśród seniorów, p. Jarosław Lalik.

Gratulujemy obdarowanym! Kolejne statuetki czekają.

sowa sowa sowa sowa


Śpiewająco powitaliśmy Wiosnę!


21 marca, w dniu kalendarzowej wiosny, w sali konferencyjnej Domu Nauczyciela odbyła się impreza zatytułowana Patriotyczne karaoke. Przedsięwzięcie zorganizowała Filia we współpracy z Młodzieżowym Centrum Kariery przy OHP w Janowie Lubelskim. W obchodzonym Roku dla Niepodległej oraz dniu, kiedy to wiosna budzi się z zimowego letargu postanowiliśmy śpiewem zachęcić ją do szybszego nadejścia. Wszak za oknem ciągle biało… Do rywalizacji w konkursie patriotycznego śpiewania stanęły trzy grupy: grupa składająca się z członków Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Z/O w Janowie Lubelskim, uczniowie kl. VII b i kl. II b z Oddziałów Gimnazjalnych przy PSPzOI w Janowie Lubelskim. W programie amatorskiego koncertu znalazły się klasyczne pieśni Legionów Polskich z lat 1914-1918, min.: Hej! hej ! ułani; Jak to na wojence ładnie; Wojenko, wojenko; Marsz strzelców; Maszerują strzelcy; Marsz, marsz Polonia. Wykonawców oceniało profesjonalne jury w składzie: kierownik świetlicy szkolnej, p. Zofia Bartoszek, dyr Oddziałów Gimnazjalnych p. Andrzej Tomczyk oraz p. Ryszard Martyna. Grupy prezentowały się znakomicie i trudno było wybrać zwycięzcę. Drugą częścią wiosenno-patriotycznej rywalizacji było wykonanie na czas „kanapek legionisty”. Emocji i przy tym zadaniu nie brakowało. Po podsumowaniu dwóch rywalizacji zwycięzcą została klasa VII b, gratulujemy!

Na wszystkich uczestników, obok dyplomów i upominków dla grup rywalizujących, czekał słodki poczęstunek – fontanna czekoladowa, pycha!

Nadejście wiosny było także doskonałą okazją, aby obdarować zaprzyjaźnione z biblioteką osoby i instytucje statuetkami Mądrej Sowy. Pierwsza sówka- statuetka pofrunęła do p. Ryszarda Martyny, któż inny, jak nie osoba parająca się piórem mogła na nią zasłużyć. Druga statuetka powędrowała do wspaniałych emerytów, kolejna trafiła w ręce dyr p. Andrzeja Tomczyka i na ręce p. Renaty Flis, pracownika Młodzieżowego Centrum Kariery w Janowie Lubelskim.

Po zakończeniu imprezy, w dniu pełnym wrażeń, już nikt z zebranych nie miał chyba wątpliwości, że wreszcie nadeszła wiosna!

Więcej o wiosennym, patriotycznym karaoke w galerii, zapraszamy!

Galeria


Demokracja partycypacyjna - spotkanie z Jolantą Prochowicz


28 lutego Filia zorganizowała prelekcję dla młodzieży szkół średnich pt. Demokracja partycypacyjna. Wykład odbył się w auli LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Prelegentką była zaproszona z Lublina p. Jolanta Prochowicz, filozofka, filolożka, feministka, doktorantka na Wydziale Filozofii KUL. Pani Prochowicz jest także członkinią Zarządu Stowarzyszenia Homo Faber, na co dzień pracuje w obszarze ochrony praw człowieka. Informuje, doradza i szkoli uczestników stowarzyszenia „Masz Głos”. Praktyka i zaangażowanie społeczne naszego gościa można było wykorzystać w pytaniach padających od ożywionej dyskusją młodzieży. Tematyka samorządu lokalnego, wszelkie podejmowane działania, które mają ułatwić współpracę mieszkańców z władzami, dać im poczucie wpływu na decyzje dotyczące ich miejscowości, to bardzo ważne kwestie. Wskazówki prelegentki, jak można angażować się w działania na rzecz najbliższego otoczenia były bardzo pomocne. Mamy nadzieję, że to początek dobrej współpracy. Planujemy wziąć udział w Demakijażu – festiwalu kina kobiet oraz zorganizować projekcję polecanych filmów w Janowie.

J. Prochowicz
na fot. Jolanta Prochowicz, arch. Homo Faber

W jaki sposób szukać swoich przodków ? - zajęcia genealogiczne w Filii


Znalezienie wszystkich członków rodziny, nawet tych najdalszych, nie jest prostym zadaniem. Procedurę tworzenia drzewa genealogicznego, z pewnością ułatwi posiadanie zebranych informacji na temat dat i miejsc urodzin i śmierci członków rodziny. Można wykorzystać do tego specjalnie stworzone strony internetowe, które znacznie usprawnią wykonanie takiego drzewa. Wiele informacji można było uzyskać na spotkaniu z młodzieżą w bibliotece, w czasie ferii, 7 lutego. Zajęcia prowadził p. Jarosław Lalik, który interesuje się genealogią, poszukuje przodków swojej rodziny już od kilku dobrych lat. P. Lalik wskazał źródła poszukiwania losów przodków w Internecie, (podał adresy przydatnych stron www), jak i podpowiedzi, gdzie można szukać więcej informacji. Tu pomocne mogą być księgi różnego rodzaju, min.: księgi parafialne (w każdym kościele prowadzone są księgi chrzcin, zawartych ślubów i innych sakramentów oraz księgi zgonów), archiwa miejskie, odwiedzanie cmentarzy, pozyskiwanie informacji z rodzinnych albumów, ewentualnych notatek i innych wzmianek w zachowanych dokumentach rodzinnych. Takie informacje, jak okazuje się, często bywają bezcenne. Warto jednak pamiętać o tym, że najstarsi członkowie naszej rodziny również posiadają ogromną wiedzę o dawnych członkach rodziny i przodkach, o których my nawet nie mamy pojęcia. Jest to nie dość, że ciekawe, co także, albo przede wszystkim, pożyteczne. Pozyskiwanie wiedzy na temat swojej rodziny oraz jej dalekich członków - przodków, pozwoli na poznanie historii rodu, ułatwi dotarcie do naprawdę interesujących faktów naszych krewnych, zwykle nieznanych szerszemu ogółowi. Zajęcia w bibliotece, a właściwie swojego rodzaju poszukiwania genealogiczne, były bardzo ciekawe, na pewno warte powtórzenia podczas kolejnego spotkania. „Zarazić się” genealogią, złapać „bakcyla genealogicznego” można bardzo szybko. Tylko najwytrwalsi pozostają wobec niego obojętni, ale wśród obecnej młodzieży takich, nie było.

Galeria


Filia kolęduje w Roku dla Niepodległej


Wspólne kolędowanie to jedna z najmilszych świątecznych tradycji. Zbiorowe śpiewanie, nie tylko kolęd, jest czymś, co ludzi zbliża, jednoczy. Lubimy kolędy, bo dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Ale śpiewanie kolęd sprzed około wieku to coś wyjątkowego. Nie są to pieśni przypadkowe, ale utwory wykorzystujące semantyzacyjną moc powszechnie znanych melodii kolęd religijnych. W tych tekstach dochodzi do głosu refleksja dotycząca szczególnie ważnych sytuacji społecznych i politycznych. Jest kilka okresów, w których obserwuje się bujny rozwój kolęd aktualizowanych. Są nimi: powstanie styczniowe, I i II wojna światowa oraz początek lat osiemdziesiątych XX wieku. W okresie II wojny światowej na Lubelszczyźnie powstały niezwykle przejmujące kolędy partyzanckie. Z powiatu janowskiego, zachowało się kilka kolęd aktualizowanych z czasów Wielkiej Wojny. Jedną z nich, Hej bracia rodacy wesoła nowina! chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom 24 stycznia w środę, kolędując w janowskich szkołach, w Urzędzie Miejskim, w Domu Pomocy Społecznej „Barka”. Próba wykonania starych pieśni, podobnie jak robili to nasi przodkowie, przez członków janowskiego koła PTTK i jego przyjaciół z udziałem pracowników Biblioteki Pedagogicznej oraz sympatycznie podejmująca kolędników społeczność odwiedzanych placówek samorządowych, dała poczucie, że jesteśmy stąd, że łączy nas wspólna historia i tradycja. Warto ją pielęgnować.

Poniżej fragment śpiewanej kolędy. Tekst został zebrany przez prof. Tadeusza Seweryna w latach 1918-1919, nauczyciela janowskiego Gimnazjum Filologicznego, a w późniejszym okresie dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

(…)Skarał Bóg Moskala, że tak niegodziwy

Srodze gnębił Polskę, legł i Prusak chciwy,

Co wydzierał wiarę Bóg zesłał nań karę,

hej kolęda, kolęda!

 

Austriak także nie był od wielkiej parady

Za to, że nas krzywdził, sam wyszedł na dziady,

Już więcej nie będzie szukał zboża wszędzie

hej kolęda, kolęda!

 

Gdy już mamy wolność, o bracia rodacy

Trzeba wszystkim zgodnie jąć się wspólnej pracy

Trudu nie żałować Polskę odbudować, hej, kolęda, kolęda!

Galeria (zdjęcia: J. Lalik, A. Łopata)


Dzień Dialogu z Judaizmem w Filii


Od dwudziestu jeden lat 17 stycznia obchodzony jest jako Dzień Dialogu z Judaizmem w Kościele Katolickim w Polsce. W roku bieżącym hasłem przewodnim tego dnia były słowa z księgi Izajasza „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” (Iz 57,19). Również w Janowie Lubelskim zwrócono uwagę na znaczenie tego dnia, gdzie podczas spotkania grupy członków oddziału janowskiego PTTK, pan Andrzej Albiniak przypomniał o wartości „Ceneurene” – książki janowskiego rabina Jakuba ben Icchaka Aszkenazego. Odniósł się on także do początków diaspory żydowskiej w mieście Janowie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na rok 1657, kiedy to miasto Janów zostało wydzierżawione Dawidowi Ickowiczowi – obywatelowi janowskiemu pochodzenia żydowskiego.

W ramach spotkania grupy seniorów i członków janowskiego PTTK pochylono się również nad folklorem słowno-muzycznym sprzed wieku, by dostrzec i docenić to, co do obrzędowości bożonarodzeniowej wniosły czasy Wielkiej Wojny i odradzania się państwowości polskiej. Uczestnicy spotkania zapoznali się kolędami aktualizowanymi przed około wiekiem, które zostały zebrane przez profesora Tadeusza Seweryna – w latach 1918-1919, nauczyciela janowskiego Gimnazjum Filologicznego, a w późniejszym okresie dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie (1937-1965). Po prelekcji wygłoszonej przez Andrzeja Albiniaka uczestnicy spotkania odśpiewali trzy kolędy aktualizowane zebrane na terenie powiatu janowskiego (Hej ! Bracia rodacy; Stary rok się kończy, Nowy lepszy będzie; Wśród nocnej ciszy), po czym poszli zakolędować w Domu Nauczyciela.

17 stycznia, w ramach spotkania zaprezentowano także wydaną w 2016 r. przez Instytut Wschodni Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, książkę zatytułowaną „W cieniu walczących imperiów. Europa Wschodnia w I wojnie światowej”, w której ukazał się interesujący tekst o kolędach aktualizowanych sprzed około wieku zebranych na terenie powiatu janowskiego.

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2 Zdjęcie 3


Magia świąt na kartkach bożonarodzeniowych


Jak okazuje się śledząc historię kart świątecznych to, o dziwo, brak czasu był genezą tych pocztówek.

kartka
pierwsza karta świąteczna

Pierwsza świąteczna kartka pochodzi z roku 1843. Wykonana została w Londynie na zlecenie Sir Henry`go Cole`a i widniała na niej ilustracja sporządzona według pomysłu Johna Callcotta Horsley'a. Od 1875 r. kartki zyskały obieg międzynarodowy. Popularność korespondencji pocztówkowej wykroczyła poza granice Europy. Rozpoczęło się prawdziwe pocztówkowe szaleństwo. Bożonarodzeniowe kartki zyskały ogromną rzeszę zwolenników. Pojawiały się coraz to nowe pomysły na urozmaicenie tradycji pocztówkowej. Projektowali je artyści wielkiej miary, jak chociażby Salvador Dali, Anna Mary Robertson Moses, czy Norman Rockwell. Swojsko brzmiąca dla nas pocztówka”, to zasługa Henryka Sienkiewicza, który w 1900 r. w Warszawie wygrał ogłoszony konkurs na polską nazwę karty pocztowej.

kartka
Najlepiej sprzedająca się karta (z 1977r.) w historii firmy Hallmark (wiodąca prym firma poligraficzna z Kansas City)

kartka
W duchu awangardy: stajenka betlejemska w interpretacji Salvadora Dalego (projekt z 1959 r.)

A co wnoszą w temat kart bożonarodzeniowych czasy nam obecne… Współczesne kartki zawierają cały wachlarz różnego rodzaju obrazów. Są dowcipne, z zimowymi krajobrazami, zdjęciami, Świętym Mikołajem, coraz częściej zawierają romantyczne sceny. Bardzo często wypuszczają swoje własne kartki organizacje charytatywne ( pierwszą wydano w 1949 r. ). Pieniądze z ich sprzedaży trafiają wtedy do najbardziej potrzebujących. To właśnie w okresie świątecznym potrzeba ich najwięcej.

Bez względu na formę kartki, rodzaj ilustracji ją uzupełniający, to najważniejsze są pamięć i życzenia, ciepłe myśli i pragnienie jedności z bliskimi. Nawet najsympatyczniejszy e-mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki.

Zapraszamy do obejrzenia świątecznych interpretacji na kartkach wykonanych przez dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lub. Prace zostały wykonane pod opieką artystyczną p. Stefanii Wójcik, nauczycielki plastyki. Kartki w rzeczywistości wyglądają jeszcze ładniej!


Wychowanie przez teatr, czyli dobre rady od Czterech wróżek


Choć bajki i baśnie kojarzą się z dzieciństwem, to tak naprawdę towarzyszą nam przez całe życie. Pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości, by choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego. Wielu nosi w sobie pragnienie, bycia kimś innym, przeżywania czegoś innego, nowego, uczestnictwa w wielu wydarzeniach, czy uczucia zadowolenia. To umożliwia właśnie teatr. Znaczące są także zalety edukacji teatralnej we wspomaganiu rozwoju psychofizycznego dzieci. Można wymienić tu chociażby kształtowanie osobowości dziecka, łatwości identyfikacji z bohaterami, odczuwanie uczuć i emocji, naukę odróżniania dobra od zła. Warto zauważyć, że teatr należy do sztuk złożonych, tzn.: słowa, barwy, dźwięku, tańca, światła, ruchu scenicznego, mimiki. Spektakl teatralny jest syntezą tych wszystkich wymienionych sztuk.

Janowski Teatr Tradycja działający pod przewodnictwem p. Zofii Widz-Baryły, przewodniczącej Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, a właściwie jego aktorzy zaprezentowali, to wszystko, o czym nadmieniono wyżej. Spektakl Cztery wróżki wprowadził widzów w klimat baśniowy, co w okresie przedświątecznym, wydarzenie miało miejsce 13. grudnia, nabrało dodatkowego wyrazu i oprawy. Widzowie: dzieci z klas „0” z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim wraz z wychowawczyniami, podopieczni miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy oraz członkowie koła rejonowego PTTK mieli nie lada gratkę uczestniczyć w tak świetnym przedstawieniu. Wybranie najlepszego aktora było niemożliwe, wszyscy grali jak rasowi artyści. Szkoda, że bajka trwała zbyt krótko, ale najważniejsze, że zawarte w niej przesłanie – zwycięstwo dobra nad złem, zagości wśród nas na stałe.

Zdjęcia


Z Janowa do Sydney o międzynarodowym wymiarze Roku Kościuszkowskiego


2017 r. to rok obchodów 200. rocznicy śmierci Andrzeja Tadeusza Bonawentury Kościuszki "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość". Z tej okazji w Filii we współpracy ze związkiem PTTK oddziału janowskiego zorganizowana została prelekcja „Gdy mówią kamienie”. Werbalny spacer po dziejach pomnika z janowskiego parku. Głównym prelegentem spotkania był Andrzej Albiniak, który z wnikliwą starannością przedstawił historię janowskiego pomnika Tadeusza Kościuszki. Miło było nam gościć p. Helenę Chabudę, emerytowaną nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Białej im. Tadeusza Kościuszki, która wzięła udział w międzynarodowym konkursie poświęconym Kościuszce. P. Helena zaprezentowała wiersz konkursowy oraz opowiadanie, za które otrzymała honorowy dyplom uznania.

„Kościuszko: człowiek, który wyprzedził swoje czasy”, był pierwszym chyba obywatelem polskim, którego sława i popularność przekroczyły granice Europy. Świadczą o tym choćby związane z nim nazwy geograficzne w Europie, obydwu Amerykach ( w USA: obelisk upamiętniający udział Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Saratogą, Fort Ticonderoga nad rzeką Hudson, Pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie przy Białym Domu) i Australii (chociażby: Góra Kościuszki, Potok Kościuszki, Park Narodowy Kościuszki). W Janowie możemy być dumni z posiadania najstarszego na świecie pomnika poświęconego Kościuszce.

Szczegóły akcji pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=CicQsJUhxTw&t

zrealizowanej przez prezesa koła PTTK w Janowie Lubelskim, p. Jarosława Lalika. http://sq7ai.i8p.eu/pttk/

Galeria (Zdjęcia J. Lalik)


Kufer pełen pomysłów promujących czytelnictwo – warsztaty dla bibliotekarzy


21 listopada odbyły się warsztaty szkoleniowe dla bibliotekarzy szkolnych powiatu janowskiego. Warsztaty współorganizowały biblioteka szkolna LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza i Biblioteka Pedagogiczna w Janowie Lubelskim. Temat zajęć brzmiał: Kufer pełen pomysłów promujących czytelnictwo, który przedstawiła w sposób bardzo ciekawy p. Joanna Tarasiewicz, kierownik działu Wspomagania Edukacji i Promocji PBW im. KEN w Lublinie. Warsztaty otworzyła p. dyrektor LO Wiesława Dyjach, która podkreśliła ważność podejmowania działań motywujących młodzież i dzieci do czytania. Ciągle poszukiwane są metody mające zachęcić i przekonać młodych ludzi, że czytanie książek jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu i doskonałą alternatywą dla każdego rodzaju prowadzonych zajęć.

Różne akcje promujące czytanie: Cała Polska Czyta Dzieciom, Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, Narodowe Czytanie, akcja uwalniania książek, czyli bookcrossing, maratony czytelnicze, konkursy, projekty edukacyjne, wymieniać można by tak jeszcze...

Biblioteki szkolne wspierają w licznych działaniach czytelniczych biblioteki miejskie i pedagogiczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz placówki doskonalenia nauczycieli. Zdecydowanie najwięcej działań promujących czytelnictwo podejmują jednak biblioteki pedagogiczne. Zapewne na szkoleniu nie udało przedstawić się wszystkich działań, inicjatyw i akcji, które wzmacniają czytanie i kompetencje czytelnicze młodzieży, należy mieć na uwadze jednak, że czytanie jest procesem ciągłym, ale dającym przyjemność i gwarantowaną satysfakcję.

Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej

(Zdjęcia wykonała, A. Gierczak)
szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie szkolenie


O ziemniaku mądrze i z humorem – święto placków ziemniaczanych w Filii

„Na świętej Tekli ziemniaki będziemy piekli”


15 listopada w Filii zorganizowana została akcja biblioteczna Zawrotna kariera ziemniaka w kuchni i literaturze. Spotkanie z bibliotekarzami Filii współorganizowali pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Janowie Lubelskim. Uczestnikami imprezy była młodzież janowskich szkół: uczniowie z kl. II b LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim z nauczycielem p. Dorotą Rachwalską-Kata, uczniowie kl. VII d z PSPzOI w Janowie Lubelskim i kl. III a z Oddziałów Gimnazjalnych przy PSPzOI z dyrektorem p. Andrzejem Tomczykiem, kierownikiem świetlicy szkolnej, p. Zofią Bartoszek i p. Monika Swiątek, nauczycielką języka niemieckiego. Akcje ziemniaczaną wzbogacili obecnością emeryci z janowskiego oddziału Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów pod kierownictwem p. Zofii Widz-Baryły. Na spotkaniu zapoznano się z ciekawymi wiadomościami z historii ziemniaka, jego niewątpliwie osobliwej roli w literaturze i kulturze ogólnoświatowej. Pomysłowością oraz twórczym działaniem wykazała się młodzież tworząca autorskie Ody do ziemniaka. Walory smakowo-artystyczne sprzyjały trzem grupom: Vinecie, Anuschce i Lilianie (nazwy odmian ziemniaków) przygotowującym placki ziemniaczane do degustacji wedle własnego przepisu. Akcję wzbogaciła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o.o. przekazując organizatorom książki, czapeczki, materiały reklamowe i worek ziemniaków Omega, dzięki którym smak wypieków był wyjątkowy. Zgromadzona młodzież chętnie poddała się testom sprawdzającym predyspozycje do wykonywania zawodu kucharza. Uczestnicy ziemniaczanego święta otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, które udało się pozyskać organizatorom od znanych kucharzy: p. Ewy Wachowicz, p. R. Sowy, p. P. Okrasy łącznie z autografami mistrzów.

Impreza była bardzo udana, praca w zespole, integracja w działaniu różnych grup wiekowych zbudowały ciepłą, domową atmosferę.

Oto fragment powstałej na imprezie twórczości poetyckiej o ziemniaku:

(…) W ten dzień świętujmy więc zatem

Cieszmy się przymiotami i smakiem

Poznajmy bliżej pysznego bohatera

Nie doceniona wszak w pełni jego kariera

 

Grule kartofle pyry czy ziemniaki

Z talerza chętnie zjadają chłopaki

Dziewczyny w kuchni pracują skrzętnie

Pyszności znikają w mig nieobojętnie(…)

Galeria


Filia na konferencji: Rodzina z niepełnosprawnością – wizerunek, przemiany, zagrożenia


9 listopada odbyła się ogólnopolska konferencja zorganizowana przez Janowskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy „Humanus” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim. Konferencja otworzyła IV Janowskie Dni Rodziny. Patronat nad konferencją sprawowały uczelnie: z Lublina, Stalowej Woli, Rzeszowa, Sanoka oraz Biłgoraja. Honorowy patronat nad konferencją objęła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej p. Elżbieta Rafalska. Problematyka przedstawianych referatów i wystąpień przez prelegentów była bardzo ciekawa, dla biblioteki stała się także fachową podpowiedzią aby wzbogacić literaturę przedmiotu w omawianym, jakże istotnym obszarze społecznym.

(Zdjęcia wykonała Dorota Kozdra)
konferencja konferencja konferencja konferencja


Kształtujemy świadomość narodową – lekcje biblioteczne w Filii


10 listopada w przededniu 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasy II a i II b z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim wraz z wychowawczyniami: A. Żytko i K. Lachawiec wzięły udział w lekcjach bibliotecznych. Tematem lekcji były polskie symbole narodowe. W celu przyswojenia nowych wiadomości i aktywnego uczestnictwa w zajęciach, uczniowie wykonywali ćwiczenia związane z tematyką naszych symboli narodowych. Ekspresja twórcza dzieci wyłoniła się podczas śpiewania pieśni patriotycznej Leć orle biały oraz malowania symboli narodowych. Budowanie świadomości narodowej, kształtowanie postaw świadomości społecznej u dzieci jest bardzo ważne. Rozwija się ona na podłożu wspólnoty języka, terytorium, historii, tradycji i jest podstawowym elementem więzi narodowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze spotkania

Emeryci cyfrowo (nie) wykluczeni – zajęcia komputerowe w Filii


Bez umiejętności korzystania z sieci trudno jest obecnie uczestniczyć w życiu społeczno-kulturowym. Młodsze pokolenia nie wyobraża sobie już życia bez Internetu, także coraz częściej osoby starsze z powodzeniem odnajdują się w wirtualnym świecie. Korzystanie z zasobów sieci jest jak najbardziej zalecane także osobom starszym. Dojrzali ludzie, którzy posługują Internetem są bardziej zadowoleni z życia. Ludzie starsi chcą zaznajamiać się z nowymi technologiami, pomocne w tym zakresie może być chociażby pozytywne nastawienie osób im bliskich i przychylnych placówek, min. bibliotek. Zajęcia komputerowe w Filii zostały od października wznowione. Zapraszamy zainteresowanych w każdą środę, w godz. 10.00-11.00.
emeryci emeryci


Od szkoły rosyjskiej do szkoły polskiej…. spotkanie w Filii z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim


Zdjęcia - Szkoła Jubilatka
liceum liceum
Szczegóły akcji pod adresem: http://powiatjanowski.pl/podglad_newsa_n_5959.html


J. Łapiński

Inspirowanie od dobrego do lepszego - wizyta Jacka Łapińskiego autora książki Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym


10 października bibliotekarze Filii mieli okazję spotkać się z autorem Jackiem Łapińskim. Łapiński to absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa tej uczelni. Autor zajmuje się także zagadnieniami z zakresu psychologii pozytywnej. Wyżej wymieniona lektura, którą można będzie wypożyczyć w bibliotece, może wpłynąć na styl naszego myślenia i działania, gdyż rozwój osobisty to rozwój we wszystkich aspektach życia: duchowego, umysłowego, emocjonalnego i fizycznego - życie natomiast weryfikuje codzienną umiejętność poszukiwania. Może przeczytanie lektury stanie się pomocnym wskaźnikiem do realizacji własnych celów….


Filia na 50-leciu Szkoły Podstawowej „Fundacji Elementarz” w Łążku Ordynackim


Uroczystości jubileuszowe Szkoły odbyły się w niedzielę 8 października 2017 r. w budynku szkoły. Wśród obecnych znakomitych gości: samorządowców, nauczycieli, mieszkańców wioski i przyjaciół jubilatki, i nasza placówka miała okazję uczestniczyć w obchodach jubileuszowych pozostawiając ślad w postaci symbolicznego gwoździa na tablicy pamiątkowej szkoły.

(Zdjęcia wykonała D.Kozdra)
lazek lazek lazek lazek


Filia w Janowie na inauguracji janowskiej Szkoły Super Babci i Super Dziadka


29 września członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału w Janowie Lubelskim zainaugurowali projekt „Aktywny Dziadek, Aktywna Babcia – Edycja III”. Projekt został uroczyście włączony do ogólnopolskiej sieci szkół Super Babć i Super Dziadków. Szkoły Super Babci i Super Dziadka to miejsca, gdzie dziadkowie mogą doskonalić się w swojej roli, uczą się jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom. Twórcza edukacja, aktywne zabawy angażujące społeczność, metody warsztatowe pozwalają na wymianę doświadczeń, są świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, pozytywnej komunikacji i rozwiązywania wszelkich konfliktów.

Janowska Szkoła Super Babci i Super Dziadka dołączyła do ośmiu szkół w Polsce. Filia w Janowie wspiera projekt aktywnych seniorów już po raz trzeci. Miło nam kontynuować współpracę z seniorami min. poprzez organizowanie poradnictwa komputerowego, uczestnictwo we wspólnych akcjach rocznicowych i kulturalnych naszej miejscowości.

GALERIA (zdjęcia wyk. Dorota Kozdra)

Filia w Janowie Lubelskim na Weselu w Modliborzycach i w Zespole Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim


Narodowe Czytanie Wesela w Modliborzycach odbyło się 6 września, w środę, przy niepewnej pogodzie, która sprawiła organizatorom imprezy psikusa i zmusiła ich do przeniesienia wydarzenia z rynku miasta do miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury. Nie zraziło to jednak widzów, którzy licznie stawili się w tymże ośrodku, gdzie artyści-amatorzy, min.: samorządowcy, emeryci, bibliotekarze, przyjaciele miejscowej Biblioteki, uczniowie Zespołu Szkół w Modliborzycach wystawili Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W akcję czytania aktywnie włączyła się także nasza Filia, tj. rolę Haneczki i Jakuba czytała Agnieszka Leśnik-Lewandowska, natomiast w Marynę i Staszka, wcieliła się A. Żuraw-Łopata. Organizatorzy zdecydowali się wystawić prawie cały utwór Wyspiańskiego. Bogate, oryginalne kostiumy, zaaranżowana klimatycznie sceneria oraz niebanalne interpretacje aktorów pozwoliły publiczności poczuć klimat utworu. Autor dramatu, Wyspiański łączył doskonale różne dziedziny sztuki, na „naszym weselu” połączył różne zawody i osobowości, rzec by można za bohaterem dramatu Poetą: „A to Polska właśnie”.

Wesele w Zespole Szkół w Janowie Lubelskim czytane było 7 września, dla Filii to jakby poprawiny wesela dnia poprzedniego. Akcję czytelniczą przygotowała społeczność uczniowska miejscowej szkoły. Fragmenty Wesela czytali zaproszeni włodarze janowskiego samorządu, nauczyciele, ksiądz, uczniowie przy skromnym udziale naszej Biblioteki.

Niezwykła aktualność dzieła, które po ponad stu latach od premiery cały czas mówi wiele o Polsce i Polakach, nadal fascynuje każdą grupę czytelników. Połączenie realizmu przedstawionych ludowych tradycji z symbolizmem postaci oraz motywów, to wszystko sprawia, że dzieło Stanisława Wyspiańskiego jest najważniejszym weselem w polskiej literaturze.

GALERIA (zdjęcia dzięki uprzejmości szkoły)

Nominacje Filii w konkursie Antek Roku 2016/2017


11 czerwca 2017 r. odbyła się kolejna edycja konkursu na Antka Roku. Jest on organizowany w celu uhonorowania szczególnych osiągnięć osób fizycznych oraz innych podmiotów działających na rzecz środowiska lokalnego, jak również promocji Gminy Janów Lubelski.

Wyróżnienie "Antek Roku” przyznawane jest w następujących kategoriach:

1. Sponsor Roku – za przekazanie największych środków pomocowych innym podmiotom z terenu Gminy Janów Lubelski;

2. Człowiek Roku – za wyróżniające osiągnięcia w różnych dziedzinach życia społeczności lokalnej, profesjonalizm i skuteczność działania;

3. Promotor Roku – za szczególne przyczynianie się do promocji Gminy Janów Lubelski w kraju i za granicą;

4. Talent Roku – za szczególne osiągnięcia sportowe, humanistyczne, społeczne i inne dokonane przez dzieci i młodzież;

5. Firma Roku – za profesjonalizm i najwyższą jakość w swej działalności, dobre przykłady własnych osiągnięć oraz wpływ na rozwój całej społeczności lokalnej;

6. Wolontariusz Roku – za czynny udział i bezinteresowne zaangażowanie w pracy na rzecz osób fizycznych i innych podmiotów.

Jest nam niezmiernie miło, że spośród napisanych przez Bibliotekę czterech nominacji, trzy otrzymały tę nagrodę. A mianowicie dwie statuetki w Kategorii Wolontariusz Roku, tj. p. Zofia Widz-Baryła i p. Jarosław Lalik oraz jedna kategoria, Talent Roku Publiczne Gimnazjum w Janowie Lubelskim - statuetka powędrowała do rąk p. Andrzeja Tomczyka, dyr. placówki.

Gratulujemy laureatom!

GALERIA (zdjęcia P. Dorota Kozdra)

Czy warto być kreatywnym? Zajęcia w Filii w Janowie Lubelskim


Kreatywność inaczej: pomysłowość, wynalazczość, odkrywczość, inwencja, inicjatywa, oryginalność, świeżość, śmiałość można by tak wymieniać bez końca… To postawa, dzięki której każdy może łatwiej rozwiązywać swoje problemy. Kreatywność przejawia się w gotowości do tworzenia nowych pomysłów, wynajdowaniu oryginalnych rozwiązań i dlatego jest ona szczególnie ważna wśród umiejętności kształtowanych we współczesnej szkole.

W ćwiczeniach z kreatywności miała okazję uczestniczyć młodzież z janowskiego gimnazjum, kl. I d i I c wraz z wychowawcami. Zajęcia odbyły się 14 czerwca w Filii w Janowie Lubelskim, która wraz z pracownikami Młodzieżowego Centrum Kariery, p. R. Flis i E. Felek przeprowadziła dla uczniów zajęcia. Młodzież skorzystała z kilku technik wspierających twórcze myślenie takich, jak burza mózgów, mapy myśli, czy metoda 6 kapeluszy Edwarda de Bono polegająca na spojrzeniu na dany problem z sześciu różnych perspektyw (m.in. emocji, faktów, podejścia optymistycznego i pesymistycznego). Kreatywność obecna jest zewsząd. Kreatywne może być ugotowanie dania według własnego pomysłu, przygotowanie wspólnego poczęstunku przy grillu. I właśnie tę i kilka innych poznanych umiejętności mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce na spotkaniu. Grill w wykonaniu gimnazjalistów smakował wyjątkowo.

Spotkanie uatrakcyjnili niezwykle kreatywni seniorzy ze Związku Emerytów Inwalidów i Rencistów w Janowie Lubelskim, pod kierownictwem p. Z. Widz-Baryły. Aktorzy-amatorzy wystawili dla nas sztukę Cztery wróżki. Była to już kolejna odsłona prac teatru Tradycja, skupiającego członków tej organizacji.

Uczestnicy spotkania zgodnie potwierdzili, że każdy może być kreatywny. Jeśli uważa, że nim nie jest może się tego nauczyć. Jak powiedział Frank Zappa (amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista) „Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.”

Zapraszamy na kolejne zajęcia!

GALERIA

Jak wykreować swoją ścieżkę kariery w zawodzie bibliotekarza - spotkanie z Pracownikami Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa


12 czerwca Filia w Janowie Lubelskim zorganizowała spotkanie pracowników Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z młodzieżą janowskich szkół średnich. Miło było nam gościć pracowników Instytutu, p. prof. Marię Judę, p. dr Anitę Has-Tokarz oraz p. dr Renatę Malesę w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Na spotkaniu obecni byli obok licznie zgromadzonej miejscowej młodzieży, dyrekcja LO, także bibliotekarze janowskich szkół oraz nauczyciele pracujący w goszczącej nas placówce. Po przedstawieniu przybyłych gości, zaczęła się część merytoryczna spotkania, p. dr Anita Has-Tokarz wystąpiła z bardzo ciekawą prelekcją Cool czy passe? O pożytkach płynących z czytania (nie tylko) książek. Dr Malesa zapoznała młodzież z bogatą ofertą kierunku IINiB w Lublinie. Zawód bibliotekarza, właściwie należałoby powiedzieć infobrokera świadczy o tym, jak mocno rozwija się dziedzina, którą zajmują się panie prelegentki. Technologia wywiera coraz większy wpływ na nasze życie. Nowa cyfrowa era powoduje, że praktycznie wszyscy ludzie na świecie są „online”, także i biblioteki nie omijają te zmiany. Spotkanie zapoczątkowało współpracę, mamy nadzieję owocną, naszego LO z Instytutem Bibliotekoznawstwa.

Być może ktoś z licznie zebranego audytorium poszerzy grono przyszłych studentów tego kierunku.

GALERIA

Filia w Janowie Lubelskim na tropach Stella Nostry


Klasa III g z wychowawczynią p. M. Chmiel wzięła udział w projekcji filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra. Projekcja miała miejsce 07 czerwca w Filii w Janowie Lub. W ramach 3. Edycji akcji Noc Bibliotek, 1300 bibliotek, które włączyły się do akcji otrzymało prawa do publicznej emisji tego filmu, w tym i nasza biblioteka. Przygody pary bohaterów znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis pojawiły się na dużym ekranie w 2015 r. Tym razem Lasse i Maja mieli do rozwiązania zagadkę zniknięcia wspaniałego rodowego klejnotu, Stelli Nostry. Aby poznać szczegóły trzeba było odwiedzić bibliotekę.

W związku z tym, że Rok 2017 został ustanowiony Rokiem rzeki Wisły dzieci kl. III g poznały także legendę o Wiśle i wysłuchały krótkich informacji z historii królowej polskich rzek.

Kinomani zgodnie przyznali, że czas spędzony w bibliotece, nie był czasem straconym.

GALERIA

Spotkanie autorskie z Ryszardem Martyną


30 maja Filia w Janowie Lubelskim uczestniczyła w spotkaniu z poezją Ryszarda Martyny. R. Martyna to emerytowany nauczyciel, wychowawca, który już od kilkunastu lat z pasją i swoistą lekkością pióra para się słowem pisanym. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji wydania kolejnego tomiku poety pt. Taniec chocholi. Na spotkanie przybyli licznie zaproszeni goście, miłośnicy twórczości p. Martyny, nie zabrakło także przedstawicieli władz lokalnych.

Słowo wstępne wygłosił sam poeta, po czym tomik zaprezentowała p. Katarzyna Smyk, red. książki. Kilka utworów z tomiku przeczytały żona autora Ewa Martyna oraz Helena Sokół. Poetyckie popołudnie muzycznie wzbogacił występ emerytowanych nauczyciel z Biłgoraja oraz zaprzyjaźniony z poetą student Akademii Muzycznej- Michał Kulpa.

Mój nowy tomik jest, taki "do poczytania" przy dobrej kawie. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nie są to tylko wiersze o charakterze lirycznym, ale i pogodne utwory - mówił p. Ryszard.

„Wena pojawia się w różnych momentach, często bardzo niespodziewanie. - Czasami usłyszę jakieś zdanie, które tak mnie dręczy, że muszę go rozwinąć” - dodał poeta. Wiersze zawarte w tomiku zrodziły się z obserwacji życia, współczesnej obyczajowości oraz komentarzy do sceny politycznej. „Każdy z nas ma takie chwile, gdy wokół jest tyle ludzi, a on czuje się samotny.” - pod wpływem takich sytuacji powstawały wiersze, choć nie wszystkie, jak zapewniał autor.

Dla jednych pisanie jest terapią, dla innych zaawansowaną formą wypowiedzi, zapraszamy do zapoznania się z poezją p. Martyny.

Zdjęcia wykonała p. D. Kozdra

GALERIA

Biblioteka na miarę czasów - wycieczka Filii w Janowie Lubelskim do Gminnej Biblioteki Publicznej w Modliborzycach


Gminna Biblioteka Publiczna im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach spełnia wszystkie funkcje biblioteki 21 wieku, a wyglądu i wyposażenia mogą Jej pozazdrościć Czytelnicy Bibliotek z okolicy. Patron Biblioteki, doktor Zieliński (1889-1954), działał na licznych polach społeczno-kulturowych i oświatowych gminy Modliborzyc. Dał przyczynek pod rozwój Biblioteki.

Filia w Janowie Lubelskim 19 maja zorganizowała dla dzieci z klas trzecich z PSPzOI w Janowie Lub. wraz wychowawczyniami p. T. Maiło, p. A. Żytko wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach. Poznaliśmy Bibliotekę i jej działalność z bliska.

Przed piękną placówką stoją dwie ławki w kształcie otwartych książek. Na pierwszej jest fragment tekstu jednego z utworów J.L. Wiśniewskiego, a na drugiej G. Kasdepki. !

Czytelnicy Biblioteki, mają do dyspozycji (na dwóch kondygnacjach) ponad 300 m2 powierzchni użytkowej: pomieszczenia dla dzieci i dorosłych także dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Biblioteka posiada oprócz Wypożyczalni dla dzieci i dorosłych salę konferencyjną, pomieszczenie audiowizualne wyposażone w fotele do słuchania muzyki, sprzęty do gier komputerowych, oglądania telewizji i słuchania muzyki z efektem stereo. Nietypowe są również posadzki epoksydowe z wtopionymi cytatami - myślami o książce i czytaniu. Biblioteka prężnie działa, oferuje m.in.: zajęcia i konkursy literackie dla dzieci, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, spotkania autorskie i wiele innych atrakcji.

Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli znajdującą się na górze galerię prac lokalnych artystów a także „stare” eksponaty i dokumenty opisujące historię miasta.

P. dyrektor GBP w Modliborzycach Zenobia Trójczak wraz z bibliotekarzami p. M. Frączek, p. K. Pyć oprowadziły naszą wycieczkę po Bibliotece. Dzieci miały możliwość wysłuchania i obejrzenia prezentacji o rzece Wiśle (2017 r. został przez Sejm RP ustanowiony Rokiem Rzeki Wisły). Dziękujemy za miłą gościnę „u Kazimierza”!

GALERIA

Filia w Janowie Lubelskim na rowerach z Emerytami


15 maja wraz z członkami Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów pod kierownictwem p. Zosi Widz-Baryły Filia w Janowie Lubelskim wzięła udział w Rajdzie rowerowym. 20-sto osobowa grupa (w tym A. Żuraw-Łopata), prowadzona przez p. Ulę Pachutę przemierzyła piękną i ciekawą trasę przez Kruczek do Szklarni. W Szklarni na naszą grupę czekali seniorzy, którzy nie mogli z powodów różnych ograniczeń jechać rowerem. Niezwykle gościnnie przyjęli wszystkich uczestników rajdu. Następnie wzięliśmy udział w biwaku integracyjnym z poczęstunkiem (grill, ciasto, kawa i herbata). Celem wyprawy rowerowej była aktywizacja i integracja – na spotkanie przybyła także liczna grupa zaprzyjaźnionych kół emerytów z gminy Batorz i Modliborzyc.

Biblioteka jako partner w kilku wspólnych projektach ZERiI miała okazję uczestniczyć w rajdzie po raz pierwszy i nie był to miejmy nadzieję ostatni raz.

Zapraszamy na rowerowe szlaki do gościnnej Ziemi Janowskiej!

GALERIA

Tydzień Bibliotek w Filii w Janowie Lubelskim

„W bibliotece książek na pólkach (…)

W bibliotece znajdziesz wszystko czego chcesz

Starą prawdę , mądrą bajkę, piękny wiersz”


10 i 11 maja br. w ramach 14. Edycji Tygodnia Bibliotek Filię w Janowie Lubelskim odwiedzili trzecioklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi. Uczniowie wraz z wychowawczyniami: p. T. Maiło, A. Kwiecień oraz p. A. Żytko uczestniczyli w aktywnych zajęciach poświęconych bibliotece i książce. Dzieci zapoznały się z naszą placówką (większość była u nas po raz pierwszy) oraz wzięły udział w licznych zabawach, konkursach i zagadkach o książce. Było to już kolejne spotkanie z serii dobrych pomysłów, aby zachęcić uczniów do czytania książek oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Trzecioklasiści przyznali, że lekcje w Bibliotece w towarzystwie książek wcale nie muszą być nudne, bo książka wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, może być źródłem dobrej rozrywki i zabawy.

Promować książkę i czytelnictwo można na wiele sposobów, my wykorzystaliśmy podczas zajęć także ćwiczenia logopedyczne, aby usprawnić wymowę i podkreślić ważność kultury języka co dzień.

Zajęcia biblioteczne zakończyły się wykonaniem piosenki W bibliotece, której uczyły się dzieci podczas spotkania. Na zakończenie każde dziecko otrzymało przewodnik turystyczny po Ziemi Janowskiej. Wykorzystamy je już za tydzień podczas zaplanowanej wycieczki do Publicznej Biblioteki im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach.

Budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych u dzieci to wspólna troska wszystkich, tylko zespołowa praca przyniesie pożądany efekt w postaci dojrzałego czytelnika.

GALERIA

Filia w Janowie Lubelskim na konferencji z okazji 100-lecia istnienia Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim


7 kwietnia br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim miała miejsce konferencja naukowa zatytułowana: Szkolnictwo, edukacja, oświata i wychowanie na terenie powiatu janowskiego oraz ich wpływ na lokalne społeczeństwo i kulturę. Konferencja naukowa organizowana była w setną rocznicę powstania szkoły średniej noszącej obecnie nazwę Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Składała się ona z jedenastu sekcji, każda z nich złożona była z kilku wystąpień, co stanowiło ogółem ponad 60 referatów. Podczas konferencji zostały wygłoszone prelekcje z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i prawnych. Wzięły w niej udział pracownicy jednostek naukowo-badawczych, instytucji prowadzących działalność na rzecz dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych z różnych grup wiekowych. Wzięło w niej udział także duchowieństwo paru wyznań, przedstawiciele wspólnot zakonnych, muzealnicy, reprezentanci organów ścigania oraz regionaliści i bibliotekarze. Przygotowana tematyka zawierała dużą różnorodność, tak aby każdy mógł znaleźć w trakcie jej trwania coś interesującego dla siebie.

W IX panelu dyskusyjnym moderatorem była Anna Żuraw-Łopata, która zaprezentowała także w imieniu Filii w Janowie Lub. prelekcję pt.: Rola Biblioteki Pedagogicznej w przestrzeni regionalnej – przeszłość i teraźniejszość.

Na konferencji obecna była oprócz znamienitych gości także p. dyrektor Barbara Rzeszutko, absolwentka tego Liceum.

Fotorelacja z imprezy poniżej (zdjęcia 1-8 udostępnione dzięki życzliwości www LO oraz UM Janów Lubelski). Dziękujemy!

GALERIA

Filia w Janowie Lubelskim na Janowskim Kongresie Przedsiębiorczości oraz VII Targach Pracy i Edukacji


6 kwietnia Biblioteka wzięła udział w organizowanych już po raz VII Targach Pracy i Edukacji, które w tym roku zostały połączone z Janowskim Kongresem Przedsiębiorczości. Na spotkaniu zaprezentowane zostały liczne oferty szkoleniowe i edukacyjne z województwa lubelskiego oraz powiatu janowskiego. Można było skorzystać z konsultacji z doradcami zawodowymi i pośrednikami pracy oraz uczestniczyć w licznych warsztatach. Całość imprezy uatrakcyjniło zwiedzanie przygotowanych stoisk przez wystawców. Było co oglądać i podziwiać, każdy z odwiedzających mógł zgodnie z zainteresowaniem wybrać coś dla siebie. Biblioteka promowała swoją placówkę i zachęcała do korzystania ze swoich usług.

Fotogaleria ze spotkania poniżej, zapraszamy!

GALERIA

Na wiosennym spotkaniu z poezją i kulturą żydowską w Filii w Janowie Lubelskim

Żydzi, Julian Tuwim

Czarni, chytrzy, brodaci,

Z obłąkanymi oczyma,

W których jest wieczny lęk,

W których jest wieków spuścizna,(…)


21.03. Filia w Janowie Lubelskim w Światowym Dniu Poezji i początku kalendarzowej wiosny zorganizowała spotkanie poświęcone kulturze żydowskiej. Nawiązywało ono do święta Purim (jednego z radośniejszych świąt w kulturze żydowskiej). Uczestnikami spotkania była młodzież janowskiego gimnazjum z wychowawczynią Marią Widz, kierownik świetlicy szkolnej p. Zofia Bartoszek, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz emeryci i renciści rejonu janowskiego z przewodniczącą p. Zofią Widz-Baryła na czele. Program zawierał historię Żydów janowskich, którą przedstawiła Agnieszka Leśnik-Lewandowska. O osiągnięciach polskich Żydów na świecie w różnych dziedzinach: kulturze, medycynie, kosmetologii, filmografii, literaturze opowiedziała Anna Żuraw-Łopata. Spotkanie uświetnili oryginalnym wykonaniem tańca izraelskiego Tzadik Katamar i piosenki Tych lat nie odda nikt (autorzy tekstów i muzyki - Polacy o żydowskich korzeniach) emeryci, członkowie teatru Tradycja. Strofy własnej twórczości poetyckiej zaprezentował Marcin Szostek, pracownik PBW im. KEN w Lublinie. Poczęstunek z kuchni żydowskiej (kugle, bajgle, chałkę i cebularze) zaprezentowały uczennice z kl. I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Janowie Lubelskim. Całość spotkania wypełniła wiosenna atmosfera podkreślona nutami piosenki Wiosna z repertuaru Skaldów oraz klimatyczne brzmienie pieśni Hevenu Shalom Alechem (przekazujemy Wam znak pokoju) w wykonaniu Kasi Góra, podopiecznej miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy.

Historia regionu janowskiego, stanowi wielkie bogactwo i warto ją przypominać podczas każdej nadarzającej się okazji.

GALERIA

Audycja radiowa

Kolędowanie z Filią w Janowie Lubelskim


2 lutego br. pracownicy Filii w Janowie Lubelskim zorganizowali spotkanie poświęcone kolędom aktualizowanym zebranym na terenie powiatu janowskiego. Kolędy aktualizowane to pieśni, które kontynuują wzorzec gatunkowy kolęd, ale nawiązują do współczesnej tematyki i mają swoiste intencje związane z bieżącymi wydarzeniami. Łączą się z tradycyjną kolędą poprzez melodię, motywy i postaci.

Impreza miała miejsce w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Wykład na temat Pamięci Wielkiej Wojny i odzyskania niepodległości w kolędach aktualizowanych zebranych na terenie powiatu janowskiego przedstawił p. Andrzej Albiniak, członek Stowarzyszenia „Ad Astra” działającego przy tym liceum. Impreza była już kolejną uroczystością, która weszła w ramy złotego jubileuszu, które w tym roku świętuje janowskie liceum.

W spotkaniu uczestniczyli dyrekcja LO p. Wiesława Dyjach i w-ce dyrektor p.Iwona Dycha, nauczyciele LO wraz z uczniami, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim, p. Andrzej Tomczyk, nauczyciele i uczniowie tegoż gimnazjum, wychowawcy i młodzież Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim, nauczyciele i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim, członkowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lub. wraz z opiekunami. Uroczystość uatrakcyjnili oryginalnym wykonaniem kolęd z okresu I wojny światowej seniorzy artyści-amatorzy Teatru Tradycja, którym zaakompaniował na saksofonie p. Andrzej Karasiewicz, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lub. Kolędę Tobie, mały Panie wzruszająco zaśpiewała podopieczna ŚDS-u, Katarzyna Góra.

Kolędowanie z Filią w Janowie Lub. zwieńczyło okres tradycyjnego śpiewania kolęd, którym przyjęło się w Polsce święto Matki Bożej Gromnicznej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy!

GALERIA


Z Filią w Janowie Lubelskim na tropie Janowskich legend


Każdy region ma swoje legendy, niektóre znane w cały kraju, jak np. ta o Smoku Wawelskim, o Janosiku… Jednak większość legend żyje w okolicy miejsca, z którym są one związane. W naszym janowskim regionie powszechnie znana jest legenda o Św. Antonim, który rzekomo był przy Kruczku (uroczysko Kruczek położone jest na samym skraju Janowa Lub. w pięknym kompleksie leśnym Lasów Janowskich), mówi się powszechnie, że Matka Boska z cudownego obrazu w Janowskim Sanktuarium nie lubi zapachu końskiego potu i dlatego nigdy nie było targów koni w Janowie, opowiada się o duchu zbankrutowanego magnata w janowskim więzieniu...

Te i inne legendy można było poznać podczas gry miejskiej zorganizowanej w naszej Filii 25.01.2017, którą poprowadził p. Jarosław Lalik, przewodnik po Janowie Lubelskim. Choć dzień wyprawy był dość mroźny, znalazło się kilkoro śmiałków, którzy zechcieli razem z nami poznać te legendy. Spotkanie dla podgrzana ciała i atmosfery dała nam gorąca czekolada. W miłym towarzystwie kolejny dzień zimowych ferii minął bardzo szybko.

GALERIA

Teatroterapia w Filii w Janowie Lubelskim


9 grudnia, z inicjatywy bibliotekarek Filii PBW w Janowie Lubelskim oraz Pani Zofii Widz-Baryły, przewodniczącej janowskiego oddziału Związku Emerytów, Inwalidów i Rencistów, odbyło się wspólne spotkanie seniorów, aktorów teatru „Tradycja” oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy - młodych niepełnosprawnych, uczestników terapii zajęciowej. Warsztaty terapii zajęciowe obejmują osoby, które ukończyły 16. rok życia i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W pracy z uczestnikami stosuje się różne formy terapii, min. arteterapię. Aktywność teatralna, terapia przez teatr, określana także jako „teatr poza teatrem” lub „teatrem dla życia”, jest jedną ze skuteczniejszych form stymulowania osobistego rozwoju podopiecznych stosowanych przez janowski ośrodek. Grudniowe spotkanie miało miejsce w Janowskim Ośrodku Kultury. Gościem, i gwiazdą spotkania, była znana aktorka teatralna i filmowa, Pani Alicja Jachiewicz-Szmidt, która od niedawna mieszka w niedalekim Nadrzeczu koło Biłgoraja. Aktorka, wraz z mężem, aktorem Stefanem Szmidtem powołali tam rodzinną Fundację „Kresy 2000” Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa, Muzyki i Obrazu. Jednym z celów statutowych Fundacji jest działanie integrujące środowisko lokalne i „działalność na rzecz dzieci specjalnej troski i osób niepełnosprawnych umożliwiająca im aktywny i bezpośredni kontakt z kulturą i sztuką”. Wybitni artyści zrealizowali dotychczas wiele inicjatyw edukacyjnych i charytatywnych, chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. Pani Alicja Jachiewicz-Szmidt szybko nawiązała kontakt z uczestnikami. Wyjątkowa atmosfera - pełna akceptacji, śmiechu i życzliwości spowodowała, że grupa podopiecznych ŚDS otworzyła się, nabrała odwagi i zaprezentowała swoje popisy teatralno-wokalno-taneczne bez większej tremy i zahamowań. Uczestnicy spotkania mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z gościem – osobistej, krótkiej rozmowy, uzyskania autografu z dedykacją, wykonania wspólnego zdjęcia. Dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy była to niezwykła atrakcja. Próbkę swych umiejętności artystycznych dali również seniorzy. Była to okazja podejrzenia przygotowań do ich nowego amatorskiego spektaklu, który będzie miał premierę w Nowym Roku.

GALERIA

Akcja „Zdrowe odżywianie to nasze zadanie” w Filii PBW w Janowie Lubelskim


5 grudnia 2016 r., w ramach propagowania zdrowego stylu życia i racjonalnego odżywiania się, Filia PBW w Janowe Lubelskim włączyła się do akcji Zdrowe odżywianie to nasze zadanie. Akcja ma na celu utrwalenie wśród dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, a także umiejętności wyboru produktów zdrowych i smacznych. Istotnym elementem edukacji prozdrowotnej w szkole jest uświadomienie uczniom konieczności spożywania regularnych i prawidłowo zbilansowanych posiłków. Są one podstawą dobrego rozwoju fizycznego, efektywnej nauki i dobrej pamięci. Dzięki inicjatywie bibliotekarek Filii PBW, uczniowie szkół janowskich: Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi (klasy I b, III b, III d) oraz Publicznego Gimnazjum w Janowie Lubelskim (klasy I b i II f), którzy realizują ten projekt, otrzymali od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie smaczne produkty mleczne, m.in. jogurty. „Mleczne” prezenty stały się upominkami mikołajkowymi i sprawiły obdarowanym sporo przyjemności.

jogurty 1 jogurty 2 jogurty 3 jogurty 4

Spotkanie czytelnicze Czy znasz te misie? w Filii PBW w Janowie Lubelskim


25 listopada, w Światowym Dniu Pluszowego Misia, bibliotekarki Filii PBW w Janowie Lubelskim zorganizowały imprezę czytelniczą, w której udział brali uczniowie klas młodszych Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim. Spotkanie prowadziła kierownik Filii PBW, Anna Żuraw-Łopata. W programie imprezy znalazły się:wystawa książek (udostępnionych ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Janowie), których bohaterami były postacie misiów oraz wystawa nagrodzonych prac plastycznych, krótka historia Światowego Dnia Pluszowego Misia i maskotki pluszowego niedźwiedzia (Anna Żuraw-Łopata),turniej czytelniczy dla dzieci, na znajomość bohaterów literackich i filmowych: Uszatka, Coralgola, Yogiego, Ruperta, Paddingtona, Kubusia Puchatka oraz Troskliwych Misiów pt. Czy znasz te misie?, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego (postaci ulubionego „misiowego” bohatera), którego celem było rozwijanie czytelnictwa i zainteresowania lekturą, czytanie wybranych fragmentów książek przez bibliotekarki oraz zaproszonych nauczycieli (Misiostwo świata Grzegorza Janusza i Agnieszki Żelewskiej, Misiowe opowieści autorstwa Maureen Spurgeon oraz Miś zwany Paddington Michaela Bonda), wspólne odśpiewanie piosenki dziecięcej pt. Pluszowy miś. Dzięki operatywności bibliotekarek, które postarały się o sponsoring wśród lokalnych przedsiębiorców, wszyscy uczniowie, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie plastycznym (ok. 80 prac) otrzymali drobne gadżety (długopisy, notesy, elementy odblaskowe). Autorom najładniejszych prac wręczone zostały dyplomy oraz nagrody książkowe. Miłą pamiątką i zachętą do czytania były niewątpliwie książki, które otrzymali „zawodnicy” biorący udział w quizie o misiach. Odpowiedzi na pytania nie sprawiały dzieciom trudności, a zdobyte książkowe trofea przyniosły im dużo radości i satysfakcji. Gośćmi spotkania były Panie: Anna Kwiecień, Bernarda Hyła oraz Joanna Jarosz, wychowawczynie klas, nauczycielki nauczania początkowego. W zmaganiach turniejowych dzieci jurorowała Pani Iwona Walas, wicedyrektor Publicznej SP z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim oraz Grażyna Kłos, kierownik Wydziału Informacji i Informatyzacji PBW w Lublinie.

GALERIA

PRACE PLASTYCZNE


Aby zostać aktorem, nigdy nie jest za późno - próby Teatru Tradycja w Filii w Janowie Lub.


Teatr Tradycja utworzony z grupy artystycznej janowskiego Oddziału Emerytów Inwalidów i Rencistów odbywa swoje próby artystyczne w Filii w Janowie Lub. Pod fachowym okiem znanej aktorki teatralnej i filmowej Alicji Jachiewicz-Szmidt aktorzy-amatorzy szlifują dykcję, poprawną wymowę dbając o należyty wyraz artystyczny premierowej sztuki. Uczestnicy czerpią wielką satysfakcję z pracy z p. Alicją. Próby nad przedstawieniem są owocne, seniorzy coraz łatwiej przyswajają tekst, łatwiej potrafią pokonać tremę. Dla uczestników amatorskiego teatru zajęcia spełniają funkcję przede wszystkim rozrywkową, ale także stwarzają możliwość aktywnego uczestnictwa w lokalnej kulturze. Spotkania dają możliwość rozwijania nowych zainteresowań, stwarzają możliwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich i znajomości. Biblioteka dla artystów jest zawsze przyjazna i otwarta.

GALERIA

Gimnazjaliści na lekcji bibliotecznej w Muzeum Fotografii


Historia fotografii jest pasjonująca, zwłaszcza, kiedy opowiada o niej profesjonalista. 25 maja 2016 r. odbyła się nietypowa lekcja biblioteczna dla gimnazjalistów - zajęcia w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. Wycieczkę dla uczniów janowskiego Gimnazjum zorganizowali nauczyciele bibliotekarze Filii PBW w Janowie Lubelskim. Muzeum Fotografii - kreatywna przestrzeń fotograficzna w Janowie Lubelskim to pierwsze prywatne Muzeum Fotografii w Polsce. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się aparaty fotograficzne, w tym Polaroid, lampy spaleniowe i błyskowe, obiektywy, światłomierze, sprzęt ciemniowy, statywy, kamery filmowe, projektory filmowe, zdjęcia, albumy fotograficzne, prasa fotograficzna, książki o fotografii, negatywy, sprzęt studyjny i in. Po przestrzeni Muzeum oprowadzał uczniów właściciel, Pan Antoni Florczak, opowiadając przy tym wiele ciekawych historii i przekazując mnóstwo informacji związanych z eksponatami muzealnymi. Podczas lekcji z fotografią w roli głównej gimnazjaliści sporo dowiedzieli się o początkach sztuki fotograficznej, ale także mogli poznać tajniki warsztatu fotografa i samodzielnie wywołać odbitki w ciemni. Zajęcia w muzeum okazały się niezwykle ciekawe, m.in. uświadomiły uczestnikom szerokie możliwości zdobywania informacji poprzez obcowanie bezpośrednio ze sztuką i pasją do fotografii.

GALERIA

ibuk

Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna

PBW Lublin